Meer loon moet leraren trekken PZC Paarse politici in het spoor van SGP tegen ambassade bij paus Brugman Rekeningrijden moet van Kok Bezwaarschrift van familie Vaatstra is zoek bij ministerie Veel poppodia maken lawaai tegen veegwet Financiële positie docenten door de jaren heen verslechterd Edgar Cairo overleden Duizend miljard sommen per seconde Signaalborden dodelijk ongeval maken veel los Sint moet zijn baard afscheren Dierentuinen tegen illegale jacht Vrouwen halen mannen in op net Ravenstein wil zichzelf opheffen Vuilnisman overlijdt na beknelling w- mm:.: ijl ÜüF - Jf I'M K ifff' 7 :1§ r- Wm Kunst ontdekt tussen kitsch -w Weinig soelaas voor pijnlijders Open dag bij Schoevers zaterdag 18 november 2000 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Meer mensen wil len leraar worden op een mid delbare school als de salarissen hoger zijn. Bovendien is het hui dige docentenkorps bereid har der te werken als ze meer loon krijgen. Dat blijkt uit onder zoek van het Centraal Planbu reau (CPB). Vooral gerichte salarisverho ging helpt, zo stelt het planbu reau. In regio's waar de proble men het grootst zijn en bij vakken waar nauwelijks docen ten voor te vinden zijn, is loon stijging een probaat middel te gen het lerarentekort. Vanaf 1996 hebben scholen in het voortgezet onderwijs de mo gelijkheid om toonverschillen aan te brengen door extra perio dieke verhogingen. Een jaar la ter werd daar echter nog nau welijks gebruik van gemaakt, concludeert het CPB. Verder on derzoek moet uitwijzen of loon- differentiatie inmiddels meer gemeengoed wordt. De financiële positie van lera ren is door de jaren heen ver slechterd. In 1979 waren de uurlonen nog hoger dan bij ver gelijkbare banen in de markt- AMSTERDAM - De schrijver Edgar Cairo is overleden. Hij werd donderdag dood gevonden is zijn huis in Amsterdam; hij is vermoedelijk gestorven na een maagbloeding. Edgar Cairo werd op 7 mei 1948 in Paramaribo geboren. In zijn romans, zoals Djari/Erven, be zigde hij de Surinaamse variant van het Nederlands. Dat deed hij ook in zijn columns voor de Volkskrant, die werden gebun deld in Als je hoofd is geboord. Zijn voor oorspronkelijke Ne derlanders niet gemakkelijk leesbare boeken kregen niet erg veel erkenning. Cairo kon dat niet altijd verkroppen. Zo schold hij een criticus van Het Parool uit voor 'vuile racist'. Edgar Cairo schreef zo'n veertig hoeken. ANP sector. Tegenwoordig verdient alleen een beginnende docent meer dan zijn leeftijdsgenoot in het bedrijfsleven. Op latereleef- tijd ontstaat er een groeiende achterstand. Opvallend is wel dat deeltijd werkers juist weer beter af zijn in het onderwijs. Ook kinderen krijgen kost minder; het onder breken van de loopbaan is fi nancieel minder ongunstig dan bij andere beroepen. Starters Het CPB wijst ook op 'onderbe nutting' van beginnende docen ten. Deze starten meestal met een deeltijdfunctie, terwijl ze het liefst volop aan de slag gaan Vooral op kleine scholen is het roostertechnisch vaak lastig om leraren veel uren aan te bieden. Middelbare scholen zouden moeten samenwerken om de starters een volledige baan aan te kunnen bieden, zo adviseert het planbureau. Minister Hermans van Onder wijs maakte onlangs bekend de piek van het lerarentekort in het voortgezet onderwijs in 2004 te verwachten. Er zijn jaarlijks zo'n 5500 nieuwe leraren nodig, terwijl de lerarenopleidingen niet erg populair zijn. Hermans wil daarom ook herin treders en mensen uit het be drijfsleven inzetten tegen de te korten. Zijn woordvoerster noemt het CPB-onderzoek on dersteunend. „In de CAO van dit jaar hebben we scholen nog meer ruimte gegeven om lera renbeleid te voeren." De consta tering dat leraren minder ver dienen dan hun collega's in het bedrijfsleven is volgens de woordvoerster bekend, maar de CPB-cijfers zijn welkom voer voor het meerj arig investerings plan dat het kabinet voor onder meer het onderwijs opstelt. CAO-onderhandelaar J. Duijn- houwer van de Onderwijsbond CNV is blij met de cijfers omdat ze zijn roep om meer geld voor het onderwijs schragen.Verder willen wij best praten over een modernisering van het loonsys teem. We moeten echter wel op passen dat concurrentie op sala rissen niet belangrijker wordt dan de kwaliteit van het onder wijs", wijst hij op de gevaren van differentiatie. ANP AMSTERDAM - De snelste computer van Europa staat in het Academisch Rekencentrum in Amsterdam en beslaat achttien vierkante meter. De Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek heeft de Scalable Node-1 voor dertig miljoen gulden aangeschaft. De nieuwe nationale supercomputer kan duizend miljard berekeningen per seconde uitvoeren. De SN-1 vervangt de Cray C90, die per seconde niet verder kwam dan twaalf miljard berekeningen. De computer heeft een geheugen van een miljoen megabyte. Zo'n groot geheugen bevordert de snelle verwerking van gegevens. De SN-1 wordt gebruikt voor simulaties ten behoeve van biologisch, chemisch, meteorolo gisch en medisch onderzoek. Het rekenwonder wordt woensdag door prins Willem-Alexander in gebruik gesteld. foto Toussaint Kluiters/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - TeamAlert gaat door met het plaatsen van signaalborden op plaatsen waar jongeren in het verkeer zijn om gekomen. De vijf jongeren ach ter het team hebben dit besloten ondanks soms heftige en emo tionele reacties van een aantal nabestaanden. De komende week zet Teamalert nog 150 borden op plaatsen waar de laatste anderhalf jaar jongeren omkwamen in het ver keer. Op de zwarte borden, die de vorm hebben van een silhou et, staat de leeftijd van het slachtoffer en de datum van het ongeluk. In Amsterdam Zuid-Oost zijn gisteren drie borden wegge haald. Nabestaanden van de verkeersslachtoffers die op de borden waren beschreven, had den grote moeite met het plaat sen. Ook in het Rotterdamse Hoogvliet en in Abcoude zijn twee borden verwijderd. TeamAlert gaat excuses aanbie den aan die families. „We leggen dan meteen uit dat we hen door privacywet niet van te voren konden inlichten", zegt H. Ne- lis, woordvoerder van de groep. Toch gaat het team door met plaatsen. „Negentig procent van de reacties is wel positief", weet Nelis. „Nabestaanden hebben er moeite mee, maar zeggen tegelijkertijd dat de ac tie zinvol is omdat er levens mee kunnen worden gered, "ANP DEN HAAG - Een sinterklaas met een lange, witte baard is volgens het Amsterdamse Buro voor Bedenken en Begeleiden niet meer van deze tijd. De goedheiligman zou zich volgens woordvoerder Ronald Roestenburg-Andeweg eens moeten scheren. Vandaag, de dag dat Sinterklaas in Nederland aan komt, overhandigt hij daarom een tondeuse aan alle grote hulpklaascentrales in het land. „Een baard is bij uitstek voor mensen die iets te verbergen hebben. Hazenlip, slechte adem, boosaardigheid. Een gezicht zonder baard is prettiger om in te kijken en ziet er vriendelij ker uit. Daarom zien wij graag een baardloze Sint dit jaar", aldus Roestenburg-Andeweg. GPD AMSTERDAM - Gorilla's, chimpansees en olifanten zullen binnen tien jaar vrijwel uitgestorven zijn als er niets wordt gedaan aan de illegale jacht op deze dieren. Dit zei de Neder landse Vereniging van Dierentuinen (NVD) gisteren. Volgens de NVD is de jacht op wild voor commerciële doelein den de laatste jaren sterk toegenomen. Naar schatting van de NVD wordt in Afrika een miljard kilogram vlees van wilde dieren voor consumptie verhandeld. Het meeste wordt in de grote steden als luxe product ver kocht. De handel in het 'bushmeat' is de laatste tien jaar mo gelijk gemaakt door de verbeterde infrastructuur. ANP DEN HAAG - Het aantal vrouwen dat het Internet gebruikt, neemt snel toe. Van de bijna zes miljoen Nederlanders die re gelmatig on line zijn, bestaat nu al veertig procent uit vrou wen, zo blijkt uit een NIPO-onderzoek. Vrouwen zoeken vooral praktische informatie op het web. Na de VS behoort Nederland tot de toplanden wat internetge bruik betreft. In beide landen was Internet eerst een mannen- domein, maar vrouwen vormen inmiddels een sterke groei sector in het web Verwacht wordt zelfs dat ze binnen een paar jaar vaker on line zullen zijn dan mannen. GPD RAVENSTEIN - De Brabantse gemeente Ravenstein wil zich zelf met ingang van 2002 opheffen. Een meerderheid in 'de ge meenteraad heeft dat besloten. Ravenstein telt ruim 8500 inwoners. Bij een eerdere herinde ling in Noordoost-Brabant bleef de gemeente buiten schot. Ravenstein kampt al jarenlang met financiële problemen. De raad acht het niet zinvol om nog langer zelfstandig door te gaan. De buurgemeenten Oss en Landerd komen als eerste in aanmerking om mee samen te gaan. De Vereniging Nederlandse Gemeenten laat weten dat de ac tie van Ravenstein niet uitzonderlijk is. Eerder besloten bij voorbeeld de gemeenten Bergen, Schoorl en Egmond niet af zonderlijk verder te gaan en de krachten te bundelen. ANP HENDRIK-IDO-AMBACHT - Een vuilnisman is gisteren om het leven gekomen in Hendrik-Ido-Ambacht nadat hij be kneld was geraakt tussen een vuilniswagen en een stenen bak. Het slachtoffer en de chauffeur van de vuilniswagen hadden vuilcontainers uit de bak geleegd. De chauffeur ging vervol gens achter het stuur zitten en moest manoeuvreren om weg te kunnen rijden. Toen hij de plaats wilde verlaten, miste hij in eens zijn collega. Het slachtoffer werd zwaargewond overgebracht naar het ziekenhuis. Daar overleed hij aan zijn verwondingen. ANP -A van onze redactie binnenland DEN HAAG - De proef met re keningrijden moet hoe dan ook doorgaan. Premier Kok hamer de er gisteren nog eens op in een persconferentie na afloop van de ministerraad. Hij gaf toe dat het soms verleidelijk is om te zeggen dat het experiment waarschijnlijk niks wordt. „Maar we hebben niet meer de luxe om te wachten." Tijdens de begroting van Ver keer en Waterstaat stelde D66 deze week voor om 'na voort schrijdend inzicht' de proef met het rekeningrijden in te trek ken. De kans dat het experiment slaagt, is volgens de partij te klein. Volgens D66 is het ver standiger om in te zetten op een ander middel om de files aan te pakken: de invoering van een kilometerheffing. Premier Kok stelde dat het zou getuigen van 'gebrek aan durf' om nu te stoppen met de proef. van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Een be zwaarschrift van de familie Vaatstra is zoekgeraakt bij het ministerie van Justitie. In het document gaat de familie in be roep tegen het besluit van mi nister Korthals om geen inzage te geven in het dossier over de moord van Marianne Vaatstra. Desondanks heeft het ministe rie gisteren tijdens een zitting van de rechtbank in Leeuwar den verklaard dat wat haar be treft het beroep van de familie ontvankelijk is. Volgens de mi nister is het voldoende aanne melijk dat het bezwaarschrift wel is opgestuurd. De Vaatstra's eisen inzage in het dossier over de moord op hun dochter en zusje in mei 1999. Minister Korthals wees het ver zoek van de familie in juni van dit jaar af. Hierop schreef de fa milie een bezwaarschrift, maar dit stuk blijkt nooit te zijn ont vangen door minister Korthals. De familie wil het dossier inzien omdat ze vindt dat ze niet vol doende op de hoogte wordt ge houden door het OM. „We heb ben de eerste zes maanden re gelmatig wat van het OM ge hoord", zei de vader van Mari anne Vaatstra op de zitting.We zijn anderhalf j aar verder en ho ren bijna nooit meer iets." De advocaat van de minister van Justitie P. Timmerman stel de echter dat het belang van de familie niet opweegt tegen het belang van de personen die in het rapport verklaringen heb ben afgelegd: „Deze mensen hebben in vertrouwen een tip of getuigenis gegeven. Bij open baarmaking van het dossier is er een kans dat de privacy van deze mensen wordt geschaad." ANP Advertentie VAN 12.00 TOT! 8.00 UUR Hij erkende dat er in steeds bre dere kring wordt getwijfeld aan het nut van het experiment. En hij zei de scepsis begrijpelijk te vinden. „Het is verleidelijk om met een verondersteld voorspel lend vermogen te zeggen: Het wordt niks. Maar niks doen lijdt tot verscherping van het pro bleem." Evenals minister Netelenbos van Verkeer noemde de premier gisteren het experiment met het spitstarief onontkoombaar. Door de twijfels die D66 over de proef uitte, is het er volgens Kok overigens niet makkelijker op geworden om het experiment door te zetten. Zeker omdat het al geen populair initiatief is. „Maar het kabinet legt het ook niet op tafel omdat we er zo ver knocht aan zijn, maar omdat het nodig is." Kok bracht in herinnering dat een keur van ministers van Ver keer en Waterstaat zich de afge lopen jaren al over het filepro bleem heeft gebogen. Mede daardoor is volgens hem einde lijk een oplossing nodig. „Dan hebben we tenminste iets ge daan." ANP I DEN HELDER-Bij de opnamen van het AVRO-programma Tussen Kunst en Kitsch is een zeldzame Rietveld-stoel ont dekt. De eigenares heeft de stoel zes jaar geleden voor 25 gul den op een rommel markt gekocht. Vol gens deskundigen is de stoel, na een opknap beurt, 125.000 gulden waard. Het gaat om een zwart gebeitste 'stokkenstoel' die Ger- rit Rietveld in 1924 ontwierp. Daarvan zijn er maar twee gemaakt. De andere bevindt zich in een Amerikaanse privé- collectie. foto ANP door Guido de Bruin DEN HAAG - Het pleidooi van de paarse partijen in het Europees Parlement voor op heffing van de Nederlandse ambassade bij de Heilige Stoel is de zoveelste episode in een oude strijd rond de diplomatieke verte genwoordiging in de kerkelijke staat. In 1925 leidde het twistpunt in de Nacht van Kersten zelfs tot een kabinetscrisis. De Ka mer besloot toen op voorstel van deze SGP'er tot afschaffing van de post. De Nederlandse post is sinds 1815 tweemaal opgeheven en opnieuw ingesteld. Opval lend is dat het Vaticaan sinds 1829 wel vrij wel onafgebroken een diplomatiek verte genwoordiger in Nederland heeft gehad. In 1871 sneuvelde het Nederlandse gezant schap op initiatief van de liberalen. Dat ge beurde volgens historicus dr. J, de Valk on der het mom van bezuinigingen. Aangezien Italië in 1870 de pauselijke staat had inge lijfd, werd een Nederlandse ambassade niet langer nodig geacht. In 1915 had een actie van de rk-politicus Nolens voor herstel van het gezantschap succes, De Nederlandse regering be schouwde de ambassade toen vooral als een bron van informatie die haar tij dens de Eer ste Wereldoorlog goed van pas kwam, aldus De Valk, kenner van de geschiedenis van de relaties tussen de Heilige Stoel en de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. Tien jaar later was de Nederlandse diplo matieke aanwezigheid in het Vaticaan al weer verleden tijd. Een amendement van SGP-Kamerlid Kersten bezegelde voorlo pig het lot van de ambassade bij de Heilige Stoel. De zogeheten Nacht van Kersten leidde tot de val van het kabinet-Colijn. Ter discussie Sinds 1944 heeft Nederland onafgebroken een ambassadeur bij de Heilige Stoel gehad. De post heeft echter keer op keer ter discus sie gestaan. In 1991, toen Nederland geen geld had om een ambassade in een van de pas onafhankelijk geworden Baltische lan den te openen, opperde de PvdA tevergeefs om het gezantschap in het Vaticaan dan maar te sluiten. In 1996 pleitten de Jonge Democraten voor opheffing, Verbaasd De Valk is verbaasd over de nieuwe aanval van de paarse EP-fracties. „Het is me een raadsel waarom ze er nu weer mee komen aanzetten. Het pleidooi voor opheffing van de ambassade is een soort 'running gag' die steeds opnieuw tevoorschijn komt. Het zal ook wel weer een keer lukken"verzucht hij De ambassade bij de Heilige Stoel moet vol gens hem niet worden beschouwd als een di plomatieke vertegenwoordiging in de klas sieke zin, waarbij het gaat om de bespreking van wederzijdse belangen tussen staten. „Het is vooral een luisterpost waar interes sante dingen te horen zijn." ANP (Advertentie) AIuin van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Op tal van Ne derlandse poppodia is gister avond symbolisch actie gevoerd tegen de gevolgen van het nieu we belastingstelsel. Met een la- waai-actie van één minuut pro testeerden podia en artiesten tegen de artiestenregeling in de 'veegwet', die de podia naar ver wachting tienduizenden gul dens extra per jaar gaat kosten. Bovendien wordt ze als fnui kend gezien voor de podium kansen van beginnende bands. De Vereniging Nederlandse Poppodia (VNP), initiatiefne mer van de protestactie, noemt de regeling 'een ramp voor ar tiesten en podia'. De veegwet, die maandag in de Tweede Ka mer wordt behandeld, schrijft voor dat over iedere geboekte artiest voortaan twintig procent loonbelasting moet worden be taald. Nu nog wordt in de pop wereld veelal gewerkt met on belaste onkostenvergoedingen, omdat in deze sector de gages, zeker bij beginnende acts, de onkosten niet of nauwelijks te boven gaan. „Juist daarom ook wordt de popsector extra hard getroffen door de nieuwe wet", legt VNP-directeur Geert van Itallie uit. De nieuwe maatregel heeft vol gens hem tot gevolg dat de pop podia twintig procent duurder uit zullen zijn bij het boeken of dat artiesten twintig procent minder zullen verdienen als de podia de gevolgen van de maat regel op hen afwentelen, De VNP is ook gekant tegen het voorstel loon in natura bij de ga ges op te tellen. Daarmee zullen ook hotelovernachtingen, vliegtickets, transport en maal tijden die voor artiesten worden betaald door de zalen met twin tig procent worden belast. De Zeeuwse poppodia die bij de VNP zijn aangesloten, 't Beest in Goes en Brogum in Zierikzee, steunen de actie, maar hebben gisteren geen lawaai gemaakt. In 't Beest stond geen concert gepland, en in Brogum trad ca baretier Ernst van der Pasch op die omstreeks 22 uur - tijdstip van de actie - klaar was. „Voor de paar bezoekers die dan blij ven hangen, hoef je geen actie te voeren", aldus algemeen coör dinator Ton van de Repe van Brogum. „Maar we steunen het protest volledig. Wij moeten een aantal concerten schrappen, als we twintig procent meer kosten hebben. Ook de extra admini stratieve rompslomp is enorm." De Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecteuren steunt de actie in de popsector- van harte. „En op alle punten", aldus directeur Hans Onno van den Berg. „Dit probleem geldt namelijk even hard in onze sec tor. Dit betekent een aanzienlij ke kostenstijging." GPD LEIDEN - Drie van de tien ou dere Nederlanders lijden nage noeg voortdurend pijn. Eén op de vijf mensen van boven de zes tig jaar wordt al tenminste twintig jaar door pijn gehin derd. Voor een meerderheid haalt een behandeling weinig uit. Dat blijkt uit van cijfers van het onderzoekinstituut NIPO. W. Zuurmond, hoogleraar pijn bestrijding aan de VU, is verrast over de cijfers. „Het is schok kend dat zo velen al zo-lang tob ben met ernstige klachten. Dat is vaak helemaal niet nodig Hij vindt dat de verstrekking van opiaten een onderdeel moet zijn van de pijnbestrijding. Veel patiënten zijn bang voor het verslavende effect. ANP Advertentie EUROPA De leukste St. Nicolaasgeschenken koopt u op onze inspirerende interieur- en kerstmarkt Rijksweg 2d, 's-Heer Hendrikskinderen, 0113-215395 Zaterdag 25 november 10.00-14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo) Markt 17, Eindhoven Eekhoornstraat 4, Breda tel. (040) 244 28 32 tel. (076) 531 99 31 www.schoevers nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3