verguisde naar Heimwee goeroe PZC Britse clubs azen op Emerton gratis montage Spaanse rolstoeler zorgt voor rel rond Paralympics-ploeg Aalbers claimt miljoenen van Vitesse l/mp eest! Kreta in rep en roer na ontslag Gerards van UW 23 Catalanen erkennen dat Van Gaal zo slecht niet was als trainer Barcelona Zaalvoetballers liggen op koers Heister uitgeschakeld in Zweden Nominaties Van Moorsel, Dekker Zware blessure voor Arnau Picabo Street stelt rentree uit Afkoopsom Toshack 2,5 miljoen Knieoperatie Mark Huizinga Van Poppel en Melchers naar Italiaanse ploeg Verlies Schalken tegen Norman zaterdag 25 november 2000 GUATEMALA CITY - De Nederlandse zaalvoetballers heb ben de derde en laatste groepswedstrijd in de voorronde van het wereldkampioenschap in Guatemale afgesloten met een zege op Thailand: 6-1. In de kwartfinale, met twee groepen van vier, stuit Oranje op Portugal, Spanje en Kroatië. Neder land speelt vandaag (zaterdag) tegen Portugal, een dag later tegen Kroatië en dinsdag tegen Spanje. De nummers een en twee plaatsen zich voor de halve finales. ANP UMEA - Danny Heister is in Umea uitgeschakeld op de Open Zweedse tafeltenniskampioenschappen. De Amsterdammer verloor in de tweede ronde van de Japanner Iseki (21-11, 21- 19, 18-21, 21-17). Heister had de tweede ronde bereikt door winst op de jonge Chinees Yin. In die partij overleefde hij twee matchpoints. Kalun Yu werd met zijn Luxemburgse partner Raison uitgeschakeld in het dubbelspel. Het koppel verloor van de Duitsers Franz en Wosik: 11-21 17-21. DEN BOSCH - Erik Dekker en Leontien van Moorsel zijn de voornaamste kandidaten voor de uitverkiezing tot wielren ner van het jaar. Dekker won drie etappes in de Ronde van de Frankrijk, zegevierde in de Ronde van Nederland en werd eerste in de wereldbekerwedstrijd Clasica San Sebastian. Van Moorsel veroverde in Sydney drie gouden olympische medail les en een zilveren. De genomineerden: profs: Van Bon, Dek ker, Boogerd, Van Heeswijk en Hoffman; vrouwen: Van Moor sel, Melchers, Beltman, Van Melis en Grimberg; amateurs: Hoeben, Mutsaars, Tankink, Orvalho en Vëneberg; mtb/veld- rijden: Groenendaal, Brentjes, Van Dooren, Dorland en De Knegt. ANP BARCELONA - Barcelona zal het voorlopig zonder doelman Francesco Arnau moeten doen. De sluitpost viel donderdag avond geblesseerd uit in het Uefa-Cupduel tegen Club Brug ge. Gevreesd wordt dat Arnau een kruisband heeft afge scheurd. Hij werd gisteren verder onderzocht. Mogelijk komt hij dit seizoen niet meer in actie. SID ASPEN - Skister Picabo Street mist de eerste wereldbeker wedstrijden van het seizoen. De 29-jarige Amerikaanse zou gisteren in Aspen (VS) haar rentree maken, maar heeft last van haar knie Ze won tijdens de Spelen in Nagano goud. Twee jaar geleden kwam Street ten val in het Zwitserse Crans-Montana. Ze brak beide benen en scheurde de banden van de rechterknie. Sinds mei was ze aan het trainen. De ski ster kreeg echter weer last van de knie en is in november we derom geopereerd. Michaela Dorf meister won in Aspen de eerste Super G van het seizoen. De Oostenrijkse had 0,29 seconden voorsprong op de Fran^aise Regina Cavagnoud en 0,30 op de Zwitserse Corinne Rev-Bellet. SID MADRID - Na een jaar touwtrekken heeft een Spaanse recht bank eindelijk de prijs bepaald voor het ontslag van John To shack bij Real Madrid. De Spaanse club moet de vorig jaar ontslagen oefenmeester nog 2,5 miljoen gulden betalen. Real weigerde dat. Toshack zou zich in de ogen van de Madn- lenen negatief hebben uitgelaten over de Koninklijke. SID van onze sportredactie MADRID - De Spaanse rolstoel basketballer Carlos Ribagorda, die deel uitmaakte van de ploeg die op de Paralympics in Sydney goud veroverde, heeft een grote rel in zijn land veroorzaakt. Hij heeft verklaard dat de gehandi captenfederatie veel atleten zonder een lichamelijke of psy chische handicap selecteerde om maar zoveel mogelijk me dailles binnen te halen. Ribagorda verklaarde in het blad Magazine dat hij en negen teamgenoten geen enkele medi sche of psychologische test heb ben ondergaan waaruit moest blijken dat ze gehandicapt wa ren. „Van de 200 Spaanse spor ters op de Paralympics waren er zeker vijftien zonder handicap. Je hoefde alleen maar een brief te ondertekenen", zei Ribagor da. Volgens de rolstoelbasketballer maakte de federatie er geen punt van dat het basketbalteam leden telde zonder handicap Voorzitter Martin Vicente van de gehandicaptensportbond in Spanje verklaarde totaal ver rast te zijn door de onthulling. „Alle atleten zijn onderworpen aan controles." Het Spaans Comité voor de Pa ralympics kondigde een diep gaand onderzoek aan. Spanje won bij het gehandicapteneve nement in Sydney 107 medailles en eindigde als derde in het me dailleklassement. RTR/SID van onze sportredactie HERAKLION - Pamfletten in de stad, uitnodigingen om op vakantieadresjes op rust te ko men, verontschuldigingen van Paok. Heel sportief Grieken land, en vooral Kreta, is in rep en roer na het ontslag van Hera- klions enige buitenlandse ere burger Géne Gerards. De supporters zijn het oneens met het besluit begin deze week de huidig adviseur en voormalig trainer van OFI Kreta aan de kant te zetten. De trots van het eiland bivakkeert troosteloos onderaan de ranglijst en ging in het beker- en Uefa Cuptoernooi hard onderuit. Op het eiland is de afgelopen dagen met kilo's stront gesme ten om de ingreep te rechtvaar digen Het bestuur beticht Gerards ervan zonder zijn me deweten bij een andere club een contract te hebben getekend Bovendien was zijn strategie om elk seizoen de beste spelers te verkopen de verkeerde, zo wordt nu verklaard De harde kern van OFI heeft weinig oor voor de wanhopige pogingen van het bestuur en heeft acties aangekondigd. In Heraklion hangen pamfletten waarin iedereen wordt opgeroe pen morgen naar het stadion te komen om 'orde op zaken te stel len'. Als tegenzet is een uitge breide politiemacht opgetrom meld om protesterende fans de toegang tot het krakkemikkige stadion, dat midden in een woonwijk ligt, te ontzeggen. Door de affaire heeft Gerards wel de handen vrij zich te oriën teren op een andere job. Meteen na zijn afscheidswedstrijd be gin juni liet hij weten Kreta niet te kunnen verlaten nu hij tot ereburger was uitgeroepen. Die situatie is gewijzigd, waardoor Gerards zich vrij voelt zijn voel horens uit te steken. GPD VLAARDINGEN- Judoka Mark Huizinga moet begin de cember een operatie aan zijn linkerknie ondergaan. Chirurg Heijboer van het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam gaat binnenkort enkele losse botstukjes weghalen en bescha digingen aan de buitenmeniscus en kraakbeen repareren. „Het is geen ingrijpende opera tie. Ik hoef ook niet in het gips", aldus Huizinga. De 27-jarige Vlaardinger zou binnen zes we ken wedstrijdfit kunnen zijn, maar kiest ervoor pas in maart weer aan toernooien deel te ne men. ANP van onze sportredactie ARNHEM - Karei Aalbers claimt miljoenen guldens van Vitesse. Volgens de oud-voorzit ter moet de Arnhemse voetbal club een forse boete betalen voor het schenden van een af spraak over geheimhouding van een onderzoeksrapport van KP- MG naar de financiële gang van zaken bij Vitesse toen hij de scepter zwaaide. Daarnaast eist Aalbers een ver goeding voor de miljoenenscha- de die hij als zakenman leidt door het openbaar maken van het rapport. De club heeft tot dinsdag de tijd om te reageren, zo is Vitesse in een aangetekende brief van Aalbers' advocaat M. van den Boomen te verstaan gegeven. Zo niet, dan overweegt Van den Boomen beslaglegging op bezit tingen dan wel bankrekeningen van Vitesse. „Wat het verweer van Vitesse ook is, dat zal niet leiden tot intrekking van de aansprakelijksheidsstelling. KPMG heeft in opdracht van Vi tesse onderzoek gedaan naar de financiële gang van zaken bij de club ten tijde van het voorzitter schap van Karei Aalbers. Vites se meende een vordering van ongeveer vijf miljoen gulden te hebben op de oud-voorzitter. Daarop stelde Aalbers dat Vi tesse aan hem ruim vijf miljoen gulden verschuldigd was. Er werd een compromis gevonden en de strijdbijl werd begraven. Volgens Van den Boomen werd een boeteclausule gekoppeld aan de afspraak dat over het contract geen mededelingen zouden worden gedaan. Volgens advocaat Van den Boomen hield dat onder meer in dat het KP- MG-rapport nooit openbaar zou worden gemaakt. Vitesse heeft dat rapport echter over handigd aan de Fiod om te laten onderzoeken of er malversaties zijn gepleegd en voor de vast stelling van een juiste jaarreke ning. „Vitesse heeft de afspraak ge schonden en moet dus een boete betalen. Daarnaast lijdt de heer Aalbers nu als zakenman een enorme schade. Hij wordt in verband gebracht met malver saties", aldus Van den Boomen, die weigert de hoogte van de miljoenenvordering te noemen. „Ik wil eerst van Vitesse weten wat ze van de aansprakelijk heidsstelling weten Vitesse was gisteravond met be reikbaar voor commentaar. GPD GENDT - Jean Paul van Poppel is komend seizoen coach van de Italiaanse wielerploeg Acca Due O. De oud-renner neemt Mirjam Melchers en Arenda Grimberg met zich mee. Bij de formatie rijdt onder anderen de Litouwse Diana Zilioete. Van Poppel stopte na de Olym pische Spelen in Sydney als bondscoach van de nationale vrouwenselectie. Hij wordt op gevolgd door Herman Snoeij- ïnk De 25-jarige Melchers maakte sinds 1998 deel uit van de selectie. De renster uit Gendt begon pas op haar twintigste serieus met wielrennen. In juni won ze de nationale titel. Bij de Spelen trok ze in de weg wedstrijd de sprint aan voor Le ontien van Moorsel, die met be hulp van Melchers haar derde gouden medaille veroverde. ANP Memorycard stopt met sponsoring van wielerploeg KOPENHAGEN - Memorycard stopt eind van het jaar met de sponsoring van de wielerploeg. Het Deense informaticabedrijf mist de financiële middelen om als geldschieter door te gaan. Toch ziet sportdirecteur Bjarne Riis de toekomst voor de renners van de ploeg positief in. „Bin nen een paar weken verwacht ik een nieuwe sponsor te presente ren", aldus de winnaar van de Tour in 1996. Riis trok voor het komende sei zoen de broers Laurent en Nico las Jalabert aan en nam Rolf Sö- rensen van de Raboploeg over. Ook Tristan Hofmann rijdt bij de ploeg. Riis zegt contacten te hebben met World Online en het Deense CSI als mogelijke kandidaat sponsors. AFP STOCKHOLM - Voor Sjeng Schalken is het tennisjaar Voor al; Hij verloor vrijdagavond in de kwartfinales van Stockholm in een marathon van bijna 3,5 uur m drie sets van de als eerste ge plaatste Zweed Magnus Nor- man, 7-6 5-7 6-7 Het was het 27e en laatste toer nooi van Schalken in zijn beste tennisjaar sinds hij in '94 prof werd. ANP Transfersom van Feyenoorder gigantisch gestegen Advertentie Spetterend door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Hij speelt pas een paar maanden in de Kuip, maar nu al staat vast dat Brett Emerton een speler is die voor Feyenoord moeilijk te houden zal zijn. Een werv elende start in het rood-witte shirt, een in drukwekkend optreden tijdens de Olympische Spelen en een prachtige interland voor Au stralië in Glasgow hebben de ogen van de topclubs geopend. Feyenoord-bestuurslid Rob Baan haalde Emerton deze zo mer voor minder dan twee mil joen gulden weg uit Sydney. Nu wordt zijn transferwaarde al op zo'n vijftien miljoen geschat. De pas 21-jarige Emerton heeft zo veel kwaliteit, dat drie Engelse Premier League-clubs hem in de winterstop al zouden willen in lijven. Manchester- en Leeds United volgen de ontwikkeling van de speler op de voet. Het zijn niet toevallig de clubs die Emer ton in het verleden ook al pro beerden te kopen. De verdediger is op de hoogte van de belangstelling, maar wenst geen commentaar te ge ven. Ook wil hij niets zeggen over de geruchten dat hem in Engeland al het viervoudige van zijn Feyenoord-salaris is gebo den. Net als na de Olympische Spelen, toen zijn vader en te vens adviseur door een Italiaan se topclub werd benaderd, richt Emerton zich in Europa nu al leen op Feyenoord. Hectische start „Ik leef van week tot week Het seizoen kende een vrij hectische start. Ik kwam bij Feyenoord, moest naar de Spelen, kwam te rug en ging weer weg met het nationale elftal. Ik sta nu net een tijdje in de basis en natuur lijk gaat het hartstikke goed. Maar het heeft geen zin te filo soferen over de toekomst. Ik heb heel bewust gekozen voor Feye noord. Ik heb het hier naar m'n zin en leer veel van de spelers en de trainers. Dat staat bij mij voorop." Mario Been, assistent van Van Marwi j k, prijst Emerton om zijn voorbeeldige instelling. „Au stralische spelers houden van hard werken. Dave Mitchell vrat destijds het gras en de te genstander op. Die ging er echt voor en daardoor paste hij per fect bij Feyenoord- Emerton is ook ijzersterk, maar daarnaast kan hij ook nog geweldig goed voetballen. Daar kwamen we na een wedstrijdje in de voorberei ding al achter." Van Marwijk heeft de luxe dat hij met Emerton alle kanten op kan Hij is nu nog rechterverde- diger, maar kan ook links of rechts in een aanvallende rol uit de voeten. Mitchell: „Hij heeft in Australië zelfs spits gespeeld Ik zie hem nog wel eens centrale middenvelder in een ploeg wor den. Eigenlijk kan hij alles. Als Van Marwijk hem morgen vraagt te keepen, zal hij dat ook nog aardig doen." GPD Brett Emerton (links), hier in duel met PSV'er Kolkka, is in een paar maanden tijd dertien miljoen gul den meer waard geworden. foto ANP spel van Barcelona was vorig seizoen goed of slecht, maar met Van Gaal was er wel een systeem. Complete anarchie - daaraan zou het team van Ferrer ten prooi zijn gevallen. De macht is niet aan de trainer, maar aan de spelers, de Catalanen Guardiola en Sergi. „De Catalaanse spelers vor men de wortel van het kwaad. Zij zijn de echte duivels. Zij denken dat ze de baas zijn over de club, over de trainer en over de kleedkamer. Zoiets was bij Van Gaal onbestaanbaar. Na de neder laag van zondag bij Real Zaragoza was er de volgende dag een groepsgesprek. Een groepsgesprek? Ferrer had een meeting met zijn vier kapiteins, met Guardiola, Sergi, Abelardo en Luis En rique. Die vier moesten de rest inlich ten Dat is toch ongelooflijk. Ferrer vertrouwt alleen z'n kapiteins, de an deren niet. Hij is een lafaard." De aanstelling van Llorenzo Serra Fer rer tot opvolger van Louis van Gaal heeft van begin van af vragen opgeroe pen, niet alleen bij buitenstaanders. Over een behoorlijke staat van dienst beschikte de Mallorcaan nauwelijks, wat succesjes met Real Mallorca en Be- tis Sevilla daargelaten. Stelselmatig is, sinds augustus, het ge- dachtengoed van Van Gaal bij FC Bar celona om zeep geholpen. De nieuwe man denkt eerder in nationaliteiten dan in kwaliteiten. Verklaringen voor het merkwaardige beleid worden nooit gegeven. Hoogst opmerkelijk is dat het merendeel van de pupillen van Van Gaal (Frank de Boer, Reiziger, Over- mars, Zenden en Litmanen) bijna voortdurend wordt genegeerd. Alleen Kluivert, Cocu en keeperstrainer Hoek worden gehandhaafd. Domheid Volgens de Spaanse journalisten is het de domheid van de coach die de club re gelrecht naar de ondergang voert. Van Gaal zei het vorige week als volgt: „Met al mijn Nederlandse spelers bereikte ik vorig seizoen met Barcelona de laatste doorGijsbert Spierenburg I BRUGGE - Twee gsm's aan de oren en geluk in twee stralende ogen. Op Oost ende Airport neemt Patrick Kluivert in volle glorie afscheid van België. Toch is het de schijn die bedriegt bij deze Ne derlander en al die andere ongekroon de koningen van Catalonië. Dat proeft en zegt de trainer van Club Brugge, de Noor Trond Sollied. „FC Barcelona is onzeker. Dat merk je aan alles. Alleen door flaters van onze ver dediging heeft het donderdag van ons gewonnen." De nieuwe goeroe kan het weten, zo zeggen althans de Belgen. De ex-club van Louis van Gaal ver keert in een crisis die z'n weerga niet kent. Het is 21 jaar geleden dat FC Bar celona in de Primera Division zo abo minabel van start is gaan. Niet de resul taten - uitschakeling in de eerste ronde van de Champions League en een scha mele negende plaats in de competitie - wekken de meeste beroering. In de eerste plaats geldt dat voor de kwaliteit van het spel, of beter: het vol strekt gebrek daaraan. Er is geen visie, structuur, harmonie, samenhang. Ach ter de opleving in de Uefa Cup-wed strijd tegen Club Brugge (2-0-zege )ging tegelijkertijd het onvermogen van de trainer schuil. Het waren uitge rekend de gepasseerde Nederlanders die hem op de vette Belgische klei even uit het slop haalden. Kritiek Werkelijk tot niets lijkt de nieuwe man, Llorenzo Serra Ferrer, in staat. De kri tiek zwelt aan. Dat viel de afgelopen week aan de Belgische westkust te ho ren, uit de mond van Spaanse bronnen dichtbij de club: journalisten van AS Marca ('Ferrer is het spoor bijster'), El Mundo Deportivo ('Barca is een deba cle nabij') en Sport ('De limiet is be reikt'). Zelfs de fanatiekste volgers en bestrij ders van de, in hun ogen, te strakke en rechtlijnige werkwijze van Van Gaal en zijn 'Dutch way of offensive football' zijn tot inkeer gekomen. Een deel van zijn beruchte Catalaanse vrienden van de media blijkt al van mening veran derd. Er is heimwee warempel naar de filosofie en autoriteit van de nog maar zeer onlangs tot op het bot verguisde Nederlander. ..Ik geef toe dat ik het met Van Gaal al die jaren verkeerd heb gezien", aldus één van de gezaghebbendste Catalaan se voetbalverslaggevers. „Niet alleen bij mij, bij een groot deel van de pers groeit het respect voor Van Gaal. Het foto Reuters vier van de Champions League. Nu werd Barcelona in de eerste ronde al uitgeschakeld". Met vijf Nederlanders in de ploeg heeft Barcelona zich don derdag vrijwel zeker geplaatst voor de vierde ronde van het Uefa Cup-toer nooi. Hesp (Fortuna), Bogarde (Chelsea) en Ronald de Boer (Glasgow Rangers) trokken eerder al hun conclusies. De anderen wachten geduldig af, op een aanbieding van een andere club mis schien, maar met name op de ontwik kelingen vanuit Brussel. De ophanden zijnde afschaffing van het systeem van afkoopsommen wordt handenwrij vend tegemoet gezien. (Met inachtne ming van een opzegtermijn van drie maanden kan straks zomaar om ont binding van het lopende contract wor den gevraagd). Frank de Boer ziet uit naar het besluit van Eurocommissaris Monti. Nog langer reserve zijn, is een pijn die hij niet kan verdragen. „Ik ben een liefhebber. Ik wil voetballen." Een vertrek uit Camp Nou zou hem overi gens zeer aan het hart gaan. Geruchten Alles wijst erop dat FC Barcelona eer der van z'n trainer is verlost, dan van z'n grote arsenaal Nederlandse werk nemers. Beslissingen over de toekomst van de spelers zullen niet worden geno men, zolang er nog geen duidelijkheid bestaat over het lot van Ferrer. Er zijn veel geruchten. De Fransman Luis Fernandez zou, via een geheim agent, al voor de belangrij ke post zijn gepolst. Zeker is dat Carlos Rexach, de voormalige rechterhand van Cruijff, voor de eer heeft bedankt. De opzet van president Gaspart is vol gend seizoen met Barcelona een nieuw tijdperk en een nieuwe weg in te slaan, in principe met een trainer/coach voor de lange termijn. Ronald Koeman zou, vroeg of laat, een geschikte kandidaat zijn in de stad en het stadion waarin hij nog altijd God is. De Nederlander heeft er evenwel de voorkeur aan gegeven voorlopig te wachten, zo vertrouwde hij onlangs El Mundo Deportivo toe. In deze sportkrant heeft Koeman een co lumn. Bij Vitesse zegt hij nog goede er varingen op te doen. Bovendien zou hij er tegenop zien leiding te moeten geven aan een spelersgroep met daarin onder meer twee oud-ploeggenoten, Guar diola en SergiE1 Mundo Deportivo ziet de komst van Koeman bij FC Barcelona zitten. „Koeman combineert het beste van Cruijff met het beste van Van Gaal. Zijn werkwijze lijkt op die van Van Gaal, zijn vreugde voor het spel deelt hij met Cruijff." GPD Barcelona kon donderdag eindelijk weer eens juichen. Kluivert heeft gescoord tegen Brugge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23