Goes' gezicht weer in de plooi 25 üüSüüi Restauratie Grote of Maria Magdalenakerk zaterdag 18 november 2000 .-.rVa-T TTKrsrr De Grote of Maria Magdalenakerk in Goes, na een restauratie van ruim 6 miljoen gulden weer een sieraad voor de stad. fotografie Willem Mieras De Grote of Maria Mag dalenakerk in Goes is bijna uit de steigers. Volgen de week zaterdag, 25 novem ber, wordt de kerk met een uitvoering van het Zeeuws Orkest officieel weer in ge bruik genomen. Daarmee is na drie jaar de facelift van 'het gezicht van Goes' afge rond. Voorlopig heeft de kerk een veilige voorsprong in de voortdurende wedloop tegen de bonte knaagkever en de tand des tijds, die om het hardst knagen. Na drie jaar is het even wen nen om de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes weer in haar volle glorie te zien. Nu de bouwketen zijn vertrokken, de schuttingen zijn weggehaald en de laatste steigers worden afge broken, valt opnieuw op wat voor machtig gebouw het is. Eeuwenoude historie, samenge bald in het hart van de stad. Groots, maar ook rijk aan de tails en kleine decoraties. De restauratie kent, zoals de op knapbeurt van vrijwel elk mo numentaal gebouw, een lange voorgeschiedenis. Al medio ja ren tachtig raakte de kreet 'Redt het gezicht van Goes' in zwang. Toen werd de gelijknamige stichting opgericht die ijverde voor 'een aantal verbeteringen' in de kerk. Het doel was het ge bouw beter geschikt te maken voor andere doeleinden, zoals concerten, tentoonstellingen, congressen en feestelijke bij eenkomsten. De inkomsten die dat gebruik zou opleveren, wa ren hard nodig om de hoge onderhouds- en herstel- kosten van het gebouw te kun nen betalen. Acties Geregeld hield de stichtihg ac ties om geld bij elkaar te bren gen. Bedrijven, instellingen en particulieren konden bijvoor beeld eind jaren tachtig een pi laar 'adopteren'. Als dank voor de gulle gift kreeg de schenker een naamsvermelding. Na drie jaar was de helft van het streef bedrag van zes ton gehaald. De stichting raakte een jaar later in het slop nadat twee betrokken bestuursleden, wethouder G.R. Heerebout en burgemeester T.R. Seinstra, na een bestuurscrisis vroegtijdig het Goese stadskan toor hadden verlaten. Op aandringen van toenmalig wethouder H.W. Hoogerland werd de stichting in 1993 onder de naam Basilica nieuw leven ingeblazen, met als voorzitter A.F.R. van Opdorp, momenteel wethouder te Borsele. Die had zich nauwelijks ingewerkt, of Monumentenwacht Zeeland sloeg groot alarm: de bonte knaagkever bleek een groot deel van het houtwerk te hebben aangetast. Betrokkenen noem den direct angstaanjagende be dragen voor het herstel. Nadere berekeningen leverden een raming van 5,2 miljoen gul den op. Dat enkele maanden na dien delen van de pinakels, de sierlijke ornamenten op het dak, naar beneden kwamen, be vestigde alleen maar dat de kerk langzaam maar zeker aan het vervallen was. Voor iedereen was duidelijk dat een restaura tie hard nodig was en niet al te Vernieuwde pinakels. worden", zegt secretaris J. Mil- hous van de stichting. Respect voor de eigenlijke be stemming van het gebouw, staat echter steeds voorop. ,,We laten die kerkelijke functie steeds meewegen. Dat gaat in zijn al gemeenheid goed", benadrukt de secretaris. In hoeverre de ex ploitatie rendabel valt te ma ken, is nog niet zeker. Duidelijk is wel dat het veel inspanning vergt. Milhous: „Als je met be taalde krachten gaat werken, dan lukt het niet. We moeten daarom proberen meer vrijwil ligers te krijgen." De stichting kijkt vooralsnog tevreden terug op de restaura tie. „Ik heb er een goed gevoel over. We zijn eigenlijk zonder grote problemen doorheen ge rold", aldus Milhous. Het pro bleem van de oplopende kosten kon uiteindelijk worden opge lost mede dankzij hulp van de gemeente en giften van fondsen en de grotere bedrijven uit de omgeving. „Alleen de Goese middenstand heeft ons lelijk la ten zitten." Er blijft echter nog veel te doen en te wensen. In het budget is al rekening gehouden met onder meer een kantoortje en een win keltje in de wandelkerk, maar die zijn nog niet gerealiseerd. Andere verlangens zijn onder meer het realiseren van beelden voor de baldakijnen van de transepten, het opknappen van de orgelluiken en het vervangen van de stoelen, die dateren van 1920 „Maar ze zitten heus niet slecht", stelt Milhous gerust. Architect E.J. Brans en opzich ter B.J. Luteijn van het Goese bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft, dat de directie over het project voerde, wijzen erop dat de restauratie weliswaar nu wordt afgerond, maar dat de 'plastisch chirurg' ook na deze facelift werk blijft houden aan het gezicht van GoesDaarom is een tienjarig onderhoudsplan opgesteld, waarvoor het Rijk elk jaar een beperkte subsidie verstrekt voor onderhouds werk. De hoop is dat daarmee een nieuwe ingrijpende restau ratie wordt voorkomen of in elk geval op de lange baan kan wor den geschoven. Dat er zo'n plan komt, waarbij het bureau opnieuw is betrok ken, verlicht het aanstaande vertrek uit de Goese binnen stad. „Je neemt zo'n gebouw toch als het ware op in de fami lie", zeggen Brans en Luteijn. „Je kent het door en door en je wilt het daarom ook na de res tauratie verzorgen. Dankzij het onderhoudsplan kunnen we de Grote Kerk blijven koesteren." Rolf Bosboom Het Zeeuwse Orkest speelt za terdag 25 november om 20.00 uur in de Grote of Maria Magda lenakerk. De officiële herope ning 's middags is uitsluitend voor genodigden. Een week la ter, op zaterdag 2 december, kan hel publiek tussen 13.00 en 17.30 uur het gerestaureerde ge bouw bekijken tijdens een open middag. Dan worden onder meer oude pinakels en delen er van verkocht. veel uitstel kon velen, ondanks de duizelingwekkende kosten. Terwijl er langs diverse kanalen werd gelobbyd om rijkssubsidie voor de restauratie los te weken, kwam er hoe langer hoe meer verzet tegen de ideeën van Basi lica. Die gingen een stap verder dan de opvattingen van 'Redt het gezicht van Goes'. Basilica achtte in de overlevingsstrate gie een commerciële exploitatie van het godshuis essentieel. Door het openen van de deuren in de transepten zou een passage moeten ontstaan tussen de Korte Kerkstraat en de Kreu- kelmarkt, met winkeltjes en ho reca. Een mooi plan, aldus de Goese politiek, maar voor de kerkgemeenschap was een win kelpassage vloeken in de kerk. Het verschil in inzicht kon nim mer worden overbrugd, wat het einde van Basilica inluidde. Eind 1995 deed de Hervormde Gemeente een beroep op de Be- velandse bevolking. Huis-aan- huis werden ansichtkaarten verspreid die een montagefoto toonde van een onttakelde Gro te Kerk. Laten we het zover ko men?, luidde de retorische vraag onder de afbeelding. Zo'n zes duizend verontruste huishou dens stuurden de kaart terug. In dezelfde periode zette de pro vincie het Goese godshuis bo venaan de urgentielij st van cul tuurhistorische projecten die aan restauratie toe zijn, Nadat toenmalig staatssecreta- Het plaatsen van nieuwe glas-in-lood ramen. ris A. Nuis van Cultuur in janu ari 1996 het resultaat van de kaartenactie in ontvangst had genomen, sprak hij hoopvolle woorden. „Ik schat met mijn timmermansoog dat Goes in 1997 een buitengewoon goede kans op subsidie maakt.De be windsman hield woord: in de zomer van dat jaar stelde hij de verlangde miljoenen beschik baar. Inmiddels was de derde stich ting in de restauratiehistorie opgericht: de Stichting Grote of Maria Magdalenakerk. De kerkvoogdij gaf in de zomer van 1997 de kerk node in erfpacht aan de stichting, die zich als taak had gesteld de restauratie te coördineren en een breder ge bruik van de kerk mogelijk te maken, rekening houdend met de gevoelens van de gelovigen. De kerkvoogdij huurt sindsdien het gebouw van de stichting. Aannemersbedrijf Huurman BV uit Delft kreeg, als veruit laagste inschrijver, eind 1997 de opdracht voor de restauratie, die aanvankelijk twee jaar in beslag zou nemen. Het bestek bestond in grote lijnen uit het herstel van de eikenhouten kap constructie, waaraan de bonte knaagkever zich te goed had ge daan, de vervanging van de dak leien, de renovatie van een groot aantal ramen en het herstel van de natuurstenen gevel. Subsidie De kosten werden destijds ge raamd op 4,3 miljoen gulden, waarvan het Rijk zeventig pro cent subsidieerde. Daar bleef het niet bij. Gedurende de res tauratie werd besloten het na tuursteen op een andere manier te behandelen, meer gericht op behoud van de bestaande steen. Daarbij is vooral gekeken naar een goede afwatering, zodat het water zoveel mogelijk langs de gevel loopt en niet in gaten en kieren achterblijft. Die metho de van bewerken is duurzamer, maar ook duurder. Verder zijn, in tegenstelling tot wat aanvankelijk de bedoeling was, alle pinakels in ere her steld. Er was ook extra geld no dig om de kostbare ramen te be schermen tegen vandalisme en bovendien is het rijk gedeco reerde noordtransept (aan de kant van de Korte Kerkstraat) in deze restauratie meegeno men. De duur van de restauratie liep op naar drie jaar, de kosten stegen tot 6,4 miljoen gulden. Het rijk, de provincie Zeeland en de gemeente Goes droegen samen zo'n 5,3 miljoen gulden bij. De Hervormde Gemeente betaalde een kleine zes ton uit eigen zak en de rest van het be drag kwam via donateurs, be drijven en fondsen binnen. Om de kerk 'multifunctioneel' te maken, was een complete her inrichting van het interieur noodzakelijk. Er is bijvoorbeeld een podium gekomen, de kansel is verplaatst, er is vloerverwar ming aangelegd en de geluidsin stallatie is vernieuwd. De totale kosten bedragen ongeveer an derhalf miljoen gulden, waar voor de stichting geen subsidie krijgt. Daarom is een lening bij de bank afgesloten, waar de ge meente garant voor staat. Met de exploitatie-inkomsten moet de stichting de lening uiteinde lijk terugbetalen. Complimenten De afgelopen tijd is de monu mentale ruimte al volop ge bruikt voor niet-kerkelijke activiteiten. Vooral het be drijfsleven blijkt geïnteresseerd te zijn in en houdt er regelmatig presentaties, manifestaties en afscheidsbijeenkomsten. „We krijgen zoveel complimenten dat we er bijna verlegen van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45