ROVINClflLE ZEEUWSE COURAN Vlamingen te snel met euthanasie Warmte zonder zorgen Duits verbod diermeel na ontdekking BSE-koeien Playstation 2 in dag uitverkocht Multinationals in Nederland houden belastingvoordeel M Arts geeft dodelijk middel in driekwart gevallen zonder toestemming patiënt Suriname een kwart eeuw onafhankelijk OPEN DAG Kortingen tot 70%, daar draaien wij zondag onze hand niet voor om. Zege Bush bij rechter Politie brengt maffia slag toe Tv-felicitatie voor zieke Miranda Achille Lauro brandende kwestie 4 WEKEN VOOR PZC 9° 8° t Z 6 Meest droog In de ochtend mogelijk lichte regen. Verder droog en af en toe zon. Temperatuur circa 9 graden. 243e jaargang no. 280 zaterdag 25 november 2000 losse nummers 2,75 De winter komt eraan. Is uw CV-ketel aan vervanging toe? Bel Energie Service Delta voor 'Warmte zonder zorgen'. S Vraag om de brochure of vrijblijvend advies: ff Telefoon 0113- 88 4i oo. eneroiescrviccdBlto Energie Service Delta: CV-ketels, boilers, geisers, eiiciy/coei vitcucicw zonne-energie. Verhuur, plaatsing, onderhoud service. fJ Energie Service Oelta is een 100% dochter van NV DELTA Nutsbedrijven r door Pascale Thewissen BRUSSEL - Vlaamse art sen die een patiënt een do delijk middel toedienen, doen dat in drie van de vier gevallen zonder diens in stemming. Tot die conclu sie komen onderzoekers van de universiteiten van Gent en Brussel. De resultaten van het onder zoek worden vandaag gepubli ceerd in het toonaangevende medische tijdschrift The Lan cet. Uit het rapport blijkt dat le- vensbeëindiging zonder toe stemming van de patiënt zelf in Vlaanderen vier keer vaker voorkomt dan in Nederland. Het aantal gevallen van eutha nasie op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt ligt iets lager dan in Nederland. De bevindingen van de univer siteiten van Gent en Brussel moeten dienen als uitgangspunt voor het opstellen van nieuwe, heldere regelgeving inzake eu thanasie. Daar ontbreekt het op dit moment aan in België. Wellicht is een goede zorg en begeleiding van de patiënt moeilijker bespreekbaar in een maatschappij waar een restric tieve aanpak geldt voor levens beëindiging dan in een open samenleving zoals de Neder landse. Een duidelijke wetge ving dringt zich dan ook op', schrijven de onderzoekers in hun rapport. Overwegingen Het onderzoek nam ruim vijf jaar in beslag. Een team van me dici, sociologen, filosofen en (Advertentie) Morgen overmorgen GROTE WINTERSPORTBEURS Sportpunt Zeeland, Goes Zwembadweg 3 zat. 25/11 10.00-17,00 uur zo. 26/11 11.00-17.00 uur Itot 70% korting op skikleding I tot 40% korting op ski's I alleen tijdens de beursdagen I m.m.v. WINTERSPORT Goes - Middelburg - Vlissingen - Zierikzee ethici van de Vrije Universiteit Brussel en de Universiteit Gent ging te werk naar het voorbeeld van een eerder Nederlands on derzoek. In totaal werden 1925 sterfgevallen onderzocht. De betrokken artsen werd ge vraagd naar hun overwegingen en beweegredenen. Of en op welke manier artsen in grijpen in het levenseinde van hun patiënten, blijkt voor een groot deel afhankelijk van hun opleiding en geloofsovertui ging. Oudere artsen en katholieke ge neesheren kiezen minder snel voor euthanasie dan jonge dok toren, die een opleiding pallia- tieve en terminale zorg hebben gevolgd. Zij zijn ook eerder ge neigd om zonder uitdrukkelijke toestemming van de patiënt eu thanasie toe te passen. Oudere artsen kiezen eerder voor het staken van de medische behan deling. pagina 2: Euthanasievraagstuk roept om breed maatschappelijk debat FORT ZEELANDIA - Een vervallen gebouw dat onderdeel uitmaakt van Fort Zeelandia wordt van onkruid ontdaan, als voorbereiding op een grootse viering vandaag van 25 jaar onafhankelijkheid van Suriname. Niet iedereen viert feest. Een aantal Zeeuwse Surinamers kijkt met pijn in het hart naar de situatie in hun moederland. foto Raymond Rutting/ANP pagina 4: feest onafhankelijkheid ongepast (Advertentie) Zaterdag 25 november HogeschoolQ^^Zeeland Edisonweg 4, Vlissingen 10.30-15.00 uur Keuze uit 16 opleidingen Bel: 0118-489229 of surf: HZeeland.nl van onze redactie buitenland KIEL - Duitsland verbiedt na de ontdekking van twee BSE- koeien waarschijnlijk maandag het gebruik van diermeel in voer. Dat heeft bondskanselier Schroder gisteren verklaard op de Balkan-top in Zagreb. Eerder op de dag had het minis terie van Landbouw in Berlijn meegedeeld dat Duitsland voor het eerst de gekke-koeienziekte (BSE) heeft vastgesteld bij koei en die in het land zijn geboren. Het gaat om twee dieren. Het ene is afkomstig uit de deelstaat Sleeswijk-Holstein in het noor den van Duitsland. Het andere (Advertentie) Hulst Industrieweg 3b, 0114 317 179 Nieuw CV-toestel? Kies voor de geavanceerde verwarmingssystemen van ATAG. Informeer bij uw ATAG SelectDealer. Want die weet van warmte! Kijk in de Gouden Gids onder 'Centrale Verwarming' of bel gratis ATAG Verwarming BV, 0800 -1670. is uit de oostelijke deelstaat Saksen-Anhalt naar de Azoren geëxporteerd. Eerder hadden de Portugese au toriteiten meegedeeld, dat op de eilandengroep in de Atlantische Oceaan voor het eerst een koe met gekke-koeienziekte was aangetroffen. In het verleden is in Duitsland bij zes koeien BSE geconsta teerd, maar die waren niet in Duitsland geboren. Vijf ervan waren uit Groot-Brittannië af komstig en één uit Zwitserland. De zieke Duitse koe op de Azo ren zou in september 1995 gebo ren zijn en in 1998 naar de Azo ren zijn overgebracht. Het dier werd 2 oktober geslacht. Het karkas werd direct vernietigd, omdat het 'meerdere wonden' vertoonde, meldde het Portuge se ministerie van Landbouw. Dat stelde de Duitse autoritei ten en de Europese Commissie Advertentie tfotcU, Morgen is de Kon mar in Middelburg open van 12.00-17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel }£)udjt ■vcun. k&L van het geval op de hoogte. Koeien op de Azoren grazen het hele jaar rond en worden niet bijgevoerd. De Azoren zijn daarom uitgesloten van het em bargo dat de Europese Unie heeft ingesteld voor rundvlees uit andere delen van Portugal. Op het Portugese vasteland is de afgelopen jaren al bij zeer veel koeien BSE vastgesteld. Rusland Rusland heeft de grens voor le vende runderen uit Nederland gesloten in verband met het BSE-gevaar. Dit deelde het mi nisterie van Landbouw in Den Haag gisteren mee. Tot nu toe had alleen Egypte een gedeelte lijk invoerverbod voor Neder lands rundvlees. DPA/ANP WASHINGTON - Het federale Hooggerechtshof van de Ver enigde Staten heeft gisteren be sloten het hoger beroep van de Republikeinen in behandeling te nemen. Met dit beroep pro beert het juridische team van de Republikeinse presidentskan didaat George Bush gedaan te krijgen dat de handmatig her telde stemmen in Florida niet meetellen. Dit besluit van het hoogste rechtscollege van het land is een overwinning voor Bush. Het hof zei dat de zaak op 1 december besproken wordt. Dan valt het besluit of de eerder door het Hooggerechtshof van de staat Florida gedane uitspraak, die het handmatig hertellen juist toestond, komt te vervallen. Een tweede hoger beroep van Bush is afgewezen. Daarin wil de hij het vonnis van een federa le rechter, die toestemming had gegeven voor de handmatige tellingen, aanvechten. AP Computerspelletjes genoeg, maar geen PlayStations 2 meer in de etalages. foto Lex de Meester door Ferdinand Koppejan VLISSINGEN - De spelcompu ter Playstation 2, die vrijdag in de verkoop ging, is dezelfde dag volledig uitverkocht. Zoals ver wacht is de vraag veel groter dan het aanbod. Er waren vijf duizend exemplaren voor de Nederlandse markt. De meeste Zeeuwse verkooppunten had den de PlayStations die zij bin nenkregen al via reserveringen verkocht, terwijl het speeltje een adviesprijs van 1149 gulden heeft. Volgens een woordvoer der van Sony duurt het nog wel een paar weken voordat de win kels weer worden bevoorraad. Filiaalmanager Jessica Dour- leyn van Intertoys in Vlissingen zegt dat alle PlayStations die de speelgoedwinkel kon krijgen, al voor de eerste verkoopdag wa ren gereserveerd.,We konden er maar een paar krijgen. Als we zoveel konden bestellen als we hadden we gewild, had ik het driedubbele kunnen verkopen." Ook bij de Intertoysvestiging in Terneuzen was de vraag naar de Sony-spelcomputer groot. De vier exemplaren die de winkel kreeg geleverd, waren al voor de winkel vrijdag openging gere serveerd. Tweeënhalf uur na openingstijd waren de compu ters de winkel uit. De volgende levering laat tot na Sinterklaas op zich wachten. De Terneuzen- se speelgoedzaak heeft nog ne gen PlayStations in reservering staan. Een verkoopmedewerker van Dixons in Goes zegt het hele af gelopen jaar al veel vraag naar de nieuwe Playstation te heb ben gehad. Maar hij mag niet vertellen hoeveel hij er in zijn assortiment heeft. De Speel- boom in Zierikzee levert de nieuwe spelmachine voorlopig alleen op bestelling. Om in het bezit van de spelcomputer te ko men, moeten klanten daar een inschrijfformulier invullen en 149 gulden aanbetalen. Spelcomputerfanaten wacht ten al lange tijd op de komst van de Playstation 2. Reden hier voor is dat de computer is uitge rust met een 128 bit 'emotion engine'. Dat is een chip die na tuurgetrouwe en levensechte beelden voortbrengt. Het appa raat is voorzien van een dvd- speler en het spelen van online- games via breedbandinternet behoort tot de mogelijkheden. Sony wordt al maanden ge plaagd door onderdelentekor- ten bij de productie van de spelcomputer. Daarom is de Eu ropese introductie met een maand vertraagd. Voor de Bene lux zijn tot maart 120.000 exem plaren beschikbaar. De Amsterdamse politie is de georganiseerde criminaliteit meer dan zat. Vijfhonderd politiemensen hebben in totaal 43 personen opgepakt op dertig plekken in de hoofd stad. Het merendeel van de arrestanten is van Joego slavische afkomst. Twee dagen voor haar verjaardag belandde de vijfjarige Miranda Meer man uit Nieuwdorp in het ziekenhuis in Goes. Dankzij de Stichting Ju nior Kamera feliciteerden haar klasgenootjes haar vrijdag per rechtstreekse televisieverbin- ding met haar 13 verjaardag. Volgende week is het zes jaar geleden dat het cruiseschip Achille Lauro in de Indische Oceaan brandend ten onder ging. Nagenoeg alle opvarenden werden gered. Nog steeds wachten Nederlandse overlevenden op de eindconclusie van de Itali aanse raad voor de scheepvaart. Volgens geredde passagiers was de staat van onderhoud ver beneden Q L peil en de bemanning niet op haar taak berekend. - - feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport: 22 en 23; reportage: 25, 26, 27,29 en 31reizen: 35, 36,37 en 39; wonen: 43 en 45 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Multinationals als Philips, Akzo en Heineken die in Nederland zijn gevestigd, be houden een belangrijk belas tingvoordeel. De Europese Unie beschouwt de betrokken rege ling - de 'deelnemingsvrijstel ling' - niet langer als concurren tievervalsend. Minister Zalm en staatssecretaris Bos van Finan ciën hebben hiermee de aanval afgeslagen op de positie van Ne derland als hoofdzetel voor vele internationaal opererende be drijven. Morgenavond bespreken de EU-ministers van Financiën welke fiscale lokkertjes voor multinationals straks niet meer zijn toegestaan. De voor Neder land belangrijke deelnemings vrijstelling - waarbij de winst onbelast blijft die dochterbe drijven aan de moedermaat schappij overmaken - komt niet in gevaar, zo blijkt uit een nog vertrouwelijk rapport. Voor an dere fiscale voordeelregelingen geldt een 'uitdoof-termijn' van vijfjaar. Verbazing De geslaagde poging van Zalm en Bos om Nederland onderne mers vriendelijk te houden, wekt verbazing in Brussel. Ruim een jaar geleden immers stond Nederland nog bovenaan de lijst van EU-lidstaten die be drijven oneigenlijke fiscale voordelen verstrekken. Haagse ambtenaren voelden zich 'gepakt' door de andere EU- landen, de toenmalige verant woordelijke staatssecretaris Vermeend (nu minister van So ciale Zaken) werd ervan beticht de zaak verprutst te hebben. Inmiddels hebben EU-diplo- maten in grote lijnen een akkoord bereikt over de onwen selijkheid van een aantal belas tingregelingen. De deelne mingsvrijstelling valt daar niet onder. Brusselse diplomaten verklaren dit uit 'goed onder handelen' en 'de steun van Duitsland'. De verwachting is dat de ministers het akkoord zullen goedkeuren. Overgangsregeling Voor fiscale voordelen die straks niet meer mogen, komt een overgangsregeling. Bedrij ven profiteren daardoor maxi maal tot eind 2005 van de aan hen toegekende douceurtjes, al dus het rapport. Vooral Ierland, Luxemburg en België worden hierdoor getroffen, deze landen maken dan ook het meeste be zwaar. Over de voor Nederland eveneens belangrijke concern financiering, waarbij de multi national fors minder vennoot schapsbelasting betaalt, is nog geen besluit genomen. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1