Manchester net op tijd bij de les Benfica blijft weg bij kort geding Hertha kan muur niet slechten Team de Mission verlangt eenheid in schaatswereld Van Petegem en Priem aan de slag in Amerika Makaay trefzeker voor Deportivo champions league Spelers Perugia op doping betrapt OFI Kreta ontslaat Gerards Jaap van der Leek overleden Meijer tot januari verhuurd Aanvoerder Como aangeklaagd Blessuregolf bij Feyenoord Kuip halfvol voor Europacup-duel van onze sportredactie GENT - Wielrenner Peter van Petegem rijdt volgend seizoen voor de nieuwe Amerikaanse ploeg van manager Greg Le- Mond en ploegleider Johan Lammerts. Het akkoord is de finitief. Dat heeft ex-ploegleider Cees Priem gisteravond bevestigd. Priem werkt op de achter grond voor de nieuwe ploeg die gesponsord wordt door een wereldwijd werkend Amerikaans telecombedrijf. Naar eigen zeggen is hij als 'bestuurder' actief. De nieuwe ploeg wil zich ko mende week presenteren. Er wordt nog onderhandeld met de renners Andreu, Livings- ton, Van Kessel, Van Bondt en Vansevenant plus nog twee tot drie Belgen waarvan het con tract bij hun huidige werkge ver is afgelopen. De nieuwe ploeg zal in de zo genoemde tweede divisie star ten. Dat wil zeggen dat men vooralsnog niet kan deelne men aan topwedstrijden, klassiekers en grote ronden. Priem liet echter weten vol vertrouwen te zijn dat de nieuwe equipe binnen de kortste keren toch toegang krijgt tot die koersen en ook mag uitkomen in de Tour de France. Het bericht dat Priem alge meen manager wordt van de ploeg, klopt volgens de Zeeuw niet. ,,Ik krijg zeker niet de hoofdverantwoordelijkheid bij de ploeg. Laat mij voorlo pig maar op de achtergrond werken. Na al die jaren hoef ik niet zo nodig meer op de voor grond te treden." GPD van onze sportredactie MANCHESTER - Manchester United is de tweede ronde van de Champions League gister avond met een ruime zege be gonnen. De Britten versloegen J Panathinaikos thuis met 3-1. Manchester werd in de eerste I helft weggespeeld, maar strafte de Griekse missers na rust kei- I hard af. Roy Makaay scoorde voor Deportivo la Coruna, dat Paris Saint Germain de eerste thuisnederlaag toebracht (3-1). Manchester beleefde een be nauwd begin. Panathinaikos I had op Old Trafford in de eerste helft een voorsprong moeten ne- i men. De Grieken overrompel den Manchester met technisch vaardig en goed gegroepeerd spel. waarbij de bal razendsnel rondging. Driemaal vonden ze een levensgroot gat in de Britse defensie, maar de opgelegde kansen werden allemaal ver- .prutst. De Poolse aanvaller Warzycha stond twee keer in ideale posi tie, één keer na een prachtig hakje van landgenoot Sypniew- ski, maar kwam niet langs Man chester-doelman Barthez. De kale Fransman weerde ook een 'inzet van middenvelder Libe- ropoulos. Manchester was nauwelijks gevaarlijk. Alleen Beckham kwam vanaf de rech terflank met bruikbare voorzet ten. Na een halfuur legde hij de bal perfect op het hoofd van Sheringham, die over kopte. De spits bewees meteen na rust wel zijn waarde. Sheringham rea geerde het snelst op een uittrap van Barthez, die via het hoofd van Yorke in het Griekse straf schopgebied belandde, en werkte bekwaam af: 1-0. Redder Manchester nam het duel in handen, maar Panathinaikos wist op dat moment ineens wél te scoren. Barthez, in de eerste helft redder van zijn ploeg, faal de bij een vrije trap van Kara gounis. Hij deed een paar stappen naar voren, waarna Karagounis de bal over hem heen krulde: 1-1. Manchester bleef domineren en forceerde tien minuten voor tijd via een individuele actie de be slissing. De Fransman Sylvestre soleerde zich vrij. Doelman Ni- kopolidis kon zijn schot nog ke ren, maar Scholes werkte de re bound binnen: 2-1. De rossige middenvelder werd zelfs de held van de 60.000 fans. Hij maakte de marge nog ruimer (3-1), door de bal na een fraaie combinatie van Beckham en Sheringham over Nikopolidis te lepelen. Valencia boekte in dezelfde groep A een simpele zege op Sturm Graz (2-0). De Spanjaar den, vorig jaar finalist en deze editie in de eerste ronde inge deeld met Heerenveen, waren oppermachtig via goals van de Noor Carew en Juan Sanchez. Graz schakelde in de voorronde van de Champions League Fey- enoord uit. AC Milan begon de tweede ron de in groep B moeizaam. De Mi- lanezen hielden Galatasaray ternauwernood op 2-2. De Bra ziliaanse scherpschutter Jardel en Hasan Sas scoorden voor rust voor de Turken, vlak na elkaar. Jardel volleyde met de linker voet binnen, Sas kopte twee mi nuten later de tweede binnen. Na rust behoedden de Span jaard Jose Mari en de Oekraïner Sjevtsjenko (strafschop) de thuisploeg voor een blamage. De Turkse kampioen begint een ware 'angstgegner' te worden voor AC Milan. Vorig jaar te kenden ze voor de uitschakeling van de Italianen in de Cham pions League. Op de laatste speeldag wonnen ze met 3-2 aan de Bosporus. Ze mochten door dat resultaat door in de Uefa Cup, die ze prompt wonnen. Het Spaanse Deportivo la Co runa maakte een einde aan de fraaie reeks thuisoverwinnin gen van Paris Saint Germain. De Fransen waren in de eerste ronde in het Pare des Princes ongeslagen met twaalf goals voor, maar verloren ditmaal met 3-1. Algerino bracht de Pa- rijzenaars voor, waarna het Spaanse feest aanbrak. De Ma rokkaan Naybet en Flores von den het doel. Invaller Roy Makaay, in de 67e minuut in het veld gekomen, scoorde in de laatste minuut. ANP Groep A: Valencia (Spa) - Sturm Graz (Oos) 2- 0 (1-0). 45. Carew 1-0,47. Sanchez2- 0. Scheidsrechter: Nielsen (Den). Aantal toeschouwers: 27.000. Manchester United (Eng) - Panathi naikos (Gri) 3-1 (0-0). 48. Shering ham 1-0, 64. Karagounis 1-1, 81. Scholes 2-1, 90. Scholes 3-1. Scheidsrechter: Messina ItaAan tal toeschouwers: 65.024. Groep B: Milan (Ita) - Galatasaray (Tur) 2-2 (0- 2). 39. Jardel 0-1,41. Hasan Sas 0-2, 47. Jose Mari 1-2, 73. Sevtsjenko 2-2 (strafschop). Scheidsrechter: Meier (Zwi). Aantal toeschouwers: 46.324. PSG (Fra)-Deportivo (Spa) 1-3 (1-0). 38. Algerino 1-0, 64. Naybet 1-1, 70. Turu Flores 1-2, 90. Makaay 1-3. Scheidsrechter: Krug DuiAantal toeschouwers: 31.890. 3-1 1-3 Deportivo AC Milan Galatasaray PSG Programma woensdag: Groep C: Spartak Moskou (Rus) - Arsenal (Eng), Bayern München (Dui) - Olympique Lyon (Fra). Groep D: Leeds United (Eng) - Real Madrid (Spa), Anderlecht (Bel) - Lazio Roma (Ita). ROME - Twee voetballers van de Italiaanse club Perugia zijn op doping betrapt. Christian Bucchi en Salvatore Monaco bleken positief tijdens een controle op 14 oktober na het duel met Lazio Roma. Het Italiaans olympisch comité CON1 bracht het nieuws naar buiten. Als de contra-expertise het zelfde resultaat biedt, hangt de zondaars een schorsing van twee jaar boven het hoofd. DPA HERAKLION - Géne Gerards moest maandag in de krant le zen dat hij was ontslagen bij OFI Kreta. Dat gebeurde nadat de club, waarvoor de Limburger vijftien jaar als trainer en sinds afgelopen zomer als scout werkzaam was, hem tever geefs had verzocht op te stappen. Dinsdag is Gerards naar Athene gereisd om tekst en uitleg te krijgen van voorzitter Vardis Vardinogiannis. De club gaf als hoofdreden op dat de huidige coach Vasilou zich beklaagd had over het aankoopbe leid van Gerards. OFI Kreta staat laatste. Vorig jaar bereikte de ploeg uit Heraklion dank zij de vierde plaats nog Europees voetbal. Gerards nam afscheid en kreeg een contract voor het leven als scout en adviseur. ANP RIJSWIJK - Voormalig bondscoach Jaap van der Leek is za terdag 18 november op 89-jarige leeftijd overleden. Van der Leek was de eerste officiële bondscoach van het Nederlands elftal. Hij trad op 1 april 1949 in dienst van de KNVB. Zijn de buut volgde 22 dagen later, toen Oranje met 4-1 van Frankrij k won. Van der Leek had Oranje dertig duels onder zijn hoede. Met het Nederlands elftal won hij slechts zes interlands Drie duels eindigden gelijk, 21 gingen verloren. In zijn ruim vijfja rige loopbaan als bondscoach kon Van der Leek geen beroep doen op de beste Nederlandse spelers. Die waren naar het bui - tenland vertrokken om als prof geld te verdienen. Van der Leek nam op 30 juni 1954 ontslag. Een week later maakte de KNVB bekend ook betaald voetbal in Nederland toe te laten. Als clubtrainer was Van der Leek werkzaam bij DOS, Sport club Enschede en Feyenoord. ANP LIVERPOOL-Erik Meijer is tot 1 januari 2001 verhuurd aan het Engelse Preston North End. Dit meldt de officiële inter netsite van Liverpool. De aanvaller, die bij zijn club Liver pool niet aan spelen toe kwam, speelde dit seizoen al een maand voor de ploeg uit de First Division. Preston-voorzitter David Moyes was onder de indruk van de voetbalkwaliteiten van Meijer. De Limburger heeft nog niet voor Preston North End gescoord. ANP LECCO - De Italiaanse voetballer Massimiliano Ferrigno, die zondag een andere speler in coma sloeg, moet voor de rechter verschijnen. Zijn advocaat maakte bekend dat Ferrigno is aangeklaagd wegens het toebrengen van letsel en het niet ver lenen van hulp aan een persoon in nood. De voormalig aanvoerder van Como, uitkomend in de Serie C, sloeg tegen stander Francesco Bertolotti van Modena na afloop tegen de vlakte. Bertolotti kwam met zijn hoofd hard op de grond te recht. In het ziekenhuis constateerden artsen behalve een coma ook een lichte hartaanval. De 33-jarige speler werd maandag geopereerd en verkeert in stabiele toestand. De art sen zeiden dat de operatie, waarbij bloedproppen bij de her senen werden verkleind, zijn leven heeft gered. De Italiaanse bond schorste Ferrigno voor onbepaalde tijd. Van Como hoeft hij nooit meer terug te komen. ANP woensdag 22 november 2000 Roy Makaay viert zijn treffer voor Deportivo la Coruna. foto Jean-Christophe Kahn/Reuters ■E ROTTERDAM - Feyenoord wordt 24 uur voor de heenwed strijd tegen VfB Stuttgart, in de derde ronde van het Uefa Cup toernooi, geplaagd door een ^blessuregolf. 'Coach Bert van Marwijk werd gisteren onaangenaam verrast door het afhaken van de nieuwe Rotterdamse ster Brett Emer- ton. De Australiër heeft een ver rekte spier in zijn bovenbeen. 'Emerton probeerde het even op het trainingsveld, maar hield het al snel voor gezien. •Feyenoord zat al in de knel door de langdurige blessures van Van 'Wonderen, Van Gastel, Gyan en •Kornejev. De laatste zat zondag weer op de bank tegen NEC, na dat hij aan het eind van de vori ge week voorzichtig had meege- traind met de groepMaar na het weekeinde kreeg ook hij veel 'last. „Het schijnt napijn te zijn, dereactie op nieuwe inspannin gen van zijn knie", zei Van Mar wijk. De naam Van Wonderen kon gis teren ook worden geschrapt. Hij inaakte maandagavond welis waar zijn rentree in het tweede I elftal, maar is voor het grote j werk nog niet klaar. „Zo'n Eu ropacup-wedstrijd is wel even iets anders", sprak hij. ,,Ik kan het me nog niet veroorloven om hard te vallen met die arm of om een spits in het persoonlijke duel stevig beet te grijpen. En op dit niveau wordt dat wel ver langd." GPD ROTTERDAM - De kassa's van het Feyenoord-stadion blijven morgen op de wedstrijddag van Feyenoord-VfB Stuttgart ge opend. Omdat de Zuid-Duitse club slechts 500 supporters meebrengt, is de confrontatie niet langer een risicowedstrijd. Daardoor mag Feyenoord mor gen nog gewoon kaarten verko pen. Voor de eerste ontmoeting in de derde ronde zijn nog vol doende plaatsbewijzen be schikbaar. Gisteren waren er zo'n 25.000 kaarten van de hand gedaan. Feyenoord verwacht dat er nog duizenden kaarten zullen worden verkocht, nu ze ker is dat de wedstrijd niet live op televisie wordt uitgezonden, De club kon deze week 2,5 mil joen incasseren als men het duel naar de middaguren had ver plaatst. Feyenoord koos voor het belang van de supporters en rekent er daarom op dat de fans het elftal van Van Marwijk mor gen niet in de steek laten. GPD door Henk Stouwdam ARNHEM - Het verhaal over de normen en limieten voor de Olympische Winterspelen was snel verteld. De knelpunten zit ten 'm in het vervolg. Hoe denkt het Team de Mission, dat giste ren op Papendal opening van zaken gaf, de eenheid in schaatsland te kunnen herstel len en hoe denkt zij alle gewen ste begeleiders geaccrediteerd in Salt Lake City te krijgen? Het Team de Mission voor de Winterspelen - bestaande uit chef de mission Leo Visser, tech nisch directeur Joop Alberda en zakelijk directeur Marcel Stur- kenboom - heeft reeds initiatie ven genomen om in februari 2002 goed beslagen ten ijs te ko men. In juni werden alle schaat sploegen bijeengebracht voor een trainingskamp in de Zwit serse Alpen en afgelopen week einde is overleg gevoerd met de organisatie van de Winterspelen over uitbreiding van het aantal accreditaties. Bereidheid Wat dat laatste betreft, ligt een oplossing niet voorhanden, want de Amerikanen stellen zich strikt op, al toonden zij de bereidheid om mee te denken over creatieve oplossingen. Op grond van de reglementen heeft elk land wat accreditaties voor begeleiders betreft recht op on geveer de helft van aantal deel nemers. NOCNSF verwacht met een ploeg van rond de 30 atleten naar de Rocky Mountains te kunnen afreizen. Ergo: Neder land zou dan vijftien trainers, coaches, dokters, fysiothera peuten, materiaalmensen en eventueel sportpsychologen mogen meenemen. Team de Mission weet nu al dat dat aantal ontoereikend is. Als zich uit alle schaatsploegen ie mand kwalificeert, kloppen er reeds zeven coaches aan de deur van Papendal. Daarmee is de helft van het aantal kaarten al vergeven en moeten shorttrac kers, bobbers en snowboarders, van wie Team de Mission ook deelnemers in Salty Lake City verwacht, nog bediend worden. Alberda deelde gisteren al mee dat de snowboarders, van wie er drie op de olympische nomina tie staan, er niet op hoeven te re kenen dat zij hun persoonlijk begeleider meekrijgen. Mocht dat drietal zich kwalificeren, dan worden zij door NOCNSF als een team beschouwd. Die keus is bepaald op grond van hun status. De technisch di recteur hanteert vier categorie- en: potentiële deelnemers, deel nemers, kanshebbers en medaillekandidaten. En in zijn ogen staan de snowboarder op de laagste tree: potentieel deel nemer. Bij de schaatsers ligt die situatie anders. Zij zullen in Salt Lake City Nederland aan de medail les moeten helpen. De schaats bond kan dus in alle opzichten op ruime steun van NOCNSF rekenen, temeer omdat de KNSB ook wordt gezien als een hoogwaardige partner. Alberda: ,,De schaatsbond is een zeer professionele organisatie, die het proces van grondstof tot eindproduct volledig beheerst," Met andere woorden: daar heeft NOCNSF weinig omkijken naar. Nee, niet naar de bond, wel naar de talrijke ploegen, die voor het nodige gekrakeel in de schaatswereld zorgen. Visser c.s. lieten er gisteren geen mis verstand over bestaan, dat zij in Salt Lake City veel waarde aan eenheid van de olympische ploeg hechten. Sydney heeft tenslotte aangetoond waar teamspirit toe kan leiden. Eenwording In de vijftien maanden die nog resten, moet het proces tot een wording zich voltrekken. En daarin heeft Alberda wel ver trouwen. Hij baseert zich hier bij op het natuurlijke mechanis me van teamvorming. Dat werkt zo: na het proces van for meren volgen de conflicten. Ver volgens leert iedereen wat de norm tot samenwerken is, waarna er vanzelf coöperatie ontstaat. Volgens hem zitten de schaatsers momenteel in de fase van ruziemaken en kan alles nog goed komen voor de 8 februari 2002, de openingsdag van de Winterspelen. Alberda: „Uiteindelijk zal ie dereen tot het besef komen, dat je elkaar nodig hebt. Zie het wielrennen, waar de ploegen el kaar al lang niet meer in de ha ren vliegen. Eerst ziet iedereen de winkel van de buurman 't liefst uitbranden, maar later zal men zich realiseren dat daarmee de medailles niet worden ge wonnen Het groepsgevoel zal uiteindelijk zegevieren." GPD van onze sportredactie BERLIJN - Europees overwinteren lijkt voor Hertha BSC een moeilijke opgave te worden. In de eerste wedstrijd van de der de ronde van de Uefa Cup bleef de ploeg van de Nederlanders Dick van Burik en Bryan Roy dinsdag voor eigen publiek op 0-Ö steken tegen Inter. De Italianen scha kelden een ronde eerder Vitesse via twee gelijke spelen uit. Hertha kende personele problemen voor het duel met Inter. Behalve international Beinlich miste trainer Röber nog vier spe lers door blessures. Van Burik begon in de basis en speelde achterin een solide wed strijd. Roy kwam voor het laatste kwar tier in het veld, toen iedereen al kleumend op de tribune het gelijke spel zag aanko men. De eerste kans was wel voor Hertha. Na vijf minuten was Iraniër Daei dicht bij de 1-0. Daarna lieten Sükür en Recoba mo gelijkheden voor Inter liggen. Seedorf had geen plek gekregen in de Italiaanse basiself. Om de slagvaardigheid voorin te vergroten, maakte even na de rust ster aanvaller Vieri zijn opwachting bij Inter. De spits is na een lange blessureperiode de laatste weken weer inzetbaar Scoren, zo als in het weekeinde als invaller tegen Pe rugia, deed hij in het mistige Berlijn ech ter niet. ANP Vitesse wil beslaglegging op tegoeden Portugese club Ali Daei (voorgrond) van Hertha BSC vangt de bal op de borst op in de wedstrijd tegen Inter Milan. van onze sportredactie ARNHEM - De Portugese voet balclub Benfica dwarsboomt de betaling van de transfersom van 15 miljoen gulden voor Pierre van Hooijdonk. Dat bleek dins dag tijdens een kort geding dat de Arnhemse eredivisieclub Vi tesse had aangespannen tegen Benfica. De Portugese club kwam in het geheel niet opda gen. Volgens advocaat mr. B. van Meer van Vitesse behoort het wegblijven van het kort geding tot de strategie van Benfica. „Benfica doet wel telefonische beloften, maar zo gauw wij die toezeggingen schriftelijk willen vastleggen, laten ze vervolgens niets van zich horen." Volgens Van Meer moet Benfica gewoon haar afspraken nako men. Vitesse eiste dinsdag in kort geding dat Benfica zo spoe dig mogelijk de transfersom be taalt. Met een uitspraak van de civiele rechter wil Vitesse pro beren beslag te laten leggen op enkele bezittingen van Benfica. Vitesse heeft de affaire ook aan hangig gemaakt bij de wereld voetbalbond, de Fifa. Advocaat Van Meer: „Er gaat minstens een halfjaar overheen voordat de Fifa tot een uitspraak komt. De Fifa kan Benfica uitsluiten van deelname aan de Portugese competitie, maar dat is een paardenmiddel. En zolang wil len wij zeker niet wachten op het geld." Vitesse heeft het geld dringend nodig om een lening van Nuon af te lossen. Volgens de advocaat beschikt Benfica wel degelijk over vol doende middelen omdat de club onlangs nog 20 miljoen gulden op tafel legde voor de aankoop van een aanvaller. Dwarsbomen Dat Benfica probeert de beta ling te dwarsbomen zou volgens hem twee dagen geleden nog eens zijn gebleken. De vice- voorzitter van de Portugese voetbalclub zei toen in een ra diointerview dat Benfica op nieuw wil onderhandelen over de hoogte van de transfersom, gezien de leeftijd van Van Hooijdonk en diens prestaties. Nieuwe onderhandelingen zijn volgens Van Meer echter uitge sloten. Vitesse was met Benfica aan vankelijk overeengekomen dat de eerste termijn van de trans fersom (circa 7,5 miljoen) op 15 september zou worden overge maakt. De tweede termijn zou een jaar later volgen. Maar op 11 september werd een nieuwe overeenkomst gesloten. Daarin werd afgesproken dat Benfica zou wachten tot zij en kele miljoenen zou hebben op gestreken bij de beursgang. Uiterlijk een dag na deze beurs gang (29 september) zou de Por tugese club betalen. De beurs gang is tot op heden uitgesteld. Van Meer verklaarde dat Michel Preud'homme, sportief direc teur van Benfica, hem onlangs heeft laten weten dat die beurs gang van de baan is. De vorige president van Benfica, Azevedo, had de beursgang vrijwel rond. Eind oktober werd hij echter opgevolgd door Manuel Vilarïn- ho. Deze heeft de uitgifte van aandelen geschrapt. Preud'homme liet begin novem ber telefonisch weten dat Benfi ca bereid was om 2,5 miljoen gulden te betalen als blijk van goede wil. Een schriftelijke be vestiging van die geste bleef uit. ANP/GPD foto Fabrizio Bensch/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49