Walcherse stranden kunnen beter PZC PZC Voorzitter Podiumkunsten stapt op Hangjongeren in Middengebied trekken zich nieuwsbrief over drugsoverlast aan Middelburg test spelcontainer in Stromenwijk Vlissingen hekelt vrije doorvaart Antwerpen Qud-directielid Haak van HZ overleden Jeugdbingo Wereldwinkel in Oost-Souburg Sint bezoekt Middelburg-Zuid .21 Stichting Strandexploitatie investeert honderdduizenden guldens extra Vlissinger maakt amok in stadhuis Werkstraf voor vernielingen Kerstbonus minima Reimerswaal Iep voor Groenste Dorp Dreigen met alarmpistool bestraft Gesprekken met gehandicapten doorAb van der Sluis DOMBURG - De Stichting Strandexploitatie Walcheren gaat de kwaliteit van de stran den verbeteren. Dat betekent meer voorzieningen, zoals toi letten en afvalbakken, het te gengaan van vandalisme 's nachts, overname van het on derhoud van de strandovergan- gen en het beter schoonmaken van de stranden. De kwaliteits verbetering kost uiteindelijk honderdduizenden guldens ex tra per jaar. Dat blijkt uit het meerjarenplan van de SSW tot en met 2005. De SSW nam begin 1999 het be heer en de exploitatie over van de Walcherse stranden. De stichting is verantwoordelijk voor schoonmaak en onderhoud van stranden en strandovergan- gen, het plaatsen en onderhou den van voorzieningen (toilet ten. douches, loopplanken, verdwaalpalen, speeltoestellen, sportvoorzieningen) en het uit geven van standplaatsen voor strandhuisjes en -paviljoens. Ook regelt SSW het uitgeven van vergunningen voor venten en het houden van evenementen op het strand, het toezicht hou den op en het bewaken van het strand en de verhuur van strandartikelen. Uit een enquê te onder gasten deze zomer bleek dat lang niet iedereen te vreden is. Ongeveer de helft van alle bezoekers vindt dat er on voldoende toezicht is. Dat pro bleem doet zich met name voor in Zoutelande, Valkenisse en Dishoek. Ongeveer een kwart van de mensen vindt dat er meer en betere voorziemngen moeten komen. Ook de kwaliteit van de MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is dinsdag M. P. F. Haak, oud-directielid van de Hogeschool Zeeland, overleden. Hij is 63 geworden. Haak was een bekende in het Zeeuwse onderwijs. Hij was er 37 jaar in actief. Hij begon als schoolmeester in Middelburg, Axel en Brouwershaven, werd leraar in Goes en keerde terug naar Middelburg. Hij kreeg daar een baan aan de Christelij ke Pedagogische Academie voor het Basisonderwijs (Pabo). In 1982 werd hij directeur. Hij kwam in een maalstroom van fusies terecht, eerst met de Rij ks Pedagogische Academie en la ter met de Hogeschool Zeeland, waarvan hij in 1987 dirëcteur personeel en organisatie werd. Ook daar volgde een drastische reorganisatie. In 1995 zegde hij de hogeschool vaarwel. Hij wordt zaterdag 25 november in besloten kring ter aarde besteld. MIDDELBURG - In de Cypres- senhof in Middelburg wordt vrijdag 1 december van 19 tot 21 uur een jeugdbingo gehouden. duinovergangen kan volgens het onderzoek een stuk beter. Vijftig procent van alle bezoe kers heeft klachten over de toe gang bij Valkenisse, 47 procent bij Dishoek en 44 procent bij Westkapelle. De strandhuisjes eigenaren vinden vuilnisbak ken heel belangrijk, gevolgd door toiletten en douches. Over het onderhoud van het strand zijn de badgasten het in grote lijnen wel eens; dat is goed tot zeer schoon. De SSW erkent dat zij de lat hoog legt. De komende vijf jaar moeten er Blauwe Vlaggen - een door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van D66 Vlissingen vindt het een doorn in het oog dat nog steeds het zogenoemde Scheidingsver drag uit 1839 wordt gevolgd waarin een vrije doorvaart naar Antwerpen is beschreven. „Daarom moet de derde verdie ping van de Westerschelde niet doorgaan. Dit verdrag is niet Europees kwaliteitskeurmerk - wapperen op de stranden van Vrouwenpolder, Oostkapelle, Domburg, de twee stranden van Westkapelle, Zoutelande en Dishoek. Dit jaar hadden Vrou wenpolder en Dishoek geen vlag. Komend jaar al wil de stichting extra geld investeren in toiletten, loopplanken, rol stoelen voor gehandicapten, speeltoestellen en het coördine ren van de nachtbewaking. Daarnaast wordt geld uitge trokken voor meer materiaal om het strand beter schoon te ma ken. Op dit moment is de ge- bedoeld voor de oceaanreuzen van de 2le eeuw", merkt T.Aalfs van D66 op. Onlangs werd bekend dat Vlaanderen blijft hameren op deze onbelemmerde vaart die in dat Scheidingsverdrag is gere geld. Dat betekent onder meer dat er een optimale toeganke lijkheid van de Scheldehavens moet zijn. „Schepen met een meente Veere nog verantwoor delijk voor de duinovergangen en wandelpaden door de dui nen. Op de langere termijn wil de stichting dat takenpakket overnemen. Dat kan pas gebeu ren als de SSW daarvoor de mensen heeft en de overgangen en paden in optimale staat zijn. De stichting streeft naar 2003. Strandhuisjes Uitbreiding van het aantal strandhuisjes, waarin strand- spullen opgeslagen kunnen worden, is op beperkte schaal mogelijk, vindt de stichting. grote diepgang kunnen vrijwel nooit verder stroomopwaarts de rivieren bevaren. Daarom heb ben we in Nederland de Maas vlakte aangelegd en België heeft daar waarschijnlijk de haven van Zeebrugge voor gemaakt." De Vlissingse gemeenteraad vindt unaniem dat verder uit diepen van de Westerschelde uit den boze is. Vlaanderen wil dat de toegang naar Antwerpen Dat kan gebeuren bij Dombur- g/Oostkapelle en bij Vrouwen polder. De categorie woonhuis- jes waarin niet geslapen mag worden, komt te vervallen. De stichting wil van alle woonhuis- jes slaaphuisjes maken. Dat aanbod is eenmalig en geldt voor korte duur. De woonhuisjes staan alleen op het strand van Dishoek. De SSW stelt als voorwaarde dat eigenaren bereid moeten zijn te verhuizen naar een ander strand en dat ze gaan lozen overeenkomstig de wet. Mensen die geen gebruik maken van het voor schepen met een diepgang van 11,6 naar 14 meter bij elk getij wordt gewaarborgd. Risico's Dat stuit de volledige Vlissingse raad tegen de borst. „Dat is niet alleen een onevenredige inspan ning, maar houdt ook veilig heidsrisico's in en nadelen voor natuur en milieu. De verdieping heeft ook nog eens een negatieve aanbod krijgen vijf jaar de tijd om hun huisje terug te brengen tot het formaat van een klein opslaghuisje. Het aantal slaap huisjes, 253 stuks alleen in Dis hoek, blijft gelijk. Bij dat aantal is geen rekening gehouden met de omzetting van woon- naar slaaphuisje. Ook het aantal strandpaviljoens (5) blijft ge lijk. De SSW wil dat de gemeente Veere tweederde deel van de ex tra kosten betaald. Het overige geld hoopt de stichting terug te verdienen uit de verhuur van het strand. invloed op de waterkwaliteit, - huishouding en visserij Er wordt maar gebaggerd en ge baggerd." In een motie van D66, mede-in gediend door de VVD, werd aangetekend dat de Deltawer ken niet zijn berekend op een combinatie van stijging van de zeespiegel én een ingrijpende verdieping van de Westerschel de. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In navolging van een succesvol Rotterdams initiatief wil de gemeente Mid delburg een experiment begin nen met een spelcontainer. De spelcontainer, die de naam 'de Babbelaar' meekrijgt, moet in de wijk Stromenwijk worden geplaatst. Kinderen die gebruik willen maken van het speelgoed in de container, moeten in ruil daarvoor klusjes doen. Het idee voor de container is ontstaan naar aanleiding van leefbaarheidsonderzoeken die gedaan zijn in de Stromenwijk en de Magistraatwijk. Daaruit bleek dat er gebrek is aan speel ruimte en dat het gebruik van de openbare ruimte te wensen over laat. De jeugd verveelt zich, gaat rondhangen en zorgt voor overlast. Rotterdam In Rotterdam zijn al negentien spelcontainers die bemand wor den door een beheerder. Kinde ren krijgen een pasje, waarmee ze speelgoed kunnen lenen. Eenvoudig speelgoed, zoals bal len of hoepels, kunnen ze gratis lenen. Voor duurder speelgoed moet worden betaald. De kinde ren betalen met punten die ze door het doen van klusjes bij el kaar verdienen Het gaat om eenvoudige klusjes, zoals het aanvegen van een plein of ande ren helpen met het aantrekken van skates. Het project, dat in 1994 in Rot terdam begon, is een succes. Per container doen drie- tot vier honderd kinderen mee. Er is meer toezicht op de pleinen, de sfeer is verbeterd, kleinere kin deren durven weer te spelen en de drugsoverlast is verdwenen. Arbeidsplaatsen In andere steden, zoals Tilburg, Arnhem en Terneuzen, heeft het initiatief inmiddels navolging gekregen. In Middelburg gaat het voorlopig om een experi ment. De eerste container komt in de Stromenwijk. De exacte plaats is nog niet bekend, maar de gemeente denkt aan de IJs- selstraat, de omgeving van buurtcentrum de Vergulde Baars of de Driestromenschool. Als blijkt dat het project succes vol is, komt er ook een spelcon tainer in de Magistraatwijk. Het project levert dan vier arbeids plaatsen op. H. Vergeer van de gemeente Middelburg verwacht veel van het project. ..Wij zijn optimis tisch over het effect dat spelcon tainers kunnen hebben", zegt hij. Vergeer denkt dat belonen van goed gedrag beter werkt dat straffen van fout gedrag. „We willen niet zeggen: dit mag wel en dit mag niet. We willen kin deren de kans geven om veilig te spelen en ze vooral leren om met elkaar te spelen." De spelcontainer dient niet al leen om te spelen, maar heeft ook een opvoedkundig aspect Door het instellen van bepaalde gedragsregels hoopt de gemeen te bepaalde omgangsvormen te stimuleren. Kinderen mogen door middel van een kinderraad zelf meedenken over het pro ject. Ze krijgen een stem in de innchting en vormgeving van de container en in de activitei ten die plaats vinden. Verder mogen ze meedenken over het puntensysteem en over de aan schaf van materiaal. OOST-SOUBURG - In de bi bliotheek van Oost-Souburg staat woensdag 29 november van 13.30 tot 17.30 en donder dag 30 november van 13.30 tot 20 00 een stand van de Wereld winkel. In de bibliotheek is een selectie uit het assortiment te koop, met onder meer sieraden, keramiek, speelgoed, kaarten, eerlijk geproduceerde koffie thee en snoepwaren De biblio theek is gevestigd aan de Ka naalstraat 58. MIDDELBURG - Sinterklaas brengt woensdag 29 november een bezoek aan Middelburg- Zuid. In winkelcentrum Welsin- ge kunnen kinderen hem van 14 tot 17 uur de hand schudden en kleurplaten in ontvangst ne men. Rond 19.00 uur vertrekken Sint en pieten vanaf winkelcen trum Welsinge voor de lampion- nenop tocht. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom 1 IHuibers A M. van der Jagt M.Koek E. Soesman 1 te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E L. Ramakers M.J, van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl woensdag 22 november 2000 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Frans Haver kort heeft dinsdagavond beslo ten af te treden als voorzitter van het deelbestuur Podium kunsten, een onderdeel van de koepel van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RvKCV „Ik stop met onmiddelijke in gang. Het is genoeg geweest. Ik ben twintig jaar bij de club be- trokken geweest. De ontwik kelingen van de laatste tijd hebben me niet onberoerd ge laten." Haverkort doelde daarmee op de problemen die zijn gerezen tussen de RvKCV, het Vlissing se college en ambtenaar K. Overdam. „De zaak sleept al veel te lang. Ik kan hiermee niet nog langer doorgaan. Het knaagt aan je." Eerder verweet het college Haverkort en vice- voorzitter Paul Sonke van Po diumkunsten eigengereid op treden. Haverkort en Sonke stuurden, gesteund door het bestuur van de RvKCV, -func tionaris Overdam terug naar zijn baas, het college van bur gemeester en wethouders. Het college stelde vervolgens Ha verkort én Sonke op non-ac tief. Sonke diende onlangs zijn ontslag in, Haverkort volgde gisteren. „We hebben het de laatste maanden meer over conflicten tussen mensen ge had dan over kunstzaken." Het dagelijks bestuur van de RvKCV en zijn deelbestuur Podiumkunsten overlegden er gisteravond over, hoe hun op stelling in dit conflict moet zijn tegenover het college. Vandaag overlegt de RvKCV daarover met wethouder L. Poppe-de Looff. De voltallige RvKCV, twaalf leden sterk, sprak eer der uit een collectief ontslag niet uit te sluiten. Haverkort hoopt dat het zover niet komt: „Ik heb gezegd dat ik het zou toejuichen, als zij aanblijven." Salim Berrezzel (rechts) en Hamid Aarab. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze kunnen zich er nog over opwinden. Salim Berrezzel en Hamid Aarab voelen zich aangespro ken door de nieuwsbrief van het comité Schildersbuurt waarin wordt gespro ken over drugsoverlast. „We worden niet met naam genoemd. Er staat ook nergens dat Marokkaanse jongens drugskoeriers zijn. Maar wij worden wel bedoeld." In de nieuwsbrief van het buurtcomité staat dat 'het bekend is dat in het Mid dengebied overlast wordt ondervonden door handel in soft- en harddrugs'.Het op de uitkijk staan van meestal jonge ren en het dealen in de brandgangen van onder andere de Bloemenlaan, Jan Vermeerlaan, Hogeweg, Rembrandt- laan en omgeving maakt ook deel uit van die overlast.' „Dat slaat toch vast op ons", reageren de Marokkaanse jon gens. „Maar wij staan daar gewoon en we hangen met elkaar op de bankjes bij de Bloemenlaan Of in de Adriaan Co- ortelaan totdat ons buurthuis, het JOP, open is." Salim en Hamid, 16 en 18 jaar, vinden dat ze door die oproep in de nieuwsbrief nog meer bekeken worden dan voorheen. „Er rijdt veel politie rond. Ik zou willen dat ze eens aan mij vroegen of ik wat verkeerd deed. Dan kan ik bewijzen dat ik niets bij me heb", zegt Salim. Als zijn broer met de auto langsrijdt, maakt Salim een praatje met hem. „Daarna rijdt hij weg en rijd ik ook een rondje met mijn scooter. Ik zie mensen dan denken dat ik een drugskoerier ben. Dat is een rotgevoel en oneerlijk", zegt Salim. Ze zeggen niemand te kennen van hun clubje die koerier is. „We hebben nog nooit zo'n vraag gehad. Ik geef mijn geld ook zelf niet uit aan wiet. Ik heb vroeger weieens geblowd, maar nu doe ik het niet meer. Ik kijk wel uit", zegt Salim. Ze vinden dat ze vals beschuldigd wor den. Aan bewoners wordt gevraagd om de kentekens van auto's die geparkeerd staan bij de bankjes en de verzekering plaatjes van de scooters door te geven aan de politie. „We hebben scooters. Zie je, denken we dan, ze bedoelen ons in die nieuwsbrief." Salim werkt bij een bakker in Middel burg en is meestal vroeg thuis. „Ik begin namelijk om zes uur. Op dinsdag ben ik vrij. Soms duurt het wel lang voordat het JOP open is. Om vier uur pas." De laatste tijd trof Hamid, die bij het ROC Zeeland installatietechniek volgt, een dichte deur aan als hij naar het JOP ging. „Op het JOP kun je niet meer re kenen. Dat is vaak gesloten als het open moet zijn." Ziek Fred Hanny, die de twee jongerenwer kers van het JOP aanstuurt zegt dat het kan voorkomen dat het JOP niet altijd op het aangekondigde tijdstip open is. De openingstijden zijn van vier tot zes uur en van half acht tot half elf. Op vrij dag en zaterdag is het een paar uur lan ger open. „Maar als een jongerenwer ker ziek is, kan het zijn dat het JOP dichtblijft. We hebben voor vier uur ge kozen om jongeren niet in de verleiding te brengen te gaan spijbelen", stelt Hanny. Hij noemt het een ongewenste situatie dat jongeren soms een gesloten deur aantreffen. „Want ze moeten er van op aan kunnen dat ze naar het JOP kunnen. Ik ben met de jongerenwerkers naar een nieuwe vorm aan het zoeken waardoor we bij bijvoorbeeld ziekte al tijd een beroep op een vervanger kun nen doen." Frans Klaver van comité Schilders- buurt reageert dat het comité nooit van zins is geweest een bepaalde groep te stigmatiseren, „Dat deze jongens zich in hun kuif gepikt voelen, dat zij zo. Jammer is het wel. Maar er wordt ge deald en er gaat een dreiging uit van sommige jongeren. Dat probleem wil len we aanpakken." De overlast komt van jongeren die 'overal vandaan ko men'. „Ze zijn ook moeilijk te volgen. We zijn er in onze nieuwsbrief over be gonnen omdat we de bewoners erbij willen betrekken. Veel mensen sprak deze duidelijk uitleg en aanpak juist VLISSINGEN - De politie heeft dinsdagochtend in het stad huis een 24-jarige inwoner van Vlissingen aangehouden wegens lokaalvredebreuk. De man had op 25 oktober een toe gangsverbod voor zes maanden gekregen omdat hij zich mis dragen had bij de afdeling sociale zaken. Hij had bedreigin gen geuit en licht lichamelijk geweld gebruikt. Toen de man gisteren terug kwam, wezen medewerkers hem erop dat hij niet naar binnen mocht. De man uitte opnieuw bedreigingen, die zo ernstig waren dat de poltie werd gewaarschuwd. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Oud-Gastel is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot vijftig uur werkstraf De Brabander had 23 februari dit jaar in Tholen een ruit van een Mercedes ingeslagen en ook tegen de auto geschopt. In de auto zat een dominee die onderweg was naar een kerkdienst De dominee stopte, nadat hij door lichtsignalen van verdach- tes auto dacht dat er iets aan de hand was De verdachte moet 1800 gulden schadevergoeding aan het slachtoffer betalen. KRUININGEN - Ongeveer vierhonderd huishoudens in de gemeente Reimerswaal kunnen half december een eenmalige eindejaarsuitkering van honderd gulden tegemoet zien. De uitkering is een initiatief van de fractie van de PvdA. De partij lanceerde vorige maand een viertal voorstellen om minima extra te laten profiteren van het gunstige economische tij. DREISCHOR - In de Ring van Dreischor wordt woensdag 29 november een iep geplant, die moet uitgroeien tot monumen taal bewijs voor het predikaat Groenste Dorp van Nederland 2000. De boom, een geschenk van de landelijke boomkweke- rijsecor, heeft inmiddels een stamomtrek van zo'n 25 centi meter. De iep wordt om tien uur 's ochtends officieel aangebo den MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G Nomes achtte dinsdag bewezen dat een 27-jarige man uit Zierikzee gedreigd had met een alarmpistool en vonniste de verdachte tot veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. Het ging volgens Nomes om een welbewust ac tie, die een potentieel gevaarlijke situatie tot gevolg had. De Zierikzeëenaar zag het anders. Twee mannen zouden hem 25 april dit jaar in Zierikzee hebben bedreigd, waarna hij zijn belagers had willen afschrikken. MIDDELBURG - Het inventariseren van de speciale behoef ten van vrouwelijke gehandicapten aan scholing en werk in Zeeland gaat bijna 46.000 gulden kosten. Het provinciebe stuur legt daarvan ruim 37.000 gulden op tafel. De twee Re gionale Opleidingen Centra (ROC Zeeland en ROC Wester schelde) die de uitvoering ter hand nemen, betalen de rest Eerder werd subsidie gestoken in het werven van gehandi capte vrouwen zonder scholing of betaalde arbeid. Er rea geerden 70 vrouwen. Hun wensen en verlangens worden nu op een rijtje gezet. Het meeste geld is nodig voor het voeren van gesprekken met deze vrouwen en het trainen van personeels leden die de gesprekken moeten gaan voeren. De resultaten worden verwerkt in een rapport. Er wordt samengewerkt met de patiëntenorganisatie Het Klaverblad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21