FNV zet in op basisverzekering Risico's BSE in tien vragen PZC GroenLinks opent offensief tegen chloortreinen Akzo Tommy Soeharto is te glad voor justitie en politie Indonesië 18 november 1950 De Waal wil ziektekostenpremie lage inkomens fiscaal compenseren zaterdag 18 november 2000 Asfalt blijkt water Een automobilist uit Sant poort is in Den Haag een gracht ingereden. De man zag tijdens een hevige regenbui het water van de gracht aan voor een geasfalteerde weg. Om standers hielpen de drenke ling weer op het 'droge'. Pont zinkt In Kroatië zijn 94 mensen ver dronken toen de pont over de rivier de Sau bij Orasje om sloeg. Dit gebeurde tijdens een zware storm. De secretaris van het volkscomité van Orasje had tegen het advies van de veerman in gelast dat de pont zou varen, omdat hij zijn vrouw naar het ziekenhuis wilde brengen. Graaf Maurits In Middelburg is aan de Koepoortstraat een rusthuis voor de ouden van dagen van de Gereformeerde Gemeente geopend. Het oude pand Graaf Maurits werd hiervoor ingrij pend verbouwd. Het resultaat is een modern en gezellig rust huis voor elf ouderen Proefrit tram Genodigden hebben gisteren een proefrit gemaakt met de nieuwe tram van de RTM die op Sehouwen-Duiveland gaat rijden. De rit stemde alom tot tevredenheid. In nauwelijks dertig minuten bracht het rood-geel gelakte rijtuig de gasten van Zierikzee naar Haamstede. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie' redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13,30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36.70 (nvt) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar- ƒ380,00 381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag, 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV/Wegener NV van onze redactie binnenland De vuurwerkramp in En schede heeft nog eens duidelijk gemaakt hoe kwetsbaar woonwijken zijn bij een catastrofe. Voor GroenLinks was de ramp aanleiding de omstreden chloortransporten van Akzo Nobel per trein van Delfzijl en Hengelo naar Rotterdam opnieuw aan de orde te stel len. Op initiatief van deze partij wil de Tweede Kamer nog voor de kerst een hoorzitting houden met gemeenten, pro vincies, bewonersorganisa ties, Akzo Nobel en deskun digen. De hoorzitting moet duidelijkheid bieden over de risico's van de transporten en de mogelijke oplossingen. Donderdag stuurde minister Pronk van milieu een brief naar de Tweede Kamer over de onderhandelingen die hij voert met Akzo Nobel over een oplossing. Akzo is bereid de productie van chloor te concentreren op de locatie in Rotterdam. Dat kost het be drijf volgens eigen zeggen 110 miljoen gulden, kosten die het Rijk volgens Akzo moet betalen. Bovendien moet er dan jaarlijks nog 10.000 ton per trein vervoerd worden, tegen 50.000 ton nu. GroenLinks-Kamerlid Van der Steenhoven ziet die toe zegging als een begin. „Ons doel is het beëindigen van de chloortransporten." Van der Steenhoven denkt met de pu blicitaire druk op Akzo snel ler tot resultaten te komen. „Het is een steun in de rug voor minister Pronk die met Akzo onderhandelt. We laten op die manier duidelijk zien, hoe groot het maatschappe lijk verzet is tegen de chloortreinen." Van der Steenhoven maakt zich vooral zorgen om de vei ligheid van de mensen die aan de spoorlijn wonen. De trein gaat soms dwars door steden en dorpen heen. „Er zijn veel gemeenten die geen rampenplan hebben." De spoorlijn, die ook door pas- sagierstreinen gebruikt wordt, is bovendien niet overal voorzien van het ATB beveiligingssysteem. Dat systeem zorgt ei-voor dat een trein automatisch stopt als de machinist een rood sein negeert. Hoewel er nog nooit een ern stig ongeluk met een chloortrein heeft plaatsge vonden, is eeh ramp niet on denkbaar, meent Van der Steenhoven. Enige maanden geleden ontspoorde er nog een wagon van een chloortrein in de buurt van Amersfoort. Een ongeluk met een wagon gevuld bij chemicaliën van DSM in Limburg legde enige tijd ge leden auto- en treinverkeer langdurig plat. Van der Steenhoven haalt de inci denten aan om zijn gelijk te bewijzen. „Chloor is uiterst giftig. Als zo'n trein ont spoort en een wagon scheurt open, vormt zich een chloor- wolk die onmiddellijk dode lijk is." Van der Steenhoven wil naast de betrokken bewoners en milieubeweging in ieder geval ook een aantal deskun digen uitnodigingen. „Een deskundige op het gebied van veiligheid en bijvoor beeld een bedrijfsanalist die kan berekenen of de door Ak zo geëiste 110 milj oen gulden wel realistisch is." GPD Hugo van Steenhoven door Hans Leber Alleen een basisverzekering voor de ziektekosten kan er voor zorgen dat medische hulp voor iedereen bereikbaar en be taalbaar blijft. Volgens voorzit ter Lodewijk de Waal van de vakcentrale FNV moet de pre mie voor die basisverzekering 'nominaal', dat wil zeggen in geld, worden betaald en niet via een percentage van het inko men. „Via de belastingen zullen de nadelige inkomenseffecten voor de lage- en middeninko mens worden gecompenseerd." De Waal reageert daarmee op het belangrijkste twistpunt in de Sociaal Economische Raad (SER) waar werkgevers en werknemers tot een gezamen lijk voorstel kwamen. „Het is een compromis. Het unieke aan de situatie is dat de verzeke raars erin zijn meegegaan. Maar juist voor die verzekeraars is een nominale premie een kei harde voorwaarde. En zonder hen komt die basisverzekering er niet." De Waal: „Veel ouderen en tech nologische ontwikkelingen zul len de zorg in de toekomst zeer duur maken. Wie denkt dat er niets hoeft te veranderen, heeft het mis. In de toekomst zullen zaken uit het ziekenfondspak ket worden gehaald om het be taalbaar te houden. Zoals al eer der gebeurde: de pil eruit en weer erin, de tandarts eruit. En dan zullen de wachtlijsten blij ven bestaan en zelfs groeien." Heffingskorting Volgens De Waal kan het princi pe van een inkomensafhankelij ke premie losgelaten worden. Daarvoor in de plaats komt een inkomensafhankelijke hef fingskorting bij de belastingen. Het nieuwe belastingstelsel dat vanaf januari ingaat, maakt zo iets mogelijk. Het is belangrijk dat die heffingskorting inder daad inkomensafhankelijk is, want anders profiteren de rijke ren er ook van, wat niet terecht is." In de discussie over de premie betaling van een basisverzeke ring spelen emoties een rol, vindt De Waal. „De ziektekos ten gaan ons allemaal aan, we betalen allemaal premie. Maar we kunnen het niet laten bij wat het is. Daarvoor zijn de proble men die op ons afkomen te groot. We moéten wat doen. In een nieuw stelsel worden garan ties ingebouwd voor risicosoli- dariteit tussen gezonden en zie ken, jongeren en ouderen. En voor inkomenssolidariteit tus sen armen rijk." Voor het eerst in decennia is de invoering van een basisverzeke ring dichterbij gekomen nu werkgevers en werknemers tot een gezamenlijk voorstel kwa men. Alleen de vakbonden moe ten hun achterban nog raadple gen over het loslaten van de inkomensafhankelijke premie. Ziekenfondspatiënten betalen nu nog 8,1 procent van hun in komen en een (gering) bedrag nominaal, in geld. Weerstanden De Waal kent de weerstanden tegen het loslaten van de huidi ge methodiek. „Die leeft ook bij de PvdA. Maar ik begrijp dat niet. De PvdA'er Oudkerk zei laatst dat een fiscale compensa tie te weinig zekerheid voor de toekomst geeft, alsof de politiek daarvoor te onbetrouwbaar zou zijn. Grappig om dat te horen van een politicus. Maar hetzelf de geldt dan toch voor de sociale verzekeringen?" „Als er in de toekomst te weinig geld is en de gezondheidszorg wordt te duur, zal de politiek ook in de sociale premies ingrij pen. Meer geld gaat het de bur ger in de toekomst sowieso kos ten, ook in het huidige systeem. Maar wat is er belangrijker dan de gezondheid? Ik zou niets we ten." Volgens De Waal is het SER- plan doorgerekend door het mi nisterie van Financiën, het So ciaal Cultureel Planbureau (SCP) en het Centraal Planbu reau (CPB) „Daaruit blijkt dat het nieuwe stelsel jaarlijks tus sen de drie en vijf miljard extra kost. Maar we zijn wel klaar voor de toekomst. Als de leden van de FNV en andere bonden de fiscale compensatie afwij zen, blijft alles bij het oude. Met alle problemen van dien in de toekomst. Dan gaan rijken hun eigen weg en vervallen publieke voorwaarden." doorTheo Haerkens Vol vertrouwen verklaarde de Indonesische minister van Justitie en mensenrechten Yus- ril Ihza Mahendra eind septem ber dat Tommy Soeharto 'bin nen enkele dagen' achter de tralies zou zitten. De jongste zoon van ex-dictator Soeharto was net tot anderhalf jaar cel veroordeeld wegens zwendel en corruptie. Inmiddels is anderhalve maand verstreken. Woede en leedver maak vechten om voorrang bij de Indonesische bevolking, die moet aanzien hoe de autoritei ten zich laten ringeloren door de ex-playboy en zijn advocaten. Het inrekenen van Hutomo Mandalaputra, zoals Tommy officieel heet, zou een mooie op steker geweest zijn voor de rege ring. Zeker omdat Soeharto zelf daags na Tommy's veroordeling wegens zijn zwakke gestel aan een rechtszaak ontsnapte, Maar het mocht niet zo zijn. In een keten van incidenten die zelfs te gek is voor een soap opera, slaagt de steenrijke Soe- hartotelg er tot nog toe in de gang naar de gevangenis te ont lopen. De autoriteiten doen of ze alles onder controle hebben, maar ze zijn de afgelopen weken door Tommy's topadvocaten koel bloedig van tafel gespeeld. Klunzigheid en blunders wisse len elkaar in rap tempo af. De ene keer was het vonnis niet overhandigd, later ontbrak het stempel op het arrestatiebevel. En niemand was op het idee ge komen Tommy te beletten zijn huis te verlaten toen de arresta tie werd aangekondigd. Scherpzinnig Na de veroordeling speelden de advocaten van Tommy Soehar to hun spel scherpzinnig: ze vroegen herziening van de zaak én gratie. Het antwoord op deze verzoeken mocht de voormalig autocoureur en sportvlieger ge woon thuis afwachten, want de rechter had niet gezegd dat Tommy onmiddellijk het cachot in moest. Zelfs had hij in een luxe-hotel nog een ontmoeting met president Wahid, wat de argwaan van de bevolking al leen maar vergrootte, want wat viel er nog te bespreken? Justitie voelde het wantrouwen als een hete adem in haar nek. Waren de autoriteiten wel op recht in hun doen en laten? Woordvoerder Witoelar van president Wahid zei van wel, maar hij wees op 'psychologi sche hindernissen'. Voor menig overheidsdienaar is het een on gemakkelijke gedachte de oog appel van de voormalige baas in de kraag te vatten. Procureur-generaal Marzuki Darusman maakte het er giste ren niet beter op door te zeggen dat hij had verwacht dat Tom my, die na zijn wilde jaren een Javaanse prinses huwde, zich keurig aan de gevangenispoort zou melden. „Indonesiërs zijn over het algemeen gezagsge trouw", stelde hij. Alsof de Soe- harto-familie zich ooit iets van enige wet had aangetrokken. Toen de juridische trukendoos anderhalve week geleden leeg was, dook Hutomo Mandala putra plotseling onder. Dat werd de autoriteiten te gortig, ze meldden hem bij Interpol en kamden de huizen van de Soe harto's in de luxe wijk Menteng in het hart van Jakarta uit. Daarbij werd niet vergeten on der het bed te kijken van de oude baas zelf, die inmiddels aan het infuus ligt en zuurstof krijgt toegediend: Overigens gebeur de dit pas nadat het bezoek was aangekondigd. Ook de buiten huizen van de familie werden nagevlooid, maar Tommy werd niet aangetroffen. Inmiddels wordt druk gespecu leerd over het bestaan van een geheime bunker onder Soehar to's villa. Van de domme De politiechef - pikant genoeg een voormalig adjudant van Soeharto - heeft nu de familie en de advocaten het vuur aan de schenen gelegd. Die houden zich van de domme en zeggen Tommy alleen via zijn draagba re telefoon te spreken. Enkele van zijn advocaten is het gedoe te gortig geworden. Zij hebben aangekondigd niet meer voor Tommy te willen werken En wat heeft Tommy zelf te mel den? Vanuit zijn schuilplaats beweert de man met de eeuwige glimlach en het flinterdunne snorretje bang te zijn voor moord of verkrachting in het cellencomplex van de Ci- pinang-gevangenis, waar zijn vader politieke tegenstanders placht op te sluiten. Hij eist een speciaal beveiligde cel. De cel, die al weken voor hem klaar staat, is niet goed genoeg. GPD Medewerkers van de Algemene Inspectiedienst nemen monsters van het veevoer op de boerderij in Eibergen waar gisteren 61 koeien werden geruimd. foto Vincent Jannink/GPD door Sander Rooijakkers Direct na de ontdekking deze week van het jongste BSE-geval in Nederland, op een boerderij in het Gelderse Eibergen, werden alle koeien van de eigenaar afge maakt. Ten koste van alles willen we uit breiding van de gekke-koeienziekte in ons land voorkomen. Maar wat zijn de risico's nu precies? Dr. Mari Smits, wetenschap pelijk onderzoeker van het Instituut voor Dierhouderij en Diergezondheid in Lely stad, beantwoordt de tien meest gestelde vragen over BSE. - Hoe krijgt een dier BSE? „In het algemeen krijgt een rund BSE door een besmetting van buitenaf: het eten van materiaal dat metBSE besmet is. De ziekte is niet erfelijk, het is een infec tieziekte. Alle dieren van een getroffen boerderij worden standaard vernietigd, bij wijze van extra voorzorgsmaatregel." - Wat gebeurt er met een ziek dier? Welke lichaamsdelen worden aangetast? „Bij runderen wordt met name het centra le zenuwstelsel (hersenen en ruggenmerg) aangetast. Door ophopen van het abnor male prion-eiwit sterven zenuwcellen af, waardoor sponsvorming ontstaat en be paalde hersenfuncties uitvallen." - Kun je aan een levend dier zien of het be smet is? „Bij een levend dier kun je aan de klini sche verschijnselen (afwijkend gedrag en motoriek) zien of het dier mogelijk besmet is metBSE. De definitieve diagnose kan alleen gesteld worden aan de hand van onderzoek aan hersenen waarbij het dier gedood moet worden. Deze klinische verschijnselen treden pas op in het laatste stadium van de ziekte". - Welke delen van de koe kunnen de mens besmetten? „In theorie zijn dat die delen waarin in- fectieus materiaal aanwezig is. Verschil lende delen van runderen worden aange merkt als zogeheten specifiek risico mate riaal (SRM). Dit zijn bijvoorbeeld herse nen, ruggenmerg, ogen, milt en midden darm (ileum). De hersenen en het ruggen merg zijn de materialen met het hoogste risico. Mensen kunnen niet ziek worden van het eten van niet besmette delen." - Kunnen schapen, geiten of katten de ziekte ook overbrengen op mensen? „In de praktijk is nog nooit BSE aange toond bij schapen en geiten. Bij schapen en geiten kan wel een andere prionziekte voorkomen, namelijk scrapie. Scrapie is echter ongevaarlijk voor de mens. Of kat ten de ziekte kunnen overbrengen op mensen is onbekend. Katten worden ech ter niet voor humane consumptie ge bruikt, waardoor het risico voor de mens nihil is." - Is er ooit een verband aangetoond tussen BSE en de voor mensen dodelijke ziekte Creutzfeld-Jacob (CJ)? „Ja, maar dit geldt uitsluitend voor de nieuwe variant van CJ. Deze variant is in Nederland nog nooit gevonden." - Waarom worden in Engeland zo veel mensen en dieren ziek en in Nederland niet? „Door een verandering in het proces waarmee diervoeding werd gemaakt, kon er in Engeland besmet diermeel in de rou latie komenHierdoor is de BSE -epidemie ontstaan die eincl 1992 zijn hoogtepunt bereikte. Inmiddels is bij bijna 200.000 dieren in het Verenigd Koninkrijk de ziek te vastgesteld. In het begin van de groot schalige epidemie op het eiland, toen men de risico's nog niet goed onderkende, zijn daar (in tegenstelling tot andere landen) ook besmette producten in de humane voedselketen terecht gekomen. Dit ver klaart waarom de nieuwe variant van CJ vrijwel uitsluitend in Engeland wordt ge vonden." - Hoe zeker kan je zijn dat in Nederland geen met BSE besmette koeien, schapen, geiten of zelfs katten in het menselijk con sumptiekanaal terecht zijn gekomen? „Om deze risico's te minimaliseren is een scala aan maatregelen getroffen. Deze maatregelen hebben een tweeledig doel: als eerste de BSE-infectie bij runderen bestrijden, bijvoorbeeld door te zorgen dat ze geen besmet diermeel meer te eten krijgen. Ten tweede om alle dieren met BSE en de risico-organen van alle her kauwers die geconsumeerd worden, uit de voedselketen te weren." - Is de nieuwe snelle test op de aanwezig heid van BSE al beschikbaar en goedge keurd? „Er zijn op dit moment drie door de EU goedgekeurde snelle BSE-testen. Een van deze testen, afkomstig uit Zwitserland, wordt in Nederland door ID-Lelystad routinematig toegepast. De snelle BSE- test die door ID-Lelystad zelf is ontwik keld, wordt op dit moment door de EU ge- evalueerd. We hopen dat we binnen een paar maanden toestemming krijgen om onze eigen snelle test te mogen gebrui ken." - Zijn de tot nu toe genomen maatregelen, het verbod op diermeel en het verwijderen van risico-organen, voldoende om de ver spreiding van BSE te stoppen? „De genomen maatregelen zijn er op ge richt om, op basis van de huidige kennis, verspreiding te voorkomen." GPD foto Phil Nijhuis/GPD komen, anders zijn we weer ja ren verder. Een nieuw stelsel waarbij de verzekeraar accep tatieplicht heeft, waarin de overheid het pakket voor de ba sisverzekering bepaalt en ook de marges waarin verzekeraars mogen concurreren. Het is de enige manier om voorbereid te zijn op de toekomst." GPD Het nieuwe stelsel van de basis verzekering zal volgens alle partijen in de SER leiden tot grotere concurrentie tussen ver zekeraars, maar ook tussen me dische instellingen. Daaruit vloeien scherpere prijzen en een hogere efficiency voort. Door dat de zorg veel meer op vraag dan - zoals nu - op aanbod is in gesteld, zullen wachtlijsten tot het verleden behoren, is ook De Waals overtuiging. De basisver zekering moet volgens hem 'al les wat noodzakelijk en werk zaam is omvatten'. In de prak tijk komt dat neer op het huidi ge ziekenfondspakket maar dan mét daarbij de tandartskosten, ook voor ouderen. Het hoofdbestuur van FNV en van de collegabond CNV zijn overtuigd van de SER-plannen waaraan ze meewerkten, maar moeten hun eigen achterban nog consulteren. „En dat is niet eenvoudig, omdat het zeer inge wikkelde materie is. Maar dit is een enorme kans die we krijgen, de basisverzekering moet er nü Lodewijk de Waal: „De basisverzekering moet er nü komen, anders zijn we weer jaren verder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2