PvdA legt bom onder waterschap ty PZC Braziliaanse Bruno voelt zich thuis in Vlissings gastgezin SGB maakt begin met minispoor Bouw wijt werkdruk aan opdrachtgevers |6?E.N LlAE-M Vlissingse studenten winnen prijs met idee voor drijvend dok 17 Ontwikkeling tottweede provincievraagt om discussie over voortbestaan Statenleden moeten zes maanden zuinig stoken Open avond ROC Zeeland O19M0 Vogelshow in Bruinisse Deloitte Touche F L EXl bekled'n3" zaterdag 25 november 2000 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De PvdA wil de Zeeuwse waterschappen op heffen. Werk en mensen moeten worden ondergebracht bij de provincie. Fractievoorzitter L. Vermeulen-Geschiere pleitte vrijdag in de statencommissie Ruimte. Milieu en Water voor een discussie over het voortbe staan van de waterschappen. Ze vond dat die zich te veel dreigen te ontwikkelen tot een soort tweede provincie. Ook consta teerde Vermeulen dat de provin cie voor uitvoering van beleid te veel afhankelijk is van de goede wil van de waterschappen. „De provincie ontwikkelt be leid en dan moeten wij met de hoed in de hand aan de water schappen vragen of ze dat wil len uitvoeren. Wij nemen als de mocratisch gekozen orgaan besluiten en moeten maar af wachten of ze uitgevoerd wor den", betoogde Vermeulen. Het feit dat het bestaan van de wa terschappen verankerd ligt in de Waterschapswet vond ze geen bezwaar om over opheffing te praten. „Alleen de wetten van Meden en Perzen konden des tijds niet veranderd worden." De PvdA'ster stelde dat het op heffen van de waterschappen breed speelt. „Maar het wordt als een hete aardappel van de ene naar de andere kant gescho ven." Ze beklemtoonde dat de bestuurssamenstelling niet vol doet aan de maatschappelijke realiteit. Gevolg daarvan is bij voorbeeld dat 75 procent van de bevolking voor een gevarieerd waterpeil is, terwijl de water schappen oude uitgangspunten blijven hanteren. Vermeulen onderstreepte dat 'het politieke primaat' op het gebied van na tuur en milieu, ruimtelijke or dening, verkeer en vervoer bij de provincie dient te liggen en niet bij de waterschappen. Grote broek Gedeputeerde A. J. G. Poppe- laars (CDA, milieu) zei dat op heffing van waterschappen niet mogelijk is: de wet staat het niet toe. „We kunnen wel een grote broek aantrekken als provincie, maar dat helpt niet." Hij wees erop dat de bestuurders van de waterschappen op democrati sche wijze gekozen worden, ook al verdient het personenstelsel geen schoonheidsprijs. „Maar dat verdwijnt, er komt een lan delijke regeling." Poppelaars vond enige waakzaamheid wel geboden „Als de waterschap pen hun taken zo gaan verbre den dat ze lijken op een tweede provincie, moeten we dat zien te voorkomen." De overgrote meerderheid van de commissie voelde er overi gens niets voor om de bestuurs samenstelling van de water schappen op korte termijn te wijzigen. De verkiezingen in 2002 kunnen ongewijzigd ver lopen. Alleen de PvdA was voor stander van een snelle aanpas sing van de zetelverdeling, die door Jeffrey Kutterink Vrijwilligers J. Dekker en M. Remmens (r) lassen de rails voor de spoorbaan aan elkaar. foto Willem Mieras KAMPERLAND - Het beheer sen en beperken van de werk druk in de bouw is geen zaak die werknemers en werkgevers aan de onderhandelingstafel kun nen oplossen. De belangrijkste oorzaak van de stijgende werk druk ligt aan opdrachtgevers die steeds kortere bouwtijden verlangen. Het niet halen van die termijnen, betekent het krij gen van hoge boetes. Dat zei voorzitter C. P. C. Flipse van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw nijverheid Gewest Zeeland, tijdens de najaarsledenverga dering in Kamperland. De bij eenkomst stond voor een groot deel in het teken van het 25-ja- rig bestaan van de Zeeuwse af deling van het verbond. Flipse riep opdrachtgevers, ar chitecten en subsidieverstrek kers op om met de NVOB-aan- nemers mee te denken bij het zoeken naar een passend ant woord op de problemen rondom de toenemende werkdruk. Behalve aandacht voor het he den en het verleden, was er gis termiddag ook belangstelling voor de toekomst. Volgens Flip se moet de bouwsector creatief inspelen op de ontwikkelingen in de informatie- en communi catietechnologie, omdat ICT in toenemende mate een concur- rentiefactor van betekenis zal worden. door Michelle Koek OUDELANDE - De stichting Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) legt in Hoedekensker- ke op het voormalige terrein van Dierple- zier een minispoorbaan voor kinderen aan. Vrijwilligers J. Dekker, M. Remmens en R. Rentmeester zijn al volop bezig met het las sen van de rails waarover de treinen straks moeten lopen. Vrijdag ging het project offi cieel van start. In de werkplaats in Oudelan- de kreeg SGB-voorzitter R. de Bart uit han den van K. Adriaase van de jubilerende CNV-afdeling Zwake, een cheque van 2500 gulden aangeboden. De Bart bestempelde de gift van het CNV als een zeer welkome donatie. „U kunt er op re kenen dat het geld goed wordt besteed." Het project gaat de SGB ongeveer honderd duizend gulden kosten. Naast het leggen van rails zal er ook een stationnetje worden gebouwd. Hoe het project precies gefinan cierd wordt, is nog niet helemaal duidelijk. „We kunnen gelukkig op de goodwill van veel verschillende instanties rekenen", zegt De Bart..Daarnaast maken we met een gro te club vrijwilligers bijna alles zelf. Dat scheelt, al kunnen we nog wel een paar vrij willigers gebruiken." Met de aanleg van de minispoorbaan, waar over kinderen straks in heuse treinen rijden, hoopt de SGB kinderen enthousiast maken het fenomeen stoomtrein. Daarnaast wil de stichting meer activiteiten voor kinderen ontwikkelen, want zij vormen een grote groep klanten van de SGB. CNV'er Adriaa se overhandigde de cheque met veel plezier „Onze bond bestaat dit jaar 100 jaar", ver telde hij. „Alle CNV- afdelingen mogen 2500 schenken aan een project dat hen aan spreekt. De spoorbaan van de SGB vinden wij een uitstekend initiatief De Borselse wethouder A.FR. van Opdorp was ook bij de overhandiging van de cheque aanwezig Ook hij toonde zich verheugd over het plannen van de SGB. „Op het ter rein van Dierplezier zal een prachtig 'spoor- landschapsparkje' worden gerealiseerd. Daar is het straks niet alleen voor kinderen prettig vertoeven, maar ook voor opa's en oma's De SGB hoopt in december met de aanleg van de spoorbaan te beginnen. door Ferdinand Koppejan VLISSINGEN - Hij komt uit Porto Ale- gre, een stad drieduizend kilometer ten zuiden van Rio de Janeiro. Nu woont de zeventienjarige Braziliaan Bruno Ber- wanger voor een jaar bij een gastgezin in Vlissingen. Hij is door bemiddeling van American Field Service (AFS) in Nederland terecht gekomen. AFS is een organisatie die scholieren de moge lijkheid biedt een jaar bij een gastgezin in het buitenland te wonen. De naam American Field Service her innert aan een vrijwillige ambulance dienst in de twee wereldoorlogen. In 1947 besloten de AFS-vrijwilligers zich blijvend voor de wereldvrede in te zetten. Ze richtten een vereniging op die zich tot doel stelde een beter begrip tot stand te brengen tussen mensen van verschillende culturen. Een van de mo gelijkheden daarvoor is het uitwisselen van scholieren. Inmiddels heeft AFS vestigingen in zestig landen. Op scholengemeenschap Scheldemond volgt Bruno een aantal lessen van vwo 5. De helft van zijn studietijd is hij be zig met het leren van Nederlands. In Brazilië heeft hij ook al negen maanden Nederlands gestudeerd. „In mijn stad zitten een paar grote Nederlandse be drijven als Shell en Philips. Het is daar om goed voor mijn kansen als ik de Ne derlandse taal beheers", vertelt Bruno in al vrij goed Nederlands. Zo nu en dan heeft hij heimwee naar Brazilië. „Dan probeer ik mijn gedach ten stop te zetten of ik ga een stuk met de hond van mijn gastouders wande len." Zijn gastouders nemen al vijf jaar mensen in huis voor AFS. Gastvader Daan Meeusen weet uit ervaring dat heimwee vooral opduikt bij verjaarda gen, Oud en Nieuwen kerst. „Dan laten we ze een keertje extra naar huis bel len." Maar de Braziliaan voelt zich absoluut niet alleen in Nederland. Hij voelt zich thuis bij zijn gastgezin en heeft een paar goede vriendenHierdoor voelt hij zich veilig en zeker en dat gevoel zorgt er weer voor dat hij makkelijker con tact met anderen legt. Bruno Berwanger hoopt zijn kansen op de Braziliaanse arbeidsmarkt te vergroten door Nederlands te leren: „In mijn stad zitten een paar grote Nederlandse bedrijven als Shell en Philips." foto Lex de Meester Het gastgezin helpt hem in te burgeren in Nederland. „De eetgewoontes in Ne derland verschillen nogal van die in Brazilië en Bruno heeft er soms moeite mee die los te laten. We behandelen hem niet als gast maar als familielid. Dat levert best wel eens een conflict op zoals alle pubers dat weieens met hun ouders hebben", vertelt Meeusen. Zijn bedoeling is de jongen zoveel mogelijk gewend te laten raken in Nederland. „Het mooiste is als hij op den duur per ongeluk in het Nederlands tegen zijn ouders praat, wanneer hij met ze belt." Voor Daan en Annet Meeusen werkt het verslavend om gastgezin te zijn. Wat hen betreft is het voor iedereen een aanrader iemand uit een ander land tij delijk in huis te nemen. „Je neemt na tuurlijk wel voor een jaar de verant woordelijkheid over van de natuurlijke ouders. Maar je kunt ook aan het zo- merprogramma deelnemen. Dat duurt maar zes weken." Voor de Meeusens zit er één nadeel aan: het afscheid. „Dat is elke keer een emo- T&sew 7O'N spjbbishp JOCH m Dw IZOVUZCWÜX6JB FBHBC&E 50CO P/EK KM KKJJ6EH 1 TTi MW V0OUX/HGEFT Mt&t LoSlE f HA/WJES...,IKceep £S ÜXCSCHWCN Hf HerAU&wi. woe.aKv>pHtxg azAM&'&ifiécH, pc Kcer/H6iKr£T. XAiPHIICEi.M'^Sa^oiLFtS.. 7epeqjej BH <X HexLEmfcrtEVAAM KFLBfeHBoA csrr meer recht doet aan de financië le inbreng van belangengroepen dan nu het geval is. Met name ingezetenen die zuiveringshef fing en waterschapsbelasting betalen komen er bekaaid af. door Maurits Sep VLISSINGEN - Een drijvend dok waarin een scheepscasco op een film van water een helling opgesleept wordt. Dat idee heeft gisteren de eerste prijs ge wonnen in een project op de Ho geschool Zeeland waarin studenten problemen voor be drijven moesten oplossen. „Een origineel idee, een goed verhaal en een werkend model dat vol doet aan de eisen", oordeelde de jury, bestaande uit vier ingeni eurs uit het bedrijfsleven. De winnende opdracht was ver strekt door de Koninklijke Schelde Groep. Een scheepscas co is groot en zwaar en als dat een helling opgesleept wordt, is de wrijving het grootste pro bleem, verduidelijkten Leon Maljaars en David Lybaert, stu denten werktuigbouwkunde aan de HZ. Met nog zes studie genoten werkten zij aan een op lossing. Luchthockey De opdracht was dus om het met zo min mogelijk wrijving de loods in te slepen. Het idee om een film van water tussen het drijvende dok en de scheepshel ling te vormen, is afgeleid van hetzelfde principe als waarmee airhockey wordt gespeeld, al dus Maljaars. Net als bij 'lucht hockey' zitten aan de onderzijde van het dok gaatjes Het water in het dok wordt door die ope ningen weggepompt en zo ont staat de waterfilm. Een lier kan het dok dan relatief eenvoudig omhoog trekken. Maljaars: „Je zou het ook kun nen vergelijken met een hover craft. Die blaast lucht tussen het schip en de bodem. Nu wordt er water tussen gepompt. We heb ben zelfs nog gedacht het prin cipe van een hovercraft verder uit te werken door een luchtkus sen te maken dat om het casco past. Dat tilt het schip op en eenmaal op zijn plek kan het luchtkussen weer leeglopen. Het nadeel is echter dat het te veel ruimte nodig heeft. Kosten Het voordeel van de watercon structie is volgens de studenten ook dat daarin geen draaiende tioneel gebeuren, Elke keer denken we eraan om er maar een jaartje mee te stoppen. Maar na vier weken begint het al weer te kriebelen." AFS heeft ook Zeeuwen geholpen met het vinden van een gastgezin in het buitenland. Eén van hen is James Louise, die nu in Amsterdam studeert. In 1998 - hij was toen net achttien - koos hij voor een jaar wonen en stude ren in Mexico. „Voordat ik wegging, heb ik een heleboel Nederlandse sou venirs gekocht. Die cadeautjes maak ten me een welkome gast. Kampen In Nederland ging hij naar twee kam pen waarin AFS de deelnemers voor bereidde op hun verblijf in het buiten land. Bij aankomst in Mexico volgde opnieuw een kamp. „Ik had eerst iets van: dit hoeft voor mij niet Maar je leert juist daar veel mensen kennen en AFS bereidt je nog een keer extra voor op datgene wat komen gaat." James kreeg onderdak bij een gastge zin in Puebla, een stad in het zuiden van Mexico. Hij leerde Spaans en volg de op een universiteit colleges econo mie. „De eerste weken kreeg ik er maar weinig van mee, maar later was het vrij goed te volgen." Het belangrijkste wat hij in Mexico heeft geleerd, is dat alles altijd op z'n pootjes terecht komt. „Ik vond overal mijn draai, hoe groot de steden soms ook waren." Jonge Zeeuwen die erover denken in zijn voetsporen te treden ad viseert hij vooral veel foto's van familie en vrienden mee te nemen om gevoe lens van heimwee te bestrijden. Een absolute aanrader is volgens hem ook een wereldontvanger om af en toe eens naar het Nederlandse nieuws te luiste ren. Op 27 november houdt AFS een voorlich tingsavond in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg voor kinderen vanaf vijftien jaar die interesse hebben om een jaar naar het buitenland te gaan. Het programma begint om 20.00 uur Daarbij zullen Bruno en zijn gastgezin aanwezig zi]n. Op 25 janu ari is er om 19.30 uur weer een voorlich tingsbijeenkomst in de Vlissingse school Scheldemond. COR DE JONGE MIDDELBURG - In na volging van scholieren die meedoen aan de actie The Bet moeten de leden van de statencommissie Ruimte, Milieu en Water ook proberen in zes maan den hun persoonlijke uit stoot van broeikasgassen met acht procent te ver minderen. Gedeputeerde A.J.G. Poppelaars (CDA, milieu) komt hiervoor met een voorstel, liet hij vrij dag in de commissie we ten. In het kader van The Bet, waaraan ook Zeeuwse jongeren actief deelne men, is met minister J. Pronk van Milieu een weddenschap afgesloten over vermindering van de COj-uitstoot, vooral door vormen van energiebe sparing. Dat moeten de statenleden zich ook maar eens aantrekken, vond de gedeputeerde. ,.Of we de afspraak met elkaar ma ken of met het college van GS moeten we nog zien. Het is wel jammer dat we niet in aanmerking komen voor de Zeeuwse milieup- rijs", schertste Poppe laars. De commissie legde zich overigens wel neer bij het afwijzen van een subsi dieverzoek voor de Zeeuwse uitvoering van The Bet. Uitgangspunt moet zijn dat projecten gericht zijn op meer dan eenmalige effecten. Pop pelaars zei dat hij over op jongeren afgestemde mi lieuprojecten nader over leg zal plegen met de Zeeuwse Milieu Federa tie. onderdelen zitten die kapot kunnen gaan Bovendien kan een drijvend dok verschillende modellen casco's herbergen. Nadeel is weer dat de kosten voor zo'n dok niet gering zijn. „Toch waren ze bij De Schelde enthousiast", merkte Lybaert. Aan de projectweek deden bijna 250 studenten mee, van de HZ, van het ROC Westerschelde, en zes leerlingen van middelbare scholen Ook buitenlandse stu denten die tijdelijk aan de HZ studeren, maakten deel uit van de onderzoeksteams. De jury lette daarom vooral ook op de onderlinge samenwerking. Volgens juryvoorzitter J. Burge meester toonde deze project- week aan dat internet een zeer belangrij ke bron van informatie is geworden. „Internet levert veel en bruikbare informatie op. Absoluut een meerwaarde", vond hij. MIDDELBURG - De sector eco nomie van het ROC Zeeland houdt donderdag 30 november de eerste open dag nieuwe stijl. De open avond wordt gehouden in het schoolgebouw aan de Merwedestraat in Middelburg De sector economie biedt oplei dingen aan voor vbo/mavo-ge- diplomeerden, jongeren die een havo-diploma hebben en 4havo/4 vwo-uitstromers. Zij kunnen een opleiding volgen aan de afdelingen administra tie, horeca, toerisme en recrea tie, handel, brood- en banketbakker en facilitaire dienstverlening. Voor jongeren vanaf 18 jaar is de opleiding be veiligingen aanwezig. Het is voor de eerste keer dat ook de opleidingen die verzorgd worden aan de locatie Raven- steijnweg bij deze open avond aanwezig zijn. Alle opleidingen geven twee keer een voorlich tingsronde De open avond duurt van 18 tot 21 uur. Advertentie De jaarlijkse speurtocht van de Junior Kamer Schouwen-Duiveland naar de Beste Ondernemers Visie heeft haar finale bereikt! Wij feliciteren van harte: Kristalijn Betonservice Zierikzee Junior Kamer Schouwen- Duiveland bedankt visionaire en enthousiaste sponsors. Hoofdsponsor SNS* bank Zeeland Co-sponsors Zeelandia bijdevaate BRUINISSE - In het dorpshuis van Bruinisse wordt van 30 no vember tot en met 2 december een vogeltentoonstelling ge houden met deelnemers uit het hele land. De plaatselijke vogel vereniging De Nachtegaal orga niseert de show. De vogels zijn te bekijken op donderdag en vrij dag van 19 tot 23 uur en op za terdag van 10 tot 18 uur. O Zwartepoorte Goes bv Sponsors COEN HONIG OPTIEK koster co Van Pijkeren v Van leeuwen agrocom bv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17