PZC Loodsenstaking treft Antwerpen Werkonderbreking Pechiney tegen dreigend banenverlies 13 Corry hoort er al helemaal bij Hogeschool bekijkt milieukant gebruik lachgas bij narcose Justitie sluit casino Kapellebrug wegens illegale kansspelen Schepen moeten wachten op Noordzee Dow wijst personeel op gevaren na ongevallen zeeuwse almanak Bord MIDDEN zaterdag 18 november 2000 doorNadia Berkelder VLISSINGEN - Het scheep vaartverkeer op de Wester- schelde is vrij dagmiddag gehin derd door een staking van Belgische loodsen. Om twee uur stopten de loodsen met werken. Alle schepen met bestemming Antwerpen moesten wachten op de Noordzee. Schepen die al in Antwerpen lagen, konden de haven niet meer verlaten. De ac tie zou aanvankelijk vieren twintig uur duren, maar is om zeven uur 's avonds al opge schort. Schepen die naar Nederlandse havens gingen, konden doorva ren omdat de Nederlandse lood sen doorwerkten. De Belgen hebben een conflict met de Vlaamse regering. Ze eisen be ter onderhoud van de vloot, extra ondersteunend en admi nistratief personeel, vaste aan stellingen voor mensen die op contractbasis werken en het be houd van de klassieke tender in Vlissingen. De tender dient om loodsen van Vlissingen naar een loodskruis- post op zee te brengen. De Vlaamse regering wilde snelle loodsboten vanuit Zeebrugge inzetten, maar de stakers vin dendat geen optie, omdat de bo ten niet veilig zouden zijn. Bo vendien willen ze dat de tender in Vlissingen blijft. Rededienst Alleen de loodsen die aangeslo ten zijn bij de socialistische vakbond ACOD staakten giste ren. Maar geen enkele Belgische loods kon de Westerschelde op, omdat de dienstdoende beman ning van de rededienst ook lid was van de ACOD Rudy Hamers en John Roman staakten voor uitbreiding van het personeel van zeven naar veertien mensen. Momenteel TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen is vrijdag begon nen met een grote veiligheidsac tie voor eigen personeel en me dewerkers van contractors. Gisteren werden zo'n 1500 werknemers uitvoerig bijge praat over veiligheidsvoor schriften, acties en campagnes van Dow. Dow besloot tot een nieuwe actie nadat er de voor bije weken verschillende onge vallen hadden plaatsgevonden waarbij tijdelijke werknemers betrokken waren. De resterende 2000 Dow-werkers worden vol gende week bijgepraat over de voorschriften. In totaal ging het om zeven voorvallen met contractors, waarbij mensen kneuzingen op liepen en een gebroken arm. Het steekt Dow ontzettend dat er mensen op het terrein gewond raken. Te meer omdat de Dow- medewerkers zelf vorige maand een veiligheidsrecord braken, door bijna drie jaar achtereen te werken zonder één verzuimon- geval. Dow treedt streng op te gen contractors die zich niet aan de veligheidsvoorschriften van het concern houden. Vorige week werden vijftig medewer kers van aannemingsbedrijf Weber nog om die reden de poort gewezen. De contractors voeren riskanter werk uit dan de Dow-employ- ees. Momenteel zijn er bijna 1500 contractmedewerkers be trokkenbij hetEmergo-project, de nieuwbouw van een kraker. Dat werk is gevaarlijk en de contractors kennen het bedrijf minder goed. vaart er in Vlissingen door een tekort aan bemanning maar één Belgische boot, terwijl dat er twee zouden moeten zijn. In de afgelopen zomermaanden kost te het moeite om één boot te be mannen. Om elf uur 's ochtends verliep alles nog normaal. Hamers en Roman voeren heen en weer om loodsen van en naar schepen te brengen. Het was drukker dan anders, omdat iedereen voor de staking binnen wilde zijn. Ma chinist Ronald Hamers deed niet mee aan de actie, omdat hij lid is van de christelijke bond. „We kunnen wel staken, maar de bond staat niet achter ons", zei hij. Hij kon vrijdagmiddag ook niet werken, omdat zijn col lega's niet uitvoeren. Om twee uur precies legden zij het werk neer. Het was de eerste keer in de ge schiedenis dat de hele dienst staakte. Al het personeel in Ant werpen, Vlissingen, Zeebrugge en Oostende stopten tegelijk met werken. In Antwerpen legden actievoe rende loodsen boeien op de weg, zodat het verkeer ontregeld werd. Vakbondsleider R. van de Winkel coördineerde de actie vanuit Vlissingen. Hij legde de stakers de concessies voor die directeur-generaal J. Strubbe van de afdeling Zeewezen en Waterwegen van het Vlaams gewest had gedaan. In de ka juit van één van de boten werd in razend tempo onder handeld. Stakers John Roman (links) en Rudy Hamers van de Belgische rededienst. Terwijl Van de Winkel probeer de te onderhandelen met de sta kers, gingen er voortdurend mo biele telefoons af in de kajuit van de loodsboot. De Belgische media wilden een afspraak met de vakbondsleider. Strubbe zelf belde ook. De eisen werden doorgenomen en ineens was de stemming heel anders. Strubbe toonde zich bereid om opnieuw te onderhandelen over Corry Cornelissen voelt zich thuis in het gastgezin Inghels. door Lilian Dominicus ZUIDDORPE - Een herfstzonnetje schijnt op een frisse vrijdagochtend over het erf van Ludo en Luciënne Inghels uit Zuiddorpe. Pony's en paarden in de wei, een struisvogel pikt een graantje van de grond, de kippen scharrelen her en der rond en vanuit alle hoeken loeren katten naar alles wat beweegt. Binnen stralen de ouderwetse houtkachels een aangena me warmte uit en springt huishond Tinka vrolijk tegen iedere bezoeker op. Corry Cornelissen (80) heeft zich comfor tabel op de bank tussen de katten genes teld, met een kopje koffie in haar ene en een koekje in haar andere hand. Ze is net met de taxi hier naartoe gebracht en ver blijft de hele vrijdag en zaterdag als gast bij de Inghels. Sinds begin oktober lo geert ze er elke week een nachtje en in middels voelt ze zich al helemaal thuis bij de Zeeuws-Vlaamse familie. Gastgezinnen voor ouderen. Het was de Stichting Welzijn voor Ouderen Sas van Gent/Assenede, die vorig jaar oktober het idee lanceerde. Het bestuur signa leerde een zorgbehoefte onder ouderen, die tijdelijk niet voor zichzelf konden zorgen. Een opname in een verpleeghuis zorgt echter voor veel rompslomp en bo- vendienis erniet altijd direct plek. Fami lies met tijd, ruimte en een warm plekje in hun hart konden die taak voor korte tijd wellicht beter op zich nemen, be dacht de grensoverschrijdende stichting en ze begon een wervingscampagne voor Welkomgezinnen Het idee trok veel media-aandacht. Pro vincie en rijksoverheid verstrekten sub sidies, op voorwaarde dat er een draai boek zou komen voor toekomstige projecten met gastgezinnen voor oude ren elders in het land. Zo zou de zorgsec tor in Nederland en België kunnen profi teren van de ervaringen. Corry Cornelissen is de eerste oudere, die de stichting heeft kunnen plaatsen en het gaat goed met haar, ,,Ik ben blij dat ik er aan mee doe", zegt ze stralend. In eerste instantie durfde ze het nog niet aan, ze vond het toch wel eng en vreemd om zo maar bij vreemden in huis te slapen. Want wat zou ze moeten doen als ze 's nachts naar het toilet wilde of als ze eerder naar huis wilde. Een kennismakingsgesprek nam heel wat twijfels weg en zes weken geleden stapte ze binnen voor haar eerste logeer partij, een koffer met nachtjapon, pantoffels en genoeg medicijnen in de hand. Het wekelijkse verblijf bij de Ing hels gaf haar de nodige afleiding na een vervelende periode met een familielid. Voorheen zag ze altijd tegen het week einde op, maar nu kijkt ze er elke keer reikhalzend naar uit. Te ver Honderduit babbelt ze, over haar zoon in Amerika die fysiotherapeut is en zingt in een zangkoor. Ze is merkbaar dol op hem, maar hij woont te ver om haar uit de sleur te kunnen halen. Haar dochter heeft een leven in Eindhoven opgebouwd en, tja, dat ligt ook niet naast de deur. Met hulp van de thuiszorg kan ze nog steeds zelfstandig wonen. Twee keer in de week gaat ze voor dagrecreatie naar het verzorgings- en verpleeghuis De foto Charles Strijd Blaauwe Hoeve in haar woonplaats Hulst, maar het contact met de familie in Zuiddorpe wil ze nu al voor geen goud meer missen. „Ze hoort er gewoon bij", zegt Luciënne. „We voelen elkaar aan." De vrijdag en zaterdag vullen Luciënne Inghels en Corry Cornelissen met het luisteren naar muziek, krantje of Libelle lezen, babbelen, een beetje eten, een beetje rusten. Af en toe brengen de uit huis wonende dochter en zoon een be zoekje. De veertien katten lopen in en uit en de hond Tinka speelt vaak de hoofd rol, met zijn capriolen. Corry geniet met volle teugen en heeft niet eens tijd voor haar breiwerkje. Luciënne: „Het is zo elf uur, voordat je het weet." 'Gastmoeder' Luciënne weet waarvoor ze het doet. „Het is nodig, veel oudjes krijgen veel te weinig aandacht. Ik weet zeker dat er genoeg mensen zijn die op vang kunnen bieden. Alleen weten ze nog niet dat zoiets bestaat. Maar iemand die werkt, kan het eigenlijk niet doen. Je moet er wel thuis voor zijn." En, besluit ze: „Ge doet het met heel het hart of ge doet het niet." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Tweehonderd werknemers van Pechiney Ne derland in Vlissingen hebben vrijdagochtend het werk tij de- lijk neergelegd. Ze zijn boos op de directie die een onderzoek wil doen naar de mogelijkheid werk uit te besteden. Dat bete kent volgens de FNV dat de helft van de ruim zeshonderd banen op de tocht staat. In een petitie spreken leden van FNV-Bondgenoten hun verontwaardiging uit over het voorgenomen onderzoek. De directie is verbaasd over de ac tie, plaatst die in het licht van de naderende verkiezingen voor de ondernemingsraad en waarschuwt dat dit het over- legklimaat niet verbetert. Even voor tien uur legden werknemers van de alumini umsmelter gisterochtend het werk voor een half uur neer om zich te kunnen verzamelen in de hal van het hoofdkantoor. Namens hen, overhandigde be stuurder P. Hazelager van FNV Bondgenoten een petitie aan H. C. Frijlink, directeur ener gie en milieu van Pechiney Ne derland (PNL). Aanleiding voor de onrust is een vergadering tussen directie en ondernemingsraad van 11 oktober, waarin directeur J. H. de Back heeft gezegd dat 'alle afdelingen die niet recht streeks te maken hebben met de productie van anodes, vloei baar aluminium en eindpro- dukten en dus geen kernactivi teit zijn, in aanmerking komen voor eventuele uitbesteding'. Personeelsleden willen en kun nen voor dit standpunt geen begrip opbrengen, zei Hazela ger voor het aanbieden van de petitie. „De directie heeft met deze uitspraak het vertrouwen van het personeel in de directie ernstig in gevaar gebracht. Slaagt de directie er niet in om dit vertrouwen op korte ter mijn terug te winnen door de uitspraak terug te nemen, lijkt de weg naar acties open te lig gen." Hazelager vindt het een slechte zaak dat alle afdelingen onder de loep worden genomen, ter wijl er een reorganisatie aan de gang is, „Voor die reorganisatie is een sociaal plan opgesteld, waarover bonden, directie en ondernemingsraad acht maan den hebben onderhandeld. Er is een akkoord bereikt en nu zaait de directie weer onrust. Door dit soort acties van de di rectie, zetten de werknemers de hakken in het zand. Hazelager ontkent dat er spra ke is van een stunt in het kader van verkiezingen voor de on dernemingsraad. Hoewel directeur J. de Back gisterochtend afwezig was, liet hij in een brief weten 'in hoge mate verbaasd te zijn door de soloactie van de FNV. „De di rectie heeft in het overleg met de ondernemingsraad medege deeld dat in het kader van de reorganisatie uitgebreid on derzoek zal worden gedaan naar de doelmatigheid van de ondersteunende afdelingen van Pechiney Nederland." Inspraak De directeur schrijft dat, con form de afspraken die in het kader van de reorganisatie met de bonden en de onderne mingsraad zijn gemaakt, maximale inspraak is verze kerd De directie gaat de petitie bestuderen. Daarna beraadt ze zich op een reactie. foto Lex de Meester de gestelde eisen. De stakers be sloten de actie op te schorten en de onderhandelingen op 21 no vember af te wachten. Als die niets opleveren, volgen opnieuw acties. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland gaat onderzoek doen naar de milieugevolgen van het gebruik van lachgas voor narco se. Het Ziekenhuis Walcheren heeft hiervoor het lectoraat duurzaamheid benaderd, dat drie maanden geleden is geïn stalleerd. Lachgas (N,0) is een nog hardnekkiger broeikasgas dan kooldioxide (CO;,). A. de Groene, die het lectoraat invulling gaat geven, is blij met de opdracht. Die past volgens haar uitstekend in de doelstel lingen van de leerstoel. Duur zaamheid moet vanuit verschil lende disciplines en opleidingen worden onderzocht en vormge geven. „Het onderzoek naar het gebruik van lachgas in zieken huizen kan worden gedaan in samenwerking met de opleiding verpleegkunde." Werkbezoek De Groene gaf vrijdag uitleg over het lectoraat aan de Sta tencommissie algemeen be stuur. Tijdens het werkbezoek van de commissie aan de HZ vertelde zij dat Zeeuwse bedrij ven en instellingen de weg naar de leerstoel al goed weten te vin den. Behalve het onderzoek naar lachgas, is ook een vraag gedeponeerd door Delta Nuts bedrijven. „Op verzoek van Delta gaan we kijken naar de mogelijkheden voor duurzaam waterbeheer. Dat doen we in samenwerking met de opleiding aquatische ecotechnologie. Een groep do centen die vanuit meer discipli nes samenwerkt aan één thema, dat is het uiteindelijke doel van deze leerstoel", aldus De Groe ne. „Het is namelijk ook de eni ge manier om duurzaamheid goed aan te pakken." Cultuuromslag Duurzaamheid is overigens een complex begrip, merkte zij op. „Het is meer dan alleen milieu. Het gaat ook over sociale en eco nomische factoren. Er is een cultuuromslag nodig om de sa menleving duurzaam te maken. Dat is te bereiken door er in het onderwijs aandacht aan te be steden." Binnen de Hogeschool Zeeland zal prioriteit uitgaan naar de economische opleidingen, voor spelde De Groene. „Bij aquati sche ecotechnologie bijvoor beeld weten ze wel wat duurzaamheid is. Maar bij de economen ligt dat anders. Ter wijl er wel elk jaar honderden studenten het middenkader in het bedrijfsleven binnenkomen. Het is dus belangrijk dat zij in ieder geval iets van duurzaam heid hebben geleerd." Drama Statenlid M. Wiersma van GroenLinks vestigde de aan dacht op duurzaam bouwen. „Dat is een groot drama gewor den. Convenanten worden niet nageleefd, de regelgeving zakt in, Dat lijkt me geen ideale situ atie om als lectoraat mee aan de slag te gaan." Integendeel, meende De Groe ne. „Opleidingen zijn juist de beste manier om deze situatie te veranderen. Wat jongelui nu op school leren, zullen ze later in de praktijk uitvoeren." Bestuursvoorzitter L. Labruyè- re van de HZ voegde daaraan toe dat politici vaak te ongedul- digzijn. ,,U vergeet soms dat een gedragsverandering meer dan een generatie duurt." Daarom, legde De Groene uit, zal de leerstoel ook veel samen werken met de opleiding voor leraar basisonderwijs. „Want die leraren kunnen duurzaam heid weer overdragen op de nieuwe generatie. (Advertentie) ktsttumti. 'Oe 'bLuiwi? Marlies Een heerlijk culinair adres aan de Laone 2 in Renesse. Tel. 0111-462500 door René Hoonhorst KAPELLEBRUG - Casino 2000, vroeger The Ritz, in Ka pellebrug is donderdagavond laat op last van het Openbaar Ministerie gesloten vanwege overtreding van de Wet op de Kansspelen. Bij een politic-in val onder leiding van een offi cier van justitie zijn de 59-jarige eigenaar van het casino, acht personeelsleden en twaalf klan ten aangehouden. De klanten mochten na het af leggen van een korte verklaring ter plekke naar huis. De eige naar en de personeelsleden mochten na verhoor weer gaan. Verder onderzoek moet uitwij zen of zij zich nog voor de rech ter moeten verantwoorden. Vijf gokkasten en een speeltafel, alle bestemd voor het spelen van il legale kansspelen, zijn in beslag genomen. Het kabinet heeft on langs aangekondigd strenger te willen optreden tegen illegale casino's. De inval in Casino 2000, het 'spiegelpaleis' pal aan de grens met Stekene, laat zien dat ook het Openbaar Ministe rie in Middelburg de draad weer oppakt. Justitie deed enkele jaren gele den regelmatig invallen in de twee speelgelegenheden in Ka pellebrug. Het was destijds tel kens een enorm geharrewar om aan te tonen dat de in casino's gespeelde spelen, met namen als Golden Ten en Euro Observatie Systeem, onder de kansspelwet vielen en niet als behendig heidsspelen konden worden ge zien. Omdat de twee gokhuizen weinig overlast veroorzaakten, kreeg sluiting van de gelegenhe den (die telkens met andere ex ploitanten werkten) destijds een lagere prioriteit. Of het OM door de nieuwe lan delijke richtlijnen meer inval len voorbereidt, kon een woord voerster van het Middelburgse parket vrijdag niet aangeven. De gemeente Hulst sloot vorig jaar nog een casino in Clinge uit vrees voor parkeer- en geluids overlast voor omwonenden. Nieuwe initiatieven voor gok huizen in Kapellebrug en aan de Stationsweg in Hulst zijn door de gemeente eerder dit jaar voortijdig de kop ingedrukt, waarna geen vergunningaan vragen meer op het stadhuis zijn binnengekomen. De bestaande gelegenheden in Kapellebrug zorgen niet voor verstoring van de openbare orde en de burge meester heeft geen bevoegdheid om tegen illegale kansspelen op te treden. Belastingdienst In de gemeente Hulst is nu al leen Casinoclub Hulst in Kapel lebrug actief. Eigenaar D. van Puyvelde heeft het speelhuis een maand of tien dichtgehou den, vanwege een hoogoplo pend conflict met de Belasting dienst. Van Puyvelde, die zegt zich aan alle geldende regels te hebben gehouden, zou nog ton nen aan achterstallige belasting moeten betalen. „De gerechte lijke procedures kunnen nog wel een paar jaar aanslepen. Ik heb het pand daarom onlangs verhuurd aan een exploitant die decennialange ervaring heeft met het uitbaten van een casino in Amsterdam." Van Puyvelde gaat ervan uit dat de huurder op legale wijze behendigheidsspe len exploiteert, maar kan daar niet persoonlijk voor instaan. In een Vlissings kantoor hangt sinds kort de strenge mededeling dat borden met etenswaar die vanuit de kan tine naar de werkplek zijn verplaatst daar na de maal tijd onverwijld terugbezorgd moeten worden. Aan dat dringende verzoek wordt niet door iedereen een gevolg gegeven, zo bleek toen dezer dagen een omgevallen stapel met paperassen op een bureau weer op orde werd ge bracht. Bij die opruimings werkzaamheden kivam een bord te voorschijn met daar op de restanten van een niet nader te definiëren gerecht. De medewerker die de vondst deed trok een vies ge zicht en verkondigde: „Nog even wachten en dat bord kan zichzelf wel naar de kantine brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13