PZC EU houdt deur voor Balkan open Duitse regering stort zich op moordzaak zesjarige Joseph Nederland leent kindermoordenaar uit aan België Zeven aanvallers burelen regering Cambodja dood Brussel belooft economische steun als opstap naar lidmaatschap Akkoord over stadsbestuur Antwerpen Misère "i--r Israël en Palestijnen iets nader tot elkaar Spaans parlement neemt strenge immigratiewet aan Gerechtshof Zimbabwe bestormd Busramp eist tientallen levens Vier doden door noodweer Italië China bestraft nep-cipiers Denen leveren Rwandees uit zaterdag 25 november 2000 door Cees van Zweeden ZAGREB - In een poging de si tuatie op de Balkan te stabilise ren, heeft de Europese Unie gis teren een vijftal landen uit die regio massale financiële steun en vrijhandel toegezegd. Op een top in de Kroatische hoofdstad Zagreb is deze lan- ANTWERPEN - Socialis ten, liberalen, christen democraten en groenen in Antwerpen hebben gis teravond een voorlopig akkoord bereikt over de vorming van een nieuw stadsbestuur. De socialis ten houden het burge meesterschap. Het nieuwe bestuur moet het ex- treem-rechtse Vlaams Blok, dat bij raadsverkie zingen in oktober nog eens twee zetels won, van de macht houden. Begin deze maand stapten de liberalen (VLD), die drie zetels wonnen, uit de onderhandelingen. De VLD eiste óf de burge meesterssjerp of een nieu we coalitie zonder groe nen, om meer rechtse ac centen te zetten. Na be middeling van een socia listische en liberale oud gediende kwamen de vier partijen gisteravond toch tot overeenstemming. De liberalen krijgen vier wethoudersposten, waar onder de belangrijke por tefeuilles voor Havenbe heer en Veiligheidsbeleid. Desocialisten,nahetBlok de grootste partij in Ant werpen, leveren naast de burgemeester nog eens twee wethouders. De christen-democraten krijgen drie wethouders en de groenen één post in het college. ANP den de komende vijf jaar ruim 4,6 miljard euro (ruim tien mil jard gulden) beloofd alsmede de heffingsvrije import van 95 pro cent van hun goederen. Dit alles was een opstap naar een moge lijk lidmaatschap van de Euro pese Unie. Snelheid De Kroatische president Mesic herinnerde eraan dat de EU al eerder geld had beloofd en dat snelheid nu geboden is. ,,Het is van vitaal belang dat de toege kende fondsen zo snel mogelijk worden aangewend", zei hij. Een sombere noot kwam van Bernard Kouchner, die namens de Verenigde Naties Kosovo (formeel een provincie in de Joe goslavische Federatie) be stuurt: „Wij zijn erin geslaagd de banden tussen Serviërs en Albanezen iets te verbeteren, maar ik ben bang dat dat succes door een stel extremistische smeerlappen teniet wordt ge daan", zei hij in reactie op een reeks aanslagen de afgelopen dagen. Kosovo, waar 28.000 buiten landse KFOR-militairen de vre de pogen te bewaren, was deze week in het nieuws door een bomaanslag op een Servisch kantoor en de moord op een me dewerker van de gematigde pre sident Rugova. De top was aanvankelijk be doeld voor Kroatië, Bosnië, Ma cedonië en Albanië. Maar na de val van Slobodan Milosevic werd de Joegoslavische Federa tie te elfder ure eveneens uitge nodigd. Domper De Joegoslavische Federatie was na Kroatië dit jaar het tweede autocratisch geleide land waar een democratische regering aan de macht kwam, wat de EU-leiders zeer optimis tisch stemde. Maar de leider van Montenegro, dat formeel deel uitmaakt van de Joegoslavische Federatie, zette in Zagreb een domper op de feestvreugde door aan te dringen op onafhanke lijkheid. President Milo Djukanovic vroeg de Joegoslavische presi dent Kostunica en de EU-lei ders te accepteren dat Servië (de andere republiek binnen de fe deratie) en Montenegro 'in wer kelijkheid' twee verschillende landen zijn. Als Kostunica daar niet toe bereid was, zo dreigde hij, dan zou Montenegro begin volgend jaar een referendum houden over het uitroepen van de onafhankelijkheid. Met zijn betoog kreeg Djukano vic niet de handen van de EU- leiders op elkaar. Die vrezen dat een Montenegrijnse onafhanke lijkheid een nieuwe impuls geeft aan de pogingen van de Koso- vaarse Albanezen zich van Ser vië af te scheiden. Daarmee zou ook het voortbestaan van Mace donië, dat een grote Albanese minderheid heeft, bedreigd worden. Kostunica werd door verschei dene regeringsleiders herinnerd aan het bestaan van het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag, waar oorlogsmisdadigers te rechtstaan. „Het niet aansnij den van dit onderwerp zou een verkeerd signaal zijn geweest", zei premier Kok. Massale hulp Maar de EU-leiders hoedden zich ervoor van de uitlevering van oorlogsmisdadigers een voorwaarde te maken voor hulp aan Kostunica. Ze gaven priori teit aan het versterken van de positie van de nieuwe president door massale hulp. GPD (Advertentie) MAN A - - l van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël en de Palestijnen lijken gisteren met succes enige toenadering tot elkaar te hebben gezocht ondanks het aanhoudende geweld in de bezette gebie den. President Arafat en pre mier Barak kwamen telefo nisch overeen de samenwerking op veilig heidsgebied te hernieuwen en de donderdag gesloten kantoren voor onderlinge contacten te heropenen. Dé Palestijnse leider Arafat bracht gisteren een bliksem bezoek aan Moskou waar hij een onderhoud had met zijn Russische ambtsgenoot Poe- tin. De Russische president nam in het bijzijn van Arafat telefonisch contact op met Barak om zijn bezorgdheid over de situatie te uiten. Poetin presenteerde aan Arafat en Barak een plan dat verder reikt dan de akkoor den van Sharm el-Sjeikh, al dus zijn plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, Avdejev. Beide strij dende partijen beloofden de voorstellen te zullen bestu deren. Daarna was het de beurt aan Arafat om met Barak te spre ken. De twee bereikten onder BOEKAREST - Een Roemeense vrouw passeert een verkiezingsposter waarop het bekladde portret van Petre Roman van de Democratische Partij prijkt. De Roemenen kiezen morgen een nieuwe president als opvolger van de pro-westerse en conservatieve Emil Constantinescu. Ex-communist en oud-president Ion Iliescu is favoriet in het verarmde en door corruptie geplaagde land. foto Robert Ghement/EPA het luisterend oor van Poetin overeenstemming over het coördineren van het veilig heidsbeleid. Hoge vertegen woordigers van de veilig heidsdiensten van beide kampen zullen daartoe con tact met elkaar moeten on derhouden. Daarnaast zul len functionarissen van het Israëlische ministerie van Defensie en van de Palestijn se Autoriteit met elkaar overleggen om een einde te maken aan de gewelddadig heden. De donderdag op last van Je ruzalem gesloten samenwer- kingsbureaus moeten ook weer geopend worden. De acht kantoren op de Westelij ke Jordaanoever en twee in de Gazastrook moesten dicht na een aanslag op een van de bureaus waardoor een Israë lische militair het leven ver loor. De Palestijnen weiger den te vertrekken. Het geweld dat ook gisteren voortduurde, kan echter roet in het eten gooien. Een mede werker van het ministerie van Defensie werd in zijn au to doodgeschoten, even ten zuiden van Nabloes op de Westelijke Jordaanoever. Aan Palestijnse zijde vielen drie slachtoffers te betreu ren. DPA/ANP/RTR door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De Duitse regering wil dat de moord op de zesjarige Joseph uit Sebnitz tot op de bo dem wordt uitgezocht. De woordvoerder van kanselier Schroder, Heye, verklaarde gis teren in Berlijn, dat 'letterlijk alles gedaan moet worden om opheldering in deze zaak te brengen'. „Als blijkt dat de poli tie en justitie de affaire slordig hebben onderzocht, dan moet dat voor de betrokkenen conse quenties hebben." Joseph Kantelberg-Abdulla, zoon van een Duitse moeder en een Iraakse vader, werd op 13 juni 1997 in het Oost-Duitse dorp Sebnitz, aan de Tsjechi sche grens, waarschijnlijk door een groep neo-nazi's om het le ven gebracht. Hij werd in het plaatselijke zwembad overval len, geslagen, gemarteld en in het zwembad gegooid, waar hij verdronk. De driehonderd an dere bezoekers zouden niets ge merkt hebben. De politie hield het aanvankelijk op een onge luk en ook de justitie zag na een oppervlakkige lijkschouwing geen reden tot een diepgaand onderzoek. Het onderzoek is inmiddels her vat. De politie heeft drie ver dachten, twee mannen en een vrouw, variërend in leeftijd van 20 tot 25 jaar, gearresteerd. In elk geval een van hen zou 'op zijn minst extreem-rechtse sympathieën' hebben. Mes in buik De dood van Joseph heeft in Duitsland een golf van veront waardiging veroorzaakt en de gebruikelijke oproepen tot meer 'burgermoed' voortgebracht. Maar ze heeft ook sympathiebe tuigingen voor de daders losge maakt. De moeder van de jongen, Renate Kantelberg-Ab dulla, zei gisteren dat een groep (neo)nazi's aan de apotheek-an- nex-woonhuis van haar en haar man voorbij was getrokken en de Hitlergroet had gebracht. Een van hen zou hebben ge bruld, dat zij 'als eerstvolgende aan de beurt was'. Heye had in dit verband eerder gezegd dat de dood van Joseph nogmaals duidelijk maakte dat de overheid niet alles kan, en dat de burgers eindelijk eens hun nek moeten uitsteken. De ware toedracht rond de dood van Joseph kwam aan het licht, omdat zijn ouders de lezing van de politie en justitie niet wilden aannemen. Zij gelastten een nieuwe autopsie, waaruit bleek dat Joseph gemarteld was en een verdovend middel had moe ten drinken. GPD Advertentie DE BAAN DIE U ZOEKTT bel ZANT EROVER1 Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 01 13-232013) laatste rechten zijn nu weer in getrokken. Het hogerhuis moet daar nog wel mee instemmen. Het onderwerp ligt gevoelig in Spanje. Elk jaar weer proberen tienduizenden arme Afrikanen de oversteek naar Europa te ma ken over de Straat van Gibral tar in gammele bootjes. De socialistische oppositie is te gen de strengere wetten. On danks maanden van onderhan delingen lukte het premier Az- nar niet met de oppositie tot een vergelijk te komen. Omdat zijn Partido Popular een meerder heid in het parlement bezet, slaagde Aznar er uiteindelijk in zijn eigen voorstel door te druk ken. AP van onze redactie buitenland MADRID - Het Spaanse parle ment heeft gisteren een strenge re immigratiewet aangenomen. De bijzondere rechten die ille gale vluchtelingen in Spanje een jaar geleden kregen, zijn daarmee weer ingetrokken, tot woede van de oppositie. Vorig jaar december namen de parlementsleden een wet aan die alle buitenlanders - zowel met als zonder verblijfsvergun ning - dezelfde basisrechten verleende, zoals het recht op on- derwijs en medische zorg, maar ook het recht op vergadering, staking en demonstratie. Die door Pascale Thewissen LEUVEN - Een kindermoordenaar is door de Nederlandse autoriteiten 'uit geleend' aan België. Sinds twee maan den wordt hij in zijn Leuvense cel vrij wel dagelijks ondervraagd over de verdwijning van Nathalie Geijsbregts. Het toen tienjarige meisje werd voor het laatst gezien, terwijl ze op 26 febru ari 1991 in haar woonplaats Leef-daal op de bus naar school stond te wachten. Volgens de woordvoerder van het Leu vense parket, Jakobs, is de 'uitleenter mijn' onlangs met één maand verlengd. „De man is vorig jaar officieel in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op Nathalie. We hebben een dik dossier tegen hem opgebouwd. Dit is de eerste keer dat hij in België ook daad werkelijk wordt verhoord." De verdachte vrachtwagenchauffeur, afkomstig uit het Oost-Vlaamse Lo- christi, zit in Nederland een levenslan ge gevangenisstraf uit voor de moorden op de Duitse jongetjes Marco Weisser (13) en Salim Thattil (10) en de Neder landse Jessica Laven (11). Hij staat in Nederland al sinds 1981 te boek als pedofiel en werd in de Van Mesdagkli niek in Groningen behandeld voor on tucht met kinderen. Na zijn ontslag uit de kliniek pleegde hij de drie moorden. Enkele jaren eerder, in augustus 1986, was hij ook al in verband gebracht met de moord op de zevenjarige Cheryl Morriën uit IJmuiden. De man keerde in die periode niet terug van een proef verlof. Zijn betrokkenheid bij die moordzaak kon echter nooit worden bewezen. Overtuigen Justitie in België denkt over aanwijzin gen te beschikken dat de man ook Na thalie ontvoerde en vermoordde. Me teen na de verdwijning van het Belgi sche meisje werd hij voor het eerst over de zaak aan de tand gevoeld. De truc ker kon zijn Leuvense ondervragers aan de hand van zijn tachograaf schijf en vrachtbrieven ervan overtuigen dat hij onschuldig was. Later zou blijken dat de man, net als bij zijn andere mis daden, de data op de vrachtbrieven had vervalst en met zijn tachograafschijf had geknoeid. Justitie in België kwam de man weer op het spoor na een tip van een mede-ge vangene. Uit een reconstructie van de rit van de verdachte concludeerden de speurders dat de vrachtwagenchauf feur op 26 februari 1991 ruimschoots de tijd had om Nathalie te ontvoeren. Het lichaam van het meisje zou hij langs de autosnelweg hebben gedumpt. De politie ontdekte dat de man twee HARARE - Tweehonderd Zimbabwanen hebben gisteren het gerechtsgebouw in Harare bestormd. Een hoorzitting over de voorgenomen nationalisering van landerijen van blanken moest daardoor worden uitgesteld. De politie legde de bestormers geen strobreed in de weg. De menigte, die bestond uit leden van de regeringspartij ZANU- PF, joeg de aanwezigen in de rechtszaal op de vlucht. De CFU, de bond die vierduizend blanke agrariërs vertegen woordigt, kreeg uiteindelijk - met twee uur vertraging - toch waarop het hoopte: het hooggerechtshof bevestigde dat de door de regering geplande spoedige onteigening in strijd is met de wet De regering wil de landerijen van blanke boeren nog dit jaar verdelen onder de landloze zwarten. AP LAGOS - Zeker zestig mensen zijn omgekomen door een on geluk met een bus in het zuiden van Nigeria. Het voertuig raakte van de weg, nadat de chauffeur de macht over het stuur had verloren, en reed de rivier de Ovia in. De bus was donderdagochtend vroeg onderweg van Lagos, het centrum van de Nigeriaanse economie, naar Benin. AFP SAN REMO - Modderlawines hebben in het noordwesten van Italië vier mensen het leven gekost. Honderden mensen moes ten hun huizen in Ligurië, waar Genua onder valt, verlaten omdat het door de hevige regenval te gevaarlijk werd. Reddingswerkers vonden gisteren het lichaam van een echt paar dat bi j San Remo onder bakstenen en modder was bedol ven. Donderdagavond kwam bovendien een Franse chauffeur om het leven. Zijn vrachtwagen werd op een snelweg naar Frankrijk door modder overspoeld. Op hetzelfde moment stierf een man in de plaats Imperia. Een muur stortte er in op het moment dat hij passeerde. AP/DPA/RTR PEKING - Drie Chinezen moeten de cel in omdat zij tweehon derd boeren hebben vastgezet in een zelfgemaakte gevange nis. Door losgeld te betalen konden familieleden de boeren weer vrij krijgen. Een rechtbank in de provincie Anhui, in het oosten van het land, veroordeelde het drietal tot celstraffen tussen de een en drie jaar. De slachtoffers toonden zich verbijsterd over de in hun ogen lage straffen. Zij zeggen in een hel gevangen te zijn gehouden. Voordat ze de cel in moesten werden ze 'veroordeeld', voorna melijk wegens vreemde en vage overtredingen. De gevangenis bestond uit drie kamers met verduisterde ra men. Een zwangere vrouw moest er elf dagen verblijven en bracht op de vloer haar kind ter wereld. RTR RINGKOEBING - Een voormalig officier uit het Rwandese leger is door Denemarken uitgeleverd aan het Rwanda-Tri- bunaal in Tanzania. De man, Innocent Sagahutu, zit sinds fe bruari vast in Denemarken. Hij wordt verdacht van mede plichtigheid aan volkerenmoord op de Tutsi's en aan de moord op tien Belgische VN-militairen in Kigali in 1994. De 38-jarige Sagahutu vertrok gisteren onder politiebegelei ding naar Arusha in Tanzania waar het tribunaal zetelt. Hij is de 44e en laatste oorlogsmisdadiger wiens activiteiten door het tribunaal zijn onderzocht. Sinds 1996 zijn 35 oorlogsmisdadigers overgedragen aan het tribunaal. Vijf van hen zijn veroordeeld tot levenslang en drie tot celstraffen tussen de 12 en 25 jaar. Sagahuta zocht asiel in Denemarken. Hij zegt onschuldig te zijn. AFP/DPA Volgens Chea was de groep goed georganiseerd en beschikte zij over machinepistolen, geweren, granaten en raketlanceerders. Een deel van de groep bevond zich volgens de politie onder de dertig personen die na het vuur gevecht werden aangehouden, maar enkele aanvallers wisten te ontkomen. Enkele gearresteerde aanval lers verklaarden dat zij twee da gen eerder met beloften van werk naar de hoofdstad waren gelokt. Op het station hadden zij plotseling wapens in hun han den gedrukt gekregen met de or der 'de Vietnamezen te gaan aanvallen'. Vietnamezen en Cambodjanen zijn erfvijanden. De mannen zeiden zich be dreigd te hebben gevoeld zodat zij niet durfden te weigeren- ,Hun Sen deed het voorval af als het werk van een 'zeer kleine' terroristische groep. Co-minis- ter van Defensie Tea Banh gaf de schuld aan de Cambodjaanse Vrijheidsstrijders, een in de VS gevestigde anticommunistische groep. Hun Sen heeft in augus tus de Amerikaanse autoritei ten gevraagd de leider van de groep aan te houden. Hij heeft deze ervan beschuldigd de rege ring ten val te willen brengen. AP van onze redactie buitenland PHNOM PENH - Bij een nach telijke aanval op burelen van de Cambodjaanse regering in Phnom Penh zijn gisteren zeker zeven doden en twaalf gewon den gevallen. Toen twintig ge wapende mannen gebouwen onder vuur namen waar onder meer het ministerie van Defen sie en de ministerraad zijn ge vestigd ontstond een vuurge vecht met regeringstroepen dat een uur duurde. Alle doden waren aanvallers. Van de gewonden behoorden er zeven tot de veiligheidstroepen. De gewonde burgers waren vier Cambodjanen en een Duitser. De laatste was naar eigen zeg gen onder geweervuur gekomen toen hij met zij n auto bij het huis van premier Hun Sen reed, twee kilometer van het ministerie van Defensie verwijderd. Sinds de staatsgreep van 1997, waarbij premier Hun Sen zijn co-premier afzette, heeft Cam bodja geen geweld op deze schaal meer meegemaakt. De aanvallers waren volgens een ooggetuige om half twee 's nachts (lokale tijd) uit het sta tion gekomen en vandaar naar de regeringsgebouwen gelopen. Advertentie keer was gestopt op de weg terug naar zijn toenmalige woonplaats Assen in Drente. Een grootscheepse zoekactie, eind vorig jaar langs de A2 bij Maas tricht, leverde echter niets op. In maart van dit jaar werd opnieuw, tevergeefs, naar de stoffelijke resten van het meisj e gezocht in de buurt van het Noord- Franse Saverne, langs de snelweg Metz-Straatsburg. De man heeft steeds gezegd dat hij niets met de verdwijning van Nathalie te maken heeft. De kans dat hij spontaan tot bekentenissen overgaat, wordt klein geacht. Andere moorden gaf hij pas toe toen hij werd geconfronteerd met keiharde bewijzen. GPD Model Calin Op zoek naar iets eigentijds? Ontdek het volledig op elkaar afgestemde programma van Ligne Roset, ontworpen door bekende designers., in Heinkenszand! De Jonge Hoek van Dijke Slenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5