PZC Brussel bestrijdt asielshoppen Vloeibare XTC baart België zorgen Milosevic is enige kandidaat voor leiderschap SPS Zuid-Afrika gruwelt van nieuw incident racisme Maatregelen tegen verblijfsaanvragen in meerdere landen tegelijk Explosie Bremen eist negen levens Slachtoffers bij aanval op boten in Molukken Regens teisteren Australië Paniagua voor acht maanden president Peru Protest bij behandeling van klacht Öcalan Britten stuiten op illegalen Doden bij bankoverval Egypte Internet voor Chinese genealogen Doden modderlawine geborgen Satelliet verdwijnt van het scherm woensdag 22 november 2000 door Eelco van der Linden PRETORIA - Met de beelden van de politieagenten die hun honden lieten oefenen op drie zwarte immigranten nog vers op het netvlies, heeft Zuid-Afrika kennis genomen van een nieuw racistisch incident. Een kastekort van een paar gul den was aanleiding voor een boer in de Noord-Kaap twee van zijn landarbeiders een mid deleeuwse marteling te laten ondergaan. Eén van hen over leefde die niet. Dat wel degelijk sprake was van blind racisme, bleek maandag avond uit de getuigenis van de man die de afrekening overleef de, Dawid Klaatse. Hij vertelde dat hij zaterdag samen met zijn maat Adam Smit opdracht had gekregen van een dertigjarige boer om groenten te verkopen. Een van de klanten kon pas zon dag haar aardappelen afreke nen, wat leidde tot het kastekort en de furie van de boer. ,Toen hij merkte dat er geld ont brak, kwam hij me thuis halen en bond me vast op de laadbak van zijn 'bakkie'. Hetzelfde ge beurde met Adam, die even ver derop woont", aldus Klaatse. De man, Frangois Bruwer, was in het gezelschap van een schooljongen, die het weekend bij de boer doorbracht. Na een tussenstop voor het in slaan van bier en gin, bracht de boer de twee mannen naar een afgelegen boerderij. Met de handen achter de rug en een ket ting om hun nek werden ze vast gebonden aan een boom bij een dam. ,,Ze scholden ons uit voor kaffers en zeiden dat Mandela ons had geleerd hoe te stelen", aldus Klaatse. Al drinkend sloegen en schop ten de boer en de zestienjarige jongen hun slachtoffers. Ze be dienden zich ook van een kleine bijl en raakten Adam Smit daarmee hard op het hoofd. „Adam stierf een half uur nadat de mannen weg waren gegaan. Ik kon niets doen", aldus een ra deloze Klaatse, die 24 uur lang vastgeketend was gebleven aan de boom en aan het ontzielde li chaam van zijn vriend. De boer en de jongen zijn aange houden op beschuldiging van moord en poging tot moord. Ze zullen worden berecht in Kaka- mas, een stadje bijna zeshon derd kilometer ten noorden van Kaapstad. Zuid-Afrika maakt zich op voor een nieuwe storm van veront waardiging. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De lidstaten van de Europese Unie moeten allemaal hetzelfde verschil gaan maken tussen een asiel- en een gewone immigratieprocedure. Ook die nen de landen asielaanvragen hetzelfde te behandelen. Daarmee kan volgens de Euro pese Commissie worden voor komen dat vluchtelingen tussen lidstaten gaan 'winkelen', op zoek naar de beste mogelijkheid op een vaste verblijfsvergun ning. In een vandaag te presenteren BREMEN - Een gasexplosie in een flatgebouw in het Noord- Duitse Bremen heeft maandag het leven gekost aan zeker ne gen personen. Zeker 21 mensen raakten gewond. Twee personen worden nog vermist. Reddingswerkers hebben de hoop vrijwel opgegeven dat er nog mensen levend onder het puin vandaan worden gehaald. In het flatgebouw woonden vol gens de politie vooral ouderen. In ieder geval 29 bewoners ble- ven ongedeerd. Zij zijn gisteren in een noodonderkomen onder gebracht. Twee mensen, die via een mobiele telefoon contact hadden met de reddingsdien sten, zijn maandagavond le- 1 vend uit het puin gered. Twee .anderen die aanvankelijk als 1 vermist te boek stonden, bleken op vakantie te zijn. AFP/DPA AMBON - Het geweld in de Mo lukken in het oosten van Indo nesië is opgeleefd. Vooral aan vallen op speedboten hebben veel slachtoffers gemaakt. Bij verscheidene incidenten zijn de afgelopen dagen zeker dertien mensen om het leven gekomen. Zeker tien worden er vermist en zes mensen raakten gewond. Twee mensen zijn gisteren ge dood bij de beschieting van een speedboot die de verbinding on derhoudt tussen Passo in het oosten van Ambon en Kairatu. Volgens de autoriteiten zou deze aanval een reactie zijn op het verdwijnen van een boot met zestien moslims aan boord op het nabijgelegen eiland Sap- arua, afgelopen zaterdag. In de baai van Ambon werd gis teren ook op een boot geschoten. Daarbij vielen een dode en drie •gewonden. Bij een aanval op een andere boot, de Solaris, vielen drie gewonden. Ook in de stad Ambon, waar volgens pater Cees Böhm, die in het centrum woont en werkt, weer een ge spannen rust heerst na drie on rustige dagen, vielen gisteren twee doden en een gewonde. Een slachtoffer werd doodge stoken en een meisje van twaalf werd doodgeschoten. GPD pagina 19: Molukse dreigbrief voor Vlissingen werkdocument stelt Europees Commissaris Vitorino van Jus titie dat vaak sprake is van dub bele asiel- of verblijfsaanvra gen. Iemand die bijvoorbeeld in Italië erkend is als vluchteling kan in Duitsland ook asiel aan vragen orh zo nog meer ver blijfszekerheid te krijgen. Op basis van eerdere afspraken worden in de toekomst vinger afdrukken genomen van alle asielzoekers en vluchtelingen. Na weigering kunnen zij daar door per saldo niet nogmaals in een andere lidstaat een aan vraag indienen. Ook wettelijk wordt geregeld dat nog maar in één EU-lidstaat een officiële aanvraag valt in te dienen. Door overal dezelfde criteria in te voeren voor enerzijds asiel en anderzijds gewone immigra tieprocedures, hoopt Vitorino deze problemen verder de kop in te drukken. Ook moet daardoor nog beter zicht ontstaan op het aantal werkelijke asielzoekers en degenen die vooral economi sche vluchtelingen zijn. Breed debat Vitorino wil verder dat er een breed debat over immigratie en vergrijzing op gang komt. Dat moet eind volgend jaar onder het EU-voorzitterschap van België zijn afgerond. Lidstaten dienen daarbij volgens de Por tugese Eurocommissaris verder te kijken dan de korte termijn Volgens hem realiseert elke Eu ropese politicus zich dat de toe nemende vraag naar arbeids krachten als gevolg van de vergrijzing van de Europese be volking alleen is op te lossen door een zorgvuldig gepland immigratiebeleid. Daarbij dient er een brede aanpak te ko men, waarin ook de sociale poli tiek en het onderwijs een rol spelen. Over zowel de problematiek van vergrijzing en werkgelegenheid als asiel en immigratie wil Vito rino afspraken maken met de vooral Oost-Europese kandi daat-lidstaten van de Europese Unie. ANP CANBERRA - Spoorwegarbeiders zitten naast een ont spoorde locomotief in de door zware overstromingen getroffen Australische deelstaat New South Wales. De Australische regering heeft gisteren een noodfonds in het leven geroepen voor de getroffen boeren in de deel staat, waar een gebied van 215.000 vierkante kilometer onder water staat. Veel boeren hebben hun katoen of graan ten prooi zien vallen aan het water. Door de aan houdende regenval - het is de natste november ooit - zijn zeker dertien rivieren in New South Wales buiten hun oevers getreden. Sinds zondag zijn meer dan driehon derd mensen geëvacueerd. foto RickStevens/RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - Goedkoop, trendy en lei dend tot langdurige euforie: vloeibare ecstasy of beter GHB is de nieuwe hit in het Belgische uitgaansmilieu. De drug die ook in de megadisco's in de grens streek populair is, is echter niet zonder gevaren voor de gezondheid. Maandag viel de eerste dode te betreuren als gevolg van het gebruik van GHB. Officieel staat de doodsoorzaak van de achttienjarige jongen uit Gent, die maandag langs de snelweg overleed, nog niet vast. Politie en Rijkswacht vermoe den echter dat een overdosis GHB hem na urenlang bezoek aan hypedisco La Rocca in Lier fataal is geworden. Daarmee zou de jonge Gentenaar het eerste dodelijke slachtoffer van vloeiba re ecstasy zijn. In België overleden dit jaar echter al twee Franstalige jongeren aan overdoses drugs, waarbij ook (vloei bare) ecstasy tot de dood kan hebben ge leid. De ware doodsoorzaak in deze twee ge vallen was moeilijk te achterhalen. Vloeibare ecstasy is reuk- en kleurloos. Bovendien is het nauwelijks op te sporen. In totaal zijn er in België mogelijk al een tiental overdosissen geconstateerd als gevolg van GHB. Bodybuilders Vloeibare ecstasy is volgens luitenant kolonel De Winter, directeur van het pro gramma drugs van de Belgische Rijks wacht, geen correcte benaming. Officieel gaat het om gamma-hydroxy boterzuur (GHB), een verdovend middel uit de dier geneeskunde. Enkele jaren geleden ont dekten bodybuilders GHB, vanwege de hormonale werking. Via de wereld van gestaalde spieren vond GHB ook zijn weg naar de Belgische megadisco's „In het uitgaansmilieu is deze nieuwe drug echter al omgedoopt tot vloeibare ecstasy", aldus De Winter. „Het middel kan echter nog gevaarlijker zijn dan de gebruikelijke XTC, zeker in combinatie met pillen en een alcoholrijke cocktail." De Winter omschrijft GHB als 'een zeer gevaarlijke drug, ook omdat deze voor iedereen toegankelijk is'. Een dosis GHB kost evenveel als een ecstasy-pil, tussen de vijftien en dertig gulden. „Met zo'n prijs is het voor jongeren aantrekkelijk om ook dit eens te proberen." Vooral in België vindt GHB nieuwe klan ten. De Winter:,In de buurlanden is deze drug ook al aangetroffen, maar we heb ben de indruk dat er over heel België ge bruik van wordt gemaakt, misschien meer nog dan elders. Maar een drug trekt zich niets aan van grenzen. De versprei ding zal dus wel internationaal zijn." Een jaar of vier geleden dook de 'liquid ecstasy' voor het eerst op in België. Ne derland, met een slechte reputatie op het gebied van ecstasy-pillen, was toen ook het land van herkomst. Inmiddels vindt ook in België productie plaats. Afgelo pen zomer werd in Vlaanderen een klein laboratorium ontmanteld. In Nederland beleefde deze 'lovedrug' in 1996 het hoogtepunt. Maar de trend is volgens de Rotterdamse politiedeskun dige J. de Vlieger al weer aan het vermin deren. Hij zegt dat er, zover hij weet, in Nedexdand nog nooit iemand aan een overdosis is overleden. Een te grote dosis kan tot een coma en uiteindelijk de dood leiden. ANP LIMA - Parlementsvoorzitter Valentin Paniagua zal de ko mende acht maanden de over gangsregering in Peru leiden. Dat heeft het Peruaanse congres gisteren besloten. Paniagua is daarmee interim-staatshoofd. Maandag trad president Fuji mori definitief af. Daarna maakte vice-president Ricardo Marquez bekend af te willen treden, waardoor de weg vrij kwam voor de door de oppositie gesteunde Paniagua. Het was Paniagua die maandag bekendmaakte dat de in Japan verblijvende Fujimori aftreedt. Op dat moment zag het er nog naar uit dat de tweede vice-pre sident Marquez het roer zou overnemen. De eerste vice-pre sident, Fransisco Tudela, maak te al in oktober bekend op te willen stappen. DPA Koerden uit Duitsland, Zwitserland en Frankrijk betuigen Öcalan steun, foto Cedric Jou bert/AP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens is gisteren onder strenge veiligheidsmaatrege len bijeen gekomen voor de be handeling van de klacht van de Koerdische leider Öcalan. Die werd vorig jaar in Turkije tot de doodstraf veroordeeld wegens hoogvex*raad. De zeven rechters van de Grote Kamer in Straatsburg behan delen een klacht van de advo caten van Öcalan over diens veroordeling tot de doodstraf. Die zou in strijd zijn met het Europese mensenrechtenver drag. Bovendien klagen zij over de ontvoering van hun cli ënt uit Kenia, over de manier waarop hij gevangen wordt ge houden en vinden ze dat hij een oneerlijke proces heeft gehad. Er was veel protest uit vooral westerse landen tegen de doodstraf en Turkije wil als kandidaat-lid van de Europese Unie zijn kansen op toetreding niet verpesten. Daarom heeft het de uitvoering van de dood straf opgeschort tot het Euro pese Hof uitspraak heeft ge daan. Het Turkse parlement moet dan een beslissing nemen over de voltrekking van het vonnis waarna de president nog zijn handtekening moet zetten. Twintigduizend aanhangers en tegen standers van Öcalan waren gisteren in Straatsburg op de been voor demonstraties. De betogingen verliepen ech ter zonder incidenten. AFP/DPA LONDEN - De Britse politie heeft gisteren tientallen illega len ontdekt die in vrachtwagens werden vervoerd. Drie uit Duitsland afkomstige vrachtwagens werden op de snelweg van Dover naar Londen tot stilstand gedwongen, zo meldde een politiewoordvoerder uit het district Kent De politie kreeg een tip van automobilisten die hadden gezien dat de mensen zich in de trucks hadden verstopt. Zij komen uit Nepal, Tsjetsjenië, Turkije, brak, Iran, Kosovo, India en Moldavië. Volgens de politie is niemand gearresteerd. DPA CAIRO - Dertien mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen vier zwaarbewapende gemaskerde mannen een bank in de zuid-Egyptische plaats Maragha overvielen. Onder de do den zijn twee ovexwallers. De overige slachtoffers zijn drie po litiemannen, twee bankemployees en zes voorbijgangers. Elf mensen zijn gewond naar ziekenhuizen gebracht. De andere overvallers ontsnapten en zouden er met ongeveer anderhalf miljoen gulden zijn vandoor gegaan. RTR/AFP SINGAPORE - Chinezen die meer willen weten over hun voorouders kunnen via het Internet zoeken in een database die geboorte- en huwelijksaktes van de afgelopen elfhonderd jaar bevat. Voor de meeste Chinezen wordt het zoeken op www.chinese- roots.com nog een heidens kax*wei, omdat veel Chinezen de zelfde naam hebben. Hoewel er ruim zesduizend Chinese fa milienamen bestaan, deelt ongeveer negentig procent van de bevolking van China en Taiwan honderd van deze familiena men. De site biedt momenteel de historie van ongeveer der tienhonderd familienamen. Chineseroots.com heeft exclusieve afspraken met de Staats bibliotheek van Sjanghai en met het Xiang Xi Genealogy Centre. In ruil voor deze exclusiviteit digitaliseert en catalo giseert het bedrijf de eeuwenoude data. RTR/ANP LUCCA - Reddingswerkers hebben gisteren in het noorden van Italië de stoffelijke resten geborgen van vier mensen, Die waren maandag bedolven onder een moddex-stroom die door aanhoudende regenval was ontstaan. De slachtoffers behoox-- den tot dezelfde familie. Een man van 70 wordt nog vermist. Noord-Italië wordt al een maand geteisterd door overstro mingen en aardverschuivingen, Meer dan dertig mensen zijn al om het leven gekomen. De hinder is met name groot in Vene tië, Lombardije en Trentino, waar inmiddels de noodtoestand is uitgeroepen. Veel straten zijn onbegaanbaar doordat het water te hoog staat en doordat bomen zijn omgewaaid. Giste ren bleven verscheidene scholen gesloten. DPA MOSKOU - Een Amerikaanse aardobservatiesatelliet is gis teren na lancering met een Russische draagraket spoorloos verdwenen. De Russische ruimtevaartdienst verloor het sig naal toen de raket op weg was naar zijn baan rond de Aarde, zo meldde het Russische persbureau Interfax. De draagraket met de 950 kilogram zware satelliet Quick Bird aan boord werd gelanceerd vanaf een basis in Noord-Rus- land. Volgens deskundigen kan de satelliet zijn neergestort in Brazilië. Ook is het mogelijk dat de raket niet de bedoelde baan rond de Aarde heeft bereikt, maar een andere baan die 'onzichtbaar' is voor de metingsapparatuur. De satelliet Quick Bird moest onder meer opnamen van de Aarde maken voor het veiwaardigen van landkaarten. DPA van onze redactie buitenland BELGRADO - De Joegoslavi sche oud-president Slobodan Milosevic is de enige kandidaat voor het voorzitterschap van zijn partij, de SPS. Dat heeft het dagelijkse bestuur van de partij gisteren bekendgemaakt. Zivorad Igic, een van de partij leiders, zei tegen de media dat hij verwacht dat bij het paxtij- congres zaterdag Milosevic wordt herkozen als voorzitter van de partij. Veel SPS-aanhangers hebben de afgelopen maanden hun lid maatschap opgezegd, omdat ze het niet eens zijn met de politiek van Milosevic. Tegen Milosevic loopt een inter nationaal arrestatiebevel Hij is voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag gedaagd voor mis daden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden. Carla Del Ponte, de hoofdaan klager van het Joegoslavië-Tri bunaal, heeft gisteren vraagte kens geplaatst bij de snelle om- helzing van de nieuwe Joegosla- vische president Kostunica door de internationale gemeen schap. Del Ponte noemt de wei gering van Kostunica om zijn voorganger Slobodan Milosevic voor berechting uit te leveren .onvoorstelbaar. „Wat president Kostunica ook mag zeggen, de overgave van Milosevic heeft prioriteit. Het is een prioriteit voor hem, het is een prioriteit voor mij en het zou, naar mijn bescheiden me ning, ook een prioriteit moeten zijn voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties", verklaar de Del Ponte. Zij is door Kos tunica uitgenodigd naar Bel grado te komenwaar zij het bu reau van het tribunaal zal her openen dat sinds de NAVO- luchtaanvallen van verleden jaar gesloten is geweest. De aanklager liet zich ook in scherpe bewoordingen uit over de Kroatische president Stipe Mesic, die eerder dit jaar werd gekozenZij beschuldigde de re gering in Zagreb ervan dat die de toegang tot getuigen weigert en niet bereid is belangrijke be wijsstukken over te dragen. Del Ponte klaagde verder dat er steeds minder verdachten van oorlogsmisdaden in Bosnië worden gearresteerd en dat haar vooretel voor een speciaal opsporingsteam niet is overge nomen. De president van het tribunaal, Claude Jorda, riep de Veilig- heidsi'aad van de VN op zijn in vloed aan te wenden opdat Joe goslavië, Kroatië en Bosnië meewerken aan de arrestatie van de hoge militaire en civiele leiders die in die landen nog op vrije voeten verkeren. DPA/AP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5