Schuttevaer turft snelvaarders PZC Tijdelijke ijsbaan op Grote Markt in Goes Centrale helpt Goese vrijwilliger aan een baantje Klacht Europatuin over buurbedrijf niet-ontvankelijk Commissie steunt plan appartementen in Kamperland Vrijwilligers wijkondersteuningspunt krijgen erfstukken Heer Kleverskerke Vlissingen hekelt vrije doorvaart Antwerpen Man krijgt werkstraf voor stelen apparaten Tholen akkoord met grotere tuinhuisjes ,22 Schippersvereniging wil met resultaten maatregelen afdwingen Voorzitter van cultuurbestuur Vlissingen weg Open dag bij praktijkschool Indonesische dag in het Gasthuis woensdag 22 november 2000 door Wout Bareman TERNEUZEN - De schippers vereniging Koninklijke Schut tevaer inventariseert de komen de weken de problemen die te hard varende zeeschepen ver oorzaken op de Westerschelde. De hoge snelheden, waarmee vooral fruitjagers en andere schepen van lijndiensten varen, zijn de binnenschippers al jaren een doorn in het oog. Tot nu toe drongen ze tevergeefs aan op maatregelen. Op de Wester schelde geldt nog steeds geen maximumsnelheid. Het Zeeuwse regiobestuur van Schuttevaer heeft vastgesteld dat het aantal gevaarlijke situa ties hand over hand toeneemt. Is er sprake van hinder, dan mel den de schippers dat in de mees te gevallen onmiddellijk aan de verkeersposten en veroorzaakt de hoge golfslag van passerende zeeschepen schade aan boord doorTheo Calkoen DEN HAAG - De teleurstelling was dinsdag af te lezen van het gezicht van directeur C. J. Nouse van Europatuin in 's- Heer Hendrikskinderen toen hij de rechtszaal van de Raad van State in Den Haag verliet. Hij had zijn beklag willen doen over wijze waarop de gemeente in milieu-technische zin omgaat met zijn buurman: Technische Handelsonderneming A. D. van Gilst. Nouse's beroep werd ech ter door de Raad van State niet- ontvankelijk verklaard. Van Gilst verhuisde enige tijd terug naar z'n huidige vesti gingsplaats aan de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Hendriks kinderen. Hij huist daar in een voormalige tuinbouwschuur. Naast hem zitten Europatuin en Beveland Groenprojecten, bei de van Nouse. De gemeente verleende Van Gilst onlangs een nieuwe mi lieuvergunning. Volgens Nouse deugt die vergunning niet. De voorschriften zouden niet streng genoeg zijn om overlast in de buurt tegen gaan Bij de Raad van State bleek dat de vergunning is ingehaald door nieuwe wetgeving. Op grond daarvan hoeven bedrijven als Van Gilst geen milieuvergun- Rommeltje door Michelle Koek WISSEN KERKE - De Noord- Bevelandse commissie ruimte lijke ordening en recreatie is dinsdag akkoord gegaan met de bouw van drie appartementen complexen aan de Schotsman- weg in Kamperland. Het bouw plan is in strijd met het geldende bestemmingsplan. Daarom is een zogenoemde artikel 19-pro- cedure nodig. Om die procedure zo vlot mogelijk te laten verlo pen, sprak de commissie zich positief uit over een nieuw ver worven recht: delegatie van de raad aan het college. Dit bete kent dat niet de raad maar het college de procedure verder in banen leidt en goedkeurt. De raad zal hierover tijdens de raadsvergadering op 14 decem ber beslissen. Sinds 3 april dit jaar is zij hiervoor bevoegd. Toen trad de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening in wer king. Daarin wordt demogelijk heid geboden om los van een be stemmingsplan projecten te realiseren. Het is aan de ge meenteraad om te bepalen of hiervan gebruik wordt ge maakt. De bouwaanvraag is in gediend door Recreatiecentra Nederland uit Doorn. Zij wil drie appartementencomplexen met elk acht appartementen VLISSINGEN - Frans Haver kort heeft dinsdagavond beslo ten af te treden als voorzitter van het deelbestuur Podium kunsten, een onderdeel van de koepel van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RvKCV). Haverkort vindt het genoeg na de problemen die zijn gerezen tussen de RvKCV, het Vlissingse college en ambtenaar K. Over- dam. Eerder verweet het college Haverkort en vice-voorzitter Paul Sonke van Podiumkunsten eigengereid optreden. Haverkort en Sonke stuurden, gesteund door het bestuur van de RvKCV, functionaris Over- dam terug naar zijn baas, het college van burgemeester en wethouders. Het college stelde vervolgens Haverkort én Sonke op non-actief. Sonke diende on langs zijn ontslag in, Haverkort volgde gisteren. dan wordt daarvan aangifte ge daan bij de politie te water. Schuttevaer wil met de onder zoeksresultaten in de hand - er loopt momenteel een enquête - de verantwoordelijke instanties met de neus op de feiten druk ken en nogmaals aandringen op maatregelen. De gegevens wor den in de eerste plaats op tafel gelegd tijdens het periodiek overleg van de Stuurgroep Nau tisch Overleg Westerschelde (SNO), waarin Rijkswaterstaat, de Scheepvaartdienst Wester schelde, de Belgische overheid, het Belgisch en Nederlands Loodswezen en Schuttevaer zijn vertegenwoordigd. De re sultaten worden ook gepresen teerd op de jaarvergadering van de Zeeuse afdelingen in decem ber. De schippersoi'ganisatie was al eerder van plan de kwes tie ook aan te kaarten bij minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Mogelijk gebeurt dat straks aan de hand van het nieuwe cijfermateriaal. Communicatie Schuttevaer hamert al jaren op het belang van een betere com municatie tussen zee- en bin nenschepen op de Westerschel de, maar steekt ook de hand in eigen boezem. Volgens de schip- persorganisatie mag ook van de binnenschippers goed zeeman schap worden verwacht. Daar mee is een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland het eens. „Niet alleen de zeevaart veroorzaakt problemen, som mige schippers roepen ze ook over zichzelf af. Als je soms zo'n Frans spitsje met water tot in het gangboord bij zwaar weer de Westerschelde ziet overste ken tussen Temeuzen en Hans- weert hou je je hart vast. Niet alleen de zeevaart moet z'n ver antwoordelijkheid nemen, dat moeten ook de schippers doen. Verantwoordelijkheid en kwa liteit. Goed zeemanschap dus." Waterstaat houdt de ontwikke lingen op de Westerschelde nauwlettend in het oog. Het in voeren van een maximumsnel heid zou niet alleen op protest van de Belgische havenautori teiten én van de rederijen lei den, maar ook tot nieuwe onvei lige situaties voor bijvoorbeeld tijgebonden schepen. Waterstaat laat het vooralsnog over de politie te water om te be oordelen wanneer de grenzen van het toelaatbare op de Wes terschelde worden overschre den. ning meer aan te vragen. Door heel Nederland geldt nu - een hele mond vol - de Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) inrichtingen voor motorvoer tuigen milieubeheer. In deze AMvB staan in algemene zin de milieuvoorschriften waaraan dergelijke bedrijven zich moe ten houden. Door de komst van de AMvB vervalt de aan Van Gilst verleende milieuvergun ning en kan Nouse daar dus niet meer tegen in beroep komen. Na afloop van de zitting vertel de Nouse dat het naar zijn me ning 'een rommeltje' is op het terrein van Van Gilst. Het zit hem niet lekker hoe het de laat ste tijd met Van Gilst is gegaan. Het bedrijf had volgens hem he lemaal niet in de tuinbouw schuur mogen trekken. Pas na nieuwbouw is volgens hem op die locatie een toonbaar bedrijf van de grond te trekken. Door de milieuvergunning van Van Gilst aan te vechten, tracht te Nouse te voorkomen dat de huidige situatie nog veel langer voortduurt. Nouse kondigde aan dat hij nu na zal gaan of Van Gilst alle voorschriften uit de AMvB naleeft. Doet hij dat niet dat zal Nouse bij de gemeente aandringen op handhaving van de voorschriften realiseren. Op drie punten zijn de plannen in strijd met het be stemmingsplan. De geplande gebouwen worden te hoog, zes meter in plaats van de toegesta ne vijf meter, de appartementen worden te groot, 65 in plaats van 55 vierkante meter en ze vallen voor de helft buiten de zone 'be bouwd gebied'. Voor wat betreft de hoogte van de gebouwen kan de gemeente vrijstelling aanvragen. De twee overige punten behoeven een artikel 19-procedure. Het colle ge vindt de oppervlaktevergro- ting vanuit ruimtelijk oogpunt aanvaardbaar. De situering bui ten de zone 'bebouwd gebied' is een gevolg van onjuist verstrek te informatie aan de aanvrager. Het college voorziet ook hier vanuit ruimtelijk oogpunt geen bezwaar tegen het ingediende bouwplan. GOES - De praktijkschool De Wissel in Goes houdt vrijdag 24 november een open dag. De school voor speciaal voortgezet praktisch onderwijs wil op deze dag laten zien wat praktijkon derwijs inhoudt en waar de op leiding uit bestaat. De Wissel is er voor leerlingen die het reguliere voortgezet on derwijs niet kunnen volgen. De leerlingen worden voorbereid op een plaats op de arbeids markt, geholpen een baan te zoeken en geleerd hoe ze deze langere tijd kunnen houden. De open dag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. door Ab van derSluis ARNEMUIDEN - B en W van Middelburg hebben het wijk ondersteuningspunt (WÓP) dinsdag, tijdens een bezoek van het voltallige college, ver rast met een deel van de erfenis van de laatste Heer van Kle verskerke. De vrijwilligers van het WOP kregen symbo lisch een dankboek van het ge west Oost-Vlaanderen, een metalen plaat en een zilveren beeld van drie kilo. Het ge meentebestuur bekijkt of de spullen een plek kunnen krij gen in het voormalige stadhuis van Arnemuiden of in het Zeeuws Archief. Het was de eerste keer sinds de gemeentelijke herindeling in 1997 dat het voltallige college van B en W een bezoek bracht aan het wijkondersteunings punt. „Het was", concludeerde J. den Engelsman van het WOP na afloop, „een zeer on derhouden en constructief ge sprek. We hebben lang de in druk gehad dat het college alleen maar per brief met ons wilde praten. Er was geen sprake van een dialoog." Tijdens het werkbezoek heeft het WOP een aantal wensen op tafel gelegd: vervanging van de verouderde gymzaal aan de Clasinastraat/Nieuwlandse- weg en behoud van het oude stadhuis van Arnemuiden. Het college liet tijdens het bezoek weten positief mee te willen denken aan realisering van de verlangens van Arnemuiden. Afgesproken is dat het werk bezoek herhaald zal worden. Den Engelsman. „Ik heb het bezoek gezien als een erken ning en waardering voor ons werk." Pakketje Tijdens het bezoek overhan digde het college een drietal erfstukken uit de erfenis van dr. M. W. R. van Vollenhoven, oud-buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister van H. M. der Koningin der Neder landen in Spanje. Bij de gemeente Middelburg werd enige tijd geleden een merk waardig pakketje uit Spanje bezorgd Het ging om een erfe nis van Leticia de Bourbon, familie van het Spaanse vor stenhuis, gericht aan de voor malige gemeente Arnemuiden Pas na enige naspeuring werd de relatie tussen De Bourbons en Arnemuiden duidelijk. Ma ria Christina de Bourbon is ge trouwd geweest met Van Vol lenhoven. Van Vollenhoven werd op 25 november 1882 ge boren in Haarlem. Gedurende de Eerste Wereldoorlog zette hij zich in bijzonder in voor de Belgische vluchtelingen. Als diplomaat werkte hij in Span- j e waar hij in 1921 in het huwe lijk trad met prinses Maria Christina de Bourbon. Waar schijnlijk heeft Van Vollenho ven tot zijn dood in mei 1976 in Spanje doorgebracht. Gedu rende zijn loopbaan ontving hij verschillende onderschei dingen uit Pruisen, Rusland, Griekenland, Perzië, Italië, Portugal en Spanje. Eerbetoon Het meeste eerbetoon kreeg hij België. Hij was onder meer ereburger van Brussel, Gent, Antwerpen en Luik. Zijn borstbeeld staat in de senaat te het WOP kr< :eld was één van de erfstukken van de Heer van Kleverskerke die de vrijwilligers van ;n. foto's Ruben Oreel Brussel en in dezelfde stad is een avenue naar hem ver noemd. Het pakket uit Spanje bevatte drie stukken waarvan Van Vollenhoven had bepaald dat deze na zijn dood bezorgd moesten worden aan Arne muiden. In 19 7 6 ontving de gemeente al diverse legaten, waaronder uniformen, brevetten van ere burgerschappen en onder scheidingen. In het dankboek staan handtekeningen van het gemeentebestuur van Oost- Vlaanderen, op de metalen plaats staan de ingegraveerde namen van Belgen die hij uit Duitse gevangenschap be vrijdde en het zilveren beeld is een voorstelling van de heilige Michael, het wapen van Brus sel. Eén van de geschenken die de vrijwilligers van het WOP kregen: een dankboek van het gewest Oost-Vlaanderen. door Marco de Swart GOES - In de eerste week van het nieuwe jaar staat op de Gro te Markt in Goes een ijsbaan. De Rabobank Beveland laat de openluchtbaan plaatsen. De op brengst komt ten goede aan ijs- club Krabbendijke en een nog te bepalen goed doel op Zuid-Be veland. Tussen 31 december en 6 januari is de baan open voor publiek. Muziek en verlichting zorgen, samen met een koek-en-zopie kraam, voor de juiste schaats- sfeer. Daarnaast worden kunst stof schaatsen verhuurd. Een bedrijf uit Baarn bouwt de baan Het zorgt ook voor een ijs machine. De Rabobank koos vanwege de betere sfeer voor een openlucht- baan. „Zo ben je veel meer be trokken bij de omgeving", ver telt M.R.E van Maanen van de bank. „Je loopt natuurlijk het risico dat het regent, maar in de open lucht is het gewoon leuker. Je doet een dikke trui aan en je gaat schaatsen. De tijdelijke ijsbaan is een 'ca deautje aan de Bevelandse be volking'. „De Rabobanken van Reimerswaal, Borsele-Oost en Goes fuseren binnenkort en daarom bieden wij de gemeen schap dit aan." Als de ijsbaan een succes blijkt, wil de Rabo bank het volgend jaar weer or ganiseren. „Maar dan in samen werking met de Goese horeca en de gemeente, want het kost veel geld." De baan kost tussen de 60.000 en 80.000 gulden. Van Maanen verwacht dat de toegang tijdens zogenaamde toptijden vijf gul den per uur bedraagt. „Maar in de rustige uurtjes kunnen men sen onbeperkt schaatsen voor dat geld." Het huren van schaat sen kost eveneens vijf gulden. Van Maanen benadrukt dat het toegangsgeld niet naar de bank gaat. „Dat gaat naar ijscub Krabbendijke, die zorgt voor het beheer van de baan, en naar een nog te bepalen goed doel. In ieder geval iets in Zuid-Beve land." De gemeente Goes stelde de eis dat de dinsdagmarkt op 2 janu- ari gewoon door moet gaan. Doordat een aantal marktkoop lui met vakantie is en bepaalde producten in de winter minder goed verkopen, is de markt klei ner dan normaal en hoeft de ijs baan niet te wijken. De baan heeft een oppervlakte van 400 vierkante meter en komt pal voor het kantoor van de bank. Samen met de plek voor de schaatsenverhuur en de koek-en-zopie kraam neemt de attractie 720 vierkante meter in beslag. Dit is ongeveer de helft van de Grote Markt. door Inqrid Huibers GOES - Inwoners van de ge meente Goes die vrijwillig hun handen willen laten wapperen kunnen binnenkort voor een leuk baantje terecht bij een vrij- willigerscentrale. De provinciebestuurders beslo ten dinsdag honderdduizend gulden aan het project bij te dragen. Samen met een al eerder toegezegde rijkssubsidie van vijftigduizend gulden, is er nu genoeg geld om voor twee jaar een coördinator aan te stellen om de vrijwilligerscentrale op poten te zetten. Het is in eerste instantie de be doeling werkwillende vrijwilli gers en hulpbehoevende instel lingen, sport- of bijvoorbeeld muziekverenigingen met elkaar in contact te brengen. Tegelij kertijd wil de gemeente de cen trale inzetten om mensen die al lang zonder werk zitten weer op streek te helpen. „Vrijwilligerswerk kan een hele goede manier zijn om langdurig werkelozen weer aan een dag ritme te helpen. Mensen kunnen op die manier een sociaal net werk ontwikkelen", zegt Mieke Loeve, beleidsmedewerker wel zijn bij de gemeente Goes. De centrale wordt opgezet in sa menwerking met Emergis, het Gak, het Arbeidsbureau, de Goese sportraad en de stichting Stimulans. „Het is lastig als ie.- dere organisatie voor zich in stellingen gaat benaderen om vrijwilligers te kunnen plaat sen", zegt Loeve. „Daaromtrek ken we gezamenlijk op. Wel blijft elke instantie zelf verant woordelijk voor de begeleiding van zijn vrijwilligers." Een eigen onderkomen is er nog niet voor de vrijwilligerscentra le. Wel lijkt het logisch om het project op te nemen in de nieuw te vormen overkoepelende wel zijnsorganisatie. Daarin krij gen het Jeugd- en Jongerenwerk Goese Polder, de stichting Sti mulans, het Vluchtelingenwerk en de stichting Welzijn voor Ou deren een plek. De nieuwe welzijnsorganisatie wordt ondergebracht bij het Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio. Dat is bezig met een nieuw pand in het Stations park in Goes. Dat is op zijn vroegst in het voorjaar van 2002 klaar. „Zolang kan de vrijwilli gerscentrale niet wachten", zegt Loeve. „Daarom denken we aan een tijdelijk onderko men, bijvoorbeeld bij de str- ching Stimulans." De vrijwilli gerscentrale moet de komende maanden vorm krijgen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van D66 Vlissingen vindt het een doorn in het oog dat nog steeds het zogenoemde Scheidingsver drag uit 1839 wordt gevolgd waarin een vrije doorvaart naar Antwerpen is beschreven. „Daarom moet de derde verdie ping van de Westerschelde niet doorgaan. Dit verdrag is niet bedoeld voor de oceaanreuzen van de 2 le eeuw", merkt T. Aalfs van D66 op. Onlangs werd bekend dat Vlaanderen blijft hameren op deze onbelemmerde vaart die in dat Scheidingsverdrag is gere geld. Dat betekent onder meer dat er een optimale toeganke lijkheid van de Scheldehavens moet zijn. „Schepen met een grote diepgang kunnen vrijwel nooit verder stroomopwaarts de rivieren bevaren. Daarom heb ben we in Nederland de Maas vlakte aangelegd en België heeft daar waarschijnlijk de haven van Zeebrugge voor gemaakt." De Vlissingse gemeenteraad vindt unaniem dat verder uit diepen van de Westerschelde uit den boze is. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een achttien jarige inwoner van Borssele is dinsdag in Middelburg voor diefstallen veroordeeld tot tachtig uur onbetaalde arbeid en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarnaast moet hij aan het gedupeerde centrum Revalidatie Genees kunde Zeeland De Lindenhof in Goes een schadevergoeding van 3100 gulden betalen. De man had 19 mei dit jaar uit het revalidatiecentrum twee te levisietoestellen, een videore corder en een stereocombinatie weggenomen. Een maand later stal hij uit De Lindenhof nog maals een televisie. De appara tuur was met sponsorgelden nog maar net aangekocht. De verdachte had kunnen toe slaan, omdat hij in het revalida tiecentrum werkzaamheden moest verrichten voor zijn baas. De dader zei door een verkeerde vriend te zijn aangezet om te gaan stelen. Na een ruzie om het geloof liep hij van huis weg en trok hi] bij zijn compaan, die meehielp, in. De apparatuur werd doorverkocht; de op brengst werd gedeeld. De dief stallen hadden een behoorlijke impact op de revaliderende pa tiënten, waaronder de nodige onrust heerste. „Dat kleurt deze zaak", gaf de politierechter te kennen. Hij verwees naar het dienstverband van de verdachte, waardoor het gemakkelijk was om het ge bouw binnen te geraken. Er war ren geen braaksporen te zien. Het kostte tenslotte zijn ont slag. Officier van justitie H. den Hartog had zo haar twijfels of het bij deze diefstallen zal blij ven. Raadsman D. Olie stelde dat zijn cliënt te vroeg zijn eigen weg was gegaan. Inmiddels was het contact met zijn ouders her steld en heeft hij weer werk ge vonden. „Het zal toch al een zware dobber voor hem worden om de schade te vergoeden." De uitspraak was conform de eis. GOES - Zorgcentrum het Gast huis in Goes houdt woensdag 22 november een Indonesische dag. Nadat de bewoners 's och tends een Indonesische maaltijd hebben gekregen, is er 's mid dags een Indonesische markt. De markt, die toegankelijk voor alle belangstellenden, begint om 14.00 uur. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Op Thoolse tuinpercelen groter dan 400 vierkante meter mag, onder bepaalde voorwaarden, een ge bouwtje van twaalf vierkante meter worden neergezet. Daarmee volgt het dagelijks be stuur van de gemeente Tholen het voorstel dat vorige jaar door de commissie gemeentelijke ontwikkeling is gedaan. Het college van burgemeester en wethouders was aanvankelijk verdeeld over deze kwestie. Een meerderheid vond dat dergelij ke grote bouwsels alleen passen op terreinen die groter zijn dan 800 vierkante meter. De maxi- mumomvang van tuinhuisjes op kleinere stukken grond werd op negen vierkante meter vastge steld. Die laatste regel blijft gehand haafd. Tholenaren mogen, vol gens de beleidsnota Bebou wingsmogelijkheden op woon- percelen, in de tuin ten hoogste één gebouwtje neerzetten - ter grootte van negen vierkante meter en maximaal 2 meter 50 hoog. Voor percelen groter dan 400.vierkante meter is er nu de mogelijkheid een gebouw van maximaal twaalf vierkante me ter neer te zetten. Het bouwsel moet minstens een meter van de perceelsgrens afstaan. Sluit de perceelsgrens aan op een open bare weg, voetpad of fietspad, dan moet drie meter onbe bouwd blijven. Het tuinhuisje mag uitsluitend gebruikt wor den voor opslagdoeleinden. De gemeente stelt deze regeling vast vooruitlopend op de actua lisering van bestemmingsplan nen. Dat proces wordt in 2004 afgerond. Het onderwerp komt ter sprake in de vergadering van de raad van de gemeente Tholen op maandag 27 november. Deze vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk en begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 40