Hart van Breskens wordt spuikom Uuleklappers laten volle zaal schateren Anderhalve eeuw Clings onderwijs in boekje gevat u jv 1 Dansschool Axel gaat zo snel mogelijk open als jeugdsoos V fös Gemeente Hontenisse Maatschappelijk werk krijgt meer subsidie Ruimte voor winkels en restaurants in kademuur onder Spuiplein m.mÊÊÊÊn Bekende koppen naast oude rassen zaterdag 18 november 2000 door René Hoonhorst AXEL - De wachtlijsten voor cliënten van het Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen (AMW) moeten in de loop van volgend jaar met een beetje geluk weggewerkt kun nen worden. Zes van de zeven gemeenten zijn akkoord gegaan met een financieringswijze die door het ministerie van Volks gezondheid en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is voorgesteld. De Axelse wethouder J. van Schaik verraste de leden van de commissie sociale zaken en wel zijn donderdagmorgen, De commissieleden hekelden bijna unaniem de 'slechte organisatie' bi j het AM Wdie ervoor zou zor gen dat aan het eind van elk ka lenderjaar extra subsidie wordt gevraagd. Ze vonden dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten een daad moeten stellen om een eind te maken aan 'het zootje' bij het maatschappelijk werk, De gevraagde ruim 46 mille ex tra kan het AMW op zijn buik schrijven. Net als de twee voor gaande jaren wil de raad het AMW 22.000 gulden als aanvul lende bijdrage verstrekken. Maar dat moet wel de allerlaat ste keer zijn, dreigden drie van de vier commissieleden. Schuld Hoewel het Axelse college voor stelt om niet meer dan 22 mille extra subsidie te verlenen, voel de Van Schaik zich toch geroe pen het AMW "enigszins uit de wind te zetten. Weliswaar vor men de tekorten bij het AMW al jaren een terugkerend pro bleem, maar de oorzaken daar voor liggen grotendeels buiten de schuld van de hulpverle ningsorganisatie zelf, stelde de wethouder. „Het aantal mensen dat een beroep doet op het AMW neemt nog steeds toe, ook al doordat huisartsen vaker ver wijzen naar het maatschappe lijk werk. Het AMW is ook een organisatie waarmee moeilijk sluitende productafspraken zijn te maken, omdat elke cliënt een aparte, op zijn persoon toe gesneden behandeling dient te krijgen", betoogde Van Schaik. Die inzichten zijn overigens ook doorgedrongen in Den Haag, zodat de gemeenten volgend jaar een veel hoger bedrag van minister Borst tegemoet kunnen zien. Tijdens een overleg tussen het AMW en de Zeeuws-Vlaam se portefeuillehouders is deze week dan ook overeengekomen dat het AMW volgens de lande lijke normen gesubsidieerd zal worden: één maatschappelijk werker per 6000 inwoners en 135 mille per voltijds functiona ris. Alleen Sas van Gent ging (nog) niet akkoord met de nieuwe su- bisidiegrondslag - die jaarlijks geïndexeerd zal worden - omdat die gemeente de hogere subsi diebij drage geleidelijk wil in voeren in enkele jaren. De ge meenteraden van de overige zes gemeenten dienen overigens ook nog in te stemmen met de door de portefeuillehouders ge maakte afspraken. Details Directeur R. Oldenziel van het AMW bevestigde Van Schaiks lezing aan de commissieleden. Hij meldde dat er nog geen defi nitieve overeenkomst ligt, om dat het AMW enkele details nog wil uitwerken. Maar Oldenziel had aan het overleg 'in grote lij nen een tevreden gevoel' over gehouden. Als de deze week op papier gezette voorstellen door gaan, moeten - calamiteiten uit gezonderd - de wachtlijsten in de loop van volgend jaar wegge werkt kunnen worden, ver wacht de directeur. Net zo be langrijk vindt Oldenziel dat met de gemeenten is afgesproken vier maal per jaar met elkaar om de tafel te gaan zitten. Proble men met tekorten aan personeel of financiën kunnen daardoor eerder worden onderkend en zo mogelijk worden bijgestuurd. Open dag bij computerclub TERNEUZEN - Computerclub O.E.M. houdt vandaag, zater dag 18 november, een open dag in het Rode-Kruisgebouw van Temeuzen. Bezoekers kunnen activiteiten zien als naamkaart jes maken, de aandelenbeurs via de computer bespelen, werken met een fototoestel en een web cam, en T-shirt bedrukken. Ver der laten leden van de club zien wat linux, 3D-modeling en In ternet is. door Pascalle Cappetti BRESKENS - De gemeente Oostburg wil volgend jaar be ginnen met de reconstructie van bet Spuiplein in Breskens. De bevolking van Breskens kan eind januari bekijken hoe het Spuiplein er in de nabije toe komst uit komt te zien. In de schetsontwerpen worden het huidige parkeerterrein en de Keerdamdijk afgegraven tot een heuse spuikom. Het geheel wordt uitgevoerd zoals steden bouwkundige Bhalotra voor ogen heeft. Het Spuiplein zelf wordt auto vrij. De bedrijven moeten voort aan aan de achterzijde worden bevoorraad. Via een ruim beme ten hellingbaan kunnen bewo ners, toeristen en recreanten de onder het straatoppervlakte ge legen winkeltjes en restaurant jes bereiken. De waterrand is vanaf de Grote Kade bereikbaar via een terrasvormige trap. In de waterpartij is plaats voor een klassiek vormgegeven kiosk. Sint-kerstmarkt OOSTBURG - De hervormde vrouwengroep Samen Sterk or ganiseert op zaterdag 25 no vember in het hervormde kerk centrum een Sinterklaas- en kerstmarkt. De markt biedt hand werk verkoop, cadeau ideeën, een verloting en ver schillende handvaardigheidde monstraties. Tevens is er een ex positie van Ad Kramer met handwerken in kruissteek. De Sint-kerstmarkt duurt van 10,00 tot 16.00 uur. Sprookjesbazaar TERNEUZEN - De Zonne- school in Terneuzen houdt van daag, zaterdag, de jaarlijkse ba zaar. Deze keer is als thema Sprookjes gekozen. Kinderen kunnen onder meer heksenbe- zems en toverstafjes maken en luisteren naar sprookjes in de vertelgrot. In het restaurant zijn toverdrankjes en sprook jestaarten verkrijgbaar. De ba zaar begint om 13.00 uur en ein digt rond 17.00 uur. Burgemeester G, Noordewier kan zich voorstellen dat de ge meente wel alvast de ruimte cre- eert, maar dat er nog niet direct belangstelling vanuit de onder nemers bestaat om zich in de spelonken van het Spuiplein te vestigen. „Zo iets moet groei en", weet hij inmiddels uit erva ring. Hij ziet het project als een voorbeeld voor wat er nog in Breskens staat te gebeuren. „We zijn natuurlijk al volop in de ha ven bezig, maar ik heb me te genover de bevolking aan het Spuiplein verplicht. De Bressi- aanders hebben zich lange tijd achtergesteld gevoeld. Ik denk dat, wanneer die spuikom er ligt en Breskens weer een echt dorpshart heeft, de mensen ein delijk gaan geloven dat het de gemeente menens is. Dan ko men ook het Oranjeplein en het balkongebouw aan de beurt." Met de aanpak van het Spuiplein is een hoop geld ge moeid, erkent hij. Geld dat zich niet direct laat terugverdienen via investeringen van particu liere projectontwikkelaars. Toch wanhoopt Noordewier niet. „We zijn bezig een calcula tie te maken van de kosten. En we hebben tenslotte al zes mil joen gulden gespaard." Het balkongebouw in de hoek van Haven Westzijde-Grote Ka de is een ander verhaal. Daar moet de gemeente nog eens goed op studeren. Duidelijk is wel dat de dijk moet worden verlegd. In eerste instantie wordt de be staande 'coupure' dichtge maakt, zodat verkeer de bedrij ven aan het Spuiplein en de Boulevard kan bereiken. De huidige dijk krijgt in de toe komst niet meer de functie van waterkering, maar vormt dan de wand van de te bouwen par keergarage. Een nieuwe dijk moet de parkeergarage aan de kant van de haven afsluiten. Hiervoor moet Rijkswaterstaat nog warm worden gemaakt. Het waterschap heeft zich al en thousiast getoond. De gemeente hoopt tevens een passend antwoord te hebben ge geven op het bezwaar vanuit de bevolking dat het havengebied in noodgevallen onvoldoende bereikbaar is, door een nood weg over de dijk aan te leggen. Deze weg is enkel bedoeld voor hulpdiensten. Eric de Rijcke alias topkok Cas Rijckers veegt de pan aan met Rabo-directeur Veerman. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus AARDENBURG - Dubbelzinnige grappen, woordspelletjes en kwinkslagen naar de plaatselijke politiek deden de Aardenbur gers in restaurant De Roode Leeuw vrijdag avond schateren van het lachen. De uitpui lende, volledig uitverkochte zaal was in prima stemming en moedigde de sprekers van de vijfde Uuleklap enthousiast aan. Dat de Uuleklappers niet alleen hun vooraf ingestudeerde kunstje konden opvoeren, maar ook kunnen improviseren, bleek giste ren wel toen luide donderslagen de sprekers overstemden. Eric de Rijcke alias topkok Cas Rijckers hief direct zijn armen ten he mel en vervolgde daarna zijn gepeperde be toog, waarin hij de pan aanveegde met de op non-actief gestelde Rabo-directeur A. Veer man. De volledig in kokskleding getooide Rijckers suggereerde een nieuwe baan bij KPN-telecom, 'waar ook nog achtduizend mensen naar 'buuten' moeten'. Leermeestertje Rudi Meijler, inmiddels een doorgewinterde Uuleklapper, maakte zijn entree op zo'n hippe, stalen step en ging ver der prat op zijn eigen kale kop, 'want op ver stand groeit geen haar'. Zijn raadseltjes en woordspelingen brachten bij sommigen een lichte schok teweeg, maar de meesten kon den de harde humor juist erg waarderen. Zo wist hij te vertellen dat wethouder Van Dae- le zichzelf niet kon ophangen omdat zijn nek dikker is dan zijn kop. Bejaardenbus Als fervent voorstander van de herindeling in het westen van Zeeuws-Vlaanderen maakte hij gehakt van 'die bejaardenbus1, waarmee burgemeester C. van Liere naar de provincie stapte omzijn ongenoegen over de fusieplannen kenbaar te maken. „Nou, dón maak je indruk hoor", riep hij onder goed keuring van het publiek uit. De naam voor de nieuwe gemeente had hij al gereed: Stankburg. Twee Tiroler mannen zorgden voor enkele grappige intermezzo's. Na de pauze dreven de zusjes Birgit en Sabine Champion de spot met de Sinte Kruizers en hun vliegenplaag en ook Juul de Vliegenklapper, oftewel Ar nold Scheppers, vond zijn inspiratie in de strontvliegen. Germen Modde kroop in de huid van Willem van Oranje en Peter de Vrieze deelde als de Beul van 't Of gevoelige tikken uit. Vanavond, zaterdag 18 november, om 20.00 is er nog een voorstelling. Ook deze Uule klap is al volledig uitverkocht. door Edy de Witte HULST - Als een komisch duo presenteerden de auteurs Karei Lansu en Cijril Peeters vrijdag avond in de centrale hal van het stadskantoor in Hulst hun boek '150 jaar onderwijs in Clinge'. Peelers, met zijn dialectische tongval acterend als een bijna volleerd buutrecdncr, en Lansu overhandigden het eerste exem plaar aan wethouder P. Wee- maes van onderwijs. Deze geboren en getogen Clin- genaar was zeer verheugd met het boek, waarin hij met een fo to uit zijn kleutertijd prijkt. J. de Baar uit Graauw herinner de eind 1997 zijn collega-direc teur Karei Lansu van de St. Ber- nardusschool in Clinge aan het naderende jubileum, Het schoolhoofd vond dat dit histo risch feit niet zomaar voorbij mocht gaan. Hij organiseerde een reünie voor oud-leerlingen en tevens werd het idee geop perd om een boekje over de ge schiedenis van het onderwijs in het grensdorp te schrijven. Lan su gooide een hengeltje uit en compaan Cijril Peeters hapte toe. Hij had eerder al een boekje geschreven over zijn geliefde vissport. Beide auteurs belichtten tijdens de presentatie met een komische noot de problemen die zich aan dienden. Zij zochten onder meer in de Zeeuwse bibliotheek en het Zeeuws Rijksarchief naar documentatie. In eerste instan tie leek het niet te vlotten. Tot dat de bevolking haar steentje bijdroeg en er licht in de duis ternis kwam. Vooral oude dorpsgenoten kwamen met de mooiste verhalen op de prop pen. De slogan van Peeters, 'het dreigt goed te komen', hield het auteurskoppel op de been. Ruim twee jaar later ligt het re sultaat er. Geen dun boekje, wat in eerste instantie de opzet was, maar een dikke pil van zo'n 160 bladzijden met ruim 150 foto's. Bijna iedere Clingenaar die in het dorp onderwijs volgde, staat afgebeeld. Verder is er veel aan dacht voor de leerkrachten, de lesmethodes, anekdotes en de Bernardusverering in het dorp. J, de Baar verrichtte correctie werk in de tekst. Ook hij kreeg van wethouder Weemaes lof toegezwaaid. Weemaes dook zelf nog even te rug in zijn lagere schooltijd. Hij herinnerde zich nog zeer goed het knikkeren en rekkers schie ten in de pauzes. Van het onder wijs had hij een hoge pet op. „Immers, veel Clingenaren toe ven in de Hulster gemeenteraad Wij hebben zonder meer een ge degen opleiding genoten met de lagere school als een sterke voe dingsbodem", filosofeerde de wethouder. Bij de presentatie van het boek zorgde accordeongroep Sempre Gaudete uit Clinge (opgericht in 1955) voor enkele muzikale in termezzo's. Vandaag (zaterdag) kunnen inschrijvers hun boek ophalen en laten signeren in het gemeenschapscentrum Malper- tuus tussen 15.00 en 18.00 uur. Er zijn 900 exemplaren van de pers gerold. "WH apHF/jppp^1 mpp i MIDDELBURG - Meer dan duizend raskippen, -kalkoe nen en -konijnen in allerlei soorten en maten zijn dit weekeinde te zien op de jaar lijkse kleindierententoonstel- ling in De Kruitmolen in Mid delburg. Organisator stichting Delta- Show Middelburg wil met de expositie laten zien hoe klein- dierenverenigingen zich in spannen om oude rassen te laten voortbestaan. Een voor beeld daarvan is de hoender soort John Sebright die in 1800 door de gelijknamige Engelsman is gefokt en er kend is als ras. Tot op de dag van vandaag zien deze bruine hoenderen er nog net zo uit als destijds. Behalve oude rassen wordt er op de tentoonstelling ook een nieuw ras geëxposeerd. Deze Zeeuwse dwergkroppers van M. Timmerman uit Zierikzee krijgen wellicht binnenkort een officiële status. De tentoonstelling is zaterdag 18 november geopend van 10 tot 21 uur en zondag 19 no vember van 10 tot 17 uur. De Middelburgse kinderboerde rij De Klepperhoeve heeft voor de kleintjes een 'knuffel hoek' ingericht waar kinderen met konijnen kunnen spelen. foto Ruben Oreel door René Hoonhorst AXEL - De Axelse jeugdsoos in de voormalige dansschool aan de Walstraat moet zo snel moge lijk zijn deuren openen na het aantreden van de jongeren werkster, volgende maand. In het gebouw moet een klein kan toortje voor de medewerkster worden gecreëerd, maar of ver dere aanpassingen noodzake lijk zijn, blijkt pas tijdens het gebruik. De leden van de commissie soci ale zaken en welzijn waren het donderdag geheel eens met wet houder J. van Schaik. De jeugd- en jongerenwerkster moet de soos spoedig op gang brengen, zodat de Axelse jeugd nog dit jaar kennis kan maken met zijn nieuwe onderkomen. Of de toe gangsdeur, die nu nog aan de Walstraat zit, verplaatst moet worden naar de zijkant is nog niet te beoordelen. Van Schaik gaf toe dat buurtbewoners uit angst voor lawaaioverlast al om een alternatieve toegangsdeur hebben gevraagd. „Of dat voor minder overlast zorgt, is nog maar de vraag. En bovendien sta je dan in één keer in de grote zaal als je de entree aan de zij kant situeert. De soos moet ge woon eerst een tijdje draaien voor we kunnen beoordelen of sommige zaken anders moeten worden ingericht." Alle commissieleden steunden het betoog van de wethouder Bovendien vond iedereen het ook prachtig dat de nieuwe functionaris jeugdzaken, beho rend tot het Axelse ambtena renkorps, direct wordt gedeta cheerd bij de Stichting Welzijn Terneuzen. „Ze profiteert meteen van de expertise van de medewerkers van de Terneuzense stichting en bovendien hoeft de organisatie na herindeling niet meer aan el kaar te wennen", benadrukte Van Schaik. Hangplek De wethouder bevestigde dat de plannen voor een vaste hang plek voor jongeren op een trap veldje aan de Zuidsingel serieus zijn. „Nadat we de afgelopen maanden telkens op verschil lende plaatsen overlast hebben gehad, lijkt het beter om een vaste hangplek in te stellen. Met wat rudimentaire voorzienin gen is die plek voor hangjonge ren aantrekkelijk te maken. Ook de politie heeft om zo'n vaste plek gevraagd," Bezwaren van buurtbewoners mogen volgens Van Schaik, die gehoor vond bij de commissie, de aanleg van een hangplek niet dwarsbomen „Protesten zul je op elke plaats horen. We zijn als college ook zeker bereid om al- tentatieve locaties te onderzoe ken. Maar het veldje aan de Zuidsingel ligt net wat buiten de woonwijken en is dicht ge noeg bij de bewoonde wereld om de hangplek voor jongeren inte ressant te houden.Controle op een afgelegen plek in de polder is veel moeilijker." GASTOUDERBUREAU ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wilt u gaan werken? Wilt u zelf uw dagen en tijden bepalen? Gaat u graag met kinderen om? DAN BENT U BIJ ONS AAN HET GOEDE ADRES! Wij zoeken mensen voor Gastouderopvang. Als gastouder vangt u kinderen van werkende of studerende ouders bij u thuis op. U kunt dit combineren met de zorg voor uw eigen gezin. Wij zoeken gastouders in: HEEL ZEEUWS-VLAANDEREN Bent u geïnteresseerd in het werken als gastouder? Bel dan vrijblijvend! 0115-612368 ma. t/m vr. 9.00-12.00 uur Het gastouderbureau is onderdeel van: Stichting Kinderopvang Zeeuwsch-Vlaanderen Hel college van burgemeester en wethouders van Honte nisse maakt, gelet op het bepaalde in artikel 139 van de Gemeentewet, bekend dat de gemeenteraad in zijn ver gadering van 6 september 2000 heeft vastgesteld het be sluit tot: - wijziging ning"; van de "Algemene Plaatselijke Verorde- Genoemd besluit treedt in werking op de derde dag na die van bekendmaking. De bekendmaking heeft plaats gevonden door opneming van het besluit in hel gemeen telijk verordeningenregister op 16 november 2t)(X). Voornoemd besluit ligt ingevolge de artikelen 140 en 141 van de Gemeentewet voor een ieder kosteloos ter inzage op de gemeentesecretarie. Hof te Zandeplein 11 te Klooster/ande. Op verzoek kan tegen betaling van de hiervoor verschuldigde leges een afschrift worden ver kregen. Kloosterzande, 16 november 2000 Burgemeester en wethouders van Hontenisse. A. Vogelaar, burgemeester F. M. M. van Kuppeveld, secretaris "Namens alle doe-het-zelvers in de armste landen; doe mee! Help Habitat bouwen." (Nico Zwmkels. tv-presentator Eigen huis en tuin) GIRO 626 I Habitat for Humanity Voor informatie bel: 023-S4748I4 of schri|f naar: Postbus 3290 2001 DG Haarlem Samen huizen bouwen voor een menswaardig bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 40