Twist over schade grondtransport Wk! Zorg bedrijventerreinen laat vaak te wensen over Dirksland kiest voor kleiner AZC Gemeente positief over plannen Borrendamme ADVERTEREN? Bliksem slaat gat in dak flat niet leg Filmdag in De Driehoek Orgelconcert in Kapelle Waterschap en Landinrichtingscommissie ruziën over herstelkosten Bijeenkomsten Landinrichting Jassen weg bij inbraak woning Goes door Famke van Loon ZIERIKZEE - Blikseminslag in een wo ning aan de Vagerstraat in Zierikzee heeft vrijdagavond voor enorme schade in een deel van de woonwijk Malta gezorgd. In het dak van de getroffen woning is een gat van ruim vijf vierkante meter geslagen en in de omgeving is er veel schade aan tal van elektrische apparaten en auto's. Schouwen-Duiveland werd vrijdag avond getroffen door zwaar najaarsweer. Vroeg in de avond trok al een hagelbui met onweer over Zierikzee, die de straten voor korte tijd blank zette. Toen rond kwart over negen opnieuw een onweersbui over de stad trok, sloeg de bliksem in de flat aan de Vagerstraat in. De bewoners waren op dat moment thuis. „Mijn vriendin zat te bellen. Ik lag zelf op bed", vertelt R. Geuze, de bewoner van de flat. Door de blikseminslag, 'een harde klap', zat hij onmiddellijk rechtop in bed. „De elektriciteit was ook uitgeval len. Maar nadat we wat kaarsen hadden aangestoken, gingen we op zolder kij ken." Op de zolder troffen de twee bewoners een gapend gat van ruim vijf vierkante meter en een enorme ravage aan. „De bliksem heeft een enorm gat in het dak geslagen. De noodbalk is zelfs helemaal door"vat J. Juffermans, postcommandant van de brandweer Zierikzee de schade aan het pand samen. Op dat moment wordt de hoogwerker van de brandweer uit Goes klaargemaakt, zodat de brandweerlieden het dak op kunnen om het gat tijdelijk te gaan dichten. Maandag zal een inspecteur de schade opnemen en kan de definitieve reparatie plaatsvinden. Naast de ravage in de flat heeft de blik seminslag ook veel schade in de omgeving veroorzaakt. Huishoudelijke apparatuur als televisies en computers in omliggende woningen zijn gesneuveld en auto's die in de buurt van de flat geparkeerd stonden zijn beschadigd. Tevens heeft een deel van de wijk enige tijd zonder stroom gezeten. De bewoners van de flat zaten vrijdag avond nog op de bank van de schrik te be komen. Zij zijn tijdelijk ondergebracht in een andere woning van Beter Wonen. Wanneer ze weer terug in hun eigen flat kunnen, kan niemand ze nog vertellen. „De één zegt: over een week zit je er weer in, terwijl de ander juist zegt dat we hier voorlopig niet meer kunnen wonen. We wachten maar af Brandweerlieden gaan met de hoogwerker het dak van de flat op om het gat tijdelijk te dichten foto Pieter Honhoff door Famke van Loon DIRKSLAND - De gemeente Dirksland kiest vooralsnog toch voor een kleiner asielzoekers centrum (AZC). Het college van burgemeester en wethouders vraagt de gemeenteraad deze week een principebesluit te ne men over de komst van een op vangcentrum voor tweehon derd asielzoekers. Aanvankelijk wilde het college van Dirksland een opvangcen trum voor 350 tot 400 asielzoe kers laten bouwen in de ge meente. De bevolking had echter veel kritiek op deze plan nen, die zich met name richtte op de grootte van het AZC. Volgens gemeentesecretaris K. Blijenberg is de keuze van het voorstel echter niet zo zeer een antwoord op deze kritiek. „Het voorstel is een gevolg van het standpunt van de Tweede Ka mer, dat bij kleinere dorpen kleinere asielzoekerscentra mo- ZIERIKZEE - Het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) Samen Verder houdt op zaterdag 25 no vember een filmdag in gebouw De Driehoek in Zierikzee. Om 15.00 uur wordt de video film Stuart Little gedraaid. De ze vrolijke film (Nederlands ge sproken) is geschikt voor alle leeftijden. Om 19.00 uur draait de avonturenfilm Kruimeltje. De zaal is een kwartier voor aanvang open. De ingang is via het plein bij de fietsenstalling. KAPELLE - De serie orgelcon certen in de hervormde kerk in Kapelle wordt zaterdag afge sloten met een optreden van or ganist Frans Dijkstra uit Zoe- termeer. Hij zal werken van Bach en Micheelsen ten gehore brengen. Organist Michiel Ras uit Leiden vertolkt werken van Matter en Dupré. Het concert begint om acht uur 's avonds. De toegang tot het concert is gratis. gelijk moeten zijn." Nu de kaar ten anders liggen dan een jaar geleden is het volgens Blijen berg niet meer dan 'logisch' dat een gemeente als Dirksland, met een kleine achtduizend in woners, van deze nieuwe wet gebruikmaakt. Omdat de kamer zich echter nog maar net heeft uitgesproken over de kleinere AZC's, moeten de randvoorwaarden van de no ta de komende maanden in Den Haag op papier gezet worden. „Dat is nu nog een beetje het probleem, dat Cohen de rand voorwaarden nog moet vaststel len", stelt de gemeentesecreta ris. Het college houdt in zijn voorstel aan de gemeenteraad dan ook een slag om de arm. Wanneer de landelijke politiek uitgangspunten vaststelt, die niet bij de plannen van de ge meente passen, zal het college opnieuw met de raadsleden overleggen. Toch is besloten nu al om een uitspraak van de raad te vragen. Blijenberg verwijst naar de kri tiek, die eerder door de Dirks- landers geuit werd, dat de ge meente zijn burgers lange tijd in het ongewisse heeft gelaten over de plannen van het AZC. „Met dit principebesluit maakt het college nu naar de raad én de be volking exact bekend hoe de si tuatie is." Kleine Boezem Een gevolg van deze keuze was wel dat het college op zoek moest naar een nieuwe locatie voor het opvangcentrum. Voor het aanvankelijk geplande AZC was een perceel aangewezen, waar cle gemeente over vijf jaar de tweede fase van nieuwbouw wijk de Kleine Boezem wil star ten. Gezien het feit dat de kleinere centra naar alle waar schijnlijkheid voor een langere periode, acht tot tien jaar, ge bouwd zullen worden, zou een AZC voor tweehonderd asiel zoekers deze plannen frustre ren. „Het kan dus niet meer op die locatie", stelt Blijenberg onom wonden vast. Het college stelt de raadsleden dan ook voor het perceel voor de derde fase van de Kleine Boezem te bestemmen voor dit doel. Donderdag 23 november spreekt de gemeenteraad zich over het voorstel uit. zaterdag 18 november 2000 door Ali Pankow SEROOSKERKE - De vraag wie de kosten moet dragen voor het herstel van schade aan de wegen als gevolg van grond transport in het Prunjegebied blijft een strijdpunt tussen de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost en het water schap Zeeuwse Eilanden. Het gaat om grond die is vrijgeko men na graafwerk in het kader van het landinrichingsproject Schouwen-Oost. Een deel daarvan wordt in het natuurherwinningsgebied zelf gebruikt. Het resterende deel willen sommige agrarische on dernemers graag gebruiken voor het verbeteren van hun percelen. Die mogelijkheid wordt hen ook gebodenmaar de boeren moeten wel zelf het ver voer van die grond naar hun ak kers regelen. De afgelopen maanden is dat veelvuldig ge beurd. Volgens het waterschap is daardoor aanzienlijk wat schade ontstaan aan vooral ber men en taluds van de polderwe gen. Het waterschap is niet van zins de kosten van het herstel voor zijn rekening te nemen. Be stuurslid J. Mol heeft dat al di- SEROOSKERKE - De Landin richtingscommissie Schouwen- Oost en de Gebiedscommissie Schouwen-West houden don derdag 23 november openbare vergaderingen in het dorpshuis in Serooskerke. De vergadering over Schou wen-Oost begint 9.00 uur. Tij dens de bijeenkomst wordt toe lichting gegeven op onder meer de natuurontwikkeling van de zuidkust van Schouwen, de aanbestedingsprocedure voor het fietspad Oosterschelde, de uitvoering van natuurgebied Prunje en sloop van de Zeike hoeve. De vergadering van de gebiedscommissie Schouwen- West begint om 13 uur. Aan de orde komen de reacties op het Raamplan, de eerste uitvoe ringsmodule en de stand van za ken bij de werkgroep verkeer. verse malen in krachtige be woordingen duidelijk gemaakt binnen de vergadering van de LIC Schouwen-Oost. De LIC is echter ook absoluut niet van plan het dringend noodzakelijk herstel aan de wegen voor haar rekening te nemen. In een brief aan het wa terschap benadrukt de Landin richtingscommissie dat grond transporten in opdracht van individuele boeren buiten haar verantwoordelijkheid vallen. Volgens de LIC behoort de per ceelsverbetering bij agrarische ondernemingen niet tot de doel stelling van het landinrich tingsplan. Subsidie De LIC komt de boeren daarin echter wel tegemoet in de vorm van een subsidie voor een deel van de transportkosten, maar dat wil volgens de commissie niet zeggen dat ze daarmee ook verantwoordelijkheid neemt voor de wijze waarop dat ver voer gebeurt. De Dienst Lande lijk Gebied (DLG) heeft de be trokken boeren namens de Landinrichtingscommissie aangeschreven met het drin gend verzoek voorafgaand aan het grondtransport contact op te nemen met het waterschap in verband met de te volgen rijrou- te. Mol laat desgevraagd weten het nog steeds niet eens te zijn met de stellingname van de LIC. Volgens hem is hier absoluut geen sprake van 'normaal weg transport' over de polderwegen. „Dit grondverzet gebeurt wel degelijk als onderdeel van het landinrichtingsplan", zegt Mol. Op dit moment kan hij niet pre cies aangegeven welke stappen het waterschap verder gaat on dernemen. De kwestie komt aan de orde in de vergadering van de commissie Wegen en Waterke ringen op 28 en 29 november en op maandag 11 december in de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Zodra al het grondtransport in het Prunjegebied is uitgevoerd, zal het waterschap wel de scha de aan de bermen en taluds van de polderwegen herstellen, maar het gesteggel over waar de rekening gepresenteerd moet worden, duurt voorlopig voort. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Er zit schot in de vernieuwingsplannen voor het Zierikzeese zorgcomplex Bor rendamme. De scheiding van woon en zorg kan rekenen op de steun van de gemeente Schou wen-Duiveland. Wethouder C. Veerhoek ziet graag dat de extra benodigde ouderenwoningen in de 'groene schil' rondom het stadscentrum worden gebouwd. Zo graag, dat het project mogelijk hoog op de prioriteitenlijst van de afdeling ruimtelijke ordening terecht komt. Servicecentrum Vrijdag vond er een besloten overleg plaats tussen wethou der C. Veerhoek en A. Schouw, directeur van de overkoepelen de zorgorganisatie Arcus. Arcus heeft ingrijpende plannen voor Borrendamme. Het huidige complex moet worden vervan gen door een servicecentrum, vanwaar uit zorg en diensten worden verleend aan de bewo ners van omringende, zelfstan dige woningen. Het centrum moet tevens openstaan voor ou dere bewoners van de wijk Poortambacht, die bijvoorbeeld gebruik kunnen maken van de ontmoetingsruimte. Omdat het huidige aantal bewoners niet in het nieuwe complex kan worden ondergebracht, wordt boven dien uitgekeken naar een loca- GOES - Bij een inbraak in een woning aan de M. D. de Grootstraat in Goes zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee jassen ter waarde van enkele honderden guldens meegenomen. De braakschade is niet be kend. Diezelfde nacht werd in een bedrijfspand in Tho- len ingebroken. Er werd computerapparatuur met een nog onbekende waar de meegenomen. De braakschade is tevens on bekend. tie voor een tweede complex zorgwoningen. Het wachten is nu al enkele maanden op duidelijkheid van uit de gemeente over de moge lijkheden voor Borrendamme. Het gesprek met Veerhoek heeft Schouw optimistisch gestemd. „Het is gebleken dat onze plan nen om zorg en wonen te schei den in principe mogelijk zijn, wat de gemeente betreft. Teleurgesteld Veerhoek is erg teleurgesteld dat de inhoud van het besloten overleg door Schouw naar bui ten is gebracht. „We hebben al leen gepraat over mogelijkhe den. Om die nu via de krant naar buiten te brengen, vind ik geen manier van doen." Volgens veer hoek ligt er dan ook nog niets vast. „We hebben er als gemeen te begrip voor dat Borrendam me moet worden vernieuwd. Dat vereist wel aanpassing van het bestemmingsplan." Veerhoek beschouwt het nieu w- bouwplan Poortambacht 11 als beste locatie voor een 'depen dence' van Borrendamme. In de groene schil is ruimte voor cam pusachtige bebouwing, die vol gens Veerhoek prima ingevuld zou kunnen worden met oude renwoningen. „Het voordeel is dat het dicht bij het servicecom plex is en de ouderen toch dicht bij het stadscentrum wonen." Prioriteit Binnen enkele weken zal Veer hoek aangeven welke prioriteit het project binnen de 'enorme werkvoorraad' van de afdeling ruimtelijke ordening krijgt. „Ik heb Schouw gezegd dat ik me er hard voor wil maken dat het hoog op de prioriteitenlijst komt. Dat wil echter niet zeggen dat ik het wel even zal regelen. Er zijn meer zaken die haast hebben." Tijdens het overleg hebben Schouw en Veerhoek ook de tijdelijke huisvesting van de bewoners van het Arcus-zorg- centrum In 't Opper in Bruinisse geregeld. De bewoners zullen tijdens de grootscheepse ver bouwing voor maximaal vijf jaar in prefab-woningen wor den ondergebracht. Deze ko men in de groene zone ter hoogte van de ijsbaan te staan. De ruim twaalf miljoen kostende ver bouwing van het zorgcentrum kan nu waarschijnlijk volgens plan in april 2001 van start gaan. Bij Zeelandia in Zierikzee vormt onderhoud van het bedrijfsterrein onderdeel van het beleid. foto Janne Wolterbeek door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een gelikte fol der, een prachtig visitekaartje en een flitsende website. Bedrij ven hebben er veel voor over om zich op positieve wijze te pre senteren. Maar dat geldt vaak niet voor het bedrijfsterrein. Aandacht voor een verzorgd be drijfsterrein, zowel door de be treffende gemeente als de onderneming zelf, is in Zeeland meestal ver te zoeken. Dat ten minste, is de mening van Th. Nieuwenliuizen, tech- nisch-commercieel projectma nager bij Habo Hoveniers in Re- nesse. Th. Nieuwenhuizen signaleert al jaren dat bedrijven en ge meenten in Zeeland de groenin- richting van bedrijventerreinen als sluitpost zien. „Ik ben veel op pad en het valt me op dat be drijventerreinen zoals, in de Randstad en in Brabant er ver zorgd uitzien. Dat is echt een trend van de laatste jaren. In Al- mere bijvoorbeeld, heb je groen stroken van twaalf meter breed en royale bomenrijen. Ook de terreinen rond de bedrijven zien er aantrekkelijk uit. Dat is in Zeeland wel anders. Nieuwenhuizen vermoedt dat gemeentes als Eindhoven, Al- mere en Etten-Leur regels stel len waar bedrijven zich aan moeten houden. „Gemeentes moeten zelf een duidelijke visie hebben op het groenbeleid van een bedrijventerrein en dat ook uitvoeren en onderhouden. Dan kunnen zij ook eisen stellen aan bedrijven. En als het openbaar groen van een bedrijventerrein er goed uitziet, is het voor be drijven veel aantrekkelijker om zelf te investeren in een mooi terrein. Er gaat een stimuleren de werking van uit." Overigens meent Nieuwenhui zen dat deze investeringen niet zo hoog hoeven te zijn. Afhan kelijk van het budget en de be schikbare ruimte kan er met eenvoudige middelen als grote plantenbakken en enkele bomen al veel verbeterd wor den. Wild gras Nieuwenhuizen schrikt regel matig als hij een bedrijf op een bedrijventerrein bezoekt. „Er wordt veel geld gespendeerd aan een kantoor. Er is een mooi entree, een receptie inet een luxe balie Maar dan ligt ervoor bij voorbeeld alleen maar asfalt met drie meter hoge hekken of groeit er wild gras en moet je om oude containers heen rijden. Dat ziet er niet uit, zowel voor de klanten als voor de werkne mers." Nieuwenhuizen zou wil len pleiten voor een apart bud get voor de groenvoorziening en het onderhoud van het eigen be drijfsterrein. „Dat hoeft echt niet zo duur te zijn, maar maakt de zaak wel af." Scherpe regels Bij Zeelandia in Zierikzee is het onderhoud van het bedrijfster rein onderdeel van de bedrijfs- visie. Gerard Janse, manager productie legt uit waarom. „Ten eei'ste vinden wij dat ons bedrijf er gewoon perfect bij moet lig gen. Maar daarnaast hebben we vanwege onze productie van bakkerijgrondstoffen ook te maken met scherpe regels ten aanzien van het weren van in secten en ongedierte. Dat bete kent dat er geen groen tegen de gebouwen mag groeien en dat we schuilplaatsen van deze die ren moeten voorkomen. Wij houden onze groenstroken kort en werken veel met grind en te gels." Zulke beperkingen stroken niet altijd met het gemeentelijke groenbeleid. „Wat ons betreft mag de gemeente het aangrenzend groen vaker maai en", zegt Janse. „Daar hoop ik toch nog eens een gesprek over te hebben." TEL.: 0118-484321 of FAX 0118-470100! Rabobai eft Wout Wandel s te vertellen, nt Wout is gek van ondernemen. M De ontwikkeling die Wandel doormaakt spreekt boekdelen. U hoeft hem dus niets wijs te maken over wegenbouw, transport, recycling, groot materieel en ondernemersschap. Bij zijn bank hebben ze ook aan een half woord genoeg. Want Wandel is lid van de Coöperatieve (wél goed) Rabobank Schouwen - Zierikzee Havenpark 4, Zierikzee 0111 418500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34