PZC Elke vogel is thuis te brengen Een berm vol paddestoelen 31 Identified Flying Objects in Biologisch Museum weerwoord Stevige Noorse koningskrab ook verfijnd 32 tussen marine en Zeeland tV 33 De naam duidt aan en geeft herkenning 34 ysSsii %.mÊ I >3,renaissance 35 in de goskant woensdag 22 november 2000 Waar je ook bent in Nederland, overal zijn wel vo gels te zien. Op de wereld zijn er 9000 verschillen de vogelsoorten. Daarvan komen er ruim 400 voor in Nederland. Een deel ervan, 165 soorten, broedt jaarlijks in ons land en 15 doen dat af en toe. Dan zijn er door trekkers en wintergasten, ongeveer 220 soorten, waar van er 70 maar af en toe worden gezien. Zo'n zeldzame gast is koren op de molen van vogelaars. Mensen die er op uit trekken om vogels te herkennen en soms ook te tellen. Een gevorderde vogelaar is na enige oefening in staat elke Nederlandse soort thuis te brengen. Voor de genen die de kunst van het vogels waarnemen onder de knie willen krijgen is er in het Zeeuws Biologisch Muse um de tentoonstelling Identified Flying Objects, ofwel vogels herkennen en onderzoeken. Voor de leken zijn het alle maal UFO's, Unidentified Flying Objects, maar voor de kenners Identified Flying Ob jects. Het is weieens om jaloers op te worden. Wat voor de door snee mens een onduidelijk stipje hoog in de lucht is, weet de voge laar onmiddellijk te herleiden tot een tafeleend of een rosse grutto. Of ze horen aan een ijl geluidje dat een tjiftjaf voorbij scheert. Het is, zoals met veel dingen, meestal een kwestie van jong geleerd, oud gedaan. Daar om is de tentoonstelling over het herkennen en onderzoeken van vogels in het Zeeuws Biologisch Museum in de eerste plaats ge richt op jongeren. In het eerbiedwaardige kasteel Westhove tussen Oostkapelle en Domburg hangen zwevende vi trines.met opgezette vogels, vo gelschedels, nesten, eieren en sporen als veren en braakballen. Sommige vogels hebben met op zet geen naambordje gekregen. Met hulp van een handleiding mag de bezoeker zelf proberen de vogels te benoemen. „Het is vooral een actieve expositie. Veel zelf opzoeken en met com puters aan de slag gaan", vertelt Maaike de Wilde van het ZBM. „We richten ons op de boven bouw van de basisschool en de onderbouw van het voortgezet onderwijs. Maar eigenlijk is het voor iedereen erg interessant." Eigentijds De tentoonstelling Identified Flying Objects heeft niet alleen een eigentijdse vormgeving 'nogal futuristisch, vergeleken met eerdere exposities', zegt Maaike de Wilde), maar doet te gelijk dienst als een soort stu diecentrum. Het ZBM heeft dat bewust gedaan (al spelende le ren). Een technocentrum vormt het middelpunt. Daar staan computers en CD-spelers. Be zoekers kunnen vogelspelletjes spelen en informatie raadple gen. Of internetpagina's bekij ken van clubs die zich bezighou den met vogelonderzoek, zoals de Stichting Sovon. Audio-ap- paratuur produceert vogelge luiden. In de chill out-hoek is gelegen heid tot uitrusten en te relaxen met rustgevende sfeerimpres sies van vogelgeluiden. In het proefstation kan het publiek deelnemen aan het vogelexa men. Een videoproductie laat vogels zien in hun natuurlijke omgeving. De bezoeker mag proberen het juiste dier te her kennen. „Dat valt best nog te gen", vindt De Wilde. Op de kas teelzolder is plaats ingeruimd voor aantrekkelijke presenta ties van Zeeuwse vogel werk groepen: 't Duumpje uit Zeeuws-Vlaanderen, de vogel werkgroepen voor Schouwen- Duiveland, de Bevelanden, Walcheren en van de natuurver- eniging Tholen/Sint Philips- land. In het museumcafé han gen vogeltekeningen van Jacco Walhout en Sander Lilipaly. Meesters Jacco Walhout (33) is zo'n voge laar die specialist is in het her kennen van vogels. Hij begon ermee op z'n veertiende en richt zich vooral op het opsporen van zeldzame vogels en op vogeltel lingen. Jacco bevindt zich in goed gezelschap van andere le den van de vogelwerkgroep Walcheren, volgens hem alle maal meesters in het herkennen en tellen van vogels. In het voor jaar nabij Breskens, in het na jaar bij Westkapelle. „Sommi gen tellen twee- tot drieduizend vogels per kwartier en ze wor den vooral herkend op geluid en de manier van vliegen: golvend, recht, laag, hoog. Er zijn leden die 100 tot 200 uur per voorjaar tellen." Alle kennis over de vogels zit vooral in je hoofd, stelt Wal hout. En goed opletten. „Anders zie je tussen duizend meeuwen niet dat er eentje zonder zwarte punten tussenzit, een kleine burgemeester." Zowel vóórko men als geluid zijn ijkpunten. „Bij kleine zangvogels is het ge luid het belangrijkste. Een ko perwiek en een zanglijster zien er bijna hetzelfde uit. Dan ga je af op het geluid. Een kleine ja ger en een grauwe pijlstormvo gels zien er op een beetje afstand ook bijna hetzelfde uit. Dan is de manier van vliegen belang- Maria 's opdracht klaar en hel, maakt de winter streng en fel (Maria presentatie was op 21 november) Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus IR, 4380 -421, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. foto's Niels de Schipper g an(j yan eeUWen Boven van links naar rechts: Steenloper, IJsduiker, Steltkluut. Onder van links naar rechts: Paapje, Putter en Zomertortel. ÈT *-» rijk." Jacco Walhout meent zon der valse bescheidenheid wel al le in Nederland voorkomende soorten thuis te kunnen bren gen. Het is zijn eer als vogelaar te na een vogel niet te herken nen. Jong beginnen is mooi meege nomen, weet ook Chiel Jacobus- se. „Wat je leert voor je dertigste zit er oneindig veel beter in dan daarna. Ik denk dat het herken nen niet erg moeilijk is, zeker als je door het virus gegrepen wordt met. Er zijn soorten bij waar je op heel kleine details moet let ten, maar het gaat vanzelf. Het zijn soms kleine gedragsver- schillen, die je onbewust waar neemt. Daardoor pik je ook de zeldzaamheden eruit. Het is geen gokken, al is het een uni verseel verschijnsel dat een vo gelaar niet graag toegeeft dat hij een vogel niet herkent. Dat is heel treffend." In het algemeen zijn kleur, vorm, grootte en ge drag van belang én het geluid. Chiel Jacobusse wijst erop dat de hulpmiddelen zijn verbeterd, zeker audiovisueel. „Ik moest eerst alles uit een boekje leren. Daar stond bijvoorbeeld: het geluid van de braamsluiper klinkt alsof er een steen op het ijs kaatst. Ga er maar aanstaan. Toen kreeg je cassettes en wer den geluiden beter te herleiden. Mijn eerste ontmoeting met de wielewaal. Ik liep gedachten- loos het geluid van de vogel te fluiten en kreeg ineens ant woord. Ik heb hem ook gezien, maar weet nog steeds niet wie er het eerst begon - de wielewaal of ik." Rinus Antonisse De tentoonstelling Identified Flying Objects in het Zeeuws Biologisch Museum (in samenwerking met So von Vogelonderzoek en het Natuur museum Nijmegen) is te zien tol en met 28 januari. Het museum is dins dag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl Australië heeft een heel eigen flora en fauna. Van kangoe roes tot prachtrosellas en van grasparkieten tot buideldieren; ze komen verder nergens ter we reld voor. Zo'n eilandfauna is dus aan de ene kant heel bijzon der, maar anderzijds ook erg kwetsbaar. Zodra er een dier soort van elders geïntroduceerd wordt is het foute boel. De voor- beelden zijn er te over. Wilde honden, konijnen en ratten richten geen geringe schade aan aan de oorspronkelijk inheemse soorten. Dat kan komen door dat het roofvijanden zijn, die andere dieren of hun jongen be dreigen (wilde hond, rat), het kan ook zijn dat ingevoerde soorten optreden als voedsel- concurrent, zoals in het geval van het konijn. Soms ligt het een stuk ingewik kelder. Runderen, die van elders in de wereld zijn ingevoerd be zorgden naar het zich aanvan kelijk liet aanzien geen al te gro te problemen. Totdat bleek dat de uitwerpselen nauwelijks ver teerden. Er ontstonden comple te poepvlakten, waar geen spriet meer groeide en geen dier meer leefde. Dat zat 'em in het ontbreken van reducenten; or ganismen die ervoor zorgen dat het afval in de natuur gerecy cled wordt. Je staat er nauwe lijks bij stil, maar zonder organismen als wormen, springstaarten en pissebedden zou de wereld in minder dan geen tijd veranderen in een enorme afvalberg. Een uiterst belangrijke groep van reducenten zijn de padde stoelen. Geen afval zo buitenis sig of er is een zwam om er weer humus van te maken. Of wat te denken van de lederbeker- zwam, die de zitting van een weggegooide leren fauteuil voor zijn rekening neemt. Of de vo- gelveerzwam, die specifiek op de veren van dode vogels ver schijnt? Exclusief op plaatsen waar hout verbrand is verschij nen zogenaamde brandplek- zwammen, een groep die alleen al in Nederland enkele tiental len soorten omvat. Ze hebben Illustratie Adri Karman allemaal weer een eigen specia lisatie: brandplekken van een jaar oud herbergen andere brandplekzwammen dan stook plaatsen van vier jaar oud en de soorten die verschijnen geven ook aan of de ondergrond uit zand of uit klei bestaat. Het zijn maar een paar voorbeelden uit een lange en vaak verbazing wekkende reeks. Alleen al uit Nederland zijn zo'n vierduizend soorten paddestoelen en grotere schimmels bekend, en jaar in jaar uit worden er nog nieuwe ontdekt. Dit natte, warme najaar is voor de paddestoelen een glorieus seizoen. Ervaren paddestoelen onderzoekers verklaren dat het enkele decennia geleden is dat er zoveel paddestoelen te vin den waren. Dat komt: de echte plant, het zogenaamde zwara- vlok of mycelium leeft eigenlijk ondergronds en de paddestoe len en zwammen die wij waar nemen zijn alleen maar vrucht lichamen. Soms draagt een paddestoel vele jaren lang geen vruchten om dan ineens talrijk tevoorschijn te komen. In een dijkberm vlak in onze buurt verscheen een heuse zeld zaamheid. Op een afgezaagde iepenstobbe verscheen een gro te, diep rose gekleurde zwam, die bij nadere beschouwing eer der uit gummi dan uit broos paddestoelenweefsel leek te be staan. Het was de zalmzwam, een soort die exclusief op dode iepen verschijnt. Iets verderop stond tussen het afstervende gras een grote paddestoel met een bruine, sterk slijmig aan voelende hoed. Bij grondiger in spectie leek het alsof deze tien centimeter doorsnee metende paddestoel in een klein wit be kertje stond. Onmiskenbaar een beurszwam, die van bijna alle andere soorten verschilt door het bekertje aan de steelvoet; de beurs of volva. Op een dijk een paar kilometer verderop zijn een paar jaar gele den twee rijen versleten popu lieren geroooid. De stobben zijn bijna compleet verdwqenen on der een dichte mat van opruk kende grassen. Maar dit najaar zijn de stobben nog n keer over duidelijk zichtbaar. Op iedere stobbe groet een toef oranjegeel gekleurde zwavel koppen; vaak met vele tientallen bij elkaar. Het is dat de dagelijkse beslom meringen het niet toelaten, maar zo'n herfst als dit jaar zou je eigenlijk dagelijks op pad moeten voor de talrijke verras singen die het paddestoelenrijk te bieden heeft. Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31