Fusie kan kanaaldorp opslokken PZC Vijver in Hulst stinkt nog steeds buitenhof \/ervaet BV Alles behalve leuterkoeken in De Schelp Gemeenten sturen minister noodkreet over geld traumaheli 2 1 Minimale grootte van 24.000 inwoners ook volgens GS noodzakelijk Omleidingen N61 door werk bij Vogelwaarde Bijna twee ton voor Koolstraat Provincie betaalt niet voor N61 Iep voor Groenste Dorp Bromfietsers 102 maal in de fout Gesprekken met gehandicapten uitenhof Vervaet BV T andenborstelfraude onder dwang partner voorwaardelijk bestraft Senioren en veiligheid ™r:o,n9'e^=<@p^"' CDuitenhof Vervaet BV woensdag 22 november 2000 door Barend Pelgrim OOSTBURG - Het gemeentebe stuur van Oostburg en het colle ge van Gedeputeerde Staten zijn het erover eens dat een nieuwe fusiegemeente in West- Zeeuws-Vlaanderen meer dan 24.000 inwoners moet herber gen. Wat de precieze ligging van de 'toekomstige gemeentegrenzen 1 wordt, laten gedeputeerde A. 'Poppelaars en burgemeester G. 'Noordewier van Oostburg voor- 'alsnog in het midden, maar dui delijk is dat de blik gericht is op 'de dorpen Biervliet en Philippi ne om de regio voldoende slag kracht te leveren. Dinsdagmid dag had in het kader van de bestuurlijke herindeling van 'Zeeuws-Vlaanderen op het ge meentehuis van Oostburg het 'open overleg plaats tussen de gedeputeerden Poppelaars, D. Bruinooge en J. Hennekeij en het voltallige Oostburgse colle ge van B en W. Burgemeester Noordewier herhaalde in dat VOGELWAARDE - Door asfal- feringswerkzaamheden bij het kruispunt Rapenburg Tol bij Vogelwaarde (N61) zal het ge motoriseerd verkeer van dins dag 28 tot en met donderdag 30 november worden omgeleid. Weggebruikers wordt doormid del van borden de weg gewezen. De omleiding is zeer fors. Zo wordt het verkeer al in Terneu- zen vanaf de kruising N61-Gui- do Gezellestraat via de Trac- taatweg verwezen. Vanuit de 'richting Hulst staan er al bor den vanaf Terhole. Rijkswaterstaat leidt het ver keer via de hoofdwegen van De Ruit. Volgens een woordvoerder van RWS is hiervoor gekozen om de dorpen niet te belasten met extra verkeer. Plaatselijk verkeer zal niet door de werkzaamheden worden ge- •hinderd. gesprek nogmaals het Oost burgse standpunt dat het inwo neraantal van de toekomstige gemeente absoluut niet onder de 24.000 zielen mag duiken. „Wat betreft de kwaliteit van ambtelijk medewerkers is dat de magische grens", zo stelt Noordewier. Hij bedoelde daar mee dat een gemeente die qua ingezetenen boven de 24.000 uitsteekt, zijn personeel hoger kan belonen en daardoor ook hoger gekwalificeerde werk krachten kan aantrekken. Beeldvorming Maar er is meer, zo zegt Noorde wier: „Het gaat om de beeldvor ming, bijvoorbeeld wanneer je als gemeente adverteert. Je trekt dan toch een hogere cate gorie sollicitanten aan." De toe wijzing van óf Biervliet, óf Phi lippine aan het westen zal wat dat betreft cruciaal zijn. Op dit ogenblik tellen Oostburg en Sluis-Aardenburg nét iets meer dan die 24.000 zielen, maar dat getal is geflatteerd door de 350 bewoners van asielzoekerscen trum Hedenesse in Cadzand. Bovendien weten zowel ge meente- als provinciebestuur ders dat West-Zeeuws-Vlaan- deren op dit ogenblik in rap tempo vergrijst en bovendien ontvolkt. Een buffer van enkele duizenden burgers - met andere woorden één der kanaalzone dorpen - is onontbeerlijk, al re kent Noorde wier erop dat de be volking van West-Zeeuws- Vlaanderen op termijn weer aanwas zal kennen als gevolg van economische groei. De Oostburgse bestuurders be- (Advertentie) Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier Tel.info tel. 0118-637488 nadrukten in hun gesprek met de gedeputeerden verder dat, het argument van Sluis-Aarden burg tegen herindeling, als zou den de intensieve grensover- schrijdende contacten met België in een nieuwe, integrale West-Zeeuws-Vlaamse ge meente verwateren, geen hout snijdt. Noordewier overlegde de pro vinciebestuurders een lijst waarin alle contacten tussen Oostburg en de gezamenlijke activiteiten met verschillende Vlaamse en Belgische over heidsinstanties en maatschap pelijke organisaties staan opge somd, zo'n vijftig in totaal. „Wij onderkennen die contacten met België. Daarom hebben we in tern gekeken hoe onze contac ten zijn, en die zijn er dus, maar die liggen op een ander niveau." Een paar maanden geleden is de vijver aan de Poorterslaan nog uitgebaggerd, maar de stank is teruggekomen. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HULST - Bij wijkraad Langs de Linie in Hulst zijn wederom klachten binnengeko men over de brandvijver aan de Poor terslaan. De vijver dient al jaren als rioolo- verstort en bij tijd en wijle stinkt de vijver behoorlijk. Hoewel de gemeente de vijver een paar maanden geleden heeft uitgebag gerd, zijn de klachten niet verminderd. „Het stinkt er nog net zo erg als voorheen", meldt de wijkkrant. Vooral bij warm weer of na een fikse regenbui hangt er in de wijk een doordringende rioollucht. De vijver is te klein en bevat te weinig zuur stof, waardoor het zelfreinigend vermogen van het water te kort schiet. De gemeente is op de hoogte van de klachten en is ook van zins het euvel verhelpen, alleen zal het nog twee jaar duren voordat het probleem daad werkelijk is opgelost. Hulst gaat dan de riooloverstort op de brandvijver in de Poor terslaan (naast de vestiging van het Rey- naertcollege in de Gildenstraat) staken. Dit kan pas nadat de afvoerpijpen in dè Moer- schanswijk worden vergroot in het kader van het Gemeentelijk Rioleringsplan. Ze kunnen dan meer regenwater verwerken. Omdat het toch nodig is een overstortcapa- citeit te behouden, zal indien nodig worden uitgeweken naar een grotere brandvijver een eindje verderop in de buurt. Stank klachten zullen daar niet zo snel optreden. HULST - De gemeente Hulst ontvangt 182.500 gulden van de provincie voor de herinrichting van de Koolstraat (Hulst- Zuid) uit de zogenaamde Gebundelde Doeluitkering (GDU). Hulst heeft meerdere herinrichtingsprojecten aangemeld om in aanmerking te komen voor een bijdrage uit de GDU. De te ontvangen uitkering is echter klein in vergelijking met de kosten die Hulst zelf moet maken. De aanpak van Hulst-Zuid kost in totaal 15 miljoen gulden. De werkzaamheden zijn on derverdeeld in vijf fasen waarvan de laatste fase (Absdaalse- weg) in 2005 is afgerond. OOSTBURG - De suggestie van de Oostburgse CDA-fractie om de aanpak van de rijksweg N61 door de provincie te laten voorfinancieren, is door het college van Gedeputeerde Staten van de hand gewezen. Eind september schreef de fractie een brief aan GS om haar zorg te uiten over het feit dat de N61 pas in 2007 in aanmerking komt voor aanpassing. Doordat in 2004 de Westerscheldetunnel opengaat en de veerdiensten dan uit de vaart worden genomen, vrezen de christen-demo craten dat West-Zeeuws-Vlaanderen in een isolement terecht komt. Ze wilden dat de provincie het Rijk zou aansporen de aanpassing van de N61 te bespoedigen. Als dat geen effect zou sorteren, dan zouden GS het project (kosten 210 miljoen gulden) moeten voorfinancieren, zo stelde het CDA voor. GS wijzen er echter op dat dat jaarlijks zou neerkomen op tien miljoen gulden, en daarom is voorfinanciering, ondanks de ri ante financiële positie van de provincie, geen optie. Wel be looft het college binnenkort te onderzoeken of de verbetering van de rijksweg bespoedigd kan worden door een Europese aanbesteding. DREISCHOR - In de Ring van Dreischor wordt woensdag 29 november een iep geplant, die moet uitgroeien tot monumen taal bewijs voor het predikaat Groenste Dorp van Nederland 2000. De boom, een geschenk van de landelijke boomkweke- rijsecor, heeft een stamomtrek van zo'n 25 centimeter. De iep wordt om tien uur 's ochtends officieel aangeboden MIDDELBURG - De politie heeft dinsdagmorgen tijdens een controle van bromfietsers bij de Schroebrug in Middelburg 102 bekeuringen uitgedeeld. De controle vond plaats tussen zeven uur en half tien 's ochtends. De meeste bromfietsers werden bekeurd voor het rijden door rood licht, voor het i n be zit hebben van een opgevoerde brommer en voor het rijden zonder verlichting. MIDDELBURG - Het inventariseren van de speciale behoef ten van vrouwelijke gehandicapten aan scholing en werk in Zeeland gaat bijna 46.000 gulden kosten. Het provinciebe stuur legt daarvan ruim 37.000 gulden op tafel. De twee Re gionale Opleidingen Centra (ROC Zeeland en ROC Wester- schelde) die de uitvoering ter hand nemen, betalen de rest. Eerder werd subsidie gestoken in het wei-ven van gehandi capte vrouwen zonder scholing of betaalde arbeid. Er rea geerden 7 0 vrouwen .Hun wensen en verlangens worden nu op een rijtje gezet. Het meeste geld is nodig voor het voeren van gesprekken met deze vrouwen en het trainen van personeels leden die de gesprekken moeten gaan voeren. De resultaten worden verwerkt in een rapport met conclusies en aanbeve lingen. Er wordt samengewerkt met de patiëntenorganisatie Het Klaverblad. NIEUW in Zeeuws-Vlaanderen 500 m! showroom gespecialiseerde werkplaats OPEN DAGEN 24 EN 25 NOVEMBER BRAAKMANLAAN 40 - BIERVLIET - 0115 - 482668 Bewoners van dagverblijf De Schelp sorteren huis-aan-huis-bladen. Vlaanderen te laten vliegen. Volgens burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg is de bijdrage pure noodzaak, maar is het eigenlijk van de zot te dat het nodig is.,Hier is spra ke van rechtsongelijkheid. Het kan niet zo zijn dat in Zeeuws- Vlaanderen de gemeenten zelf betalen om de helikopter te la ten komen en in Noord-Zeeland de rijksoverheid betaalt als de helikopter vanuit het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam moet uitrukken." De zorgverzekeraars hebben zich volgens Van Liere tot nu toe evenmin bereid getoond een bij drage te leveren. Een gesprek met gedeputeerde Coppoolse, de CPA en de ziektekostenver zekeraars leverde niets op. Persoonlijk is Van Liere erg in genomen met de toezegging van staatssecretaris K. de Vries van Binnenlandse Zaken om een be tere samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse hulp diensten te bevorderen en de be lemmeringen te slechten die er bestaan op het gebied van de grensoverschrijdende rampen bestrijding. Hij kreeg deze week te horen dat er een notitie op weg was naar de Tweede Kamer, waarin de staatssecretaris de inzet van de ambulances en de grensoverschrijdende commu nicatie aan de orde stelt. Hulp diensten kunnen nu niet met el kaar communiceren, omdat de apparatuur niet op elkaar is af gestemd. De Belgen en de Ne derlanders maken gebruik van mobilifoons met verschillende frequenties. Via een eenvoudige ingreep kunnen de mobilofoons ge schikt gemaakt worden voor grensoverschrijdend gebruik, meent Van Liere. Daarmee kan de periode overbrugd worden die nog nodig is voor de invoe ring van een nieuw communica tiesysteem C2000. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De bezoeker krijgt een blik in ieder toilet, el ke kast of kamer. Brian (30) leidt iedereen die dat wil, met en thousiasme rond in het nieuwe gebouw van dagcentrum De Schelp in Oostburg. In de snoe- zelkamer worden alle speciale effecten uitgeprobeerd. Wil de gast het waterbed proberen of genieten van de borrelende wa terpartij en lichtgevende, felge kleurde slingers, dan kan dat ook. Het dakterras op? Geen probleem. Dik aangekleed, een baseball pet op het hoofd en met rooie wangen komt Tonny binnen. Hij heeft zojuist een aantal folders bezorgd in de straat Mars in Oostburg. Het volgende stapel tje ligt al op hem te wachten. Zijn collega Michel zou eigen lijk ook al lang aan het lopen zijn geweest, maar het vouwen kost meer tijd als anders. Elf fol ders, in plaats van de normale drie of vier. „Ik heb vouwers te weinig", verzucht hoofd Rudi Martens van De Schelp. Elders in het pand is Jacco de kluwen kerstverlichting uit elkaar aan het halen, schuurt Sarie driftig op een dienblad en verft Mark een houten plank, waarop hij minuscule zeilboten en zee mansknopen wil vastplakken. Een medewerker beplakt een piepschuimen kerstbal. De agenten en arrestanten zijn dit voorjaar naar Schoondijke verhuisd om plaats te maken voor 21 cliënten van stichting Tragel: verstandelijk gehandi capten die in het voormalige politiebureau aan de Mariahoe- vestraat een zinvolle dagbeste ding vinden. Ze zijn er arbeids- matig bezig, óf recreatief óf educatief óf ontspannend. Alles behalve 'leuterkoeken', aldus Martens. „We zorgen voor een werkklimaat, maar werkdruk kennen we niet. Alleen de fol ders, ja, die moeten op tijd af." Sommigen vinden via 'jobcoa- ching' een of meerdere dagen een baan buitenshuis. Michel gaat vrijdags naar de bakker in Cadzand om te helpen, Mark gaat wekelijks naar de kinder boerderij in Terneuzen en gaat binnenkort aan het werk op een schapenboerderij in Hoofd plaat, Mario vult vakken in Cl000 in Breskens en Brian maakt vrijdags bungalows schoon op recreatiepark Napo leonhoeve. Sarie (volgend jaar 70) haalt elke woensdag bood schappen voor het kinderdag verblijf in Oostburg. En ze doet de was voor het dagcentrum, vertelt ze. Klusjesman Het is tien uur, koffietijd, wan neer de medewerkers het kant klossen, houtbewerken en kera- mieken even laten voor wat het is en zich verzamelen in de keu ken en centrale ontmoetings ruimte. Daar hebben ze geen foto Peter Nicolai moeite om te vertellen waarom het zo fijn is in het nieuwe ge bouw. Het is er ruimer, lichter en ze hoeven niet meer op en neer te pendelen tussen twee locaties. Jacco, de 'klusjesman' van het stel, reageert ad rem op de op merking van zijn begeleider Ru di dat ze in de woonhuizen aan Regulus en de Zuidzandsestraat uit hun 'jasje' waren gegroeid. „En uit de broek", verkondigt hijVooral bij het koken was het 'vroeger' wel erg krap. Het enige minpunt aan de nieu- we ruimte is het winkeltje. Mark vindt het jammer dat dit nu juist kleiner is geworden. De ge maakte spulletjes kunnen niet allemaal meer in de etalage of in uitstalkasten staan. Het win keltje is overigens nog niet open. Dat gebeurt pas na vrijdag 1 de cember wanneer het pand offi cieel geopend wordt. Hoofd Ru di Martens hoopt tenminste dat die datum wordt gehaald. De schappen moeten nog worden geleverd. Na enkele toespraken - onder andere door directeur J. Biegstraaten - verricht bur gemeester G. Noordewier om 16.00 uur de officiële openings handeling. (Advertentie) Meer dan 150 tuinmachines grootste assortiment aanhangwagens OPEN DAGEN 24 EN 25 NOVEMBER BRAAKMANLAAN 40 - BIERVLIET - 0115 - 482668 Advertentie door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 24-jarige vrouw uit Sas van Gent heeft ge durende anderhalf jaar onder druk van haar partner uitke ringsfraude gepleegd. Op het rechtmatigheidsonderzoeks- formulier, waarop de rww-uit- kering betrekking had, had ze niet vermeld dat zij samen woonde. Daardoor kon het fraudebedrag oplopen tot 42.000 gulden. Gis teren hield de Middelburgse po litierechter G. Nomes rekening met de rol van de partner, die volgens hem psychisch geweld had uitgeoefend op de verdach te. Hij veroordeelde haar tot veertien weken voorwaardelij ke gevangenisstraf. De politie rechter typeerde de fraudezaak treffend. „Een dramatische lief de met verstrekkende gevol gen." Noodsignaal Ook officier van justitie H. den Hartog toonde begrip voor de nijpende situatie waarin de vrouw, die na lang beraad een noodsignaal middels een uitge breide brief aan het Openbaar Ministerie liet uitgaan, had ver keerd. „Alles wordt verhaald op haar, maar kon ze wel anders? Wat ze gedaan heeft is straf baar, ofschoon het moeilijk was om onder deze omstandigheden uit te komenZe eiste zestig uur werkstraf en tien weken voor waardelijke gevangenisstraf. Raadsman E. Smit vond dat zijn cliënte tijdens die periode - tus sen augustus '98 en februari 2000 - in een dwangpositie was gebracht. Hij verbaasde zich er over dat de strafzaak tegen de man was geseponeerd.,Dat had niet mogen gebeuren", erkende de officier. Smit vroeg de poli tierechter om een voorwaarde lijke straf. Op het verzoek van de raadsman werd positief ge reageerd. TERNEUZEN - De drie oude renbonden ANBO, PCOB en de KBO houden op donderdag 23 november in de bibliotheek van Terneuzen een informatiebij eenkomst voor senioren over veiligheid in de eigen woonom geving. De bijeenkomst begint om 9.45 uur, (Advertentie) door Pascalle Cappetti SLUIS - De Zeeuwse gemeen ten, vertegenwoordigd in de Centrale Post Ambulancever voer, helpen minister E. Borst van volksgezondheid herinne ren aan haar belofte de trauma helikopter uit Brugge in de lucht te houden. De CPA heeft deze week besloten een brief te sturen aan de bewindsvrouw om haar te herinneren aan haar toe zegging. De minister heeft tot nu toe niets gedaan met haar uitspraak be gin mei tijdens een werkbezoek in Zeeland, en later herhaald in de Tweede Kamer. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten betalen vanaf 1 januari 2001 toch mee aan de helikopter van de Medische Urgentie Groep uit Brugge. Bij elkaar gaat het om een bedrag van 30.000 tot 35.000 gulden. Tot nu toe deed alleen de gemeente Sluis-Aar denburg een duit in de pot om de traumahelikopter in Zeeuws- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 I Fax:(0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman l. Bosman G.F.M. Cappetti rai. Dominicus rikzG. Pelgrim onaf' Bakker (sport) niet b welijke gen, strtnhofplein 4 MULST De redaeti 373839 Zeeuwse C 373840 Geassocieerde (GPD), AlgemC Persbureau (AKst Press (AP), Brit Presse Agentur (L__ir. France Press (Ap',E (RTR), Belga en Press-photo Agency (L BEELDRECHT De publicatierechten van we, van beeldende kunstenaars a. gesloten bij een CISAC-organis lie zijn geregeld met Beeldrech te Amstelveen. Kwaliteit, service en garantie op professioneel niveau OPEN DAGEN 24 EN 25 NOVEMBER BRAAKMANLAAN 40 - BIERVLIET - 0115 - 482668

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55