Anekdotes over kunst gebundeld PZC Tom Poes en het Booroog Casper Hobbes De Aap van Rembrandt Slagroomijs met kaneelmousse puzzel Student moet manieren leren Rockende robotten 0 het weer woensdag 22 november 2000 van onze redactie binnenland Een leerling van Vincent van Gogh verbaasde zich er eens over dat zijn leermeester al wer kend in het veld de ene na de an dere vlieg dooddrukte op zijn papier. Waarom maakt je het papier zo smerig, vroeg hij de schilder. „Dan kunnen ze ten minste zien dat het buiten ge maakt is", zei Van Gogh. Het voorgaande is een van de drieduizend anekdotes en won derlijke vertellingen over kunstenaars die kunsthistori cus/kunstenaar Antoon Erfte- meijer (46) verzamelde in zijn naslagwerk De Aap van Rem brandt. Het boek met komische verhalen over bijna 450 arties ten verschijnt morgen. Willem de Kooning stond in 1983, al enigszins vervreemd van de wereld, verveeld op in een vliegtuig waar hij naar een film zat te kijken. „Laten we naar huis gaan", sprak hij tot zijn vrouw en hij liep naar de deur. Zijn vrouw kon hem er met moeite van overtuigen dat hij hoog in de lucht vertoefde. „Een serieus boek om te la chen", kenschetst de auteur zijn werk. „Hoe vreemder een figuur is, hoe buiten-maatschappelij- ker, hoe meer verhalen er over bekend zijn. Kunstenaars leven over het algemeen anders dan laten we zeggen een banketbak ker of stratenmaker." Behalve komische overleveringen, plaatst hij de hoofdpersonen ook in hun tijd en vertelt hij iets over hun werk. Er werd vijftien jaar aan het boek gewerkt. Andy Warhol had de gewoonte om polaroids van mensen te ma ken en die later te vergroten en te verwerken tot zeefdruk. Een van zijn klanten (Henry Geld- zahler) was niet tevreden en vond het werk niet meer dan een uitvergroting. „Je hebt de kunst eruit gelaten", bitste hij tegen de kunstenaar. Warhol ant woordde: „Ik wist dat ik wat vergeten was." En maakte een nieuwe. Pablo Picasso kreeg tijdens de Tweede Wereldoorlog een nazi officier op bezoek die op tafel een foto zag liggen van het be faamde Guernica uit 1937. „Das haben Sie gemacht?", vroeg de militair honend. „Nein, das ha- ben Sie gemacht", repliceerde Picasso. Schokkend Erftemeijer treedt met zijn 'bloemlezing' naar eigen zeggen in de voetsporen van collega's uit vervlogen tijden. „Vroegere werken van kunsthistorici zijn opvallend rijk aan anekdotes", zegt hij. „Niet alleen kleine mopjes maar merkwaardige overleveringen. Misschien gees tig, maar ook met diepgang en soms schokkend. Kunstenaars die uit jaloezie het werk van an deren vernielen bijvoorbeeld." Erftemeijer, werkzaam bij het Frans Halsmuseum in Haarlem, zet overigens zelf vraagtekens bij de betrouwbaarheid van sommige overleveringen. Vele verhalen zijn de wereld inge- slingerd door biografen die hun onderwerp wat wilden verle vendigen. De titel van het boek grijpt te rug op een doek van Rembrandt. Bij het maken van een portret van een echtpaar, overleed een aap die hij in huis had. Bij ge brek aan een ander doek voor zichzelf, schilderde hij zijn overleden huisdier op het fami liedoek, waarna het paar het werk weigerde. Liever dan de aap weg te stuffen, hield de kun stenaar het schilderij zelf. Het boek wordt vandaag ten doop gehouden in Tey Iers Muse um in Haarlem. ANP Hans Belterman recept Let er bij het bereiden van de mousse op dat het mengsel met de gelatine niet aan de kook kan ko men. Daardoor verliest de gelatine niet alleen een deel van de bind- kracht, maar krijgt er ook een lelijke bittere smaak door. Nagerecht voor 2 personen: 2 grote bollen slagroomijs; 1,5 dl melk; 3 blaadjes gelatine; 1,5 eetl. suiker; 1,5 theel. kaneelpoeder; 1 ei, gesplitst; 3 eetl. slagroom; 1 zakje vanillesuiker; 2 mespuntjes cacao poeder; 1 mespuntje kaneelpoeder; eventueel enkele kleine vruchtjes. Laat de gelatineblaadjes ten minste 5 minuten in ruim koud water we ken. Breng de helft van de melk aan de kook. Schep suiker en kaneel door elkaar. Roer het mengsel door de kokende melk. Blijf zo lang roe ren tot de suiker is opgelost. Knijp de geweekte gelatineblaadjes goed uit. Roer ze, met houten lepel, door het kokende melkmengsel en neem daarna het pannetje van de warmtebron. Blijf nog wel zo lang roeren tot de gelatine is opgelost. 1 F L D A E B N K 2 E H A S V I T K 3 S E A L W O IJ N 4 B I Z E V A K O 5 M B O I E N T T 6 K S O Z T IJ E N 7 L K A E R P O T 8 P O E N O R I T 9 L S A T E IJ N R 10 L B E A S A R I 11 S H N A K T E R 12 F E A T G A A L 13 T O E M B A V K 14 K E O R T N O M Stemgerechtigd SYDNEY Australië Een stemgerechtigde kat heeft grote opschudding veroorzaakt bij een Australische parlemen taire commissie naar verkie zingsfraude. De commissie kreeg te horen dat het onmoge lijk is na te gaan hoe lang de kat dit democratische recht heeft genoten en of het is gebruikt. Het dier stond in 1990 onder de naam Cura9ao Fisher Catt inge schreven in een kiesdistrict in de deelstaat New South Wales. De misstand werd ontdekt nadat de afgevaardigde voor het district de kat post stuurde en deze als onbesteld retour kreeg. Anti-vogelhond SCHIPHOL Nederland In de strijd tegen vogels zet de luchthaven Schiphol nu honden in. Tot midden maart jagen vier border collies de vogels op. Een vogel in een straalmotor van een vliegtuig kan grote schade veroorzaken. Grote groepen strijken neer op het landingsterrein. De honden moeten voor zoveel onrust zor gen dat de vogels uiteindelijk op zoek gaan naar een ander rust gebied. Cocktailjurkje HOBART Tasmanië Australische mannen die zo graag dat leuke zwarte jurkje aan willen voor het cocktailuur tje, lopen op het Zuid-Australi sche eiland Tasmanië niet lan ger het risico gearresteerd te worden. Een Tasmaanse wet uit 1935 die mannen verbiedt om tussen zonsondergang en zonsopgang vrouwenkleding te dragen, is door het parlement van de Au stralische deelstaat ingetrok ken. Of de wet iets bepaalde over het dragen van mannen kleding door vrouwen, is niet bekend. „De wet rechtvaardigde het treiteren van travestieten. De afschaffing betekent het einde van een erg ouderwets en scha delijk onderdeel van de Ta smaanse wet", aldus de homo- rechtenactivist Croome. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereldje zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting. Wat in Huambo, Camagüey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. DELFT Nederland Delftse studenten moeten les krijgen in etiquette en culturele vorming. P. Verheij, directeur van het Studenten Service Cen trum bepleit een cursus algemene basiskennis op diverse levens terreinen. „Als je op maatschappelijk hoog niveau wilt worden geaccep teerd en gewaardeerd, dan stelt de omgeving impliciete eisen aan je, bijvoorbeeld op het gebied van taal, kleding en woninginrich ting. Je behoort ook wat af te weten van muziek, literatuur, ele mentaire mythologie, wijnen en bridge- en golf etiquette." Maar ook over de 'foute' kleding meent de directeur kennis te kunnen overbrengen 'die de rest van je leven verrijkt'. Zoals de stropdas graag met 'plasgoot' en geen korte sokken met een werkje waarboven de melkfleskleurige behaarde benen zicht baar worden. Duurste truffel AMSTERDAM Nederland De gasten van het Jolly Hotel in Amsterdam krijgen binnenkort de duurste witte truffel van het jaar voorgeschoteld. Directeur Lorenzo Toffoletti van het ho telrestaurant betaalde op de jaarlijkse truffelveiling in het noord-Italiaanse Alba bijna 17.300 gulden voor de parel van de dag: een klomp schimmel van een halve kilogram. Het Jolly Hotel betaalde voor de reuzentruffel ruim vijf keer de marktmaarde, die voor de witte truffel dit jaar rond de zeshon derd gulden per ons ligt. Vorig jaar sleepte restaurant Spago in Hollywood de duurste truffel in de wacht en betaalde toen ruim dertienduizend gulden voor een halve kilo. Sharon Stone en an dere filmsterren mochten die consumeren. De witte truffel is een wilde zwam die onder de grond groeit en met behulp van varkens of honden wordt opgespoordIn de keuken wordt de truffel geraspt gebruikt of verwerkt in sauzen. TOKIO Japan Drie robotjes dansen op rockmuziek. De SDR-3X (Sony Dream Robot) is een prototype van speel goed dat kan dansen, voetballen en een paar woorden spreken. Als de vijftig centimeter grote en vijf kilogram zware robot een doelpunt scoort, dan stort hij zich op de knieën, heft de armen hemel waarts en juicht als een echte voetballer. foto Katsumi Kasahara/AP Breng de rest van de melk in een an der pannetje aan de kook. Roer in een voorverwarmde kom (enkele malen omspoelen met heet water) eierdooier en room los. Schenk de kokende melkerbij. Blijf er 1 minuut in roeren en schenk het mengsel door een zeefje bij het gelatine- mengsel. Roer het goed door. Klop het eiwit stijf en voeg vanille suiker tijdens het kloppen toe. Wacht tot de mousse lobbig begint te worden. Spatel het eiwit er zo luchtig mogelijk door. Dek de kom af met plastic folie en plaats hem minstens twee uur in de koelkast. Presentatie: leg in het midden van elk ijskoud dessertbordje een bol slagroomijs. Schep, met behulp van twee grote eetlepels of een schepje voor quenelles, ovaalvor mige ballen uit de kom met de ka neelmousse en schik ze rond de ijs- bollen. Bestuif de quenelles met het mengsel van 2 delen cacaopoeder en 1 deel kaneelpoeder. Tip: leg eventueel enkele vruchten, als frambozen,aardbeitjes, manda rijnen en kersen op lichte siroop, tussen de kaneelquenelles. Toonder Studio's De gevaren waren niet uitgewerkt, zoals de heer Karnagel meende. In zijn ijver om de kunstschat goed te beschermen, had heer Ollies oudoom machinerieën doen vervaardigen, die de tand des tijds kon den weerstaan. Toen de beide vreemdelingen dan ook het luik in de stoep betraden, werden ze net zo hard omhoog geschoten als heer Bommel daarvoor. Hun verraste uitroepen verwoeien echter in de wind - en het ge knars van de ongeoliede veer vermengde zich met het klapperen van de luiken, zodat het gebeuren de erfgenaam ontging.'Ik ga hier weg', sprak hij, de daad bij het woord voegend. 'Dit is een ongastvrij pand, en als erfenis trekt het mij niet aan. Ik zal het te huur zetten. Ik VOOR HIJN SPREEKBEURT HEB IK IETS HEEGEBRACHT DAT JULLIE ZAL SCHOK KEN EN VERBAZENDIT KLEINTJE KAN- ZIJN JULLIE ALLEHAAL INGEËNT? I Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Zijkant v.e. paard; 2. roofvogel; 3. ontvangkamer; 4. leger plaats; 5. veelkleurig; 6. raamwerk v.e. venster; 7. stuk; 8. grote deur; 9. oude taal; 10. goudstaaf; 11. schudbeker; 12. noodlottig; 13. koperlegering; 14. enfin. Horizontaal: 1. Die oude maat heeft de toekomst (6); 4. Stofmaat op poten (5); 5. Probeer dat voorwerp te krijgen! (4); 7. Bridgers en tennissers hebben er slag van (5); 8. Driekantige bril (3); 9. Het hart van een kantoorbediende (6); 10. Weer te krap om op de vloer te liggen (6). Verticaal: 1. Familie van een gekke pad? (9); 2. Plaats waar men zakken leeghaalde (5); 3. 88888 met een ander woord (4); 4. Duur leesteken (7); 6. Zot in het passagekantoor (3); 8. Jaagt op konijnen met een boor (4). Oplossing van gisteren: Anagram: raat-kaart-Karaat kam-koran-Anorak deen-reden-Tender raad-haard-Hazard dier-ieder-Einder lied-gilde-Diggel reet-stere-Restje anti-natie-Antiek raar-tarra-Ararat laag-egaal-Legaal Gevraagd woord: KATHEDRAAL. Cryptogram: Horizontaal: 1. Rijbaan; 4. kegel; 5. enig; 7. oenen; 8. bak; 9. pootje; 10. nie ten. Verticaal: 1. Regenbode; 2. balen; 3. audi; 4. kloppen; 6. gek; 8. been. Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer max. 10° 9° 9° 8° min. 8° 7° 6° 5° wind ZO 4 W 3 ZW 4 ZW 5 Zon woensdag onder 16.47 donderdag op 8.17 Maan woensdag onder 15.37 donderdag op 4.52 Nautisch bericht Er staat een zuidenwind met een kracht van 5-6 Beaufort. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 10 graden. De kans op onweer is kleiner dan 5 procent. Waterstanden heb gelezen, dat er vraag is naar woonruimte, en op die manier doe ik er nog een mooi werk mee, wat jij, jonge vriend?' 'Hm', zei Tom Poes. 'En dat schilderij dan?' 'We kunnen het laten hangen', stelde heer Ollie voor. 'Oudtante is er ingevlogen met dat ding, dat is wel duidelijk voor een kunstkenner. Ik wil wedden, dat niemand er be langstelling voor heeft.' Zo sprekende had hij de vestibule bereikt en daar wachtte hem een verrassing. Want op het moment dat hij de plek betrad waar hij zo lelijk was terechtgekomen, stortten de heren Iet en Karnagel uit het plafond op hem neder. Het gaf een dreunende slag en het duurde ge- e tijd voordat het beeld weer helder werd. WOENSDAG Hoog water Laag water 22 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.16 181 23.45 215 05.20 140 17.56 184 Terneuzen 11.31 205 05.46 150 18.16 195 Bath 12.27 244 06.36 179 19.16 224 Roompot Buiten 11.15 136 23.39 168 05.45 100 17.54 136 Zierikzee 00.20 158 12.45 137 06.30 110 18.55 144 Stellendam Buiten 11.27 123 23.53 161 07.44 058 20.17 077 Wemeldinge 00.25 174 12.50 155 06.35 120 19.00 156 Krammersl. West 00.15 167 12.35 147 06.30 113 18.56 149 Hansweert 12.02 219 06.00 167 18.35 211 DONDERDAG Hoog water Laag water 23 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 12.06 204 06.16 155 18.39 195 Terneuzen 00.05 237 12.26 227 06.38 168 19.06 207 Bath 01.02 280 13.22 269 07.36 199 20.07 238 Roompot Buiten 11.55 152 06.24 107 18.33 140 Zierikzee 01.25 167 13.45 151 07.30 116 19.50 146 Stellendam Buiten 12.18 142 08.46 059 18.14 079 Wemeldinge 01.25 186 13.45 171 07.35 128 19.55 159 Krammersl. West 01.26 177 13.56 158 07.26 122 19.45 153 Hansweert 00.38 253 12.56 240 06.58 185 19.30 224 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied zonnig lichte sneeuw matige sneeuw mist KoulronI Warmtefront licht bewolkt zware sneeuw lichte regen matige regen onweer yV hagel Samengesteld Iront zwaar bewolkt zware regen 1030 Isobaar Europa: Noorse kou door Bill Watterson Een krachtig hogedrukgebied in het hoge noorden heeft daar de vorst flink laten invallen. Op veel plaatsen blijft het het hele etmaal streng vriezen en ten oosten van de Witte Zee komt het kwik lokaal niet boven -20 graden. In Midden- en West-Europa hoeven de schaatsen echter nog niet geslepen te worden, want de vorstgrens stokt bij Zuid-Finland en Midden-Zweden. Zelfs in Polen komt het kwik nog aan de dubbele cijfers en in Zuid-Frankrijk wordt het door föhnwerking over de Pyreneeën lokaal zelfs 18 graden! Zoalszo vaak, gaan in ons deel van Europa de hoge temperaturen in het win terhalfjaar niet gepaard met bestendig weer. Op de Britse eilanden vallen veel buien en ook in Frankrijk gaat het in de loop van de dag flink gieten, evenals in grote delen van Spanje en Portugal. Veroorza kers zijn een tweetal depressies, waarvan er een over Engeland noordwaarts koerst en de andere van de oceaan naar Noordwest- Spanje snelt. In Duitsland breekt soms de zon door en in de Alpen wordt het droger, Koud is het daar ook niet, met een vorstgrens tus sen 1500 en 2000 meter hoogte. Staat er op de Noordzee en in het Kanaal een krachtige tot harde zuidwester, in ZO-Europa is het rustig, maarookniet stabiel. Een duidelijke koersverandering Door: Koen Manders van het weer is tot na Sinterklaas niet te verwachten. Het wisselvallige weer met de gebruikelijke detailverschillen van dag tot dag houdt aan. Vooral in de tempe ratuur zit weinig variatie. Afgelopen nacht is een regengebied overgetrokken, dat vanochtend via het noordoosten het land verlaat. Vandaag zijn er opklaringen en er vallen enkele buien. Vanochtend zijn dat er weinig, maar vanmiddag en vanavond worden ze talrijker en mogelijk ook zwaarder. De temperatuur stijgt naar ongeveer 10 tot 11 graden en de zuidenwind is meest vrij krachtig, direct aan water krachtig. Ook vanavond en van nacht vallen enkele buien en blijft de zuidenwind doorwaaien. De temperatuur zakt ook nauwelijks verder dan 7 graden. Mor gen komt een kleine depressie via Biscaje opstomen over Frank rijk. De dag begint overwegend droog. In de loop van de middag gaat het regenen. Het wordt rond 10 graden en de zuidoosten wind is niet zo sterk, kracht 3-4. In de nacht naar vrijdag is het in onze regio regen- achtig. Vrijdag ligt het kleine Zuiden winden -Ü91 laagje pal over het land. Het - ULl is tamelijk regenachtig. On- fï~l danks dat wordt het 9 a 10 I |_fl graden bij weinig wind uit e w- uiteenlopende richtingen. j Het weekeinde laat voorals nog een tweedeling zien. Zaterdag zou een droge dag worden met zonnige perio den dankzij een rugje van hogedruk dat over onze om geving trekt. Zondag komt een nieuw regengebied na derbij met meer wind. Het is beide dagen rond 8 graden met nachttemperaturen van omstreeks 6 graden. Zeeland: Weinig variatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4