Zeeland krijgt eigen ombudsman PZC Lezen wordt leuker in een hangmat Als je geen vervoer hebt, valt het hier niet mee Dow fakkelt af na onderhoudsstop Pechiney achteraan bij import stroom Bier smaakt jeugd in eigen land beter dan aan de Spaanse kust 19 Burger kan klachten over behandeling door gemeenten kwijt Dia-lezing over kosmische superexplosies Provincie wil duurzaam bouwen uit het slop halen Experiment met webcam op basisschool zaterdag 25 november 2000 door Mieke van der Jagt GOES - Wie klachten heeft over de gemeente, over de behande ling door ambtenaren of be stuurders, weet voortaan zeker dat zijn klacht wordt gehoord. De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) zette vrijdag al le handtekeningen die nodig zijn op zoek te gaan naar een Zeeuwse Ombudsman. De Ombudsman, die best een vrouw kan zijn, onderzoekt klachten van burgers over de gedragingen van vertegenwoor digers van de gemeente, als een MIDDELBURG - Freelance wetenschapsjournalist Govert Schilling geeft dinsdag 28 no vember een lezing met dia's in de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg. Zijn onderwerp is Flash De jacht op kosmische superex plosies. Gammaflitsen zijn de zwaarste explosies in de kosmos sinds de oerknal. Toch wist dertig jaar geleden nog niemand van hun bestaan: ze werden bij toeval ontdekt door geheime militaire satellieten. Nu maken astrono men over de hele wereld j acht op deze mysterieuze uitbarstingen van gammastraling, die waar schijnlijk de geboortekreten vormen van zwarte gaten op miljarden lichtjaren afstand in het heelal. Speciale kunstma nen, snelle internetverbindin gen en automatische camera's maken het nu mogelijk om bin nen een paar seconden op een gammaflits te reageren. Schilling beschrijft het ver schijnsel van deze superexplo sies en vertelt het verhaal van hun ontdekking. Daarnaast ko men alle bizarre aspecten van de kosmos aan de orde, zoals su persterke zwaartekrachtvel den, de geboorte van zwarte ga ten en sterren zo groot als de zon samengeperst tot rondtollende bolletjes. De lezing begint om 20 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie wil de afspraken over duurzaam bouwen aanscherpen en uit breiden. Niet meer alleen kijken naar een gebouw op zich. Ook het aanwijzen van bouwlocaties en de stedebouwkundige in richting van een gebied moeten voldoen aan eisen van duur zaamheid en daarmee milieu verantwoord zijn. De provincie zal dat zonodig afdwingen, ver zekerde gedeputeerde J. G. van Zwieten (VVD, ruimtelijke or dening) vrijdag de Statencom missie ruimte, milieu en water. Hij erkende dat vier jaar gele den gemaakte afspraken over duurzaam bouwen slecht wor den nagekomen. In een conve nant beloofden provincie, tien van de zeventien gemeenten, aannemers, architecten, pro jectontwikkelaars en woning corporaties zo duurzaam moge lijk te ontwerpen en te bouwen. Daarvan komt bitter weinig te recht, bleek uit onderzoek. De gedeputeerde vond dat teleur stellend. Met meer overleg en een grotere inzet van de provin cie, moet het beter gaan Van Zwieten deelde mee dat het Rijk in 2003 voorschriften voor duurzaam bouwen opneemt in het zogenaamde Bouwbesluit. „Maar dat is een minimumpak ket." In het opnemen van eisen in de gemeentelijke bouwveror deningen zag hij niet zoveel. De gedeputeerde gaf aan dat in de huidige situatie geen sancties voorhanden zijn om degenen die zich niet houden aan de afspra ken straffen. Als er ook naar bouwlocaties en stedebouw wordt gekeken, krijgt de pro vincie wel een vinger in de pap. Vanuit vrijwel alle fracties kwam kritiek op de gang van za ken. „Je spreekt wat af en ver volgens verwatert het. Dat kan niet", meende D P Visser (Christenunie). M. J. Wiersma (GroenLinks) constateerde dat duurzaamheid nog altijd niet tussen de oren zit. „Ook al zijn we al een generatie lang bezig." L. Vermeulen-Geschiere (PvdA) gewaagde van een treurig ver haal. „Vier gemeenten die het convenant ondertekenden doen er niets mee. Dat vind ik toch wel the limit." Ze pleitte ervoor de deelnemers meer af te reke nen op resultaten. I Vogelaar (VVD) herinnerde eraan dan zijn partij het conve nant van meet af aan als een pa pieren tijger heeft gezien. intern onderzoek van de ge meente zelf niet tot een bevredi gende oplossing heeft geleid. De Ombudsman spreekt zich over de klacht uit en kan ook aanbe velingen doen. De Zeeuwse Ombudsman is een logisch vervolg op de interne klachtenregelingen die de ge meenten sinds anderhalf jaar moeten hanteren. Daarvoor zijn in alle gemeenten protocollen ingevoerd, vertrouwensperso nen benoemd en klachtencom missies ingesteld. Die commis sies zijn de eerste stap in de klachtenafhandeling. Komen de partijen daarmee niet uit, dan moet er een volgende stap door Ferdinand Koppejan MIDDELBURG - Een leeshoek in de klas met zitplaatsen als een opgeblazen rubberboot, een hangmat, een bank of zitkus sens. De leesomgeving inoet kinderen stimuleren te lezen en vrij lezen moet een vaste plaats krijgen in het basisonderwijs. Dat zijn de twee doelen van de brochure 'Vrij lezen/blijven le zen' die de Zeeuwen Iris Cors- tanje en John Louws samenstel den. De Zeeuwse uitgave wordt landelijk verspreid. Iris Corstanje (25) geeft les aan groep 7 van de Theo Thijssen- school in Vlissingen. In 1997 studeerde ze af aan de Pabo van de Hogeschool Zeeland. Ze schreef daarvoor een scriptie met de titel 'Het Boekenmuse um/of hoe lezen nog leuker wordt'. Het idee daarvoor deed ze op in het Kinderboekenmu seum in Den Haag. waar de boe ken zijn gerangschikt naar the ma's als liefde en dood en waar passende muziek bij klinkt. In overleg met haar begeleider John Louws besloot Corstanje af te studeren op de leesomge ving. „Je kunt boeken in een kast zetten en tegen een kind zeggen: pak maar. Maar in een uitdagende omgeving pakken ze het boek sneller zelf Voor haar scriptie ontving Cors- worden gezet. De enige weg die tot nu toe open lag, was de gang naar de Nationale Ombudsman. Volgens de meerderheid van het VZG-bestuur is die Nationale Ombudsman te ver weg en is de drempel te hoog. Alle gemeen ten samen hebben nu een stich ting in het leven geroepen die de voorwaarden gaat scheppen waarbinnen de Zeeuwse Om budsman gaat werken. Volgens secretaris/penningmeester J. W. J. H. Janssen zullen Zeeu wen gemakkelijker de weg vin den naar een provinciale orga nisatie. Het stichtingsbestuur, onder voorzitterschap van A. van Dok tanje de HZ-stern, de prijs voor de beste scriptie van de Hoge school Zeeland. De HZ-stern bestaat uit een bronzen beeldje en duizend gulden. Louws nam het initiatief om meer met de scriptie te doen. Dankzij een po sitief advies van de Stichting Lezen verleende het ministerie van Onderwijs subsidie. Daar mee werd het mogelijk op basis van Corstanjes scriptie een bro chure te maken voor een breed publiek. 'Vrij lezen/blijven lezen'telt vijf hoofdstukken. De eerste twee gaan in op de voorwaarden voor een uitnodigende leesomgeving. Hoofdstuk drie en vier geven tips over werkvormen en mate rialen die leerkrachten kunnen gebruiken. In het laatste hoofd stuk komt een stappenplan aan bod over hoe een school zich kan ontwikkelen tot 'leesschool'. In haar eigen klas is Corstanje al druk bezig het lezen te bevorde ren. Ze leest momenteel in de van Weele en met als vica-voor- zitter A. F. R. van Opdorp, ver wacht dat burgers sneller zullen klagen bij de Zeeuwse Ombuds man dan bij de gemeente: de or ganisatie immers waarover ze klagen. Van Opdorp: die klach ten zullen dus eerst terug naar de gemeente moeten. Pas als ze er daar niet uitkomengaat onze Ombudsman aan de slag." Gesprek De Zeeuwse Ombudsman moet dichtbij de burgers zijn werk gaan doen. „Klachten zijn meestal voor een groter deel emotioneel dan zakelijk. Het is voor veel mensen moeilijk om er klas voor uit het kinderboek 'Zwart als inkt' van de Zeeuwse schrijver Wim Hofman. Het is een bewerking van Sneeuwwit je. Door de handvaardigheids- lessen aan te laten sluiten bij het voorlezen, gaan de leerlingen gerichter luisteren. Negatief Alle kinderen uit haar klas kre gen een klein, doorzichtig kastje waarinze iets uit het boek moes ten uitbeelden. Corstanje ver telt dat de eerste reacties toen ze 'Zwart als inkt' ging voorlezen nogal negatief waren. Haar leerlingen vonden het kinder achtig en ze kenden het verhaal al. Maar de activiteit bij han denarbeid heeft ze wel enthou siast gemaakt. Het boekje is een handleiding waarmee leerkrachten, pabo studenten en jeugdbibliotheek medewerkers aan de slag kun nen. 'Vrij lezen/blijven lezen' wordt landelijk verspreid en be langstellenden kunnen het bij de boekhandel bestellen. schriftelijk uitdrukking aan te geven. Onze Ombudsman gaat zoveel mogelijk naar de klagers toe, hanteert geen fomulieren, maar het gesprek van mens tot mens en zal als een procesmana ger de klachten behandelen", zegt Janssen. „Als je door een organisatie loopt op zoek naar waar het fout is gegaan, ben je minder tijd en geld kwijt dan met eindeloos op en neer geruzie. Bovendien los je de problemen veel sneller en makkelijker op." Van Opdorp is zich ervan bewust dat veel klachten over ambtenaren en besturen het niet- of veel te laat reageren van overheden betreft. Zo kan een klacht over een ka potte lantarenpaal, die niet bij de Ombudsman thuishoort, daar toch terechtkomen, omdat niet geantwoord is op brieven en telefoontjes of omdat de klagers zich onbehoorlijk bejegend voe len. Het kersverse stichtingsbestuur heeft geen idee hoe druk de Om budsman het zal krijgen. Via ad vertenties zal worden gezocht naar een vertrouwenwekkend persoon die de Zeeuwse samen leving, ook bestuurlijk, goed kent. De ambtelijke ondersteu ning wordt ondergebracht bij een van de gemeenten. Het is nog niet bekend welke. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Chemical in Terneuzen heeft de grote on derhoudsstop aan één van de krakers zo goed als afgerond. De onderhoudsbeurt nam alles bij elkaar zo'n twee maanden in be slag. In die periode werkten zo'n 1300 medewerkers van aannemings bedrijven aan in totaal vijftig projecten, variërend van onder houd aan kleine installaties tot de bouw van een nieuwe contro lekamer. Die laatste is nu gereed en van uit deze nieuwe voorziening werd eind van de week begon nen met het opstarten van de be- drijfsinstallaties die tijden heb ben stilgelegen. Het opnieuw opstarten van de chemische fa brieken, zo waarschuwt Dow in een persverklaring, gepaard gaan met fakkelen, roetvorming en lawaai. Tot teleurstelling van het be- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Ka mer. heeft de Overgangswet Elektriciteitsproductiesector afgelopen week goedgekeurd, met de stemmen van het CDA, de SP en GroenLinks tegen. De vier 'oude' elektriciteitsbe drijven, waaronder EPZ, krij gen op basis van de wet voor rang bij de import van de stroom. Zij kunnen daarmee voldoen aan de in het verleden gesloten importcontracten, tot ongenoegen van grootverbrui kers zoals het Vlissingse alumi- niumbedrijf Pechiney dat ook elektriciteit uit het buitenland wil halen. Vrije markt Het CDA stemde tegen de Over gangswet, omdat de voorrangs behandeling van de 'oude' stroomproducenten in strijd zou zijn met een vrije elektrici teitsmarkt en tot hogere prijzen door Marcel Modde RENESSE - Nederlandse jon geren die vakantie vieren in ei gen land drinken aanzienlijk meer dan leeftijdgenoten die de Spaanse zon opzoeken. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nationaal Instituut voor Ge zondheidsbevordering en Ziek tepreventie (NIGZ). Het NIGZ ondervroeg afgelo pen zomer jongens en meisjes in populaire Nederlandse en Spaanse badplaatsen. De ver gelijking leerde dat jongens die in eigen land vakantie houden, gemiddeld 26 glazen alcohol per dag drinken. Bij meisjes stopt de teller veelal bij tien glazen. Waar zij de voorkeur geven aan zoete mixdranken, kiest de an dere sexe doorgaans voor bier. Nederlandse jongens in Lloret de Mar lessen hun dorst met ge middeld zeventien glazen, ter wijl de meeste vrouwelijke landgenoten aan de Costa Bra va het na zeven drankjes voor ge zien houden. Lager Het onderzoek is uitgevoerd in Noordwijk, Terschelling, Texel en Valkenburg. De resultaten laten zich volgens preventieme dewerker M. Planken van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) moeilijk vergelijken met de si tuatie in Zeeland, omdat het NIGZ en het ZCAD verschillen de onderzoeksmethoden hante ren. Eerdere onderzoeken langs de Zeeuwse kust toonden aan SINTJANSTEEN - De pedago gische academie in Breda begint donderdag een experiment met het volgen van stagiaires via een op Internet aangesloten came ra. In de computeiTuimte van ba sisschool Inghelosenberghe in Sint Jansteen zullen leerlingen van de academ ie twee dagen les geven, waarbij begeleiders in Breda via een webcam kunnen meekijken. Als dat nodig is, kunnen zij direct of na afloop commentaar geven. Na twee da gen wordt bekeken of de nieuwe communicatietechniek bruik baar is. drijf is de doelstelling die Dow vooraf gesteld had. de stop uit voeren zonder ongevallen, niet gehaald. Het bedrijf zal dan ook de veiligheidseisen voor toe komstige projecten nog verder opschrieven. „Het moet en kan beter", verklaarde veilig heidscoördinator E. de Graaf van Dow. Schoner Over de uitvoering van de werk zaamheden bestaat binnen de Dowtop wel tevredenheid. Tij dens de groot onderhoudsbeurt werden tal van installaties ge moderniseerd en afgesteld op een beter, veiligere en schonere bedrijfsvoering. De concrete verbeteringen en de geboekte winst op milieugebied moeten overigens nog in kaart worden gebracht. Dat gebeurt als de LHC-fabriek weer operationeel is. Dow bena drukt de overlast in de opstart fase tot een minimum te zullen beperken. zal leiden. De wet voldoet, aldus het CDA, ook niet aan Europese regels voor vrije concurrentie. Pechiney en andere grootver bruikers delen die mening. Zij zijn er juridische procedures over begonnen. De elektriciteitsproducenten hebben 1500 megaWatt import- capaciteit toebedeeld gekregen op een totaal van 3900 mW. Van de 2400 mW die voor de vrije markt overblijft, is slechts een klein deel beschikbaar voor de grootverbruikers. Zij willen jaarcontracten afsluiten om ze ker te zijn van levering. Voor jaarcontracten wil onafhanke lijk toezichthouder Dte niet meer dan 900 mW beschikbaar stellen. De rest is bestemd voor maand- en dagcontracten. De vrije ruimte aan import ca paciteit voor jaarcontracten, dus van 900 mW, wordt 6 de cember geveild. Pechiney heeft alleen al zo'n 400 megaWatt no- dig. dat het dagelijks drankgebruik onder jongeren lager ligt, dan de cijfers die het NIGZ donderdag naar buiten heeft gebracht. Voorzitter C. Dogger van de Stichting Horeca Renesse, be trokken bij de overleggroep van het ZCAD. laat weten dat vorig jaar 94 procent van de onder vraagde jongeren zei iedere dag alcohol te drinken. Van die groep 15 tot 25-jarigen gaf 33 procent aan geen moeite te heb ben met zestien tot twintig gla zen tij dens een avondje stappen Ook dit jaar onderzocht het ZCAD het drinkgedrag van va- kantievierders in Zeeland. De gegevens worden volgende maand gepresenteerd, verwacht Planken. Dan zal overigens ook de volledige rapportage van het NIGZ openbaar worden ge maakt. De uitkomst bewijst vol gens Planken dat de voorlich tingscampagne in Nederland tegen drankmisbruik hard no dig is. De Renesser hotelier Dogger vindt niet dat de horeca ondernemer de zwartepiet ver dient, wanneer gekeken wordt naar het excessief drinkgedrag van Nederlandse jongeren. De gezamenlijke horeca in de po pulaire Schouwse badplaats doet volgens hem 'al het moge lijke om de eigen verantwoor ding niet te ontlopen'. Daarbij horen de regelmatig terugke rende campagnes in samenwer king met het ZCAD, politie en gemeente. Camping Ook het lik-op-stuk-beleid te gen overtredingen op straat draagt volgens Dogger bij aan een 'over het algemeen gezellige sfeer in Renesse wat drankge bruik betreft'. „Ik heb de indruk dat wij het hier nog redelijk in de hand weten te houden. Maar wat gebeurt er buiten de horeca? Als een jongere vertrekt van de camping, hoeveel heeft hij dan al op? Je zou voor de gein eens moeten meten hoeveel kratjes bier de campingwinkel per week omzet." Het vergelijk tussen Spanje en Nederland werd volgens NIGZ- campagneleider W. van Dalen mede ingegeven door de beeld vorming rond het gedrag van Nederlandse jongeren in de hete vakantieoorden. „Maar van die Ursel de Geer-verhal en blijft weinig over. Moeders kunnen hun kinderen beter naar de Cos ta Brava laten gaan dan naar een N ederlandse kustplaats door Jeanne de Nijs ANNAJACOBAPOLDER-De Langestraat in Anna Jacoba- polder. Een van de eerste wo ningen staat te koop. Zo'n vijf tien woningen verder staan in de tuinen van twee naast el kaar gelegen panden borden met dezelfde boodschap. Aan de overkant nog een melding 'te koop'. Rechtsaf in de Noordweg staan nog eens vier platen van makelaars, en een zijstraat nog een. Loopt Anna Jacobapolder leeg? Het is zo'n dorpje van enkele straten groot in 'the middle of nowhere". Enkele kilometers voorbij Sint Philipsland, hele maal aan de rand van de ge meente TholenOoit was het op de Provinciale Weg langs het dorp vooral 's zomers flink druk, met auto's op weg naar het veer. Maar de boot vaart niet meer, en op de Provinciale Weg rijden alleen nog mensen die in het dorp zelf moeten zijn. Het is er dus rustig, erg rustig. Onder het najaarszonnetje en mooie wolkenluchten ligt het dorpje er idyllisch bij. Maar ook in Anna Jacobapolder re gent het regelmatig. De laatste winkel heeft een paar jaar ge leden zijn deur gesloten. De bus komt er tegenwoordig maar een paar keer per dag, hoewel dat probleem in de toe komst mogelij k wordt opgelost door een buurtbus met vrijwil ligers. Voor het gros van de be volking wegen de rust en het weidse landschap om het dorp echter verre op tegen de nade len, zo blijkt. Het relatief hoge aantal woningen dat te koop staat heeft daar niets mee te maken, wordt keer op keer be nadrukt. Boodschappen „Dat is puur toeval", weet H. Saarloos zeker. Ze verhuisde bijna vijf jaar geleden van Den Haag naar Anna Jacobapolder en vindt het er 'grandioos'. Al leen het onderhoud aan de wo ning wordt de 67-jarige wat te veel, en het feit dat voor alle boodschappen naar Steenber gen of Bergen op Zoom gere den moet worden. „Daarom gaan we in Steenbergen een huis huren. Maar vooral voor gezinnen met kleine kinderen is het in het dorp ideaal wonen. Die kunnen hier nog gewoon op straat spelen. De mentali teit hier is ook prima. De origi nele bevolking neemt je als buitenstaander meteen op, wanneer je daar zelf voor openstaat tenminste." Een eindje verderop in de straat laadt het echtpaar J. Ritsier-Roedoe de boodschap pen -in Bergen op Zoom inge kocht-uit de auto. „Wanneer je een auto hebt is het hier prima De borden van makelaars schieten als paddestoelen uit de grond. foto's Willem Mieras In het najaarszonnetje ligt het dorp Anna Jacobapolder er idyllisch bij. wonen", vinden de twee. Zij voegt er aan toe: „Ik heb zelf geen rijbewijs, toen mijn man nog werkte kon ik dus nergens naar toe. Het openbaar vervoer is hier heel slecht. Dan zou je op den duur wel depressief worden." De Ritsier's woonden jaren te rug in Rotterdam, achter het Centraal Station „Inbraken, drugsverslaafden", schetst Ritsier de situatie daar. „Mijn vrouw durfde er met drie hon den 's avonds nog niet de straat op. Hier is ze nooit bang. We hebben hier een grote tuin, en veel dieren. Zoiets vind je ner gens anders." Ook C.J. van Oosterum, aan de autowas bij zijn woning aan de rand van het dorp, is lovend over Anna Jacobapolder. Hij verhuisde enkele jaren geleden van Capelle aan den IJssel naar Anna Jacobapolder. „Lekker buitenaf. Daar is het water, daar in de verte zie je bomen en boerderijtjes", wijst hij over de pasgeploegde polder die een licht mestgeur verspreid. En met een groet en een hand zwaai richting een buur ver derop: „Iedereen groet hier ook. En je kunt hier je fiets nog wegzetten, zonder dat die me teen gestolen wordt. We heb ben hier geen winkels, maar als je ergens naar toe wilt pak je de auto." Heimwee De 22-jarige H C Kaashoek- Verstrate heeft daarentegen haar langste tijd in 'de polder' gehad. Ze heeft heimwee naar haar geboortedorp Bruinisse, vandaar dat hun woning aan de Noordweg te koop staat. Haar even oude echtgenoot W.J. Kaashoek is opgegroeid in het dorp. Als middelbare scholier was het voor hem vaak rekenen om nog met de bus thuis te komen. Maar destijds reed de bus nog wat vaker dan tegenwoordig „Nu stappen leerlingen in Sint Philipsland uit, en liften dan verder met mensen die met de auto naar het dorp rijden, die kennen ze tenslotte allemaal. Of ouders halen hen op." Hij voegt er berustend aan toe: „Je bent dat gewend, ik wist ook niet anders." „Maar ik wel", voegt zijn echtgenote daar me teen aan toe. Haar man heeft de auto nodig voor zijn werk. „En als je geen eigen vervoer hebt, valt het hier niet mee." Lelijk Wethouder W. van Kempen (volkshuisvesting) van de ge meente Tholen is niet echt on gerust over het aantal wonin gen dat in Anna Jacobapolder te koop staat. „Te veel leegstand is altijd le lijk. Of het nu om oude of nieu we woningen gaat, dat is nooit goed. Maar vandaag de dag zijn er goede mogelijkheden voor een fatsoenlijke financie ring, de rente is niet hoog. Dat maakt het voor veel mensen mogelijk een huis te kopen en er wat aan op te knappen. Als je over een paar maanden kijkt is de situatie in Anna Jacoba polder misschien weer heel an ders. Het dorp ligt natuurlijk wat afgelegen, maar er zijn mensen die daar juist van ge nieten." r Iris Corstanje heeft de leesbrochure medesamengesteld. foto Lex de Meester (Advertentie) De leukste St. Nicolaasgeschenken koopt u op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt K5SH* .wsmga. 's-Heer Hendrikskinderen, 0113-215395

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19