Tijdelijk CWI-balie in Goes Kerstbonus voor minima N-Beveland Jeugd vindt onderdak in container Goes blijft tegen elke uitbreiding danscafé La Plaza Vlissingen heeft even de blues Borselse boer ontbeert geld voor restauratie monumentale schuur Creatiefbeurs Lezing ROND KERST Loket bij arbeidsbureau Vrouw gewond bij botsing Oud-Vlissinger promoveert Drankrijder is rijbewijs jaar kwijt Boete voor beschadigen brommer Bromfietser gewond bij aanrijding doorTheo Calkoen DEN HAAG - De gemeente Bor- sele is er niet voor dat gebouwen zonder medewerking van de ei genaar tot monument worden verklaard. In het geval van de schuur van agrariër P. M. Goen- se uit 's- Heerenlioek bracht het gemeentebestuur dan ook een negatief advies uit. Desondanks bestempelde Monumentenzorg in Den Haag het bouwwerk tot beschermd object. De Raad van State in Den Haag boog zich vrijdag over de vraag of dat te recht was. De schuur staat aan de Hein- kenszandseweg en is geheel van hout. Volgens Monumentenzorg is het bouwsel karakteristiek voor de omgeving. Tijdens de oorlog en de watersnood in 1953 verdwenen er veel soortgelijke schuren. Daarom zou deze koste wat het kost behouden moeten blijven. Om'die kosten draait het ge schil. Gófense becijferde dat een opknapbeurt zo'n zes ton gaat kosten. De helft daarvan krijgt REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H, Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl hij terug in de vorm van subsi die. Die andere helft zou hij ech ter niet kunnen opbrengen. Vol gens hem staat het bouwwerk nu te verpauperen en is de situa tie voor mens en dier gevaarlijk. De agrariër wil graag een nieu we schuur bouwen, hetgeen hem zo'n 1,5 ton kost en dat is voor hem wel terug te verdienen met zijn gemengde agrarische bedrijf. In eerste instantie ver zocht de Zeeuw de rechtbank in Middelburg de schuur weer van de monumentenlijst te halen. Die weigerde dat te doen. Nu probeert de agrariër het in hoger beroep bij de Raad van State. Over ongeveer zes weken doet zij uitspraak. OOST-SOUBURG - In brasserie de Karolingenburcht in Oost- Souburg wordt morgen, zon dag, een creativiteitsbeurs ge houden. Hobbyisten tonen in 23 kraampjes hun kunnen op crea tief gebied. De beurs duurt van 11.00 tot 16.30 uur. KLOETINGE - De School van het Gouden Rozenkruis, het Lectorium Rosicrucianum, ver zorgt dinsdag 28 november een lezing in dorpshuis Amicitia in Kloetinge. Er wordt gesproken over de ontwikkeling van de persoonlijkheid tot zielemens. De lezing begint om 20.00 uur. Naast het oude loodsje van gemeentewerken in Heinkenszand is een container voor de jeugd neergezet. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De jon geren in Heinkenszand krijgen naar alle waarschijnlijkheid een mooie, droge hangplek bij de rotonde in de Heinkens- zandseweg. Naast het voor malige loodsje van gemeente werken, dat tijdelijk wordt gebruikt door jeugdsoos De Prange, is een open container geplaatst. Jongeren, waarvan sommige inwoners elders in het dorp overlast ervaren, kunnen in hun vrije tijd te recht in de container. De gemeente Borsele wil de container tijdelijk in bruik leen geven aan de dorpsraad van Heinkenszand. De dorps raad heeft daar wel oren naar, maar stelt een aantal voor waarden. De verkeersveilig heid bij de rotonde moet er bij voorbeeld niet onder lijden en er moet voldoende verlichting komen in het hoekje tussen de dijk en de weg. Het plan kornt voort uit de ge dachte dat als jongeren in het dorp overlast veroorzaken, dat een probleem is van de dorpsgemeenschap, die dat dan ook moet oplossen. De ge meente Borsele wil daarbij be hulpzaam zijn met de beschik baarstellingvan een cont ainer en een plaats waar die kan staan. De dorpsgemeenschap blijft verantwoordelijk voor het gebruik van de container en de goede gang van zaken. De dorpsraad Heinkenszand vindt de plaats bij de rotonde best acceptabel. De plek is een heel eind bij de bebouwing vandaan en er staat een hek omheen. De ingang moet wel worden verplaatst naar de Ou de Zanddijk, zodat de jonge ren niet met brommers en fiet sen meteen de weg over kunnen steken. Ook wat extra verlichting in het 'jongeren- hoekje' moet de benodigde so ciale veiligheid brengen. Reglement De dorpsraad gaat met de jon geren afspraken maken over het gebruik van de container. Er moet een soort huishoude lijk reglement komen, dat moet voorkomen dat er troep wordt gemaakt of te veel her rie. De dorpsraad maakt met de jeugd ook afspraken over sancties. Als de jongeren hun afspraken niet nakomen, wordt de container wegge haald. Er zijn in de gemeente Borsele genoeg groepen jonge ren die er belangstelling voor hebben. Met alle partijen is inmiddels overeenstemming bereikt over het plan. De politie heeft be loofd een extra oogje in het zeil te houden en de provincie vindt het goed dat de gemeente een tijdelijke uitzondering op de planologische regels maakt Ook de jongeren voelen er best voor omdat ze overal elders in het dorp worden weggestuurd De dorpsraad heeft wel als voorwaarde gesteld dat de tij delijke hangplek een goede, nieuwe soosvoorziening en een vaste hangplek niet in de weg moet staan. Er zijn in Heinkenszand meer groepen jongeren die graag een een ei gen plekje willen in hun dorp. door Michelle Koek WISSENKERKE - Uitkeringsgerechtig den in de gemeente Noord-Beveland krijgen in de decembermaand een extra uitkering van 125 gulden. Hiertoe heeft de Noord-Bevelandse gemeenteraad, donderdagavond tijdens de raadsverga dering, besloten. In het beleidsplan, dat dezelfde avond werd vastgesteld, is een dergelijke rege ling niet opgenomen. Dit tot grote ont steltenis van alle raadsfracties. Zij schorsten de vergadering en dienden een motie in, die met onmiddelijke ingang door het college werd aanvaard. Wethouder A. R Dees - de Looff (sociale zaken) toonde zich in eerste instantie niet enthousiast over de geopperde kerstbonus. Zij vreest voor inkomenspo litiek en noemde dat bij de wet verboden, ,,Als u een dergelijke regeling wenst dan moet u zelf met een voorstel komen en te vens uitspreken hoe u dat wenst te finan cieren", sprak zij tegen de raad. Dat lie ten de raadsfracties zich geen tweede keer zeggen. Zij vroegen het college di rect om een schorsing van de raadsverga dering. Na vijf minuten beraad lag er een voorstel op tafel. Alle uitkeringsgerech tigden in het cliëntenbestand van sociale zaken, krijgen nog dit jaar een netto-bo nus van 125 gulden. De extra kosten die daaraan verbonden zijn, Noord-Beve land telt ongeveer 50 uitkeringsgerech tigden, zullen uit de pot 'onvoorzien' worden betaald. Nog voor de komende commissievergadering maatschappelij ke zaken, op 28 november om 19.30 uur in het gemeentehuis in Wissenkerke, ligt er een uitgewerkt voorstel op tafel. De raad stelde eveneens dat het dit jaar om een eenmalige uitkering gaat en dat in het beleidsplan voor 2002 een structurele regeling moet worden opgenomen. Wet houder Dees- de Looff zei met het voor stel in te stemmen en eventuele mogelijk heden voor de toekomst te onderzoeken. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes is niet bereid, op welke wijze dan ook, mee te werken aan uitbrei ding van discocafé La Plaza aan de Grote Kade. Volgens het be drijf is uitbreiding echter nood zakelijk om de overlast voor de omgeving te kunnen beperken. Het discocafé had begin dit jaar bezwaar aangetekend tegen het voorontwerp van het bestem mingsplan voor het hart van de binnenstad. Omdat de gemeen te nachthoreca wil concentreren in het Koepoortgebied, is in het plan gekozen voor een uitsterf constructie voor de bestaande zaken, zoals La Plaza. Zij mo gen blijven zitten, maar als de zaak dichtgaat, mag er geen vergelijkbare onderneming voor in de plaats komen. Volgens de exploitant van La Plaza dwarsboomt het bestem mingsplan allerlei ideeën die hij had om vooral de overlast van de zaak in te dammen. Er waren onder meer plannen om in het naastgelegen pand de gardero be en de toiletten onder te bren gen en de eerste verdieping bij de zaak te trekken. Ook via an dere maatregelen zou worden voorkomen dat de bezoekers minder op straat hoeven te ver toeven en dus minder hinder voor de buurt veroorzaken. Deur dicht Omdat het bestemmingsplan de bestaande situatie 'bevriest' en dus geen uitbreiding toelaat, gooit de gemeente volgens La Plaza 'de deur voor het verbete ren van het leefmilieu rondom de horecagelegenheid' dicht. Goes maakt evenmin weinig werk van het daadwerkelijk verplaatsen van de nachthoreca naar het Koepoortgebied, aldus het discocafé. In de inspraaknota bij het ont- werp-bestemmingsplan, dat momenteel ter inzage ligt, be strijdt de gemeente de kritiek, Zij ziet niet in waarom uitbrei ding per se noodzakelijk is om de bedrijfsvoering te verbete ren. Dat kan ook binnen 'de fy sieke contouren van het be schikbare gebouw'. Het gemeentebestuur wijst er ook op dat het nieuwe bestem mingsplan niet meer beperkin gen oplegt dan de leefmilieuver ordening die momenteel van kracht is voor de binnenstad. Volgens de gemeente is de on mogelijkheid van uitbreiding een probleem waar veel onder nemingen in het centrum mee kampen. Plet discocafé wordt door het nieuwe bestemmings plan echter 'geen onevenredige beperkingen' opgelegd. Een uit zondering maken voor La Plaza door toch uitbreiding toe te staan, zoals de zaak had gewild, noemt de gemeente 'buiten de orde' en staat haaks op het voor nemen het bedrijf weg te krijgen van de Grote Kade. Schouwburg In het kader van de bestem mingsplanprocedure hebben bewoners van de Beestenmarkt hun zorgen geuit over de plan nen voor de schouwburg. Zij vreesden lawaai- en par keeroverlast en maakten zich vooral zorgen over de hoogte van de toneeltoren, die ruim zestien meter hoog wordt. De si tuering van het gebouw en de toneeltoren is inmiddels dusda nig gewijzigd, dat er voor hen nauwelijks nog sprake kan zijn van hinder. De overlast van par keren en lawaai blijft ook bin nen de perken, verwacht het ge meentebestuur. De bewoners van de Beesten markt vonden het ook principi eel onjuist om een theater in de binnenstad te situeren, omdat zo'n voorziening het woon- en leefklimaat te zeer zou aantas ten. De gemeente is echter van mening dat een schouwburg juist in het centrum thuishoort, omdat de binnenstad 'vanouds de ontmoetingsplaats van een veelheid van maatschappelijke functies' is. Het ontwerp-bestemmings- plan, dat een groot deel van de binnenstad omvat, ligt nog tót en met 20 december in het stads kantoor ter inzage. (Advertentie) VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG 15 16 17 DECEMBER 14.00-22.00 UUR DECEMBER 10.00-18.00 UUR DECEMBER 10.00-18.00 UUR DRIE DAGEN DIERPLEZIER MET O.M.: Dierbenodigdheden honden, schapen, fretten, slan- KinKf* 9en' ara's' spinnen' •00^"s- wedstrijden konijnen, paarden, katten, een- en natuurlijk heel den- cavia's, duiven, struisvo- veel dieren zoals: 9e!s. kippen, gerbils. etc. zaterdag 25 november 2000 VLISSINGEN - Een 62-jarige vrouw uit Vlissingen is vrij dagmorgen omstreeks tien uur gewond geraakt tijdens een kop-staartbotsing op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen Zij is met nekklachten overgebracht naar het ziekenhuis. De 62-jarige stond achter een 24-jarige Middelburger voor het rode stoplicht ter hoogte van de Nieuwe Zuidbeekseweg. Een 21-jarige automobilist merkte dit te laat op en raad achterop de auto van de Vlissingse. Zij botste op haar beurt weer tegen de 24-jai'ige man. Een van de personenauto's was totaal vernield, de andere twee auto's werden beschadigd. door Rolf Bosboom GOES - Er komt volgend jaar een tijdelijk Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Goes. Het centrum wordt ondergebracht in het Arbeidsbureau aan het Kolveniershof. De tijdelijke vestiging loopt vooruit op een definitief CWI, dat waarschijn lijk wordt ondergebracht in het toekomstige stadskantoor aan het Hollandiaplein. CWI's bundélen de baliefunctie van allerlei organisaties die zich bezighouden met werk en inko- I men. Het gaat dan onder meer om de gemeentelijke sociale dienst, Arbeidsvoorziening en uitvoeringsinstellingen zoals I het GAK. In Zeeland komen waarschijnlijk CWI's in Middel burg, Goes en Terneuzen en kleinere vestigingen in Zierik- zee en Oostburg. Het CWI in Goes moet dus een regiofunctie voor in elk geval de Bevelanden gaan vervullen. Het is de bedoeling in Goes in 2001 al met een tijdelijk CWI te beginnen, zo meldt de afdeling sociale zaken van de gemeente in haar beleidsplan voor vol gend j aar. Op die manier kunnen de deelnemende organisaties 'alvast wennen aan de nieuwe werkwijze'. Tegelijkertijd gaan de voorbereidingen voor een de finitieve vestiging in het nieuwe stadskantoor, in combinatie met de publieksbalie en het zorgloket van de gemeepte, ge woon door. Sluitende aanpak De afdeling sociale zaken heeft volgend jaar ook veel werk aan de invoering van de zogeheten 'sluitende aanpak'. Die houdt in dat de gemeente verplicht wordt alle nieuwe werkzoeken den binnen een jaar een aanbod voor scholing of werkervaring te doen. Op termijn geldt dat ook voor de huidige cliënten. Dat betekent een grotere ver antwoordelij kheid voor en meer inzet van de gemeente. Voor probleemjongeren is al een project opgezet onder de naam JAS (Jeugdhulpverlening, Ar beid en Scholing). Het doel is de jongeren op te sporen, hun situ atie te analyseren en aan hen een 'totaaltraject' aan te bieden. De verwachting is dat volgend jaar tien jongeren meedoen. Een ander initiatief is het werk gelegenheidsproject Zeeland- werf, waarbij een historisch schip (een Zeeuwse schouw), wordt opgeknapt. Daarvoor wordt een werf ingericht, waar schijnlijk inhet Goese havenge bied. Deelnemers kunnen daar werkervaring opdoen, maar het project kan voor anderen ook een zinvolle dagbesteding bete kenen. De gemeente hoopt dat in 2001 een concreet besluit valt over 'Zeelandwerf'. Goes blijft daarnaast ook haar armoedebeleid verbeteren. Zo wil het gemeentebestuur in 2001 de opzet van de bijzondere bijstand onder de loep nemen. Er is al overleg geweest met de gemeente Borsele om te komen tot regionale afstemming. Begin volgend jaar moet ook het Scanproject beginnen. Daar voor formeert de gemeente een team dat moet voorkomen dat mensen, door wat voor oorzaak dan ook, geen gebruik maken van voorzieningen en regelin gen waar zij wel recht op heb ben. Verder zijn er opnieuw plannen om minima tegen sterk gereduceerde prijs een abonne ment op een krant aan te bieden. Daarover lopen besprekingen met een landelijk dagblad. Het beleidsplan 2001 komtdon- derdag 30 november aan de orde in de raadscommissie sociale zaken. De openbare bijeen komst begint om 19.30 uur in het Goese stadhuis. VLISSINGEN - Oud-Vlissinger Rolf Jansen promoveert dinsdag aan de faculteit wiskunde en natuurwetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen op een proefschrift over lichtsterkte, kleur en spectrum van 196 sterrenstelsels. Zijn onderzoek levert ijkmateriaal op om sterrenstelsels met el kaar te vergelijken. Jansen (31) ging na het atheneum aan het Sint-Willibrordcol- lege in Goes sterrenkunde studeren in Groningen. Hij heeft zijn promotie-onderzoek verricht bij het Kapteyn Instituut i n Groningen en bij het Harvard-Smithsonian Centrum in de Verenigde Staten. Thans werkt hij bij het Europees Centrum voor Ruimte Onderzoek in Noordwijk. VLISSINGEN - Een 16-jarige bromfietser uit Vlissingen is vrijdagmiddag rond vier uur gewond geraakt aan zijn hoofd na een aanrijding met een auto. De jongen reed over de Mar grietenlaan in zijn woonplaats. Op de kruising met de Irislaan verleende hij geen voorrang aan een 48-jarige Vlissingse die voor hem van rechts kwam. De bromfietser werd overge bracht naar het ziekenhuis. Gait Klein Kromhof in actie tijdens de bluesroute in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het snerpende geluid van een stoomfluit schalt door het Vlissingse ca fé Pare Central. Of nee, het is de mondhar monica van Gait Klein Kromhof, die met le den van de Zeeuwse rootsband Champagne Charlie het nummer 'The train I ride is sixteen coaches long' inzet. De bluesroute in Vlissingen is begonnen. Het concept werkt overal. In Goes en Mid delburg is de bluesroute, verschillende soorten blues live gespeeld in een groot aan tal cafés, al enkele jaren een succes. Sinds vrijdagavond mag Vlissingen daarbij wor den opgeteld. In vijftien cafés in het cen trum van Vlissingen traden bluesgroepen op. Akoestische ensembles, zoals Kromhof en Champagne Charlie, maar ook wat hefti ger gitaargeweld, zoals het Bill Roseman Trio in Popeye. Het was de eerste keer dat in Vlissingen een bluesroute werd gehouden, maar het pu bliek was op de hoogte. Kort voor een band begon te spelen, stroomde een café vol, was het optreden afgelopen dan werd een vol gende horecagelegenheid opgezocht. Aan het begin van de avond was nog sprake van enige onwennigheid. Zo keken wat mensen vreemd op dat ze om een kaartje werd ge vraagd toen ze bij Pare Central een kopje koffie kwamen drinken. Een bluesroute aan de gang? Kunnen we dan niet gewoon naar binnen? Maar met het verstrijken van de la te uurtjes was het duidelijk waarvoor de mensen tussen de cafés heen en weer pen delden. Wie in Popeye binnenkwam, had in ieder geval een hoogtepunt uit de program mering te pakken. Gitarist Bill Roseman speelde met zijn drummer en bassist een energieke set bluesrock vol funky ritmes. Nummers van Robert Cray en The Rolling Stones kwamen voorbij en een klassieker als 'Roll over Beethoven'. Niet in rock 'n' roll-uitvoering, maar wat langzamer, als een slepende blues. Want daarom draaide het tenslotte. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Terneuzen moest vrij dag op de zitting van de Terneuzense politierechter de tol be talen voor een dronkemansrit. De Terneuzenaar, die al eens eerder voor dronken rijden is veroordeeld, kreeg een jaar rij ontzegging en veertig uur werkstraf opgelegd. De man had 1 maart dit jaar in zijn woonplaats een stopteken van de politie genegeerd. Vervolgens werd hij na een wilde achtervolging door Terneuzen aangehouden. Aanvankelijk zei hij een flesje malt-bier te hebben gedronken, maar gisteren gaf hij toe fout te zijn geweest. Uit de blaastestkwam een score van 625 microgram. ,,U heeft het leven van anderen in de waagschaal gelegd. U heeft lak aan alles en bent door rood licht gereden. U had maar één doel: niet op het politiebureau belanden. Ik til hier zwaar aan", zei officier van justitie A.S. Flikweert gisteren. Hij eiste zestig uur werkstraf en een jaar rijontzegging. Politiex-echter Nomes vond het een wonder dat er geen ongelukken waren gebeurd, maar bracht de straf toch iets tei'ug. politierechter TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 2 5-jax'ige inwoner van de Scheldestad veroordeeld tot 500 gulden boete. De Terneuzenaar had zich 20 februari dit jaar boos gemaakt op zijn ex-vriendin. Hij was naar haar woning gegaan. Daar stond een brommer gepai'keex'd die hij omver gooide. De officier van justitie eiste 1000 gulden boete, maar dat vond de politiei'echter een te zware straf. Hij halveerde de boete. zeelandhallen TEL 0113-221020 FAX 0113-221536 Toegang; 10.00 Kind lol 12 jaar 5,-. u(Jtb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 63