Droogzwemmen in sportschool De swingende stilte van Nathalie Loriers Omzet Zeeuwse horeca groeit minder hard Kunstenaars communiceren via Mail Art ABN Amro terug naar Markt in Middelburg ondernemend zeeland kunst cultuur Werkstraf voor uitkeringsfraude Middelburgse kleuters oefenen tussen bodybuilders in detail Spraakmakende musical Rent flopt in Middelburg door Ellen De Vriend MIDDELBURG - De gespierde body-builders, die bij All Sports Body Gym trainen, zul len binnenkort flink opkijken van de Middelburgse kleuters die voorbij komen. Eigenaar J. den Hartog, tevens zwemin- structeur in Veere, gaat in zijn sportschool aan de Oostperk- weg een cursus droogzwem men voor kinderen geven. Negentien jaar geleden begon J. den Hartog als mede-eige naar van de Middelburgse sportschool. Daarnaast is hij al dertig jaar zweminstructeur bij het zwembad in Seroosker- ke. ,,Ik heb half Walcheren le- ren zwemmen", beweert Den Hartog. Hij is een fel tegen stander van het Zwem ABC, dat ongeveer twee jaar geleden door de Nationale Raad Zwemdiploma's in het leven werd geroepen. „Kinderen die het nieuwe A-diploma moeten halen, heb ben gemiddeld honderdtien lessen nodig. De eerste les moe ten zij hun watervrees over winnen. De tweede les maken ze een rondje door het instruc- tiebad. En in les drie krijgen ze pas een zwembandje en een plankje en zo sukkelen ze door. De kinderen moeten aan veel meer eisen voldoen en ze moe ten veel meer technieken be heersen dan nodig is." De gemeente Veere werkt niet met het Zwem ABC, en Goes volgens Den Hartog ook niet. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Jeffrey Kutterink. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102' woensdag 22 november 2000 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De omzet van de Zeeuwse horeca groeit ge staag, maar blijft achter bij de landelijke cijfers. Dat komt om dat Zeeuwse hotels en cafés het meer moeten hebben van toeris ten dan van ondernemers. En vooral die laatste groep boekt steeds vaker een hotelletje of gaat buiten de deur eten. En daar profiteert de Zeeuwse ho reca dus nauwelijks van. Dat zegt voorzitter F. Lievens van Horeca Nederland, afdeling Zeeland, in reactie op de glori euze groeicijfers van de Neder landse horeca in het derde kwartaal van dit jaar. In verge lijking met dezelfde periode vo rig jaar, zette de Nederlandse horeca ruim vijf procent meer om. De omzetstijging is vooral veroorzaakt door de groei bij de hotels .Die hadden een meer dan gemiddelde groei van bijna acht procent, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Cafés drukten juist de resultaten van de sector: hun omzetstijging was slechts twee procent. Slechte zomer Hoe de cijfers exact uitpakken voor Zeeland is niet duidelijk. Zowel het CBS als de afdeling Zeeland van Horeca Nederland beschikken niet over actuele cijfers. Toch kan Lievens wel iets zeggen over de gemoedstoe stand van de Zeeuwse horeca. „De Zeeuwse horeca doet het over het algemeen goed. Er is wel degelijk sprake van een be perkte groei, maar die heeft vooral te maken met de stroom toeristen en dus ook het weer. Dit jaar hadden we een bijzon der slechte zomer en dat heeft bijvoorbeeld strandpaviljoens bijzonder parten gespeeld. Ho recabedrijven die niet direct aan de kust liggen, hebben dit j aar niet te klagen.De Zeeuwse horeca is niet gericht op de za- kenmarkt en profiteert dus ook niet van de groeiende vraag naar horeca onder onderne mers. „Dat neemt niet weg dat er ook in Zeeland op dat gebied toekomstperspectieven zijn", benadrukt Lievens. „Wat te denken van de aanleg van de Westerschelde Container Ter minal en de daarmee groeiende, hoeveelheid bedrijvigheid. Dat zal, zeker op den duur, ook voor de horeca betekenen dat ze meer van de zakelijke markt kan pro fiteren." Waar in Zeeland de slechte zomer een grote rol van betekenis speelde, bleek de maand augustus landelijk ge zien een goede maand voor de hotels. Hun omzet steeg in het derde kwartaal met 7,8 procent ten opzichte van dezelfde perio de in 1999. Voor de restaurants verliep het derde kwartaal ook redelijk. Gedeeltelijk veroor zaakt door prijsstijgingen steeg de omzet daar met 6,3 procent. Na correctie voor prijsstijgin gen komt de groei van de restau rants uit op 3,7 procent. De tegenvallende julimaand speelde snackbars en cafés par ten. De omzetgroei kwam voor cafetaria's, snackbars, lunch room en fastfood-restaurantsm het derde kwartaal uit op 4,2 procent. Daarvan blijft nog maar een half procent over na correctie voor prijsstijgingen. Ook cafés bleven achter bi] de groei van de overige horecabe drijven. In het derde kwartaal van 2000 groeide de omzet slechts 2,2 procent, maar reke ning houdend met prijsstijging gen is er zelfs sprake van een te rugloop van de omzet met een procent. MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Vlissingen is dinsdag in Middelburg voor uitkerings fraude veroordeeld tot veertig uur werkstraf. De man is ver slaafd aan harddrugs en kon de eindjes niet meer aan elkaar knopen. Hij raakte in de schul den en besloot in 1996 en 1997 inkomsten uit werk niet op te geven aan de Gemeentelijke So ciale Dienst in Vlissingen. De man heeft inmiddels een terug betalingsregeling getroffen. ge. Maar op een grasveld of op de rand van het zwembad is niet ideaal, zo vindt hijDe kin deren zijn vaak koud, nat en snel afgeleid. „Ineens viel het kwartje bij mij", vertelt de instructeur. In een oefenlokaal bij All Sports Body Gym gaat hi] binnenkort aan kinderen vanaf vijf jaar droog-zwemlessen geven. Ge legen op een step op de vloer leert hij de kleuters in circa vijf lessen de been- en armslag. Eerst los en daarna gecombi neerd. De lessen duren onge veer twintig minuten, wat lang genoeg is voor de kleintjes. „Een kind dat de zwemslag on der de knie heeft, hoef je alleen het watergevoel nog aan te le ren", besluit Den Hartog. UNICEF en het Wereld Na tuur Fonds openen woensdag 22 november weer de jaarlijkse Winterwinkel aan de Oude Markt in VJissingen. Tot aan de kerst kunnen belangstellenden van 10.00 tot 17.00 uur er cadeautjes kopen voor de feestdagen, zoals kaarten, ka lenders, pluche en spelletjes. UNICEF gebruikt de winst op de verkochte artikelen voor haar projecten voor 'de verge ten kinderen' in Oost-Europa. Het Wereld Natuur Fonds sluist de winst door naar het actieprogramma van het fonds. Autoclean Zeeland in Vlis singen is na twaalf jaar uit het pand aan de Hermesweg ge groeid. Het autopoetsbedrijf kan aan de Mercuriusweg meer diensten bieden. Charles Mul ler begon in 19 8 8 met zijn auto- poetsbedrijf voor particulieren en bedrijven. Het bedrijf telt inmiddels negen medewerkers die per jaar ongeveer vierdui zend auto's wassen of in de was zetten. Het bedrijf verzorgt ook lakreparaties en licht uitdeuk- werk. Aan de Mercuriusweg staan negen bruggen en is er veel extra werkruimte. door Ellen De Vriend MIDDELBURG - ABN Amro in Middel burg is na aanhoudende protesten van klanten weer terug gegaan naar het voor malige pand aan de Markt. Cliënten klaag den over de verhuizing naar een nieuw pand aan de Kousteensedijk vanwege de weinig centrale ligging. Klanten stapten over naar andere banken. De ABN Amro verhuisde op 20 november 1999 van de Markt naar het nieuwe pand aan de Kousteensedijk in Middelburg. „Veel klanten vonden de nieuwe locatie onplezierig omdat deze buiten het cen trum ligt. Een aantal klanten ging om die reden bij ons weg en we kregen veel klach ten. Na een aantal marktonderzoken zijn we ons gaan beraden en zijn we yoor hun argumenten gezwicht", vertelt rayondi recteur J.C. Oorthuijs. Hij wil niets zeggen over de kosten van de verhuizing. De bank heeft daarom besloten het voor malige pand aan de Markt te verbouwen en er zich opnieuw te vestigen. De nieuwe geldautomaten, het chipknip-oplaadpunt en de nachtkluisautomaat zijn dag en nacht bereikbaar. Bij binnenkomst is er een rond cliëntenplein met een balie en kasgedeelte. „We hebben voor zo min mo gelijk glas gekozen, wat het contact met de klanten verbetert. Vroeger waren er te veel hokj esOmdat er altij d een tekort aan was zijn de spreekkamers van drie naar vijf uit gebreid. Alles bij elkaar kunnen de veertig personeelsleden nu efficiënter werken, maar ook veiliger." Het pand aan de Kousteensedijk is defini tief gesloten. Op vrijdag 1 december opent commissaris van de koningin W. van Gel der het vernieuwde kantoor. Het Vlissingse Sportfondsen- wordt het nieuwe systeem wel de zwemlessen van mei tot sep- lessen voor him A-diploma", bad is zelf nauw bij de ontwik- gevolgd. Omdat er in het tember plaats. weet Den Hartog. Al jarenlang keling van het zwemsysteem zwembad in Serooskerke al- „De kinderen slagen bij ons in oefent hij met zijn pupillen de betrokken geweest, dus daar leen een buitenbad is, vinden gemiddeld vijfendertig zwem- zwembewegingen op het dro- Zweminstructeur J. den Hartog leert kleuters de arm- en beenslag op het droge. foto Ruben O reel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De door joop van den Ende geproduceerde musical Rent had in Middel burg een succes moeten wor den, maar heeft een verlies op geleverd van 25.000 gulden. De Stadsschouwburg had be gin oktober drie voorstellingen gepland van de musical van re- gisseur Ivo van Hove. De show bleek behoorlijk controver sieel en trok minder publiek dan verwacht. Door bijdragen van de provincie en het impre sariaat Van den Ende is het ver lies dat de Stadsschouwburg op de voorstelling lijdt aanzienlijk teruggebracht. Rent was zeker spraakma kend, maar de meningen over de musical liepen uiteen. Op de voorstelling volgde een staan de ovatie, maar in de pauze wa ren ook mensen weggelopen. In ieder geval bleek de show niet geschikt voor een groot pu bliek. De beoogde recette werd bij lange na niet gehaald. Op de drie avonden boekte de Stads schouwburg een verlies van 45.000 gulden. Van den Ende heeft toegezegd de uitkoopsom per avond met 5000 gulden te verlagen. Het dagelijks provin ciebestuur wil een subsidie van 5000 gulden die was gereser veerd voor de voorstelling De reis van Isis door het Egyptisch Nationaal Volkstheater toe kennen aan Rent. De reis van Isis gaat niet door en bij nader inzien wordt Rent gerekend tot de 'vernieuwende, bijzondere en risicovolle' voorstellingen waarvoor theaters bij de pro vincie extra subsidie kunnen aanvragen. De Stadsschouw burg vernacht het resterende tekort van 25.000 gulden te kunnen compenseren met de inkomsten van enkele grote publieksvoorstellingen. Post die de ontvanger aan het denken zet. foto Charles Strijd door Anita Tournois TERNEUZEN - Alles mag bij deze kunstvorm, als het maar meer is dan 'gewoon post'. Mail Art bestaat alweer zo'n twintig jaar en wordt toegepast door kunstenaars, die de grenzen verkennen tussen de verschil lende disciplines, zoals muziek, grafische kunst, fotografie en schilderkunst. Tevens worden geografische grenzen verlegd, want Mail Art is internationaal. Kunstenaars van over de hele wereld sturen elkaar werk per post of per computer. Het resul taat van deze vorm van kunst, die zich snel uitbreidt, is te be zichtigen bij Echo-Audio Ter- neuzen. Multimediakunstenaar Leo van de Velde uit Axel maakt al een flink aantal jaren gebruik van deze vorm van communicatie. Jaarlijks houdt hij een tentoon stelling. Dit keer noemde hij de expositie Kick of Conspiracy. Om nieuw werk binnen te krij gen deed hij een mail ing de deur uit. Door meerdere kunstenaars werd hierop gereageerd. In Echo-Audio hangt werk in ver schillende technieken en onder werpen. Zo valt er een aquarel te bewon deren, een schildering op kran tenpapier, een computerteke ning van een vis op een geschrift. Naakte lichamen in een compositie. Kaarten met dieren en humoristische tek sten. Een collage van getekende postzegels, waarin een varken centraal staat; eigenlijk post die de ander moet raken of aan het denken zet. Post, die vrolijk maakt of verbazing wekt. Opvallend is de inzending van Yves Dos Santos uit Portugal. Het laat een enveloppe zien, met I hierop een krantenartikel over I flessenpost a message in a bott le, versierd met postzegels en adressen. Van de velde vertelt 1 dat Mail-Art soms wordt door- i gestuurd en verder wordt be- werkt. Zo kan het dus gebeuren, dat er postzegels opstaan uit al le uithoeken van de wereld. Een grensoverschrijdend en multi- ciltureel kunstwerkje met zelfs een milieuvriendelijk tintje. De enveloppe wordt steeds op nieuw gebruikt, recycling dus. Dit is ook een gedachte, die leeft onder kunstenaars die Mail Art toepassen. Het werk van Claudio uit Italië herbergt een opstandige geest. Zwarte, chaotische tekeningen, aangevuld met een voor zich spekende tekst: I hate Italy. Naast de expositie in Echo-Au dio wordt ook werk tentoonge steld in café De Ster in Terneu- I zen. Kick of ConspiracyEcho-Audio, De Jongestraal 1 in Terneuzen; te be- zichtigen in november en december: dinsdag t/m vrijdag van 12.30 tot 18.00 uur. Vrijdagavond van 19.00- 21.00 uur en zaterdag van 10.00- 17.00 uur. Tevens bij café De Ster in Terneuzen. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Lachend relati veert pianiste Nathalie Loriers de loftuitingen aan haar adres. Steeds vaker wordt ze geaffi cheerd als de leading lady of Belgian jazz. „Dat is nogal ge makkelijk", reageert de pianiste die zondag met haar trio op treedt in Porgy Bess in Ter neuzen. „Er zijn in België niet zoveel meisjes die jazz spelen." Het zag er aanvankelijk ook niet naar uit dat Loriers (Namen, 1966) zich met jazzmuziek zou bezighouden. Thuis kwam ze daarmee niet in aanraking. „Ik had wel een kennis die iets deed met dixieland. Dat vond ik zo leuk dat ik best een banjo wilde hebben. Met de moderne jazz die ik later op het spoor kwam, had dat natuurlijk niets te ma ken." Loriers bleek als tiener een ta lentvol pianiste. Ze speelde uit sluitend klassieke composities. Het lag voor de hand dat ze zich aanmeldde voor het conserva torium. Maar kort voor ze dat deed had ze kennisgemaakt met jazzmuziek, tijdens een concert van Steve Houben, later een van (Advertentie) Nog 2 dagen Ondernemers van HjMl Schouwen-Duiveland: natuurlijk staat 24 november al gereserveerd in uw agenda voor de uitreiking van de BOV-trofee 2000. Wij heten u van harte welkom in De Zeeuwse Stromen in Renesse. bijdevaate haar muziekleraren. „Ik was vijftien of zestien, toen ik naar een concert van hem ging. Ik werd echt geraakt. Beetje bij beetje begon ik me in de jazz te verdiepen. Het was muziek waarvan ik eigenlijk niets wist. Op het conservatorium ont moette ik andere studenten die ook van jazz hielden. Hoe gaat dat dan. Je vormt een bandje, speelt steeds vaker jazz en daar door stéeds beter. Uiteindelijk wilde ik naar het conservatori um inBrussel, de eerste jazz-op- leiding die er in België was." Vooroordelen Haar ouders zagen het niet zit ten, haar pianoleraren nog min der. „Ik wil het een jaartje pro beren, hield ik ze voor. Na dat jaar was er geen houden meer aan. Mijn leraren hadden grote vooroordelen tegen jazz. Zij as socieerden dat met donkere kel ders, rook en drugs. Dat is niet altijd zo, hè. Vooral in Europa wordt vaak op festivals ge speeld. Zij hadden echt nog het beeld voor zich van jazz in de ja ren vijftig in Amerika." Het grootste verschil tussen klassiek en jazz zit 'm in de im provisatie, aldus Loriers.Als je het klassieke repertoire speelt, heb je veel referentiepunten. Veel stukken zijn al eerder opge nomen door anderen en het is de bedoeling dat je binnen de par tituur van de componist blijft. Bij jazz weet je nooit wat er gaat gebeuren. Natuurlijk ga je wel uit van vaste punten, in thema of vormmaar als musicus ben je toch min of meer vrij. Ook het ritmische aspect is in jazz veel belangrijker dan in klassieke muziek. Er wordt me vaak ver teld dat aan mijn spel te horen is dat ik klassieke muziek heb ge speeld. Ik heb een gevoelige klank. Zelf denk ik dat ik die zonder mijn klassieke opleiding ook wel zou hebben gehad." Loriers durft zich niet in een be paalde stroming van de jazz te plaatsen. Ze is beïnvloed door de bebop, maar speelt zelf een aanmerkelijk modernere vari ant. De omschrijving avantgar- de gaat haar weer te ver. „Ik speel geen free jazz. Wat ik altijd probeer is een bepaald thema te componeren. Van daaruit zoek ik de vrijheid. Ik ben veel meer beïnvloed door individuele mu zikanten dan door muzikale stromingen. Heel belangrijk is Bill Evans. Hij was de pionier van het pianotrio. Jan Garbarek waardeer ik vanwege zijn folk loristische dingen en Keith Jar- rett om de manier waarop hij met standards, bekende jazz composities, omgaat." Hoewel Loriers haar schouders ophaalt over de titel leading la dy of Belgian jazz - het liefst maakt ze geen onderscheid tus sen man of vrouw - sluit ze niet uit dat vrouwen de jazzmuziek net iets anders benaderen dan mannen. Iets minder macho, iets minder extravert. Nuance „De Amerikaanse jazz van van daag is zeer krachtig, zeer de monstratief. De kwaliteit is hoog, maar het ego van de muzi kant is ook erg belangrijk. De Europese benadering van jazz lijkt me iets vrouwelijker. Iets gevoeliger, wat meer oog voor nuance, wat intiemer. Vrouwen zijn denk ik niet bang voor stil te, voor de zachtheid van mu ziek, Ook die kan heel swingend zijn. Of dat echt iets vrouwelijks is? Pin me er niet op vast. Voor elk voorbeeld dat ik aandraag is waarschijnlijk ook een tegen voorbeeld te bedenken." Concert: Nathalie Loriers (piano), Sal LaRocca (contrabas) en Hans Oosterhout (drums) in Porgy Bess Terneuzen, zondag 26 november, aanvang: 16 uur. Pianiste Nathalie Loriers: „De Europese benadering van jazz lijkt me iets vrouwelijker. Iets gevoeliger, wat meer oog voor nuance, wat intiemer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20