Schuttevaer turft snelvaarders Lessen in wederzijds begrip PZC Trekpaard hoort in IJzendijke z22 Provincie betaalt extra kosten recreatievisie niet voor Hontenisse PPC vindt technopark beetje ondoordacht Doorverwijzen gast vanaf minicampings loopt niet op rolletjes Burgemeester eist dat provincie gebiedsclaim Hulst serieus neemt Vertrouwen in collectief vervoer Regie verdwenen Schippersvereniging wil met resultaten maatregelen afdwingen Oprichter van Folklore Festival treedt terug Kerst thema hobbymarkt Sluis wil schilderij kopen uit 18e eeuw woensdag 22 november 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - Het bestuur van het Samenwerkingsver band collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen lijkt wei nig hoop te koesteren dat het Zeeuws-Vlaamse Regie bv erin slaagt vóór 1 april 2001 de pro blemen in de uitvoering van het collectief vervoer (CVV) in de regio op te lossen. In een voorstel aan het alge meen bestuur heeft het dage lijks bestuur een beslissings traject uitgestippeld, waarbij het ervan uitgaat dat Regie niet bij machte is het CW-systeem vóór de gestelde einddatum naar een aanvaardbaar niveau te tillen. Sinds Regie het CW per 1 juli voor heel Zeeuws- Vlaanderen uitvoert, zijn er veel klachten geweest over on der meer de lange wachttijden, de verschillende tarieven die voor één afstand worden bere kend en het ontbreken van klachtenformulieren in de au to's van het taxi consortium. Daarbij zijn 22 Zeeuws- Vlaamse taxi-ondernemingen aangesloten. Het bestuur laat onderzoeken hoe en of het bestuur het CW- systeem op de langere termijn kan waarborgen. Ook wil het nagaan of het realistisch is Re gie door een kort geding ce dwingen tot het goed uitvoeren van het vervoerscontract. Daarnaast zal het bestuur be kijken hoe lang het duurt, voordat een nieuwe Europese aanbesteding kan leiden tot een nieuwe vervoerder voor het CW. Voorts wil het bestuur een ra ming maken van de onvoorzie ne kosten die voortvloeien uit de eventueel te nemen stappen en bekijken of deze te verhalen zijn op Regie en zijn partners. Het algemeen bestuur van het samenwerkingsverband ver gadert morgen, donderdag, in het gemeentehuis van Honte nisse. De vergadering begint om 13.00 uur. door Wout Bareman TERNEUZEN - De schippers vereniging Koninklijke Schut tevaer inventariseert de komen de weken de problemen die te hard varende zeeschepen ver oorzaken op de Westerschelde. De hoge snelheden, waarmee vooral fruitjagers en andere schepen van lijndiensten varen, zijn de binnenschippers al jaren een doorn in het oog. Tot nu toe drongen ze tevergeefs aan op maatregelen. Op de Wester schelde geldt nog steeds geen maximumsnelheid. Het Zeeuwse regiobestuur van Schuttevaer heeft vastgesteld dat het aantal gevaarlijke situa ties hand over hand toeneemt. Is er sprake van hinder, dan mel den de schippers dat in de mees te gevallen onmiddellijk aan de verkeersposten en veroorzaakt de hoge golfslag van passerende zeeschepen schade aan boord dan wordt daarvan aangifte ge daan bij de politie te water. Feiten Schuttevaer wil met de onder zoeksresultaten in de hand - er loopt momenteel een enquête - de verantwoordelijke instanties met de neus op de feiten druk ken en nogmaals aandringen op maatregelen. De gegevens wor den in de eerste plaats op tafel gelegd tijdens het periodiek overleg van de Stuurgroep Nau tisch Overleg Westerschelde (SNO), waarin Rijkswaterstaat, de Scheepvaartdienst Wester schelde, de Belgische overheid, het Belgisch en Nederlands Loodswezen en Schuttevaer zijn vertegenwoordigd. De re sultaten worden ook gepresen- SAS VAN GENT - Art director Rudi Clemminck van het Inter nationaal Folklore Festival Zeeland is dit najaar terugge treden uit het festivalorganisa tie. Clemminck heeft ook zijn functie als secretaris van het festival neergelegd. Clemminck was zo'n twintig jaar betrokken bij de organisa tie van het folklorefestival. Als reden voor het vertrek van Clemminck wordt opgegeven dat het bestuur en de art direc tor te veel uit elkaar waren ge groeid waar het de wijze van or ganisatie betreft. „Erwassteeds minder vertrouwen in elkaar, waardoor een basis voor een goede organisatie en samenwer king er niet meer was", schrijft het bestuur in een brief aan de medewerkers en gastouders van het festival. Daarin benadrukt het dat de 'vervelende incidenten' die zich afgelopen nazomer bestuurlijk hebben voorgedaan voor het be stuur niet de reden zijn geweest om Clemmincks ontslag te aan vaarden. Hij noch bestuursle den willen ingaan op de vraag om wat voor incidenten het gaat. Het bestuur spreekt zijn waar dering uit voor de jarenlange in zet die Clemminck heeft ge toond en het is dankbaar voor het gezicht dat hij het festival heeft gegeven. Clemminck zelf ontkent overigens geluiden als zou hij met ruzie zijn opgestapt en een eigen festival willen be ginnen. „Ik heb" helemaal geen plannen, en ook geen problemen met het festival. Ik ben er na twintig jaar gewoon mee opge houden, dat is alles", aldus Clemminck. KLOOSTERZANDE - Ten bate van de restauratiewerken aan de Nederlands Hervormde kerk wordt in het bedehuis vrijdag 24 en zaterdag 25 november een hobbymarkt gehouden. Diverse hobbyisten hebben zich met verschillende technieken verdiept in het thema 'kerst'. De werkstukken worden te koop aangeboden. Tevens worden kaarsen, kalenders en boeken alsmede wafels en een drankje verkocht. Vrijdag is de markt geopend van 18.30 tot 21.00 uur. Zaterdag kan men in het kerkgebouwtje terecht van 13.00 tot 17.00 uur. teerd op de jaarvergadering van de Zeeuse afdelingen in decem ber. De schippersorganisatie was al eerder van plan de kwes tie ook aan te kaarten bij minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Mogelijk gebeurt dat straks aan de hand van het nieuwe cijfermateriaal. Schuttevaer hamert al jaren op door Joost Bosman TERNEUZEN - Het begrip tus sen allochtone ouders en de scholen van hun kinderen is soms ver te zoeken. Daarom be gonnen de Terneuzense basis scholen en 25 vaders en moeders van buitenlandse leerlingen af gelopen zomer de cursus 'Om gaan met verschillen'. Dinsdag volgde de evaluatie, tijdens een Turkse maaltijd in het stad huis. „Nederlandse scholen en al- door Conny van Gremberghe HULST - Gedeputeerde Staten van Zeeland mogen in het herin delingsproces het verzoek van de gemeente Hulst en Oostburg om de grenzen op een zodanige manier te trekken dat er drie enigzins gelijkwaardige nieuwe gemeenten ontstaan niet nege ren. Volgens burgemeester A. Kessen van Hulst hebben de GS-leden zich te houden aan de opdracht van Provinciale Sta ten die nadrukkelijk gesteld hebben dat er gestreefd moet worden naar 'gemeenten die aan elkaar gewaagd zijn'. „Als er gepraat wordt over één het belang van een betere com municatie tussen zee- en bin nenschepen op de Westerschel de, maar steekt ook de hand in eigen boezem. Volgens de schip persorganisatie mag ook van de binnenschippers goed zeeman schap worden verwacht. Daar mee is een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland het lochtonen hebben vaak tegen strijdige verwachtingen. We wilden bereiken dat ouders en scholen elka'ar beter leren ken nen en samenwerken", ver klaart onderwijskundige M. Ocak van het Algemeen Peda gogisch Studiecentrum in Utrecht. De cursus bestond uit zes bijeenkomsten voor de do centen en zeven voor de ouders. Er werd voor gescheiden pro gramma's gekozen vanwege de taalverschillen tussen beide groepen. „Je hebt twee niveaus, en daarom was het beter de ou- krachtige Kanaalzonegemeen ten en twee zwakkere flankge meenten, dan is dat een ver keerd uitgangspunt. In dat geval wordt er onmiddellijk een hypotheek gelegd op de interge meentelijke samenwerking. Het tweede doel voor een herinde- ling. De gemeente Oostburg komt, als er geen gebiedsuitbreiding in het oosten komt, binnen en- eens. „Niet alleen de zeevaart veroorzaakt problemen, som mige schippers roepen ze ook over zichzelf af. Als je soms zo'n Frans spitsje met water tot in het gangboord bij zwaar weer de Westerschelde ziet overste ken tussen Terneuzen en Hans- weert hou je je hart vast. Niet alleen de zeevaart moet z'n ver ders in de eigen taal aan te spre ken. Wil je zo'n cursus gemengd houden, dan kost dat veel meer tijd. Op deze manier kan ieder een optimaal meedoen", ver klaarde Ocak. Wel werd er op cursusonderdelen 'geïnte greerd': de docenten gingen op huisbezoek bij de ouders en be zochten de moskee. Daarnaast vonden er discussieavonden plaats, ook met (oud-)leerlin- genO ver de opkomst van de do centen (achttien in totaal) is Ocak zeer positief. De animo bij de ouders bleek wisselend. kele jaren in de problemen. Het inwonertal van de nieuwe ge meente verdwijnt dan binnen zeer korte tijd onder de 25.000- grens en daar is Oostburg niet bij gebaat. Op die manier heb je geen gemeente gemaakt waar het 25 jaar rustig kan zijn", zegt Kessen. Ook in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren mag volgens Kessen een her ziening van de gemeentegren- antwoordelijkheid nemen, dat moeten ook de schippers doen. Verantwoordelijkheid en kwa liteit. Goed zeemanschap dus." Waterstaat houdt de ontwikke lingen op de Westerschelde nauwlettend in het oog. Het in voeren van een maximumsnel heid zou niet alleen op protest van de Belgische havenautori- Ocak: „Soms waren er vij fsoms vijftien." Volgens de onderwijs kundige heeft de soms aflatende belangstelling er niets mee te maken dat de ouders geen be hoefte hebben aan dit soort pro jecten. „Sommigen werken overdag en zijn 's avonds moe. Bovendien hebben we de laatste weken veel voetbal op de televisie gehad", verklaart Ocak. Maar ook een bepaalde mate van angst om te komen, heeft een deel van de ou ders parten gespeeld. „Ze moe ten vertellen over hun eigen er- zen niet uitblijven. „We zijn van mening dat de grensdorpen Koewacht, Overslag en Zuid- dorpe het beste aan een gemeen te Oost-Zeeuws-Vlaanderen gevoegd kan worden. Op basis van historische en sociaal maatschappelijke argumenten. In 1970 werd Koewacht bij Axel gevoegd en waarom: om Axel als gemeente meer body te geven. Dat argument kunnen wij op teiten én van de rederijen lei den, maar ook tot nieuwe onvei lige situaties voor bijvoorbeeld tij gebonden schepen. Waterstaat laat het vooralsnog over de politie te water om te be oordelen wanneer de grenzen van het toelaatbare op de Wes terschelde worden overschre den. varingen, en zijn dat vaak niet gewend. Sommigen zijn bang dat ze vragen krijgen." Volgens Ocak speelt dit probleem lande lijk en ook bij autochtone ou ders. ,Ik hoor het wel als het met mijn kind op school niet goed gaat, redeneren nog te veel men sen", aldus Ocak. Ocak denkt dat in Terneuzen de cursus goed heeft gewerkt. „De kloof is kleiner geworden, ou ders en scholen hebben veel van elkaar geleerd. Ze kennen el- kaars wensen en verwachtingen nu beter." onze beurt ook gebruiken", meent Kessen. De gemeente Hulst is van plan om de eigen inwoners op gezette tijden te informeren over het herindelingsproces. Vorige week werd huis-aan-huis een extra editie van het gemeente lijk informatieblad verspreid. De kans is groot dat dit nog eens gebeurd. Verder is de gemeente van plan om een e-mailadres in het leven te roepen waar burgers hun zegje over het proces kun nen doen. Het dagelijks bestuur van Hulst praat vandaag, woensdag, met GS over de aanstaande herinde ling. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Gedepu teerde Staten willen niet mee betalen aan extra kosten die voortkomen uit de ontwikke ling van een toeristische en re creatieve visie voor de gemeente Hontenisse. Wel willen GS de helft meebetalen aan alleen het opstellen van de visie, wat in to taal ruim 65.000 gulden kost. Het Hontenisser college van burgemeester cn wethouders wil in totaal 105.000 gulden uit trekken voor de visie. Het dage lijks bestuur meent dat er, naast het opstellen van de visie, nog extra kosten bijkomen zoals een vervolgonderzoek en wil dat GS de helft over het door het college door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Provincia le Planologische Commissie is tegen de ontwikkeling van een mediapark in Kamperland. De ontwikkeling van het Techno Park Zeeland, een bundeling van zeven technologisch hoog waardige bedrijven bij Schoon- dijke, is onvoldoende door dacht, vindt de commissie in haar pré-advies. Donderdag bepaalt de PPC haar definitieve advies over de streekplanherziening waarmee Gedeputeerde Staten van de provincie beide ontwikkelingen mogelijk willen maken. Zowel het mediapark, een clus tering van mediabedrijven rondom het in Kamperland ge vestigde Zeelandnet, als het Technopark Zeeland passen niet in de functies die het Streekplan aan deze plaatsen toewijst. Ook zijn beide plannen strijdig met het beleid van de provincie om bedrijfsactivitei ten zoveel mqgelijk te bundelen rond steden. Provinciale mede werking aan het initiatief in Kamperland zou daarom een zeer slecht signaal zijn, meent de commissie. De PPC acht het mediapark wel voor elke stad door Jacques Cats MELISKERKE - Het systeem waarbij minieampinghouders gasten doorverwijzen als ze op hun eigen bedrijf geen plek meer hebben, werkt niet goed. Voorzitter S. Jobse uittte die kritiek dinsdag op de vergade ring van de kring Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland van de vereniging van kampeerboe- ren VEKABO. Afgelopen seizoen was er een te lefooncirkel opgezet. Minieam pinghouders zouden zo vakan tiegangers die op zoek waren naar een kampeerplekje bij de boer kunnen verwijzen naar adressen waar nog plaats was. Maar een aantal kampeerboe- ren belde later niet terug om te melden dat ze geen ruimte meer hadden. Daardoor werden kam peerders naar minicampings gestuurd die al vol zaten. Voor volgend seizoen werd op verbe tering van het doorverwijzings systeem aangedrongen. De Vekabo-leden kregen voorts te horen dat de gemeente Veere afziet van het controle- en sanc tiebeleid voor de naleving van de regels voor kampeerboeren omdat het te arbeidsintensief is. Voortaan zal steekproefsgewijs worden gecontroleerd. Bij her haalde overtreding van de re gels wordt direct proces-ver- baal opgemaakt. De gemeente voert op dat punt een lik-op- stuk beleid. Goed gedrag zal worden beloond. VoorzitterJob- se kon niet zeggen wat die hono rering inhoudt. Misschien be staat die wel uit de toekenning van meer eenheden of een lange re openingstijd dan de negentig dagen, opperde hij. De kust VW Walcheren maakt zich zorgen over de vele be dankjes van Vekaboleden voor het lidmaatschap. De Vekabo- voorzitter had daar wel een ver klaring voor: „De contributie is te hoog voor wat we er voor kri j - gen." Bovendien moeten de kampeerboeren meer betalen dan de grote campings. Er wordt nu gewacht op een voor stel van de VW's om de contri butie te herzien. He beplantingsprogramma om het zicht op kampeermiddelen op minicampings wat weg te ne men, verloopt naar wens. „We zijn redelijk voortvarend bezig geweest", stelde de voorzitter tevreden vast. De subsidie van de gemeente Veere is binnen. Het wachten is nu op een bijdra- geraamde bedrag bijleggen. GS gaan hier echter niet mee ak koord, hoewel de provincie me de-opdrachtgever van de visie is. Hontenisse heeft aan het Nij meegse onderzoeksbureau Rou te IV de opdracht gegund om de visie op te stellen. Het bureau moet een concreet beeld schet sen van de economische situatie na het wegvallen van het veer Kruiningen-Perkpolder en aan geven waar toeristische ontwik kelingsmogelijkheden liggen aan de hand van al gepresen teerde initiatieven. Daarnaast moet Route IV zelf met nieuwe ideeën komen. Route IV begint begin volgend jaar aan het opstellen van de toeristische en recreatieve visie, van grote waarde, met grote mo gelij kheden voor verdere ont wikkelingen, die in steden ook veel beter passen. Mocht het Kamperlandse initiatief mis lukken, dan vreest de PPC dat het argument kapitaalvernieti ging wordt gebruikt om vaker van beleid en richtlijnen af te wijken en dan zo ruimte op te slokken. Bij succes is de PPC daar eveneens beducht voor. Genuanceerder is de PPC over het Techno Park Zeeland, hoe wel het de commissie niet dui delijk is hoe de herziening zich verhoudt tot andere ontwerpvi- sies op de ontwikkeling van (be- drijfs)ruimte in West-Zeeuws- Vlaanderen. Ook vraagt de commissie zich af of andere lo caties als de 'dragende kern' ui de streek zijn overwogen. Voor Schoondijke pleit volgens de de commissie dat het technopark wordt ontwikkeld in bestaande bebouwing en de mogelijke ruimtewinst die bedrijven door verplaatsing achterlaten. Of die ruimtewinst daadwerkelijk wordt geboekt, vindt de PPC zeer van belang. De commissie wil ontsluitingsmogelijkheden en de effecten van de geplande publiekscentra voor bezoek, congressen en opleidingen uit gewerkt zien. ge van het project Vitaal Platte land. Op 1 november 2001 moet de beplanting rond minicam pings in orde zijn. Terugkijkend op het seizoen toonde Jobse zich tevreden. De start was teleurstellend maar het mooie weer in het naseizoen maakte weer veel goed. SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg is van plan een uniek schilderijtje, 'Landschap met schans te Sluis', aan te ko pen. Het schilderij toont een ge zicht op Sint Anna-ter-Muiden en Sluis vanaf het noorden, mei een gevecht om een schans. De artistieke en historische waarde wordt hoog geschat. Dat ver taalt zich in de prijs. De gemeente hoorde in oktober 1998 voor het eerst van het schilderij. Het dateert uit 1702 en van de onbekende schilder waren op het doek alleen de ini tialen P en JJ - of H of II - te lezen. De gemeente kréég het verzoek enige historische en geografische informatie te verstrekken. Later bood kunst handel De Boer, die het schilde rij in zijn bezit had, het werk aan de gemeente te koop aan. Op het doek wordt een historische gebeurtenis op 6 of 13 mei van het jaar 1702 afgebeeld, toen de toenmalige gouverneur vara Sluis, de bekende Menno baron van Coehoorn het fort Sint Do naas aanviel, gelegen tussen Damme en Sluis. Het waren de eerste Nederlandse gevechten in de twaalf jaar durende Spaanse Successieoorlog van 1701 tot 1713. Het werk is een beetje gerestau reerd en bevindt zich in goede staat. De Brugse kunsthistori cus M. Goetinck beoordeelt de schilder als een kenner, iemand die goed, tot in de details, op de hoogte moet zijn geweest van de gevechten en de geografische si tuatie. B en W denken dat het schilderij prima tot zijn recht zal komen in de raadzaal, waar al twee van dergelijke gemeen telijke doeken hangen, namelijk het gevecht om de zwarte Galei en de Berenning van Aarden-: burg. B en W stellen de raad voor ruim 52.000 gulden be schikbaar te stellen voorde aan koop. IJzendijke heeft van oudsher iets met trekpaarden. door Wilma Valk IJZENDIJKE - Het is nog niet bekend of de eregast van de 6e Internationale Trekpaardenkeuring op 22 juli 2001 een hengst of een merrie zal zijn. De eregast moet namelijk nog geboren worden. De moeder, merrie Sarah van de Katte- brug, werd dinsdagmiddag door trot- teur Pieter Calon uit IJzendijke voorge bracht, en presentator Pol van de Vijver beloofde dat merrie en veulen deze zo mer als eregast van de partij zullen zijn. Dat de trekpaardenkeuring in IJzendij - ke gehouden wordt, is niet toevallig. De keuring behoort tot de tradities van IJ zendijke. „Vanoudsher was dit een plaats van trekpaarden", vertelt Van de Vijver. „Veel bekende namen en kampi oenen kwamen hier vandaan. Onze markt is ook meer dan geschikt voor dit evenement. Het is prachtig om de hoe ven van.de paarden te horen op de kas seien. Als je naar het hinniken luistert, hoor je dat ook de paarden het naar hun zin hebben." Naast Sarah van de Katteburg waren er nog de aangespannen trekpaarden Bie- ke van de Molenput en Minne van 't Goed ter Kaeksmete, die met als koet sier Annemieke Dekoninck hun kun sten lieten zien op het plein. Het leek soms onmogelijk om de paarden nog op tijd een bocht te laten nemen, maar koetsier Annemiek verstaat haar vak. De zestienjarige Tessie van Haverbeke bereed ter afsluiting van deze minitrek- paardenshow de ruin Kiry van Nos- beek. Zonder zadel, een hele prestatie. Er was dan ook veel lof voor haar. Op de 6e Internationale Trekpaarden keuring in juli 2001 worden ruim 300 paarden verwacht, waaronder ook de Nederlandse Kampioen Hengsten. Vanaf 9.00 uur tot 17.00 uur zijn er con stant paarden op de markt, te beginnen met veulens, merries, hengsten en ein digend met het kampioenschap van IJ zendijke: „Het is zeker geen stamboek keuring, maar het 'gaat hier alleen om foto Charles Strijd het kampioenschap van IJzendijke. Er zullen zowel Belgische als Nederlandse trekpaarden gekeurd worden. Voor het eerst is er dit jaar ook een prijsvraag voor het publiek. Via een papier in het programmaboekje kunnen ze kenbaar maken of de kampioen een Belgisch of Nederlands paard zal zijn. Er is een mooie prijs te winnen, die aan het einde van de dag uitgereikt wordt, eenvoudig en spannend." Volgens Pol van de Vijver zal het weer 'gewoon' een spektakel worden: „Al die prachtige paarden, en dan aan het slot de presentatie van de vierspannen... ge weldig om te zien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 56