Rechtszaak tegen kerntransporten Huurhuis in de uitverkoop egiers PZC Leven hier en daar door kinderogen Wederzijds onbegrip doodt discussie over kernenergie Keuze behandeling voor pyromaan vergt nadere bestudering 23 Greenpeace wil vervoer splijtstofstaven naar Vlissingse haven blokkeren Auto botst op tegenligger Videotraining voor partner van demente oudere nota wonen Gokautomaat opengebroken Glashelder! vrijdag 24 november 2000 door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Greenpeace heeft bij de Raad van State opnieuw een poging gedaan om een ver gunning voor het vervoer van kernafval tegen te houden. Het gaat om twaalf en mogelijk ne gentien transporten over de weg van bestraalde splijtstofstaven van de stilgelegde kerncentrale in Dodewaard naar de haven in Vlissingen-Oost. Daar wordt het nucleaire afval overgeladen in een Brits schip dat koers zal zetten naar de op werkingsfabriek BNFL in Sel- lafield. Greenpeace trachtte eerder al via de Raad van State om nucleaire transporten tegen te houden van Petten naar Bors- sele en van Borssele naar de Franse opwerkingsfabriek Co- géma. Opslagruimte De milieuorganisatie verloor deze twee schorsingsprocedu res, omdat zowel de kernreactor in Petten als die van de Covra in Borssele kampten met een te kort aan opslagruimte. In de centrale in Dodewaard, die in 1997 werd stilgelegd, speelt dit capaciteitsprobleem niet omdat er geen kernafval bijkomt. Advertentie British Nucleair Fluels (BNFL) en de Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Neder land (GKN) lieten gisteren we ten dat het eerste transport ge pland staat op 14 december. De speciaal daarvoor bestemde container staat reeds volgela den in Dodewaard. ,,Het gaat door, tenzij de vérgunning wordt geschorst", zei raadsman N. Koemen van GKN en BNFL. Greenpeace voert onder meer aan dat de opwerkingsfabriek in Sellafield omstreden en on betrouwbaar is. Onregelmatig heden bij de opwerkingsfabriek hebben ertoe geleid dat Zwe den, Zwitserland, Duitsland en Japan hun transporten richting Sellafield hebben stilgelegd, zei raadsman A. van den Biesen van Greenpeace. „Als het ministerie van VROM het beter meent te weten dan deze vier regeringen, dan zal het toch uitdrukkelijk en goed moeten motiveren waarom", zei Van den Biesen. Waarnemend voorzitter H. Beekhuis van de Afdeling be stuursrechtspraak merkte op dat het ministerie van VROM bijna blind vertrouwt op de ge ruststellende mededelingen die de Britse regering heeft gedaan over de gang van zaken opwer kingsfabriek in Sellafield. ,,U gaat op de Britse regering af, on geacht of het juist of onjuist is. want zover gaat het zelfs", zei de bestuursrechter. Raadsman Koeman garandeer de dat zijn cliënt geheel volgens de veiligheidsvoorschriften en geldende wetgeving werkt. Het Dodewaardse nucleaire afval wordt in een ander dan het be kritiseerde deel van BNFL, na melijk de THORP, verwerkt. Contracten De Nederlandse regering heeft in 1978 in contracten vastgelegd dat het afval, dat bij opwerking vrijkomt, weer naar Nederland komt. Greenpeace heeft er be zwaar tegen dat in de transport vergunningen telkens naar deze afgesloten contracten wordt verwezen, omdat de contracten nooit openbaar zijn gemaakt. De Raad van State doet 14 de cember uitspraak over de Dodewaardse transportvergun ning. Burgemeester D.C. B. Burgers van Middelburg bekijkt de tekeningen die Nederlandse en Japanse kinderen maakten van hun dagelijkse le ven. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBURG - In het postkantoor van Middelburg zijn tot en met 22 december 25 tekeningen van Middelburgse en evenveel tekeningen van Japanse basisschoolleerlin gen te zien. De expositie was eerder te zien in Nagasaki, de zusterstad van Middelburg. De tekenin gen verbeelden het dagelijkse leven in Ja pan en in Middelburg. De expositie werd ge maakt in het kader van de vierhonderd jaar handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan. Het idee van de tekeningenexpositie is af komstig van postkantoordirecteur Frits Wierckx uit Middelburg. De Nederlandse tekeningen zijn in februari geselecteerd uit tweehonderd inzendingen van de Middel burgse basisscholen. De expositie was van eind februari tot eind april te zien in het postkantoor in Nagasaki. Burgemeester D. C. B. Burgers opende de tentoonstelling in het postkantoor. Hij vertelde de kinderen wat de start van de handelsbetrekkingen markeerde. Ook in Middelburg werd het feit gevierd, onder meer met een kimonoshow en een opera op het Abdijplein. „Jullie heb ben het met tekeningen gezegd in plaats van met bloemen. De taalbarrière maakt het lastig om met elkaar te praten." De tekeningen van de Japanse kinderen la ten vooral tradities zien, zoals het sumo- worstelen en gevechten met draken. De Middelburgse leerlingen tekenden een Ar- nemuidse vissersboot, zon, duinen en strand. VLISSINGEN - Voor- en tegenstanders van kern energie zijn gisteren nog verder van elkaar ver vreemd. De discussie die de Socialistische Partij (SP) in het Arsenaalthea ter in Vlissingen had geën tameerd, toonde wederom aan dat beide partijen on wrikbare standpunten hebben ingenomen. De kennis van de techniek kon de angst voor het on bekende geen moment wegnemen. door Maurits Sep Een discussie is een gedachte wisseling. Strikt genomen vond die gisteren ook plaats: zowel de voor- als de tegenstanders lieten hun mening horen. De gedach ten wisselden echter niet werke lijk van eigenaar, *ze sloegen dood op een wederzijdse muur van onbegrip Directeur H. Codee van de Cen trale organisatie voor radio-ac tief afval (Covra) in Borssele analyse trachtte de muur te slechten door een puur technische bena dering te kiezen. „Probeer even afstand te nemen van uw eigen angst", probeerde hij, om ver volgens uit te leggen dat zowel de transporten van Petten naar Borssele als de opslag van con tainers met hoog radio-actief afval volkomen gevaarloos zijn. Hij slaagde niet in zijn opzet, die ook enigszins naïef te noemen viel. De angst voor een nucleaire ramp is niet eenvoudig terzijde te schuiven. Anderzijds deden de tegenstanders van alles wat ook maar in de verste verte met kernenergie te maken heeft, geen moeite zijn argumenten op hun inhoud te beoordelen. De bijdrage van SP-Tweede- Kamerlid R Poppe was daar voor een belangrijk deel debet aan. Zijn schets van een toe komstige oorlog in Nederland waarbij de vijand met precisie bombardementen de kerncen trale en de Covra vernietigd, en in een klap ook de gehele Zeeuwse bevolking, droeg nou niet echt bij aan de totstandko mingvan een inhoudelijk debat. De voorstanders verweten hem voortdurend te liegen en te insi nueren zonder met bewijzen te komenOp hun vraag wat er dan zo onveilig is aan de kemtrans- porten en aan kernenergie, ant woordde Poppe: „Mijn visie is, hoe langer de lijst met veilig heidseisen, hoe onveiliger het bedrijf." Al gaf hij toe dat hij in de Rijnmond tussen allerlei (chemische) bedrijven aanzien lijk gevaarlijker woont dan de Zeeuwen in de buurt van de kerncentrale. En op de kritiek dat hij onjuiste beweringen deed over het ge vaar van werken in de kerncen trale: „Ja, dat heb ik gehoord van mensen. Als die liegen, lieg ik in duplo." Van een gemiddel de burger kan zoiets geaccep teerd worden, van een Tweede-. Kamerlid mag daarentegen een betere onderbouwing worden verwacht. T de Roos van de lokale SP, die de avond had georganiseerd, stelde vast dat 'we er op deze ene avond niet uitkomen'. Waar schijnlijk zal er nog wel een dis cussie-avond over kernenergie volgen, voorspelde zijAls beide kampen dan beter naar elkaar luisteren en proberen iets van elkaar te leren, is dat zeker een zinvol YERSEKE - Bij een botsing in Yerseke zijïi donderdag twee auto's zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde rond 13.20 uur, toen een 60-jarige automo bilist uit de gemeente Goes op de Zanddijk een tractor wilde in halen. De man zag te laat dat hem een tegenligger tegemoet kwam Hij botste bovenop op de auto, bestuurd door een 67-jari- ge automobilist uit de gemeente Reimerswaal. Beide bestuur ders kwamen met de schrik vrij. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Partners van demente ouderen in Middelburg kunnen hulp krijgen om beter met dementie te leren omgaan. Thuiszorg Walcheren gaat op basis van videobeelden die bij de ouderen thuis zijn gemaakt adviezen geven hoe de partner beter op dementieverschijnse len kan reageren. De Walcherse thuiszorginstel ling gaat deze dienst aanbieden nadat elders in Nederland goe de resultaten met videotraining zijn geboekt. In gezinnen waar de partner moeite heeft met de omgang met de dementerende partner worden video-opnames gemaakt. Die worden met de partner besproken. „Partners van dementerende ouderen richten zich vaak op hoe het vroeger was", zegt E. van Al phen van Thuiszorg Walcheren. „Het gevolg kan overvraging van de demente ouderen zijn. De video-interactiebegeleiding moet partners helpen nieuwe vaardigheden te ontwikkelen. Tijdens het bespreken van de beelden kan er worden gewezen op reacties van de demente partner die de ander in de druk te van alledag niet zou opmer ken." De videotraining moet ervoor zorgen dat mantelzorgers de zorg voor de partner langer kunnen volhouden. „Als het niet lekker loopt, brengt dat een hoop frustratie met zich mee", zegt Van Alphen. „Door de ad viezen kan de situatie thuis prettiger worden." Hij zegt dat de tips ertoe kunnen bijdragen dat een demente oudere langer thuisblijft. Zo'n twintig thuiszorginstellin gen in Nederland werken al met videotraining, een methode die in de jeugdzorg bij de opvoeding van kinderen veel vaker wordt gebruikt. Volgens Van Alphen komt de training bij demente ouderen moeilijk van de grond. „Ouderen moeten vaak een hoge drempel over om hiermee te be ginnen", zegt hij. „Ze zien een beroep op hulp vaak als een zwaktebod." Verder is volgens de Thuiszorgmedewerker de training slecht bekend bij ver- wijzers als geriaters in zieken huizen en huisartsen. Thuiszorg Walcheren gaat de vi deotraining voor partners van demente ouderen voorlopig al leen in Middelburg uitvoeren. De gemeente heeft er subsidie voor gegeven. Volgens Van Al phen is het de bedoeling dat de training na een proefperiode op heel Walcheren gaat draaien. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ondanks heftige te genstand, heeft staatssecretaris J. Remkes van volkshuisvesting in zijn nieuwe woonnota toch bepaald dat wo ningbouwverenigingen jaarlijks een half miljoen huurhuizen moeten verko pen. Dat is erg koppig, vindt Aedes, de vereniging voor woningcorporaties. De verkoop van huurwoningen moet wel passen bij de lokale woningmarkt, stel len Zeeuwse woningbouwverenigin gen. Remkes wil met de grootschalige uit verkoop van huurwoningen dichter bij zijn doel komen: een eigen-woningbe- zit van 65 procent. Dat is vijftien pro cent meer dan nu het geval is. Daarbij komt nog dat, na lang uitstel, per janu ari 2001 de door de Tweede Kamer ge wenste koopsubsidie zijn intrede moet doen. Met deze regeling moet woning- bezit ook voor mensen met lagere inko mens binnen bereik komen. Maar in ge bieden waar huizenprijzen de pan uit rijzen door krapte op de woningmarkt, haalt zo'n subsidie weinig uit. Want de bijdrage geldt alleen voor huizen van maximaal twee ton of iets daarboven. Ook daarom wil Remkes dat de wo ningcorporaties huizen op de markt brengen. Zij mogen woningen met kor tingen van twintig tot dertig procent onder de marktwaarde aanbieden. Hele toer Directeur C. Reinhoudt van de Regio nale Zeeuws-Vlaamse Woningbouw vereniging (RZVW) in Axel ziet de rela tie duidelijk. „Het is een manier om de politiek tevreden te stellen. Maar het wordt een hele toer. De vraag naar huurwoningen in Zeeuws-Vlaanderen neemt toe. Over de hele linie loopt de leegstand terug. We hebben de afgelo pen jaren een zeer ruimhartig verkoop beleid gevoerd en ruim zeshonderd woningen van het bestand van 5300 verkocht. Dit jaar is de verkoop opge schort omdat er wachtlijsten voor huurwoningen dreigden te ontstaan. Bovendien, in Zeeuws-Vlaanderen Is de verhouding huur-koop al 65-35 pro cent." Reinhoudt vindt dat Remkes de wo ningcorporaties de Zwarte Piet toe speelt. „Mensen krijgen verwachtingen als de staatssecretaris zegt dat er ruim verkocht moet worden. Als ze dan bij de woningbouwvereniging nul op rekest krijgen, raken ze teleurgesteld." Wat RZVW de komende jaren te koop heeft, zijn huizen in blokken of gehuchten waar verder geen huurwoningen res ten, of die zo oud zijn dat grote investe ringen niet meer rendabel zijn voor de verhuurder. Gemiddeld 25 woningen per jaar, schat Reinhoudt. Ook de collega-woningbouwvereni gingen in Zeeuws-Vlaanderen hebben, na de verkoop van circa duizend huur- Ook in de wijk Goese Polder in Goes gingen in 1997 huurwoningen van een bouwcorporatie in de verkoop. foto Willem Mieras woningen, weinig ruimte meer in hun bestand „Woningbouwverenigingen hebben als hoofdtaak de huisvesting van mensen met een smallere beurs en ouderen Als je niet meer aan de vraag kunt voldoen, verlies je dat hoofddoel." De Vlissingse woningstichting Basco denkt in ruime mate aan Remkes' eis te gemoet te komen. Van de zevenduizend huurwoningen die Basco met Schelde Woongroep in Vlissingen bezit, worden er de komende jaren duizend verkocht. „Dat is vijftien procent, meer dan Rem kes wil", stelt Baert. „Dan nog hebben we een voorraad huurwoningen waar mee we onze doelgroep anderhalf keer kunnen huisvesten." Meer huizen denkt Basco nu niet te kunnen slijten. De verkoop is afgestemd op onderzoek naar de woonwensen en kooplust onder de huurders. Basco verkoopt de wonin gen tegen reële marktwaarde; anders dan de corporaties in steden waar grote vraag is naar koopwoningen. De staatssecretaris doet zijn naam eer aan, vindt Baert. „Remkes remt de uit voering van zijn eigen beleid door het uitstel van de koopsubsidie. Wij hebben mensen die wallen kopen. Die hebben we gezegd: als je nu koopt, kan je jezelf in de vingers snijdenJe moet in de rege ling vóór de koop subsidie aanvragen. Wij verkopen in hoofdzaak de duurdere huurwoningen in rijtjes. We streven daarbij naar een mix van koop en huur in hetzelfde rijtje. Uitstel van die beloofde subsidieregeling benadeelt het woonklimaat, wanneer er onrust onstaat en sfeerbepalende bewoners vertrekken." Sloop Volgens de Basco-directeur is het ver- koopdoel voor de corporaties in steden als Rotterdam en Amsterdam onuit voerbaar. „Die hebben vrijwel alleen gestapelde woningen. Stel je voor: je verkoopt wat woningen in een portiek- complex maar je concludeert later als nog dat sloop beter is." De hoge huizen prijzen in de Randstad werken ook niet mee. „De subsidieregeling heeft dan weinig effect", rekent Baert voor. „De maandlast blijft voor kopers veel hoger dan de huurlast, en daarbij komen nog de hogere woonkosten." Ook is het nog een vraag hoe Remkes zijn doel wil afdwingen Zal hij wo ningbouwverenigingen die geen pand kunnen missen of met onverkoopbare huizen zitten hun financiële privileges afnemen? Dat is niet in het belang van de huurder, menen de corporaties. Maar als hij voet bij stuk houdt, heeft Remkes wel degelijk sanctiemiddelen, weet Baert. „Als hij de 'aanwijzing als instelling in de zin der wet' intrekt, ver liezen de corporaties hun vrijstellingen in BTW-afdracht en vennootschapsbe lasting. Die maken het aanbieden van sociale woningruimte mogelijk. Zon der die aanwijzing moet een corporatie op dezelfde termen als een commerciële onderneming verder." Dan wordt wo nen voor de krappe beurs wel heel moeilijk, bedoelt Baert. „Maar een staatssecretaris die serieus meent de burger - dus de huurder - centraal te stellen, waakt daar voor", hoopt hij. door Aector Dooms MIDDELBURG - Welke behan deling moet een 22-jarige man uit Vlissingen krijgen om hem in de toekomst ervan te weerhou den brand te stichten? Eerder mislukte een tbs-verpleging met voorwaarden, omdat de Vlissingse pyromaan tijdens zijn proefverlof opnieuw in de fout ging. Toen hij op 1 juni dit jaar met proefverlof werd ge stuurd, stak de voormalige brandweerman in zijn woon plaats het portiek van hotel Brittannia en twee containers in brand. Gisteren ging de rechtbank in Middelburg akkoord met het voorstel van raadsman E. Smit om met een nieuw plan van tbs met voorwaarden te komen. „Dat is echter geen voorschot op de beslissing", stelde recht bankpresident W. ter Berg na drukkelijk. Officier van justitie F. van Es bleef (voorlopig) bij zijn vorde ring tot tbs met dwangverple ging of er moeten wel hele goede plannen komen. „De koude ril lingen lopen nog over mijn rug als ik zie hoe het de vorige keer fout is gelopen. Ik wil er zeker van zijn dat de maatschappij veilig is. Dat moet voorop staan", zei de officier. Proefverlof De verdachte bekende gisteren de brandstichtingen tijdens zijn proefverlof te hebben gepleegd. Hij was die bewuste nacht gaan stappen. „Als ik bier gedronken heb, word ik onrustig. Dan wil ik me uiten. Ik ben naar huis ge gaan om lucifers en terpentine te halen. Later besefte ik hoe stom ik was geweest. Ik ben in mijn auto gestapt en gaan kij ken. Ik wilde de brandjes blus sen", zei de Vlissinger. De brandweer was inmiddels ter plekke en even later hield de po litie de pyromaan aan. De man, die in detentie zit, heeft zich eerder schuldig gemaakt aan brandstichtingen op Wal cheren en in Goes, die voor veel opschudding zorgden en waar bij voor ettelijke miljoenen gulden schade werd veroor zaakt. De strafzaak werd gisteren te rugverwezen naar de rechter commissaris. De behandeling wordt voortgezet op 21 februari volgend jaar. Dan worden ook psycholoog Wassenaar en psy chiater Van Borssum Waalkes als getuigedeskundigen ge hoord. VLISSINGEN - Inbrekers heb ben in de nacht van woensdag op donderdag een gokautomaat geforceerd in een hotel in Vlis singen. Er is muntgeld ter waar de van een paar honderd gulden weggenomen. (Advertentie) Het is zo helder als glas dat ramen beschermd moeten kunnen worden inkijk of inbraak. Roegiers rolluiken: een zekere preventie Walensingel 65, Middelburg. Tel. 0118 - 612052 Fax 0118 - 627699

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23