Nehalennia beleeft vuurdoop Duurzame samenleving kan best comfortabel zijn PZC Jongeren met taakstraf aan de slag bij provincie Diploma voor eerste Zeeuwse watergidsen ZMF overweegt opzeggen convenant Duurzaam Bouwen 23 Van Gelder heeft er twee bijbaantjes bij Werving onder oud-zeevarenden Onderwijs vernieuwing Leden Milieu Federatie willen meer inspraak Kerstfeest van Leger des Heils Niet blij met 'spionage' woensdag 22 november 2000 door Maurits Sep MIDDELBURG - Commissaris van de koningin in Zeeland W. van Gelder heeft er een commis sariaat bij. Hij wordt bestuurs lid van de Ruyteriana Stichting. Die heeft zich ontfermd over de erfenis van admiraal Michiel Adriaenszoon de Ruyter. De geschiedenis van Zeeland gaat Van Gelder aan het hart, verklaart de commissaris zijn nieuwe nevenfunctie. Maar hij heeft vooral iets met De Ruyter. „Hij was getrouwd met een me vrouw Van Gelder, dus ja, dat schept een band." Dat was echter niet de reden dat hij is gevraagd commissaris te worden. Dat had vooral te ma ken met enkele objecten van De Ruyter die in bruikleen zijn ge geven aan de provincie Zeeland: zijn scheepskist, twee schilde rijen en een Atlas van Blaeu die van de admiraal is geweest. En natuurlijk met zijn betrokken heid bij Zeeland, als vertegen woordiger van de koningin. Ook de Stichting Como heeft Van Gelder benaderd. Deze stichting zet zich in voor de op vang en (medische) verzorging van straatkinderen in Roeme nië, en vooral in de hoofdstad Boekarest. Van Gelder wordt lid van de Raad van Toezicht. Daarin wordt hij vergezeld door onder anderen H. Eversdijk uit Rilland, honorair consul-gene raal van Roemenië in Nederland en lid van de Eerste Kamer voor het CDA. DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat gaat bekijken of een wervings campagne onder oud-zeevaren den kan worden gevoerd om hen terug naar zee te krijgen. Zij omhelsde dinsdag dit idee van PvdA-Kamerlid W. Herre- brugh. Hij heeft de indruk dat onder oud-zeevarenden redelijk veel belangstelling bestaat om weer te gaan varen. Het voorstel riep bij Netelenbos herinnerin gen op aan de succesvolle cam pagne onder oud-onderwijzers. In de zeescheepvaart is door de groei van de Nederlandse vloot een groot tekort aan officieren. door Henk Postma Beschut achter eeuwenoude muren roept de watertrom droombeelden op, terwijl in de gure natuur het vuur woedt. Scholieren, op de vlucht voor de alledaagse werkelijkheid, trotseren de elementen. Kasteel Westhove in Oost- kapelle is deze week domein der ver beelding. Leerlingen van de scholenge meenschap Nehalennia hebben er, 45 man sterk, hun bivak opgeslagen. Op sleeptouw genomen door Zeelands beeldend muziektheater Het Bedrijf (voorheen Flup Ju) bereiden ze een spektakelstuk voor. Vrijdagavond moet het klaar zijn. Belangstellenden wor den dan op een betoverend schouwspel getrakteerd: een tocht langs dromen die werkelijkheid worden. Een theaterstuk uit de grond stampen dat verschillende disciplines uit de 'kunsten' met elkaar verenigt. Dat is het doel. Wordt het een zinderende voorstelling dan is dat mooi meegeno men. ,,Het eindresultaat is niet het be langrijkst", zegt artistiek begeleider Rob Maaskant van Het Bedrijf. „Het belangrijkst is het leer- en werkproces. Dat leerlingen vanuit hun eigen fanta sie, en met hun eigen mogelijkheden aan de slag gaan." Het project geldt als schoolvoorbeeld van onderwijsver nieuwing. Het is één van de eerste pogingen in den lande om vergaand in vulling te geven aan het nieuwe vak culturele en kunstzinnige vorming (ckv binnen het zogenaamde studiehuis. Vrijwel alle Nehalennia-leerlingen in de bovenbouw van vwo/havo die mu ziek of beeldende vorming in hun eind examenpakket hebben, doen er aan mee. Ze kunnen er punten mee scoren voor hun examendossier. Het Zeeuws provinciebestuur hecht zoveel waarde aan dit voorbeeldproject dat het er 20.000 gulden voor op tafel legde. Met dat geld wordt de inbreng van Het Be drijf, en van andere 'gastdocenten' be taald. Leerlingen zelf droegen elk 150 gulden bij. En verder stak de school er nog wat geld in. Aanvankelijk zouden ook leerlingen meedoen uit het voorbereidend middel baar beroepsonderwijs (vmbo). Maar dat stuitte uiteindelijk op praktische problemen. Maar een volgende keer zal muziekdocent Leo Dreessen alle moge lijkheden aangrijpen om de vmbo'ers er alsnog bij te halen. Hij ziet het vak ckv als een uitgelezen mogelijkheid om havo/vwo en vmbo-leerlingen met el kaar te laten samenwerken,Bij het op tuigen van een theatervoorstelling ko men vaardigheden kijken die vmbo- leerlingen op het lijf zijn geschreven. Er zijn er die uitstekend decorstukken in Jonas Wolf als vuurspuwer. elkaar kunnen lassen, anderen zijn weer bedreven in het ontwerpen van kostuums. Het is nu, wat de technische kant van de zaak betreft, dus nog wat behelpen. Maar daar staat tegenover dat op het laatste moment uit geheel andere on- derwijshoek hulp verscheen. Het ROC- Zeeland, afdeling economie, vaardigde tien examenleerlingen af om de Neha- lennia-scholieren in de watten te leg gen. De ROC'ers hebben allerlei beheerstaken op zich genomen, wat be tekent dat ze ook zorgdragen voor goe de slaapgelegenheid en voeding. Ook de ROC'ers scoren daarmee punten voor hun diploma. De Nehalennia-leerlingen zijn niet over één nacht ijs gegaan. Op school be gonnen de voorbereidingen twee maan den geleden al. Gastdocenten maakten de scholieren wegwijs in aspecten van beeldende kunst, film, theater en lite ratuur. De deelnemers maakten kennis met surrealisme en magisch realisme. En leerden dat de werkelijkheid in ge schiedenis, politiek en journalistiek soms absurder kan zijn dan de fantasie. Met als actueel voorbeeld: het uit de hand gelopen verkiezingsgevecht tus sen Bush en Gore. „Werkelijkheid en verbeelding lopen soms door elkaar. En ze zijn alle twee manipuleerbaar. Dat soort dingen willen we laten zien", zegt Maaskant. Wat het publiek vrijdagavond voorge schoteld krijgt, is nog slechts in grote lijnen duidelijk. Want veel van de fan- foto Lex de Meester tasieën moeten nog tot uitvoering wor den gebracht. Ideeën zijn er genoeg, en daar komen er dagelijks nog bij. Maar die ook even uitvoeren dat is even wat anders. „Sommigen kunnen nog geen twee panlatten aan elkaar vastbinden. Dus dat moet je ze dan wel eerst leren." zegt artistiek begeleidster Christien Schop. Er gaat ook wel eens wat fout. Zoals dinsdagmiddag tijdens de oefening van de Vuurbrigade. Leuk, dat gezwaai met brandende watten. Alleen niet wanneer de vlammen je plotseling om de oren slaan. Havist Jonas Wolf wist niet wat hem overkwam. Van de schrik sloeg hij de microfoon van een cameraploegje tegen de grond. Maar hij was snel over zijn boosheid heen. Toen de cursus vuurspuwen een aanvang nam, drong Jonas onmiddellijk naar voren, greep de brandstoffles, nam een ferme slok, en schroeide de lucht met een beangsti gend uitdijende wolk van vuur. Mocht de publieksvoorstelling, vrijdagavond om acht uur, in het water vallen, dan ligt dat zeker met aan hem. door Sheila van Doorsselaer AXEL - Uit handen van gede puteerde A. Poppelaars ontvin gen dinsdagavond de eerste achttien Zeeuwse watergidsen hun diploma in de watertoren van Axel. Zij zijn de eersten in Zeeland die na ruim een half jaar de watergidsencursus heb ben afgerond en zijn nu bedre ven in het opzetten en uitdragen van leerzame projecten en acti viteiten rond het thema water. De cursisten zijn afkomstig uit de gehele provincie en kregen de afgelopen zes maanden afwis selend les in theorie als praktij k, onderverdeeld in vier modules. Zo behandelden ze de onder werpen ecologie en waterland schap, belang en gebruik van water, samenwerken rond wa ter en watereducatie. Ook moesten ze een 'afstudeerpro ject' opstellen, dat ze in kleine groepjes gisteravond aan de aanwezigen in de watertoren presenteerden. De Terneuzense M. Langeveld is een van de watergidsen. Zij had samen met een paar collega's ge kozen voor het project 'watere ducatie rond de Axelse waterto ren'. Het is de bedoeling dat zij in de toekomst klassen van de basisscholen meeneemt op bui- tenles. De kinderen krijgen dan materiaal mee, zoals een schep net, en gaan dan bekijken wat er allemaal leeft in het water rond om de heemtuin van de waterto ren. Als proefopstelling had Langeveld een bak met 'heem- tuin water' meegenomen, vol torretjes, watervlooien en lar ven van de eendagsvlieg. Ook stelden de kersverse watergid sen onder andere een leskist sa men voor de bovenbouw van het basisonderwijs over het ont staan van de Walcherse kreken en een project voorlichting over rioolwaterzuivering op de Be- velanden. De watergidsencur sus in Zeeland is opgezet door het IVN, de Vereniging voor Na tuur en Milieueducatie, op initi atief van de Milieu Educatie Centra's en Natuur en Milieu Educatie-steunpunten in de provincie, waterschap Zeeuwse Eilanden, waterschap Zeeuws- Vlaanderen en de Zeeuwse Mi lieufederatie. door Rinus Antonisse GOES - De individuele leden van de Zeeuwse Milieu Federa tie willen nauwer betrokken worden bij de vereniging. Ze vinden dat nu te vaak standpun ten worden verkondigd zonder dat zij hun mening kunnen ge ven. Dat leidt er onder meer toe dat mensen eigen milieuorgani saties oprichten, in plaats van de ZMF als spreekbuis te laten fungeren. Tijdens een ledenvergadering, dinsdag in Goes, werden als slechte voorbeelden genoemd het ontbreken van een brede le dendiscussie over de komst van glastuinbouw, de plaatsing van windmolens en de aanleg van een containerterminal bij de Kaloot. Wanneer de ZMF stand punten naar buiten brengt, moeten de leden méér het gevoel hebben dat ook hun mening wordt verwoord, luidde de boodschap voor voorzitter J. C. T. van der Doef en coördinator M. van Mierlo. Die erkenden dat het schort aan de communicatie met de individuele leden en be loofden beterschap. Ze betoog den dat de ZMF wel steeds de georganiseerde achterban raadpleegt bij het vormen van meningen. Van der Doef wees erop dat de ZMF de enige milieufederatie in het land is die naast aangesloten organisaties ook (meer dan 1500 individuele leden heeft. Een als positief ervaren erfenis van de fusie in 1985 van Zeeuws Coör dinatieorgaan en Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. Dat maakt de communicatie er niet makkelijker op. De ZMF legt een databank aan van individu ele leden die geïnteresseerd zijn in bepaalde onderwerpen, er komen meer thema- en regio avonden, het blad Wantij wordt meer een platform voor leden en vooral een eigen website moet uitkomst bieden door Rinus Antonisse GOES - Geen geitewollensok- kengedoe, maar wel bevlogen heid. Haar betrokkenheid bij natuur- en milieueducatie is ge boren uit een stukje zorg. „Ik heb het idee dat je met natuur- en milieueducatie een beschei den bijdrage kunt geven aan het milieubewustzijn. Dat is heel belangrijk naast acties, regelge ving, en dergelijke. Het is een heel proces om een omslag in het denken en handelen voor elkaar te krijgen", zegt Rita de Ligt, sinds enige maanden consulent Natuur- en Milieueducatie voor Zeeland. Ze is zo'n twintig jaar bezig met natuur- en milieueducatie, on der meer via een opleiding mi lieukunde en als coördinator van de werkgroep schoolbiolo- gieSchouwen-Duiveland. Haar enthousiasme is ongebroken, al betrapt De Ligt zichzelf wel eens op enig cynisme. „Neem de klimaatconferentie. Dan hoor je dat de afgelopen tien jaar de uit stoot aan C02 in Nederland met twintig procent is toegenomen. Het zal in Europa niet veel beter zijn en over Amerika hebben we het maar helemaal niet. Daar wordt je niet vrolijker van." Vertrouwen Ze heeft wel vertrouwen in de creativiteit en het verstand van de mensen om het negatieve mi lieutij te keren. „Technisch is er al ontzettend veel mogelijk en je ziet toch dat de mensen zich meer aantrekken van natuur en milieu, ook op plaatsen waar je dat niet verwacht. Dat is ons grote probleem. De mensen die al geïnteresseerd zijn, bereik je wel; het gaat om degenen erbui ten. Ongenuanceerde kreten als: we moeten zeker terug naar het stenen tijdperk, hoor je niet meer zo vaak. De mensen heb ben meer het idee dat je best een duurzame samenleving kunt hebben die ook comfortabel is." Kita de Ligt ziet zich niet als een roepende in de woestijn. „We proberen de mensen op een posi tieve manier te betrekken bij natuur en milieu. We willen geen dingen voorschrijven, maar hopen dat er gesprekken op gang komen. We zijn niet mo raliserend en geen missionaris sen. Natuurlijk wil je wel een gedragsverandering en dat mensen hun gezond verstand gebruiken. Het beeld bestaat nog steeds dat als je milieube wust probeert te leven, je onder primitieve omstandigheden de hele dag bezig bent om te wer ken. Dat is niet zo." Natuurouders Het in Goes gevestigde consu lentschap natuur- en milieue ducatie mikt op een sneeuwbal effect: mensen die al interesse hebben moeten proberen ande ren te betrekken bij natuur en milieu. Een voorbeeld daarvan zijn de natuurgidsen en ook in zet van natuurouders blijkt pri ma te werken. Er zijn er inmid dels ruim vijfhonderd in de provincie. De Ligt: „Het idee is kinderen de eigen leefomgeving leren kennen. Dat is voor de leerkrachten moeilijk, daarom zijn we begonnen met het oplei den van natuurouders. Je ziet een grappige mix van mensen die geïnteresseerd zijn in de na tuur en een categorie die het leuk vindt met kinderen op pad te gaan." In het werkplan van het consu lentschap, Met het oog op duur zaamheid, is als 'speerpunt' op genomen de versterking van de natuur- en milieucentra in de provincie. Er is, op Tholen na, een netwerk ontstaan dat nog uitgebouwd moet worden. Ook professionalisering van het werk is daarbij aan de orde - meer vraaggericht werken. De centra moeten een soort thuis basis vormen voor mensen die met natuur en milieu bezig wil len zijn. Het consulentschap wil ook nauwer samenwerken met de Zeeuwse Milieu Federatie en het COS, centrum voor interna tionale samenwerking Zeeland, om de kennis die er is, zo doel matig mogelijk in te zetten. Omgeving Duurzaamheid is sleutelwoord. Rita de Ligt wil over de precieze definitie ervan niet teveel steg gelen. „Veel belangrijker is dat de mensen er met elkaar over nadenken. Hoe ga je op lokaal niveau duurzaamheid invullen? Dan kom je op concrete projec ten. Iedereen heeft er wel ideeën over, mensen zijn heel goed in staat zelf creatief na te denken. Dat moet je boven zien te krij gen. Natuur bestaat niet alleen uit natuurgebieden. Het is heel erg vervlochten met de samenle ving. Je eigen omgeving is ook natuur waarop je invloed kunt uitoefenen." Ecologische basisvorming vindt De Ligt erg belangrijk. „De mensen een beetje inzicht geven in de processen die zich afspelen in de natuur. Leren wat er zo bij zonder is aan de eigen leefomge ving en de rol die ze er zelf bij spelen." In het verlengde daar van ligt leren voor leefbaarheid. Wat mensen concreet kunnen doen om de eigen omgeving duurzaam in te richten, bijvoor beeld via wijkprojecten. Dan is er vervolgens leren voor duur zaamheid. „Niet alles over hier en nu, maar ook over daar en straks", zegt Rita de Ligt, erop wijzend dat Nederland geen ei land is maar ook moet kijken naar wat elders in de wereld ge beurt. Consulente Rita de Ligt: „Ik heb het idee dat je met natuur- en mi lieueducatie een bescheiden bijdrage kunt leveren aan het milieu bewustzijn." foto Dirk-Jan Gjeltema door Maurits Sep MIDDELBURG - Jongeren die een werkstraf hebben gekregen, kunnen die uitvoeren bij de pro vincie Zeeland. Ze kunnen kan- tonniers helpen met het repare ren en opruimen van wegen of als hulpbode de post rondbren gen. De Raad voor de Kinderbe scherming is erg blij met de ex tra plaatsen. Zij schat dat per jaar zestien tot twintig jongeren hun straf bij de provincie kun nen uitdienen. De provincie heeft op verzoek van de CD A-fractie in Provinci ale Staten geïnventariseerd bij welke afdelingen jeugdige de linquenten ingezet kunnen wor den en hoeveel plaatsen daar te creëren zijn. Gebleken is dat het aantal plaatsen beperkt is, on geveer vier. Er zijn niet zo veel geschikte werkzaamheden te vinden. Bovendien is er te wei nig tijd en personeel voor de be geleiding van meer jongeren. Desondanks is het CDA erg te vreden. „Een mooie start, waar we graag mee aan de slag gaan", reageert fractievoorzitter L. Nederhoed-Zijlstra enthousi ast. „Op basis van de ervaringen kunnen misschien ook andere organisaties ertoe worden aan gezet het initiatief over te ne men. Bovendien, het gaat niet zo zeer om de hoeveelheid plaat sen, maar vooral om de positie ve uitstraling. En om jongeren weer binnen de samenleving te krijgen, om het zo maar uit te drukken." Ook de Raad voor de Kinderbe scherming is al erg tevreden met vier extra plekken, zegt K. Buys. De Raad heeft steeds meer moeite om plaatsen te vinden waar jongeren hun werkstraf kunnen uitvoeren. „Nu slagen we er met veel kunst- en vlieg werk en bereidwilligheid van instanties nog net in iedereen te plaatsen. Maar voor volgend jaar verwachten we opnieuw een toename van het aantal werkstraffen. Als dat niet ge volgd wordt door meer plaat sen, lopen we spaak." De taakstraf is de laatste jaren steeds populairder geworden als strafmaatregel tegen min derjarige delinquenten. Zowel het openbaar ministerie als de kinderrechter grijpen vaker naar deze maatregel. Jongeren hebben vaak te weinig geld om een boete te kunnen betalen. Bovendien wordt het niet raad zaam geacht kinderen meteen in Advertentie De leukste St. Nicolaasgeschenken koopt u op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt Europatuin Goes, Nw. Rijksweg 2D, 's-Heer Hendrikskinderen, 0113-215395 de gevangenis op te sluiten. Volgens Buys is het aantal taak straffen de afgelopen vijf jaar verdrievoudigd. „In 1995 waren het er nog maar tachtig per jaar, nu al 250. En volgend jaar gaan we richting de 300 Dat komt niet alleen doordat de straf va ker wordt opgelegd. Het komt ook doordat er steeds meer de linquenten bij komen. Die wor den ook steeds jonger. Sommi- MIDDELBURG - Het Leger des Heils houdt zaterdag 16 decem ber een kerstviering voor oude ren vanaf zestig jaar in Middel burg. De viering begint om 14.30 uur in het gebouw van scholengemeenschap Nehalen nia aan de Kruisweg 2. Kaarten zijn gratis af te halen bij het Le ger des Heils aan de Hoogstraat 20 op woensdag 29 november van 13.30 tot 16.00 uur en op donderdag 30 november van 9.30 tot 11.30 uur. gen zijn nog geen twaalf. We merken ook dat de delicten ern stiger worden." Een werkstraf duurt maximaal 200 uur en moet worden uitge voerd bij een niet-commerciële instelling. De Raad voor de Kinderbescherming werkt bij voorbeeld met ziekenhuizen, bejaardenhuizen, woning bouwverenigingen en gemeen ten. Het moet altijd onge schoold werk zijn. Het mag ook niet concurreren met bedrijven of vacatures opvullen, aldus Buys. De plekken die de provin cie heeft gevonden, passen pri ma in dat profiel, stelt hij. De provincie hoopt overigens dat zij in de toekomst meer plaatsen kan aanbieden. De di rectie infrastructuur en vervoer heeft al goede ervaring met werkstraffen en was daarom be reid jongeren te helpen. Zodra andere afdelingen met het feno meen bekend raken, zullen ook zij wel bereid zijn jongeren met een werkstraf te plaatsen, ver wacht J. Bloemendaal van de afdeling personeelszaken. Over een jaar wordt het project ge- evalueerd. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) overweegt eenzijdig het convenant Duurzaam Bouwen op te breken. Vier jaar geleden maakten ZMF. provincie, ge meenten, architecten, aan nemers en woningcorpora ties de afspraak om in het vervolg bij ontwerp en bouw van huizen zoveel mogelijk uit te gaan van duurzaam heid. Ze legden die afspraak plechtig vast in een conve nant. In de praktijk blijkt dat er van de goede voornemens maar weinig terecht komt. „Het gaat helemaal niet goed", zei ZMF-voorzitter J. C. T. van der Doef dinsdag tijdens een ledenvergadering in Goes. Volgens hem is er kennelijk nauwelijks draagvlak voor duurzaam bouwen. „Er wordt schrikbarend weinig op die manier gebouwd. Veel ondertekenaars zijn het con venant allang vergeten. Het wreekt zich dat er geen sanc ties mogelijk zijn", aldus Van der Doef. Hij constateerde dat er nieuw elan nodig is om de voornemens waar te ma ken. Beter overleg tussen over heid, opdrachtgevers en ont werpers/bouwers is noodza kelijk. Evenals meer controle op het nakomen van afspra ken, stelde de ZMF-voorzit ter. „De lat moet veel hoger worden gelegd. Wij zijn als milieufederatie voorstander van het convenant en we wil len proberen er komende tijd meer inhoud aan te geven. Als de anderen dat niet doen, dan moeten we ons terug trekken", betoogde Van der Doef. Hij ging ook in op de aankoop van een lap grond in het tracé van de rondweg Aardenburg door zes natuur- en milieu verenigingen (waaronder de ZMF) en 26 particulieren De statenfractie van de WD heeft daar kritisch op gerea geerd en verwijt de milieufe deratie obstructie. Van der Doef wierp die beschuldi ging ver van zich. Hij beldemtoonde dat de aan koop niet bedoeld is om de aanleg van de weg te vertra gen (er is nog niet eens een bestemmingsplan). De nieu we grondeigenaren willen met hun daad een grens trek ken: tot hier en niet verder. Van der Doef zag niet in dat de actie de rol van de ZMF als adviseur van het provinciaal bestuur in de weg staat. „Wij nemen gedegen standpunten in Dat kan soms leiden tot een principiële opstelling. Wij vinden de aanleg van de weg niet per se noodzakelijk. Onze opstelling is anders dan die van gemeente en provin cie." Natuurcompensatie vond hij geen oplossing, om dat daardoor de nadelige ge volgen van de wegaanleg niet worden weggenomen. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie is weinig gechar meerd van het optreden van D. Eisma, voorzitter van de Waddenvereniging. Die is als 'consultant' ingehuurd door het adviesbureau Praaning en Meines om de Haven van Antwerpen van informatie te voorzien over de Nederland se milieubeweging. Dit met het oog op de Antwerpse ei sen om de Westerschelde voor de derde keer uit te die pen om grotere schepen te kunnen ontvangen. Eisma, oud-Tweede Kamer lid en ex-Europarlementari- er voor D66, moet de standpunten van de milieu beweging over die derde ver dieping onderzoeken en in kaart brengen. In kringen van de milieubeweging wordt dat gezien als een vorm van spionage en het be vuilen van het eigen nest. M. Kramer, hoofd groene ruimte van de ZMF, vindt dat er sprake is van een wat onge lukkige situatie. Hij wil op heldering van Eisma. „Ik verdenk Eisma niet van kwade trouw, hooguit van naïviteit", zegt Kramer. „Hij brengt straks advies uit aan de Haven van Antwerpen, maar die zit heus niet op zijn advies te wachten inzake een verdieping. De Haven van Antwerpen wil meer advies over hoe ze moeten omgaan met de milieubeweging."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23