Kamer hekelt aanpak van BSE Borst wil overheidsbureau voor medicinale cannabis Van Boxtel voor naturalisatie-ritueel Eén op tien kinderen groeit op in armoede Zakelijk bankieren met een toprendement én maximale bewegingsvrijheid. X 3 Alleen minister Brinkhorst zelf snapt zijn beleid nog Leefbaar Utrecht werkt aan coalitie Samenscholing Twaalf jaar voor serieverkrachter Extra geld voor mbo-examens Geen bewijs voor doden peuter Kamer wil De Appel redden Fonds vergoedt brailleleesregel Vermindering van uitstoot kooldioxide via Roemenië CDA tegen euthanasie-voorstel UGIUU SNS EuroTopRekening nïo, JA, ik wil meer weten over de SNS EuroTopRekening. j SN£ woensdag 22 november 2000 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft felle kritiek op de handelswijze van minister Brinkhorst van Landbouw in de BSE-affaire. Brinkhorst wees vrijdag een im portverbod van Frans rundvlees categorisch af. Zaterdag be sloot hij Frans rundvlees apart te hangen, geschrokken als hij I was van de onrust onder consu menten. Gisteren kwam de mi nister met de mededeling dat er in Nederland geen Franse T-bo- ne steak meer verkocht mag worden, maar dat betekent niet dat er gevaar is voor de volksge zondheid, zo verzekerde hij Tweede-Kamerlid Marijke Vos van GroenLinks had het over 'gezwabber', Joop Atsma van het CDA sprak van 'hele en hal ve draaien die de minister i maakt'. Ook bij de regerings- I partijen vond men de hele zaak maar vreemd, maar de meeste woordvoerders hielden hun I kruit droog tot een debat over BSE en voedselveiligheid dat vanavond wordt gehouden. Zwabberaar I Brinkhorst kreeg het beeld van een zwabberaar niet wegge poetst. De lijn is ook moeilijk uit te leggen, want het is een mix van nationale en Europese maatregelen. UTRECHT - Leefbaar Utrecht wil een college van B en W gaan vormen met PvdA, CDA en de nu nog Vleutense partij Burger Gemeenschap (B&G). De stadspartij is tot die keus geko men na gesprekken met alle partijen die per 1 januari, na de fusie van Utrecht met Vleuten- De Meern, de nieuwe Utrechtse gemeenteraad vormen. Leefbaar Utrecht werd met veertien zetels de grootste frac tie bij de op 8 november gehou den gemeenteraadsverkiezin gen. De partij denkt met de gekozen partijen de meeste kans te hebben om een succesvol col lege te vormen. ANP Zaterdag schrok Brinkhorst van de bezorgde reacties van de consumenten op mogelijk BSE- gevaar. Daarom besloot hij het Franse rundvlees in de slacht huizen even apart te houden. In Frankrijk waren inmiddels al veel strengere maatregelen ge nomen. Zo mocht er onder meer geen vlees met bot meer ver kocht worden en moesten kalfs zwezerik en darmen worden vernietigd. Volgens de veteri naire experts allemaal overbo dige maatregelen, omdat ex- geen enkele wetenschappelijk bewijs was voor de besmette lijkheid van die delen van een rund. ,,De Franse runderen vor men geen groter gevaar voor de volksgezondheid dan de Neder landse runderen", zei Brink horst gisteren dan ook. Toch be sloot hij dat Franse runderen die in Nederland worden ge slacht anders worden behan deld dan de Nederlandse runde ren. Ook in Nederland gaat de Fran se zwezerik eruit, evenals de darmen. Van een Frans rund in Nederland mag ook geen T-bone steak worden afgesneden, maar van een Nederlands rund wel. Maandag verkochten de slagers dus nog gewoon Franse T-bone steaks, maar vandaag is dit pro duct uit de schappen verdwe nen. Nederlandse steaks en die uit andere landen mogen wél worden verkocht. „Wij behan delen Franse runderen in Ne derland hetzelfde als de Fran sen in hun eigen land", aldus landbouwminister Brinkhorst. Intussen heeft ook Griekenland besloten de invoer van Frans rundvlees te verbieden. De maatregel gaat vandaag in. Ook levende dieren uit Frankrijk worden uit Griekenland ge weerd. Het gebruik van dier meel, al dan niet geïmporteerd, is ook verboden. GPD/ANP pagina 2: commentaar DEIL - Op tal van plekken langs de A15 in de Betuwe komen kieviten samen om, voor de winter invalt, naar het zuiden te trekken. foto William Hoogteyling/ANP van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het aantal kin deren onder de achttien jaar dat in Nederland in armoede op groeit, is tussen 1990 en 1998 toegenomen met bijna vijftig duizend. Twee jaar geleden leef de in ons land één op de tien kin deren in armoede, in totaal 354.000 kinderen. Dat blijkt uit een onderzoek van deErasmus Universiteit Rotter dam (EUR) in opdracht van de interdepartementale Commis sie Jeugdonderzoek. Het onder zoek duidt leven in armoede aan als opgroeien in een gezin dat leeft van een minimuminko men. De resultaten van het on derzoek zijn gisteren gepresen teerd op een bijeenkomst in Den Bosch. Volgens onderzoekster T. van den Hoek lijkt de belangrijkste oorzaak van de groeiende ar moede onder minderjarigen te schuilen in de toename van het Aantal eenoudergezinnen. Vaak zijn kinderen van allochtone ouders de dupe. Vergeleken met van oorprong Nederlandse kinderen leven drie keer zo veel Surinaamse kinderen in armoede, vier keer zo veel Turkse en vijf keer zo veel Marokkaanse. Jongeren die in een arme omge ving opgroeien, moeten het veelal stellen zonder extraatjes die bij andere inkomensgroepen gebruikelijker zijn. Voldoende kleding, vakanties, uitstapjes én een verenigingsleven zijn er voor een groeiend aantal min derjarigen in Nederland steeds minder bij. Warme maaltijd In één op de vier armoedegezin- nen kan niet iedere clag een war me maaltijd worden klaarge maakt. Ouders schamen zich daar meestal voor. Toch zijn kinderen die opgroeien in ar moede over het algemeen licha melijk niet ongezonder, zo blijkt uit het EUR-onderzoek. Kinderen in arme gezinnen le ren al vroeg met weinig geld om te gaan door de tering naar de nering te zetten. In de beleving van de groep ondervraagde kin deren vormt gemis aan materië le zaken niet een echt probleem, wel het ontbreken van voldoen de sociale activiteiten. „In de vakantieperiode exwaren arme kinderen deze situatie als pijn lijk, omdat leeftijdgenoten af reizen en zij achterblijven", stelt Van den Hoek. Sommige ouders die op het soci aal minimum leven gaan op tal van fronten gebukt onder hun situatie, anderen proberen er het beste van te maken. De ma nier waarop volwassenen hun armoede ervaren heeft echter nauwelijks invloed op de ma nier waarop ze htm kinderen op voeden. „Er lijkt weinig reden voor de veronderstelling dat financiële armoede negatieve gevolgen heeft voor de kwaliteit van het opvoedingsgedrag. Ouders clie moeilijk kunnen rondkomen zijn vaak consistenter in hun opvoeding", aldus de onder zoekster. ANP door Hans Leber DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid wil een overheidsbureau oprichten dat legaal zorg draagt voor de teelt en verspreiding van cannabis (softdrugs) voor medisch ge bruik. Dit Bureau Medicinale Cannabis (BMC) moet er vol gens een woordvoerder van Borst uiteindelijk voor zorgen dat apothekers niet langer in een koffieshop de cannabis voor de vaak ernstig zieke patiënten hoeven te kopen. Patiëntenverenigingen en ook de organisatie van apothekers, KNMP, reageren verheugd op het voornemen van de minister. Woordvoerder A. Oomen van de Aids-stichting denkt dat zo een hoop ongemak voor patiënten kan worden voorkomen. „Ze hoeven geen obscuur, semi-le- gaal circuit meer in om die spul len te kopen. Zo'n bureau is een goede zaak." De minister zal de voorstellen over het BMC half december naar de Tweede Ka mer sturen. Cannabisproducten (hasj of wiet) blijken zeer heilzaam bij onder meer de pijnbestrijding. Menig kanker-, MS- of Parkin- sonpatiënt ervaart minder pijn bij het gebruik er van. Ook veel aidspatiënten gebruiken can nabis om de bijwerkingen van him medicijnen, zoals misse lijkheid, tegen te gaan. De werkzaamheid van cannabis is bekend sinds de oudheid, maar het medisch gebruik wordt in Nederland nog als 'illegaal maar gedoogd' bestempeld. Menig apotheker moet nu nog voor het inkopen van de hasj naar koffieshops, of de patiënt moet de aanschaf zelf of via een kennis regelen. De apothekers- organisatie KNMP wil een einde aan deze toestanden. „We ver wachten dat Borst via dit nieu we bureau eerst wetenschappe lijk onderzoek naar de werking van cannabis mogelijk wil ma ken. Tot dusver kon dat niet om dat het aankopen en in bezit hebben van hasj, ook voor we tenschappelijke doelen, straf baar was." Nieuwsgierig De KNMP ziet het medicinaal gebruik van cannabis liefst van daag nog ingevoerd. „Als de minister verder gaat, en het daadwerkelijk via de overheid beschikbaar maakt voor pati- GRONINGEN - De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 45-jarige man voor zes gewelddadige verkrachtingen ver oordeeld tot twaalf jaar cel en TBS. De man werd in maart aangehouden nadat hij 's nachts een vrouw in haar woning had verkracht. Het slachtoffer herken de hem als een voormalige buurman. Het Nederlands Foren sisch Instituut vergeleek het DNA-profiel van de veroordeel- de niet alleen met de sporen op het lichaam van de vrouw, maar ook met spermaresten die in vijf eerdere verkrachtings zaken bij de slachtoffers werden aangetroffen. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer trekt 25 mil joen gulden ex tra uit voor de verbetering van de mbo-examens. Deze deugen niet en er is extra geld nodig om de toetsen te moderniseren. De Kamer heeft gisteren met algemene stemmen een amende ment aangenomen, waardoor minister Hermans van Onder wijs de portemonnee moet trekken. Hermans en de bei-oepsonderwijsox-ganisaties hebben al afge sproken om de examens te verbeteren en het toezicht te ver- schelpen. Momenteel verschillen de eindtoetsen te veel per opleiding. ANP ALKMAAR - Een twintigjarige vrouw uit Den Helder is giste ren door de rechtbank in Alkmaar vrij gesproken van zware mishandeling die leidde tot de dood van haar zoon van twee- Volgens de rechter vergat de schouwarts de temperatuur van het overleden kind op te nemen. Hierdoor kan het tijdstip van overlijden moeilijk woi'den vastgesteld en kan de verdachte volgens de rechtbank niet als schuldige worden aangewezen. Bovendien zijn er volgens de rechtbankpresident meer lezin gen over wat er op de avond van 17 december 1999is gebeurd. Er zijn veel te veel onzekerheden, waardoor er geen wettig en overtuigend bewijs is voor de veroordeling van de verdachte", aldus de rechter. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat het Haagse toneelge zelschap De Appel blij ft. Een motie van het CDA om de subsi die aan de groep voort te zetten, werd gistermiddag met 74 stemmen voor en 68 stemmen tegen aangenomen. Staatsse- cretaris Van der Ploeg (Cultuur) leek gistermiddag niet van plan de motie uit te voeren. Het CDA vindt dat De Appel, het oudste gezelschap van Ne derland, nog vier jaar subsidie moet krijgen omdat het maat schappelijk bereik van degi'oep groot is. Bovendien komt Den Haag er in de Cultuurnota toch al wat karig af. Daarnaast komt er, redeneert het CDA, in de toekomst extra geld voor de kunsten. ANP DEN KLAAG - Blinden en slechtzienden krijgen een moderne re, veertigcellige brailleleesregel op de computer vergoed van het ziekenfonds. Ook een aanvullend recht op bijbehorende spraakondersteu- ningsapparatuur behoort tot de mogelijkheden. Een brail leleesregel is een balkje dat bevestigd is aan de computer en met puntjes de informatie van het scherm doorgeeft. Dit heeft staatssecretaris Vliegenthart gisteren aan de Twee de Kamer laten weten. Vergoeding behoorde al tot de moge lijkheden, maar zorgverzekeraars bleken in de praktijk daar bij zeer terughoudend. Het College voor Zorgverzekeringen heeft nu in een brief aan alle verzekeraars duidelijk gemaakt dat verzekerden er recht op hebben. ANP enten, zou dat helemaal mooi zijn. Het werkt, dat weten we zeker. En het gaat meestal om zeer zieke mensen die het nodig hebben. We wachten Borsts voorstel met grote nieuwsgie righeid af." Probleem voor Borst en haar ministerie is het vinden van een hasjteler en -handelaar die nim mer illegale activiteiten onder nam. De woordvoerder: „Dat is een vooiwaarde, en we snappen dat de mensen met kennis van deze zaken vaak al in de teelt of de handel zitten. Maar het moet mogelijk zijn zo iemand te vin den." Het BMC moet in januari beginnen en na wetenschappe lijk onderzoek, dat cle werk zaamheid bewijst, de cannabis ook voor patiënten en apothe kers beschikbaar maken. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland gaat een groot deel van de internatio naal afgesproken vermindering van de uitstoot van kooldioxide verwezenlijken in Roemenië. Minister Jorritsma van Econo mische Zaken tekende hierover gisteren een akkoord met de Roemeense minister Romica, op de Klimaatconferentie. Het gaat om een reductie van vijf megaton per jaar in de pe riode van 2008 tot 2012. Neder land gaat de helft van zijn portie in de kooldioxide-reductie waar maken door investexdngen in het buitenland, of wel 125 megaton. Eenvijfde daarvan zal plaatshebben in Roemenië. Ons land heeft al veel ervaring opgedaan met dit soort projec ten in Midden- en Oost-Eui"opa. De prijs om de kooldioxide-uit stoot in deze landen met een ton terug te dringen bedraagt zo'n tien tot twintig gulden. In Ne derland kost de vermindering zo'n veertig gulden per ton. ANP DEN HAAG - Het CDA wil dat het kabinet het wetsvoorstel voor de nieuwe euthanasiewet intrekt. Fractiespecialiste Ross vindt dat het voorstel in een heel ander licht is gekomen door de zaak-Brongersma. In haar visie zou euthanasie nu, door een uit spraak van de rechtbank, ook toegepast mogen worden op ge zonde mensen. Dat is volgens het CDA in strijd met het doel van het wetsvoorstel. Daarin is ondraaglijk en uitzichtloos me disch lijden een voorwaarde voor euthanasie. ANP (Advertentie) door Hans van Soest DEN HAAG - Een buitenlander die Nederlander wordt en met de hand op het hart belooft de Nederlandse Grondwet te zul len respecteren. Minister Van Boxtel van Grote Steden- en In tegratiebeleid vindt het wel wat. Hij wil dat de zestigdui zend allochtonen die zich jaar lijks laten naturaliseren op ceremoniële wijze het Neder landerschap ontvangen. Tijdens een werkbezoek aan Ca nada zag hij onlangs dat de nieuwkomers zich hierdoor veel meer welkom voelen. Van Box tel wil zo'n welkomsceremonie ook in Nederland invoeren. - Wat houdt zo'n plechtigheid precies in? Van Boxtel: „In Canada komen er jaarlijks tweehonderddui zend allochtonen bij. Na drie jaar kunnen zij een Canadees paspoort aanvragen. Na een in- burgeringscursus moeten zij een aantal vragen beantwoor den waarin hun kennis van het land wordt getoetst. Als ze daar een voldoende voor scoren, wor (Advertentie) het is weer Penny Time de moeite waard lange vorststraat goes den ze uitgenodigd voor een 'ci tizenship ceremony'. Een rech ter leest hun rechten en plichten voor die bij het Canadees staats- burgei'schap horen. Iedereen van veertien jaar en ouder zweert trouw aan de grondwet. Dat gaat met veel vreugdetra nen gepaard. Veel mensen voe len zich na een jarenlang veiie- den als vluchteling eindelijk in een samenleving opgenomen. Ik was dan ook echt geroerd toen ik het zag, Na afloop van de cere monie wordt gezamenlijk het volkslied gezongen, waarna de meesten even met de rechter op de foto willen als herinnering." - Wat is er de meerwaarde van? „Integratie is niet voor iedereen hetzelfde, maar enkele aspecten zijn boven elke discussie verhe ven. Iedere nieuwkomer hoort zich gewoon naar de normen van de wet- en regelgeving te voegen. Het is goed als dat op zo'n manier voor het voetlicht wordt gebracht. In Nederland kun je je voorstellen dat we van nieuwkomers verwachten dat ze artikel 1 van de Grondwet kennen: iedereen is gelijk onge acht ras, sekse et cetera. Ook kun je ze wijzen op de scheiding tussen kerk en staat. 'U kiest voor dit land, dus moet u zich ook aan bepaalde spelregels houden'. Daarnaast schept zo'n ceremo nie een gezamenlijke band. Aan de allochtonen maakt het dui- Minister Van Boxtel delijk dat ze er nu echt bij horen en aan de autochtonen wordt duidelijk gemaakt dat dit hun nieuwe landgenoten zijn. Zo'n ceremonie is openbaar. Er komt in Canada veel publiek op af." - Gaat het in Nederland zoveel slechter dan? „Wij hebben toch een wat kille cultuur, vinden dingen al snel te nationalistisch. Bij het Neder lands elftal zijn we al verbaasd als twee voetballers het Wilhel mus kunnen meezingen. Wie hier vijf jaar woont, mag aan- spraak maken op het staatsbur gerschap. Zo iemand vraagt een paspoort aan op het gemeente huis. Er volgt dan vaak wel een gesprekje, maar dat stelt niets voor. Je vraagt het paspoort aan op het gemeentehuis en vijf mi nuten later sta je weer op straat in al je eenzaamheid in je nieu we land. Heel onpersoonlijk. Zo'n ceremonie is toch vooral een warme deken. Waarom zou den we nieuwkomers niet offici eel welkom heten?" - Gezellig met z'n allen lekker Hollands doen? „Ach nee zeg, het gaat me hele maal niet om een klompenge- voel. Niemand verwacht van nieuwkomers dat ze haring eten en erwtensoep lekker vinden. Ik wil het ook niet groter maken dan het is. Het gaat me om een officieel welkom en om de allochtonen nog eens extra te wijzen op de NedeiTandse rechtsorde. En of dat gepaard zou moeten gaan met het geza menlijk zingen van het volks lied, dat weet ik niet. Al vind ik niet dat we ons voor het Wilhel mus hoeven te schamen." - En nu? „Ik ga met staatssecretaris Co- hen van Justitie het idee eens doorpratenHij gaat over de na turalisatie van vreemdelingen. Wij zijn in Nederland pas sinds anderhalf jaar bezig met de in burgering van allochtonen en verplicht taalonderwijs. Dat is overigens ook gekopieerd naar' Canadees model." GPD Rente Heeft u regelmatig liquide middelen over die niet direct nodig zijn voor de bedrijfsvoering? Open dan nu een SNS EuroTopRekening. Daarmee haalt u een toprendement op uw financiële reserves, terwijl u toch op ieder moment over uw geld kunt beschikken. En als u nu een SNS EuroTopRekening opent ontvangt u bovendien een extra hoge rente*. Da's toch helemaal top? Dachten wij ook. Bel voor meer informatie SNS bank: Olll - 41 8311 Vraag naar de voorwaarden. r a $311402 I* Bedrijfsnaam: 1 _i Voorletters:i Doorhalen wat niet van toepassing is. Plaats: I Rekeningnummer (indien klant bij SNS bank): I Opsturen In een ongefrankeerde envelop naar IS bank, Antwoordnummer 1600, jsoo VB Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3