Buitenlandse tandartsen vullen Nederlandse gaten Arduin trekt op kousenvoeten dorp en wijk in Praktijken in Zierikzee en Eerbeek 27 zaterdag 25 november 2000 De 'buitenlandse' tandarts moet in Nederland gaten vullen. Gaten in de beroepsgroep wel te verstaan, die niet meer weg te poetsen zijn. Rutger Ver- steegh kwam na veertien jaar uit Duits land terug. Zijn Belgische collega Stijn De Smedt zocht direct het grote avontuur. Ze zijn jubelend: het is hier 'heerlijk' en 'tof'. Nederland, met een chronisch tekort aan tandartsen, als een onverwacht lui lekkerland. Een vrouw schaart zich achter de balie. Ze is er vreemd, maar de ruimte is wel zoals ze die had verwacht: helemaal nieuw, nog een beetje kaal en klinisch. Leeg dus. Als ze een blik werpt op het afsprakenboek dat Rutger Versteegh aan de andere kant van de balie openslaat, verandert haar houding. ,,Ik dacht", zegt ze licht verbaasd, „dat er nog plaats genoeg was, maar u zit al vrij vol. Leeg, zal de tandarts later aangeven, is een woord dat niet van toepassing is. „Ik ben in september begonnen en ik heb sindsdien geen dag zonder patiënten gezeten. Ik heb er nu al meer dan driehonderd, en dat na anderhalve maand. Ik vind het overweldigend. Als het in dit tempo doorgaat, zit ik over een half jaar vol." Op zijn agenda staat nog 'E. R. Versteegh, Zahnarzt'. Voor het eerst van zijn leven is hij niet de hoogverheven 'Herr Doktor', maar ge woon tandartsHet genoegen is geheel aan zij n kant. Juist dit soort gesprekjes, zegt hij - ie mand die voor een afspraak komt en hem en passant op enkele kunstschilders in de omge ving wijst - miste hij eigenlijk het meest. Op zijn beurt voelt Stijn De Smedt zich als een kind in een snoepwinkel. Zijn geestdrift over zijn Nederlandse praktijk is grenzeloos, alsof hij een 'tandartsenluilekkerland' heeft ont dekt. Hij somt op: een normale werkdag, za terdags vrijassistentes die hem terzij de staan allemaal zaken die nieuw voor hem zijn. Frustrerend „Ik vind het zo tof. In België bestaat de tand artsassistente niet. Daar doe je alles alleen. Ben je met een zenuwbehandeling bezig, gaat de telefoon. D a's frustrerend, hoor. En je mees te patiënten komen pas 's middags na een uur of vier. Je werkt daardoor vooral in de avond uren." Hier is hij de tandarts die hij zich tijdens zijn studie had voorgesteld te willen worden. Geen goedkope gatenvuller of kiezentrekker, maar een preventief en correctief medicus. „Er kwam laatst iemand met een stuk van zijn tand. Hij vroeg: dokter, zou je niet een kroon zetten? Dat had ik nog nooit gehoord. In België komt de helft van de patiënten alleen als ze er gens last van hebben. En dat moet dan zo goedkoop mogelijk worden verholpen." Er zijn weinig overeenkomsten tussen de twee. De Smedt is Belg, pas 27 en in Zierikzee aan zijn eerste echte baan begonnen. Hij woont in een prachtig verbouwd, monumentaal pand. Hij heeft zich in de schulden gestoken om de praktijk te kunnen overnemen. Versteegh (50) is Nederlander, maar heeft al tijd - veertien jaar - in Duitsland gewerkt. Nog één keer wilde hij opnieuw beginnen. Zo is hij op de Hoge Veluwe, in Eerbeek, verzeild ge raakt. Hij bewoont er een huurhuis en een door hem opgezet gloednieuw tandartsencentrum. Een collega, nu nog actief in Duitsland, komt er begin januari bij Een ding hebben De Smedt en Versteegh wel gemeen: ze behoren tot de heelmeesters die vanuit het buitenland hier de gaten in het tandartsenbestand komen vullen. De buitenlandse tandarts voelt zich in Nederland geen goedkope gatenvuller of kiezentrekker, maar een preventief en correctief medicus. Nederland telt, aldus de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tandheelkunde NMT, momenteel 5772 ingeschreven tandart sen D at zij n er al te weinig en het worden er de komende jaren alleen maar minder. De be roepsgroep in ons land vertoont sterke gelijke nis met een slecht onderhouden gebit. Er val len steeds grotere gaten. En poetsen helpt allang niet meer. Kon je de tandarts missen als kiespijn, dan zou niemand zich druk maken om hun snel tanen de aantal. Maar al gaan we met lood in de schoenen heen en met amalgaan in de kiezen weer terug, in doorsnee komt de Nederlander heel plichtsgetrouw op voor zijn half jaarlijkse controle. Schrijnender De ernst van het gebrek dat nu opspeelt, vari eert. O veral is het voelbaar. Soms groeit het werk tandartsen 'slechts' boven het hoofd, op andere plaatsen is er sprake van een schreeu wend tekort. En het algemene beeld wordt da gelij ks schrijnender: wachtlijsten worden lan ger, de klachten nemen toe. Met een gemiddelde praktijkgrootte van 2500 patiënten zit de tandarts aan zijn tax. Steeds vaker gaat het bordje 'vol' op de deur. De voor de hand liggende oplossing is meer studenten opleiden, en dat gaat ook gebeuren. Alleen sorteert het pas over een jaar of tien effect. Om de beroepsgroep op korte termijn gezond te maken, zijn drastischer alternatieven noodza kelijk. De Smedt en Versteegh zijn zo'n alternatief. Ze behoren tot de buitenlandse hulptroepen die hun kans schoon zien. Voor beiden is de kennismaking met de Nederlandse tandheel kunde vers. De Belg houdt sinds ruim een jaar praktijk in Zierikzee, de naar Eerbeek terug gekeerde Nederlander nog korter: twee maan den. Biedt verreweg het grootste deel van de tand artsen uit den vreemde slechts overwerkte Ne derlandse collega's een helpende hand, zij niet. De Smedt en Versteegh staan op eigen be nen en moeten zelf uitdokteren hoe de Neder landse tandheelkunde precies functioneert. „Duitse en Nederlandse monden zijn eender", zegt de laatste nuchter. „Iedereen heeft im mers maximaal 32 tanden. Het verschil is meer verzekeringstechnisch, de tarieven." Voor Versteegh is het 'tarievenboek' van de NMT maar een iel werkje. De Smedt daarente gen vindt het opmerkelijk genoeg een nogal dikke pil; aan een A4'tje zou hij in zijn vader land genoeg hebben. Vooral aan alle verzeke- ringsvormen heeft hij moeten wennen. „In België betaalt een patiënt meteen en maakt de tandarts een getuigschrift van verstrekte me dische hulp. Dan kun je niet weg zonder te be talen. Hier heb ik, vooral in het begin, een paar keer meegemaakt dat je maar moet zien hoe je aan je geld komt." Hij koos direct na zijn afstuderen voor zijn noorderburen. Hij had van een voormalige "studiegenoot over het gunstige Nederlandse tandartsenklimaat gehoord en de constante advertenties in een Vlaams tandartsenblad deden de rest. „Het is de beste keuze die ik heb kunnen maken." Avontuur De NMT heeft nu zo'n vijftig Belgen genoteerd als lid. De helft van hen is daadwerkelijk ac tief. Als de roep om tandartsen zo luid is, waar blijven dan De Smedts landgenoten? Dat weet hij \vel: gewoon thuis. „Veel Vlamingen blij ven liever in het dorp waar ze zijn geboren Ik heb blijkbaar meer avontuur in mijn bloed." Zelf heeft hij doelbewust gekozen voor Zee fotomontage Jacques Zorgman/GPD land. ,,Ik kom hier al van jongs af aan om te duiken. In het begin leek het ook net alsof ik op vakantie was. En nog: in de zomer lekker even naar het strand. Ik denk niet dat ik ergens an ders zou kunnen aarden." Dat buitenlandse avontuur lokte ook Ver steegh na zijn studie Het is voor hem nu een beetje de omgekeerde wereld. „Ik ben in 1986 meteen naar Duitsland gegaan, naar een dorp in Beieren. Ik heb hier toen niet eens gezocht. Er waren zoveel tandartsen; geen schijn van kans dat ik aan de bak kwam Z'n langste tijd was hij dorpstandarts in het plaatsje Horgau. Prachtige natuur, prettig werken. Het was met name het sociale contact, zegt hij, dat hem niet losliet. „Je leert ze wel kennen, maar Duitsers denken anders." Bijzonder Het gekke is, zegt Versteegh, dat hij zich altijd heeft beschouwd als een Nederlandse tand arts in Duitsland. In Eerbeek voelt* hij zich daarentegen een Duitse tandarts in Neder land. Dat heeft volgens hem vooral met zijn praktijk te maken: vier behandelkamers, een grote balie, alles tiptop geautomatiseerd. Ook De Smedt heeft zijn eigen plekje in het Zeeuwse. „Op het hele eiland zijn elf tand artsen. Ik ben heel herkenbaar. Ik blijf tenslot te 'die Belg'. Maar nee, het schrikt patiënten niet af dat je een buitenlandse tandarts bent." Het gaat wel hard, erkent hij: afgestudeerd, een eigen praktijk met 2600 meftsen, en vol gend jaar al uitbreiden. „Het ligt me wel, die Nederlandse manier van werken en de waardering die je hier krijgt als tandarts." Onder Vlamingen voelt hij zich meer een noodzakelijk kwaad. Daarom geniet hij met volle teugen. Cock Rijneveen Stichting Arduin is in vijf jaar een begrip geworden. Niet alleen in Zeeland maar ook daarbuiten. In die tijd heeft de instelling voor verstandelijk ge handicapten veel obstakels moeten nemen. Een zwartboek met klachten zorgde voor veel ophef. Ouders en personeel van locatie Huize Den Berg in Goes kwamen in opstand tegen het 'overnamebeleid' van Arduin. En de Inspectie voor de Gezond heidszorg zag aanleiding een onderzoek in te stellen. Nadat na bemiddeling is besloten Den Berg af te stoten en de Goese vestiging in een grote Zuid-Hol landse instelling is opgegaan, leek de onrust voorbijMaar een paar weken geleden ontstond weer tumult rond Arduin. Inwo ners van Aagtekerke klaagden over de bouw van Arduin-ap partementen. Zij vonden dat de stichting zich niet aan de regels hield. Het zou weer zo'n typisch Arduin-staaltje 'niets en nie mand ontziend door de strot- duw-beleid'zijn. Directeur Piet van den Beemt blikt terug op vijf jaar integratie van verstan delijk gehandicapten. Eind september komt P. de Pag- ter uit Aagtekerke tot de con clusie dat Arduin appartemen ten bouwt aan de Prelaatweg zonder bouwvergunning. Het stuit hem tegen de borst dat de stichting zich blijkbaar niet aan de regels hoeft te houden en dat zij zaken voor elkaar krijgt waarin andere bewoners niet slagen. „Wij krijgen geen toe stemming om appartementen te bouwen voor toeristen, terwijl Arduin dat wel mag voor haar bewoners", klaagt hij. De Pag- ter voelt zich overdonderd door Arduin, omdat de stichting vol gens hem totaal niet communi ceert met omwonenden. „Er wonen hier zo'n zestig mensen. Straks is twintig procent Ar duinbewoner. In de buurt heerst angst voor die mensen." De buurt voelt zich overrompeld, stelt De Pagter. De Veerse wethouder L. Wisse laat de bouw na het protest van de buurt stilleggen. De werk zaamheden veroorzaken vol gens hem te grote ongerustheid. Arduin-directeur Piet van den Beemt reageert achteraf ver baasd over de ophef. „Ik dacht dat in Aagtekerke een goede ac ceptatie heerste. We hebben vooraf geen bericht gestuurd over de verhuizing. Arduin dacht dat het wel goed zat daar. Eén cliënt is daar zelfs op na drukkelijk verzoek van de om wonenden blijven wonen. Als hij weg zou moeten, was een ro- zenk weker zelfs van plan hem in huis op te nemen." Dialoog Arduin belegt pas na het stilleg gen van de bouw twee informa tieavonden voor de buurt Van den Beemt: „Er is uitvoerig ge sproken over wederzijdse beeldvorming, die scheef ge groeid bleek te zijn. Het was een heel openhartig gesprek van beide kanten. De conclusie luid de: we blijven in dialoog, als er wat is, dan wordt er contact op genomen. Na een half jaar eva lueren we de situatie opnieuw. De Prelaatwegbewoners dach ten dat er meer verstandelijk gehandicapten zouden komen. Ht', maximum aantal van twin tig personen blijft gehand haafd. In de woonboerderij wuiien twaalf tot zestien men- sci. In het nog te bouwen ap partement gaan vier mensen wonen." De gang van zaken in Aagtekerke roept elders op Wal cheren ook reacties op. In een ingezonden brief in de PZC van begin oktober probeert Middel burger P. Janssen vijf jaar Ar duin samen te vatten: „Het niets en niemand ontziend door de strotduw beleid van Arduin - het daarin blindelings meegaan van de plaatselijke- en of andere overheden. Het niet of nauwe lijks naleven van de procedure regels die voor deze activiteiten zijn vastgelegd. Het ontbreken of gebrekkig geven van infor matie aan alle betrokkenen en omwonenden." Van den Beemt ontkent dat Ar duin over veel geld beschikt. „Toen Vijvervreugd in 1995 als woonfunctie aan vervanging toe was, stelde de overheid 35 miljoen ter beschikking. Daar van zijn huisjes gekocht die de bewoners zelf uitkozen. Vroeger was de financiering gerelateerd aan een naamloos bed. Nu be steden we het geld aan een mens met een naam. Afhankelijk van de ernst van de handicap krij gen we 80.000 tot 140.000 gulden per persoon. Dat is ge middeld een ton per bewoner. Daarbij zijn mogelijke investe ringen en aanpassingen inbe grepen. Binnen die marge moe ten we handelen. Een door de strotduw beleid is met dat geld onmogelijk." Beschuldigingen dat Arduin niet zou communiceren wijst de Arduindirecteur van de hand. „Het is een misvatting dat er geen contact met de buurt is, Als je Arduin definieert als Piet van den Beemt, dan hebben mensen gelijk. Maar medewerkers van Arduin hebben wel degelijk contact met de buurt. Uit erva ring blijkt een buurt vooraf vaak 'nee' zegt tegen de komst van verstandelijk gehandicap ten. Daarom wandelt Arduin op kousenvoeten. Je kunt iemand namelijk pas beoordelen als je hem in het gezicht ziet." De afgelopen vijf jaar verhuis den 270 mensen naar zeventig woningen op Walcheren. Daar bij zijn volgens Van den Beemt drie keer moeilijkheden ge weest „Daar is het probleem in Aagtekerke er een van. En in Middelburg hebben we twee keer problemen gehad." Arduin is met wonen in de wijk begonnen toen de opvolger van Vijvervreugd voor een belang rijke keuze stond. De gebouwen moesten worden vervangen. „Als Arduin had gekozen voor een nieuwe inrichting, dan had den de bewoners weer veertig jaar gedwongen bij elkaar moe ten wonen, verstopt in een ge sticht, verstopt achter hoge bo men waar het nachtkastje de enige vorm van privacy is." Onbekend pad Arduin koos voor het integra tieproces. Verstandelijk gehan dicapten wonen zelfstandig op plaatsen die ze zelf kiezen. Met de keuze voor het integratiepro ject betreedt Arduin een voor Nederland onbekend pad. „We baseren ons op succesvolle voorbeelden in het buitenland. Als je in een grote gesloten ge meenschap leeft, groet je elkaar niet meer en bied je elkaar geen koffie meer aan", zegt Van den Beemt. „Leven in een grote ge sloten gemeenschap leert meer af dan aan Het merendeel van de verstandelijk gehandicapten is in de inrichting verstoken van daginvulling en zat maar te nik sen „Dat niksen had tot gevolg dat ze agressief werden, woede aanvallen kregen en zichzelf soms verwondden." De eerste gehandicapten leer den zelfstandig wonen in huizen op het Arduinterrein in Middel burg. Daarmee begon het leer proces voor bewoners', mede werkers en ouders. „Al lerende ontdekten we dat we het beste de weg van keuzevrijheid kon den bewandelen", blikt Van den Beemt terug. Het wonen buiten het terrein begon met een woon boerderij in Aagtekerke op Walcheren. „We kozen voor Walcheren omdat dat een agra risch gebied is en we veel cliën ten hadden met een boerenach- tergrond. We hebben over dat plan een enquête onder onze be woners gehouden. De uitkomst was dat veertig a vijftig mensen graag in zo'n woonboerderij wilden wonen. Maar daar heb ben we een fout gemaakt. We vroegen onze cliënten wel waar ze wilden wonen, maar niet met wie ze wilden wonen. Het bleek dat niet iedereen met iedereen wilde samenwonen." Toch werd de woonboerderij in Aagteker ke een succes. „Mensen leren er veel en vorderen snel." Een aan tal verstandelij k gehandicapten groeide door naar een zelfstan dige woonvorm. „Dat zelfstan dig wonen combineren ze met een baan in plaats van de vroe gere zinloze dagvulling. Werk en woonhuis blijven geschei den." Met de invoering van zelf standig wonen voor verstande lijk gehandicapten nam ook de begeleiding toe, zegt Van den Beemt. „In het oude Vijver vreugd had op veertig bewoners één personeelslid nachtdienst. Nu onze cliënten zelfstandig wonen is dat een medewerker op twaalf mensen geworden. Als bekend is dat de cliënten 's nachts geen slaapproblemen hebben, dan slaapt de mede werker ook. Daarnaast hebben we een zorgtelefoon met een 24- uurs verbinding. Daar staan al tijd medewerkers paraat om di rect uit te rukken." Na alles wat rond Arduin is voorgevallen, zijn de meningen over de directeur van Arduin verdeeld. Van den Beemt- „Als je grenzen verlegt, kom je op an dermans terrein en ontstaan er vonken en kortsluiting. Mijn taak is ruimte creëren voor ver standelijk gehandicapten. Daarbij neem ik de negativiteit op de koop toe." Ferdinand Koppejan De woonboerderij van Arduin in Aagtekerke is een succes. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27