Faber trappelt van ongeduld Roy Heiner doet water bij de wijn PZC Spelers Oranje dagen vakbond voor de rechter Halve marathon Leiden te lang Marokko wil Ramzi niet sparen stomPé stuit °p Smith biJ Embassy Darmontsteking velt Van der Leegte 29 PSV-verdediger hoopt streep te kunnen zetten onder periode vol blessures ds-óósc tZsn, /{ccaLt t Engelse rugbyers gaan in staking Zaalvoetbalteam begint met zege Organisatie Athene optimistisch Redelijke WK-loting schakers woensdag 22 november 2000 LEIDEN - De halve marathon van Leiden, die in juni werd gelopen, was 550 meter te lang. Organisator Tjeerd Scheffer heeft dit bekend gemaakt. „Wij balen, maar we kunnen het niet meer terugdraaien. We kunnen er alleen maar voor zorgen dat het volgend jaar niet gebeurt." Officials van de atletiekbond KNAU hadden het parkoers wegens tijd- en geldgebrek niet nagemeten. In vergelijking met voorgaande ja ren was het traject van de halve marathon (21.098 meter) iets aangepast. Vermoedelijk is een lus die uit het parkoers was gehaald toch gelopen door foutieve instructies aan degenen die het parkoers moesten uitzetten. Door deze fout hebben de snelste lopers zo'n twee minu ten verloren, langzamere lopers meer. Voor 2001 tracht de organisatie het Amerikaanse 3M als hoofdsponsor te strikken. GPD EINDHOVEN - PSV kan mor gen tegen Paok Saloniki naar verwachting niet beschikken over Adil Ramzi. De aanvaller komt vanavond in Casablanca in actie bij de oefeninterland Marokko - Libië. Ramzidie zondag speciaal naar Casablanca vloog, kreeg bij bondscoach Humberto Coelho van Marokko nul op het rekest om hem te sparen voor de wed strijd tegen Libië. De Marokkaan kon zodoende een streep zetten door het Uefa Cup-duel met Paok Saloniki. Ramzi wordt morgenavond vrijwel zeker vervangen door John de Jong, die gisteren op de training met Mateja Kezman de tweemans aanval vormde Achter het koppel speelt Arnold Bruggink als diepste midden velder. Behalve Adil Ramzi mist PSV tegen de Grieken de ge schorste Kevin Hofland. André Ooijer, die kampt met een ham stringblessure, is nog een vraag teken. Voor hem zou net als za terdag tegen Heerenveen Ernest Faber weer in beeld komen. GPD 1 door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - In zijn wangen zitten kleine kuiltjes en zijn I kaaklijn steekt haarscherp af. Daartussen zit weer de veelbe tekenende glimlach van Ernest Faber. De robuuste PS V'er is te- I rug, sterker en afgetrainder dan ooit na jaren van fysieke tegen- I slag. „Na weer een blessure heb ik wel eens gedacht: het mag nu verdorie wel een keer ophou den." De naam van Ernest Faber was iange tijd bijna synoniem voor I de lappenmand. De verdediger die al acht seizoenen tot de in ventaris van PSV behoort, speelde zaterdag in Heerenveen pas zijn 21e competitiewed strijd sinds de lente van 1998. De cijfers zijn illustratief voor het blessureleed van de 29-jari- geEindhovenaar. „Ik heb zoveel problemen gehad de afgelopen jaren, dat wil je niet weten." Slepende blessures aan knie en - vooral - achillespees teisterden zelfs zijn incasseringsvermo gen. „Het maakte me kwaad. Steeds als ik terugkwam, viel ik net zo hard weer terug. Dan ga je toch twijfelen. Of ik gezellig ben geweest de laatste jaren? Dat moetjem'n vrouw vragen. Maar om je in alle eerlijkheid te ant woorden: nee, niet echt. Je werkt je kapot en moet uit elke strohalm moed putten. Dat vreet enorm veel energie." Na de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal tegen Roda JC, waarin Ernest Faber (links) het tweede PS V-doelpunt maakte, sloeg het blessu releed weer toe bij de geplaagde verdediger. foto Paul Vreeker/ANP Klap Faber raakte kort na de strijd om de Johan Cruijff Schaal te- I gen Roda JC, waarin hij nota be ne scoorde, geblesseerd aan zijn linkerknie. Weer volgde een lang revalidatieproces. Die klap kon er nog wel bij, dacht hij in augustus. „Maar het moest wel de laatste zijn." Sindsdien hield Faber er een welhaast Spartaanse levenswij ze op na. „Ik probeerde alles uit te sluiten, tot op het ziekelijke af. Ik vroeg iedereen om raad en daad, lette extreem goed op mijn voeding, ging slapen als ik vond dat mijn lichaam rust no dig had. Het was net geen obses sie. Eigenlijk was ik 24 uur per dag met m'n lichaam bezig. Ik denk niet dat er veel spelers zijn die hun eigen lichaam beter kennen als ik het mijne." Blessures zetten een streep door Fabers ambities en dromen Zo miste hij als international in elk geval het WK van 1998 in Frankrijk, en misschien wel Eu ro 2000. „Dan kun je wel een op somming maken, maarzo werkt het niet. Het woordje 'als' telt voor mij niet. Ik kijk niet terug op de dingen die ik door blessu res heb gemist. Ik kijk liever vooruit. Het is een overwinning weer mee te kunnen doen." Nog geen drie jaar geleden had Faber een mooie toekomst voor de boeg. Hij vormde met Jaap Stam een verdedigingsblok bij PSV. Oranje lonkte nadrukke lijk. Nu, drie jaar later, hebben Yuri Nikiforov en Kevin Hof land de gedachten aan Stam en Faber uitgebannen. Het Rus- sisch-Limburgse koppel lijkt niet meer weg te denken in het centrum van de landskampioen. Voor Faber rest niet meer dan een positie aan de rechterkant, waar Chris van der Weerden en André Ooijer de laatste weken met blessures sukkelen. „Ik voel me het lekkerste in het cen trum", beaamt Faber. „Maar als ik me voor honderd procent op de rechtsbackplaats moet rich ten, is dat ook prima. Als ik maar speel Ik ben allang blij dat ik fysiek weer in orde ben." De kans dat Faber morgen tegen Paok Saloniki mag opdraven in het centrum is groot. Kevin Hof land zit na zijn rode kaart tegen Anderlecht in de Champions League een schorsing van één wedstrijd uit. Faber trappelt van ongeduld „Ik zie het als een mooie beloning. Ik heb de laat ste tijd toch het nodige meege maakt en hoop echt dat het daar bij blijft." GPD Zeiler gestrikt voor race rond de wereld door Peter van der Meeren AMSTERDAM - Vandaag viert Roy Heiner zijn veertigste ver jaardag. Gisteren gaf de in Zuid-Afrika geboren zeiler zichzelf een cadeau. De man die Nederland vier jaar geleden olympisch brons in de Finn be zorgde, tekende een contract als schipper voor de Volvo Ocean- race, de meest aansprekende zeilrace rond de wereld. Een ca deautje van zo'n dertig miljoen gulden. Heiner accepteerde het present je met gemengde gevoelens. Na tuurlijk is hij blij met de kans deel te nemen aan de negen etappes omvattende wedstrijd, die voorheen als de Whitbread Race bekend stond. Een wens is in vervulling gegaan, maar het allerliefst had Roy Heiner een Nederlandse geldschieter ge strikt én de verantwoordelijk heid over de bouw van het schip en de keuze van de bemanning Er is dus wat zeewater bij de wijn gedaan, maar aan de ande re kant: wie met een budget van dertig miljoen aan de slag kan, mag niet klagen. Beseft ook Roy Heiner. „Dit is een prachtige uitdaging. Ik ben gevraagd als schipper, maar tot twee maan den geleden heb ik zelf gezocht naar een Nederlands bedrijf voor mijn eigen campagne. Ik was er een paar keer heel dicht bij, maar telkens ketste het af. Zeilen wordt in ons land niet als topsport beschouwd. Ik betreur dat enorm, het is bijna net zo erg als dat het matchracen van het olympische programma is ge haald." Sponsor Heiner werd in oktober ge vraagd de leiding te nemen op de nog af te bouwen racer van het Zweedse Assa Abloy, een bedrijf met 13.000 werknemers en marktleider op het gebied van sloten en alarminstallaties. In Nederland is het bedrijf be kend van de merknaam Lips. De Zweden betalen de dertig mil joen gulden - één procent van.de omzet - voor de aanschaf van een trainingsschip en twee wed- strijdschepen, waarmee een team van twaalf zeilers vanaf december gaat trainen in Au stralië en Zweden. Heiner heeft het schip niet zelf mogen ont werpen. Daarvoor had de spon sor al een Zweeds bedrijf inge schakeld, gespecialiseerd in het opzetten van grote zeilprojec- ten. Eén van de managers is Ri chard Brisius, zelf oud-deelne mer aan de Whitbread Race en de America's Cup en betrokken bij het EF-team dat de laatste Whitbread Race won. „Ik mag gelukkig wel meebe- (Advertentie) Hertog-Jan bockbier 6-Pack, 6 flesjes a 30 cl. Met Klantenkaart A99" Per liter f2,49 cc ooiït /IC -ccun, ttzAX? KQQMar slissen over belangrijke details zoals de kiel", aldus Heiner. Ook in het selecteren van de beman ning heeft hij niet de vrije hand. „Er is al een team van vijf man. Met elkaar bespreken we wie we aan boord nemen. Dat worden niet alleen Nederlandse jon gens. Het kan zijn dat we meer dan twaalf zeilers vragen, want deze race heeft een paar korte etappes die je met matchracen kunt vergelijken. Daar kun je specialisten voor aantrekken." Heiner is vrij laat met de cam pagne. Hij erkent dat hij een achterstand heeft. Uiterlijk 1 december wil Heiner alle kandi daten gesproken hebben, zodat tijdens de Sydney-Hobart Race (rond 1 januari) getraind en ge selecteerd kan worden. „Die ra ce is een eerste ijkpunt. We tref fen daar de concurrentie, maar het resultaat is niet belangrijk. Het gaat er om of de bemanning functioneert en of het materiaal naar wens is. Zeventig procent van je succes hangt af van je ma teriaalkennis. Ik ben niet bang dat ik 'tweede keus beman ningsleden' moet nemen, ik weet nog voldoende geschikte mensenMaar het is waar dat we weinig tijd hebben." Stabiliteit Als ti-ainingsschip is de Chessie Racing aangeschaft, dat in 1998 als vijfde binnenkwam. „Ons ontwerp wijkt niet veel af van ideeën in vorige campagnes", aldus Heiner. „De rompen zul len wat ronder zijn voor extra stabiliteit, waardoor er meer zeil op kan. En ik ga voor het eerst varen met een mast van carbon." Voor de Volvo Race hebben zich tot nu toe zes teams ingeschre ven. Naar verwachting zullen daar nog twee of drie equipes bijkomen. Zij bekampen elkaar tussen 23 september 2001 en 10 juni 2002, als gefinisht gaat worden in Kiel. Dan zijn er vier oceanen bedwongen en zo'n 32.250 zeemijlen, ofwel 59.727 kilometer, afgelegd. Heiner deed eerder mee aan een wereldrace. In 1998 nam hij het roer over van Hans Bouscholte op de Brunei Sunergy. Hij maakte indruk met het winnen van de zevende etappe tussen Fort Lauderdale en Baltimore „Toen ik daarmee bezig was, spookte voortdurend het idee door m'n hoofd dat ik nog een keer mee wilde doen. 'The game is not over' hield ik mezelf voor. En inderdaad: nu begint het pas. Ik heb het idee dat we de favo rieten kunnen verslaan." GPD Roy Heiner voor het Scheepvaartmuseum in Amsterdam, waar hij zijn zeiltocht rond de wereld aan kondigde. foto Toussaint Kluiters/ANP FRIMLE Y GREEN - Co Stompé treft in de eerste ronde van de Embassy World Darts, het belangrijkste darttoernooi ter we reld, Andy Smith. De Engelsman is een oude bekende van Stompé. Begin van dit jaar schakelde de Amsterdammer Smith uit in de eerste ronde van de Embassy. Stompé bereikte destijds de halve finales waarin een andere Engelsman, Ron nie Baxter, te sterk was Raymond van Barneveld, als tweede geplaatst achter de Brit Mervyn Kling, komt in de eerste ronde uit tegen een van de vijf qualifiers. De Embassy begint op za terdag 6 januari in Frimley Green. Stompé komt op de ope ningsdag in actie, Van Barneveld een dag later. ANP LONDEN - De spelers van het Engelse nationale rugbyteam zijn dinsdag in staking gegaan. De rugbyers zijn ontevreden over het salarisvoorstel van de Engelse rugbybond. Bonds coach Clive Woodward heeft zijn team naar huis gestuurd. De rugbyers zullen zaterdag niet spelen in de oefenwedstrijd te gen Argentinië. De bond is bereid de komende vier jaar 22 miljoen gulden betalen aan het team. Afhankelijk van het aantal gespeelde duels ontvangt een speler tussen de 238.000 en 257.000 gulden. De bond krijgt ook het portretrecht van de spelers. Het team vindt het bedrag onvoldoende. RTR GUATEMALA-STAD - Het Nederlands zaalvoetbalteam is het wereldkampioenschap in Guatemala-stad begonnen met een overwinning. Het team van coach Nico Spreij versloeg Egypte met 5-3. Voor ruim 2000 toeschouwers leidde Neder land bij rust met 4-0 door doelpunten van Talha, Lettinck, Leatemia en Marechal uit een tienmetertrap. Sayed en Soli- man scoorden tegen voordat opnieuw Lettinck voor opluch ting in de Nederlandse ploeg zorgde. In de slotfase bepaalde een doelpunt van de Egyptenaar Mohamed de eindstand op 5- 3. Glenn Zeelig raakte in het duel ernstig geblesseerd. Waar schijnlijk heeft de speler van het Hoornse IT/SCN een inge scheurde knieband. Hanky Leatemia speelde zijn honderdste interland. ANP ATHENE - De organisatie van de Olympische Spelen van 2004 in Athene zegt dat ze grote vooruitgang heeft geboekt sinds de waarschuwingen van het IOC om de Zomerspelen te verplaatsen. De verkoop van televisierechten, het aantrekken van sponsors en de bouw van het olympisch dorp verlopen voorspoedig. Leden van het Interationaal Olympisch Comité brengen deze week een driedaags bezoek aan Athene. Het IOC vond in april dat de organisatie van het sportevenement te veel vertraging had opgelopen. In Athene wordt verwacht dat het IOC na zijn bezoek aan zal dringen op verbetering van transport en elektriciteitsvoorzieningen. ANP RIJSWIJK - De Nederlandse deelnemers aan het WK schaken hebben voor de eerste ronde redelijk geloot. Het toernooi be gint op 26 november in New Delhi en wordt gespeeld via de knock-out-formule. Het evenement eindigt op 27 december. Bij de mannen stuit Jeroen Piket in de eerste ronde van het Fi- de-toernooi op de Mexicaan Gilberto Hernandez. Loek van Wely neemt het op tegen de Armeniër Karen Asrian. De huidi ge Fide-kampioen Alexander Khalifman uit Rusland is in de eerste ronde vrijgesteld. Bij de vrouwen komen voor Neder land Zhao Qin Peng en Erika Sziva in actie. Zhao Qin Peng treft in de eerste ronde de Indiase Bagyashree Sathe Thipsay. Sziva speelt tegen Natalja Zhoekova uit de Oekraïne. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Het merendeel van de spelers van het Nederlands elftal daagt de internationale spelersvakbond FIFPro voor de rechter. Aanleiding is de ver schijning van de cd-rom Fifa 2001, waarbij ten onrechte ge bruik zou zijn gemaakt van het portretrecht van de spelers. Bij het door Electronic Arts uit gebrachte spel treden de inter nationals onder naam en beelte nis op. Het aan Sony gelieerde concern verklaart de licentie voor het gebruik van naam en beeltenis van de spelers te heb ben gekregen van de FIFPro. „Dat staat ook op de verpak king van het spel", zegt advo caat mr. Harro Knijff. Hij is sa men met zijn collega mr. Paul Foortse door de managements- bureaus Sportpromotion, Pro Athlete en World Soccer inge schakeld om duidelijkheid te verkrijgen Volgens Knijff is er geen sprake van dat de betrokken spelers de FIFPro toestemming hebben verleend van hun portretrecht gebruik te maken. „En dus wil len we weten hoe de FIFPro rechten kan overdragen aan Electronic Arts als het die rech ten niet in bezit heeft. Ook moet duidelijk worden hoeveel geld er met de kwestie is gemoeid Omdat de pogingen om schrifte lijk meer duidelijkheid te ver krijgen op niets uitliepen, wordt nu bij de rechtbank een ver zoekschrift ingediend tot het mogen houden van een getui genverhoor. Knijff: „Wij hebben de FIFPro verzocht schriftelijk te antwoorden op onze vragen. Tot op heden hebben we niets vernomen. Via de rechtbank willen we die antwoorden nu af dwingen. De zaak doet mij sterk denken aan de Croky-affaire van een paar jaar geleden In 1997 dreigden de internatio nals met stappen tegen chipsfa brikant Croky, omdat die zon der toestemming vooraf hun portretten gebruikte voor een commerciële actie. Destijds werd een schikking getroffen In een reactie zegt secretaris generaal Theo van Seggelen van de FIFPro niet wakker te liggen van de zaak. „Als er één organi satie is die zich sterk maakt voor de rechten van de spelers, zijn wij hetwel Het is een onzinnige affaire, waar ik verder niet op wil ingaan. Wij wachten de ont wikkelingen rustig af." ANP I van onze sportredactie ENSCHEDE -Tommie van der Leegte is opnieuw geveld door een darmontsteking. Het is niet de eerste keer dat de speler van FC Twente last heeft van zijn darmen. Twee jaar geleden bij RKC kampte Van der Leegte met dezelfde ziekte. Toen was hij een halfjaar uit de roulatie. Zo langzamerhand lijkt het er ook op dat de darmklachten van Van der Leegte van chronische aard zijn. „Daar ben ik wel bang (Advertentie) De leukste St. Nicolaasgeschenken koopt u op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt Europatuin Goes, Nw Rijksweg 2D, 's-Heer Hendrikskinderen. 0113-215395 voor, ja. Na die eerste aanval slik ik al twee jaar pillen en toch is het nu weer teruggekomen", zegt de 23-jarige middenvelder, die deze zomer overkwam van RKC. Van der Leegte slikt in middels de zware ontstekings remmer Prednisolon. „En dat is geen prettig middel", zegt hij „Ik ben enorm vermoeid en voel het in mijn hele lijf Ondanks de pijn en de herinne ring aan twee jaar geleden, heeft Van der Leegte er goede hoop op dat hij binnenkort weer hele maal hersteld is.,Het grote ver schil is dat de doktoren er nu meteen bij waren In tegenstel ling tot de vorige keer mocht ik nu ook gewoon naar huis. De dokter hoopt dat het middel thuis aanslaat, anders moet ik alsnog naar het ziekenhuis. Maar daar houd ik nog maar geen rekening mee." iPHJUpl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29