PZC Combirit beteugelt autogebruik De assistenten van de goedheiligman PZC Van ridder tot dialectdeskundige De Zuidhoek boekt goede resultaten 15 Platform voor Duurzame Ontwikkeling lanceert vervoersplan Kerstbonus voor minima Noord-Beveland Oud-Vlissinger promoveert Bromfietser gewond bij aanrijding Goesenaar aangehouden na ruzie Vrouw gewond bij botsing Drankrijder is rijbewijs jaar kwijt Boete voor beschadigen brommer Natuurexpo in Ecoscope Inbraak zaterdag 25 november 2000 door Rinus Antonisse GOES - Project Combirit. Zo noemt coördinator Ad Pher nambucq van het Zeeuws Plat form voor Duurzame Ontwik keling zijn plan om het aantal autoritten terug te dringen en het verder dichtslibben van de wegen en parkeerterreinen te voorkomen. Een combinatie van liften, carpoolen en vraag afhankelijk vervoer, met ge bruikmaking van moderne communicatie- en registratie technieken. Simpelweg komt het project Combirit erop neer het samenrijden in auto's te be vorderen. Phernambucq signaleert een toenemende groei van het auto verkeer. In Zeeland ligt het aan tal kilometers dat per jaar met een auto wordt afgelegd ruim bovenhet landelijk gemiddelde. Op de wegen is nog weinig spra ke van filevorming, maar de ste den raken steeds verstopter. De auto is onmisbaar, want het ppenbaar vervoer biedt in een dunbevolkt plattelandsgebied als Zeeland geen oplossing. In tegendeel, steeds meer lijnen verdwijnen. Het is daarom no dig dat een radicaal andere koers wordt ingezet, meent Phernambucq. Liften is na de komst van de OV- jaarkaart en vanwege de sociale veiligheid vrijwel uit beeld ver dwenen. Carpoolen werkt voor al op bedrijfsniveau en beperkt rich tot woon-werkverlceer. Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (met taxi's of minibus- jes) is peperduur en loopt niet echt geweldig, zoals de perike len in Zeeuws-Vlaanderen aan tonen. Het project Combirit ver- enigt de goede onderdelen van de diverse pogingen om het platteland bereikbaar en dus leefbaar te houden, betoogt Phernambucq. ,,Het is nog mis schien het beste te omschrijven ^ls het gereguleerd en geregi streerd liften tegen vergoeding. Door herhaling van combina ties tussen bestuurders en lifters ontstaan ook vastere patronen. Elektronische registratie be perkt de risico's op het terrein van sociale veiligheid en regelt de vergoeding van de lifters aan de bestuurders." WISSENKERKE - Uitkerings gerechtigden in de gemeente Noord-Beveland krijgen in de decembermaand een extra uit kering van 125 gulden. Hiertoe heeft de Noord-Bevelandse ge meenteraad donderdagavond besloten. In het beleidsplan, dat dezelfde avond werd vastgesteld, was een dergelijke regeling niet op genomen. Dit tot grote ontstel tenis van alle raadsfracties. Zij schorsten de vergadering en dienden een motie in, die het college meteen overnam. Wethouder A. P. Dees - de Looff toonde zich in eerste instantie niet enthousiast over cle kerst- b'pnus. Zij vreest voor inko menspolitiek en noemde dat bij de wet verboden.Als u een der gelijke regeling wenst dan moet u zelf met een voorstel komen en tevens uitspreken hoe u dat wenst te financieren", sprak zij tegen de. raad. Dat lieten de raadsfracties zich geen tweede keerzeggen. Na vijf minuten be raad lag het voorstel op tafel. De extra kosten zullen uit de pot 'onvoorzien' worden betaald. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Hoe ziet het project er in de praktijk uit? Dat heeft Pher nambucq al in grote lijnen uit gewerkt. Elk dorp heeft één of meer 'matchpoints', ofwel in- stapplaatsen, in de vorm van aangeklede bushaltes. Daar zijn aanwezig een overdekte wacht ruimte, een stop- en instapstrook met bestemmings- blokken voor de meest voorko mende reisdoelen, een overkap te fietsenstalling, eventueel enkele parkeerplaatsen en een aan een centrale computer ge koppelde registratieterminal. Alle deelnemers aan het sys teem zijn geregistreerd en heb ben een combirit-card en een combirit-rekening. Een deelne mer aan het project kan zowel autobestuurder, mede-reiziger of beide zijn, afhankelijk of hij aanbieder of afnemer van een vervoersdienst is.„Phernam bucq pleit ervoor op bijvoor beeld Zuid-Beveland een proef project op te zetten. Er zijn goede afspraken nodig, onder meer met gemeenten, dorpsra den, middenstand en vervoer der Connexxion (voor een reis- garantie). Er moet ook geld op tafel komen, zeker om de proef te beginnen. Uiteindelijk kan Combirit zichzelf bedruipen. Voor de autobezitters is het een leuke bijverdienste; met de hoge benzineprijzen mooi meegeno- Portretten Schouw en-Duivelanders door Piet Kleemans DREISCHOR - De Schouwse Vereniging Stad en Lande trak teert de lezers van de 25ste edi tie van de Kroniek van het land van de Zeemeermin - het jaar boek van de vereniging - op een reis door de tijd aan de hand van biografieën van bekende en minder bekende Schouwen- Duivelanders. De reis begint in de dertiende eeuw bij Witte van Haemstede en eindigt in de 20ste eeuw bij de Zierikzeese dialectdeskundige A. de Vin. Witte van Haemstede, een van de hoofdrolspelers in open luchtspektakel De Ridderslag, mag tot de categorie bekende Schouwen-Duivelanders gere kend worden. Patrick Vlegels, beleidsmedewerker bij de direc tie Cultureel Erfgoed van het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen (OCW), laat in zijn beschrijving van het leven van Witte van Haemstede deze bastaardzoon van Floris V uit de schaduw van zijn vader treden. Hij doet dat onder meer aan de hand van beschrijvingen van de Zeeuwse kroniekschrijver Melis Stoke die verhaalt van de be langrijke rol die Witte speelde tijdens de belegering van Zie- rikzee door de Vlamingen begin 1300. Dat de figuur Witte van Haemstede tot de verbeelding sprak blijkt wel uit het feit dat Joost van den Vondel hem ten tonele voerde in de Gijsbrecht van Aemstel, J. H. Jonckers een novelle aan de ridder wijdde en J. W. van Cittert een toneelstuk (Witte van Haemstede. Een Hollandsch drama in drie be drijven) over het leven van Wit te van Haemstede maakte. Journalist en romanschrijver Bart Plantenga beschrijft in zijn bijdrage aan het jubileumnum mer van de kroniek uitvoerig het leven van een minder beken de Schouwen-Duivelander: Pieter Corneliszn Plockhoy, omstreeks 1625 geboren in Zie- rikzee. Plockhoy maakte in 1662 de grote oversteek naar Amerika waar hij aan de Dela ware de kolonie Zwaenendael stichtte. Een kolonie zonder sla vernij, maar met vrijheid van denken, meningsuiting en reli gie, gratis gezondheidszorg en gratis onderwijs. Ter nagedachtenis aan de idea listische pionier Plockhoy schonk The Netherlands Socie ty of Philadelphia in 1913 een herinneringsplaquette aan zijn geboortestad Zierikzee. De pla quette is te zien in het portaal rechts van de Trouwzaal in het Zierikzeese stadhuis. Dialect Leven en werk van de in Rotter dam geboren Adriaan de Vin (1916-1994) wordt beschreven door amateur-historicus Joop van Loo. De Vin vestigde zich in 1981 in Zierikzee en bleek bij zonder geïnteresseerd in het Zeeuws dialect. Hij zou uit groeien tot een autoriteit op dat gebied. De Vin pleitte onder meer voor het integreren van het dialect in het reguliere onder wijs en was later de drijvende kracht achter de streektaalcom missie van Stad en Lande. Verder wordt in de fraai uitge voerde 25ste Kroniek verhaald van Susanna Maria Lonque, ambachtsvrouwe van Ooster- land, de gefortuneerde Zeeuwse reder Willem Cannenburg, No belprijswinnaar prof. Pieter Zeeman en Neerlandicus Jan Hendrik van den Bosch, De Kroniek is bij de boekhandel verkrijgbaar voor 35 gulden. De omslag van de vijfentwintig ste Kroniek van het land van de zeemeermin. De reis begint bij Witte van Haemstede (staand in de duinen) en eindigt bij Adri aan de Vin. foto Marijke Folkertsma a .«aA::. Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland) Schouwen-Duiveland haalt Sinterklaas uitbundig binnen door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Daar waaien de rimpels al heen en al weer", zingt het vierjarig jochie uit vol le borst. Rimpels, want van wimpels heeft hij nog nooit ge hoord. Makkers die hun wild ge raas staken, zeggen hem ook niks, maar daar weet hij geen andere versie voor, dus zingt hij maar onbevangen mee. Zijn schoentje zet hij voor het naar bed gaan bij het kattenluikje, want voor bij de radiator kon zijn vader geen plausibele ver klaring vinden. Schouwen-Duiveland maakt zich op voor het jaarlijks groot ste toneelspel: Sinterklaas. Honderden vrijwillige sjouwers zijn achter de schermen al we ken in touw om er ook dit keer weer een act van formaat van te maken. Elk organisatiecomité wil zich onderscheiden. Traditie staat hoog in het vaan del, maar nieuwe, ludieke idee- en zijn van harte welkom. Je kunt Sint en Piet niet eeuwig en altijd op dezelfde wijze ontha len. Ook daar hoort een verhaal bij en een uitleg waarom hij niet met een stoomboot maar ge woon met salonboot 'Friesland' de haven van Zierikzee binnen komt. En waarom hij op een bruine ros rijdt en niet op een schimmel. „Manege Aquadelta stelde een prachtige schimmel beschik baar, maar het dier kan niet te gen lawaai, vandaar", grinnikt coördinator Phons Gudde van het sintfestijn in Zierikzee. Hij is blij met alle vrijwillige mede werking. De rederij stelt het schip beschikbaar, de reddings brigade levert boten en Zwarte Pieten, het Rode Kruis is paraat, gemeentewerken plaatst drang hekken gratis dit keer, leden van de sportschool houden de wacht bij die hekken, het be drijfsleven sponsort, Kunst en Eer en de majorettes treden Met twaalf officiële intochten op Schouwen-Duiveland is het voor de Sint een drukke tijd. foto Marijke Folkertsma spontaan aan, Theatergroep Zierik zet grimeurs in en regis seur Lies Hanse bracht vijftig Zwarte Pieten de afgelopen we ken de beginselen van de Com media dell'Arte speelstijl bij. Met simpelweg gek doen en af en toe 'boeh' roepen, red je het immers tegenwoordig niet meer als Piet. Daar maak je kleine kinderen maar onnodig bang mee. Hele gemeenschap De intocht van de Sint moet vooral een groot feest zijn, liefst voor de hele gemeenschap in dorp of stad. Kosten noch moei te worden gespaard om dat doel te bereiken. „Het is het leukste evenement in ons dorp over het hele jaar genomen", zegt Willy van de Kasteele, onderneemster in Noordgouwe. Samen met twee andere dorpsgenoten zet zij zich al 22 jaar in voor dit fes tijn. Ze gaan alle bedrijven af voor een financiële bijdrage, halen de muzikanten van Con Amore over voor de zoveelste keer die vertrouwde sintdeun tjes te komen spelen, zorgen dat er een mooie boerenkar met twee Belgische werkpaarden beschikbaar is om met Sinter klaas een tochtje over het dorp te maken en ze krijgen onmisba re steun van een professionele vormgever en belichter die een beeldschoon sprookjesdec'or in het dorpshuis creëert. Daar wordt immers de grote play- back-wedstrijd voor jong en oud gehouden. Dit jaar zijn daarmee voor het eerst echte be kers te winnen. „Wij hebben er dit jaar een the ma aan gekoppeld: muziek. Alle kinderen van de school hebben hun eigen instrument gemaakt en zullen samen met de Zwarte Pieten een concert voor Sinter klaas geven", vertelt Carla Tot- té, lid van het organiserend co mité in Ouwerkerk. Hier wordt de intocht op poten gezet door openbare basisschool 't Stoofje met hulp van ouders en steun van bedrijfsleven en muziek vereniging. „Wel lastig voor Nieuw Leven dat het op vrij dag middag gebeurt. Dan kunnen we met ons kleine korps maar een handjevol muzikanten bij een krijgen: een paar blazers en wat drummers. Maar het zal wel lukken, we kennen het repertoi re". zegt secretaris Jo Hage. „We beginnen dit keer bij de kei'k, maar hoe dat gebeurt, moet nog even een verrassing blijven", vindt Rob Tolhuyzen van het Renesser comité dat alle decemberfestiviteiten organi seert. De middenstandsvereni ging trekt er een royaal budget voor uit en levert tevens een be langrijke bijdrage aan de sfeer in het dorp in die laatste maand van het jaar. Jeugdleden van to neelvereniging Op Drift stu deerden het stuk 'De Zwarte Pietenschool' in en krijgen tal van uitnodigingen dit her en der in de regio te komen opvoeren. Natuurlijk doen ze dat vanmid dag, zaterdag, ook in het eigen dorp. De meeste comitees hebben een uitstekende relatie opgebouwd met Sint. Meestal kunnen ze ja ren achtereen een beroep op hun eigen Goedheiligman en zijn Pieten doen. Tabberds, mijters en kleurrijke pakken hebben ze in de loop der tijd zelf aange schaft en wie daar nog niet over beschikt, kan terecht bij de Stichting Jeugd die het een en ander in de verhuur heeft. „Wij hebben ook Sint en Piet-pop- penkastpoppen. Peuterspeelza len maken daar vaak gebruik van. Kleine kinderen vinden het soms minder eng een cadeautje uit handen van zo'n pop te krij gen dan van de echte Sinter klaas", zegt jeugdwerkleider JaapElenbaas. Met twaalf officiële intochten en een veelvoud van ontvang sten op scholen en bij verenigin gen blijkt de positie van Sint- Nicolaas op Schouwen-Duive land niet bedreigd te worden door Kerstman of andere groot heden. De protestanten hebben in vroe ger eeuwen wel getracht deze van oorsprong katholieke vere ring af te schaffen, maar anno 2000 is Sinterklaas nog steeds een favoriet volksfeest. De naam Nicolaas is niet voor niets een samenvoeging van Nike (overwinning) en Laos (volk). VLISSINGEN - Oud-Vlissinger Rolf Jansen promoveert dinsdag aan de faculteit wiskunde en natuurwetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen op een proef schrift over lichtsterkte, kleur en spectrum van 196 sterrenstelsels. Zijn onderzoek levert ijkmateriaal op om sterrenstelsels met el kaar te vergelijken. Jansen (31) ging na het atheneum aan het Sint-Willibrordcollege in Goes sterrenkunde studeren in Groningen. Hij heeft zijn promotie-onderzoek verricht bij het Kapteyn Instituut in Groningen en bij het Harvard-Smithso nian Centrum in de Verenigde Staten. VLISSINGEN - Een 16-jarige bromfietser uit Vlissingen is vrijdagmiddag rond vier uur gewond geraakt aan zijn hoofd na een aanrijding met een auto. De jongen reed over de Mar grietenlaan in zijn woonplaats. Op de kruising met de Irislaan verleende hij geen voorrang aan een 48-jarige Vlissingse. De bromfietser werd overgebracht naar het ziekenhuis. GOES - Op de Opril Westwal in Goes is vrijdagmiddag een 35- jarige Goesenaar aangehouden. Er was tussen hem en een 26- jarige plaatsgenoot een woordenwisseling ontstaan naar aanleiding van een verkeerssituatie. Omdat het vermoeden bestond dat de 35-jarige man in het bezit van een vuurwapen was, is hij ter plaatse aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Na verhoor is hij weer in vrijheid gesteld. De politie heeft geen vuurwapen aangetroffen. VLISSINGEN - Een 62-jarige vrouw uit Vlissingen is vrij dagmorgen gewond geraakt tijdens een kop-staartbotsing op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen. Zij is met nekklach- ten overgebracht naar het ziekenhuis. De 62-jarige stond ach ter een 24-jarige Middelburger voor het stoplicht ter hoogte van de Nieuwe Zuidbeekseweg. Een 21-jarige automobilist merkte dit te laat op en raad achterop de auto van de Vlissing se. Zij botste op haar beurt weer tegen de 24-jarige man. TERNEUZEN - Een 37-jax-ige man uit Terneuzen moest vrij dag op de zitting van de Terneuzense politierechter de tol be talen voor een dronkemansrit. De Terneuzenaar kreeg een jaar rijontzegging en veertig uur werkstraf opgelegd. De man had 1 maart dit jaar in zijn woonplaats een stopteken van de politie genegeerd. Vervolgens werd hij na een wilde achter volging door Terneuzen aangehouden. Uit de blaastest kwam een score van 625 microgram. „U heeft het leven van anderen in de waagschaal gelegd. U heeft lak aan alles en bent door rood licht gereden. Ik til hier zwaar aan", zei officier van justi tie A.S. Flikweert gisteren. Hij eiste zestig uur werkstraf en een jaar rijontzegging. Politierechter Nomes vond het een wonder dat er geen ongelukken waren gebeurd, maar bracht de straf toch iets terug. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 25-jarige inwoner van de Scheldestad veroordeeld tot 500 gulden boete. De Terneuzenaar had zich 20 februaxh dit jaar boos gemaakt op zijn ex-vriendin. Hij was naar haar woning gegaan. Daar stond een brommer geparkeerd die hij omver gooide. De officier van justitie eiste 1000 gulden boete. De po litierechter halveerde de boete, door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek in Zie rikzee heeft in de eerste negen maanden van 2000 goede resul taten geboekt. Het bedrijf boek te in die periode een exploitatie resultaat van 778.441 gulden. Vergeleken met de ruim twee ton exploitatieresultaat over 1999 een forse stap vooruit. Het bedrijfsresultaat over de periode van 1 januari tot en met 30 september 2000 is 4.7 miljoen negatief. Er staat echter een ihjksbijdrage van in totaal bijna 5.5 miljoen tegenover waax-door het netto exploitatieresultaat op genoemde 778.441 gulden komt. In de begroting voor 2000 is uitgegaan van een exploita tieresultaat van ruxm 8 ton en schapsdirecteur F. C. Dieleman verwacht dat dat bedrag zeker gehaald wordt. Ook fors geste gen is de netto toegevoegde waarde, de opbrengst van de produktie van De Zuidhoek mi nus de grond- en hulpkosten. Detachering van Zuidhoek- werknemers bij verschillende bedrijven leverde het werk voorzieningsschap 5 ton op. Voor de metaal- en electronica- afdeling dienden zich voor 3 ton nieuwe opdrachtgevers aan en het cultuurtechnisch bedrijf kreeg voor 120.000 gulden meer aan opdrachten. De goede re sultaten zijn volgens Dieleman ook vooral te danken aan de goede sfeer binnen het bedrijf, de grote motivatie van de werk nemers en het volgens de schapsdirecteur erg lage ziekte verzuim. Ondertussen werkt het Zierik zeese werkvoorzieningsschap onverdroten verder aan toe komstplannen. Bestuur en di rectie van het schap willen van De Zuidhoek een mai'ktgericht wei-kbedrijf maken en zo een betere concurrentiepositie ver werven. In het najaar van 1999 besloot het bestuur in dit kader tot de oprichting van een Flex BV. Die constructie heeft als vooi-deel dat De Zuidhoek ar beidskrachten aan mag nemen die niet onder de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) val len. Die groep werknemers heeft een positieve invloed op de po- duktiecapaciteit van het werk voorzieningsschap Op termijn wil De Zuidhoek nog een stapje verder gaan met de omvorming tot een Combi-be drijf. Als Combi-bedrijf mag De Zuidhoek niet alleen langdurig werklozen in dienst nemen maar ook de rol van 'uitvoe ringsorganisatie voor gesubsi dieerde arbeid' op zich nemen, door bijvoorbeeld Melkert-ba- nen te vex-geven. Of het plan tot omvorming naar een combi-be drijf haalbaar is, wordt onder zocht. Dieleman verwacht de uitkomsten van dat onderzoek in het laatste kwartaal van 2000 of het eerste kwartaal van 2001 Ook ter tafel liggen plannen voor een grootscheepse, vijf miljoen gulden kostende ver bouwing. De Zuidhoek neemt de helft van het investeringsbe drag voor haar rekening en hoopt dat de gemeente Schou wen-Duiveland de resterende 2.5 miljoen voor haar rekening neemt. De raad heeft zich daar eei'der positief over uitgelaten, maar het wachten is nog op een aanvaardbaar dekkingsvoor- stel en aansluitend definitieve goedkeuring door de gemeente raad. RENESSE - Recreatief milieu centrum Ecoscope in Renesse heeft een tentoonstelling in huis gehaald die een ovexzicht geeft van de situatie in de Zeeuwse natuur. De door de pi'ovincie ontwik kelde expositie geeft aandacht aan de duinen, deltawateren, polders, dijken en ook de stede lijke natuui". De tentoonstelling is tot half januari te bezichtigen tijdens de reguliere openingstij den van het centrum nabij het transferium. ZIERIKZEE - In een garagebe drijf aan de rand van Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. De dader nam enkele duizenden guldens weg uit de kassa. (Advertentie) VRIJDAG ZATERDAG 15 I 16 DECEMBER DECEMBER 14.00-22.00 UUR 110.00-18.00 UUR 17 DECEMBER 10,00-18.00 UUR DRIE 0AGEN DIERPLEZIER MET O.M.: pierbenodigdheden honden, schapen, fretten, slan- Shows'en S,T,8S 9en' a,a's' sP'"nen' roolrogels, wedstrijden konijnen, paarden, katten, een- en natuurlijk heel den' cavia's, duiven, struisvo- veel dieren zoals: gels, kippen, gerbils, etc. EXTRA THEMA DAGEN zeelandhallen TEL. 0113-221020 FAX 0113-221536 ac^/v Toegang: 10,00 >3(V Kind lol 12 jaar 5,- GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 69