PZC Banana Belt heeft geen bananen 33 Op de grens van Canada en de States s y-r Karnten vs Spijkers Disney Jutland Skipas Sterrencruise zaterdag 18 november 2000 De Twin Otter in de haven van Vancouver ligt klaar voor vertrek. Het watervliegtuig brengt gasten tot bijna in het hotel. Willen een paar mensen wat naar voren ko men?" De piloot heeft zich in zijn piepkleine cockpitje even omgedraaid en kijkt met strenge blik het vlieg tuig in, dat de lucht in moet. Dat zit niet vol, maar er is wél veel bagage mee. En die bevindt zich ook achter in het watervliegtuig van West Coast Air, dat rustig in een zijtak van de haven van Van couver ligt te dobberen. De Twin Otter krijg je kennelijk niet zo makkelijk de lucht in als al het gewicht zich in het achterste deel van het vlieg tuig concentreert. Er schui ven een paar passagiers naar voren, en hup, even later be gint de motor van de Twin Otter te brullen, de propel lers gaan draaien en met een klein 'aanloopje' schiet het vliegtuig de lucht in. Vancouvers Gastown, het knusse historische hart van de stad, met z'n unieke op stoom lopende klok. Suspension Bridge in Vancouver. Je krijgt meteen een prachtig zicht op Vancouver, een paar honderd meter beneden je, en het vliegtuig van West Coast Air blijft laag vliegen. Het is helder weer, het uitzicht wordt, zeker als we na een half uurtje vliegen over water Vancouver Island naderen, steeds adembenemen- der: bossen die prachtige herfst kleuren hebben aangenomen, helderblauwe meertjes, die het zonlicht weerkaatsen. En dan wordt de landing ingezet, links en rechts de huizen en andere gebouwen van Victoria, de aan het zuidelijkste puntje van het eiland gelegen hoofdstad. Dat het maken van een zachte landing ook op water geen pro bleem hoeft te zijn, wordt door de ervaren piloot overtuigend bewezen. Zachtjes drijft de Twin Otter door, tot hij aan de steiger is. Je stapt uit, en wat zie je recht voor je, op honderd me ter afstand? Je hotel! Is in een watersportvliegtuig reizen voor de gemiddelde Ne derlander toch een zeldzame er varing, in dit deel van Canada, het Zuidwesten, vliegen ze af en aan. Het is het snelste middel van vervoer en een tochtje van Vancouver naar Victoria kost ■maar 89 Canadese dollars, zo'n 140 gulden. Voor dat bedrag heb je dus die prachtige vliegtocht en je staat in één keer in een van de mooiste steden van Noord- Amerika. De stad staat negende in de top 100 van mooie steden in de wereld! En is dan ook ge liefd bij toeristen. Wat welva render Canadezen trekken er ook regelmatig heen, want het is er niet alleen mooi, Victoria heeft ook nog het mildste kli maat van heel Canada. Het wordt ook wel de Banana Belt genoemd, de bananen-gordel. Niet omdat er bananen groeien, zó warm is het er nou ook weer niet, maar het profiteert wel van de opstijgende warme oceaan- lucht, wat een voor Canada uniek klimaat oplevert. 'Banana Belt' klinkt in elk geval wel lekker 'warm'. We tréffen in eerste instantie ook lekker warm weer. Terrasweer. En ge zellige terrassen zijn er zat in de vele winkelstraten. Die zitten dan ook vol. Het enige wat er aan mankeert, is dat er vrijwel nergens asbakken staan! Ook buiten de deur roken wordt niet op prijs gesteld in Canada. Een dag later is het weer behoorlijk omgeslagen, zeker boven zee. Een tochtje buitengaats, om walvissen, in dit geval orca's, in hun natuurlijke omgeving te gaan bekijken, moet worden af gelast; te veel wind. De bootjes, met een knipoog naar het Engel se vorstenhuis vaak The Prince of Whales genoemd, moeten werkeloos in de haven blijven liggen. Maar dat geeft weer gelegen heid om nog wat bezienswaar digheden van Victoria te bekij ken. Zoals het imposante Koninklijk British Columbia Museum, waarin veel aandacht geschonken wordt aan de met name ook door Indianen én gouddelvers bepaalde historie van stad en eiland. Een eiland dat overigens wel een andere omvang heeft dan bijvoorbeeld onze Waddeneilanden. Vancou ver Island is zo groot als Enge land. Gouden driehoek Victoria wordt tegenwoordig ook samen met Vancouver en het Amerikaanse Seattle als toeristische bestemming, aan geprezen, in één week te berei zen. Een soort 'gouden drie hoek'. Dus op naar Seattle, dat in de staat Washington ligt. Dat gaat per boot. Eerst de douane door (je gaat tenslotte op zee de grens over), en dan aan boord van de Coho, de ferryboot naar Port Angeles. Het is niet druk aan boord, het wat grauwe Amerikaanse ha venstadje is kennelijk geen ech te toeristische trekpleister. Ter wijl het toch de toegangspoort is tot het op maar 15 kilometer af- ken door er vaak wat rommelig uitziende dorpjes. Mooier is het bij de meren. Lake Crescent bij voorbeeld, met een prachtige lodge op een van de oevers. Oud president Theodore Roosevelt, die daar ook verbleef, vond het aan het meer zo mooi, dat hij oordeelde dat het voortaan tot het - beschermde - natuurpark eromheen zou behoren. CANADA V'>, Vancouver Reuver Island -k®.'Victoria Grote Oceaan 0 v- VERENIGDE J** v STATEN Info: nadere informatie over Canada is te vinden op www- .canadatourism.nl en www.tra- velcanada.ca of via een e-mail naar de Canada Tourism Com mission in Den Haag: info@ca- nadatourism.nl Informatie over Washington State op www.experiencewas- hington.com of via BuroSix in Reeuwijk, tel. 0182-39.44.55, e- mail: info@burosix.nl Vele luchtvaartmaatschappijen onderhouden lijndiensten naar Vancouver, een chartermaat schappij die op zondagen gedu rende een groot deel van het jaar naar Vancouver vliegt, is Cana da 3000. Naar Vancouver vlie gen met Canada 3000 kan vanaf ƒ999,-. stand gelegen Olympic Natio nal Park. Dat heeft trouwens niks met Olympische Spelen te maken. Nee, een Engelse kapi tein, John Meares, vond de hoogste berg in het park zó mooi, dat hij bepaalde dat die maar naar de plek genoemd moest worden waar volgens de overlevering de Griekse Goden huisden, Mount Olympus dus. Een majestueuze berg, met sneeuw bedekt, die uitstekend te bekijken is vanaf Hurricane Ridge. Bij niet té veel wind, want die plek is natuurlijk niet voor niks naar de Hurricane, de wervelstorm, genoemd. Van Port Angeles is het, in oos telijke richting langs de kust rij dend, niet zo ver naar Port Townsend, een opmerkelijk ha venstadje omdat men er, na drukkelijker dan waar ook in de wijde omgeving, bezig is met het opknappen van historisch waardevolle huizen. Dat zijn dan wel vaak panden uit de tweede helft van de negentiende eeuw - historischer hebben ze er nu eenmaal niet. Maar de in spanningen leveren duidelijk resultaat op, en dat is goed voor het ego van de Port To wnsen- ders, die in de staat Washington nog niet zodanig meetellen dat ze al over gas beschikken. Van Port Angeles gaat de tocht, eerst de prachtige, ruige kust volgend, en dan naar het Oosten afbuigend, naar Seattle. Door onmetelijke, groene bossen, slechts hier en daar onderbro Een ander mooi stukje binnen water is het Lake Quinault, met eveneens een lodge, waarin het verblijf én het voedsel zeer de moeite waard is. Op je kamer heb je er trouwens geen tv of te lefoon, ze vinden dat je er het ge voel moet hebben 'helemaal los van de wereld te zijn' Nou, in Seattle, de stad van Mi crosoft en de Boeing-vliegtuig- fabrieken, sta je helemaal mid den in de wereld. Toch is het geen echte industriestad. Het heeft natuurlijk een zakencen trum, maar de wijken er omheen zijn vaak echte villawijken. Er is veel water, er is veel groen. Seattle wordt niet voor niks de Emerald City, de Stad van sma ragd (en die is ook groen) ge noemd. Oesters Lekker eten (oesters!) en uit gaan kan je er op Fisherman's Wharf, die wel wat op die be roemde van San Fransisco lijkt. En wil je een heel bijzondere stadstour maken, dan moet je Windsor Olson bellen, een oud- privé detective van rond de 70. Die komt voorrijden met z'n ro de MPV, er kunnen zes man mee, en dan rijdt hij je rond door Seattle voor zijn Mystery en Murder Tour. Langs plekken waar vrouwenmoordenaar Al Bundy zijn gruweldaden be dreef, maar ook naar het huis waar rockster Kurt Cobain woonde, de buurt waar gitaar legende Jimi Hendrix leefde, naar het graf van karatekeizer Bruce Lee, naar het huis van meneer Starbuck, die een soort McDonald's-keten van coffee shops - maar dan échte - in Noord-Amerika en Canada uit de grond heeft gestampt, en langs de luxueuze houseboats, woonschepen van meer dan één verdieping, die vaak anderhalf miljoen kosten! En overal maakt Windsor fotootjes. Als het goed is, krijg je die nage stuurd! Seattle is een stad die zich tegen de omringende bergen lijkt aan te vlijen. Wat dat betreft lijkt het er wel wat op Vancouver, de Canadese stad aan de top van de driehoek met Victoria en Seatt le. Vancouver ligt verder ook aan het water, alleen lijkt de sfeer er, zeker downtown, waar Robson Street één grote winkel en wandelpromenade is, nog wat relaxter dan in het op onge veer drie uur rijden gelegen Seattle. En Vancouver heeft na tuurlijk ook z'n attracties. Ber gen, zee en bossen, op maximaal 30 minuten rijden van het stads centrum, waar vind je dat? De beroemdste berg is de Mount Grouse, waar je met een kabel baan tegenop kunt. Van bovenaf schijn je een prachtig gezicht te hebben op Vancouver, maar ja, dan moet het niet al te bewolkt zijn. En het heeft Gastown, het knusse historische hart van de stad, met z'n unieke op stoom lopende klok. Plus Granville, het vermaakscentrum aan het water. Een andere toeristische trek pleister is de Capilano Suspen sion brug en het bijbehorende park, waar je Indianen (een naam die Canadezen en Ameri kanen trouwens niet meer ge bruiken, Indianen heten nu First Nations of First People, mensen die er het eerst waren), houtsnijwerk kunt zien maken. Maar het leukst is die Suspen sion (hangende) brug. Een brug van allemaal houten plankjes, die 'los' aan touwen hangt, en waar je overheen kunt wande len. Maar dan moet je wel tegen wat gezwiep en gewiebel kun nen. En niet naar beneden kij ken; dat is 70 meter diep! Rob de Vries TT Tintersporters dit VV ten gaan skiën, 1 s die in Karn- i, kunnen vanaf de komende winter met een enkele pas terecht in alle skigebieden (onder meer Heili- genblut, Mallnitz, Skiarena Karnten, Bad Kleinkirchheim) van Oostenrijks zuidelijkste Bundesland. Een zesdaagse 'Ganz-Karnten-Skipass', die de vakantieganger toegang ver schaft tot ruim 1200 kilometer aan pisten, kost voor volwasse nen omgerekend in Nederlands geld ongeveer 338 gulden (kin deren 170). Verdere informatie: Karnten In formation, Casinoplatz 1, A- 9220 Velden, tel: 0043-463- 3000,fax: 0043-4274-5210050, e-mail: hotline@kaernten.at, internet: www.kaernten.at. Tussock Cruising, de Neder landse specialist voor crui ses met klassieke zeilschepen in de Aegeïsche en Middellandse zee, organiseert ook het komen de seizoen weer een aantal spe ciale themareizen. Nieuw daar bij is een culinaire achtdaagse reis met Cas Spijkers. Op het programma staat onder meer een 'kook clinic'. Andere the mareizen zijn onder meer een beauty zeilcruise (met schoon heidsbehandelingen) en na- tuurtochten onder leiding van Bob Ursem, wetenschappelijk directeur van de Hortus Botani cus in Amsterdam. Ook de kindercruise staat weer op het programma. Prijzen voor een zeilcruise vanaf 640 gulden per week per persoon. Info: Tussock Cruising, 033 422 00 55; tussockcruisingnl@com- puserve.com Bij Disneyland Paris is eind oktober het nieuwe winkel centrum 'Val d'Europe' ge opend. Een groot deel van deze Amerikaans opgezette 'mail' bestaat uit zogeheten 'outlet shops', winkels waarin fabri kanten van topmerken tegen aantrekkelijke prijzen de uit collecties van voorgaande jaren overgebleven producten verko pen. De architectuur van Val d'Europa is eind 19e-eeuws en uiteraard heeft het een flink ontspanningscentrum met on der meereen Sea Life-aquari um met onderwatertunnel. T Takantiegangers die met de V auto naar en door Scandi navië reizen, kunnen nu vanaf de Duits-Deense grens tot aan de havenstad Frederikshavn, in het noordoosten van Jutland, gebruik maken van de autosnel weg E 45. Tussen Jyske A¥s (bij Aalborg) en Sby is een traject van 18 kilometer (een van de laatste ontbrekende schakels) in gebruik gesteld. In de komen de jaren komt er ook nog een au tosnelweg tussen Nórresundby en Hjórring in Noord-Jutland. Deze moet vervolgens worden doorgetrokken naar de haven stad Hirtshals, in het westen van dit gebied en net als Frede rikshavn belangrijk voor de veerdiensten. De prijzen van de skipassen in het Alpengebied zijn voor het komende seizoen met ongeveer 3 procent verhoogd. Dat blijkt uit een onderzoek van SnowPlaza.nl, de website van de Nederlandse ski-atlas. De grootste stijgingen werden ge constateerd in Oostenrijk (3,9 procent) en Italië (4,2 procent). In Frankrijk en Zwitserland bleef de verhoging beperkt tot 1,9 procent. De grootste stijgers zijn Bad Kleinkirchheim in Karinthië, Oostenrijk (17,9 pro cent) en Breuil-Cervinia in Ita lië (15,6 procent). Beide winter sportdorpen rechtvaardigen die verhogingen met het argument dat de respectievelijke skige bieden zijn uitgebreid. Met ingang van januari gaat DFDS Seaways zogeheten 'sterrenbeeldencruisevakan- ties' organiseren. De eerste, driedaagse tocht (naar New castle) begint op 4 januari van uit IJmuiden (18 uur) en is be doeld voor steenbokken. Maar wie mee wil omdat bijvoorbeeld zijn partner onder het sterren beeld van steenbok werd gebo ren, is ook welkom. Op elke mi nicruise vaart een astroloog mee die door de passagiers kan wor den geconsulteerd. Info: DFDS Seaways, 0255 534546.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 53