Betaald parkeren in Zierikzee PZC PZC Van Gelder opent rampexpositie op Neeltje Jans Het Eetlokaal is gezellig en lekker Ondernemer wil af van muziekplateau in Scharendijke Kapotte sluisdeur hindert scheepvaart Verkeersplan biedt oplossing voor parkeerproblematiek binnenstad Zangavond in Bruinisse 15 Veiligheidsonderzoek in tunnels Hoofdweg Brouwersdam afgesloten Gewonden bij botsing in Zierikzee Vijf verdachten diefstal opgepakt Uitbreiding terrein De Vlaschaard Man sticht brand in vuilcontainers Kapelle wil Wet WOZ in eigen handen houden zaterdag 18 november 2000 doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Het hele centrum van Zierikzee zou een betaald- parkeren-zone moeten worden. Voor bewoners van de binnen stad moet synchroon aan deze maatregel het 'belanghebbende parkeren' ingevoerd worden. Het zijn concrete voorstellen uit het Integraal Verkeer en Vervoerplan voor het parkeer beleid van de gemeente Schou- wen-Duiveland in de monu- mentenstad. Het college van burgemeester en wethouders worstelt al lange door Ali Pankow NEELTJE JANS - Commissaris van de Koningin W. van Gelder opent dinsdagmiddag 28 no vember de nieuwe permanente expositie 'Ramp 1953' in Water- Land Neeltje Jans. Rode draad in deze tentoonstelling is de er varingvan mensen met de ramp. De expositie staat opgesteld in Delta-Expo in het ir. J. W. Tops- huis. Het boek 'De Ramp' van journa list en auteur Kees Slager was een belangrijke inspiratiebron en leidraad voor de presentatie. Voorafgaand aan de opening door Van Gelder, geeft Slager een introductie over de mens en de ramp. Geluidsfragmenten in de vorm van ooggetuigenverslagen wor den gekoppeld aan voorwerpen en of foto's. Op die manier wor den emoties herkenbaar en be grijpelijk gemaakt. Doel is dat de bezoeker zich bewust wordt van de catastrofe die in 1953 het zuidwesten van Nederland trof en begrijpt waarom de Delta werken zijn gebouwd. De expositie is opgebouwd in twee schillen en een kern. Ont- door Margreet van den Broek SCHARENDIJKE - Het mu- ziekplateau in Scharendijke is een doorn in het oog van de eige naar van het nabijgelegen café Surf-Inn. Wat hem betreft, wordt de voorziening zo snel mogelijk afgebroken, maar de ondernemersraad raadpleegt eerst de dorpsraad voordat hij een officieel verzoek bij de ge meente Schouwen-Duiveland indient. N. van den Berg uit Burgh- Haamstede heeft enkele maan den geleden het café Surf-Inn in de Dorpsstraat in Scharendijke gekocht. Hij blijft het pand aan de vorige uitbater verhuren, maar heeft grote plannen voor het bijbehorende, braakliggen de terrein. Op die plek wil hij bij voorkeur een restaurant of een andere vorm van 'zachte horeca realiseren. De procedure voor de bouwaanvraag is daarvoor al in gang gezet. tijd met de parkeerproblema tiek in de binnenstad van Zie rikzee. De aanleg van een groot parkeerterrein in de Hoofd poortstraat, gekoppeld aan het belanghebbenden parkeren, geldt hiervoor min of meer als oplossing. ,,Wat we willen be reiken is dat toeristen - en ook inwoners van Zierikzee zelf - de auto niet meer gaan wegzetten in de omliggende woonwijken", legt wethouder C. Veerhoek van verkeer en vervoer uit. In de' conceptrapportage van het Integraal Verkeer- en Ver voerplan (IWP) wordt ruim aandacht geschonken aan dit werper Tom van den Haspel heeft derhalve gekozen voor een arena als presentatievorm. In de buitenste schil wordt met foto's en teksten op rationele en technische wijze uitgelegd hoe de ramp kon plaatsvinden. De binnenste schil vormt daar een contrast mee. Dat is een ring waarbij juist de emoties van mensen centraal staan. Een groot aantal kastjes kan hier door de bezoeker worden ge opend. Na het openmaken van zo'n kastje ziet de bezoeker een voorwerp, foto of filmfragment. Tegelijkertijd hoort hij daarbij een passend geluidsfragment. De kern van de tentoonstelling bestaat uit een filmscherm van 360 graden. Hier worden beel den getoond met bijhorend ge luid van wind en water, aange vuld met filmbeelden van 1953. De bezoeker staat op dat mo ment midden in het natuurge weld en zal de kracht daarvan ervaren. De tentoonstelling heeft een permanent karakter en is on derdeel van WaterLand Neeltje Jans. In de winterperiode is Wa terLand Neeltje Jans geopend van woensdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Op de erfafscheiding van het terrein staat echter de bijna twee meter hoge muur die de achterkant van het muziekpla- teau markeert. „Dat plateau ziet er echt niet uit", vindt Van den Berg. „Er heeft ooit een mu ziektent gestaan, maar nu wordt het nog één keer per jaar gebruikt tijdens het strao-rij- den. En dan niet eens als podium voor de muzikanten heb ik me laten vertellen, maar als verho ging voor de speakers." De ondernemer heeft bij de ge meente aangeklopt met de vraag of er geen andere invul ling mogelijk is voor het verou derde muziekplateau. Daar werd hem geadviseerd eerst de dorpsraad te raadplegen. Van den Berg kan zich daar wel in vinden. „Wie weet zijn er wel mensen die dat plateau juist prachtig vinden, of goede idee- en hebben voor een andere in vulling." Groen Dorpsraadvoorzitter G. Cobus- sen erkent dat het muziekpla teau momenteel nauwelijks nog een functie heeft. „Er spelen weieens wat kinderen, maar verder voorziet het eigenlijk niet echt in een behoefte. An derzijds zorgt het wel voor een stuk groen in de omgeving, om dat het plateau omgeven is door bomen en struiken." Binnen het bestuur van de dorpsraad zijn de meningen over de toekomst van het pla teau verdeeld, volgens Cobus- sen. Hoe de bevolking van Scha rendijke erover denkt, moet blijken tijdens de openbare Dorpsraadvergadering van dinsdag 28 november. Dan geeft N. van den Berg een korte toe lichting op zijn plannen. De ver gadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de Putmeet. Advertentie DICHTER Bij JAZZ ZATERDAG 18 NOVEMBER 20.30 uur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG J.BERNLEF en de CONTRABAND Toegang f 25 Donateur NM f 17,50 probleem. Hierin staat een ver slag van een minutieuze studie naar de parkeervoorzieningen in de monumentenstad. Wat be treft het aantal parkeerplaatsen stelt het rapport dat, met uit zondering van enkele 'pieken', in het algemeen in de binnen stad 'voldoende aanbod' is. Tevens wordt in het onderzoek geconcludeerd dat met name op de Oude Haven en op het par keerterrein aan de Nieuwe Boo- gerdstraat veel onduidelijkheid bestaat over waar nu wel en waar nu niet betaald moet wor den. Het advies, dat tevens als voorstel is meegenomen in het IWP, is meer duidelijkheid te scheppen: betaald parkeren in de hele binnenstad invoeren en belanghebbenden parkeren voor de inwoners realiseren. In welke vorm dit gegoten zal gaan worden is nu nog niet dui delijk. Wel heeft het college vo rige maand voor de kernen Burgh-Haamstede en Renesse al de bepalingen voor het be langhebbenden parkeren vast gelegd. Iedereen, bewoners en bedrijven, in het 'belangheb- bendengebied' kan daar één door Esme Soesman KAPELLE - De gemeente Ka- pelle vindt het plan van het Rijk om de Wet WOZ (Wet waarde ring onroerende zaken) over te hevelen van gemeenten naar Belastingdienst onverteerbaar. Via een brief verzoekt ze de ka mercommissie voor financiën dan ook af te zien van dit plan. Met het onderbrengen van de WOZ bij de belastingdienst denkt het Rijk zeker tachtig miljoen gulden te kunnen be vergunning aanvragen bij de gemeente. Een tweede vergun ning behoort tot de mogelijkhe den. Daaraan is wel een voor waarde gesteld: 'de aanvragen sparen. „Kolder", reageert financieel wethouder J. H. Her- selman van de gemeente Kapel- Ie. Den Haag baseert zich op een eerste onderzoeksrapportage die niet compleet is. In de bere keningen zijn allerlei gemaakte kosten niet meegerekend, ter wijl er - aldus Herselman - aan onder meer aanloop- en auto matiseringskosten veel is geïn vesteerd. „Dit is kapitaalver nietiging. Er is zoveel energie in gestoken en inmiddels heel veel knowhow opgebouwd. voor een eerste plaats worden geheel afgehandeld voordat de aanvragen voor een tweede plaats in behandeling worden genomen'. Het is volgens Veerhoek niet on denkbaar dat de regeling zoals die in de Westhoek getroffen is, model zal staan voor het toe komstige parkeerbeleid in Zie rikzee. Wel maakt hij hier de kanttekening bij: „De parkeer ruimte in Zierikzee is zeer be perkt, dus zullen we waar schijnlijk zeer terughoudend moeten zijn met het verstrekken van tweede vergunningen." De wethouder wil echter niet op de feiten vooruitlopen. De idee- en en plannen zijn volgens hem momenteel veel te prematuur om op details en termijnen in te gaan. „Zo ver zijn we gewoon echt nog niet." Veerhoek legt uit dat de eerste helft van 2001 der gelijke voorstellen uit het ver keersplan nader uitgewerkt moeten worden. BRUINISSE - Wegens ernstige gebreken aan de noordelijke schutkolk van duwvaartsluis 2 bij het Krammercomplex krijgt de scheepvaart de komende da gen te maken met lange wacht tijden. Bij onderwater-inspectie door Rijkswaterstaat is deze week gebleken dat er een technisch mankement is ontstaan aan de rails en de onderrolwagens van de roldeur aan de Zijpe-zijde. Het mankement heeft tot gevolg dat lagers en vetsmering niet goed functioneren. Daardoor bestaat bij het schutten het ge vaar dat de deur van de schut kolk komt vast te zitten. Rijkswaterstaat heeft daarom besloten het schutten in deze kolk de eerstkomende dagen tot een minimum te beperken. Overdag wordt pas geschut als de kolk voor minimaal drie kwart met schepen is gevuld, 's Nachts moet de kolk geheel vol zijn voordat er wordt geschut. Rijkswaterstaat schat de extra passeertijd voor de scheepvaart op minstens twee uur. Volgens woordvoerder E. de Feiter van Rijkswaterstaat is pas dinsdag iets meer bekend over de mogelijkheden van her stel. „Er is een reservedeur be schikbaar, maar er moet eerst onderzocht worden of die ge schikt is om de huidige deur van de schutkolk te vervangen", al dus De Feiter. BRUINISSE - De Nederlands- hervormde Kerk in Bruinisse houdt zaterdag 25 november een zangavond. Hieraan ver leent onder andere de jonge zan geres Nicoline van Doorn haar medewerking. Nicoline van Doorn (15) speelde de hoofdrol in de musical Annie en trad op voor verschillende te levisieprogramma's zoals 'Solo voor een Kind' en 'Nederland Zingt'. Op 25 november treedt zij op tijdens de zangavond, waaraan ook het Bruse kinder koor onder leiding van Rianda Dalebout en het jongerenkoor The Message onder leiding van Lennart Hoekman meewerken. Samiel Deurloo (piano) en An nette Kik (viool) verzorgen een instrumentaal intermezzo. De avond begint om 19.15 uur. De toegang is gratis. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Op het menu staat nasi met satésaus. foto's Janne Wolterbeek door Inge Heuff ZIERIKZEE - Grote pannen staan op een eenvoudig for nuis, heerlijke geuren glijden het voormalige klaslokaal van het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikee in. Er zijn al flink wat bezoekers van het Eetlokaal aanwezig. Nasi staat op het menu en de men sen hebben er trek in. Maar ze komen niet alleen om te eten. Minstens zo belangrijk is de gezelligheid er omheen. Elke twee weken wordt er in het lokaal van belangenver eniging Onderling Sterk in het MFC gekookt. De bezoekers zijn mensen met een licht ver standelijke handicap. De meeste wonen alleen en juist voor hen is het gezellig om op deze informele manier geza menlijk te eten. Per drie maanden wordt er een menu samengesteld en wie wil mee eten kan zich daarvoor opgeven bij Annie Kohnen. Zij is de secretaresse van het Eet lokaal en houdt precies bij wie er wel komt en wie niet. „Meestal komen er zo'n zeven tien mensen", vertelt Annie. „Vandaag is het wat drukker, ik geloof dat we met twintig eters zijn." Annie is samen met Anoep Sadhoeram de stuwen de kracht achter het Eetlo kaal. 's Middag doen ze al vroeg de boodschappen die dan naar het MFC worden ge bracht. „We beginnen vroeg want anders krijgen we het niet klaar", zegt Anoep. „We hebben best veel te doen, maar we worden wel geholpen," Anoep helpt vooral in de keu ken en bij het opdienen. Annie dekt de tafels en schenkt koffie en thee in. Annie: „Alles moet voor half vijf klaar zijn, want dan kunnen de bezoekers ko men en wil ik tijd over hebben om met ze te praten.Voor An nie is het duidelijk waarom ze zich inzet voor het Eetlokaal: „Als het buiten somber is en ik ben de hele dag alleen, dan is het leuk dat je samen kunt eten." Anoep is zo enthousiast over het Eetlokaal dat hij er el ke twee weken een snipper- middag bij werkvoorziening de Zuidhoek voor opneemt. „Ik wil het niet missen", lacht hij. En dat geldt voor meer bezoe kers. Chris van Eldik is trouwe De bezoekers genieten van het eten en kletsen er ondertussen lustig op los. bezoeker van het eerste uur. „Ik vind het Eetlokaal gezellig en lekker, ik wil het niet mis sen. Dan ga ik maar niet zo lang met vakantie." Marjolein en Hans Leijdekker zijn vaste klanten: „Het is hier gezellig en nasi is lekker." Betrokken Iedereen is betrokken bij het Eetlokaal en steekt de handen uit de mouwen waar dat nodig is. Philip van Pesch, bijvoor beeld, neemt elke keer de handdoeken, theedoeken en afneemdoekjes mee om thuis te wassen. „Maar ik moet wel goed opletten dat ze niet bij ons in de kast verdwijnen. Ze horen hier." Annie heeft het ondertussen druk met het serveren van de koffie en thee en aan de bar en op de banken wordt gezellig gekletst. Muziek klinkt door het lokaal dat op het school bord na niet meer aan een lokaal doet denken, er is gezel lige verlichting en aan het pla fond hangen netten met vlag getjes. Als Anoep het eten op de drie tafels heeft gezet, wordt er stil gebeden. Maar al snel is ieder een weer gezellig aan het pra ten. Martin Schraa kletst er lustig op los en weet ondertus sen ook nog flink te eten. Dat doen de meesten; de nasi en sa tésaus zijn bijna niet aan te slepen. Gelukkig is er echt veel. Kees van Oeveren staat na de maaltijd af te drogen in de keuken. „Ik ben nu voor de vijfde keer en ik blijf ook voor de soos. Ik ken een paar men sen en mijn vriendin Ellie de Vlieger is er ook." Het koken en afwassen gebeurt allemaal in de eenvoudig ingerichte keuken. Penningmeester en lid van de overkoepelende orga nisatie De Koepel, P. F. Mes, vond dat daar wat aan gebeu ren moest. „Het aantal bezoe kers is flink gegroeid, daar moeten we de keuken op aan passen. Ik heb verschillende fondsen aangeschreven en in middels heeft het Juliana Wel- zijnsfonds ons 7.500 gulden toegezegd. We zijn nog bezig met anderen." Frituur Sponsors als schildersbedrijf Gebroeders Koster die de verf levert, zijn van harte welkom. De bouwtekening is al klaar en in het eerste kwartaal van 2001 moet het Eetlokaal ge heel vernieuwd zijn. In het kookgedeelte komen drie keer twee pitten, een frituur en een grote afzuigkap. De afwassers krijgen twee spoelbakken en een royaal afzetdeel. Het Eetlokaal bestaat ruim vijf jaar en is het oudste initia tief op dit gebied in Zeeland. Inmiddels bestaan er ook in Goes, Middelburg en Terneu- zen Eethuizen. Het initiatief komt van de SPD, het Sociaal Pedagogisch Dienstverle ningscentrum. „De SPD heeft ons gevraagd of wij ons lokaal beschikbaar wilden stellen", legt William Westveer van be langenvereniging Onderling Sterk uit, „en aangezien wij opkomen voor de belangen van mensen met een verstan delijke handicap hebben we daar direct 'ja' op gezegd." Inmiddels houdt Onderling Sterk als proef de soosavon- den van Soos De Vuurvliegjes na het Eetlokaal. „Veel men sen zijn hier dan al", verklaart Tjeerd van der Kooi van On derling Sterk. „Het is dan lo gisch om te blijven voor de soos." Dat vinden de meeste eters ook. Een flink aantal van hen wil na de maaltijd de nasi weer weg dansen tijdens de disco. En terwijl zij de tafels wegzetten, komen de eerste bezoekers van de soos alweer binnen. Er gaat gedanst wor den. DEN HAAG - Rijkswaterstaat gaat oude tunnels doorlichten op veiligheid. Minister T. Netelenbos van Verkeer en Water staat heeft dit deze week aan de Tweede Kamer toegezegd, nadat er door verschillende Kamerleden vragen waren ge steld over de veiligheid van tunnels. Dit gebuerde mede naar aanleiding van de tunnelramp in Oostenrijk. Over de veilig heid van nieuwe tunnels, zoals de Westerscheldetunnel, maakt Netelenbos zich geen zorgen. „Ik ben van mening", zei ze, „dat wij alles doen wat technisch mogelijk is om ervoor te zorgen dat de tunnels optimaal veilig zijn. SCHARENDIJKE - De N57 over de Brouwersdam wordt dinsdag afgesloten voor verkeer. Tussen 8.00 en 18.00 uur worden er in opdracht van Rijkswaterstaat Zeeland ter hoog te van het vakantiepark Port Zélande reparatiewerkzaamhe den verricht aan het asfalt. De weggebruikers worden met behulp van borden omgeleid via de binnendijkse parallelweg van de dam, zodat de vertra ging minimaal zal zijn, aldus een woordvoerder van Rijkswa terstaat. ZIERIKZEE - Bij een botsing tussen twee auto's op de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee zijn donderdagavond twee mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde rond half twaalf toen een 22-jarige automobilist op het kruispunt met de Zuidwellestraat linksaf wilde slaan. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een hem tegemoetkomende auto die werd bestuurd dooreen 24-jarige. Een frontale botsing was hiervan het gevolg. Beide slachtoffers zijn met verwondingen aan de borst en het gezicht overgebracht naar het ziekenhuis in Goes BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft in Burgh-Haam- stede in de nacht van donderdag op vrijdag vijf verdachten van diefstal en heling aangehouden. De leeftijd van de man nen varieert van 16 tot 31 jaar. Eén van hen is afkomstig uit Burgh-Haamstede, een ander uit Rotterdam. Van de andere drie is niet bekend waar ze vandaan komen. Naar aanleiding van de aanhoudingen heeft de politie een woonhuis in Burgh- Haamstede onderzocht. Daarbij is een grote hoeveelheid nieuwe kleding in beslag genomen. De vijf verdachten zitten nog vast. EEDE - Bedrijventerrein De Vlaschaard in Eede krijgt op nieuw een impuls. Burgemeester en wethouders van Sluis- Aardenburg zijn van plan om elf hectare aan de Oude Eede- weg-Dopersweg te kopen. De 1,47 hectare die de gemeente in maart aankocht, zijn inmiddels in optie uitgegeven. Omdat er voor de plaatselijke ondernemers geen mogelijkheden meer zijn om zich op het bedrijventerrein te vestigen, wil het colle ge opnieuw tot uitbreiding overgaan door de naastgelegen grond te kopen. Het aankoopbedrag komt op 1,7 miljoen. VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissinger is in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van brandstichting. De man zou brand hebben gesticht in twee vuilcontainers in de Minister Lelystraat. De brandjes werden geblust door politieagentenDe Vlissinger is aangehouden na een tip van een getuige. (Advertentie) Een maaidorser oogst papaver. De akker wordt geschoren, krijgt tijdelijk reliëf. De karpetten van Kees den Herder hebben een blijvend reliëf. Als het moet binnen één kleed. Veel maten, vormen en kleuren. Puur wol of in combinatie met linnen. Ze creëren eilanden van rust en schoon heid Zachte papaverdromen voor blote voeten of spontane lui-languit- ligplekken, die een verrassend perspectief scheppen. Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Kees den Herder Interieurstyling Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31