Opta gooit Internet verder open Lewedorp radertje in frietimperium u/ The biet goes on Cursus marginalia Hum Hum Gratis Surfen via telefoon tegen vast bedrag stap dichterbij Goudse verzekeraar het bedrijf CAO-lonen 3,4 procent omhoog In tweederde huishoudens komt dagelijks een krant Loopt u al een beetje warm voor de Warme Winterdagen? Telfort Internetten via de kabel in plaats van via de telefoon lijn is in en veel computerbe- zitters stappen over. Dus maken de kabelaars veel reclame en beloven ze de klant van alles. Soms iets te veel. Marijn van Gelder, inwoner van Utrecht, liet zich lokken met de belofte dat hij via ka belbedrijf Casema kon inter netten met een Macintosh- computer.Hij sloot zich aan bij Casema, maar het ging mis. Dus belde Van Gelder de help desk. Helpdesk: „Wij weten het ook niet meneer." Van Gelder: „Maar u belooft toch dat u Macintosh-bezit- ters ook prima kunt helpen?" Heidesk: „Dat kunnen wij over twee maanden ook, hoop ik." Van Gelder: „Waarom dan pas?" Helpdesk: „Dan krijgen we een cursus internetten via Macintosh." (Sylvia Marmelstein) Bij FNV Bondgenoten we ten ze hoe ze moeten luis teren naar hun leden. Daar hebben ze zelfs een boekje met 'gouden telefoonregels'. Toch merkt de bond in het ei gen blad op dat het nog niet echt goed gaat. Bellers krijgen de verkeerde mensen aan de lijn of moeten lang wachten. Daar wordt iets aan gedaan. De medewerkers hebben nu een nieuwe regel: meehum- men om 'te laten blijken dat je aandachtig naar de beller luistert'. Aaahum, wat zij u ook alweer? (Rixt Albertsma) Met trots aangekondigd: een nieuw concept voor de BKD business dagen. Het bekende evenement voor het midden- en kleinbedrijf heeft een nieuw jasje gekregen, zo als dat heet. De standruimte op de beurs is voortaan GRA TIS, zo meldt men. Dat lijkt onmogelijk en even verder lezen bevestigt het ver moeden. „Wel dient de onder nemer, om zijn relaties uit te nodigen, per standruimte van zes vierkante meter Achten zestig uitnodigingen af te ne men Deze kaarten kosten 25 per stuk exclusief BTW." Dus toch zeventienhonderd gulden betalen voor een hokje van drie bij twee. En de orga nisatie hoeft niet voor volk op de beursvloer te zorgen. Het heet een 'nieuwe manier van beursdenken'. (Rixt Albertsma) donderdag 23 november 2000 door Jasper van der Bliek LEWEDORP - Eenieder die wel eens over de snelweg A58 rijdt kent het beeld: de hoge schoorsteen van McCain even buiten Lewedorp. De frietproducent maakt in Zeeland jaarlijks van zo'n tweehonderdduizend ton aardappelen tachtigduizend ton friet. Zes dagen per week, vierentwintig uur per dag. De fabriek is één van de drie Nederlandse vestigingen. De productielijn van McCain ziet er indrukwekkend uit, in de grote fabriekshal aardappelen en friet zover het oog reikt. Het bijna helemaal geautomatiseerde proces gaat langs een wirwar van lopende banden, grote ketels en waterbanen met daarop grote hoeveelheden friet, friet, en nog eens Met. Productie: vijftien ton aardappelstaafjes per uur. De aardappelen beginnen hun reis in een grote sorteermachine, waar meteen monsters worden genomen voor kwaliteitskeuring. Na een spoelbeurt in een grote wasser belanden de aardappelen in een stoomvat. Hier wordt de schil losgeweekt, die de volgende machine er afschraapt. De nog warme aardappelen passeren, voortgestuwd door water, vervolgens een serie vlijmscherpe messen, die er Met van maken. Het volgende onderdeel van de productielijn snijdt automatisch zwarte plekjes uit de aardappelstaafjes, waarna de friet in een enorme oven vol vet gebakken wordt. Het laatste onderdeel van het proces is het afkoelen. De frieten liggen op een lopende band, en naarmate de staafjes verder worden getransporteerd daalt de temperatuur beetje bij beetje, tot min twintig graden Celsius In een andere hal worden de frieten automatisch ingepakt. Canada Friet bestaat al heel lang, maar grootschalige productie van de diepgevroren variant bestaat pas sinds 43 jaar. In 1957 begon Harrison McCain in Canada roet een klein fabriekje. Al heel snel groeide het concern, zeker toen Harrison in 1965 ook buiten de Canadese landsgrenzen actief werd. Nu staan er verdeeld over vier continenten 55 fabrieken, en omvat de productie naast alle mogelijke diepgevroren aardappelvarianten ook pizza, groente, maaltijden en kaas. De Zeeuwse fabriek kwam in 1973 in handen van het Per dag worden bij McCain tientallen tonnen aardappelen tot friet verwerkt. Canadese concern, daarvoor produceerde Huzo er op veel kleinere schaal. In Nederland heeft McCain, naast Lewedorp ook fabrieken in Lelystad en Hoofddorp. Hans den Daas is manager manufacturing voor heel ons land, en verdeelt zijn tijd over de drie locaties. „Ik ben verantwoordelijk voor de totale productie, ongeveer 320.000 ton per jaar, daar hebben we bijna een miljoen ton aardappelen voor nodig." De expansie van McCain in ons land begon in 1972 in Werkendam. Zes jaar later voegde het concern Hoofddorp toe aan de lijst en in 1991 Lelystad Den Daas: „Lelystad is in 1998 verbouwd tot de, op dat moment, grootste productielijn in de wereld met een capaciteit van 25.000 kilogram friet per uur. Ook nu is het nog steeds één van de grootsten. Nederland is Europees gezien best een belangrijke speler. Verder zijn we vooral sterk in Groot- Brittannië en Frankrijk. De locatie van een fabriek wordt bepaald door het aanbod aardappelen in de buurt. Vandaar dus dat er in Nederland drie zijn, er is hier een hoge aardappelproductie." Hoewel McCain veel meer maakt dan alleen Met, blijft in Zeeland de diversiteit beperkt. Andere aardappelspecialiteiten Naam McCain Foods Plaats Lewedorp Opgericht 1973 Werknemers 195 Omzet 450.000.000 (totaal McCain Foods Nederland) Moederbedrijf McCain Foods Limited zoals kroketjes worden in Hoofddorp geproduceerd. Zonder aardappel geen friet. Tussen boeren en fabrikanten als McCain, afnemers van 75 procent van de aardappelen, bestaat een haat liefdeverhouding. Door middel van een contract verplicht een boer zich een gedeelte van de oogst aan een fabrikant te leveren. „Wij hebben een agronomische afdeling die de boeren begeleidt en adviseert tijdens het groeiseizoen maar ook in bijvoorbeeld de keuze van rassen en te gebruiken middelen, zegt Den Daas, „Ook hier in Zeeland begeleidt McCain de teelt bij een aantal boeren. Maar uiteindelijk is de boer zelf verantwoordelijk voor zijn oogst." Dat de samenwerking tussen producent en boer niet altijd geweldig loopt bewees een teler uit Klaaswaal begin dit jaar. Zijn aardappelen waren vanwege de kwaliteit door het bedrijf afgekeurd en uit boosheid dumpte hij ze voor de deur van de fabriek. Concurrenten Hoewel McCain wereldwijd de grootste is, zijn in Nederland Aviko en Farm Frites geduchte concurrenten. Aardig detail is dat de grootste rivaal op wereldschaal, het Amerikaanse Lamb Weston, twintig kilometer verderop in Kruinmgen een fabriek heeft. Volgens Den Daas had de overname van deze Meij er- vestiging voor McCain geen negatieve gevolgen. „Het is niet zo dat zij productie van ons afgesnoept hebben. Lamb Weston produceert hier voornamelijk voor een ander segment uit de markt." Ook de klanten zijn divers McDonald's bijvoorbeeld is één foto Dirk-Jan Gjeltema. van de grootste afnemers van Lewedorpse friet. De in Zeeland geproduceerde aardappelstaafjes gaan naar vestigingen in heel West- Europa. Kwaliteit is voor de Amerikaanse fastfoodketen heilig, en de onderneming hanteert een eigen lijst met strenge eisen. De productiemanager van de fabriek verwoordde de houding tijdens een bezoek van McDonald's vertegenwoordigers treffend: „Als de mensen van McDonald's op bezoek komen is er in de fabriek dagen van te voren al opwinding, McDonald's als klant is dan werkelijk koning." Wat manager Hans den Daas vooral in zijn werkgever aanstaat is de nog steeds heersende sfeer van een familiebedrijf. „Hoewel McCain over de hele wereld opereert zijn alle aandelen in familiehanden, en is het bedrijf niet beursgenoteerd. Bovendien werken we altijd zo veel mogelijk samen met toeleveranciers uit de buurt. De bakker uit het dorp bakt het brood voor de kantine, elektrische apparatuur hebben we van een bedrijf uit 's- Heerenhoek. Ik vind dat ondernemers in de omgeving mee moeten profiteren van onze aanwezigheid." Advertentie huisvest in de bestaande kanto ren in Gouda en Utrecht. De doelstelling van De Goudse is om door middel van stabiele groei in binnen- en buitenland een sterke marktpositie als on afhankelijke financiële dienst verlener in te nemen. De Goudse noteerde vorig jaar een omzet van ruim 1,1 miljard gulden. In Nederland is De Goudse actief op het gebied van zorg-, schade- en levensverzekeringen. Er werken in binnen- en buiten land zo'n 1650 mensen. Nage noeg de helft van de omzet wordt behaald in het buiten land Tiel Utrecht haalde vorig jaar een omzet van 785 miljoen gul den. De verzekeraar is actief op het terrein van levens- en scha deverzekeringen, als ook op het gebied van verzekerd sparen. DEN HAAG - De loonstijging in de CAO's bedraagt gemiddeld 3,4 procent. Als rekening wordt gehouden met de ingangsdatum en het cijfer wordt teruggere kend over het kalenderjaar 2000, dan bedraagt de stijging gemiddeld 3,3 procent. Dit staat in een rapportage van de Arbeidsinspecie, die minister Vermeend gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het Centraal Planbureau voor spelde op Prinsjesdag dat de ge middelde CAO-stijging over dit jaar op 3,5 procent zou uitko men en voor komend jaar even eens op 3,5 procent. Voor het kabinet was toen een looneis van vier procent reden de vakbeweging te vragen door te gaan met loonmatiging, om dat anders de concurrentieposi tie van Nederland in gevaar zou komen. De loonsverhoging dit jaar loopt uiteen van 2,7 procent in de landbouw tot gemiddeld vier procent in de industrie. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - Internetten via de telefoon voor een vast bedrag is dichterbij gekomen. Dat is het gevolg van uitspraken van toe zichthouder Opta in een geschil tussen KPN en het Amerikaanse telecombedrijf World Com. De 'telecomwaakhond' heeft KPN opgedragen om binnen twee weken aan World Com een tarief voor te stellen waartegen het bedrijf capaciteit kan inko pen. Dat betekent dat World Com dan als eerste in Nederland Internet via de telefoon kan aanbieden tegen een vast 'be drag, dus zonder de 'gewraakte' telefoontikken, zonder daarmee een al te groot risico te lopen. Vooralsnog geldt dat alleen nog voor consumenten met een digi tale aansluiting (ISDN). Maar die beperking vervalt na 1 juli 2001, zo heeft Opta bepaald. Het besluit van de toezichthou der geldt voorlopig aUeen voor World Com en niet voor andere aanbiedersOorzaak is schaars te op het vaste net van KPN. Er waren al wel aanbieders die aan consumenten internetten tegen een vast tarief aanboden maar die moesten toch met KPN zelf afrekenen op basis van tele foontikken. Daardoor liepen deze aanbieders een groot risico te worden geconfronteerd met kosten die ver uitstegen boven hun tarief door intensief inter netgebruik van hun klanten. Dat risico is nu veel beperkter omdat de aanbieder bij KPN ca paciteit kan inkopen tegen een tarief, dat is gebaseerd op 'bulk' en niet op telefoontikken. De telecomwaakhond heeft in tussen in een brief aan het mi nisterie van Verkeer haar zorg uitgesproken over de voortdu rende capaciteitsproblemen op het vaste telefoonnet in ons land. Opta vreest dat dit Neder land economische schade ople vert. Achter Voorzitter Arnbak van Opta wijst er in een verklaring op dat Nederland in Europees opzicht achterloopt, als het gaat om prijsstelling voor de toegang tot het Internet. De consument be taalt daardoor in principe te veel voor deze dienst. In de telecomsector heerst veel kritiek op KPN dat als beheer der van het vaste net concurren- ten te weinig capaciteit gunt op het telefoonnet. ANP/GPD Metro en Spits, waarvan er sa men dagelijks 650.000 van de persen roHen. Het Financieele Dagblad was de grootste groei er. De oplage klom van 55.379 naar 63.772. Trouw volgde di rect met een stijging van onge veer tienduizend naar een dikke 125.000. De cijfers zijn volgens A. Niewold van het Cebuco niet 'wereldschokkend'. Opvallende verliezers zijn er niet. „De da ling past in de algemene tendens van de laatste jaren: mensen hebben minder tijd."Dat de vele nieuwe nieuwssites op Internet een bedreiging vormen voor de krant, gelooft hij niet. „Achter grondverhalen lees je niet op In ternet." ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Per honderd huishoudens worden in Neder land 66 dagbladen verspreid. Als wordt meegerekend dat een vijfde deel van de bevolking de krant dagelijks doorgeeft, dan komt in 78 van de honderd huis houdens de krant op tafel. Cijfers van Cebuco, de koepel van de dagbladen, over de twaalf maanden tot eind sep tember, laten zien dat de effec tieve oplage van de dagbladen iets (0,9 procent) is gedaald tot 4.442.522 exemplaren per dag. De lichte daling komt volgens het Cebuco niet door de gratis Een boer haalt bij Sint Annaland zijn bieten naar boven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse PHILIPPINE - 'And the biet goes on' staat er jolig geschreven op de bemodderde ach terkant van de vrachtauto die geladen met suikerbieten over de Zeeuwse rijksweg A58 dendert, richting suikerfabriek. De boeren zijn met man en macht bezig de bieten uit de grond te halen, liefst voordat de winter in treedt. Dat is tot nu toe voorspoedig verlo pen, zegt Jos van Waes uit Philippine, voor zitter van de vakgroep akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO). „Er hebben zich met het rooien en de afvoer nog geen problemen voorgedaan, maar die beginnen wel te komen", meldt Van Waes. Dat komt door de overvloedige regenval van de afgelopen dagen, waardoor het werken met zware machines op het akkerland vol plassen flink bemoeilijkt wordt. Voor de suikerfabrieken heeft dat nog niet tot moei lijkheden geleid. Er ligt langs de akkers nog voldoende voorraad om even vooruit te kunnen. Volgens Van Waes is het overgrote deel van de bieten inmiddels uit de grond gehaald. „We hebben afgelopen weken redelijk door kunnen werken en alles lag aardig op sche ma. Maar gezien de vele regen kan er voor het laatste deel wel enige vertraging optre den." Hij schat overigens dat er hooguit een klein deel van de bieten niet gerooid kan worden en dat is een heel andere situatie dan met de aardappelen en bruine bonen het geval is. Er zit nog ongeveer tien procent van de consumptie-aardappelen in de grond. Die kunnen bijna als afgeschreven worden beschouwd, stelt Van Waes. De tem peraturen zakken 's nachts snel in de rich ting van vorst aan de grond en dat kunnen de aardappelen niet hebben. Dat er nog zo veel aardappelen in de grond zitten komt ook door het natte weer, zowel in het voor jaar (later poten) als in het najaar (niet op tijd kunnen rooien). Oost-Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland zijn de grootste probleem gebieden. Met name in West-Zeeuws- Vlaanderen zijn het de bruine bonen die voor een belangrijk deel als gevolg van de weersomstandigheden als verloren kunnen worden beschouwd. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De Goudse ver zekeringen in Gouda wil bran chegenoot Tiel Utrecht overne men, waartoe ook de Algemene Zeeuwse in Middelburg be hoort. De overname heeft naar verwachting geen gevolgen voor de werkgelegenheid. Bij Tiel Utrecht werken 629 men sen. Voor de Algemene Zeeuwse ver andert er niets, omdat het be drijf volgens De Goudse een goede marktpositie heeft. Zo lang dat zo blijft, is er geen aan leiding tot reorganiseren. Door de overname ontstaat een middelgrote verzekeraar met een omzet van ruim 1,9 miljard gulden per jaar en 2300 mede werkers. De bedrijven verwach ten het uiterlijk in januari 2001 eens te zijn. Ze zwijgen over de prijs van de overname. Voorzitter C. A. Bol van de Raad van Bestuur van De Goudse ver wacht geen personele gevolgen. „Integratie van bedrijven en ef ficiënter werken kan een verlies van arbeidsplaatsen betekenen. Het is echter de bedoeling dat we samen meer activiteiten gaan ontplooien. Daarmee creë ren we juist arbeidsplaatsen." De besparing moet volgens Bol komen uit gezamenlijke inves teringen, betere efficiency, ver sterking van de distributie en een grotere commerciële slag kracht. „De Goudse zet een hy- potheekbedrijf op en Tiel Utrecht brengt er één in. Dat be tekent een besparing op de in vesteringen die De Goudse zou hebben moeten doen. Zo zijn er meer voorbeelden van bespa- ringende." Bijzonder Bol zegt dat de Algemene Zeeuwse een bijzondere positie inneemt. „Het is een Zeeuws schadeverzekeringsbedrijf dat het goed doet en een goede marktpositie heeft. Het is goed renderend en heeft een goede re putatie. Zolang het met de on derneming goed blij ft gaan, is er geen reden om in te grijpen." De nieuwe combinatie blijft ge- Ze zijn er weer, de Warme Winterdagen van Telfort Pak&Bel. Dat betekent ook dit jaar weer voordeel. En dat komt natuurlijk mooi uit in de periode dat u meer dan ooit in contact wilt zijn met familie en vrienden. Neem de Ericsson A2618s. Een telefoon met voice dialling, d.w.z. u zegt wie u wilt spreken en de telefoon doet de rest. Verder natuurlijk bellen, gebeld worden en sms-berichten versturen in binnen- en buitenland*. En dat allemaal vanaf 20 cent per minuut. Telfort maakt 't waar. Vraag In de winkel naar de actie- en abonnementsvoorwaarden. Prijzen geldig t/m 31-12-2000 en zolang de voorraad strekt, maximaal 2 pakketten per klant. 'Kijk voor meer Informatie, tarieven en verkooppunten op www telfort nl/warmewinterdagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9