PZC Woonshoppen in Antwerpen 43 Winkels Eten Open Deur Dagen van 28 antiquairs zaterdag 25 november 2000 Woonwinkelen hoeft geen afmattende tocht langs boulevards of uitmid delpuntige industriegebie den te zijn. In Antwerpen vind je dicht bij elkaar het laatste nieuws op badka- mergebied, duizenden vier kante meters designmeu bels, brocanterie, antiek, country-kitsch, hebbedin gen, trendy plantenwinkels. Een verslag van een dag f un- shoppen. T Terhip. In de allereerste V woonwinkel die we binnen lopen, aan de Schutterhofstraat in Antwerpen, staat een oude bekende. Een fraai gietijzeren bad op kromme pootjes. In pre cies zo'n bad heb ik als kind rondgespetterd. Die losse bad kuipen kwamen in de jaren zes tig en zeventig en masse in wei landen terecht, als drinkbak voor koeien. Afgedankt. Ze moesten plaatsmaken voor de ingebouwde, achter witte wandtegels weggewerkte ligba den die toen modern waren. Nu zijn de losse badkuipen weer hip. 't Kan verkeren, schreef Brede- rode al. Waterl'eau, gespecialiseerd in 'bathroom essentials', is een van de vele kleine, bijzondere woon winkel tjes in Antwerpen. De Belgische havenstad is de plaats om te zijn voor interieurfreaks. Het is niet eens zozeer wét Ant werpen te bieden heeft op woongebied; het is vooral de enorme hoeveelheid winkels bij elkaar. In de badkamer is strak mini malisme je van het, blijkt in Wa terl'eau. Het oude kuipbad toont - vergezeld van strakke oosterse matten, roestvrijstalen rekjes en komvormige wasbek kens - plots heel anders dan vroeger. Lustoord De Schutterhofstraat is een lustoord voor de verwende shopper, met winkels van pe perdure merken als Cartier en Hermès. De modewinkels in deze straat lijken op exclusieve galeries: de creaties zijn uit gestald als ongenaakbare kunstwerken in strenge, lege in terieurs. Wie zal hier durven binnenstappen in z'n doorde weekse kloffie? Goede smaak lijkt soms een straf. Er zijn in de Schutterhofstraat, midden in het oude centrum van Antwerpen, ofwel het Quartier Latin, ook volop gekke kleine winkeltjes met minder hoge drempels. De liefhebber van country-kitsch kan bijvoor beeld terecht bij Necessities. De winkel is volgestouwd met prachtige tassen - we zagen er een uit Kenia van lichtgewicht rubber/katoen, lijkend op leer - wanstaltige prentbriefkaarten en prullaria met poezen en hon den, fraaie woonstoffen en tien tallen flesjes met onbekende geurtjes. Spulletjes die je met vrijgezelle Britse dames associ eert. „Wij verkopen wat we zelf mooi vinden en wat je niet nodig hebt," verklaart de eigenares de naam van de winkel en het zon derlinge assortiment. „Van alles wat dus." De geurtjes zijn op na tuurlijke basis vervaardigd en in gewone parfumerieën niet te koop, benadrukt zij. Ook winkels met antiek en bro canterie zijn hier te vinden. Bij het binnenstappen van 't Schut- tershofke durf je je nauwelijks te verroeren, want de winkel is gespecialiseerd in oude en an tieke glazen. Keurig in het gelid schitteren de wijn- sherry- port en likeurglaasjes de bezoeker tegemoet. Oud zilveren bestek ligt hier te koop voor rond de vijfhonderd gulden per set. Planten Een lust voor het oog is de bloe men- en plantenwinkel De Plantaardige Verbeelding, die doorloopt van de Schutterhof straat tot aan de Kelderstraat. Gigantische planten in enorme grijs-betonnen potten staan hier duidelijk te maken wat mooi is en vooral: wat trendy is. De bloemen, op kleur geordend, ontstijgen truttige begrippen als boeket of bloemetje. Een hippe jongeman staat net een bestelling te doen. Hij weet ongeveer wat hij wil. Iets ro mantisch. „Maar zeker geen ro de rozen.Hij grinnikt erbijHet idee! Het worden losbladige witte rozen. Liever te veel dan te weinig. „Het mag wel een beetje opulent." Opulent - overvloedig - is ook het woord dat opkomt bij de eta lage van Marie-Marie, een win kel met modelinnen in de Korte Gasthuisstraat. Een bed gedekt met weelderige lakens en kus sens in een warm kleurenscala: kraakwit, mauve, bordeaux- en helderrood. Dat beddegoed er zo lustvol uit kan zien. Via de Korte Gasthuisstraat be landt de funshopper bij De Wil de Zee, het hippe buurtje rond de Lombardenvest. Hier staan talloze gekke, mooie en super- gespecialiseerde winkeltjes schouder aan schouder. De eta lages zijn stuk voor stuk kunst werken. In de Wiegstraat lopen we bin nen bij een piepklein zaakje in woonstoffen. De eigenaar lijkt Een lust voor het oog is de bloemen- en plantenwinkel De Plantaardige Verbeelding. fotografie Charles Strijd Bij Van Treeck staan robuuste meubels, prachtig tentoongesteld. Dit weekeinde en ook het daaropvolgende houden 28 anti quairs in Antwerpen Open Deur Dagen. De antiekwin kels en sommige andere woonwinkels zijn dan open op vrij dag van 14 tot 22 uur, zaterdag van 11 tot 19 uur en zondag van 11 tot 19 uur. Data 25,26 november en 1,2 en 3 december. Lampen in meubelzaak Van Treeck, omgeven door voorwerpen uit Afrika en oosterse landen een eenmansoffensief begonnen tegen het ervaringsfeit dat woonwinkelen in de eerste plaats een vrouwenzaak is. Hij verkoopt lampenkappen en kussens bekleed met de grijze ruitjes waarin normaliter keu rige zakenmannen gekleed gaan. De Antwerpse meubelwinkels, keukenspecialisten, antiquairs en zaken met interieurstoffen zijn er te veel om op te noemen. Je kunt er met gemak een boek mee vullen. De belangrijkste liggen aan de Mechelsesteen- weg, een lange, drukke, door gaande weg buiten het centrum. Wie echt meubels wil gaan ko pen, zal er toch naartoe moeten, zijn wandelschoenen aantrek ken en hopen op mooi weer. Genoegen De mooiste meubel winkel die ik zag, ligt gelukkig in het oude centrum Het is Jef van Treeck, aan de Huidevettersstraat. Al leen al het binnenkomen van de toonzaal, via een grote metalen wenteltrap, is hier een genoe gen. Er staan robuuste meubels, prachtig tentoongesteld en om geven door voorwerpen uit Afrika en oosterse landen zoals Indonesië. De familie Van Treeck zit al drie generaties in de meubels, vertelt Ingrid van Treeck. De voorkeur voor 'etni sche dingen' is niet van vandaag of gisteren. Ingrid van Treeck runt de win kel samen met haar zus Manon. Vader Jef is nu 75, maar hij werkt nog iedere dag. De stoere tafels die hij ontwerpt zijn in di verse maten en variaties te koop. Op het moment is teak hout erg gewild, vertelt Ingrid „Omdat het niet duur is, strak oogt en toch niet koud is." Be halve ontwerpen van Van Treeck heeft de winkel onder meer meubels van Somaschini, Arketipo en Label. Voor Label ontwerpt onder andere Gerard van den Berg. De Van Treecks krijgen veel Ne derlandse klanten over de vloer, vertelt Ingrid. Het verschil met Belgen is, denkt zij, dat Hollan ders vrijblijvender en eigenwij zer met woninginrichting om gaan. „Het gebeurt maar zelden dat ze vragen: komt u eens bij me thuis kijken." Bovendien zijn Nederlandse huizen door gaans kleiner. „In een living van vier op acht ben je sowieso al be perkt." Een stukje verderop, in de Leo- poldstraat, ligt Obsession, een grappige winkel met woonspul len. Het is moeilijk om hier je handen thuis te houden, want bijna alles is aaibaar, knuffel baar, lekker zacht en donzig. Kussens van nepbont, royale plaids De kleuren volgen de woontrend: warm rood, donker bruin, lila/grijs en, natuurlijk, naturel. Een sympathiek win keltje. Het aantrekkelijke van winke len in Antwerpen is, afgezien van het enorme aanbod,datjein het buitenland bent en toch ge woon je eigen taal kunt spreken. Wat het nog aangenamer maakt, is dat op letterlijk iedere straat hoek restaurantjes, pizzeria's, lunchrooms, bakkers met gast- tafels, tratteria's, tapasbars en traiteurs zijn. Teleurstelling Eigenlijk heeft een lange dag woonwinkelen maar één teleur stelling opgeleverd. Dat is het bekende design warenhuis Scoonwoon, met de complete collecties van Ligne Roset en Cinna. Scoonwoon heeft welis waar zes verdiepingen, maar ze zijn stuk voor stuk heel klein. Er staat weliswaar veel beroemd design (Philippe Starck, Eileen Gray), maar - het klinkt blasé - we hebben het allemaal eerder gezien, al is het maar in de woonbladen. Daar komt bijde presentatie is zo kil, dat je al snel terugver langt naar prettiger, eigen zinniger woonwinkels. De om geving van Scoonwoon, pal tegenover het Antwerpse bus station, is bovendien ontnuch terend. En als een dag woon shoppen in Antwerpen één ding duidelijk maakt, dan is het dat mooie spullen zonder meer mooi zijn, maar dat de presentatie er daarbij veel toe doet. Misschien wel alles. Inge van den Blink Casa. Leuk woonwarenhuis met o.a. betaalbare keukenspullen, textiel, manden, servies en ca deaus. Genre Xenos/Blokker/Hema. Meir 74. Tel. 0032-3-231.4547. Dever Moreau Interiors. Strakke, moderne eigen meu belontwerpen. Veel mat hout. Mechelsesteenweg 99. Tel. 0032-3-239.4000. Fred. Home fabrics. Piepklein zaakje. Wiegstraat 12. Tel. 0032-3-231.3828. In den Olifant. Prachtige speel goedwinkel met modern en ouderwets speelgoed. O.a. for nuisjes, poppenhuizen, Nijntje- knuffels, potloden per stuk in tientallen kleuren. Leopold- straat 23. Tel. 0032-3-231.6114. K K Design. Enorme, sympa thieke meubelwinkel met Itali aans en Nederlands design. Gespecialiseerd in eetkamer- stoelen. Ook afgeprijsd en uni ca. Mechelsesteenweg 19-21. Tel. 0032-3-232.8307. Kotee de Provence. Veerle van Meerssche. Schattig winkeltje met Provencaalse stoffen, aar dewerk en luchtjes. St. Joris- poort 11. Tel. 0032-3-2267.183. Necessities. Decoration, gifts, scents. Van alles wat-winkeltje met o.a. country-kitsch en tas sen. Schutterhofstraat 35. Tel. 0032-3-231.86624. Obsession. Aparte woonacces- oires met nadruk op 'voelen' en 'ruiken'. Leopoldstraat 9. Tel. 0032-3-2311796 Een groter zusterfiliaal is Home of Obses sion, interieurdecoratie. Lange Gasthuisstraat 28, Tel. 0032-3- 233.5920. Jef van Treeck nv. Binnenhuis inrichting. Huidevettersstraat 53a, B-2000 Antwerpen. Onder andere strakke eigen ontwer pen. Tel. 0032-3-225.2253. Nature Discoveries. Prachtig new age/natuur-warenhuis, groter en mooier dan filiaal in Utrecht. Thematische presenta tie video's, cd's, boeken, minera len, speelgoed. Leysstraat 20-26 (nabij CS). Tel. 0032-3- 232 9953. 't Schuttershofke. Antiek, bro- cante, glas en zilver. Schutter hofstraat 53. Tel. 0032-3- 2328978. Waterl'eau, badkamerinrich ting. Schutterhofstraat 47. Kleine trendy winkel. Ook handdoeken, heerlijke zeepjes en andere toiletspuilen. Tel. 0032-3-2267586. Dagelijks Brood. Bakkerij an nex gasttafel. Elegante belegde broodjes, gezonde soepen en quiches. De eters schuiven qua- si-informeel aan aan lange hou ten tafel. Koffiekommetjes en broodplankjes zijn te koop (twaalf tot twintig gulden per stuk). Mechelsesteenweg 45. Lucca. Hip restaurant, mooi ba sic ingericht. Mediterrane kaart. Ligt aan begin van 'meu belboulevard' Mechelsesteen weg, dus goed adres voor aftop pen van dag (woon)winkelen. Mechelsesteenweg 1. Pitten Bonen is een klein cafe taria in het hippe wijkje De Wil de Zee. Specialisatie vruchten en groentensappen, maar de koffie is ook lekker. Kleine lunchkaart, interieur in felle tropische kleuren. Lombarden- vest 31 Vanhelmont Kleine lunchroom annex bakkerszaak tegenover de hogeschool Plantijn. Pasta's, quiches, soep, kraakverse be legde stokbroden. Aardige be diening, leuke sfeer, lage prij zen. Hopland27. Capricho Tapasrestaurant op twee minuten van CS. Een drankje gaat hier ongemerkt over in een hapje eten tussen de rap Spaans pratende gasten en bediening. Uitgebreid tafelen kan ook. Relaxte sfeer. Statie straat 21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43