Meer geld voor bestrijden ramp 60% PZC mm Sprienke-duo in Unicef-actie op de bres voor Oost-Europaantjes Koeien krijgen veel visite Zeeuws-Vlaamse kust gekozen als proeftuin voor facelift platteland GS houden nog vast aan zetelverdeling waterschapsbestuur 16 Zeeland gebaat bij verdeling rijksbudget op basis van risico 's Vals biljet Provincie vindt dat klachten over Elsta goed zijn afgehandeld Aardenburgse schutters moeten in donker feesten Vernielertjes aangehouden Vandalisme Metselaar uit Yerseke derde SP houdt debat over Zeeland als nucleair afvalvat sbw zaterdag 18 november 2000 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland krijgt vanaf volgend jaar meer geld voor rampenbestrijding. Dit is het gevolg van een nieuwe verdeling van rijksgeld voor rampenbestrijding, die vrijdag door de ministerraad is goedge keurd. Vanaf 2001 tellen vooral de vei ligheidsrisico's mee bij de ver deling van de middelen voor rampenbestrijding, terwijl tot nu toe het aantal inwoners het zwaarst telt. Voor Zeeland kan dat bijna niet beter. Zeeland is dunbevolkt, maar heeft relatief veel bedrij ven die werken met gevaarlijke stoffen. Het scheepvaartverkeer op de Westerschelde brengt ook extra risico's met zich mee. Hoeveel geld Zeeland erbij krijgt, is vrijdag niet bekend ge maakt. Extra middelen Er komen waarschijnlijk ook tijdelijk extra middelen naar Zeeland om de veiligheidsrap porten van risicovolle bedrijven (Advertentie) WAANzinnige KORTINGEN op monster- en magazijnvoorraad in het pand van Eszeth ESZETH 5\[s u van aparte mode houdt Loskade 9, Middelburg 0118-623246 te beoordelen en om daarvoor speciale rampenbestrijdings plannen op te stellen. En is er extra geld beschikbaar voor rampenbestrijding rond de Schelde-Rijnverbinding op de grens van Zeeland en Noord- Brabant. Dat Zeeland speciale rampen bestrijdingsplannen voor risi covolle bedrijven kan gaan op stellen, lijkt een antwoord van het ministerie van Binnenland se Zaken op felle kritiek van WD-Kamerlid M. van den Doel. Die oordeelde begin okto ber dat het Rijk te laks is met rampenbestrijding rond de kerncentrale Borssele. Het ram penbestrijdingsplan voor de kerncentrale is in 1992 voor het laatst aangepast. Het kabinet heeft gisteren ook een notitie van staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken aanvaard om de interna tionale samenwerking tussen Belgische, Nederlandse en Duitse hulpdiensten te verster ken. De Vries wil dit onder meer stimuleren door subsidie te ge ven voor de ontwikkeling van gemeenschappelijke rampen plannen. Grensoverschrijdend Voor de inzet van hulpdiensten bij rampen in het buitenland komt een internationale bij standseenheid van brandweer mensen en andere hulpverle ners. De notitie van De Vries, die binnenkort aan de Tweede Ka mer wordt aangeboden, bevat ook afspraken met Duitsland en België om belemmeringen voor grensoverschrijdende rampen bestrijding te slechten. Dat gaat onder meer over de inzet van ambulances en grensoverschrij dende communicatie, wat ook in Zeeuws-Vlaanderen proble men geeft. HULST - In een winkel in Hulst is donderdagmiddag een man betrapt die probeerde met een vals biljet van 2000 Belgische frank te betalen. De 35-jarige Belg bleek bij aanhouding nog een vals bankbiljet te bezitten. De man is in verzekering ge steld. Buren en bekenden nemen een kijkje in het nieuwe melkveebedrijf van Jacq en Lisette Peters. foto Charles Strijd door René Hoonhorst TERHOLE - Zelf vinden Jacq en Lisette Peters het niets bijzon ders. In Brabant, ze komen uit de buurt van Breda, doen agra riërs het wel vaker als ze een nieuw bedrijf betrekken of fors hebben uitgebreid. Dat veel mensen het leuk vinden om op bezoek te gaan bij een be drijf met dieren, bleek vrijdag op de open dag van de familie Peters. Honderden belangstellenden vonden de weg naar de splinter nieuwe melkveestal en de melkrobots aan de Havendijk in Terhole. 'Buren' uit heel Oost- Zeeuws-Vlaanderen, maar ook oud-buurtgenoten en kennissen uit Breda en omgeving. En daar naast vele zakenrelaties van 'nog wijder weg'. „We vinden het gewoon aardig om de men sen hier te laten zien wat we doen en de oude bekenden de gelegenheid te geven om te zien waar we zijn terechtgekomen. Bovendien promoten we de melkveehouderij graag", stelt Lisette. Het echtpaar Peters en hun drie kinderen - van wie er twee zijn meeverhuisd, de derde studeert - verlieten de rand van Breda, omdat hun bedrijf in de weg stond voor de toekomstige ho- ge-snelheidslijn. Jack en Lisette besloten op hun nieuwe plek alleen melkvee te houden, omdat de investeringen voor een koeien- en een var kensstal te hoog zouden oplo pen. Varkens worden in de gemeente Hontenisse ook minder graag gezien dan koeien, begrepen ze al. Na vier maanden telt hun be drijf zo'n 75 melkkoeien en en kele tientallen vaarzen en kal veren. In de loop van volgend jaar willen ze ruim honderd melkkoeien exploiteren, een mooi aantal om een gezond be drijf te laten draaien. Naast de verblijven voor de koeien en vooral de vertederen de kalfjes richtte de belangstel ling zich vooral op de volauto matische melkrobots, overigens niet van Zeeuws-Vlaamse ma kelij. Van 's morgens tien uur tot tegen de avond moest Jacq veel belangstellenden de werking van de melk- en voedermachi nes uitleggen. door Conny van Gremberqhe HOEK - De provincie is op zorgvuldige wijze omge sprongen met de klachten van Hoekenees E. van Gef- fen. Dit schrijft directeur C. Colijn van de provinciale di rectie ruimte, milieu en wa ter in een brief aan de klager. Van Geffen woont in de Lo- venpolder bij Hoek, op een steenworp afstand van de warmtekrachtcentrale van Elsta. Sinds de bouw van de centrale klaagt de Hoe kenees over geluidsoverlast, trillingen en bij tijd en wijle erg laag hangende bewol king met stofdeeltjes. In eer ste instantie kreeg Van Geffen zijn gelijk. In de op startfase van de centrale, in 1997/'98 was de geluidshin der boven de norm. Elsta werd gedwongen aanpassin gen te doen aan de centrale zelf en een geluidswerende wand rond de installaties te bouwen. Na de bouw van de muur ver richtte de provincie diverse metingen waaruit bleek dat Elsta voldeed aan de eisen zoals neergelegd in de mi lieuvergunningen Maar ook na het gereedko men van de kolossale muur bleef Van Geffen zijn beklag doen. Tal van keren. Het voorbije voorjaar en zomer diende hij 44 klachten in over geluidsoverlast, vooral in de avonduren en de weekein den. Naar eigen zeggen vrij wel telkens vergeefs. In een brandbrief aan Provinciale Staten, de commissaris van de Koningin en B en W van Terneuzen schreef Van Gef fen begin september dat er slechts drie keer op zijn klachten gereageerd is. Om dat de overlast voortduurde, beschuldigde hij de provin cievan 'laakbaar, schandalig en mensonterend optreden'. In het antwoord van Colijn op dat schrijven benadrukt de directeur van de provinci ale milieudiensten dat er op het gros van Van Geffens klachten wel degelijk actie ondernomen is. Een deel van de reacties leidde niet tot ac tie, omdat ze niet gericht wa ren op overtredingen van milieuvoorschriften. De pro vincie heeft verder op gezette tijden metingen verricht, waarvan Van Geffen een rap portage is toegezonden. Ver der zijn twee klachten van Van Geffen wel degelijk ge grond verklaard. De geluids overlast werd in deze geval len overigens niet door Elsta veroorzaakt, maar door Dow en wel bij het affakkelen. Daartegen is actie onderno men. De provincie meent dan ook dat met de aangemelde klachten zorgvuldig is omge gaan en dat zij op adequate wijze zijn afgehandeld. AARDENBURG - Door een blikseminslag in Aardenburg zat een veertigtal feestvierende schutters van het handbooggil de Sint Sebastian vrijdagavond zonder stroom. Volgens de uitbater van het ver enigingsgebouw, N. van Dale, sloeg de bliksem buiten in op de staande wippen. Zowel de me terkast van de schutters als die van de naburige tennisvereni ging zijn volledig vernield. Nie mand raakte gewond. „De rook kwam uit de stopcontacten", verklaart Van Dale. Koud bier van de tap kon hij niet meer schenken en ook de centrale verwarming hield ermee op. Zijn gasten zetten het feest voort bij kaarslicht en hielden zich warm met rode wijn. Pas vanochtend, zaterdag, kan Del ta Nuts de meterkasten repare ren. Hoe hoog de schade is, was gisteren nog niet bekend. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De kust van West-Zeeuws-Vlaanderen kan proeftuin worden voor een zo genaamde 'kwaliteitsimpuls landschap'. Door gericht te werken aan het opknappen van het platteland in deze regio, moet het buitengebied 'mooier, herkenbaarder en spannender' worden. Per provincie komt er één proeftuin, die in de loop van 2001 in gang wordt gezet. Het dagelijks provinciebestuur kiest voor West-Zeeuws-Vlaan deren, omdat daar al verschil lende ontwikkelingen aan de orde zijn, waarop met de kwali teitsimpuls ingehaakt kan wor den. In de toekomst komen ook andere gebieden voor een face lift in aanmerking, zoals Wal cheren, Veerse Meer en de Zak van Zuid-Beveland. Voor de proeftuin in Zeeuws-Vlaande- ren denken Gedeputeerde Sta ten aan een project waarbij natuur, landschap, cultuurhis torie en waterbeheer samen gaan. Het wordt komende tijd uitge werkt en aan de staatsscretaris van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij voorgelegd. De 'kwaliteitsimpuls land schap' maakt deel uit van de VLISSINGEN - Twee jongens van dertien en veertien jaar uit Vlissingen zijn donderdag avond aangehouden voor het vernielen van een bushokje op de Nieuwe Vlissingseweg. Op het politiebureau bekenden de jongens ook een vernieling van een ander bushokje en dief stal van een fietspomp en een paraplu. Tevens gaven zij toe de afgelopen week fietsenzadels te hebben gestolen op het station in Vlissingen. De jongens zijn doorverwezen naar Buro Halt voor een alternatieve straf en ze moeten de schade vergoeden. HEINKENSZAND - Vandalen hebben op een bouwterrein in Heinkenszand voor honderden guldens schade aangericht. Er werden bouwankers uit de be- tonvloer losgetrapt. Dat moet tussen donderdagmiddag en vrijdagmorgen zijn gebeurd. rijksnota Natuur, Bos en Land schap in de 21e eeuw (NBL21), Staatssecretaris G. Faber kreeg in de Tweede Kamer onlangs veel kritiek op die nota. Niet zo zeer vanwege de inhoud (de Ka mer wil graag volgend voorjaar een natuuroffensief), maar om dat er geen inzicht is in de finan ciële gevolgen. Hoe wordt de uitvoering van NBL21 precies betaald, wil de Kamer weten. Overigens eist de Kamer dat éérst de zogenaamde ecologische hoofdstructuur tot stand komt, voordat aan nieuwe plannen wordt begonnen. Het dagelijks provinciebestuur is het daarmee eens. Er zijn al al lerlei afspraken gemaakt over de ecologische hoofdstructuur en de plaats van de landinrich ting daarin. De nota NBL21 mag dat niet doorkruisen. Wel kunnen de plannen uit de nota goed aansluiten op die hoofd structuur, zeker als het erom gaat aaneengesloten natuur- verbindingszones te maken. Hiervoor komt tot 2020 zo'n 27.000 hectare aan extra na tuurontwikkeling beschikbaar, te verdelen over zeven 'robuuste verbindingszones Natte as Voor Zeeland is de belangrij kste verbindingszone de 'natte as', die dwars door Nederland, van Lauwersmeer tot Zwin, grote natte natuurgebieden aaneen moet smeden. De provincie zal hiervoor concrete projecten op stellen. Uitgangspunt is het versterken van de natuurlijke samenhang in het Deltagebied. Dit geldt al lereerst tussen de Deltawateren onderling, zoals Krammer/Vol kerak en Oosterschelde, en Markiezaatsmeer en Ooster schelde. Daarnaast kunnen ook in en om een bepaald Delta water de nat te natuurwaarden meer met el kaar verbonden worden, bij voorbeeld door het versterken van de samenhang tussen bin- nendijkse en buitendijkse ge bieden/wateren (dat gebeurt via plan Tureluur langs de zuidkust van Schouwen-Duiveland). En ook door te zorgen voor een betere verbinding van oude ge tijdegeulen en kreken met het aangrenzende Deltawater, bijvoorbeeld Zwaakse Weel met Westerschelde; Schengegebied met Veerse Meer en Ooster schelde; krekengebied Zeeuws- Vlaanderen met de Westerschel de. Marieke Scheffer uit Clinge en Jos Louwe Kooijmans uit Arnemuiden, leerlingen van mytylschool De Sprienke in Goes, doen mee aan de Unicef-spreekbeurtactie. foto Willem Mieras door Marco de Swart GOES - Met het recht op familie is het in Roemenië en Moldavië slecht gesteld. Vele duizenden kinderen zwerven op straat of zitten in tehuizen waar het hen ontbreekt aan elektra, gas en warm water. Twee leerlingen van de Goese my tylschool De Sprienke geven dezer dagen landelijke bekendheid aan hun werkstuk ken over de arme kinderen in Oost-Euro pa. Elk jaar organiseert Unicef op 20 novem ber, de Dag voor de Rechten van het Kind, de Nationale Spreekbeurtactie, waaraan alle basisscholen en scholen voor speciaal onderwijs kunnen deelnemen. Op die dag houden kinderen een spreekbeurt op school over één van de Rechten van het Kind. Dit jaar is dat het recht op familie in Oost-Europa. Met een informatiepakket van Unicef gingen ook Jos Louwe Kooijmans uit Ar nemuiden en Marieke Scheffer uit Clinge van De Sprienke aan de slag met een werkstuk, waarop zij hun spreekbeurt ba seren. De 13-jarige Marieke praat morgen in Rotterdam tijdens de Nationale Spreek- beurtactie over haar werkstuk. „Ik word dan geïnterviewd door iemand van het Jeugdjournaal", vertelt ze trots. Een beet je spannend vindt ze het wel. Voor een vol le zaal een praatje houden. „Maar ik zat vroeger op ballet en daar moest ik ook voor publiek optreden. Heel erg Na alle informatie die ze kregen over de kinderen in Oost-Europa, weten Marieke en Jos dat het daar 'heel erg' is. „Wij heb ben het hier veel te goed. We mogen wel eens iets weggeven. Op school maken we kerstpakketten met knuffels voor de kin deren", vertelt Marieke. De 12-jarige Jos gaat zondag niet naar Rotterdam. „Daar heb geen zin in", is zijn nuchtere reactie. Wel waren ze samen voor opnames in de studio van Kindernet. Maandagochtend tussen zeven en negen is het tweetal te zien op televisie. Onder de indruk van de Kindernetstudio zijn ze niet. „Alles was daar van karton. En de boterham van de presentator was hart stikke oudEcht viesvertelt Jos.Alleen het drinken was echt", voegt Marieke er aan toe. De kinderen vinden het recht op bescher ming bij oorlog en het recht op onderwijs het belangrijkst. „Maar eigenlijk zijn ze allemaal belangrijk", maakt Marieke dui delijk. Ze weet wel een recht dat ze wil toevoegen aan de 54 die er nu zijn. „Als je onder de twaalf bent en je ouders scheiden, mag je niet beslissen of je bij je vader of je moeder wilt wonen. Ik zou daar tien jaar van ma ken." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur voelt er voorlopig niets voor de be stuurssamenstelling van de twee Zeeuwse waterschappen te veranderen. Het college wacht liever op een grondige aanpassing van het huidige kiesstelsel. Bedoeling is in de toekomst een lijstenstelsel in te voeren, net als bij verkiezingen voor Tweede Kamer, Provincia le Staten en gemeenteraad. Het personenstelsel vervalt dan. De daarvoor noodzakelijke wij ziging van de Waterschapswet blij ft nog wel even uit en is zeker niet op tijd voor de eerstkomen de Zeeuwse waterschapsver- kiezingenin 2002. Gedeputeer de Staten zien er weinig heil in om de bestaande zetelverdeling voor één zittingsperiode aan te passen en willen daarom alles nog bij het oude laten. Het betekent wel dat de zetel- GELDERMALSEN - Paul van Gijzel uit Yerseke is vrijdag tij dens de Regionale Bouwkampi- oenschappen in Geldermalsen als derde geëindigd in de cate gorie metselen. Dat was net niet hoog genoeg om te worden afge vaardigd naar de nationale fi nale. Daar was een eerste of tweede plaats voor nodig. Op initiatief van Bouwradius, het landelijk opleidingsinsti tuut in de bouw, streden don derdag en vrijdag zestien jonge timmerlieden en metselaars uit Zuid-Nederland om de hoogste plaatsen. De Regionale Bouw- kampioenschappen gelden als voorselectie voor de Internatio nale Beroepen wedstrijden, die in september 2001 in het Zuid- Koreaanse Seoul worden ge houden. Metselaar Paul van Gijzel (19), werkzaam bij Bouwbedrijf Terpstra inZierik- zee, gooide tijdens de wedstrij den in Geldermalsen hoge ogen en eindigde uiteindelijk als der de. In de categorie timmeren de den twee Zeeuwen mee: Bart Quist uit Sint Philipsland en Steven van Dijke uit Tholen, beide werkzaam bij SSPB Regio Brabant-West Tholen in Ber gen op Zoom. Zij eindigden niet bij de eerste drie. verdeling niet overeenkomt met de kostenverdeling. Het aloude beginsel 'wie betaalt heeft zeg genschap' gaat nu namelijk niet helemaal meer op. Met name de groep ingezetenen (de burgers die waterschapsbelasting en zuiveringsheffing betalen) heeft naar verhouding te weinig ze tels. Dat valt voordelig uit voor de andere groepen die in het be stuur zitten, als ongebouwd (ei genaren van gronden), gebouwd (eigenaren roerend goed) en pachters. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen heeft geen vertegenwoordiging van de pachters, vanwege een te gering financieel belang, waterschap Zeeuwse Eilanden wel. Afspraken In het provinciale beleidspro gramma Over de drempel voor de zittingsperiode 1999-2003 is afgesproken dat de bestuurs samenstelling van de water schappen doorgelicht zal wor den. Hoewel Gedeputeerde Staten best bereid zijn met de waterschappen te praten over aanpassing van de zetelverde ling - als Provinciale Staten dat willen - gaat de voorkeur uit naar een pas op de plaats, in af wachting van de komende wets wijzigingen. VLISSINGEN - Is Zeeland een nucleair vuilnisvat? Onder deze titel houdt de SP donderdag 23 november in het Arsenaalthea ter in Vlissingen een publiek de bat over kernenergie en opslag van kernafval. Aanleiding zijn de vier recente kerntransporten van Petten naar de Covra in Nieuwdorp. De SP heeft drie keer tevergeefs ge- probeerd de transporten bij de Zeeuwse grens tegen te houden. 1 Sprekers op het debat zijn j F. Bartels, woordvoerster nu- - cleaire energie van Greenpeace, directeur H. Codée van de Covra en R. Poppe van de SP in de Tweede Kamer. Onderwerpen die aan de orde komen zijn de veiligheid van de opslag, de toekomstige opslag bij de Covra, de toekomst van de kerncentrale Borssele en het rampenplan voor kernongeval- len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26