Schuttevaer turft snelvaarders PZC Vrijwilligers krijgen erfstukken Sportclub mist geld voor vervoer gehandicapten Vlissingse ouderen krijgen geld voor warme maaltijd w22 PPC wijst mediapark bij Kamperland af v"- 'V' iet Teloorgang manege schokt kinderen Gast minicamping wordt nogal eens slecht doorverwezen Schippersvereniging wil met resultaten maatregelen afdwingen Werkstraf voor inslaan autoruit Sinterklaas bezoekt Goes Snowparty woensdag 22 november 2000 door Wout Bareman TERNEUZEN - De schippers vereniging Koninklijke Schut tevaer inventariseert de komen de weken de problemen die te hard varende zeeschepen ver oorzaken op de Westerschelde. De hoge snelheden, waarmee vooral fruitjagers en andere schepen van lijndiensten varen, zijn de binnenschippers al jaren een doorn in het oog. Tot nu toe drongen ze tevergeefs aan op maatregelen. Op de Wester schelde geldt nog steeds geen maximumsnelheid. Het Zeeuwse regiobestuur van Schuttevaer heeft vastgesteld dat het aantal gevaarlijke situa ties hand over hand toeneemt. Is er sprake van hinder, dan mel den de schippers dat in de mees te gevallen onmiddellijk aan de verkeersposten en veroorzaakt de hoge golfslag van passerende zeeschepen schade aan boord dan wordt daarvan aangifte ge daan bij de politie te water. Schuttevaer wil met de onder zoeksresultaten in de hand - er loopt momenteel een enquête - de verantwoordelijke instanties met de neus op de feiten druk ken en nogmaals aandringen op maatregelen. De gegevens wor den in de eerste plaats op tafel gelegd tijdens het periodiek overleg van de Stuurgroep Nau tisch Overleg Westerschelde (SNO), waarin Rijkswaterstaat, de Scheepvaartdienst Wester schelde, de Belgische overheid, het Belgisch en Nederlands Loodswezen en Schuttevaer zijn vertegenwoordigd. De re sultaten worden ook gepresen teerd op de jaarvergadering van de Zeeuse afdelingen in decem ber. De schippersorganisatie was al eerder van plan de kwestie ook aan te kaarten bij minister Ne telenbos van Verkeer en Water staat. Mogelijk gebeurt dat straks aan de hand van het nieu we cijfermateriaal. Communicatie Schuttevaer hamert al jaren op het belang van een betere com municatie tussen zee- en bin nenschepen op de Westerschel de, maar steekt ook de hand in eigen boezem. Volgens de schip- MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Oud-Gastel is dinsdag in Middelburg veroor deeld tot vijftig uur werkstraf. De Brabander had 23 februari dit jaar in Tholen een ruit van een Mercedes ingeslagen en ook tegen de auto geschopt. In de auto zat een dominee die onder weg was naar een kerkdienst. De dominee stopte, nadat hij door lichtsignalen van verdach- tes auto dacht dat er iets aan de handwas. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen biedt ouderen die ge bruik maken van de warme maaltijdvoorziening, maar daar eigenlijk geen geld voor hebben, de helpende hand. Van af december kunnen zij en ge handicapten in aanmerking ko men voor een tegemoetkoming voor de maaltijd die thuis be zorgd wordt. De kosten daarvan kunnen worden gedrukt met ruim de helft van de prijs. De Stichting Werkt voor Oude ren verzorgt de levering van de warme maaltijden en ze geeft GOES - Zaterdag 25 november is het weer zover, dan komt Sint Nicolaas Goes weer bezoeken. Met zijn 40 zwarte pieten komt hij rond 13.00 uur aan de Goese Kade, waar hij welkom geheten wordt door de burgemeester D. J. van der Zaag. Daarna zal Sinterklaas met zijn pieten door de binnenstad trekken met als eindpunt de Grote Markt. Na tuurlijk hoopt Sint Nicolaas dat er, net als vorige jaren, weer heel veel kinderen en ouders komen om hem en zijn pieten te verwel komen met mooie sinterklaas liedjes en andere verrassingen. Daarna zal Sinterklaas met zijn pieten rondtrekken om cadeau tjes en pepernoten uit te delen aan kinderen. Sinterklaas is te gast bij de Ondernemers Orga nisatie Goes. persorganisatie mag ook van de binnenschippers goed zeeman schap worden verwacht. Daar mee is een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland het eens. „Niet alleen de zeevaart veroorzaakt problemen, som voorlichting over de regeling. Tafeltje Dekje doet nu zo'n 140 adressen in Vlissingen aan, re kent Henk Lokhorst van het Platform voor Uitkeringsge rechtigden en Ouderen (Pugo) voor. Vrijwilligers van het Pugo helpen mee om de formulieren van de minima in te vullen. Vlis- singers van 65 jaar en ouder die een inkomen hebben tot 110 procent van het sociaal minu- mum komen voor de tegemoet koming in aanmerking. Ook ge handicapten vanaf 18 jaar kunnen zich erop beroepen. „Er zijn nu mensen die niet aan Ta feltje Dekje meedoen, omdat ze het te duur vinden. Die eten dan maar weer brood." Een maaltijd kost nu 8.90 gul den. Per maand komt dat zon der korting neer op 250 gulden. De tegemoetkoming bedraagt 4.78 gulden per diner. De maxi male compensatie is vastgesteld op 134 gulden per maand per persoon. De stichting verstrekt verschil lende soorten maaltijden, zoals de koel-vers-maaltijden, 'die voldoen aan de gezondheids richtlijnen'. „Het Pugo is er blij mee dat de gemeente, net als Middelburg, deze regeling in stelt. Ouderen die niet meer kunnen koken en die weinig geld hebben, krijgen nu de kans om toch gezond te leven en om langer zelfstandig te kunnen blijven wonen." Lokhorst vervolgt dat Tafeltje Dekje nu zo'n 140 diners be zorgt en dat daarvan naar schatting dertig procent in aan merking komt voor de regeling. „Daarnaast krijgt Tafeltje Dek je misschien meer klanten, om dat het goedkoper wordt." mige schippers roepen ze ook over zichzelf af. Als je soms zo'n Frans spitsje met water tot in het gangboord bij zwaar weer de Westerschelde ziet overste ken tussen Terneuzen en Hans- weert hou je je hart vast. Niet alleen de zeevaart moet z'n ver antwoordelijkheid nemen, dat moeten ook de schippers doen. Verantwoordelijkheid en kwaliteit. Goed zeemanschap dus." Waterstaat houdt de ontwikke lingen op de Westerschelde nauwlettend in het oog. Het in voeren van een maximumsnel heid zou niet alleen op protest van de Belgische havenautori teiten én van de rederijen lei den, maar ook tot nieuwe onvei lige situaties voor bijvoorbeeld tijgebonden schepen. Water staat laat het vooralsnog over de politie te water om te beoorde len wanneer de grenzen van het toelaatbare op de Westerschel de worden overschreden. door Michelle Koek GOES - Sportclub Gehandicap ten Bevelanden (SGB) luidt de noodklok. Sinds de Zeeuwse Sportraad in september dit jaar de VAS-regeling (vervoer aan gepaste sporten) stopzette, re gelt en financiert de club het vervoer noodgedwongen zelf. De financiële middelen van de SGB zijn echter ontoereikend. Gemeenten en sponsors moeten zo snel mogelijk bijspringen. „We mogen een gehandicapte zijn sport niet afnemen", be toogt C. Kempe, secretaris en vi- ce-voorzitter van de SGB. Dat vinden ook de gemeenten Goes en Vlissingen. Zij hebben de SGB inmiddels geld toege zegd. Vlissingen betaalt voor het laatste kwartaal van 2000 een bedrag van 4700 gulden en reserveert voor 2001 nog eens 10.000 gulden. Goes betaalt voor het laatste kwartaal een bedrag van 1485 gulden en zal ook voor 2001 een, nog onbe kend, bedrag reserveren. Daar naast zal het collectieve vervoer voor de Oosterschelderegio, ge financierd uit de WVG, in het komende jaar wellicht uitkomst bieden. Beide gemeenten hebben de Zeeuwse Sportraad gevraagd de bedragen die zij voor het laatste kwartaal van 2000 voor de VAS-regeling van beide kreeg, respectievelijk 4700 en 1485 gulden, terug te storten. Nu de sportraad de regeling heeft stopgezet, moet het geld terug naar de mensen die van de regeling gebruik maakten. Auto's De sportraad nam de maatregel omdat zij de begroting voor de VAS-regeling niet meer rond kreeg. De belangrijkste oorzaak was dat niet alle Zeeuwse ge meenten de regeling subsidieer den. Een aantal gemeenten waaronder Sluis en Terneuzen vond dat het WVG-vervoer, sinds 1994 operationeel, in de plaats moest komen van het VAS-vervoer. Daarnaast kreeg de sportraad steeds vaker ver- voersaanvragen voor gehandi capten die niet in gewone auto's door Jacques Cats MELISKERKE - Het systeem waarbij minicampinghouders gasten doorverwijzen als ze op hun eigen bedrijf geen plek meer hebben, werkt niet goed. Voorzitter S. Jobse uittte die kritiek dinsdag op de vergade ring van de kring Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland van de vereniging van kampeerboe- ren VEKABO. Afgelopen seizoen was er een te lefooncirkel opgezet. Minicam pinghouders zouden zo vakan tiegangers die op zoek waren naar een kampeerplekje bij de boer kunnen verwijzen naar adressen waar nog plaats was. Maar een aantal kampeerboe- ren belde later niet terug om te melden dat ze geen ruimte meer hadden. Daardoor werden kam peerders naar minicampings gestuurd die al vol zaten. Voor volgend seizoen werd op verbe tering van het doorverwijzings systeem aangedrongen. Lik-op-stuk De Vekabo-leden kregen voorts te horen dat de gemeente Veere afziet van het controle- en sanc tiebeleid voor de naleving van de regels voor kampeerboeren omdat het te arbeidsintensief is. Voortaan zal steekproefsgewijs worden gecontroleerd. Bij her haalde overtreding van de re gels wordt direct proces-ver- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Provincia le Planologische Commissie is tegen de ontwikkeling van een mediapark in Kamperland. De ontwikkeling van het Techno Park Zeeland, een bundeling van zeven technologisch hoog waardige bedrijven bij Schoon- dijke, is onvoldoende door dacht, vindt de commissie in haar pré-advies. Donderdag bepaalt de PPC haar definitieve advies over de streekplanherziening waarmee Gedeputeerde Staten van de provincie beide ontwikkelingen mogelijk willen maken. Zowel het mediapark, een clus- konden worden vervoerd. In zo'n geval konden geen vrijwil ligers worden ingezet en moes ten dure professionele vervoer ders worden ingeschakeld. De sportraad stelde dat zij geen professioneel vervoersbedrijf is en dat ook niet wil zijn. Daar naast was de subsidie vanuit de gemeenten niet toereikend om professionele vervoerders in te huren. Alles tezamen deed de sportraad besluiten om de VAS- regeling stop te zetten. De beslissing kwam als een slag bij heldere hemel voor de SGB. Hoewel zij enkele maanden van te voren op de hoogte werd ge steld, bleek de tijd om andere maatregelen te nemen te kort, „Gehandicapte sporters kun nen nu in hun gemeente aan spraak maken op de WVG, maar voordat er daadwerkelijk iets geregeld is, ben je een half jaar verder", zegt W. de Vries, voor zitter van de SGB. „Om tot die tijd toch te kunnen sporten, moeten gehandicapten zelf voor vervoer zorgen. Dat is voor som mige sporters een te kostbare zaak. Omdat wij vonden dat de sportactiviteiten hoe dan ook door moesten gaan, hebben wij voorlopig de kosten op ons ge nomen. Maar daar kunnen we natuurlijk niet lang mee blijven doorgaan." Ondanks de nijpen de situatie, ziet De Vries vol doende mogelijkheden voor de toekomst. „De toezeggingen van Goes en Vlissingen bieden in ieder geval perspectieven. Als andere gemeenten ook over de brug komen, zijn we deels gered, Daarnaast zijn we op zoek naar sponsors. Ik heb goede hoop op dat we eruit komen. Ik weet het eigenlijk wel zeker." BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse geeft zaterdag 25 november een snowparty in het gebouw aan het Stenenpad. De zaal zal in wintersfeer worden gebracht en er zullen speciale winterdrankjes verkrijgbaar zijn. Een sneeuwmachine voor ziet de ruimte van een witte sneeuwlaag. De party begint om 19.30 uur. baal opgemaakt. De gemeente voert op dat punt een lik-op- stuk beleid. Goed gedrag zal worden beloond. VoorzitterJob- se kon niet zeggen wat die hono rering inhoudt. Misschien be staat die wel uit de toekenning van meer eenheden of een lange re openingstijd dan de negentig dagen, opperde hij. De kust VW Walcheren maakt zich zorgen over de vele be dankjes van Vekaboleden voor het lidmaatschap. De Vekabo- voorzitter had daar wel een ver- klaring voor: „De contributie is te hoog voor wat we er voor krij gen." Bovendien moeten de kampeerboeren meer betalen dan de grote campings. Er wordt nu gewacht op een voor stel van de VW's om de contri butie te herzien. He beplantingsprogramma om I het zicht op kampeermiddelen j op minicampings wat weg te ne men, verloopt naar wens. „We zijn redelijk voortvarend bezig geweest", stelde de voorzitter tevreden vast. De subsidie van de gemeente Veere is binnen Het wachten is nu op een bijdra- ge van het project Vitaal Platte- land. Op 1 november 2001 moet de beplanting rond minicam- pingsin orde zijn. Terugkijkend op het seizoen toonde Jobse zich tevreden. De start was teleurstellend maar het mooie weer in het naseizoen maakte weer veel goed. tering van mediabedrijven rondom het in Kamperland ge vestigde Zeelandnet, als bet Technopark Zeeland passen niet in de functies die het Streekplan aan deze plaatsen toewijst. Ook zijn beide plannen strijdig met het beleid van de provincie om bedrijfsactiviteiten zoveel mogelijk te bundelen rond ste den. Provinciale medewerking aan het initiatief in Kamper land zou daarom een zeer slecht signaal zijn, meent de commis sie. De PPC acht het mediapark wel voor elke stad van grote waarde, met grote mogelijkhe den voor verdere ontwikkelin gen, die in steden ook veel beter passen. .Ai ARNEMUIDEN - De manege van P. Götte verdwijnt wellicht toch uit Arnemuiden. Als Götte geen geschikte plek vindt voor de bouw van een overdekte paardenbak, houdt hij op 23 december op met lesgeven. Nu geeft hij paardrijles in de open lucht, maar de manege is in de huidige vorm onrendabel. Götte had de gemeente Middelburg laten weten graag een overdekte paardenbak te willen bouwen aan de Keetweg. De gemeen te wees zijn verzoek af, omdat een manege op die plaats niet in het bestemmingsplan paste. De bewoners van Arnemuiden be gonnen een actie voor behoud van de mane ge en haalden achthonderd handtekeningen op. Naar aanleiding van die actie besloot de gemeente samen met Götte een oplossing voor de manege te zoeken. Götte had twee locaties voor de paardenbak op het oog, maar de eigenaren van de grond willen niet verkopen. „De alternatieven zijn nu op", zegt hij. „We blijven druk zoeken, maar als er geen oplossing komt, stop ik op 23 december.De leerlingen van Götte heb ben inmiddels een brief met deze medede ling ontvangen. Volgens de manegehouder reageerden de kinderen onthutst. „Ze vin den het allemaal hartstikke erg, vooral aan de kleintjes is het moeilijk uit te leggen." foto Ruben Oreel Eén van de geschenken die de vrijwilligers van het WOP kregen: een dankboek van het gewest Oost-Vlaanderen. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - B en W van Middel burg hebben het wijkondersteunings- punt (WOP) dinsdag, tijdens een be zoek van het voltallige college, verrast met een deel van de erfenis van de laat ste Heer van Kleverskerke. De vrijwil ligers van het WOP kregen symbolisch een dankboek van het gewest Oost- Vlaanderen, een metalen plaat en een zilveren beeld van drie kilo. Het ge meentebestuur bekijkt of de spullen een plek kunnen krijgen in het voorma lige stadhuis van Arnemuiden of in het Zeeuws Archief. Het was de eerste keer sinds de gemeen telijke herindeling in 1997 dat het vol tallige college van B en W een bezoek bracht aan het wijkondersteunings- punt. „Het was", concludeerde J den Engelsman van het WOP na afloop, „een zeer onderhouden en constructief gesprek. We hebben lang de indruk ge had dat het college alleen maar per brief met ons wilde praten. Er was geen sprake van een dialoog." Tijdens het werkbezoek heeft het WOP een aantal wensen op tafel gelegd: ver vanging van de verouderde gymzaal aan de Clasinastraat/Nieuwlandseweg en behoud van het oude stadhuis van Arnemuiden. Het college liet tijdens het bezoek weten positief mee te willen denken aan realisering van de verlan gens van Arnemuiden. Afgesproken is dat het werkbezoek herhaald zal wor den. Den Engelsman: „Ik heb het be zoek gezien als een erkenning en waar dering voor ons werk." Tijdens het bezoek overhandigde het college een drietal erfstukken uit de er fenis van dr. M. W. R. van Vollenhoven, oud-buitengewoon Gezant en Gevol machtigd Minister van H. M. der Ko ningin der Nederlanden in Spanje. Bij de gemeente Middelburg werd enige tijd geleden een merkwaardig pakketje uit Spanje bezorgd. Het ging om een er fenis van Leticia de Bourbon, familie van het Spaanse vorstenhuis, gericht aan de voormalige gemeente Arnemui den. Pas na enige naspeuring werd de relatie tussen De Bourbons en Arnemuiden duidelijk. Maria Christina de Bourbon is getrouwd geweest met Van Vollenho ven. Van Vollenhoven werd op 25 no vember 1882 geboren in Haarlem. Ge durende de Eerste Wei'eldoorlog zette hij zich in bijzonder in voor de Belgi sche vluchtelingen. Als diplomaat werkte hij in Spanje waar hij in 1921 in het huwelijk trad met prinses Maria Christina de Bourbon. Waarschijnlijk heeft Van Vollenhoven tot zijn dood in mei 1976 in Spanje doorgebracht. Ge durende zijn loopbaan ontving hij ver schillende onderscheidingen uit Prui sen, Rusland, Griekenland, Perzië, Italië, Portugal en Spanje. Eerbetoon Het meeste eerbetoon kreeg hij België. Hij was onder meer ereburger van Brussel, Gent, Antwerpen en Luik. Zijn borstbeeld staat in de senaat te Brussel en in dezelfde stad is een avenue naar hem vernoemd. Het pakket uit Spanje bevatte drie stukken waarvan Van Vollenhoven had Ook dit zilveren beeld maakte deel uit van de erfenis van de Heer van Kleversker ke. bepaald dat deze na zijn dood bezorgd moesten worden aan Arnemuiden. In 1976 ontving de gemeente al diverse le gaten, waaronder uniformen, brevet ten van ereburgerschappen en onder scheidingen. In het dankboek staan handtekeningen van het gemeentebestuur van Oost- Vlaanderen, op de metalen plaats staan de ingegraveerde namen van Belgen die hij uit Duitse gevangenschap bevrijdde en het zilveren beeld is een voorstelling van de heilige Michael, het wapen van Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 22