Vaart achter baan allochtoon PZC Amsterdam zegt maffia de wacht aan Kabinet ziet heil in CDA-aanpak van armoedeval 378,- Landen schieten klimaatcompromis Pronk af Slachtoffers Enschede boos over fakkeloptocht door rampgebied Moslims krijgen per SMS gebeds- en etenstijden door Diefstal beeldjes en pendule uit Rijksmuseum Servicemonteurs Schiphol vast voor drugshandel Jorritsma pleit voor harde aanpak van hoog aantal uitkeringen Klokkenluiders bij Rijk beschermd De Appel krijgt geld via omweg Bouwbesluit wordt simpeler Kerstpakketten naar Molukken Fiscaal nadeel bij spaarpot studie Akkoord met glastuinbouw over hoge brandstofprijs Hamer is onverkiesbaar als partijvoorzitter PvdA KINDEREN A zaterdag 25 november 2000 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Iedere moslim die zich vanaf volgende week houdt aan de voorschriften van de islamitische vastenmaand ramadan, kan zich vanaf maandag inschrijven voor een SMS-service van Maghreb.nl. Dit Marokkaanse lifestylema- gazine op Internet stuurt dan dagelijks een lijstje met de standaard gebeds- en etenstij den. Als extraatje kunnen mensen die zich hebben opgegeven op de website zien wat in hun woonplaats de exacte tijd is voor het gebed. „Zelfs in Ne derland gaat de zon in de ene plaats eerder onder dan in de andere", legt webmaster El Amraoui uit. „Op de website maken we een lijstje waarop staat hoeveel minuten eerder of later dan de standaardtijd iemand moet bidden, of mag gaan eten." El Amraoui baseert de stan- 'daardtijden die hij per SMS verzendt, op de tijden die in de An-Nasr moskee in Rotterdam worden aangehouden. De web master kan moeilijk schatten hoeveel aanmeldingen dat hij vanaf maandag kan verwach ten. „We hebben zeventien honderd bezoekers per dag. Het kunnen er duizend zijn of tien, dat weet ik niet." Tussen de 55.000 en 60.000 mensen bezoeken Maghreb.nl maandelijks. Moslims zien de maand ramadan als heilig, om dat Allah in die maand Mo hammed aanwees als zijn pro feet. Ook gaf hij de eerste openbaringen van de koran aan Mohammed. De maand is nu voor moslims de belangrijkste periode van li chamelijke en geestelijke dis cipline. ANP AMSTERDAM - Uit het Rijks museum in Amsterdam zijn twee beeldjes en een pendule ge stolen. De voorwerpen hebben samen een waarde van ongeveer 1,5 miljoen gulden, aldus een woordvoerster van het museum. Een medewerker van het Rijks museum ontdekte gisteroch tend dat de beeldjes en pendule weg waren. Het gaat om een bronzen beeld van Voltaire van Houdon, een terracotta beeldje van Hercules uit de zeventiende eeuw en een Franse pendule uit de achttiende eeuw. De drie voorwerpen stonden in een vi trine of waren met staaldraad verankerd. ANP SCHIPHOL - Drie servicemon teurs, die werkzaam waren op de luchthaven Schiphol, zijn aangehouden op verdenking van drugssmokkel. Zij maakten deel uit van een bende van zeven personen. Ook de overige vier verdachten zijn gearresteerd. De arrestaties hadden plaats tij dens tien huiszoekingen deze week in Amsterdam, Almere, Rotterdam en Beemster. Bij de acties is voor ruim een miljoen gulden aan goederen in beslag genomen. Zestig rechercheurs waren bij de actie betrokken. Het betrof een gezamenlijk op treden van de Koninklijke Ma rechaussee, de douane en de Fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst. De huiszoekingen volgden op maandenlang speurwerk naar de invoer van verdovende middelen in vracht- zendingen via Schiphol. Daar bij werd geconstateerd dat drie servicemonteurs op de luchtha ven drugs het land binnensmok kelden. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Minister Jorrits ma van Economische Zaken be pleit een 'harde aanpak' om het hoge aantal allochtonen met een uitkering omlaag te brengen. Volgens haar is het kabinet ge schrokken van een onderzoek van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid waaruit blijkt dat het percenta ge allochtonen met een uitke ring meer dan drie keer zo hoog is als onder autochtone Neder landers. Jorritsma wil ervoor waken dat de schuld van het hoge aantal uitkeringstrekkers alleen maai bij de allochtone groepen zelf wordt gelegd. „Dat is te makke lijk", zei ze gisteren na afloop van de ministerraad. „Waar schijnlijk is het een samenspel van factoren. Maar de mensen moeten aan de slag. Een zachte aanpak is niet op zijn plaats." Minister Vermeend van Sociale Zaken meldde enkele maanden geleden al dat de sociale dien sten in de grote steden niet goed werken. Juist daar wonen de meeste minderheden. Volgens Jorritsma is het 'heel wel moge lijk' dat het beleid van de ge meentes de ontstane situatie in de hand heeft gewerkt. Onderzoek Het kabinet gaat de komende maanden nader onderzoeken wat de oorzaken zijn van het ho ge aantal uitkeringstrekkers onder vooral oudere Turken en Marokkanen. „Het percentage moet hoe dan ook omlaag", vindt Jorritsma. „Maar voordat we daar beleid op gaan inzetten, moeten we heel goed weten wat we aan moeten pakken. Mis schien is er een bepaald 'cul tuurtje' in deze bevolkingsgroe pen zelf ontstaan, maar misschien komen we ook wel tot de conclusie dat allerlei regelin gen om aan het werk te komen niet goed toegankelijk zijn voor allochtonen." Uit het onderzoek bleek dat on der Turkse mannen van 40 tot en met 65 jaar bijna 64 procent een WAO-, WW- of bijstandsuitke ring heeft. Bij Marokkanen in die leeftijd is dat bijna 62 pro cent, bij Surinamers 33, bij An- tillianen 24 en bij autochtone Nederlanders 22 procent. Bij de jongeren liggen deze percenta ges fors lager, maar nog steeds hoger dan bij de oorspronkelij ke bevolking. Tot nu toe werd er altijd van uit gegaan dat het hoge aantal WAO'ers en werklozen binnen de minderheidsgroepen zijn veroorzaakt door de massaont slagen in de jaren tachtig. Uit het onderzoek van het ministe rie blijkt dat dit echter niet klopt. GPD DEN HAAG - Rijksambtenaren die misstanden aan de kaak willen stellen, kunnen per 2001 terecht bij een externe com missie. Het kabinet heeft gisteren een regeling goedgekeurd die deze 'klokkenkluiders' beschermt. De vakbonden zijn ak koord met de regeling. Het gaat bijvoorbeeld om gevallen van corruptie binnen de overheid of het achterhouden van belangrijke informatie aan politici. Uit een FNV-onderzoek blijkt dat eenderde van de ondervraagde ambtenaren het gevoel heeft dat zich op het werk misstanden voordoen. Ze zeggen er intern geen melding van te maken, omdat ze bang zijn voor repressailles. Door de regeling moeten zij zich veiliger voelen. ANP DEN HAAG - Het kabinet komt de Haagse toneelgroep De Appel via een omweg toch tegemoet. Maar de financiële injec tie is waarschijnlijk onvoldoende om het gezelschap op de been te houden. Een Kamermeerderheid drong er dinsdag op aan De Appel, ondanks een negatief advies van de Raad voor Cultuur, toch subsidie te verlenen. Om geen knieval voor de Kamer te hoeven maken, werd geko zen voor een creatieve oplossing. De Kamer krijgt met zijn zin, want dat zou een precedent scheppen, maar De Appel kan toch op extra geld rekenen. Het kabinet geeft nu in totaal vier ton aan de gemeente Den Haag voor 'nieuwe kwalitatieve im pulsen voor het theaterklimaat'. GPD DEN HAAG - Het kabinet heeft ingestemd met een voorstel van staatssecretaris Remkes (VROM) om het Bouwbesluit te versimpelen. De regeling moet 1 januari 2002 ingaan. Het huidige Bouwbesluit stelt vele eisen per gebouwfunctie. In het nieuwe wordt eerst gekeken hoe een gebouw wordt ge bruikt, bijvoorbeeld als woning of kantoor. Verder gelden er voorschriften voor zaken als ventilatie, geluid of dakdikte. Overbodige regels zijn geschrapt. De operatie is onderdeel van een drastische vereenvoudiging van de bouwregels. Dit is afgesproken in het regeerakkoord. De details van het besluit worden later bekend. ANP UTRECHT - De kerkelijke hulporganisatie Kerken in Aktie en het samenwerkingsverband Help Ambon in Nood (HAIN) trekken honderdduizend gulden extra uit voor noodhulp op de Molukken. Ze sturen hulppakketten die met Kerstmis en op het islamiti sche suikerfeest (eind december) worden uitgereikt aan vluchtelingen en ontheemden. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft veel ouders teleurge steld die een contract hadden gesloten met een verzekerings maatschappij om een spaarpot te vormen voor de studiekos ten van hun kinderen. Zij mogen per 1 januari niet langer hiervoor een bedrag van de belasting aftrekken. Het Verbond van Verzekeraars gaat deze kwestie onder de aandacht bren gen van staatssecretaris Bos. Het gaat om 'kinderverzekeringen' tot een spaarbedrag van vijftigduizend gulden. Deze verzekeringen werden dit jaar door verschillende verzekeringsmaatschappijen met behulp van reclamecampagnes aan de man gebracht. Bij een gangbare verzekering kost de wetswijziging de ouder zo'n 160 gulden per jaar extra in het jaar 2003 en dat kan oplo pen naar 565 gulden in het jaar 2011. ANP DEN HAAG - Minister Brink horst van Landbouw heeft met de glastuinbouw overeenstem ming bereikt over maatregelen die de sector tegemoetkomen op het punt van de sterk gestegen brandstofprijzen. In totaal gaat het om zo'n 170 miljoen gulden. Het leeuwendeel, zo'n honderd miljoen gulden gaat op aan een verhoging van de afdrachtskor ting in de regulerende energie belasting in de komende twee jaar. Brinkhorst maakt wel het voorbehoud dat Brussel ze nog moet goedkeuren. Voorzitter Doornbos van LTO- Nederland had graag gezien dat de glastuinbouw ook nog com pensatie had gekregen voor de hoge dieselprijzen. Volgens LTO en het Product schap Tuinbouw ligt het ak koord in lijn met wat andere EU-landen doen ter compensa tie van de hoge brandstofprij zen. Een drastische verslechte ring van de concurrentiepositie is voorkomen. De compensatie krijgt vooral gestalte door een betere vergoe dingvoor de warmtekrachtkop peling, of wel het verwarmen van de kassen gepaard laten gaan met het opwekken van stroom. LTO hoopt dat deze vorm van energiebesparing hierdoor overeind blijft. ANP Milieudefensie inspecteerde gisteren iedere twee uur de dijk die vorige week is gebouwd voor het Congresgebouw in Den Haag. Met de actie werd opgeroepen daden te stellen op de klimaattop. foto Rob Keeris/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De 182 delegaties op de VN-klimaatconferentie in Den Haag proberen uit alle macht zelf een compromis te be reiken over de maatregelen om de uitstoot van broeikasgassen te beperken. Niemand is gelukkig met de voorstellen die conferentie- voorzitter Pronk heeft gedaan om de onderhandelingen vlot te trekken. De EU zei gisteren gro te moeite te hebben met Pronks plan, Ook de Verenigde Staten lieten weten 'erg teleurgesteld' te zijn. De Unie blijft er tegen dat landen hun bossen en land bouwgronden als 'kooldioxide vreters' mogen mee wegen om hun koolstofdioxide-uitstoot omlaag te brengen. Pronk stelt voor dat landen met hun bossen maximaal drie procent van hun uitstoot mogen aftrekken. De VS willen veelmeer. De EU vindt ook de bepaling dat landen 'vooral' maatregelen in eigen land moeten nemen on voldoende. Zij wil dat landen ten minste de helft van uitstoot van broeikasgassen in eigen land moet beperken. GPD doorThea van Beek AMSTERDAM - Een keihard signaal voor de georganiseerde criminaliteit. Dat is de bood schap van de Amsterdamse po litie aan criminelen in de hoofd stad. Bij een grote politieactie zijn donderdagmiddag en in de nacht van donderdag op vrijdag in totaal 43 mensen opgepakt op dertig plekken in de stad. Het merendeel van de arrestanten is van Joegoslavische afkomst. Bij de arrestaties waren vijfhon derd politiemensen betrokken. Een reeks grote wapenvondsten en liquidaties vormden de aan leiding voor de arrestaties. Ook de toenemende bewapening binnen het criminele milieu en de zwaarbewapende lijfwach ten die door de stad lopen zijn de politie een doom in het oog. De lijfwachten komen voorname lijk uit het voormalige Joegosla vië. Ze zijn volgens de politie nietsontziend en bereid voor weinig geld alles aan te pakken. „Amsterdam moet geen vrij plaats worden voor het crimine le milieu. De diverse schietpar tijen en liquidaties vormen bovendien een gevaar voor de samenleving. De grens is over schreden. We pikken- het niet langer", aldus recherchechef J. Pronker. Bij de liquidatie vorige maand van topcrimineel Sam Klepper, raakte ook een tach tigjarige voorbijganger gewond door rondvliegende kogels. De moord vond plaats in een win kelcentrum op klaarlichte dag. De moord op Klepper was er één in een reeks liquidaties die de hoofdstad de afgelopen tijd op geschrikte. Twee weken eerder was de bekende crimineel Jan Femer al doodgeschoten. Een week geleden had een afre- van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De Belangenver eniging Slachtoffers Vuur werkramp (BSV) is verbaasd en verontwaardigd dat de gemeen te Enschede de geplande fak keloptocht met oud en nieuw langs de Roomweg laat gaan. Het steekt de BSV dat het ge bied dat werd getroffen door de vuurwerkramp, wordt openge steld voor een groot publieks evenement. „Het was tot nu toe onbespreek baar dat slachtoffers daar een kijkje gingen nemen", zegt voorzitter A. Vasse van de BSV, „Nu blijken zaken mogelijk waarover we met de gemeente maandenlang niet konden pra ten." Enschede sloot de wijk Roombeek-West vlak na de ramp op 13 mei hermetisch af. Pas begin oktober besloot het gemeentebestuur kijkgaten te maken in de manshoge schut ting om het gebied. De vereniging verzet zich niet tegen de fakkeloptocht zelf. „We vinden het een goed idee om mensen op die manier bij elkaar te laten komen." Organisator van de tocht, Stichting 13 mei, heeft overlegd met de BSV. „Maar zowel de stichting als de BSV ging ervanuit dat het alle maal in goed overleg is gegaan. Ook met de gemeente", licht Vasse toe. Vuurwerk De Enschedese bevolking is van plan de komende jaarwisseling het vuurwerk massaal te laten liggen. Volgens een onderzoek blijkt dat ruim negentig procent geen rotjes en vuurpijlen wil af steken. Meer dan de helft van de Enschedeërs is bang dat als er vuurwerk wordt afgestoken, dat tot ruzies of ongeregeldhe den leidt. De afgelopen twee j aarwisselin- gen heeft gemiddeld 38 procent van de bevolking in Enschede vuurwerk afgestoken. Na de vuurwerkramp op 13 mei, waarbij 22 doden vielen, zegt slechts vijf procent dat te willen doen. Het meestgenoemde argu ment om geen vuurwerk af te steken, is respect voor de slacht offers; 55 procent noemt deze reden. Van deze groep is een kwart van mening dat er uit pië teit met de slachtoffers nooit meer vuurwerk mag worden af gestoken in de stad. Bijna een derde vindt dat het pas in 2002 of 2003 weer mag. ANP De in beslag genomen vuurwapens. kening plaats in een Japans res taurant. Twee Joegoslaven en een Nederlandse vrouw werden gedood. De politie zegt daar naast nog een aantal afrekenin gen te hebben voorkomen, door het doelwit van een mogelijke aanslag op de hoogte te stellen. Of onder de arrestanten ook schutters zitten van de recente liquidaties, is niet duidelijk. Invallen De politieactie begon donder dagmiddag met de aanhouding van twee Kroaten bij een vrachtwagen in Aalsmeer. Daarbij werden tien vuurwa pens, patroonhouders en ge luiddempers in beslag genomen Vervolgens begonnen de inval len verspreid over Amsterdam. Twintig horecagelegenheden en tien woningen waren het doel wit van de actie. Op het Rem- brandtplein waren dat onder (Advertentie) foto Emile van Lint/GPD meer het casino Femina en het ernaast gelegen café La Plaza. De in beslag genomen buit be droeg op deze dertig locaties in totaal vijf vuurwapens, drie ki logram harddrugs, zo'n vijftig duizend gulden in verschillende valuta's en eenzelfde bedrag aan sieraden, vermoedelijk af komstig van diefstal. De arrestanten hebben elf na tionaliteiten. Behalve 26 Joeg'o- KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN KERSTVEILING Dinsdag 19 december in de Schouwburg te Middelburg A. I. Verhage 0118-627639 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Waarnemend partijvoorzitter Mariëtte Ha mer van de PvdA zal zich niet verkiesbaar stellen voor het voorzitterschap. De PvdA kiest in maart een nieuwe voorzitter. Ook de andere leden van het da gelijks bestuur zullen niet actief streven naar een plek in het dan ook te kiezen bestuur. Dat schrijven Hamer en het da gelijks bestuur aan het PvdA- partijbestuur. Hamer c.s. wer den twee weken geleden op een ledenbijeenkomst fel bekriti seerd over hun rol rond het te rugtreden van Marijke van Hees slaven gaat het om mensen uit Albanië, Argentinië, Duitsland, Ethiopië, Italië, Polen, Slowa kije, Suriname, Turkije en drie Nederlanders. Tweeëntwintig van de arrestanten zijn illegaal in het land en zijn voor uitzet ting overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie. Eerder deze week noemde de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking de hoofdstad een van de grote internationale centra van wapenhandel. Daar mee nam hij een voorschot op de reeks arrestaties een dag later. Het afgelopen jaar zijn diverse keren wapendepots ontman teld. De eerste grote wapen vondst is gedaan in de flat van een topcrimineel, die nu in ho ger beroep terechtstaat. Daarna volgde nog een reeks wapen vondsten. Zo ging het vorige maand onder meer om spring stof en schiettelefoons. De ar restaties donderdagmiddag in Aalsmeer waren een vervolg op de wapenvondst. Het optreden van de Amsterdamse politie te gen crimineel geweld blijft niet bij een eenmalige actie. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De voorstellen van oppositiepartij CDA om de armoedeval te bestrijden, bie den zeker aanknopingspunten voor een adequate aanpak. Dat schrijft minister Vermeend van Sociale Zaken aan CDA-frae- tieleider de Hoop Scheffer. Het kabinet komt zelf nog met nadere voorstellen voor de aan pak van de armoedeval, het ver schijnsel dat mensen er niet of nauwelijks op vooruit gaan als ze vanuit een uitkering een baan aannemen. Ook komt armoede val voor als mensen een kleine promotie maken. Doordat hun inkomen hoger wordt, lopen ze subsidies mis die afhangen van de hoogte van het inkomen, bij voorbeeld huursusbsidie of geld voor kinderopvang. Het CDA wil in de belasting hef fingskortingen invoeren voor de kosten van huren, kinderen, zorg, studie en kinderopvang. Die kortingen, afhankelijk van de hoogte van het inkomen, die nen allerlei bestaande subsidies te vervangen. Behalve mini muminkomens zouden ook middeninkomens ervoor in aan merking moeten komen. Zo kan bereikt worden dat mensen niet meer kwijt zijn aan huur dan bijvoorbeeld vijftien procent van hun inkomen. Vermeend vindt dat deze pla fonds vrij willekeurig worden vastgesteld. Dat zal leiden tot een jaarlijkse discussie over het niveau, zoals dat nu al gebeurt bij de Wet tegemoetkoming stu diekosten. Het plan zou volgens het CDA vier miljard gulden kosten. Volgens Vermeend zal dat bedrag hoger uitvallen en zal een groot deel terechtkomen bij inkomens die fors boven het minimum liggen. Bovendien wordt uit de voorstellen van het CDA niet duidelijk hoeveel de armoedeval kleiner wordt. Verder gaat het CDA uit van het huishouden als relevante een heid voor het vaststellen van het inkomen, terwijl het nieuwe be lastingstelsel, dat volgend jaar van kracht wordt, in het alge meen uitgaat van het individu. Dit zal zijn weerslag hebben op het aantal vrouwen dat een be taalde baan neemt. Vermeend tekent bij het CD A-plan aan dat dit alleen gaat over regelingen van het Rijk, maar hij vindt dat ook de inkomensafhankelijke regelingen van de gemeenten meegenomen moeten worden in de aanpak van de armoedeval. Het CDA reageert op zijn beurt tevreden op de reactie van het kabinet. Kamerlid Balkenende plaatst wel kanttekeningen. Zo wijst hij erop dat de meeste huishoudens niet het individue le inkomen, maar het gezamen lijke inkomen betrekken in hun beslissingen. ANP die februari vorig jaar tot voor zitter werd gekozen. Die trad in september dit jaar onder grote druk van het dagelijks bestuur terug, omdat de verhoudingen in dat bestuur onwerkbaar zou den zijn geworden. Van Hees zou met beschikken over vol doende leidinggevende en orga nisatorische capaciteiten. Een aantal afdelingen van de PvdA neemt het Hamer zeer kwalijk dat over Van Hees be richten in het weekblad Vrij Ne derland verschenen dat zij zou hebben gesjoemeld met decla raties, terwijl is komen vast te staan dat dat niet het geval was. De critici eisten het "aftreden van het dagelijks bestuur. ANP (Advertentie) NAAK DISNEYLAND PARIS PER VOLWASSENE ÉÉN KIND TOT 12 JAAR GRATIS (VERVOER, HOTEL ÈN ENTREE) AIJTIEPERIODE 7/1-30/3 M HELE FAMILIE* EXTRA: VERRASSINGSPAKKET VOOR OEN OF ONDER DE KERSTBOOM BOEKING VÓÓR 11 DECEMBER. Ga voor de acfievoorwaarden en boeking naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3