Axel begint dagopvang bejaarden Dringen voor kraampjes bazaar PZC Westdorpe ligt er verloederd bij Combinatievariant voor rondweg Breskens Soos tegen vereenzaming Veiligheidsonderzoek in tunnels Schutters feesten in het donker Oostburg koopt verloederd pand Uitbreiding terrein De Vlaschaard Welzijnsstichting leent geld van gemeente om huur te betalen Christelijk onderwijs krijgt bij jubileum nieuwe speeltoestellen zaterdag 18 november 2000 door Pascalle Cappetti BRESKENS - De rondweg om Breskens wordt een combina tie van twee varianten. De tra cés drie en vier bieden samen het hoofd aan de bezwaren die er tegen de twee afzonderlijke alternatieven waren inge bracht. De provincie Zeeland geeft dan ook de voorkeur aan deze nieu we route. Het college van bur- gemeester en wethouders van Oostburg wil deze route over nemen. Het nieuwe tracé begint zoals alle varianten bij het kruispunt Roofack tussen Breskens en Schoondijke en kruist de Nieuwlandse Kreek met een dam. Daarna volgt de weg in oostelijke richting, snijdt de Kooiweg af en kruist de Hoofd - plaatseweg tussen de Buizen polderdijk en de Kooiweg. De weg komt uit op de Duivel- hoekseweg tussen het bedrij venterrein Deltahoek en de Zeeweg. Het tracé komt tussen de voorgestelde varianten drie en vier te liggen. Daarbij wor den zo min mogelijk land- bouwpercelen doorsneden en blijft het aantal afgesneden huiskavels beperkt. De variant wijkt behoorlijk af van de eerder gepresenteerde varianten. De commissie MER, die zich baseert op de informa tie uit de milieu-effectrappor tage, vindt het echter niet no dig om een aanvullende studie te maken voor de gecombineer de route. „Voor het uiteindelij ke ecologische en landschap pelijke resultaat lijkt de detailuitwerking van groter belang dan de tracékeuze. Dit betreft zowel de wegkruisin- gen als de vormgeving van het dwarsprofiel van de weg en de invulling van de gehele ruimte tussen de rondweg en de kern Breskens", schrijft het college in zijn voorstel aan de raad. De tracékeuze wordt donder dag 30 november besproken in de commissie planologie en volkshuisvesting. Deze verga dering begint om 19.00 uur, een half uur eerder dan normaal. door René Hoonhorst AXEL - Zorgcentrum De Vurs- I sche begint volgend jaar samen met de Stichting Welzijn voor I Ouderen Axel (SWO) een op vangcentrum voor alleenstaan de ouderen. In de voormalige ruimte van SWO in cultureel I centrum De Halle kunnen zelf- I standig wonende ouderen die niet op de wachtlijst staan om I naar een verzoringshuis te gaan, vanaf 2 januari gezamenlijk ac tiviteiten ondernemen. Het opvangcentrum moet ver eenzaming van alleenstaande ouderen tegengaan. Samen met lotgenoten koffie drinken, kaarten of een potje biljarten is leuker dan alleen achter de ge raniums zitten. Medewerkers van De Vurssche kunnen tevens lichte zorg bieden, zodat de be zoekers van het opvangcentrum langer thuis kunnen blijven wo nen. Directeur T. van Bakel van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening, beheerder van De Vurssche, verwacht dat tus sen de twintig en dertig Axelse ouderen wekelijks gebruik kun nen maken van de nieuwe voor ziening. „In het opvangcentrum is plaats voor tien ouderen. Maar het is natuurlijk niet zo dat iedere ou dere verplicht vijf dagen in de week in het centrum moet zit ten Als mensen een paar dagde len per week komen, kunnen veel meer alleenstaande oude ren van het dagverzorgingscen trum gebruik maken." De bouw van het nieuwe verzor- gings- en verpleeghuis De Vurs sche ligt mooi op schema. Van Bakel verwacht dat de oplever- datum van 1 september 2001 wordt gehaald. „Daarna zullen we zo'n twee maanden nodig hebben voor inrichting en aan kleding van het nieuwe gebouw. Over een jaar moet de nieuwe Vurssche wel in gebruik zij nIn het volgens de laatste inzichten gebouwde zorgcentrum komt een luxe keuken, die de bewo ners dagelijks keus uit verschil lende menu's gunt. Van Bakel kan zich voorstellen dat ook de klanten van het op vangcentrum op termijn maal tijden van de keuken kunnen afnemen. „Het lijkt me dat die service prima past bij het socia le karakter van de alleenstaan- denopvang én de strijd tegen de vereenzaming. De precieze in vulling en taken van het op vangcentrum worden nog met de Stichting Welzijn voor Oude- ren vastgesteld. Vóór het eind van het jaar zal alles geregeld zijn." In de Goede Herderkerk verruilen tweedehands spullen vlot van eigenaar. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - Kleding, speel goed, boeken, oude langspeel platen en allerlei andere snuis terijen gingen vrijdag als zoete broodjes van de hand op de half jaarlijkse bazaar en rommel markt van de hervormde ge meente in de Goede Herderkerk inTerneuzen. Ruim voor de opening om twee uur 's middag was het al een drukte van belang rondom het kerkgebouw aan de Koningin- nelaan. „Je moet er vroeg bij zijn, dan heb je de meeste kans om tegen een leuk koopje aan te lopen", verklaart een bezoeken Getuige de grote stapel blues- en dixieland-elpees die mee naar huis gingen, was hij in ie der geval geslaagd. Ook oliebollen en wafels von den gx-etig aftrek. Liefhebbers van een gokje konden hun kan sen wagen met enveloppe-trek- ken, het rad van fortuin of de verloting. Voor de kleintjes waren er onder meer een grabbelton en ballen- gooien. Oi'ganisatielid J. Buyze spx-ak van een groot succes. „En dat is nodig ook. Evenals de voor gaande keren gaat de opbrengst van de bazaar naar het groot on derhoud van de onze kerkge bouwen aan de Koninginnelaan en de Bellamystraat. Dat kost handenvol geld." De rommelmai'kt en bazaar kunnen ook vandaag (zaterdag) nog bezocht worden van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Op deze dag zullen grotere meubel stukken te koop worden aange boden. DEN HAAG - Rijkswaterstaat gaat oude tunnels doorlichten op veiligheid. Minister T. Netelenbos van Verkeer en Watei-- staat heeft dit deze week aan de Tweede Kamer toegezegd, nadat er door verschillende Kamerleden vragen waren ge steld over de veiligheid van tunnels. Dit gebuerde mede naar aanleiding van de tunnelramp in Oostenrijk. Over de veilig heid van nieuwe tunnels, zoals de Westerscheldetunnel, maakt Netelenbos zich geen zorgen. „Ik ben van mening", zei ze, „dat wij alles doen wat technisch mogelijk is om ervoor te zorgen dat de tunnels optimaal veilig zijn." AARDENBURG - Door een blikseminslag in Aardenburg zat een veertigtal feestvierende schutters van het handbooggilde Sint Sebastian vrijdagavond zonder stroom. Volgens de uit bater van het verenigingsgebouw, N, van Dale, sloeg de blik sem buiten in op de staande wippen. Zowel de meterkast van de schutters als die van de nabux'ige tennisvereniging zijn vol ledig vernield. Niemand raakte gewond. „De rook kwam uit de stopcontacten", verklaart Van Dale. Koud bier van de tap kon hij niet meer schenken en ook de centrale vei-warming hield ermee op. Zijn gasten zetten het feest vooid bij kaars licht en hielden zich warm met rode wijn. Pas vanochtend, za terdag, kan Delta Nuts de meterkasten x-epareren. Hoe hoog de schade is, was gisteren nog niet bekend. IJZENDIJKE - De gemeente Oostburg gaat het verloederde pand aan de Beursstraat 10 in IJzendijke kopen. Daarmee wil zij een einde maken aan de slechte onderhoudstoestand van de woning, die veel inwoners van IJzendijke al jaren een doorn in het oog is. Met de aankoop is vijftigduizend gulden gemoeid. De commissie openbare werken bespreekt de aan koop in haar vergadering van 22 november. Om de aankoop te bekostigen wordt de reserve stedelijke vernieuwing aange sproken. Een greep uit deze pot moet de gemeente ook doen om de vex-- plaatsing van enkele bedrijven naar Deltahoek inBreskens en Stampershoek in Oostburg te bekostigen. De provincie wil 195.300 gulden bijdragen aan de verplaatsing van autoscha- debedrijf Deschatech van Waterlandkerkje naar Oostburg. Dit betekent dat eenzelfde bedrag voor rekening van de ge meente komt. Verhuizing van aannemings- en sloopbedxijf Vermeulen van de Oude Rijksweg naar Deltahoek kost de ge meente nog 93.200 gulden, nu de provincie bereid is 540.600 gulden bij te dragen en de grond kan worden doorverkocht. Voor de verhuizing van het aannemersbedrijf Brugge van Kijkuit naar Deltahoek, moet de gemeente een bedrag van 57.000 gulden bijleggen. EEDE - BedrijventeiTein De Vlaschaard in Eede krijgt op nieuw een impuls. Burgemeester en wethouders van Sluis- Aardenburg zijn van plan om elf hectare aan de Oude Eede- weg-Dopersweg te kopen. De 1,47 hectare dié de gemeente in maart aankocht, zijn inmiddels in optie uitgegeven. Omdat ex- voor de plaatselijke ondernemers geen mogelijkheden meer zijn om zich op het bedrijventerrein te vestigen, wil het colle ge opnieuw tot uitbreiding overgaan. De exgenaar van het perceel grond, grenzend aan het huidige bedrijventerrein, is bereid de grond te verkopen tegen een prijs van vijftien gul den per vierkante meter. Het totale aankoopbedrag komt daarmee op 1,7 miljoen gulden. De herziening moet nog wel worden goedgekeurd door de provincie. Zolang de gemeente de grond niet in exploitatie brengt, mag de huidige eigenaar de grond gebruiken. De commissie grondgebied buigt zich donderdag 23 november om 20.00 uur over het voorstel. door Joost Bosman SLUISKIL - Welzij nsstichting Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) in Sluiskil is met de ge meente Temeuzen een geldle ning overeengekomen, waar mee ze de huur van de tweede helft van 2000 voor 't Meulengat kan afbetalen. SKI stond voor zo'n zevendui zend gulden in het krijt bij de (Advertentie) DICHTER Bij JAZZ ZATERDAG 18 NOVEMBER 20.30 uur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG J.BERNLEF en de CONTRABAND Toegang f 25 Donateur NM f 17,50 REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl beheerder van het gemeen schapscentrum. ,We gaan proberen om dit in zes jaarlijkse termijnen terug te be talen. Helaas krijgen we geen werkkapitaal of financiële bij drage van de gemeente of ande re instanties. Maar we kunnen nu in ieder geval verder", aldus SKI-secretax-is G. Jansen. SKI luidde afgelopen zomer, evenals verschillende andere welzijns organisaties in cle gemeente Ter- neuzen, meerdere malen de noodklok, omdat de stichting fi nancieel niet meer uitkwam. Volgens Jansen zijn er met de Aanvullende opvang asielzoe kers (AVO) in Hotel Sluiskil afspraken gemaakt over de pro motie van enkele SKI-activitei- ten. Het is de bedoeling dat het AVO de bewoners aanspoort die activiteiten te bezoeken. „Wij krijgen dan meer bezoekers en de AVO hoeft zelf dit soort zaken niet meer te regelen, tei-wijl ze wel goedkoop de activiteiten kunnen aanbieden", aldus Jan sen. In eerste instantie gaat het om een knutselmiddag en een kindex-disco. De eerste proef- disco vindt plaats op zondag 19 november van 14.00 tot 17.00 uur. Toegangskaarten kosten 2,50 gulden. De eerste knutsel middag is op woensdag 22 no vember van 14.00 tot 16.00 uur. Ook hier kost de entree een rijksdaalder. (Advertentie) Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Temeuzen Telefoon (0115) 6812 00 BMW maakt rijden geweldig Dorpsraad heeft weinig vertrouwen in beloofde opknapbeurt door Conny van Gremberghe WESTDORPE - Het dijkdorp Westdorpe ziet er niet uit. De kilometerslange Graaf- Jansdijk is een aaneenschakeling van putten en kuilen, van Passluis tot aan de Batterij. Enkel een paar strookjes asfalt geven aan hoe de rijweg er ook bij zou kunnen liggen, maar de teerkar is al jaren niet meer in Westdorpe geweest. De kin derkopjes in de Molenstraat, die twintig jaar terug onder een dikke teerlaag ver dwenen, steken nu weer vrolijk de kop op en doen auto's - ook al zijn ze uitgerust met goede schokbrekers - raar dansen. Met de klinkerbestrating in Singel, Wil- helminastx-aat en de andere straten in de het oudste dorpsdeel is het niet veel beter gesteld. De stenen liggen in een bed van mos en onkruid, plassen vormen zich in de kuilen en op de trottoirs steken stoepte gels him hoeken vervaarlijk omhoog. Voor minder-validen die aangewezen zijn op boosters en andere elektrische mobielen is het pad tussen de Witte Leeuw en bejaar- denoord 't Verlaet bezaaid met obstakels. Het dorpsbos achter de Singel aan de Mo lenkreek oogt alsof er een wervelwind is doorgejaagd. Een groot deel van de strui ken is rigoreus gesnoeid om onderhouds werk in de toekomst te beperken. Over de brug, in hoofdkern Sas van Gent, is het met de wegen en het openbaar groen ook treurnis troef. De aankomende winter verhult veel; de meeste planten, struiken en bomen staan in wintertooi. Maar één ding is duidelijk: de gemeente Sas van Gent is behoorlijk tekortgeschoten in on derhoudswerken aan wegen en plantsoe nen. Alleen Philippine - jarenlang het ge meentelijk visitekaartje van het vorige college - kan een vergelijking met andere Zeeuws-Vlaamse kernen doorstaan. Miljoen Vorige week klaagde de Sasse raad steen en been over het achterstallig onderhoud aan het openbaar domein. Burgemeester en wethouders hadden op de begroting voor 2001 een half miljoen gulden uitge trokken voor ondei'houds werken. „Veel te weinig", kraaiden de fracties in koor. Na veel vijven en zessen, cijferen en lobbyen, kwam het college vervolgens met het voorstel om volgend jaar een miljoen gul den en het daaropvolgende jaar nog eens een miljoen uit te trekken voor dat doel. Burgemeester J. Lonink sprak van vol doende middelen voor een inhaalslag. Voorzitter W. van Haelst van de West- dorpse dorpsraad gelooft er niet zo in. „Er moet ontzettend veel gebeuren. Of dat met de herindeling in aantocht ook daadwer kelijk gaat gebeuren durf ik te betwijfe len." De dorpsraad diende vorig jaar een lijstje in met voorstellen om het dijkdorp een be ter aanzien te geven. Gevraagd werd om aanvullende verlichting bij de kreek, een wandelpad langs de zuidzijde van de kreek, een pad langs de Molenstraat en nog een trits aan kleine voorzieningen. De gemeente zei geen geld te hebben voor die zaken. Een uitspraak die eind oktober, toen de raad met het college sprak, nog eens herhaald werd. Op die bijeenkomst kwam de dorpsraad met een videofilm op de proppen waarop in woord en beeld dui delijk werd gemaakt wat er in Westdoxpe nog gedaan moest worden. Simpele beelden, bijvoorbeeld van de trottoirs in de Linderilaan, waar bejaar den met goed fatsoen niet meer over kun nen lopen of rijden. Putten en kuilen, on kruid en de naargeestige Graaf Jansdijk. Volgens Van Haelst heeft de film de ogen van de bestuurders wel doen openen. Ook een brief van de directie van 't Verlaet over het gebi-ekkig onderhoud aan paden en wegen hielp daarbij. „Onze wensen heb ben we voorlopig maar even opgezouten. Onze aandacht richt zich nu niet meer op nieuwe zaken. We hopen dat de gemeente nu eerst het achterstallig onderhoud op pakt en komt met voorstellen voor de her inrichting van het plein bij de kerk. Ze hebben beloftes gemaakt. Nu maar hopen dat ze die ook nakomen." Westdorpe klaagt achterstallig onderhoud. door Wilma Valk BRESKENS - Oostburg, Schoondijke en Groede hadden al een groot aantal jaren chris telijk onderwijs, toen in 1910 de School met de Bijbel aan de Langeweg in Breskens werd ge bouwd. Het negentigjarig be staan van het christelijk onder wijs in Breskens werd gisteren met ballonnen en een feestmaal gevierd op basischool Op de Bres, de huidige 'school met de bijbel'. De School met de Bijbel begon destijds met 46 leexdingen, maar al tijdens het eerste schooljaar steeg het aantal tot ruim 80. In 1935 werd met een groot feest het 25-jarig bestaan gevierd, maar vier jaar daarna werd het gebouw opgeëist door Neder landse militairen en m 1940 vor derde de Duitse Wehrmacht het pand. Op 11 september 1944, de donkerste dag in de geschiede nis van Breskens, werd ook de school geheel verwoest. Een tijdje kregen de kinderen les in noodlokalen, tot in 1950 de hui dige school Op de Bres werd be trokken. Veel leerlingen uit de jaren 1940 tot 1950 hadden toen nog nooit een echte school van binnen gezien. Vandaag de dag ligt het aantal leerlingen net als in 1910 weer rond de 45, maar voor de rest is er veel veranderd. Directeur Laus Bosselaar is positief over de toekomst van de school: „Er wordt meer en meer samenge werkt binnen de kerken. Dit geldt ook voor scholen, het zou me niet verbazen als we binnen een aantal jaren samengaan met de rooms-katholieke school De Schelphoek, Vrijdagmorgen mochten de kin deren van Op de Bres samen de nieuwe speeltoestellen op het schoolplein onthullen. Dit ge beurde onder het toeziend oog van alle onderwijzei-s, ouders en clown Fransesco. Toen het doek viel waren niet alleen de toestel len te zien, maar ontsnapten ook negentig ballonnen die onder veel gejuich naar het noorden vlogen. Tussen de middag was er een ge zamenlijke maaltijd met friet en worstjes. In de vroege avonduren konden oud-leerlingen bijpraten en ou de foto's bekijken. (Advertentie) Een maaidorser oogst papaver De akker wordt geschoren, krijgt tijdelijk reliëf. De karpetten van Kees den Herder hebben een blijvend reliëf. Als het moet binnen één kleed. Veel maten, vormen en kleuren. Puur wol of in combinatie met linnen Ze creëren eilanden van rust en schoon heid. Zachte papaverdromen voor blote voeten of spontane lui-languit- ligplekken, die een verrassend perspectief scheppen. Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37