Combirit beteugelt autogebruik 19.95 Verkoop haven aan Verbrugge zo goed als rond Zieke Miranda viert verjaardag online Dissidenten stappen uit D66 na twist over Leefbaar Middelburg Duurder openbaar vervoer leidt volgens ANBO tot tweedeling Letsel bij ongeval Platform voor Duurzame Ontwikkeling lanceert vervoersplan Aanhouding na verbale twist Meerderheid Staten voor mediapark bij Kamperland Gedeputeerde vreest verdere bezuiniging op landinrichting zeeuwse almanak Bijdehandje BRISTOL MIDDEN door Maurits Sep MIDDELBURG - De verkoop van de NV Haven van Vlissingen aan Verbrugge Terminals (VT) in Terneuzen is bijna rond. Bei de ondernemingsraden bregen komende week hun advies uit. Als zij met de verkoop instem men, kan nog voor het einde van het jaar de overname plaatsvin den, verwacht directeur M. Ver- brugge van VT. De ondernemingsraad van de NV Haven van Vlissingen dient volgende week een eisenpakket in bij de directie. Secretaris B. Jansen van Galen 'gaat ervan uit dat dat volledig wordt geac cepteerd'. „Al onze eisen moe ten worden gehonoreerd en ik verwacht voor 99 procent dat dat ook gebeurt. In dat geval kan de overname snel worden afgerond." Eén van de voorwaarden die door het personeel van de NV Haven wordt gesteld, is dat 'zonder aanziens des persoons een goede regeling getroffen moet worden', aldus Jansen van Galen. „We vinden dat iedereen volstrekt gelijke kansen moet krijgen." Over de andere eisen liet hij zich niet uit. „De directie kent die namelijk nog niet." Verbrugge Terminals heeft al eerder verklaard dat alle mede werkers van de NV Haven hun baan behouden. Die garantie geldt in ieder geval voor de ko mende twee jaar. Zo lang loopt de huidige CAO nog. Directeur Verbrugge voegde daar gisteren aan toe dat het komende jaar eerder extra mensen nodig zijn dan dat sprake zal zijn van een overschot aan personeel. Verbrugge betaalt rond de 45 miljoen gulden voor de NV Ha ven. „Het bedrijf is de investe ring meer dan waard", stelt Ver brugge. Alleen al het nieuws over de mogelijke overname leidde tot nieuwe contacten met mogelijke klanten. „Vooral de schaalgrootte is belangrijk in onze branche. Beide bedrijven betekenen een versterking voor elkaar. De markt ziet dat. Voor zowel Terneuzen als Vlissingen is dit een goeie transactie." De verkoop van de aandelen in de NV Haven van Vlissingen le vert de provincie Zeeland na af trek van de boekwaarde van de aandelen zes miljoen gulden op. Dat geld wordt in een spaarpot gestopt voor de tunnel bij Sluiskil. Provinciale Staten hadden dat in juni zo afgespro ken. De Staten moeten overi gens nog wel instemmen met de verkoop van de aandelen. Vol gens gedeputeerde D. Bruinoo- ge (PvdA, economie) wordt die instemming pas gevraagd nadat de ondernemingsraden van de beide bedrijven positief hebben geadviseerd. Speciaal potje De gemeente Vlissingen en de rijksoverheid zijn de grootste aandeelhouders; zij bezitten elk 35 procent. De ruim vijftien mil joen gulden die Vlissingen ver dient aan de verkoop, wordt, net als bij de provincie, in een speci aal potje gestort. Volgens wet houder van financiën T. Meijers is daarvoor nog geen bestem ming gevonden. „Wel hebben we besloten dat het alleen ge bruikt mag worden voor eenma lige uitgaven voor bijzondere projecten. Concrete projecten hebben we echter nog niet." De overige aandeelhouders van de NV Haven van Vlissingen zijn NS Cargo (12,9 procent), de Kamer van Koophandel (1 pro cent) en de Koninklijke Schelde Groep (1,3 procent). TERNEUZEN - Een 41-jarige bromfietster uit Axel heeft een kneuzing aan haar been opgelo pen bij een botsing met een per sonenauto bestuurd door een 60-jarige vrouw. Die reed over de Wielingenlaan. Ter hoogte van een uitrit sloeg zij linksaf en liet daarbij de bromfietster niet voorgaan. De bromfiets raakte aan de voorzijde beschadigd. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De stijgende prij zen voor het openbaar vervoer in Zeeland veroorzaken een tweedeling in de maatschappij. Mensen die op de bus zijn aan gewezen, worden op kosten ge jaagd. Als die bus al blijft rijden, want de kans is groot dat een aantal onrendabele lijnen wordt geschrapt. Een weinig so lidair toekomstbeeld, stelt de ouderenbond ANBO Zeeland in een brandbrief aan Gedepu teerde Staten. De ANBO vindt dat Zeeland on evenredig zwaar wordt getrof fen door de nadelige gevolgen van het geprivatiseerde open baar vervoer. Was het vroeger zo dat met belastinggeld onrenda bele lijnen in stand werden ge houden, nu moeten busmaat schappijen de tekorten op hun begroting zelf oplossen. Lijnen die - door een gering aantal pas sagiers - meer blijken te kosten dan vooraf berekend, staan daarmee op de helling. Het zijn met name dunbevolkte regio's die de dupe zijn van deze reken- methodiek. De vier grote ge meenten in de provincie en de Randstad kennen dit probleem namelijk niet, stelt de ANBO. Het aantal passagiers is daar immers hoger. Per saldo brengt dat ook meer overheidssteun op Een 'kromme redenering', meent de ouderenbond, want dat geld zou beter op z'n plaats zijn in de plattelandsgebieden. In de brief die het bestuur van de ANBO deze week zond aan GS, pleit de belangenorganisatie voor 'een eerlijker verdeling van de gemeenschapsgelden, zodat de kleine kernen in alle delen van ons land weer per bus be reikbaar zijn'. De ANBO vindt collectief vraagafhankelijk vervoer voor kleine dorpen, waar gedepu teerde Hennekeij naar toe wil, niet erg solidair. Een strip voor de gewone bus kost drie kwart jes. Het CW kost voor dezelfde afstand een gulden meer. zaterdag 25 november 2000 door Rinus Antonisse GOES - Project Combirit. Zo noemt coördinator Ad Pher nambucq van het Zeeuws Plat form voor Duurzame Ontwik keling zijn plan om het aantal autoritten terug te dringen en het verder dichtslibben van de wegen en parkeerterreinen te voorkomen. Een combinatie van liften, carpoolen en vraag afhankelijk vervoer, met ge bruikmaking van moderne communicatie- en registratie technieken. Simpelweg komt het project Combirit erop neer het samenrijden in auto's te be vorderen. is tussen dorpen op het platte land en de regionale winkel- en verzorgingskernen. Bijvoor beeld Goes, dat met ruim 20.000 inwoners in de stad een verzor gingsgebied heeft van 100.000 inwoners. Veel mensen uit om liggende dorpen werken, win kelen of leren ook in Goes. Het zelfde gaat op voor steden als Hulst, Middelburg, Terneuzen, Vlissingen, Oostburg en Zierik- zee. Op dat gegeven moet slim mer worden ingespeeld dan nu het geval is, stelt Phernambucq. Liften is na de komst van de OV- jaarkaart en vanwege de sociale veiligheid vrijwel uit beeld ver dwenen. Carpoolen werkt voor al op bedrijfsniveau en beperkt zich tot woon-werkverkeer. Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (met taxi's of minibus- jes) is peperduur en loopt niet echt geweldig, zoals de perike len in Zeeuws-Vlaanderen aan tonen. Het project Combirit ver enigt de goede onderdelen van de diverse pogingen om het platteland bereikbaar en dus leefbaar te houden, betoogt Phernambucq. „Het is nog mis schien het beste te omschrijven als het gereguleerd en geregi streerd liften tegen vergoeding. Door herhaling van combina ties tussen bestuurders en lifters ontstaan ook vastere patronen. Elektronische registratie be perkt de risico's op het terrein van sociale veiligheid en regelt de vergoeding van de lifters aan de bestuurders." Matchpoints Hoe ziet het project er in de praktijk uit? Dat heeft Pher nambucq al in grote lijnen uit gewerkt. Elk dorp heeft één of meer 'matchpoints', ofwel in- stapplaatsen, in de vorm van aangeklede bushaltes. Daar zijn aanwezig een overdekte wacht ruimte, een stop- en instapstrook met bestemmings- blokken voor de meest voorko mende reisdoelen, een overkap te fietsenstalling, eventueel enkele parkeerplaatsen en een aan een centrale computer ge koppelde registratieterminal. Alle deelnemers aan het sys teem zijn geregistreerd en heb ben een combirit-card en een combirit-rekening. Een deelne mer aan het project kan zowel autobestuurder, medereiziger of beide zijn, afhankelijk of hij aanbieder of afnemer van een vervoersdienst is.Phernambucq pleit ervoor op bijvoorbeeld Zuid-Beveland een proefpro ject op te zetten. Er zijn goede afspraken nodig, onder meer met gemeenten, dorpsraden, middenstand en vervoerder Connexxion (voor een reisga- rantie). Er moet ook geld op ta fel komen, zeker om de proef te beginnen. Uiteindelijk kan Combirit zichzelf bedruipen. Voor de autobezitters is het een leuke bijverdienste; met de hoge benzineprijzen mooi meegeno men. Phernambucq signaleert een toenemende groei van het auto verkeer. In Zeeland ligt het aan tal kilometers dat per jaar met een auto wordt afgelegd ruim boven het landelij k gemiddelde. Op de wegen is nog weinig spra ke van filevorming, maar de ste- den raken steeds verstopter. De auto is onmisbaar, want het openbaar vervoer biedt in een dunbevolkt plattelandsgebied als Zeeland geen oplossing. In tegendeel, steeds meer lijnen verdwijnen. Het is daarom no dig dat een radicaal andere koers wordt ingezet, meent I Phernambucq. Hij noemt het kenmerkend voor het Zeeuwse platteland dat een aantal min of meer vaste ver- keerspatronen te onderkennen GOES - Op de Opril Westwal in Goes is vrijdagmiddag een 35- jarige Goesenaar aangehouden. Er was tussen hem en een 26-ja- rige plaatsgenoot een woorden wisseling ontstaan naar aanlei ding van een verkeerssituatie. Omdat het vermoeden bestond dat de 35-jarige man in het bezit van een vuurwapen was, is hij ter plaatse aangehouden en overgebracht naar het politie bureau. Na verhoor is hij weer in vrijheid gesteld. De politie heeft geen vuurwapen aangetroffen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In Provincia le Staten tekent zich een meer derheid af voor komst van een mediapark in Kamperland. CDA, VVD, Partij voor Zeeland en Partij Weststrate juichen het plan toe en willen graag mee werken aan wijziging van het streekplan om inrichting van een mediapark - een initiatief van ZeelandNet - mogelijk te maken. De PvdA, SGP en Chris tenunie twijfelen nog en Groen- Links is tegen. Dat bleek vrij dag in de Statencommissie ruimte, milieu en water. De vestiging van een high-tech- park in Schoondijke, waarvoor eveneens het streekplan moet worden aangepast, ontmoet bij de Statenleden nauwelijks be zwaren. Het gaat daar om uit breiding van een bestaand ter rein en in bestaande bebouwing, die hiermee een nieuwe functie kan krijgen. Bovendien kan West-Zeeuws-Vlaanderen best een oppepper gebruiken, zeker als straks door het wegvallen van de veerdienst Breskens- Vlissingen bepaalde economi sche activiteiten afnemen. M. J. Wiersma (GroenLinks) vond het plan voor een media park een mooi idee, maar niet in Kamperland. L. Vermeulen-Ge- schiere (PvdA) zag in het initia tief een unieke kans op unieke werkgelegenheid. Ze noemde vestiging bij Kamperland ech ter nogal ingrijpend. „Het is een voorbeeld van iets wat klein be gonnen is op een plek waarvan je zegt: liever niet. Dat groeit dan uit en daar sta je dan." I. Vo gelaar (WD) stelde dat de plan nen voor Kamperland zonder meer een unieke gelegenheid zijn. De afstand tot de Hoge school Zeeland in Vlissingen (voor ondersteuning) achtte hij geen enkel bezwaar. Gedeputeerde J. G.vanZwieten (WD, ruimtelijke ordening) hield een hartstochtelijk plei dooi voor de komst van het me diapark in het Noord-Beve- landse dorp. Hij wees erop dat veel nadruk wordt gelegd op een landschappelijke inpassing. „We hebben geen ruimtelijke argumenten om ZeelandNet te vragen naar elders te verhuizen. Bij het plan hoort de sfeer van het platteland." Volgens hem is het een prima bijdrage aan een vitaal platteland. „Je kunt er maar één van hebben in Zee land. Daar moeten we toch een paar hectare voor beschikbaar stellen. Het is de moeite waard om zo'n kans in te passen." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De twee Mid delburgse D66-dissidenten R. Koper en B. Leynse hebben hun lidmaatschap van die partij vrijdagavond opgezegd. Zij be sloten daartoe na een gesprek met vertegenwoordigers van het hoofdbestuur. De twee, inmid dels ex-D66'ers, gaan samen met H. Akdag en P. Kraan van Sociaal Democraten Middel burg (SDM) verder als Leefbaar Middelburg. De kans was groot dat de dissidenten door het hoofdbestuur geroyeerd zouden worden, omdat zij de partij in diskrediet hadden gebracht. Vorige maand besloten de leden van de afdeling Middelburg Ko per en Leynse voor te dragen voor royement. Zij namen het de twee kwalijk dat ze zonder rug gespraak besloten hadden tot oprichting van Leefbaar Mid delburg. Een bemiddelingspo ging van landelijk voorzitter G. Schouw liep op niets uit. Vrijdagavond was er in Den Haag opnieuw een gesprek tus sen Schouw en S. van Melis, contactpersoon voor Zeeland en de twee Middelburgers. Het be stuur vond dat het voldoende reden had om de twee royeren, maar dat met het oog op de zorg vuldigheid en de verstrekkende gevolgen van zo'n uitspraak een laatste gesprek nodig was. Ko per en Leynse kregen te horen dat zij niet lid kunnen blijven van D66 en tegelijkertijd lid zijn van een lokale partij als Leef baar Middelburg. De situatie zou anders liggen als bijvoor beeld D 6 6 niet van plan is mee te doen aan de gemeenteraadsver kiezingen. In gemeenten waar D66 niet meedoet aan de verkie zingen is die combinatie wel mogelijk. „We kregen", zei Leynse na afloop van het ge sprek, „te horen dat we nu ons lidmaatschap konden opzeggen of straks." Voor hem was dat re den om meteen de brief uit zijn zak te trekken, waarin hij zijn lidmaatschap opzegde. In de brief staat te lezen dat Leynse na rijp beraad besloot uit de partij te stappen 'in de vaste overtuiging dat ik als lid van D66 in de raad voor de Middel burgse bevolking het beste heb gewild'. Ook stelt hij nooit de bedoeling te hebben gehad om de belangen van de partij te schaden. Leynse spreekt in de brief zijn teleurstelling uit dat het regio bestuur in tweeënhalf jaar geen kans heeft gezien om de twee raadsleden te steunen. „Het verkeren in een politiek isole ment en het ontbreken van een draagvlak is mede bepalend ge weest voor mijn besluit." Ook Koper (21 jaar lid) besloot zijn lidmaatschap op te zeggen, zij het met de kanttekening dat een en ander gebeurde op voor spraak van landelijk voorzitter Schouw en niet uit eigen bewe ging. „Dat ons handelen niet ge apprecieerd werd, wisten we", aldus Leynse (ruim elf jaar lid). „Alle mogelijkheden waren dichtgetimmerd." Koper en Leynse gaan nu samen met Akdag en Kraan (SDM) be spreken hoe zij zich tot de ko mende raadsverkiezingen zul len noemen. Leynse verwacht over anderhalve week duide lijkheid. „Zoals het er nu naar uitziet, wordt Leefbaar Middel burg op korte termijn operatio neel. De weg ligt nu open." MIDDELBURG - Gedeputeer de G. L. C. M. de Kok (PvdA, na tuur) vreest verdere bezuinigin gen op de landinrichting. Het betekent dat Zeeuwse plan nen minder vlot van stapel kun nen lopen dan gewenst. De Kok zei vrijdag in de Statencommis sie ruimte, milieu en water dat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij nog zo'n 120 miljoen gulden tekort komt om afspraken na te kun nen komen. Worden die niet ge vonden, dan levert dat vertra gingen op. De gedeputeerde vond dat onbehoorlijk tegen over partijen waarmee in Zee land al afspraken gemaakt zijn. Hij kondigde overleg aan met staatssecretaris G. Faber over het terugdraaien van bezuini gingen. De commissieleden on dersteunden hem daarin. door Marco de Swart NIEUWDORP - Het is haast het ergste wat je als kind kan gebeuren. Twee da gen voor je verjaardag in het ziekenhuis worden opgenomen. Geen traktatie op school, geen slingers en geen felicitaties van medeleerlingen. Het overkwam de nu vijfjarige Miranda Meerman van ba sisschool De Regenboog in Nieuwdorp. Maar dankzij een rechtstreekse beeld verbinding tussen ziekenhuis en schoolklas kwam het vrijdag toch een beetje goed. school?", roept een klasgenootje door de microfoon. „Nee joh, dat kan toch niet", verbetert een ander jongetje hem. Verrassing De live-televisieverbinding was voor iedereen een verrassing. „Gisteravond kregen we een telefoontje van het zie kenhuis dat dit zou gebeuren. Miranda wist niet wat haar overkwam", vertelt Anneke. „Als ze weer beter is, geven we alsnog een groot feest. Dan hangen we slingers op en zetten we het feestvar kenstoeltje neer." De verbinding kwam tot stand dankzij Stichting Junior Kamera de Bevelan- den. Die zorgt voor de benodigde apparatuur. Door middel van een IS- DN-telefoonaansluiting, camera's en televisies krijgen kinderen de moge lijkheid vanuit hun ziekenhuisbed con tact te houden met het thuisfront. Zo kunnen ouders, maar ook klasgenoten, met de zieke praten. Stichting Junior Kamera is nog steeds op zoek naar sponsors. Zie wil het Oos- terscheldeziekenhuis en het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam twee sets aanbieden: een digitale en een ana loge. Die laatste werkt op een normale telefoonlijn. Het stichtingsbestuur hoopt dat het project in de toekomst verder kan wor den uitgebreid. Leerlingen van De Regenboog in Nieuwdorp feliciteren hun klasgenootje Miranda. Het leggen van de verbinding duurt iets langer dan verwacht. Een medewerker van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes valt in voor zijn collega, die nor maal de aansluiting verzorgt. Nadat in maart van dit jaar het project begon in het Sophia Kinderziekenhuis in Rot terdam, is nu ook het Goese ziekenhuis erbij betrokken. Na wat gespeel met afstandsbedienin gen, het aansluiten van verschillende draadjes en telefonisch contact met het ziekenhuis, komt Miranda eindelijk in beeld. Ondertussen komt juf Anneke Pieters met de groepen één en twee binnenlo pen. „Kijk eens wie we daar op televisie zien", zegt de juf tegen de kinderen. En tegen de zieke, die naast haar teddybeer Miranda met haar moeder in het ziekenhuis. in het ziekenhuisbed ligt, „Zien jullie ons ook?" Als het antwoord bevesti gend is, zet de groep massaal Lang zal ze leven in. Uiteraard gevolgd door het Hieperdepiep hoera. De jarige ligt sinds woensdag in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. „Ze had moeite met lopen", legt Anneke uit. „Nu gaat het beter met haar, maar we weten niet wat ze heeft. Vanmorgen is er bloed geprikt en we wachten het on derzoek af." De leerlingen willen haar zo snel mogelijk weer in het echt zien. „Kom je morgen weer spelen op foto's Willem Mieras Hij heet geen Dik Trom, maar toch is het een bijzonder kind. Zeg maar gerust een bijdehandje. Nog maar zes, maar altijd zijn woordje klaar. Zoals vorig jaar met sinterklaas toen jongeman Egon werd overstelpt met ge schenken. 'Ik ben gewoon te blij', verklaarde het ventje de royale zending uit Spanje be schouwend. Deze week verraste Egon zijn opa met een buitensporig mooi rapport. En met de be geleidende aansporing Kom nou maar eens op met je honderd gulden," Geheel passend bij de nade rende verjaardag van de goedheiligman heeft opa de beloning uitgekeerd: in cho- colademunten. (Advertentie) Beer-pantoffel zwart en bruin 36-43 29.95 Alléén morgen Uilsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13