PZC Noord-Beveland werkt aan milieu SSSBJX Als verplegende mee tijdens vakantie? ALCOHOL: JA? Dat vraagt de Zonnebloem! Een menswaardig bestaan voor iedereen Vernieuwde kerk Winkeliers merken sloop flats in kassa Geld voor werving gemeentesecretaris de Zonnebloem^ Vierjarenplan gemeente telt reeks projecten 16 \/eïp "Ik wil ook mee!" (01 NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Informatie: om u tijdig te helpen. zaterdag 25 november 2000 door Michelle Koek WISSENKERKE - De Noord- Bevelandse gemeenteraad heeft deze week de beleidsagenda Duurzame Klei 2001-2004 vast gesteld. Daarin staat welke mi lieuprojecten de gemeente de komende jaren oppakt. De gemeente wil zowel op het gebied van ruimtelijke ontwik keling, wonen en consumeren, als bedrijvigheid en gemeente lijk beheer het milieu verbete ren. Op het gebied van ruimte lijke ontwikkeling zullen onder andere natuurontwikkelings- en landschapsbeleidsplannen worden opgesteld. Ook zal er onderzoek worden gedaan naar het vervlechten van natuur en landbouw. Duurzaam bouwen moet de ko mende jaren, zowel bij nieuw - als verbouw, vanzelfsprekend worden. Hergebruik van water en energiebesparing staan daarbij hoog op de prioriteiten lijst. De gemeente zal een rege ling ontwikkelen om milieu maatregelen in bestaande bouw te financieren. Voor nieuwbouw worden duurzaamheidsprofie len en vestigings- en inrich- tingscriterea opgesteld. In de kavelprijs kan daarvoor een be drag worden gereserveerd in een zogenoemd duurzaamheids fonds. Ook zal een voorkeursbe leid met betrekking tot nieuw bouwwoningen voor de lokale bevolking worden onderzocht. Ook moeten verkeersstromen milieuvriendelijk worden. De gemeente wil het aantal fietspa den uitbreiden en verschillende delen van Noord-Beveland aan wijzen als autoluw. Onder het kopje wonen en con sumeren staat de gemeente een cultuuromslag voor. De ge meente wil de komende jaren onderzoek verrichten naar het energie-, water- en materialen- verbruik per inwoner, per kern. Daarnaast wil zij inzicht krij gen in de effecten van hun con sumptiegedrag. Wanneer dit in kaart is gebracht, wil de ge meente een plan van aanpak op stellen om het verbruik te redu ceren. Heldere voorlichting en communicatie van gemeente wege moeten een dergelijke cul tuuromslag bewerkstelligen. „Inwoners moeten een milieu probleem ook zelf als zodanig ervaren", vindt wethouder J. M. Meulenberg (milieu). „Het leve ren van een lokale bijdrage is denkbaar. Het zien van resul taat, zal een dergelijke bijdrage acceptabel maken." Ook bedrijven moeten milieu vriendelijker produceren. Noord-Beveland wil alleen duurzame bedrijventerreinen realiseren en bestaande terrei nen 'verduurzamen'. Nieuwe grootschalige bedrijven met een hoge milieubelasting betitelt zij als 'ongewenst'. Daarnaast wil de gemeente biologische land bouw en agrarisch natuurbe heer stimuleren. „De nadruk komt steeds minder op het ver lenen van milieuvergunningen en het naleven van de regels te liggen", aldus Meulenberg. „Het accent verschuift naar be- drijfsbegeleiding om zo tot ver betering van de milieuprestatie te komen. Bedrijven die daar in meegaan kunnen op een belo ning rekenen, achterblijvers worden harder aangepakt." Afvalbeheer De gemeente is tevens een speler in het spelOp het gebied van af valbeheer ligt de Noord-Beve- landse ambitie op het terrein van preventie. Voor wat betreft waterbeheer is het de bedoeling om tot een waterplan te komen. Iri het waterplan wordt het te rugdringen van watergebruik, beperken van lozingen, de aan leg van een gescheiden riolen- stelsel en een verbetering van het oppervlakte water geregeld. Op het gebied van bodembeheer wil de gemeente de bodemver ontreiniging voor 2005 beheer sen. Daarvoor zal de gemeente onder andere een geautomati seerd bodeminformatiesysteem ontwikkelen. Ook zullen er voor elke kern bodemkwaliteits- kaarten worden opgesteld. Om draagkracht voor de plan nen te creëren, streeft de ge meente naar goede milieuvoor lichting. Ook wordt er aan een zogenoemde Lokale Agenda 21 gewerkt, een plan om samen met uiteenlopende maatschappelij ke organisaties en het bedrijfs leven tot prioriteitsstellingen te komen en daar vervolgens be leid aan te koppelen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Winkeliers van het win kelcentrum in de Magistraatwijk in Middel burg zijn ontevreden over de manier waarop hun schade wordt afgehandeld. Ze lijden omzetverlies door een terugloop van het aantal klanten. De gemeente Middelburg heeft de onderhandelingen overgedragen aan woningbouwvereniging Woongoed. Die heeft de onderhandelingen op haar beurt uitbesteed aan projectontwikkelaar Artica. De winkeliers zeggen omzet te missen door dat de flats naast het winkelcentrum leeg staan. Door de sloop van de flats is het win kelcentrum er bovendien niet aantrekkelij ker op geworden. „Het is een rommeltje, de straten liggen vol puin en daar zie ik voorlo pig nog geen verbetering in", zegt super markteigenaar M. van Dalen. De winkeliers willen compensatie voor het omzetverlies. De situatie is voor de middenstanders in middels zo penibel, dat Van Dalen er in ja nuari mee ophoudt. „Er is ons door de ge meente, de woningbouwvereniging en de projectontwikkelaar voorgespiegeld dat al le schade vergoed zou worden", zegt hij. „Maar dat is niet het geval." Volgens hem betekent zijn afscheid overigens niet dat de supermarkt ook dicht gaat. Waarschijnlijk zorgt de overkoepelende organisatie van de Golff-supermarkt voor een oplossing. Geen optie Verhuizen naar het nieuwe winkelcentrum was voor hem in ieder geval geen optie. De huur van driehonderd gulden per vierkante meter is te hoog. „Normaal gesproken is je jaarhuur gelijk aan één weekomzet. Met de ze huur zal ik 4,5 ton per week moeten om zetten. Dat zal geen supermarkt realiseren. Bakker J. Schrieks stoort zich aan de ondui delijkheid. „Ik weet niet wie betaalt en wat er betaald wordt." De huurprijs voor het nieuwe centrum vindt hij te hoog. „Dat zijn meer prijzen voor de binnenstad, maar we zitten hier in een woonwijk.Schrieks vindt dat er te weinig rekening wordt gehouden met de ondernemers „Zij moeten vierkante meters vullen, het maakt hen niet uit of bak ker Schrieks erin komt of een ander." Wethouder P.M. Bruinooge en Woongoeddi- recteur E. de Ceuster vinden dat de winke liers geduld moeten hebben. „Dat ze schade lijden is volstrekt helder", zegt Bruinooge. „Maar de onderhandelingen zijn nog gaan de. "Woongoed wil de winkeliers een samen hangend pakket aanbieden. Daarin worden onder andere omzetderving en verhuiskos ten opgenomen. De Ceuster verwacht op korte termijn een oplossing. Volgens Bruinooge en De Ceuster gaan de winkeliers erop vooruit. „Het winkelcen trum had weinig toekomstwaarde. Erg wei nig mensen uit de Magistraatwij k doen daar hun boodschappen", zegt De Ceuster. „Ik vind niet dat er sprake is van schade; er is wel omzetverlies, maar ook meer perspec tief." door Marco de Swart LEWEDORP - Vandaag wordt in Lewedorp de vernieuwde protestantse kerk met een con cert feestelijk geopend. Vanaf januari werkten vrijwilligers en professionals hard aan de plaat sing van vloerverwarming en het verruimen van de gardero be. „Na de nieuwjaarsreceptie van dit jaar maakten we met z'n vij ven een plan", vertelt Johan Amperse van de kerk. „Iedereen had een specialiteit. De één deed de financiën en een ander nam het bouwtechnische deel voor zijn rekening. We stelden een budget van vijftigduizend gul den vast en daar hielden we ons aan." De zaal werd iets kleiner ten gunste van de garderobe. „We plaatsten stoelen in plaats van banken. Er passen nu iets min der mensen in de kerk. We gaan van 160 plaatsen naar 120. Dan lijkt het of het drukker is." Het teruglopende kerkbezoek is iets waar Amperse zich niet zo druk over maakt. „Dat is iets van de ze tij dHet gebeurt door het hele land." De vijftigduizend gulden kwa men voor het grootste deel uit reserves van de kerk. Het tientje dat bezoekers betalen voor het concert komt ook ten goede aan de financiering. Door het vele werk van de vrijwilligers, ble ven de kosten binnen de perken. Zo haalden zij de oude vloer er uit zodat de professionals ver volgens de vloerverwarming konden plaatsen. Een acceptgi ro-actie binnen de gemeente bracht een groot deel van de gel den op. „De kerk was maar één zondag buiten gebruik. Toen moest de nieuwe vloer uithar den", weet Amperse. Mede door de stoelen die telkens op een an dere plek kunnen staan, is het godshuis multifunctioneel ge worden. „We hopen in de toe komst meer concerten te geven. Maar ook gespreksgroepen kunnen hier komen om te verga deren. Het is een hele aardige ruimte geworden", zegt Amper se. Het concert van vanavond be gint om half acht. Kinderkoor de Benjamin Bengels, kamer- muziekensemble Padovana en het Souburgs Koper Quintet treden belangeloos op. In deze muziekgroepen zitten mensen uit Lewedorp. Dat moet optre den extra cachet geven. Door sloop van de naastgelegen flats zagen winkeliers in de Middelburgse Magistraatwijk hun klanten verdwijnen. foto Ruben Oreel door Michelle Koek WISSENKERKE - De Noord- Bevelandse gemeenteraad is donderdagavond akkoord ge gaan met een krediet van 50.000 gulden voor een wervingscam pagne voor het aanstellen van een gemeentesecretaris en een managementteam. Het Amers- foortse bedrijf ACTA Advies gaat de campagne uitvoeren. Noord-Bevelands Belang (NBB) en de SGP stemden tegen het voorstel. Zij vinden dat de gemeente de vacatures zelf moet opvullen en noemen het krediet 'weggegooid geld'. Ze vonden dat de gemeente ook te lang heeft gewacht met een wer vingscampagne. Burgemeester M. L. Everaers noemde de be zwaren 'tot op zekere hoogte te recht'. „We moeten er naar stre ven zoveel mogelijk intern af te handelen", zei hij. „Probleem is echter dat er gezien de gemeen telijke reorganisatie eerst een cultuuromslag binnen het amb telijk apparaat moet plaatsvin den. Wij, als college, denken dat het niet goed is om bij opvullen van de vacatures interne discus sies aan te wakkeren. Boven dien boeken we op deze manier ook tijdwinst. Op basis van de prognoses van ACTA Advies denken we al in het eerste kwar taal van het nieuwe jaar een nieuwe gemeentesecretaris te benoemen." i\eeg\dV nd\Qen ,de Zoonet xjati «wntieS.WSsOeZonneWOe6500 vnV \N't) en OP rta(lWi\ deW* Merto!9e"óe' Jaarlijks gaan zo'n 6.200 chronisch zieke en gehandicapte vakantiegangers op pad met de Zonnebloem. Wat zo'n vakantie betekent, is vaak niet in woorden uit te drukken. leder jaar heeft de Zonnebloem daarom een groot aantal verpleegkundigen en ziekenverzorgenden nodig: vrijwilligers met pit die een week vrij willen maken om onze gasten een onvergetelijke vakantie te bezorgen. Ook verplegenden in het laatste deel van hun opleiding zijn welkom. Maakt u het ook in 2001 weer mogelijk? Meer informatie? Bel: (076) 564 63 62 of kijk qp www.zonnebloem.nl NATIONALE VERENICING Postbus 2100 4800 CC Breda Bankrekening 1098510 E-mail info@zonnebloem.nl m v.v. "Ik wil ook mee!" "nu en dan over de rand?" Dankzij de landelijke voorlichtingscampagnes weet u het als de beste. Alcohol biedt een gevaarlijke vergetelheid. Toch is de verlei ding groot; bij problemen met relaties, in het gezin of op het werk. De gevolgen zijn ook bekend: verkeersdoden, kapotte huwelijken, vrouwenmishandeling, mislukte carrières, enz. Eigenlijk weet u reeds alles. Maar... MAAR: als u desondanks nu nog problemen met drank hebt, en uw omgeving steeds negatiever reageert, u zich isoleert... Vraag dan eens onze informatie! Giro 18181 Het NFGV heeft vele gratis infobrochures. Voor uzelf of iemand die u kent. Bel (030) 29711 97 of schrijf naar NFGV, postbus 5103, 3502 JC Utrecht. Zie ook Internet: www.nfgv.nl Het UNESCO Centrum Nederland (UCN) vraagt financiële steun voor ontwikkelingsprojecten, onder meer in Bangladesh, Mozambique, Nicaragua, Ruanda en het Sahelgebied, die bijdragen aan de verbetering van het bestaan. Over de projecten en het Noodhulpfonds van de UNESCO ten behoeve van landen die getroffen zijn door natuurrampen of oorlogsgeweld geeft het UCN u gaarne inlichtingen. Helpt u mee?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 64