Gesjouw met caravans frustreert Gemeentehuis krijgt dankzij rijkssubidie toch sedumdak PZC Doorverwijzen van gasten minicampings loopt niet goed PZC Ouderen voelen zich gepasseerd door gemeente Zeeuwland vraagt twee miljoen voor projecten wijk Malta ,21 Verplichte winterstalling is vooral voor oudere kampeerders een probleem Meerijden met de politie in Bruinisse Iep voor Groenste Dorp Dreigen met alarmpistool bestraft Kerstbonus minima Reimerswaal Vlissinger maakt amok in stadhuis Gesprekken met gehandicapten Snowparty in De Pul in Bru woensdag 22 november 2000 door Jacques Cats MELISKERKE - Het systeem waarbij minicampinghouders gasten door verwijzen als ze op hun eigen bedrijf geen plek meer hebben, werkt niet goed. Voorzitter S. Jobse uittte die kritiek dinsdag op de vergadering van de kring Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland van de vereniging van kampeerboeren VEKABO. Afgelopen seizoen was er een tele fooncirkel opgezet. Minicamping houders zouden zo vakantiegangers die op zoek waren naar een kampeer- plekje bij de boer kunnen verwijzen naar adressen waar nog plaats was. Maar een aantal kampeerboeren bel- de later niet terug om te melden dat ze geen ruimte meer hadden. Daardoor werden kampeerders naar minicam pings gestuurd die al vol zaten. Voor volgend seizoen werd op verbetering van het doorverwijzingssysteem aan gedrongen. De Vekabo-leden kregen voorts te ho ren dat de gemeente Veere afziet van het controle- en sanctiebeleid voor de naleving van de regels voor kampeer boeren omdat het te arbeidsintensief is. Voortaan zal steekproefsgewijs worden gecontroleerd. Bij herhaalde overtreding van de regels wordt direct proces-verbaal opgemaakt. De ge meente voert op dat punt een lik-op- stuk beleid. Goed gedrag zal worden beloond. VoorzitterJobse kon niet zeggen wat die honorering inhoudt. Misschien bestaat die wel uit de toe kenning van meer eenheden of een langere openingstijd dan de negentig dagen, opperde hij De kust vW Walcheren maakt zich zorgen over de vele bedankjes'van Ve- kaboleden voor het lidmaatschap. De Vekabo-voorzitter had daar wel een verklaring voor; ,,De contributie is te hoog voor wat we er voor krijgen. "Bo vendien moeten de kampeerboeren meer betalen dan de grote campings. Er wordt nu gewacht op een voorstel van de VVV's om de contributie te her zien. He beplantingspi'ogramma om het zicht op kampeermiddelen op mini- campings wat weg te nemen, verloopt naar wens. ,,We zijn redelijk voortvarend bezig geweest", stelde de voorzitter tevre den vast. De subsidie van de gemeente Veere is binnen. Het wachten is nu op een bijdrage van het project Vitaal Platteland. Op 1 november 2001 moet de beplanting rond minicampings in orde zijn. Terugkijkend op het seizoen toonde Jobse zich tevreden. De start was te leurstellend maar het mooie weer in het naseizoen maakte weer veel goed. cfoorAli Pankow ZIERIKZEE - Het gesjouw met toercaravans als gevolg van de verplichte winterstalling op Schouwen-Duiveland levert vooral voor oudere kampeer ders problemen op. Voor alle campings in de gemeente geldt sinds vox-ig jaar de eis dat toer caravans per 1 november van hun zomerse stek zijn verwij derd. Voor sommige kampeerterrei nen in de Kop van Schouwen BRUINISSE - In en rond zorg centrum In 't Opper in Bruinisse vvordt vandaag vanaf twee uur een activiteitenmiddag gehou den. De opbrengst is bedoeld als bij drage in de realisatiekosten van het aula-stiltecentrum bij de nieuwe ouderenaccommodatie. Naast diverse spelletjes en crea tieve activiteiten kan er ook worden meegereden in een poli- tie-auto. Verder is er de mogelijkheid om té griezelen in een speciaal inge richte griezelkamer. De middag wordt om vijf uur afgesloten meteen pannenkoekfeest. geldt die verplichting al meer dere jaren op grond van een be sluit van de vooi'malige ge meente Westersch ouwen. De gemeente ziet er nu op heel Schouwen-Duiveland streng op toe dat de toei-cai'avans in de winter weg zijn. Het gemeente bestuur wil op die manier voor komen dat er steeds meer vaste plaatsen op campings door ca ravans woi'den ingenomen. De gemeente wil dat er genoeg kampeermogelijkheden over blijven voor mensen die met hun tent of caravan slechts een kor tere periode willen blijven. Jaarplaatsen geven de recx-ea- tie-ondernemei'S meer financië le zekerheid, maar de gemeente wil voorkomen dat de gewone kampeerder in het gedrang komt. Landschap Een ander argument voor de wintei-stalling is het voorkomen van landschapsvei*vuiling. De meeste vaste plaatsen voor sta caravans worden met een dichte begroeiing aan het zicht vanaf de weg onttrokken. De locaties voor toercaravans zijn vaak minder landschappelijk inge past. Veel campings beschikken ten behoeve van de winterstal ling over een groot parkeexter- rein, waar de toercax-avans dicht bijeen vanaf november tot half maart geparkeex"d kunnen wor den. Voor sommige kampeerders le vert dat verplaatsen nogal wat doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Woningbouw corporatie Zeeuwland heeft aan de gemeente Schouwen-Duive land ongeveer twee miljoen gul den uit het investeringsbudget stedelijke vernieuwing (ISV) gevraagd voor welzijnsvoorzie ningen in de wijk Malta. Een deel van de woningen in de Zierikzeese wijk Malta voldoet niet meer aan de eisen, die be woners vandaag de dag stellen. Woningbouwcorpoi'atie Zeeuwland, die daar een groot deel van de woningen bezit, wil daarom de komende jaren de wijk bij de tijd brengen. Zo zul len ondermeer de etagewonin gen aan de De Jongestraat en de flatwoningen aan de Huijberts- straat vervangen worden. De aan de Kaex'semakersti'aat is in dit kader eerder dit jaar al Zeeuwland staat er bij deze klus niet alleen vooi". Ook de gemeen te Schouwen-Duiveland heeft REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail; redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl bezwaren op", weet voorzitter A. Hanse van de Recron Schou wen-Duiveland. ,,Soms leggen ze vlonders in de voortent en is het een heel werk om de caravan elke winter en elk voorjaar te moeten verplaatsen." Voor het echtpaar Vis uit Til burg zou de eis weieens het ein de kunnen betekenen van hun zomers op Schouwen-Duive land. De heer M. Vis is 81 jaar1, zijn echtenote 75 jaar. Zij kam peren al ongeveer veertig jaar elke zomer op camping Duin hoeve in Burgh-Haamstede. Vo rig jaar moest Vis voor het eerst aan het einde van het seizoen zijn toercaravan naar de hon- dex'd meter verderop liggende parkeerplaats verslepen. „De hiex'aan verbonden werkzaam heden vielen mij zeer zwaar. Ook kreeg ik veel last van mijn rug daar ik vroeger een hernia operatie heb moeten ondei"- gaan", schxrijft de bejaarde kampeerder aan de gemeente raad. Hij verzoekt de bestuux"- dei's hem vrijstelling van de eis tot winterstalling van zijn cara van te verlenen. Hij verti'ouwt erop dat het gemeentebestuur hem nog wel enkele jaartjes zorgloos recreëren op Schou wen-Duiveland zal gunnen. De brief van Vis is op 5 septem ber al bij de gemeente binnen gekomen en staat nu op de lijst van ingekomen stukken voor de vex-gadering van de gemeente raad op donderdag30 november vanaf 19.30 uur in Theater Mondragon. al aangegeven in de vernieu wing van de wijk te willen in vesteren en heeft zodoende de revitalisering van Malta meege nomen in haar programma voor stedelijke vernieuwing. P. van Doorne, directeur van Zeeuw land, schat de kosten voor de ge plande hernieuwing van Malta op 'totaal tussen de 18 en 20 mil joen gulden'. „Een deel van die kosten zijn ongedekt", kaart Van Doorne het probleem aan. Het is echter niet de bedoeling van Zeeuwland aan de gemeen te te vragen deze ongedekte kos ten via het ISV voor haar reke ning te nemen. „Daar waar sprake is van welzijnsvoorzie ningen, gebi'uik daar hetbudget stedelijke vernieuwing", is de opvatting van Van Doorne. Daax-bij denkt hij aan ontmoe tingsruimten voor bijvoorbeeld ouderen, maar ook voorzienin gen voor jongeren of verstande lijk gehandicapten vallen hier onder. Voor de uitvoering van deze projecten heeft de woning bouwcorporatie een bei-oep ge daan op het ISV. „Het gaat daarbij, globaal, om een aanvi'aag van ongeveer twee miljoen gulden, die bij de gemeente is ingediend." Vernieuwing Daarnaast heeft Zeeuwland de gemeente gevraagd de subsi dies, zoals die tot voor kort in het budget stads- en dorpsver nieuwing waren opgenomen, mee te nemen in de nieuwe con structie. „Die subsidie is een be langrijke wijze waarop een ge meente kan bijdragen aan het proces van vernieuwing. Het past daarom perfect binnen het budget stedelijke vernieu wing", aldus Van Doorne. Vorige week nog bepaalde Ge deputeerde Staten dat de ge meente voor haar vernieu wingsprogramma kan rekenen op 4,6 miljoen gulden uit het In vesteringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV). Hoe die gel den straks gebruikt zullen wor den zal in de toekomst moeten blijken. Het college zal op ter mijn aan de gemeenteraad het programma stedelijke vernieu wing moeten voorleggen. Dan zal blijken in hoeverre de aan vragen van Zeeuwland overge nomen zijn. Van Doorne kan er op dit moment nog niets over zeggen. „Mij ontbreekt het in zicht hoe deze aanvraag zich verhoudt ten opzichte van an- deve projecten en de beschikba re middelen. Veel campings, zoals Ginsterveld in Burgh-Haamstede beschikken over een parkeerterrein voor de winterstalling van toercaravans. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het nieuwe Schouwse gemeentehuis krijgt toch een dakbedekking van se- dumplantjes. De gemeente Schouwen-Duivelaxxd heeft daarvoor een bijdrage uit de ïrijkssubsidiepot Energie Inves tering Non Profit-gebouwexx (EINP) in de wacht weten te sle pen. Schouwen-Duivelands dage lijks bestuur had de hoop eigen lijk in juni dit jaar al opgegeven. Toen werd tijdens een vergade ring van de commissie Nieuw bouw Gemeentehuis bekend ge maakt dat het eerder geroemde sedumdak uit bezuinigings overwegingen zou komen te vervallen. Een motie van GroenLinks, gesteund door de RPF om alsnog een vegetatie dak op het gemeentehuis te plaatsen en de daarmee ge moeid zijnde investering van 3.5 ton te plegen, haalde het niet. Uitkomst van de discussie was dat er een minder bijzondere, maar wel goedkopere SPS-dak- bedekking gebruikt zou wor den. Enige maar schrale troost voor ai'chitect T. Rau, de onwer- per van het nieuwe Schouwse raadhuis, was dat die dakbe dekking in ieder geval wel in een groene Teleur geleverd kon wor den. Aanvraag „Het was inderdaad eigenlijk al gesneuveld", stelt gemeentelijk projectleider nieuwbouw ge meentehuis J. Beek. De hoop van het college was echter nog niet helemaal vervlogen. Er was een aanvraag gedaan voor een subsidie in het kader van de EINP-rijkssubsidieregeling. Alleen had het college, legt Beek uit, er in juni nog geen zicht op of die aanvraag iets op zou leve ren en moesten er toen wel (be- zuinigings)knopen doorgehakt worden. Onlangs plofte in het gemeentehuis echter alsnog de subsidietoezegging waar men op gehoopt had, op de deurmat. Wat de exacte hoogte van de subsidie is wil Beek ('het dak moet nog aanbesteed worden") niet kwijt. Hij houdt het op cle mededeling dat het voldoende is om het gewenste sedumdak op het gemeentehuis te kunnen realiseren. Het systeem waar voor gekozen is betreft een an der dan hetgeen in een vroeger stadium van de bouwplannen aan de prde was. Toen werd gewag gemaakt van een 40 centimeter dikke vegeta- tielaag. Met behulp van nieuwe technieken kan de dikte terug- gebracht worden tot acht centi meter, een stuk dunner en daar mee ook lichter. Op korte termijn gerekend zijn de jaar lijkse exploitatiekosten van een sedumdak hoger dan voor een kunststofdakbedekking. Klopt', zegt Beek. „Maar daar staat tegenover dat het op lan gere termijn juist goedkoper is en zo goed als onderhoudsvrij." De isolatiewaai'de van een se dumdak is volgens Beek niet be duidend beter dan die van een kunststof dakbedekking. „Maar het past wel een stuk be ter in het concept duurzaam bouwen en het ontwerp van het Zierikzeese gemeentehuis. Het is ook goed bestand tegen weer sinvloeden. Enhetleuke van een sedumdak is dat het met het ver- loop van de seizoenen verandert van kleux*. De gemeenteraadsleden kun nen mettertijd met eigen ogen zien hoe het dak van het ge meentehuis eruit gaat zien. Eens in de twee maanden wordt voor hen een excursie naar de bouwplaats gehouden, Voor 2001 staan zes van dei-gelijke bezoeken gepland. Tijdens de vergadexring van de commissie Nieuwbouw Gemeentehuis op dinsdag 28 november worden cle gemeentei'aadsfracties bijge praat over de stand van zaken wat betreft de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Schouwen-Duiveland in oude ansichten doorCor Pols DREISCHOR - In de Ring van Dreischor wordt woensdag 29 november een iep geplant, die moet uitgroeien tot monumen taal bewijs voor het predikaat Groenste Dorp van Nederland 2000. De boom, een geschenk van de landelijke boomkweke- rijsecor, heeft inmiddels een stamomtrek van zo'n 25 centi meter-. De iep wordt om tien uur 's ochtends officieel aangeboden aan voorzitter M. van der Horst-van der Velde van de plaatselijke wei'kgroep Entente Florale en wethouder P. Berrevoets- Ringelberg van de gemeente Schouwen-Duiveland, MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes achtte dinsdag bewezen dat een 27-jarige man uit Zierikzee gedreigd had met een alarmpistool en vonniste de verdachte tot veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Het ging volgens Nomes om een welbewust ac tie, die een potentieel gevaarlijke situatie tot gevolg had. De Zierikzeëenaar zag het anders. Twee mannen zouden hem 25 april dit jaar in Zierikzee hebben bedreigd, waarna hij zijn belagers had willen afschrikken. „Ik heb het wapen gekocht voor mijn moedei-. Ik zag er geen kwaad in." KRUININGEN - Ongeveer vierhonderd huishoudens in de gemeente Reimerswaal kunnen half december een eenmalige eindejaarsuitkering van honderd gulden tegemoet zien. De uitkering is een initiatief van de fractie van de PvdA. De partij lanceerde tijdens de begrotingsraad vorige maand een viertal voorstellen om minima extra te laten profiteren van het gun stige economische tij. De raad omai'mde eveneens de plannen voor een collectieve aanvullende ziektekostenvex-zekering, een bijdrage in deel name aan sociaal culturele activiteiten en een uitbx-eiding van de doelgroep voor deeltijd/uitstroompremie tot alleenstaan de ouders van kinderen tot en met 12 jaar. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdagochtend in het stad huis een 24-jarige inwoner van Vlissingen aangehouden wegens lokaalvredebreuk. De man had op 25 oktober een toe gangsverbod voor zes maanden gekregen omdat hij zich mis- dx-agen had bij de afdeling sociale zaken. Hij had bedreigin gen geuit en licht lichamelijk geweld gebruikt. Toen de man gisteren terug kwam, wezen medewerkex-s hem erop dat hij niet naar binnen mocht. De man uitte opnieuw bedreigingen die zo ernstig waren dat de pol tie werd gewaarschuwd. De po litie heeft proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Het inventariseren van de speciale behoef ten van vrouwelijke gehandicapten aan scholing en werk in Zeeland gaat bijna 46.000 gulden kosten. Het provinciebe stuur legt daarvan ruim 37.000 gulden op tafel. De twee Re gionale Opleidingen Centra (ROC Zeeland en ROC Westei-- schelde) die de uitvoering ter hand nemen, betalen de rest. Eerder werd subsidie gestoken in het werven van gehandi capte vi-ouwen zonder scholing of betaalde arbeid. Er rea geerden 7 0 vrouwen. Hun wensen en verlangens worden nu op een rijtje gezet. Plet meeste geld is nodig voor het voex-en van gesprekken met deze vrouwen en het trainen van pex-soneels- leden die de gesprekken moeten gaan voeren. De resultaten worden vexwerkt in een rapport met conclusies en aanbeve lingen. Er wordt samengewex-kt met de patiëntenox-ganisatie Het Klaverblad. beeld voor het wijzigen van de service rondTafeltje-dek-je. Als in de toekomst de maaltijden slechts één keer per week in diepvriesvorm worden afgele verd, gaan veel contacten verlo ren en ontstaat een grote mate van isolement en vereenzaming, waarschuwt de ANBO. Ook het feit dat de gemeente sinds enige tijd verkoopdemon straties in dorpshuizen en ver- zorgingscentr-a aan banden legt, wordt door de ouderen als zeer onplezierig ervaren. Tenslotte geeft de gemeente, volgens de Regioraad, een on juiste intex-pretatie van het be grip substitutiebeleid. In de startnotitie wordt dit omschre ven als 'verschuiving van ver- zorging en verpleging in instel lingen naar verzórging thuis door professionele thuiszorg, familie en vrienden'. De Regio raad benadrukt dat het juist niet gaat om mantelzorg, maar uitsluitend om professionele thuiszorg. Deze reactie van de ANBO staat op de lijst van ingekomen stuk ken voor de gemeenteraadsver gadering op donderdag 30 no vember in Theater Mondragon in Zierikzee. We nemen een kijkje in de buurtschap Westenschouwen. Deze foto werd heel lang geleden gemaakt door boekhandelaar Piet Ochtman uit Zierikzee. Links op de foto staat zijn zoon Jan Ochtman. Op de achtergrond zien we tussen de bomen het bekende etablissement 'Westenschouwens Welvaren', waar tot 1971 de dames 'Kaatje en Kootje' van de Zande de scepter zwaaiden. Na die tijd is het verschillende malen van eigenaar verwisseld en tegenwoordig draagt het de naam van restaurant De Schouwse Pot. Correspondentie over deze rubriek kan worden gericht aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Regioraad van de Algemene Bond voor Ou deren Schouwen-Duiveland (ANBO) heeft er moeite mee dat de gemeente een Startnotitie Lokaal Ouderenbeleid heeft op gesteld zonder deze bond daarin te betrekken. Het verbaast de ANBO zeer dat ze de notitie via de Stichting Welzijn Ouderen moest ontvangen. De ANBO Regioraad schrijft dat in een bxrief aan de gemeen teraad. Ondanks de bezwaren tegen de gang van zaken wil de Regioraad alsnog enkele kant tekeningen maken bij het voor genomen ouderenbeleid van de gemeente. Zo heeft de ANBO al moeite met de inleiding. Daarin signaleert de. gemeente het ontstaan van een 'andere type oudere'. Die andere oudere wordt omschre ven als 'veelal in goede doen, mondiger en kritischer, bereisd en bereid om als vrijwilliger maatschappelijk actief te blij ven'. Volgens de ANBO is dit een speculatieve veronderstelling en wijst de praktijk juist uit dat het steeds moeilijker wordt om vrijwilligers te weiven voor het werk bij verenigingen en orga nisaties. Ten aanzien van huisvesting voor ouderen spreekt de ANBO zich uit voor handhaving c.q. uitbreiding van de bestaande vei-zorgingshuizen bijvoorbeeld door verstex-king van de wijk- functie. Als er extra geld voor zorg beschikbaar komt voor verbetering van de zorgvoorzie ning wil de ANBO dat bestemd zien voor directe zorg en hulp aan de bedden. Verder draagt de Regioraad ook enkele concrete vooi-beelden aan van vooi"zieningen die het welzijn voor ouderen in kleine kernen kunnen verbeteren: dorpswinkels, postagentschap pen en gemakkelijk bereikbare ontmoetingsplaatsen. Ook het stimuleren van de jeugd om hulp te bieden aan ouderen zou een onderdeel van het welzijns beleid kunnen zijn, vindt de ANBO. Tafeltje-dek-je In de optiek van de ouderen bond staan sommige beleids voornemens van de gemeente haaks op een goed lokaal oude renbeleid. Dat geldt bijvoor- BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse geeft zaterdag 25 november een snowparty in het eigen ge bouw aan het Stenenpad. Dit feest is bedoeld als vrolijke inleiding op de winter. De zaal zal in win tersfeer worden gebracht en er zullen speciale win- terdrankjes verkrijgbaar zijn. Voor de liefhebbers van sneeuw zal een heuse sneeuwmachine de ruimte van een witte sneeuwlaag voorzien. 's Middags zijn de kinde ren van de groepen 6 tot en met 8 jaar welkom in De Pul om daar de sinter klaasintocht een winters tintje te geven. De winterparty 's avonds begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45