Gimbrère MODEBRADERIE 50-70 Sneller zorg voor oudere Zeeuw Wolf vermoedelijk slachter schapen Zeeuws-Vlaanderen Spanning loopt hoog op in Midden-Oosten na aanvallen Israël NAVO waarschuwt voor rivaliteit met defensiemacht EU w ur Fiets moet meer status krijgen Provincie krijgt 160 miljoen gulden voor aanpak wachtlijsten Werktempo vooral hoog in bouw 4 WEKEN VOOR PZC Grote brand in loods Best Overlevende zag Bouterse tijdens moorden in fort Damster Van Lith neemt afstand Vogels zien en herkennen Z 6 Buien Wolkenvelden en vooral in de middag en avond enkele buien. Middagtemperatuur rond 10 graden. 243e jaargang no. 277 woensdag 22 november 2000 losse nummers 1,85 BEST - In een opslagloods in het centrum van Best heeft gisteravond een grote brand ge woed. In de hal van tachtig bij twintig meter was onder meer een kleine hoeveelheid sier vuurwerk in kerstpakketten opgeslagen. In de loods zijn verschillende bedrijven gehuisvest. De brandweer had het vuur rond elf uur onder controle. Voor zover bekend zijn geen schadelijke stof fen vrijgekomen. De brandweer haalde uit voorzorg vijftien mensen uit hun huizen, om dat een deel van het dak van de loods op instor ten stond en omliggende huizen gevaar liepen. Enkele omwonenden gaven zelf aan uit huis te willen toen het vuurwerk de lucht inging. Zij werden opgevangen in de brandweerkazerne. De brand brak kort na acht uur uit. foto Bert Jansen/ANP te importen van kleding en au to's is het Amerikaanse handels tekort in september opgelopen naar een recordbedrag van 34,3 miljard dollar. Dat is vijftien procent hoger dan in augustus. Dit meldde het Amerikaanse ministerie van Handel gisteren. Het tekort van8,7 miljarddollar met China was het grootste dat ooit met een land werd gemeten en werd veroorzaakt door extra verkopen van Chinese auto-on derdelen, telecommunicatieap- paratuur en speelgoed. Het totaal voor het hele jaar 2000 bedraagt nu al 360 miljard dollar, duidelijk meer dan de 265 miljard van 1999. AP Aanslag Spanje BARCELONA - De Spaanse oud-minister van Gezondheid Lluch is gisteren in een garage in Barcelona doodgeschoten. De aanslag is niet opgeëist, maar de politie vermoedt dat de terreurbeweging ETA achter de actie zit. AP door Sheila van Doorsselaer HEIKANT - Het is goed moge lijk dat een ontsnapte wolf ver antwoordelijk is voor de dood van zo'n vijftien schapen in Oost Zeeuws-Vlaanderen de afgelo pen maand. Een ooggetuige heeft in de pol der tussen Kloosterzande en Vo gel waarde daadwerkelijk een wolf gezien en de Stichting Wol- venopvang Nederland om schrijft de manier waarop de schapen zijn gedood en leegge geten als 'typisch wolvenge- drag'. Volgens de stichting ko men er uit Zeeuws-Vlaanderen geregeld meldingen van wolven die als huisdier worden gehou den. Verschil Nog voor de slachting onder de schapen heeft de ooggetuige de politie gebeld, omdat hij een wolf had gezien. „Ik reed op een avond door de polder tussen Kloosterzande en Vogelwaarde en opeens zag ik voor mijn bum per een wolf over de weg lopen. Ik weet voor 99,9 procent zeker dat het een wolf was. Ik was ja renlang politiehondenbegelei der van beroep en weet dus echt het verschil wel. Dit was niet zo maar een husky of een Duitse of Mechelse hei-der. Dit dier stond veel hoger op de poten, typisch voor een wolf." Volgens de oog getuige is de politie nog ter plaatse geweest, maar konden de agenten niets meer vinden. Verscheurd In Heikant is de kudde van scha penhandelaar K. Vergauwen dinsdag in alle vroegte opnieuw aangevallen, waarbij twee schapen werden verscheurd. Dit gebeurde al drie keer eerder. In totaal werden zo'n tien schapen gedood. Sommigen waren er zo ernstig aan toe dat ze moesten worden afgemaakt. In eerste in stantie werd aangenomen dat honden verantwoordelijk wa ren voor de slachting. Vergau wen looft zelfs een bedrag uit van duizend gulden voor diege ne die hem de eigenaar van de honden aanwijst. Volgens T. van Hilst van de Stichting Wolvenopvang Ne derland in het Noord-Brabant se Den Hout is het absoluut mogel i j k dat de slachting is aan gericht door een wolf. „De ma nier waarop de schapen zijn ge beten en daarna, als het ware, leeggevreten is typisch wolven- gedrag. Honden doen zoiets niet." Ook de te overbruggen afstand tussen Vogelwaarde en Heikant is volgens Van Hilst voor een wolf geen probleem. „Alleen al tijdens de jacht leggen wolven gemiddeld vijftig of zestig kilo- meter af." Het is bij Van Hilst bekend dat er in Zeeuws-Vlaan deren relatief veel wolven als huisdier worden gehouden. „In Nederland is het houden van wolven verboden, maar in Bel gië kun je ze zo aanschaffen. In Nederland kunnen wolven pas in beslag worden genomen als is aangetoond dat het ook daad werkelijk een wolf is. Als de ei genaren zeggen dat het 'slechts' een kruising is, staat de wetge ver met lege handen." Kinderen Van Hilst raadt het houden van wolven als huisdier resoluut af. „Als kleine kinderen met hen spelen, kan opeens het jachtin stinct naar boven komen. Het blijven immers wilde dieren. De wolf kan zo'n kind flink toeta kelen, zelfs doden. Volwassenen lopen in feite geen gevaar als ze oppassen. Een wolf is in huis bijna niet te houden, ze slopen alles, zijn een gevaar voor de an dere huisdieren en bakenen da gelijks een paar keer hun terri torium af met urine." In zijn woonplaats vangt Van Hilst afgedankte wolven op. Hij heeft er inmiddels acht onder zijn hoede en probeert hen te herplaatsen. „Mocht de wolf die in Zeeuws-Vlaanderen rond loopt, worden gevangen, dan wil ik hem komen halen. Daar zijn we immers voor." van onze redactie buitenland GAZA - De spanning tussen Is raël en de Palestijnen is gisteren na de Israëlische bombarde menten op de Gazastrook sterk toegenomen. De Palestijnse po litie kondigde aan voortaan te schieten op Israëlische troepen die het op demonstranten heb ben gemunt. VN-chef Kofi Annan veroor deelde de raketaanval, die maandag zeker twee levens eis te en 120 mensen verwondden, ten scherpste. Egypte besloot zijn ambassadeur uit Israël te rug te roepen uit protest tegen de bombardementen. Egypte geldt als de meest Israël-gezin- de onder de Arabische landen. Ook andere Arabische landen reageerden furieus op de actie, Saoedi-Arabië heeft de interna tionale gemeenschap opgeroe pen druk uit te oefenen op Israël om gehoor te geven aan de reso luties van de VN-Veiligheids- raad. De Raad eiste al in de jaren zeventig herhaaldelijk dat Isra el zich terugtrekt uit de bezette Palestijnse gebieden. Ook in Is raël zelf kwam gisteren heftige kritiek op de bombardementen. Oorlog De krant Ha'aretz sprak van een stap naar een beperkte oorlog tegen het bewind van Arafat. Het dagblad Yedioth Ahronot voorspelde een totale oorlog in het Midden-Oosten als Israël doorgaat op de ingeslagen weg. De Palestijnse politie keerde zich gisteren radicaal tegen de terughoudendheid waarover president Arafat met de Israë- (Advertentie) KORTINGEN liërs afspraken heeft gemaakt. De secretaris-generaal van het autonome Palestijnse bestuur zei dat agenten het recht hebben te schieten om burgers te be schermen tegen Israëlische agressie, Hij keerde zich hier mee tegen een order van Arafat. Het geweld hield gisteren aan. Het Israëlische leger schoot ze ker negen Palestijnen dood. GPD/ANP/AFP/DPA (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal mot automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:mN Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. MAGAZIJNVERKOOP LANGE DELFT 16 MIDDELBURG 713214 000002 van onze redactie buitenland BERLIJN - NAVO-secrelaris- generaal Robertson heeft giste ren gewaarschuwd dat rivaliteit tussen de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en het Eu ropese leger-in-wording voor beide desastreus kan zijn. Hij sprak na afloop van een bijeen komst van NAVO-afgevaardig- den in Berlijn. De leiders van de Europese Unie zegden maandag tienduizenden manschappen en honderden ge vechtsvliegtuigen en oorlogsbo dems toe aan een nieuwe Euro pese interventiemacht, die de EU de militaire vuist moet ge ven om haar economische en politieke macht te kunnen waarmaken. De vorming van de interventiemacht zou ertoe kunnen leiden dat Europa bin nen de NAVO uit de schaduw van de VS stapt. Washington steunt de militaire inspannin gen van de EU weliswaar, maar is tegelijkertijd beducht voor overcapaciteit, in het bijzonder op het terrein van de planning. Crisisbeheer Robertson zei dat de EU-plan- nen, mits zij goed worden gefi nancierd en georganiseerd, de totale capaciteit van de NAVO zullen vergroten en ertoe zullen leiden dat de EU meer verant woordelijkheid neemt voor vre deshandhaving en crisisbeheer. De NAVO-as Europa-VS 'blijft in de toekomst alleen gezond als Europa een redelijker aandeel van de lasten draagt' en het voortouw neemt bij missies waar de VS zich liever terug houdend opstellen, aldus Ro bertson. Hij voegde hieraan toe dat de huidige afhankelijkheid van de EU van Amerikaanse mi litaire kracht 'politiek onhoud baar' is. De nieuwe EU-macht zou tegen 2003 moeten bestaan uit een korps van zestigduizend militairen, dat binnen zestig da gen op de been moet kunnen worden gebracht en maximaal een jaar lang ergens gestatio neerd moet kunnen worden. Pool De EU-lidstaten deden maan dag toezeggingen voor hon derdduizend manschappen, vierhonderd gevechtsvliegtui gen en honderd schepen. Het plan is een pool te vormen waar uit bij gelegenheid kan worden geput. Verscheidene Europese landen die lid zijn van de NAVO maar buiten de EU vallen, lieten gis teren weten dat zij bereid zijn aan de defensiemacht mee te doen. Ook enkele landen die in de wachtkamer voor EU-lid- maatschap zitten, verklaarden zich bereid. Turkije zegde de grootste bij drage toe met vier- tot zesdui zend troepen, maar hoeft niet te rekenen op een voorkeursbe handeling binnen het Euroleger. Tsjechië beloofde duizend man schappen en Slowakije kwam met 450 militairen. GPD/AP doorRoelf Reinders GOES - De wachtlijsten in de Zeeuwse ouderenzorg worden flink aangepakt. Zeeland krijgt de komen de vijf jaar ruim 160 mil joen gulden voor hulp aan ouderen die wachten op thuiszorg of een plaats in een verpleeg- of verzor gingshuis. Volgend jaar al moeten meer dan achthonderd van de der tienhonderd ouderen van de lijst zijn verdwenen. Met de miljoenen van het minis terie van Volksgezondheid wor den onder meer verpleeg- en verzorgingshuizen uitgebreid. Verder krijgen tientallen oude ren een persoonlijk zorgbudget om familie of buren voor huis houdelijke hulp te betalen. Het geld is ook bedoeld voor tijdelij ke maatregelen in afwachting van een betere oplossing. Het is de bedoeling tien tot twintig bedden voor verpleeg huiszorg in lege zalen van het Rode Kruisziekenhuis in Zie- rikzee te plaatsen. Er zijn plan nen om ouderen ook in andere Zeeuwse ziekenhuizen op te ne men. Verder worden aanleun woningen in heel Zeeland als verzorgingshuisplaatsen inge richt. Volgens adjunct-directeur J. Vermeulen van het Zorgkantoor Zeeland zijn deze 'onorthodoxe' maatregelen niet de meest idea le oplossing, maar zijn zij wel ef fectief in de aanpak van de wachtlijsten. „Dit is tijdelijk aanvaardbaar." van onze redactie binnenland DEN HAAG - De toenmalig Su rinaamse legerleider Desi Bou terse was in december 1982 aan wezig op Fort Zeelandia toen militairen daar vijftien tegen standers van het militaire regi me vermoordden. Dat heeft politicus en vak bondsleider F. Derby, die het bloedbad als enige gevangene overleefde, verklaard bij de po litie in Suriname. De Amsterdamse strafpleiter G. Spong zei dit gisteren in het tv- programma Barend Witte- man. Spong adviseert de Suri naamse autoriteiten bij de ver volging van Bouterse voor de decembermoorden. Bouterse was erbij toen de mili tairen Derby en vijftien andere tegenstanders van de militaire machthebbers martelden en vijftien journalisten, advoca ten, vakbondsleiders en militai ren doodschoten. Derby ont sprong als enige de dans. Bouterse heeft toegegeven dat hij verantwoordelijk is voor de dood van de vijftien omdat hij legerleider was. Maar recent ontkende hij dat hij aanwezig was bij het drama. GPD pagina 2: proces Bouterse begint nu echt Volksgezondheid heeft Ipijna al le plannen van het Zorgkantoor goedgekeurd, omdat het minis terie voor elk concreet plan geld geeft waarmee de wachtlijsten in de ouderenzorg verminderen. Het Zorgkantoor hoopt nog op 55 milj oen per j aar voor specia le zorg in verzorgingshuizen die verhuizing van honderden ou deren naar een verpleeghuis moet voorkomen. Met de mil joenen heeft Zeeland nu geld om de wachtlijst voor thuiszorg (min vijfhonderd), plaats in een verpleeghuis (min negentig) of verzorgingstehuis (min 170) en dagbehandeling (min zeventig) te verkleinen. Daarmee is ruim zestig procent van de wachtlijst met dertienhonderd ouderen weggewerkt. Vermeulen verwacht dat een 'belangrijk stuk' van de plannen kan worden waargemaakt. Geld is het probleem niet, de uitvoe ring valt of staat bij voldoende personeel. De Zeeuwse oude renzorg voorziet echter een fors tekort. Voor 'creatieve ideeën' tegen het personeelstekort heeft het Zorgkantoor om één miljoen gulden gevraagd. Dat geld is nog niet binnengehaald. Om er voor te zorgen dat geen enkele oudere meer moet wachten op zorg eist het Zorgkantoor nog eens 53 miljoen gulden per jaar extra. „Dat hebben we nog niet binnen", aldus directeur zorg W. Roobol van zorgverzekeraar CZ waar het Zorgkantoor Zeeland onder valt. „Maar dat handha ven we wel als eis." Onderbouwd Gedeputeerde G. de Kok (zorg), die met patiëntenorganisatie Het Klaverblad forse kritiek op de Zorgkantoor-plannen lever de, noemt de miljoenen voor de ouderenzorg 'goed nieuws voor Zeeland'. De Kok vond de plannen te wei nig onderbouwd. Verder was het ingediende voorstel anders dan waar hij en Het Klaverblad over hadden meegepraat. Over de communicatie bij nieuwe pro jecten zijn goede afspraken ge maakt, aldus De Kok. „Verder heb ik steeds gezegd dat het re sultaat telt," Vier op de tien werkne mers klaagt regelmatig over een te hoog werktem po. Vooral in de bouw en in het onderwijs is de werk druk de afgelopen jaren rap gestegen. In de overi ge sectoren bleef de werk druk stabiel. Het CBS weet niet waarom de situ atie in de bouw en het onderwijs is verslechterd. Karen van Lith deed gisteren goede zaken in de voorlaatste ronde van het NK dammen in Zoutelande. Ze versloeg Vitalia Doumesh, terwijl haar rivalen Tanja Chub en Nina Hoekman niet verder kwamen dan remise. Van Lith heeft van- daag aan één punt tegen Chub genoeg voor haar J Si twaalfde titel. Van de negenduizend vo gelsoorten in de wereld komen er zo'n vierhon derd in Nederland voor. Een gevorderde vogelkij ker is in staat ze allemaal te herkennen, hoe ondui- deli j k het stip j e in de lucht ook mag zijn. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle biedt de ko mende maanden een handreiking in het her kennen van vogels. Tot ja nuari is er de tentoonstel ling Identified Flying Objects te 1 zien. feiten en meningen: 2: binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 8 en 9; radio en televisie: 10; uit: 13, 14,15,17 en 18; zeeland: 19, 20, 21, 23 en 25; buitengebied: 31,32, 33,34 en 35 U betaalt slechts: (Advertentie) De allergrootste familiefilm nu op wideo bii Blokker! Adviesprijs Blokkerprijs Voordeel met 1 dukaat M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1