Kinderopvang wil samenwerken strijd om proceskosten Waterschapshistorie minutieus vastgelegd in jubileumboek Hosanna zet trouw lid in het zonnetje Verzet tegen bouw windturbine aan rand Canisvliet Dorpsraad wil Ossenisse beter op de kaart zetten Inwoners Cadzand krijgen fietspad z 16 Stichting doet schippersinternaat voorstel over nachtopvang Tegenstanders komst Drankrijder Kerstmarkt in centrum Hulst Axelaar krijgt werkstraf voor diefstal balken zaterdag 25 november 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - De stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaan- deren dringt aan op samenwer king met het schippersinternaat Koningin Juliana in Terneuzen waar het de 24-uursopvang be treft. De directie van het inter naat reageert gereserveerd op het voorstel. Een dezer dagen stuurt Kinder- opvang-directeur A. Stoffels een brief met een voorstel voor samenwerking (of zelfs overna me van de nachtopvang door Kinderopvang) aan het bestuur van het internaat en de ouders. Vorige week kondigde het schippersinternaat aan de 24- uursopvang per 1 januari te wil len uitbreiden voor 'walkinde- ren'. Daarmee hoopt het bestuur het tanende aantal inschrijvingen van schipperskinderen in de toekomst te kunnen compense ren. Leugenaar Stoffels toonde zich ongelukkig over het initiatief. Hij stelde dat het plan voor een 24-uursop vang bij zijn stichting vandaan kwam, en dat het schippersin ternaat daarmee aan de haal was gegaan. Ook zei hij dat er al gesprekken met het internaat waren ge voerd over het mogelijk be schikbaar stellen van ruimte aan Kinderopvang, wat ten stel ligste wordt ontkend door ad junct-directrice M. Yben van Koningin Juliana. Stoffels vindt dat hij daardoor als leuge naar wordt neergezet. Toch wil hij de relatie met het internaat niet op scherp zetten. Hij pleit voor samenwerking of overname, omdat hij denkt dat twee instellingen voor nachtop vang van kinderen in Terneuzen niet rendabel naast elkaar kun nen bestaan. „Wij bieden een to taalpakket, omdat we met de zeven gemeenten al contracten hebben. Van hen krijgen we veel ondersteuning." Daarnaast wijst Stoffels op het goed opgeleide personeel van zijn stichting. Volgens hem be schikt het internaat daar ook wel over, maar hij denkt dat door personeelsinkrimping bij de voorziening die kwaliteit in de toekomst minder zal worden. „Bovendien kunnen wij onze opvang goedkoper bieden. Wij hebben nu al het voordeel van gemeentelijke subsidies. Waar om zouden we niet samenwer ken? Ik wil die deur zeker open houden." Verwarring Yben reageert koel op zijn toe nadering. Ze blijft erbij dat er nooit gesprekken hebben plaatsgevonden tussen het schippersinternaat en de stich ting Kinderopvang. „We willen de nieuwe opvang liever zelf doen, maar ik wil bij voorbaat niets uitsluiten." Toch vreest adjunct-directrice Yben dat de brief van Stoffels alleen maar verwarring bij cle ouders zal opleveren. „Er is in Terneuzen grote behoefte aan kinderopvang, en bij ons gaat het om slechts zes plaatsen voor niet-schipperskinderen. Er kunnen hier dus best twee van dit soort voorzieningen naast elkaar bestaan." Yben zegt dat de schippers wel willend staan tegenover de uit breiding van de doelgroep. „Ook de oudercommissie beseft dat er nu echt wat moet gebeu ren om deze goede voorziening omhoog te houden. Ik kan me best voorstellen dat sommigen vrezen voor het verlies aan iden titeit van het internaat. Maar dat hoeft niet zo te zijn. Wij kie zen hier voor een product dat geschikt is voor kinderen in het algemeen." Voorzitter E. Kreuze verklaart dat van alle alternatieven het openstellen van het schip persinternaat voor walkinderen het beste is. „Ik heb ook nog geen geluiden gehoord van ou ders die erop tegen zijn. Het heeft als voordeel dat kinderen onderling goed kunnen integre ren." Open dag Het schippersinternaat Konin gin Juliana hield vrijdag een open dag. Bezoekers kregen een rondleiding langs de voorzie ningen van de kinderen. Ook vandaag is het kindercentrum van 10.00 tot 14.00 uur open voor het publiek en worden rondleidingen verzorgd. door Joost Bosman TERNEUZEN - De vijf omwo nenden van de Claushof in Ter neuzen staken hun pogingen tegen de gemeente de proces kosten van zo'n 5500 gulden vergoed te krijgen. Die maakten ze in hun strijd tegen de komst van het nieuwe politiebureau aan de Claushof. Hun belang rijkste voorvechter, Lambert Smolders, is het vechten na vijf jaar moe. „Ik ben het beu, de po litiek hier is zo vuil. We trekken er een dikke streep onder." Afgelopen donderdagavond stond zijn brief aan de gemeen teraadsleden op de raadsagen- da. Daarin riep Smolders na mens de omwonenden met name de grote fracties op nog één keer voor hen op te komen. Toen het agendapunt aan de orde kwam, bleef het echter ijzig stil. Smol ders verliet zichtbaar teleurge steld de zaal. In september 1999 wonnen de omwonenden de procedure over het nieuwe politiebureau tegen de gemeente. Omdat de omwo nenden vonden en vinden dat het college van B en W de ge meenteraad vanaf 1995 doelbe wust heeft misleid (zo zouden hun klachten aan de raad ont houden zijn op het moment dat die een voorbereidingsbesluit moest nemen), achtten ze het niet meer dan terecht dat hun proceskosten zouden worden vergoed. Ook kwam de zaak voor de bezwarencommissie, maar die oordeelde dit keer in het voordeel van de gemeente. Een voorstel van Smolders c.s. de zaak voor het tv-programma De rijdende rechter uit te vech- TERNEUZEN - Een 27-jarige man uit Terneuzen is vrijdag morgen om half drie op de Wil lem de Zwijgerlaan in zijn woonplaats aangehouden voor rijden onder invloed. Het vreemde rijgedrag van de man was voor de politie aanleiding hem te controleren. Hij bleek te veel te gedronken te hebben en kreeg een rijverbod van vijf uur en een procesverbaal. ten, werd door het college terzij de geschoven. Daarom hadden de omwonen den hun laatste hoop gevestigd op de gemeenteraad. Tever geefs: „Van de week belde mevrouw Van den Berg (Chris tenunie, red.) me al met de me dedeling, dat ze niets voor ons kon doen. Ze wilde de bezwa rencommissie niet in diskrediet brengen", zegt Smolders. Volgens hem hebben de omwo nenden altijd correct gehan deld. „We wilden geen breek ijzermethoden hanteren. Ook nu niet, dat is ons te laag. Laatst zei wethouder Baart in de krant dat de Terneuzense burgers te vreden lijken. Dat was precies goed uitgedrukt, want ze zijn het niet", verzucht de Terneuze- naar. HULST - Het verkeersvrije cen trum van Hulst ademt vrijdag 8 december kerstsfeer uit. Om 18.00 uur begint dan de jaarlijk se kerstmarkt. Diverse vereni gingen, hobbyisten, handela ren, charitatieve instellingen en ambachtslieden kleden hun kraampjes sfeervol aan om ko pers te trekken. Kerstverlichting en vuurkorven zorgen voor een feeërieke uit straling. De ondernemers hou den hun winkel tot middernacht geopend. De kerstman luistert met kerstliedjes het festijn op. De liefhebbers kunnen in een huifkar over het marktterrein rijden. Midden op de Grote Markt verrijst een levende kerststal met daaromheen di verse kraampjes. In de centrale hal van het stadskantoor ver zorgt jeugdcircus Reinardi om 20 uur een voorstelling. In de basiliek kan men vanaf 19 tot 22 uur terecht voor optredens van kinderkoor De Walnoten, Musi cal Exchange en Termenieke. Voor kinderen vanaf 6 jaar wordt in Baudeloo creatieve op vang geregeld. Terwijl de ouders over de kerstmarkt lopen, kun nen de kinderen kerstversierin gen maken. Een spectaculair vuurwerk sluit om middernacht de kerstmarkt af. doorEdy de Witte AXEL - 'Hosanna gaat voor alles', is de lijf spreuk van Cor Verdaasdonk uit Axel. Tij dens zijn zeventigste verjaardagsfeestje vrijdag met de leden van de Christelijke Drumfanfare in het Gregoriuscentrum in Axel werd hij aangenaam verrast. Behalve een 'lang zal hij leven', kreeg hij vanwege zijn 41-jarig lidmaatschap en zijn vele ver diensten voor de vereniging een videorecor der aangeboden. Het j ongste lid, de 9 -j arige J anneke Scheele, bood Verdaasdonk het cadeau aan. Daar naast werd de jarige nog benoemd tot erelid van de Axelse muziekgroep. Op 21 oktober 1959 meldde de uit Vlissin- gen afkomstige Verdaasdonk zich bij Hosanna aan. Als tamboer had hij de nodige ervaring opgedaan bij de drumband uit Middelburg. Bij Hosanna droeg hij in eerste instantie dan ook als tamboer muzikaal zijn steentje bij. Begonnen op cle kleine trom veranderde Verdaasdonk begin jaren tach tig van instrument en werd bekkenist, In ruim veertig jaar heeft hij zelden een re petitie en optreden van de Drumfanfare ge mist. Sinds vorig jaar moet Verdaasdonk echter wegens zijn leeftijd en conditie bij voornamelijk marsoptredens regelmatig verstek laten gaan. Verdaasdonk heeft daar niet veel moeite mee. Wanneer hij niet speelt, gaat hij toch mee en zorgt ei-voor dat de instrumenten in de bus geladen worden. Niet alleen de muziek, maar ook de neven activiteiten van de vereniging gaan Ver daasdonk aan het hart. Voor de rommel markten, die vooral in de jaren zeventig werden gehouden om geld, binnen te krij gen, haalde hij met zijn maatje Jan Bakker veelal de spulletjes bij de mensen thuis op. Tijdens de pauzes en na de repetities ser veert hij nog steeds koffie en fris. Ook de op- haalploeg van oud papier wordt eens per maand door hem van een hapje en drankje voorzienVoorzitter Lde Regt van Hosanna noemde Verdaasdonk gisteren een voor beeld voor de vereniging. „Een man die fa natiek als hij nog is, het erg zwaar valt als hij merkt dat leden zich niet voor de volle hon derd procent inzetten." Het verjaardagsfeest werd door de Drum fanfare muzikaal opgeluisterd. Ook de Boe- renkapel Ein Prosit uit Sluiskil verzorgde een optreden. Zij doen wel eens een beroep op Verdaasdonk als gastspeler. De 70-jarige Cor Verdaasdonk uit Axel is al 41 jaar lid van Drumfanfare Hosanna. foto Charles Strijd door Conny van Gremberqhe SAS VAN GENT - De Werk groep Behoud Canisvliet is een actie begonnen tegen de voorge nomen bouw van een windtur bine door de Vlaamse Energie maatschappij vlakbij de Nederlands-Belgische grens bij Zelzate. De Belgische onderneming denkt aan de bouw van een 90 meter hoge turbine met een ver mogen van 2 Megawatt. Woord voerder J. Sanderse van de Werkgroep spreekt van een 'ab surd plan'. „De voorbije paar jaar hebben Nederlandse in stanties miljoenen gulden geïn vesteerd in een uitbreiding van het natuurgebied Canisvliet en verbeteringen aan en in het re servaat. Het is gewoon ongepast dat aan de rand van dat gebied straks een ontzettend hoge windturbine wordt gebouwd. TERNEUZEN - Een 30-jarige Axelaar is vrijdag in Terneuzen veroordeeld tot vijftig uur dienstverlening. Politierechter G. Nomes achtte bewezen dat de verdachte 10 april dit jaar een aantal vuren balken bij een aan nemingsbedrijf in Terneuzen had weggenomen. De politie kwam de man op het spoor, toen een getuige de dader de spullen op een bouwterrein in Handelspoort had zien inladen. De getuige volgde de bewuste avond de auto-ambulance, waarin de Axelaar reed, noteerde het kenteken en waar schuwde met zijn mobiele tele foon de politie. De officier van justitie relateer de de strafmaat aan de waarde van de diefstal. Die bedroeg duizend gulden. Verdèr hield hij in zijn eis - drie weken gevange nisstraf - rekening met zijn strafblad. De man was al eens veroordeeld voor heling. De verdachte verklaarde giste ren dat hij wel in de buurt van de plaats van de diefstal was ge weest, maar er niets mee van doen te hebben. Volgens hem was hij op weg naar zijn werk gever. De balken werden aange troffen in de Koegorspolder. Zo'n ding zorgt niet alleen voor horizonvervuiling, maar vormt ook een bedreiging voor de vo gels in het reservaat", bena drukt Sanderse. De werkgroep heeft formeel be zwaar aangetekend bij de ge meente Zelzate. Ook heeft de natuurorganisatie de.hulp inge roepen van het Sasse gemeente bestuur en gedeputeerde G. de Kok. „Wij vinden dat Neder landse instanties ook actie moe ten ondernemen tegen de Vlaamse plannen. De windmo len is niet alleen een bedreiging voor Canisvliet aan. de Neder landse zijde van de grens. Ook aan de Belgische zijde dreigt een waardevol terrein verloren te gaan. De turbine is namelijk ge pland op het voormalig Fort An- tonius, een vestingwerk dat da teert uit de Tachtigjarige Oorlog en onderdeel uitmaakt van de fortificatiegordel die doorloopt tot achter Hulst." Sanderse vreest dat de raad van Zelzate volgende week zonder veel sputteren zal instemmen met de uitvoering van het wind molenproject. „Burgemeester Schenkels heeft belangen bij het project, omdat hij-voorzitter is van de Vlaamse Energiemaat schappij. Daarbij komt nog dat het terrein eigendom is van een andere bestuurder van de maat schappij", zegt Sanderse. Bedreigend Burgemeester J. Schenkels van Zelzate was vrijdag niet bereik baar voor commentaar. Burge meester J. Lonink van Sas van Gent gaf te kennen dat hij het probleem van de windmolen op korte termijn met Schenkels zal bespreken. „Ik ben het met de werkgroep eens dat een turbine op die plek bedreigend kan zijn voor de vogelpopulatie in Ca nisvliet. Overigens is het zo dat de windproblematiek niet al leen over de grens speelt. Ook de gemeente Sas van Gent heeft er direct mee te maken. Er liggen momenteel op het gemeentehuis twee aanvragen om turbines te mogen optrekken, één bij West- dorpe en één bij Zandstraat. Neemt niet weg dat we een be roep zullen doen op onze buren en hen zullen vragen ook reke ning te houden met onze belan gen", aldus Lonink. Mocht de Zelzaatse raad vol gende week instemmen met de bouw van de turbine, dan zal de werkgroep het besluit aanvech ten. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De voormalige bestuursleden van het Hulster Ambacht hadden het zich drie jaar geleden iets anders voorgesteld. Het jubi leumboek waarvoor zij op dracht gaven, voor Hulster Ambacht opging in één groot Zeeuws-Vlaams waterschap, moest vooral hoog opgeven van de zaken die het bestuur in de laatste decennia voor el kaar had gekregen. De laatste dijkgraaf van Hul ster Ambacht, K. baron Collot d'Escury, zei het een beetje gekscherend tijdens de pre sentatie van het boek Polders en Waterschappen in het Hul sterambacht (de streeknaam, die consequent als één woord wordt geschreven). Hij voegde er dan ook gelijk aan toe het 'fantastisch' te vinden dat Adrie de Kraker en Willy Bau- wens hun taak veel breder hebben opgevat. De twee au teurs beschreven 'de geschie denis van zeedijken, vooroe ver, binnenwater, wegen en van de bestuurlijke organisa tie van de waterschappen in het voormalige Hulsteram bacht tussen 1600 en 1999', zo als de officiële ondertitel van het boek luidt. Geen aspect van het water- schapswerlc is onbeschreven gebleven. De bestuurlijke or ganisatie, de aanleg van zee dijken en oeververdedigings werken, de beheersing van de binnenwateren en het onder houd van land- en polderwe gen. De financiering van de waterstaatswerken, mensen die er aan mee werkten en de rampen (vooral overstromin gen) die Hulsterambacht teis terden: De Kraker en Bauwens besteden er aandacht aan. Dijkgraaf W. de Graaf van wa terschap Zeeuws-Vlaanderen was al opgevallen dat de au teurs de historie 'tot in de kleinste flessendetails' had den uitgeplozen. „In het boek is te vinden hoeveel flessen drank er tijdens een bepaalde vergadering werden geschon ken", haalde De Graaf aan. Zwakte Het ingaan op zelfs cle sum- mierste details is tegelijkertijd de kracht en cle zwakte van het jubileumboek. Als naslagwerk is de pil uiterst geschikt, maar j, «m. twi henUnüiy mot w 'Jr Sa Mauhpoltla, W-V. (/WOlfath'AWttU In het boek over het waterschap Hulster Ambacht zijn veel foto's opgenomen, zoals deze foto van het gemaal in aanbouw in de Ser Arendspolder in 1926. als leesboek voldoet het stan daardwerk van driehonderd bladzijden minder. Net als in eerdere publicaties van de Ax else historicus De Kraker ver hindert de hoeveelheid infor matie die hij wil overbrengen de leesbaarheid van de tek sten. Zelfs een luchtig bedoeld hoofdstuk over de mensen die bij het waterschap werken en werkten - van dijkgraven tot rattenvangers en van kanton- niers tot sluiswachters - lijdt onder het streven, naar volle digheid. Meerwaarde Dat het boek niet bezwijkt on der de feitenlast komt vooral door cle vele foto's, kaarten, il lustraties, grafieken, statistie ken, aanbestedingsstaten en rekeningen die zijn opgeno men. Vooral oude en nieuwe foto's en historische landkaar ten (die prachtig uitkomen door het grote formaat) geven het boek meerwaarde. Door het boek is 'duizend jaar land schapsgeschiedenis van Oost- Zeeuws-Vlaanderen' in publi caties vastgelegd, verwees De Kraker naar eerdere publica ties van hemzelf en andei'en. Hiaten Op een open sollicitatie om de hiaten van de landschapsge schiedenis van de Kanaalzone en het westen vast te leggen, ging dijkgraaf De Graaf voor lopig niet in. „Een boekwerk als dit kost natuurlijk ook nog al wat. Voorlopig hebben we andere prioriteiten, maar ik kan me best voorstellen dat we op termijn verder onderzoek naar de rest van de regio laten doen." Overigens had de Axel- se historicus veel complimen ten voor het waterschap als vooruitziende, midden in het leven staande organisatie, Het schap heeft echt een bestuur lijke voorbeeldfunctie in de re gio. Niet alleen wat betreft de geschiedschrijving van de streek en de herindeling - de fusie van waterschappen liep ook in de jaren zestig al een paar jaar voor op de gemeente lijke herindeling - maar ook op het gebied van behoud van cultuur-historie vervult het waterschap een voortrekkers rol. Monumentale waterstaats werken, zoals de Steenen Beer bij Zandberg, worden door het waterschap opgeknapt. Ge meenten kunnen daar een voorbeeld aan nemen, stelde De Kraker. De ongeveer 170 medewerkers van waterschap Zeeuws-Vl aanderen, de huidi ge bestuuders en de voormali ge bestuurders van Hulster Ambacht ontvangen het boek Polders en Waterschappen in het Hulster ambacht binnen kort. Driehonderd mensen die van tevoren intekenden zijn ook verzekerd van een exem plaar. De circa 250 boeken die nog over zijn, kunnen door be langstellenden worden ge kocht. Aan de balie van het waterschap kost het boek 85 gulden. doorEdy de Witte OSSENISSE - Het voltallige college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Hontenisse was vrijdagavond aanwezig bij de eerste vergade ring van de nieuwe dorpsraad Ossenisse. De bestuursleden van de dorpsraad en de veertig aanwezige dorpelingen ervaar- den dat als zeer positief. „De politici hadden een gewillig oor voor onze problemen en dienden ons goed van repliek", zei een tevreden dorpsraad- voorzitter Johan Pijcke na af loop van de bijeenkomst in het gemeenschapscentrum Hof ter Nesse. De dorpsraad wil een duidelijk beleid voeren en daar mee Ossenisse beter op de kaart zetten. Zeker met de gemeente lijke herindeling voor de deur wil men de belangen van deze kleine kern zo snel mogelijk vei lig stellen. Speerpunten zijn de verkeers veiligheid, de strijd tegen de stankoverlast van de nabijgele gen mega-varkensstal en het aanzwengelen van culturele ac tiviteiten in de kerk. Om een op lossing te creëren tegen de hard- rijders op vooral de Drogendijk, Lageweg en Weststraat gaat de gemeente eerst het waterschap Zeeuwse Eilanden benaderen. Wel bleek dat Ossenisse niet zit te springen om drempels en pla teaus. Het houden van exposi ties in de Willibrorduskerk werd door de aanwezigen aangemoe digd. Spijkers met koppen hier voor worden geslagen in samen werking met de culturele commissie van de gemeente. Plaatselijke groeperingen en verenigingen moeten niet reke nen financiële steun van de dorpsraad. „De jaarlijkse subsi die van slechts 460 gulden is amper genoeg om onszelf te be druipen", stelde Pijcke. De dorpsraad gaat op initiatief van de gemeente in januari met de dorpsraden uit de andere ker nen rond de tafel zitten. Geza menlijk worden dan de knel punten besproken. door Frank Gijsel CADZAND - De bewoners van Cadzand kunnen begin januari hun mening uitspreken over de door architect Balotra ontwik kelde plannen voor Cadzand- Bad. Volgens wethouder C. Bo lijn van de gemeente Oostburg liggen er vier ontwerpen op ta fel. Eén van de plannen bevat een fietspad langs de Badhuis weg. De bewoners van Cadzand had den al eerder aangegeven dat er zo snel mogelijk een fietspad moet komen. De badhuisweg is een drukke doorgangsweg naar de sporthal en school. Oken toe risten maken veelvuldig ge bruik van de weg. De gemeente beloofde de gevaarlijke situatie aan te pakken, samen met de plannen van Balotra. Vrijdag lieten inwoners van Ca dzand tijdens de jaarvergade ringvan de dorpsraad nogmaals horen dat wat hun betreft er een fietspad mag komenAls er geen extra grond aangekocht hoeft te worden, kan wat wethouder Bo- lijn betreft, het fietspad er snel komen. „Ongeacht wat het gaat kosten, zal de gemeente het geld op tafel leggen." In cle oorspronkelijke plannen voor het duurzaam veilig in richten van de verbinding tus sen Cadzand en Retranchement was een fietspad opgenomen. Volgens Bolijn is het plan voor de aanleg van een fietspad langs dat traject geschrapt zonder dat het in het bestuurlijk overleg ter sprake is geweest. Begin vol gend jaar komt de gebiedscom- missie met zijn plannen naar buiten. Bolijn raadde de inwo ners aan om de plannen kritisch onder de loep te nemen. „Cad zand let op uw zaak", hield de wethouder haar gehoor voor. Een aantal voorzieningen ver dwijnt uit het dorp. Na de Rabo bank gaan ook het postkantoor en de ABN/Amro-bank in Cad zand de deuren sluiten. Wel wordt door de Rabobank in Ca- dzand-Bad een pinautomaat geplaatst. Andere banken had den er geen belangstelling voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 76