Kampeer boer verwijst slecht door PZC Hangjongeren in Vlissingen trekken zich nieuwsbrief over drugsoverlast aan PZC Sportclub mist geld voor vervoer gehandicapten Rotondes Sint-Maartensdijk bijna open Meer steun Kapelse minima I Gasten minicamping soms van kastje naar de muur gestuurd ,21 Kerstbonus minima Reimerswaal Werkstraf voor vernielingen Grondkoop voor bedrijventerrein Iep voor Groenste Dorp Gesprekken met gehandicapten Tentoonstelling in Kloetinge Excelsior geeft concert in Arendskerke Oud-directielid M.P.F. Haak van Hogeschool overleden Vlissinger maakt amok in stadhuis woensdag 22 november 2000 Vanaf vrijdag kan het verkeer van de twee nieuwe rotondes bij Sint-Maartensdijk gebruik maken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Nog even en dan hoort de omleiding bij Scherpenisse tot het verleden. Vrijdag 24 november worden de twee nieuw aangelegde roton des bij Sint-Maartensdijk vrijgegeven voor verkeer. Dat betekent dat gemotoriseerd verkeer in de loop van de dag weer rechtstreeks over de Provincialeweg vanaf Tholen- stad naar Stavenisse kan rijden. Vanaf augustus is gewerkt aan de aanleg van twee spiksplinternieuwe rotondes. Zij zorgen voor de aansluiting van Sint- Maartensdijk op de Provincialeweg, via de kruisingen met de Nijverheidsweg en Onder de Linden. De bedoeling was om de klus in december geklaard te hebben. Dat streven is gehaald, al is het karwei nog steeds niet af. Door de aanhoudende regen is het niet gelukt de rotondes van een as- faltdeklaag te voorzien. De provincie heeft besloten dit karwei door te schuiven naar het voorjaar volgend jaar. Als het eenmaal zover is, worden de rotondes op nieuw een week voor het verkeer afgeslo ten. Weggebruikers moeten tot die tijd, als gevolg van het ontbreken van een asfalt- deklaag, rekening houden met opstaande betonranden van middengeleiders en van rotondeblokken. Tot 15 december blijft Sint-Maartensdijk overigens beperkt toegankelijk. Dat komt omdat er tot die tijd nog bestratingswerk in de Tazelaarstraat en de Molendijk wordt uitgevoerd. Deze beide straten blij ven dan ook afgesloten voor verkeer. KRUININGEN - Ongeveer vierhonderd huishoudens in de gemeente Reimerswaal kunnen half december een eenmalige eindejaarsuitkering van honderd gulden tegemoet zien. De uitkering is een initiatief van de fractie van de PvdA. De partij lanceerde tijdens de begrotingsraad vorige maand een viertal voorstellen om minima extra te laten profiteren van het gun stige economische t ijDe raad omarmde eveneens de plannen voor een collectieve aanvullende ziektekostenverzekering, een bijdrage in deelname aan sociaal culturele activiteiten en een uitbreiding van de doelgroep voor deeltijd/uitstroompre mie tot alleenstaande ouders van kinderen tot en met 12 jaar. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Oud-Gastel is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot vijftig uur werkstraf. De Brabander had 23 februari dit jaar in Tholen een ruit van een Mercedes ingeslagen en ook tegen de auto geschopt. In de auto zat een dominee die onderweg was naar een kerkdienst. De dominee stopte, nadat hij door lichtsignalen van verdach- tes auto dacht dat er iets aan de hand was. De verdachte moet 1800 gulden schadevergoeding aan het slachtoffer betalen. POORTVLIET - Vooruitlopend op de definitieve instemming van de provincie wil de gemeente Tholen circa vijf hectare landbouwgrond aankopen in Poortvliet, bestemd voor de ontwikkeling van een nieuw lokaal bedrijventerrein. P. C. Heijboer heeft enkele percelen grond aangeboden op de hoekPaasdijkweg/Schapenweg. Eerder dit jaar liepen pogin gen van de gemeente om een nieuw stuk bedrijventerrein op de hoek Hogeweg/Paasdijkweg in Poortvliet te realiseren, spaak. De nu in beeld zijnde locatie lijkt zich qua ligging goed te lenen voor haar toekomstige functie. Uit onlangs met de provincie gehouden overleg blijkt dat deze ontwikkeling in beginsel wordt gesteund. Wel moet de gemeente op een aantal punten nog een nadere onderbouwing geven. Hierbij gaat het om zaken als infrastructuur en maskerende groenvoorzienin gen, waterhuishouding en uitbreidingsbehoefte. De kwestie wordt besproken in de raadsvergadering van maandag 27 no vember. Deze vergadering wordt gehouden in het gemeente huis in Sint-Maartensdijk en begint om 19.30 uur. DREISCHOR - In de Ring van Dreischor wordt woensdag 29 november een iep geplant, die moet uitgroeien tot monumen taal bewijs voor het predikaat Groenste Dorp van Nederland 2000. De boom, een geschenk van de landelijke boomkweke- rijsecor, heeft nu een stamomtrek van zo'n 25 centimeter. De iep wordt om tien uur 's ochtends officieel aangeboden MIDDELBURG - Het inventariseren van de speciale behoef ten van vrouwelijke gehandicapten aan scholing en werk in Zeeland gaat bijna 46.000 gulden kosten. Het provinciebe stuur legt daarvan ruim 37.000 gulden op tafel. De twee Re gionale Opleidingen Centra (ROC Zeeland en ROC Wester- schelde) die de uitvoering ter hand nemen, betalen de rest. Eerder werd subsidie gestoken in het werven van gehandi capte vrouwen zonder scholing of betaalde arbeid. Er rea geerden 7 0 vrouwen Hun wensen en verlangens worden nu op een rijtje gezet. Het meeste geld is nodig voor het voeren van gesprekken met deze vrouwen en het trainen van personeels leden die de gesprekken moeten gaan voeren. De resultaten worden verwerkt in een rapport. Er wordt samengewerkt met de patiëntenorganisatie Het Klaverblad. door Jacques Cats MELISKERKE - Het systeem waarbij minicampinghouders gasten doorverwijzen als ze op hun eigen bedrijf geen plek meer hebben, werkt niet goed. Voorzitter S. Jobse uittte die kritiek dinsdag op de vergade ring van de kring Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland van de vereniging van kampeerboe- ren VEKABO. I Afgelopen seizoen was er een te- I lèfooncirkel opgezet. Minicam- I KLOETINGE - De Vereniging Dorpsbelangen Kloetinge I houdt zaterdag 25 november de jaarlijkse tentoonstelling over creatief werk van inwoners van j Kloetinge en omstreken in Ami- citia. Op de tentoonstelling is onder andere werk te zien van Paul van Dort, plateelschilder, en I kalligraaf Bram van Hamburg, beide uit Goes. Daarnaast ko rten vanuit Kloetinge edelsmid Vanessa van Weele met sieraden én Clarie Pronk met beeldhou werken en bronzen sculpturen. Uit Kapelle komt Lydia Schin kel met knipkunst. Verder ko men er liefhebbers van kraal- tjesbreiwerk, klederdrachtpop pen, kantklossen, houtsnij werk, fotografie, marmerimita ties, keramiek, tiffany, bor duurwerk, verzamelaars van bijzondere kralen, poppenser- viesjes en wenskaarten naar Amicitia. De zaal is open van 10.00 tot 16.00 uur, toegang is gratis. S-HEER ARENDSKERKE - Zaterdag 25 november geeft Brassband Excelsior haar jaar lijkse uitvoering het Heer Arendshuis te 's Heer Arends kerke. Na het concert is er een verlo tingmet aansluitend een bal. De avond begint om 19.30 uur, cle toegang is gratis. MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is dinsdag M. P. F. Flaak. oud-directielid van de Hogeschool Zeeland, overleden. Hij is 63 jaar gewor den. Haak was een bekend gezicht in bet Zeeuwse onderwijs. Hij was ér 37 jaar in actief. Hij begon als schoolmeester in Middelburg, Axel en Brouwer shaven, werd leraar in Goes en keerde terug naar Middelburg. Hij kreeg daar een baan aan de Christelijke Pedagogische Aca demie voor het Basisonderwijs (Pabo). In 1982 werd hij directeur. Hij kwam in een maalstroom van fusies terecht, eerst met de Rijks Pedagogische Academie en la ter met de Hogeschool Zeeland, waarvan hij in 1987 directeur personeel en organisatie werd. Ook daar volgde een drastische reorganisatie. In 1995 zegde hij de hogeschool vaarwel. I Hij wordt zaterdag 25 november in besloten kring ter aarde be steld. pinghouders zouden zo vakan tiegangers die op zoek waren naar een kampeerplekje bij de boer kunnen verwijzen naar adressen waar nog plaats was. Maar een aantal kampeerboe- ren belde later niet terug om te melden dat ze geen ruimte meer hadden. Daardoor werden kam peerders naar minicampings gestuurd die al vol zaten. Voor volgend seizoen werd op verbe tering van het doorverwijzings systeem aangedrongen. De Vekabo-leden kregen voorts te horen dat de gemeente Veere afziet van het controle- en sanc tiebeleid voor de naleving van de regels voor kampeerboeren omdat het te arbeidsintensief is. Voortaan zal steekproefsgewijs worden gecontroleerd. Bij her haalde overtreding van de re gels wordt direct proces-ver baal opgemaakt. De gemeente voert op dat punt een lik-op- stuk beleid. Goed gedrag zal worden beloond. VoorzitterJob- se kon niet zeggen wat die hono rering inhoudt. Misschien be staat die wel uit de toekenning van meer eenheden of een lange re openingstijd dan de negentig dagen, opperde hij. Opzeggingen De kust VW Walcheren maakt zich zorgen over de vele be dankjes van Vekaboleden voor het lidmaatschap. De Vekabo- voorzitter had daar wel een ver klaring voor: ,,De contributie is te hoog voor wat we er voor krij gen." Bovendien moeten de kampeerboeren meer betalen dan de grote campings. Er wordt nu gewacht op een voor stel van de VW's om de contri butie te herzien. He beplantingsprogramma om het zicht op kampeermiddelen op minicampings wat weg te ne men, verloopt naar wens. ,,We zijn redelijk voortvarend bezig geweest", stelde de voorzitter tevreden vast. De subsidie van de gemeente Veere is binnen. Het wachten is nu op een bijdra ge van het project Vitaal Platte land. Op 1 november 2001 moet de beplanting rond minicam pings in orde zijn. Terugkijkend op het seizoen toonde Jobse zich tevreden. De start was teleurstellend maar het mooie weer in het naseizoen maakte weer veel goed. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze kunnen zich er nog over opwinden. Salini Berrezzel en Hamid Aarab voe len zich aangesproken door de nieuwsbrief van het comité Schildersbuurt waarin wordt gesproken over drugsoverlast. „We worden niet met naam ge noemd. Er staat ook nergens dat Marokkaanse jongens drugs koeriers zijn. Maar wij worden wel bedoeld." In de nieuwsbrief van het buurt - comité staat dat 'het bekend is dat in het Middengebied over last wordt ondervonden door handel in soft- en harddrugs'. 'Het op de uitkijk staan van meestal jongeren en het dealen in de brandgangen van onder andere de Bloemenlaan, Jan Vermeerlaan, Hogeweg, Rem- brandtlaan en omgeving maakt ook deel uit van die overlast „Dat slaat toch vast op ons", reageren de Marokkaanse jon gens. „Maar wij staan daar ge woon en we hangen met elkaar op de bankjes bij de Bloemen laan. Of in de Adriaan Coorte- laan totdat ons buurthuis, het JOP, open is." Salim en Hamid, 16 en 18 jaar, vinden dat ze door die oproep in de nieuwsbrief nog meer beke ken worden dan voorheen. „Er rijdt veel politie rond. Ik zou willen dat ze eens aan mij vroe gen of ik wat verkeerd deed. Dan kan ik bewijzen dat ik niets bij me heb", zegt Salim. Als zijn broer met de auto langs rijdt, maakt Salim een praatje met hem. „Daarna rijdt hij weg en rijd ik ook een rondje met mijn scooter. Ik zie mensen dan denken dat ik een drugskoerier door Mieke van der Jagt KAPELLE - De gemeente Ka pelle wil veel meer gaan doen voor een veel grotere groep mensen met een minimumin komen. Bij de behandeling van het Beleidsplan tot 2004 is af gesproken dat Kapelle een nieuw beleid zou formuleren voor de minima. Tijdens de begrotingsbehan deling drukte de gemeente raad er een collectieve aanvul lende ziektekostenverzekering voor de minima door. Beide be slissingen zijn nu vervat in een notitie minimabeleid, die dins- ben. Dat is een rotgevoel en on eerlijk", zegt Salim. Ze zeggen niemand te kennen van hun clubje die koerier is. „We hebben nog nooit zo'n vraag gehad. Ik geef mijn geld ook zelf niet uit aan wiet. Ik heb vroeger weieens geblowd, maar nu doe ik het niet meer. Ik kijk wel uit", zegt Salim. dag 28 november wordt be sproken in de commissie on derwijs en welzijn. In de notitie gaat het college van burgemeester en wethou ders verder dan de raad als het gaat over de collectieve verze kering. Voordat de gemeente daarover gaat onderhandelen met de ziektekostenverzeke raar, wil het college de verze kering, het uitgebreide pakket, aanbieden aan de klanten van de sociale dienst. Het is niet Ze vinden dat ze vals beschul digd worden. Aan bewoners wordt gevraagd om de kente kens van auto's die geparkeerd staan bij de bankjes en de verze keringplaatjes van de scooters door te geven aan de politie. „We hebben scooters. Zie je, denken we dan, ze bedoelen ons in die nieuwsbrief." Salim uitgesloten dat de collectieve verzekering in de toekomst ook kan gelden voor andere mensen met een minimumin komen. De gemeente wil voor mensen met een premieachter stand een kwart van de schuld betalen, als de ziektekosten verzekeraar de rest van de ach terstand kwijtscheldt. Naast het ziektekostenhoofd stuk wil de gemeente meer doen voor de Kapellenaars met een laag inkomen. Zo zou er werkt bij een bakker in Middel burg en is meestal vroeg thuis. „Ik begin namelijk om zes uur. Óp dinsdag ben ik vrij. Soms duurt het wel lang voordat het JOP open is. Om vier uur pas." De laatste tijd trof Hamid, die bij het ROC Zeeland installatie techniek volgt, een dichte deur aan als hij naar het JOP ging. een scholingspremie moeten komen voor mensen die net een beetje kennis of vaardigheid tekort komen voor een regulie re of gesubsidieerde baan KapeUe wil ook zelfstandige arbeid aanmerken als dienst betrekking. Ook wil de ge meente een activiteitensubsi die geven, als dat helpt bij de sociale activering van Kapelse burgers. Alle extra's moeten niet alleen gelden voor klanten van de so- ,Op het JOP kun je niet meer re kenen. Dat is vaak gesloten als het open moet zijn." Fred Hanny, die de twee jonge renwerkers van het JOP aan stuurt, zegt dat het kan voorko men dat het JOP niet altijd op het aangekondigde tijdstip open is. De openingstijden zijn van vier tot zes uur en van half acht tot half elf. Op vrijdag en zaterdag is het een paar uur lan ger open. „Maar als een jonge renwerker ziek is, kan het zijn dat het JOP dichtblijft. We heb ben voor vier uur gekozen om jongeren niet in de verleiding te brengen te gaan spijbelen", stelt Hanny. Nieuwe vorm Hij noemt het een ongewenste situatie dat jongeren soms een gesloten deur aantreffen. „Want ze moeten ervan op aan kunnen dat ze naar het JOP kunnen. Ik ben met de jongerenwerkers naar een nieuwe vorm aan het zoeken waardoor we bij bij voorbeeld ziekte altijd een be roep op een vervanger kunnen doen." Frans Klaver van comité Schil dersbuurt reageert dat het co mité nooit van zins is geweest een bepaalde groep te stigmati seren. „Dat deze jongens zich in hun kuif gepikt voelen, dat zij zo. Jammer is het wel. Maar er wordt gedeald en er gaat een dreiging uit van sommige jonge ren. Dat probleem willen we aanpakken." De overlast komt van jongeren die 'overal vandaan komen'. „Ze zijn ook moeilijk te volgen. We zijn er in onze nieuwsbrief over begonnen omdat we de be woners erbij willen betrekken. Veel mensen sprak deze duide lijk uitleg en aanpak juist aan." ciale dienst, maar ook voor mensen met een minimumuit kering van andere uitkerende instanties. Zo moeten ook werknemers die werken in het kader van de Wet Inschakeling Werklozen (WIW) kunnen meeprofiteren van de voorstel len. Voortaan zou ook de perio de van werkloosheid moeten worden teruggebracht van twee, naar één jaar, zodat de doelgroep voor de mini mamaatregelen groter wordt. De commissievergadering is openbaar en wordt gehouden in het gemeentehuis in Kapel le, aanvang 19.00 uur. door Michelle Koek GOES - Sportclub Gehandicap ten Bevelanden (SGB) luidt de noodklok. Sinds de Zeeuwse Sportraad in september dit jaar de VAS-regeling (vervoer aan gepaste sporten) stopzette, re gelt en financiert de club het vervoer noodgedwongen zelf. De financiële middelen van de SGB zijn echter ontoereikend. Gemeenten en sponsors moeten zo snel mogelijk bijspringen. „We mogen een gehandicapte zijn sport niet afnemen", be toogt C. Kempe, secretaris en vi ce-voorzitter van de SGB. Dat vinden ook de gemeenten Goes en Vlissingen. Zij hebben de SGB inmiddels geld toege zegd. Vlissingen betaalt voor het laatste kwartaal van 2000 een bedrag van 4700 gulden en reserveert voor 2001 nog eens 10.000 gulden. Goes betaalt voor het laatste kwartaal een bedrag van 1485 gulden en zal ook voor 2001 een, nog onbe kend, bedrag reserveren. Daar naast zal het collectieve vervoer voor de Oosterschelderegio, ge financierd uit de WVG, in het komende jaar wellicht uitkomst bieden. Beide gemeenten hebben de Zeeuwse Sportraad gevraagd de bedragen die zij voor het laatste kwartaal van 2000 voor de VAS-regeling van beide kreeg, respectievelijk 4700 en 1485 gulden, terug te storten. Nu de sportraad de regeling heeft stopgezet, moet het geld terug naar de mensen die van de regeling gebruik maakten Auto's De sportraad nam de maatregel omdat zij de begroting voor de VAS-regeling niet meer rond kreeg De belangrijkste oorzaak was dat niet alle Zeeuwse ge meenten de regeling subsidieer den. Een aantal gemeenten waaronder Sluis en Temeuzen vond dat het WVG-vervoer, sinds 1994 operationeel, in de plaats moest komen van het VAS-vervoer. Daarnaast kreeg de sportraad steeds vaker ver- voersaanvragen voor gehandi capten die niet in gewone auto's konden worden vervoerd. In zo'n geval konden geen vrijwil ligers worden ingezet en moes ten dure professionele vervoer ders worden ingeschakeld. De sportraad stelde dat zij geen professioneel vervoersbedrijf is en dat ook niet wil zijn. Daar naast was de subsidie vanuit de gemeenten niet toereikend om professionele vervoerders in te huren. Alles tezamen deed de sportraad besluiten om de VAS- regeling stop te zetten. De beslissing kwam als een slag bij heldere hemel voor de SGB. Hoewel zij enkele maanden van te voren op de hoogte werd ge steld, bleek de tijd om andere maatregelen te nemen te kort. „Gehandicapte sporters kun nen nu in hun gemeente aan spraak maken op de WVG, maar voordat er daadwerkelijk iets geregeld is, ben je een half jaar verder", zegt W. de Vries, voor zitter van de SGB. „Om tot die tijd toch te kunnen sporten, moeten gehandicapten zelf voor vervoer zorgen. Dat is voor som mige sporters een te kostbare zaak. Omdat wij vonden dat de sportactiviteiten hoe dan ook door moesten gaan, hebben wij voorlopig de kosten op ons ge nomen, Maar daar kunnen we natuurlijk niet lang mee blijven doorgaan." Ondanks de nijpende situatie, ziet De Vries voldoende moge lijkheden voorde toekomst. „De toezeggingen van Goes en Vlis singen bieden in ieder geval per spectieven. Als andere gemeen ten ook over de brug komen, zijn we deels gered. Daarnaast zijn we op zoek naar sponsors. Ik heb goede hoop op dat we ei-uit komen. Ik weet het eigenlijk wel zeker." VLISSINGEN - De politie heeft dinsdagochtend in het stadhuis een 24-jarige inwoner van Vlis singen aangehouden wegens lo kaalvredebreuk. De man had op 25 oktober een toegangsverbod voor zes maan den gekregen omdat hij zich misdragen had bij de afdeling sociale zaken. Hij had bedrei gingen geuit en licht lichamelijk geweld gebruikt. Toen de man gisteren terug kwam, wezen me dewerkers hem erop dat hij niet naar binnen mocht. De man uit te opnieuw bedreigingen, die zo ernstig waren dat de poltie werd gewaarschuwd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen. A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl foto Ruben Oreel Salim Berrezzel (rechts) en Hamid Aarab.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39