Proces Bouterse begint nu echt PZC PZC Vervolging van Bouterse werpt nieuw licht op zaak-Zorreguieta Faber haait gelijk Mevrouw mept er thuis net in Brussel over omvang kottervioot zo vaak op los als mijnheer Besmet rundvlees Broer slachtoffer decembermoorden blij met uitspraak rechter 22 november 1950 woensdag 22 november 2000 door Sander Rooijakkers Bijna achttien jaar geleden beloofde Rob Wijngaarde aan de vrouw en de twee kinde ren van zijn vermoorde broer dat hij de Surinaamse ex-dicta tor Dési Bouterse zou laten be rechten. Journalist Frank Wijn- gaarde was in december 1982 één van de vijftien slachtoffers van de decembermoorden, waarvoor Bouterse verant woordelijk wordt gehouden. ,,Ik heb het aan zijn gezin beloofd en dus doe ik het ook. Ik kom uit een familie waar we onze belof tes nakomen." Het Amsterdamse gerechtshof besloot maandag dat de ex-dic tator ook in Nederland moet worden vervolgd. In Suriname onderzoekt justitie de moorden, in ons land gaat een onderzoek van start naar de folteringen voorafgaand aan de moorden. Dat Bouterse ook in Nederland wordt vervolgd, is vooral te danken aan het niet aflatende speurwerk van Rob Wijngaarde. „Laat ik het voorzichtig zeggen: ik was maandag uitermate ver heugd met de beslissing van de rechter." Vlaknade moorden, begin 1983, arriveerde de vrouw van Frank Wijngaarde met haar twee kin deren volledig geradbraakt in Nederland. Rob Wijngaarde haalde het drietal af van het vliegveld en zag in de ogen van de oudste zoon hoe dramatisch de gebeurtenissen in december moeten zijn geweest. „Het bin nendringen van de soldaten in hun huis, hoe zijn moeder moet zijn behandeld, wat er met zijn vader was gebeurd: ik zag het allemaal in de ogen van de jon gen die toen een jaar of vijf oud was." Sindsdien is de broer van de ver moorde journalist bezig met het verzamelen van bewijsstukken en getuigenmateriaal. De laat ste vijftien jaar kostte hem dat naar eigen zeggen 24 uur per dag en gemiddeld ongeveer een ton per jaar. Maar het was het zonder meer waard. „Ten eerste natuurlijk omdat Bouterse mijn broer heeft vermoord. Maar bo vendien heeft hij er Frank ook nog eens van beticht dat hij een coup wilde plegen. Grotere on zin bestaat niet. Mijn broer was een echte democraat, die zou zo iets nooit doen." Wat er met Bouterse moet ge beuren, dat weet Wijngaarde niet. Waarschijnlijkzalhij jaren lang de cel in moeten. „Maar dat is aan de rechter, daar ga ik niet over. Ik wil vooral dat hij door een onafhankelijk rechter wordt berecht en dat hij dan de waarheid vertelt. Daar gaat het mij om. Ik wil uit zijn mond ho ren dat hij al die tijd heeft gelo gen." Tot op de dag van vandaag houdt de ex-dictator vol dat hij niets met de decembermoorden te maken heeft gehad. Wijn gaarde weet beter. „Hij was er bij en heeft waarschijnlijk zelf ook de trekker over gehaald." Het verzamelde materiaal van Wijngaarde is een eerste stap op weg naar de uiteindelijke rechtszaak. „Het echte werk be gint nu pas. Waarschijnlijk zal ik zelf als getuige worden ge hoord, zoals mogelijk ook twee andere mensen in Nederland. En in Suriname zelf moeten na tuurlijk nog een aantal perso nen worden verhoord. Justitie heeft zeker het komende jaar nog een heleboel te doen." Vertrouwen Voor Wijngaarde houdt de be moeienis, na het afleggen van zijn getuigenverklaring, voor lopig even op. „Of het Openbaar Ministerie zou mij in dienst moeten nemen." Zelf staat Wijngaarde daar niet zo om te springen. Hij heeft vertrouwen, zowel in de Surinaamse als in de Nederlandse rechters. Vooral de uitspraak van deze week sterkt hem in dat vertrouwen. „We zijn na al die jaren nu echt op een punt gekomen waarvan ik zeg: ja, nu begint het ergens op te lij ken." GPD Rob Wijngaarde: „Ik kom uit een familie waar we onze beloftes nakomen." foto Peter Drent/GPD doorCarine Neefjes De beslissing van het gerechtshof in Amsterdam om ex-legerleider Bouterse in Nederland te vervolgen, biedt nieuwe kansen voor de vervol ging van Jorge Zorreguieta, de vader van prins Willem-Alexanders vrien din Maxima. De uitspraak maakt het immers mogelijk om ook andere men sen die zich in het buitenland schuldig hebben gemaakt aan marteling hier voor de rechter te slepen. „Een baanbrekende beslissing", stelt A. Noll Kaemper, hoogleraar volken recht aan de Universiteit van Amster dam. In opdracht van voormalig Unesco-ambassadeur M. Mourik heeft hij onderzocht of Zorreguieta in Nederland kan worden vervolgd. „Als in de aanklacht aannemelijk wordt gemaakt dat Zorreguieta tij dens het Videla-regime (1976-1981) in Argentinië betrokken was bij folte ring, dan kan hij nu in ieder geval hier voor de .echter worden gesleept. De uit:,p:aak van het gerechtshof in de zaak-Bouterse heeft een belangrijke voorbeeldfunctie", aldus Noll Kaem per. Terugwerkende kracht Voor de vervolging van zowel Bouter se als Zorreguieta kan het Openbaar Ministerie zich beroepen op het Folte ringsverdrag: verdachten van maite- lingen uit de hele wereld kunnen op grond daarvan worden opgepakt en berecht in alle landen die dat verdrag hebben goedgekeurd. Nederland heeft het verdrag echter pas in 1988 geratificeerd, zes jaar na de decem bermoorden in Paramaribo en zeven jaar na beëindiging van de Argentijn se junta. Het hof heeft echter bepaald dat in deze gevallen terugwerkende kracht mag gelden. Noll: „Probleem bij Zorreguieta is echter dat nog niet is bewezen of hij als toenmalig minister van Landbouw betrokken was bij de oorlogsmisda den van het regime. En er is nog een ander verschil: bij de vervolging van Bouterse speelt ook de band tussen Nederland en Suriname een belang rijke rol. Een van de slachtoffers van de decembermoorden had de Neder landse nationaliteit." Aangifte Britta Böhler, de Amsterdamse advo cate die namens voormalig VN-am- bassadeur Mourik nog dit jaar aangif te zal doen tegen Zorreguieta, is blij met de uitspraak van het hof. „Er gaat een precedentwerking van uit." De advocate wil verder niet op de zaak ingaan. Zij onderzoekt nog of de aan gifte wordt gebaseerd op foltering, misdaden tegen de menselijkheid of oorlogsmisdaden. De Arnhemse offi cier van justitie M. de Roos-Schoen makers, belast met de vervolging van oorlogsmisdadigers, zal de aangifte behandelen. Mourik zelf reageerde gisteren tevre den op de uitspraak van het hof. „Het kan mijn aanklacht een handje hel pen. Mocht de officier van justitie be sluiten niet tot strafvervolging van Zorreguieta overgaan, dan wil Mou rik zijn beklag doen bij het gerechts hof via een zogeheten artikel 12-pro cedure. Ook de nabestaanden van de slachtoffers van de decembermoor den hebben via deze procedure met succes de vervolging van ex-legerlei der Bouterse in werking gezet. GPD Zodra het gaat over de veiligheid van ons voedsel, komen rationele overwegingen in aanvaring met emoties. Ook al is de kans op besmetting van kip- j pen, varkens en koeien gering, een enkel bericht over dit onderwerp kan de rede doen omslaan in angst. Draait het in de huidige discussie over BSE-besmetting louter over rundvlees uit Frankrijk, alle Europese pro ducenten merken dat hun afzet met bijna de helft te rugloopt. Het duurde vrij lang voordat minister Brinkhorst van Landbouw inzag dat concrete maatregelen het beter doen in de publieke opinie dan relativerende woorden! i Tot eind vorige week bagatelliseerde de minister de nieuwe gevallen van besmetting. Pas zaterdag drong hij erop aan, het Franse rundvlees een dag apart te hou den. In Europees verband besloten de ministers van Landbouw twee dagen later tot rigoureuze tests op run deren. Dat was een opmerkelijk staaltje van Europese eensge zindheid. In de weken ervoor bewezen de lidstaten dat er geeriiijn valt te ontdekken in het beleid als het de ge hele Unie aangaat. Waar Nederland besloot het Franse vlees een dagje opzij te zetten, sloten Spanje, Italië en Oostenrijk de grenzen voor rundvlees uit Frankrijk. En de drastische maatregelen hadden voor met name de Scandinavische landen niet gehoeven omdat de gekke- koeienziekte daar vrijwel niet voorkomt. Ook in Nederland stelt de ziekte met zeven vastgestelde gevallen nog weinig voor, vooral als dat getal wordt af gezet tegen de 176.000 gevallen waarmee de Britse vleesindustrie enkele jaren geleden te kampen had. Maar gezien het enorme risico voor mens en dier mag het geringe aantal uiteraard niet het criterium zijn om al dan niet tot maatregelen over te gaan. Bovendien zijn de routes die bloed, vlees en veevoer over de gehele we reld volgen dermate ingewikkeld geworden, dat geen enkel land zich erop kan beroepen dat het de ziekte voor altijd buiten de deur kan houden. Natuurlijk zijn de belangen groot. De Britse vleesex porteurs zijn hun afzetmarkten vanwege het jarenlan ge exportverbod nagenoeg kwijtgeraakt. De Fransen, momenteel de grootse exporteur van rundvlees in Eu ropa zien de bui dan ook al hangen nu daar dit j aar al 86 gevallen van gekke-koeienziekte zijn geconstateerd. Maar nu vaststaat dat BSE als de dodelijke ziekte Creutzfeldt-Jacob op mensen kan worden overge bracht, behoren de commerciële belangen op het twee de plan te staan. Sinds BSE voor het eerst werd ontdekt, in november 1986 in Groot-Brittannië, heeft de Europese Unie tal van maatregelen genomen om de risico's te beperken. Het is kennelijk de enige remedie omdat de vleesindu strie zelf geen initiatieven onderneemt. Het punt is be reikt waarop producent en consument samen de knoop moeten doorhakken: er mag voortaan alleen nog veilig vlees te koop zijn, dat dan ook flink wat meer mag kos ten. Veiligheid heeft nu eenmaal een prijs. Vrouwen slaan net zo goed hun man als omgekeerd. Toondag Na jaren beleefde Goes dins dag weer een ouderwetse Toondag. De beestenmarkt deed haar naam eer aan, want aan de touwen stonden lange rijen koeien, oss,en, kalveren en paarden. Hoewel het weer niet meewerkte, waren er ruim vierhonderd dieren op de vee markt te zien. Huisvlijt In het districtskantoor van de rijkspolitie aan de Dam in Middelburg is dinsdag de huisvlijttentoonstelling ge opend. De tentoonstelling toont honderden voorwerpen vervaardigd door politiemen sen, variërend van opgezette dieren en foto's tot een collec tie zelfgemaakte klokken. Koninklijke intocht Koningin Juliana en prins Bernhard zijn dinsdag in Lon den warm onthaald door jui chende mensenmassa's. On danks de motregen hadden honderdduizenden Londena- ren zich langs de met oranje en rood-wit-blauw versierde route geschaard. Ontsnappen Tegen het Tweede Kamerlid J. Hermans is dinsdag voor de Maastrichtse rechtbank zes maanden gevangenisstraf ge- eist voor de hulpverlening aan een deserteur. foto GPD door Harmen van der Werf Ze wist dat ze gelijk had. Dat de omvang van de Neder landse vissersvloot voldeed aan de eis van de Europese Unie. „Maar", zegt staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuur beheer en Visserij, „tussen ge lijk hebben en gelijk krijgen zit een wereld van verschil." Faber heeft het gelijk aan haar zijde gekregen. Maandag heeft het beheerscomité, een club van Europese topambtenaren, vast gesteld dat de Nederlandse kottersector niet hoeft in te krimpen. Een klinkende over winning, vindt Faber. Hoe anders zag het er ruim een jaar geleden nog uit. Faber kreeg in de Tweede Kamer de wind van voren. Zij had net ver teld dat zij onderhandelingen wilde gaan voeren met Brussel, het vermaledijde Brussel dat de kottervioot met 45 procent wil de terugbrengen. Op hoop van zegen gaf de Twee de Kamer haar na veel gekra keel toestemming om in de slag te gaan met de Europese Com missie. WD, CDA en SGP vreesden uitverkoop van de Ne derlandse visserijZe wilden ju ridische stappen tegen Brussel, maar Faber hield vol. „Ik moest wel", vertelt zij dins dagmorgen, een dag na de be langrijke beslissing van het be heerscomité in Brussel, „Wilde ik eruit kunnen komen met de Europese Commissie, dan moest ik de Europese meerjarenoriën- tatieprogramma's (MOP, waar in de capaciteit van de verschil lende EU-vloten is omschreven) wel serieus nemen." Faber kon moeilijk anders, om dat de Commissie mei 1999 een mgebrekestellings-procedure tegen Nederland was begonnen bij het Europees Hof voor Justi tie. Dat is een zwaar middel om lidstaten tot de orde te roepen. Herberekeningen „Ik was niet van plan daarop te wachten", aldus Faber. „Zo n procedure duurt jaren en blijft je achtervolgen." Zij wilde de onderhandelingen aangaan, overigens toen al met de weten schap dat de berekeningen van de Nederlandse vloot niet klop ten. Er waren herberekeningen gemaakt door ambtenaren. Wat is het geval? Nederland heeft van begin af aan, bij het eerste MOP uit 1983, verkeerde cijfers gebruikt. In het nadeel van de Nederlandse visserij. Door die fout kon de sanerings doelstelling voor Nederland steeds verder oplopen, tot het onwerkelijk hoge percentage van 45 procent. De Nederlandse kottervioot is sinds 1983 wel degelijk aan zienlijk ingekrompen, zo blijkt. Het aantal schepen is terugge bracht van ruim vijfhonderd tot bijna vierhonderd, al zijn de kotters wel krachtiger gewor den. En het vangstvermogen is beperkt door het aantal dagen dat schepen op zee mogen zijn, aan banden te leggen. De conclusie luidt dat Neder land al met al toch aan de MOP's van Brussel heeft voldaan. Op basis van het vierde program ma, dat eind 2001 afloopt, moet Nederland 23 procent vangst vermogen inleveren, maar ook die doelstelling is haalbaar door beperking van het aantal zeeda gen. Het ministerie heeft het aantal zeedagen de laatste jaren krap bemeten. Veel tongen maakt de beslissing in Brussel niet los. Het zou an ders zijn, als het besluit negatief was uitgevallen, beseft Faber. Trawlervloot Over de trawlervloot moet nog een akkoord worden bereikt met Brussel. De mogelijkheid is in ieder geval dichterbij geko men de kottervioot met Europe se gelden te moderniseren, om aan de introductie van milieu vriendelijkere, selectieve vis- methoden te werken en aan de veiligheid aan boord; kortom aan een duurzame visserij. Fa ber: „Er blijven veranderingen nodig, gericht op het gezond houden van de visserij en visbe standen." Staatssecretaris Faber door Rob Hirdes Vrouwen slaan net zo goed hun man als omgekeerd. Daarmee zijn ze niet aan een in haalslag begonnen. Want huise lijk geweld is van alle tijden. Ook door vrouwen gepleegd. Poppenkastfiguur Jan Klaas- sen, die zich telkens maar weer door Katrijn laat afrossen, is daar een sprekend voorbeeld van. Een emotionele tijdbom, noemt Dick (44) uit Dieren haar. Een explosief vat. Vaak één en al vrolijkheid, maar die kon zo maar omslaan in razernij. En dan kon je je maar beter bergen, want een mep had je anders zo te pakken. Daar was heel weinig voor nodig. Hij kan er nu wel om grinniken, al is het als een boer met kies pijn. Jaren geleden scheidde hij van zijn vrouw. „Zij was best wel een toffe meid, maar als ze het op haar heupen had, dan vlogen de flessen wijn als doel gerichte projectielen door de kamer. Of ze smeet zo de tele foon voor je ogen op de grond aan barrels. En als je in haar buurt kwam om haar te kalme ren, sloeg ze je waar ze je maar raken kon. Of ze trok letterlijk de haren uit je hoofd. Dat volgens een recent Brits on derzoek mannen net zo vaak slachtoffer zijn van huiselijk ge- weld als vrouwen, wekte bij Dick allesbehalve verbazing. Maar ook Kees de Hoog, als ge zinssocioloog verbonden aan de afdeling huishoudstudies van de Landbouwuniversiteit Wageningen, kijkt van die uit komst niet op: „Het is een voor oordeel om te denken dat vrou wen alleen maar met treiteren en pesten het bloed onder je na gels vandaan halen en dat man nen slaan." De Hoog wijst erop dat vrouwen met losse handjes van alle tijden zijn: „Spotprenten met vrou wen die hun man met de deegrol opwachten of met de koekenpan afrossen, zijn meer dan aan de fantasie van de tekenaar ont sproten quasi-grappige situa ties. Ook in de literatuur kom je vrouwen tegen voor wie je graag een straatje omgaat. Zo schrijft Maarten 't Hart bijvoorbeeld: 'Ze was de grootste kat uit de buurt en hield alle jongens on der de duim. Dat deed ze echt niet alleen met haar mond.' En wat dacht je van Jan Klaassen met die kenau van een Katrijn. De uitkomst van een justitieel onderzoek van enkele jaren ge leden naar de aard, omvang, da ders en slachtoffers van huise lijk geweld, sluit naadloos aan op de Britse bevindingen. Niet alleen vrouwen, maar ook man nen zijn slachtoffer van huise lijk geweld. In totaal is de verde ling zelfs precies in evenwicht (beiden vijftig procent). Maar als er rekening wordt ge houden met de hevigheid van het geweld, is er wel een verschil tussen mannen en vrouwen. Bij huiselijk geweld van een lage intensiteit zijn de mannelijke slachtoffers in de meerderheid (61 procent). Maar als het daar entegen gaat om hevig geweld binnenshuis, zijn juist de vrou welijke slachtoffers in de meer derheid (zestig procent). Inhaalslag Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek lijken erop te duiden dat vrouwen wat mis handeling buiten de huiselijke sfeer betreft aan een soort van inhaalslag zijn begonnen en ook steeds meer hun mannetje staan. Vorig jaar werd tegen 1875 vrouwen proces-verbaal opgemaakt wegens mishande ling. Het jaar ervoor waren dat er 1687. Gezinssocioloog De Hoog: „Het stereotype beeld van de vrouw als slachtoffer en de man als slechterik moet worden bijge steld. Geweld hoort niet louter bij mannen. Ooit zag ik hoe een vrouw met haar naaldhakken een cafébezoeker genadeloos aftuigde." Dick kreeg in de loop van de vier jaar dat zijn huwelijk duurde, heel wat pakken smeer van zijn liefhebbende echtgenote. „Ze was een furie, maar toch hield ze van me. Ze kon gewoon niet an ders. Emotioneel had ze het moeilijk. Ik begreep dat ook wel. Maar dat maakte de inci denten niet minder pijnlijk." Dick wil zich niet vergelijken met de poppenkastfiguur Jan Klaassen en beschouwt zich ook niet als een pantoffelheld die zich gedwee in elkaar liet mep pen en alles met de mantel der liefde bedekte. Bukken „In het begin verweerde ik me niet, liet ik haar maar gaan. Maar toen ik het welletjes vond, bukte ik om de zoveelste klap te ontwijken. In plaats van tegen mijn hoofd sloeg ze met haar vlakke hand tegen een kast die achter me stond. Door die slag sprong het vel op de rug van haar hand. Het begon meteen te bloeden. Ze rende de straat op en schreeuwde: „Kijk eens wat hij me heeft aangedaanEn dat terwijl ik haar werkelijk nooit met één vinger heb aange raakt." Het was voor Dick de druppel die de emmer deed overlopen. Hij vroeg echtscheiding aan en is alweer een aantal ja ren geluk kig hertrouwd. GPD Om privacy-redenen is de naam Dick verzonnen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactle@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13 30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso. (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (n.v.t perkwartaal, 100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2