Gemeente wil meer bezuinigen PZC T ennis vereniging Bru komt terug op privatisering PZC Het uitzicht is buitengewoon mooi B en W zet in op meer ruimte voor wonen en werken 15 Grondeigenaren moeten betalen voor voorzieningen Privatisering dorpshuizen één van de mogelijkheden voor kostenbesparing Statiegeldfraudeur betrapt Gewonde door voorrangsfout Nieuwe adviseur directie Delta Winkelierster opgelicht in Goes Pastoor Van Alphen overleden Titel voor twirlsters Politie snapt hardrijders Duo Kalimaros in Le Menu dinsdag 21 november 2000 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De kosten voor aanleg van voorzieningen van openbaar nut zoals wegen en riolering zijn normaliter bij de grondprijzen inbegrepen. Bij de ontwikkeling van het woon gebied Maliepaard II in Burgh- Haamstede en bij de aanleg van extra voorzieningen in het glastuinbouwgebied in Sir- jansland is de grond echter al geheel of gedeeltelijk in eigen dom van derden en dient een aanvullende verrekening plaats te vinden. Voor Sirjansland dient zo'n aangevuld kostenbesluit te worden genomen in verband met de uitbreiding van het are aal aan glastuinbouw van twintig naar veertig hectare. Daardoor dienen meer voor zieningen van openbaar nut te worden aangelegd. Om de kos ten te kunnen verhalen op de eigenaren van onroerende za ken die met deze openbare voorzieningen ook gebaat zijn, moet een exploitatie-overeen komst met betrokkenen wor den bereikt. In principe gebeurt dat op ba sis van vrijwillige overeen stemming. Mocht het niet luk ken om met de eigenaren van de grond tot goede afspraken te komen, dan kan de gemeente een bijdrage in de extra kosten afdwingen door middel van heffing van baatbelasting. Het totale krediet dat nodig is voor aanleg van riolering en voor wegverbreding in het glastuinbouwgebied in Sir jansland wordt geraamd op 1.220.000 gulden. De gemeen teraad wordt gevraagd dit kre diet beschikbaar te stellen. Het overgrote deel van deze kosten - ruim 930.000 gulden - wil de gemeente binnenhalen via een exploitatie-overeenkomst met de betrokken grondeigenaren of via het heffen van baatbelas ting. Maliepaard II In het geval van het te ontwik kelen woongebied Maliepaard II tussen de Appelmeet en de Kraaijensteinweg in Burgh- Haamstede is de gemeente ge deeltelijk zelf eigenaar van de grond. Het andere deel behoort toe aan drie particulieren: M. O. Dijkman,M. O. Hanseen J. L. Hanse. Deze particulieren willen hun grond zelf houden om er een woning op te bou wen. Zij zullen in dat geval moeten meebetalen aan de openbare voorzieningen. Ook met hen wil de gemeente op basis van vrijwilligheid een ex ploitatie-overeenkomst op stellen. De gemeente stelt ech ter ook in dit geval heffing van baatbelasting in het vooruit zicht als er niet tot overeen stemming kan worden geko men met de drie particuliere grondbezitters. De totale kos ten voor het bouw-en woonrijp maken van het gebied Malie paard II bedragen 3,4 miljoen gulden. De gemeenteraad wordt gevraagd dit krediet be schikbaar te stellen. Voorge steld wordt de verkoopprijs voor de grond vast te stellen op 350 gulden per vierkante me ter, exclusief btw. Deze voorstellen tot het nemen van aanvullende bekostings- besluiten komen aan de orde in de vergadering van de commis sie grondgebiedzaken, ruimte lijke ordening en milieu op maandag 27 november vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Zierikzee. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - Het college van Burgemeester en Wethouders is niet tevreden over de uitkom sten van de taakopdrachten die een betere kostenbeheersing moesten bewerkstelligen. De onderzoeken hebben weliswaar geleid lot meer inzicht, maar le veren nog niet de gewenste be sparingen op. Daarom wil het college op korte termijn nieuwe opdrachten formuleren. „En misschien moeten we er deze keer maar meteen een prijs kaartje aanhangen", aldus wet houder G. van der Salm. Uit het KPMG-onderzoek naar het functioneren van de ge meente Schouwen-Duveland is gebleken dat het hoge uitgaven patroon niet leidt tot betere prestaties. Daarom is sinds juni aan de hand van veertien taak opdrachten de efficiency van di verse werkterreinen kritisch onder de loep genomen. Volgens Van der Salm is de exer citie op twee punten geslaagd. „We zijn tevreden over de in komstenverbeteringen en de in zichten die we hebben verwor ven. Maar we zijn ontevreden over de kostenreductie. Willen we in de toekomst nieuw beleid kunnen financieren, dan moe ten we in het oude beleid vol doende kunnen schrappen. Daarom gaan we opnieuw enige onderzoekstaken formuleren." Op welke terreinen het college nog verder denkt te kunnen be zuinigen, kan de wethouder nog niet zeggen. „Daar willen we in het eerste kwartaal van 2 0 01 in vulling aan geven." De nieuwe taakopdrachten zullen in ieder geval scherper worden gefor muleerd. „Nu hebben we ons van bepaalde onderdelen afge vraagd of het misschien goed koper zou kunnen. In de toe komst moeten we er mogelijk een duidelijk prijskaartje aan hangen en ons niet afvragen of maar hóe we dat kunnen reali seren." Dorpshuizen Op basis van de afgelopen in ventarisatieronde zijn desal niettemin op verschillende ter reinen bezuinigingsvoorstellen geformuleerd. Zo wordt uitge breid onderzoek gedaan naar de gemeentelijke accommodaties. Dit heeft al een incidentele kos tenbesparing van 10.000 gulden opgeleverd. Harmonisatie en privatisering van de Schouwse dorpshuizen moet een meer structurele kos tenbeheersing kunnen opleve ren. „Te denken valt bijvoor beeld aan een constructie waar bij alle dorpshuizen onder de paraplu van één overkoepelen de stichting vallen", aldus hoof de van de sector welzijn R. Schiettekatte. Ook bij het groenbeheer moeten door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Tennis vereniging Brouwershaven ziet niks meer in privatisering van het tenniscomplex. Jaren gele den ging de vereniging in prin cipe akkoord met het voorstel van de toenmalige gemeente Brouwershaven om in de toe komst de volledige eigen ver antwoordelijkheid te nemen voor onderhoud en exploitatie van het tenniscomplex. Op dat besluit komt de club nu geheel lerug. De toenmalige gemeenteraad van Brouwershaven was bereid de tennisvereniging een gouden handdruk van honderdduizend gulden te geven en daarmee de hele verantwoordelijkheid voor het tenniscomplex aan de club zelf over te dragen. Eén van de randvoorwaarden was boven dien dat de tennisvereniging REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl de kosten omlaag, maar ligt de vraag nog open hoe dit geffectu- eerd dient te worden. Daarbij moet de keuze worden gemaakt of er minder werk moet worden uitbesteed, of dat het aantal uren van het eigen personeel te ruggebracht moet worden. Hierover zullen binnen een jaar concrete voorstellen worden ge daan. Het onderzoek naar de moge lijkheden om het betaald parke ren inclusief het transferium in Renesse kostendekkend te ma ken, heeft inmiddels een voor stel opgeleverd waarin de toe kenning van een openbaar vervoersubsidie van 250.000 gulden cruciaal is. Als deze aanvraag van Rijkswe ge niet wordt gehonoreerd, zul len vanaf 2002 andere financie ringsbronnen moeten worden aangeboord, zoals een mogelij ke aanpassing van de parkeer tarieven of een bijdrage uit het nog te vormen mobiliteitsfonds. De commissie Grondgebied Za ken/Openbare Werken en Mi lieu vergadert op maandag 27 november om 19.30 uur in de kantine van het gemeentehuis over de uitkomsten van de taak opdrachten nieuwbouw van de kantine zou realiseren. „Destijds als D66-raadslid was ik voorstander van dit voorstel. Als gemeente kwamen we op een goedkope manier van een heleboel zorgen af", erkent T. van Dijk in alle eerlijkheid. Hij denkt er nu geheel anders over, maar hij is nu dan ook geen raadslid meer, maar voorzitter van de tennisvereniging Brou wershaven. Volgens hem is de club er in kor te tij d geheel anders voor komen te staan. „Er zijn nogal wat le den vertrokken, vooral veel be stuursleden met gouden hand jes". Van Dijk omschrijft dat als een gevoelig verlies voor de vereni ging, die nu niet meer in staat is de verantwoordelijkheid van de gehele exploitatie van het com plex op haar nek te nemen. Slechte staat Van Dijk wijt terugloop van het ledental vooral ook aan de slechte staat van de kantine. Volgens hem is het daar beslist niet aangenaam toeven na een tenniswedstrijd. Door verre gaand achterstallig onderhoud tochten de mensen er meestal weg. Met een ton van de ge meente is het in zijn optiek in de huidige situatie bij de tennis vereniging dan ook absoluut niet te doen de principe-over eenkomst van enkele jaren gele den nu nog na te komen. Het huidige gemeentebestuur erkent dat de tennisvereniging Brouwershaven op basis van draagvlak en draagkracht in derdaad niet in staat zal zijn aan de randvoorwaarden voor pri vatisering te voldoen. In kaart Het dagelijks gemeentebestuur stelt de gemeenteraad dan ook voor het raadbesluit van de voormalige gemeente Bro.uwer- shaven in te trekken. In het ka der van een door de gemeente verstrekte opdracht tot onder zoek van de sportvoorzieningen zullen de consequenties van de verdere instandhouding van het complex in kaart worden ge bracht. Het voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering op donderdag 30 november van af 19.30 uur in Theater Mondra- gon in Zierikzee. Bewoners genieten in nieuw Rehoboth in Goes door Rolf Bosboom GOES - Mevrouw C. J. Koole- Clement zit tevreden in haar stoel. Ze geniet van het uit zicht op de kruising van de Bergweg en de Beatrixlaan, waar de hele dag wel wat te zien is. Sinds een week be woont ze haar kamer in de nieuwbouw van zorgcentrum Rehoboth in Goes, waarvan de eerste fase zojuist is voltooid. „Het verschil is enorm." Het oude gebouw dateerde van de jaren zestig, maar was in middels al sterk verouderd. Na rijp beraad besloot de Stich ting Zorgverlening der Gere formeerde Gemeenten in Zeeland, eigenaar van het zorgcentrum, daarom tot nieuwbouw op dezelfde loca tie. Dat vereist nogal wat kunst grepen, om de bewoners zo min mogelijk overlast te be zorgen. De stichting laat daar om het project in twee fasen uitvoeren. Eerst - dat was vo rig jaar september - ging de ene helft van het oude gebouw tegen de vlakte, zodat het eer ste deel van de ni euwbouw kon worden gerealiseerd. Dat is deze maand opgeleverd. De bewoners zijn inmiddels ver huisd, zodat met de tweede fa se kan worden begonnen. De sloop van wat nog resteert van het vroegere pand, begint vol gende week. Op die plaats ver rijst dan de rest van het nieuwe Rehoboth. Het nieuwe gebouw omvat zestig kamers. Daarvan zijn er twintig bestemd voor ver- pleegzorg, waarvoor een apar te 'unit' is ingericht. De ver- pleegplaatsen zijn afkomstig van het nabijgelegen Ter Valc- ke. Verder zijn er 24 'aanleun woningen', bestaande uit huurappartementen aan de kant van de Beatrixlaan. De bewoners daarvan kunnen, in dien nodig, gebruik maken van de zorg van Rehoboth. De verschillende onderdelen zijn, onder meer door verschillende kleuren baksteen en vloerbe dekking, goed van elkaar te onderscheiden. Het deel dat nu is opgeleverd, Mevrouw Koole in haar nieuwe kamer: „Het verschil is enorm." bestaat uit de verpleegunit, de 24 aanleunwoningen en een aantal kamers. Omdat er nog onvoldoende nieuwe kamers beschikbaar zijn voor alle hui dige bewoners van het zorg centrum, is een aantal van hen tijdelijk ondergebracht in het verpleeggedeelte, dat pas na afronding van de nieuwbouw zijn eigenlijke bestemming krijgt. Licht en ruim Het nieuwe en het voormalige onderkomen zijn vrijwel on vergelijkbaar. Het vroegere pand was gedateerd, donker, klein en nauw. De nieuwbouw is modern, licht en,ruim opge zet, met royale kamers, brede gangen en voldoende ruimtes voor personeel en voorzienin gen. De wasmachine - om maar een voorbeeld te noemen - stond voorheen in een oude badkamer; nu is er een ruime, aparte wasruimte. „Het gebouw is zó'n enorme verbetering", stelt directeur J. Blankenstijn tevreden vast. „De nieuwbouw was hard no dig, maar het is wel heel erg mooi geworden." Wat comfort betreft zijn zowel de bewoners als het personeel er flink op vooruitgegaan. „Dat is ook wel erg wennen: er is zoveel ruimte vergeleken met het ou de gebouw, maar daardoor zijn ook de loopafstanden gro ter geworden." Vooraf hadden de bewoners nogal opgezien tegen de nieuwbouw. Dat viel in de praktijk erg mee. „We hebben bijvoorbeeld bijna geen over last gehad en dat is een com pliment aan de bouwers waard." Dankzij grote inzet van de stoffeerder en de verhuizer verliep de overgang soepel en op tijd De feitelijke verhuizing was, met hulp van vele betrokkenen, in drie da gen geklaard. Gezellig „Het is erg gezellig hier", zegt mevrouw Koole-Clement, die ook zitting heeft in de cliën tenraad van het zorgcentrum. Zij bewoont weliswaar tijde lijk een ruimte in de ver pleegunit, maar is nu al meer dan tevreden. Acht jaar ver bleef zij in het oude pand. Daar woonde ze ook tot genoe gen, gewend als ze was aan de situatie daar. „Maar dit is toch een heel stuk beter," Het echtpaar Klap-van Liere, afkomstig uit de Ruisdael- straat in Goes, nam als eerste zijn intrek in de aanleunwo ningen. „We hebben wel wat ruimte moeten inleveren, maar dit bevalt heel goed", zegt J. Klap (85). „Vooral het uitzicht op de Beatrixlaan is buitengewoon mooi. Je ziet mensen van alle kanten voor- bijstuiven. En het leuke is: als je voor het raam staat, steekt bijna iedereen zijn hand op." Vijftien miljoen De nieuwbouw van Rehoboth kost, inclusief de aanleunwo ningen, in totaal vijftien mil joen gulden. De aannemer is Gebr. Van der Poel uit Terneu- zen; het Goese bureau Archi- kon maakte het ontwerp Eind volgend jaar moet de tweede fase zijn afgerond. KRABBENDIJKE - In Krabbendijke is maandag een 20-jari- ge man uit Bergen op Zoom aangehouden wegens diefstal. De man wilde lege kratten inleveren die kort daarvoor waren ge stolen. KORTGENE - Bij een aanrijding in Kortgene raakte maan dagochtend een man uit de gemeente Noord-Beveland ge wond. Een 73-jarige automobilist uit die gemeente reed over de Oudedijken sloeg linksaf de Oostdijk in. Hierbij verleende hij geen voorrang aan een tegemoetkomende bestuurder, ook uit de gemeente Noord-Beveland. Bij de botsing liep de laat ste een gebroken pols en sleutelbeen op. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. VLISSINGEN - Directeur L. de Jong van het Provinciaal Af- valverwijderingsbedrijf Zuid-Holland (Proav) in Dordrecht stapt over naar Delta Nutsbedrijven N.V in Middelburg. Hij wordt strategisch adviseur van de directie. De overstap staat volgens Proav-woordvoerder D. Horjus los van de overname van het Dordtse bedrijf door Delta. De Jong is vanaf de op richting in 1990 bij Proav betrokken geweest. De overstap naar Delta, heeft volgens Horjus niets te maken met de moge lijke overname. „De Jong wilde na tien jaar iets anders en heeft gekozen voor Delta Nutsbedrijven. Het is toevalligheid dat het vertrek samenvalt met de besprekingen over de over name. De overname van Proav door Delta, is volgens Horjus zo goed als rond. „Er moeten nog een aantal formele procedu res worden doorlopen. De verwachting is dat eind dit jaar of begin volgend jaar de overname een feit is." GOES - De eigenaresse van een Goese winkel heeft maandag aangifte van oplichting gedaan. Op 7 november gaf zij goede ren ter waarde van enkele honderden guldens mee aan een klant. Die beloofde het de volgende dag te betalen. Dit is tot nu toe niet gebeurd. ETTEN-LEUR - In een verpleeghuis in Etten-Leur is op 93- jarige leeftijd de voormalig pastoor van Heinkenszand en de ken van Middelburg Andreas van Alphen overleden. Van Al phen, die in het West-Brabantse Wagenberg werd geboren, werd in 1934 tot priester gewijd Na kapelaan te zijn geweest in Wilrijk en verschillende Brabantse parochies werd hij in 1961 pastoor van de parochie van de Heilige Blasius te Hein kenszand. Hij zouerruim26jaarpastoorblijven. Van 1967 tot 1970 was hij tevens deken van het dekenaat Middelburg. Pas toor Van Alphen wordt zaterdag 25 november in Heinkens zand begraven. KLOOSTERZANDE - Judith Duerinck uit Kloosterzande heeft samen met Lucinda Martens uit Heinkenszand de Ne- deralndse titel duotwirling in de categorie junioren behaald. De twee meisjes sleepten de titel zaterdag in de wacht tijdens de Nederlandse kampioenschappen batontwirlen in Nieuwe- gein. Daarnaast ging Judith Duerinck ook nog met een bron zen medaille naar huis. Bij het solo-twirlen in de categorie ju nioren behaalde zij een derde plaats. De meisjes worden ge traind door Marion Bos - Verdonk, Zij komen uit voor de Showgirls uit 's-Heerenhoek. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland hecht groot belang aan de tijdige aan passing van enkele bestem mingsplannen om belangrijk geachte ruimte voor wonen en parkeren in Zierikzee veilig te stellen. Alleen op die manier kunnen ongewenste ontwikke lingen worden voorkomen. De gemeente wil in de eerste helft van 2001 enkele bestem mingsplannen aanpassen om de aanleg van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat en de verdere bouw van Poortam- bacht mogelijk te maken. Het college vraagt de commissie GGZ/ROEZ daarom het be staande voorbereidingsbesluit voor het gebied Poortambacht 11 en Eerste Weegje opnieuw vast te stellen. Het betreffende gebied heeft nu nog een agrarische bestemming. Om daar ondermeer de nieuw bouwwijk en het parkeerterrein aan te leggen moet die bestem ming aangepast worden. De ge meente Schouwen-Duiveland wil de wijzigingsprocedures voor deze projecten in de eerste helft van 2001 opstarten. Wethouder C. Veerhoek van ruimtelijke ordening verwacht de wijzigingsvoorstellen voor Poortambacht 11 in het voor jaar aan de gemeenteraad voor te leggen. Voordat dit proces in gang kan worden gezet moet de raad eerst zijn fiat geven aan een totaalplan voor de nieuw bouwwijk. „Er wordt nu intern hard gewerkt aan het master- plan Poortambacht 11", legt de wethouder uit. De bedoeling is dat het plan in februari de poli tieke molen ingaat. Om te voorkomen dat de plan nen op wat voor manier dan ook worden gedwarsboomd, moet een voorbereidingsbesluit vast gesteld worden. Daarmee geeft de gemeente aan dat een be stemmingsplan in aantocht is. zonder daar direct inhoudelijk invulling aan te geven. Veer hoek noemt dergelijke besluiten dan ook noodzakelijk voor het 'in bescherming nemen van het gebied'. Die 'bescherming' is echter is echter maar één jaar geldig. Lukt het de gemeente niet de be - stemming binnen die termijn aan te passen, dan moet het voorbereidingsbesluit opnieuw worden voorgelegd aan de raad. Die kan het bestaahde besluit verlengen. Zo slaagde de gemeente er ook niet in het bestemmingsplan voor het Eerste Weegje binnen de termijn van een jaar vast te stellen. De processen voor de uitbreiding van het parkeerter rein aan de Hoofdpoortstraat werden weliswaar in gang ge zet, maar naar aanleiding van bezwaarschriften bepaalde de rechtbank van Middelburg ruim een maand geleden dat de gemeente deze procedure moest bevriezen tot het 'volle beroep' beslist is. De verwachting iS' echter dat deze bodemprocedu re pas in mei 2001 behandeld wordt, zodat voor het Eerste Weegje de 'reservering' ver lengd moet worden. Het voorstel voor het voorberei dingsbesluit Poortambacht 11 en Eerste Weegje komt aan de orde in de commissie grondge biedzaken, ruimtelijke orde ning en economische zaken die op woensdag 29 november van af 19.30 uur vergadert in het ge meentehuis in Zierikzee. DOMBURG - Bij radarcontro les zijn maandag in Domburg en Middelburg in totaal 25 overtre dingen geconstateerd. Van 7 tot 9 .20 uur stond de poli tie aan de Roosjesweg in Dom burg. Er kwamen 415 voerlui- gen voorbij, waarvan er 13 de maximaal toegestane snelheid overtreden. De controleurs zagen van 11 tot 12.34 op de Dauwendaelselaan in Middelburg 155 voertuigen langsrijden. Hier werden 12 overtredingen geteld. ZIERIKZEE - Het muziekduo Kalimaros treedt zondagmid dag 26 november op in brasserie Le Menu in Zierikzee. Kalimaros brengt Zuid-Ameri kaans repertoire met bolero, samba, cha-cha-cha en salsa. De twee muzikanten bespelen een veelheid aan instrumenten. Het optreden begint om 16.00 uur. Dorpshuizen worden onder meer gebruikt voor de repetities van lokale orkesten, zoals hier Con Amore in het dorpshuis van Noordgouwe. De gemeente wil de exploitatiekosten van de dorpshuizen verminderen. foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29