Dementieva klopt Davenport Wander verspeelt leiding op NK dammen FC Den Bosch mag acht spelers ontslaan Vergeer maatje te groot voor Maas Schorsing van Xavier ingekort Belgische clubs diep in krijt Staking Beveren-spelers voorbij Olympische roeiers gestopt KNWU wil profstatus vrouwen Ruime overwinningen voor zaalvoetballers Morres en FM Sranang NEC in achtste finale beker ATB'ers pakken draad weer op in Westkapelle Prima start Rolf Muntz vrijdag 17 november 2000 van onze sportredactie AMERSFOORT - Ze had het vooraf al gezegd. „Ik moet een topdag hebben, wil ik kans hebben om van Esther Vergeer te kunnen winnen." Rolstoel tennisster Angela Maas speel de gisteren niet haar beste wedstrijd bij de Masters in Amersfoort. Waar bij de Kou- dekerkse niets lukte, verkeer- de de Olympisch kampioene in bloedvorm. Maas: „Ze walste gewoon over me heen." Het werd uiteindelijk 6-4 6-0 voor Olympisch- en wereld kampioene Esther Vergeer. De uitslag van de eerste set doet vermoeden dat Maas wel dege lijk tegenstand heeft kunnen bieden. „Ik kwam met 4-0 ach ter", analyseerde Maas, „en kwam terug tot 4-4. Maar dat lukte alleen maar omdat Es ther meer fouten begon te ma ken." In de tweede set was er voor de Zeeuwse geen houden meer aan. Vergeer heerste en liet Maas zonder punten ach ter: 6-0. Maas moet het vandaag opne men tegen Sonja Peters, de nummer drie van de wereld ranglijst. De Koudekerkse heeft een overwinning nodig om de halve finales van het Masters-toernooi bereiken. Angela Maas sneuvelde gister avond ook in het dubbelspel. Met haar 54-jarige partner Betty Klave moest ze het afleg gen tegen Djoke van Marum en Sharon Walraven: 7-5 6-0. Maas en Klave moeten het nog opnemen tegen Daniela Di Toro en Maaike Smit. Russische tennisster toont stalen zenuwen: 3-6 7-6 6-4 KNVB buigt zich over gevolgen HIV-besmetting DEN HAAG - Vitesse mag Job Komol, de jonge Afrikaanse voetballer die is besmet met HIV, gewoon opstellen in wed strijden. De KNVB kan dal niet verbieden. Evenmin kunnen clubs weigeren te spelen tegen een elftal waarin Koman uit komt. Herman Poos, woord voerder van de voetbalbond, benadrukt dat er voor dit soort gevallen geen regels bestaan. Vitesse heeft de KNVB enige weken geleden ingelicht over het feit dat Komol is besmet het virus dat aids kan veroorzaken. Inmiddels is binnen de voetbal bond een discussie losgebrand over dit 'maatschappelijk feno meen', zoals Poos het om schrijft. De sportmedische ad viesraad gaat zich over de zaak buigen. Dat zal vrijwel zeker leiden tot de instelling van een werkgroep die richtlijnen voor dergelijke bijzondere gevallen in de sport moet opstellen. Poos voegt er aan toe dat de wet een verplichte aids-test blokkeert. Regels op het gebied van be scherming van de privacy be lemmeren bovendien het be kend maken van positieve gevallen. Dit alles maakt een ge richt optreden moeilijk, zo niet onmogelijk. Volgens Frits Kessel, oud bondsarts van de KNVB en in Sydney nog hoofd medische be geleiding van de Nederlandse olympische afvaardiging, is er weinig reden tot bezorgdheid. „Sinds de affaire Magie John son weten we dat er geen risico is. Verhalen over het gevaar als spelers met de koppen tegen el kaar knallen en dan besmet kunnen raken, zijn onzin. Ja, als ze na zo'n botsing met elkaar gaan staan vrijen, dan is het ge vaarlijk. Het contact tussen twee bloedende spelers moet wel heel bizar of intens zijn, wil er kans zijn op besmetting." Mocht Komol onverhoopt toch ooit een speler van een andere club besmetten met het HIV-vi- rus, dan hoeven hij en Vitesse niet meteen te vrezen voor claims. „We hebben hier in Ne derland geen Amerikaans sys teem waai'in iedereen zo maar een claim bij een speler of club kan neerleggen", meent Theo van Seggelen, jurist en voorzit ter van de WCS. „We hebben hier te maken met een uniek ge val en juridisch is daar nog geen oplossing voor." GPD LAUSANNE - Verdediger Abel Xavier kan 28 maart 2001 in de interland Portugal - Nederland meedoen. Het internatio naal sporttribunaal CAS in Lausanne bracht zijn schorsing terug van negen naar zes maanden Hij is met ingang van vol gend jaar weer speelgerechtigd als Portugees international. Xavier maakte zich schuldig aan wangedrag in de verloren halve finale tegen Frankrijk (1-2) tijdens Euro 2000. De oud- PSV'er gedroeg zich agressief jegens arbiter Benkö. SID BRUSSEL - De Belgische voetbalclubs uit de eerste en twee de klasse zijn tweemaal zoveel geld schuldig aan de overheid als oorspronkelijk geraamd. Naast een achterstand bij de be taling van sociale premies van 200 miljoen frank blijken de profclubs ook nog eens voor ruim een zelfde bedrag schuldig te zijn aan achterstallig belastinggeld. De totale schuld komt daarmee op meer dan 400 miljoen frank, ruim 22 miljoen gul den. Dat heeft de Belgische minister van Financiën Reynders donderdag geantwoord op Kamervragen. De socialisten in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers eisen een on middellijke betaling van de achterstallige gelden. Zij accep teren niet dat spelers hoge salarissen worden betaald op kos ten van de burger. Over de omvang van de schulden van Bel gische profclubs aan banken en andere financiers zijn geen gegevens bekend. RTR BEVEREN - De spelers van voetbalclub Beveren hebben don derdag na een dag staking hun werk hervat. Woensdag train den de trainer en spelersgroep niet omdat de salarissen van oktober nog niet zijn uitbetaald. „De spelersgroep heeft vol doende garanties gehad dat de lonen zaterdag zullen worden uitbetaald", zei Emilio Ferrera, trainer van de club uit de hoogste Belgische klasse waarvoor onder anderen de Neder lander Remco Torken uitkomt. Die belofte komt overigens niet van het clubbestuur. Een geldschieter heeft zich garant gesteld voor de uitbetaling. Belga AMSTERDAM - Tien Nederlandse toproeiers, actief bij de Spelen in Sydney, hebben de roeibond officieel laten weten dat ze zijn gestopt. Het zijn: Tessa Appeldoorn, Nelleke Pen- ninx, Elien Meijer, Martijntje Quik, Eeke van Nes, Piëta van Dishoeck, Maarten van der Linden, Gijs Kind, Niels van der Zwan en Nico Rienks. De KNRB is inmiddels begonnen met samenstellen van trainingsgroepen voor het nieuwe interna tionale seizoen met vier wedstrijden om de wereldbeker en de WK in Luzern. Dit gebeurt komend weekeinde bij de Hel van het Noorden. De olympiërs die met toproeien doorgaan wor den verwacht bij de Open Nederlandse Ergometer kampioen schappen op 16 december in Amsterdam. ANP WOERDEN - Ook wielrensters kunnen in de toekomst de profstatus verwerven, tenminste als het aan Joop Atsma ligt. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie wil daarmee vrouwen dezelfde faciliteiten bieden als hun mannelijke collega's. „Dit streven past in de emancipatie van het dameswielren- nen", aldus Atsma. Hij denkt dat er in Nederland buiten Le- ontien Zijlaard-Van Moorsel nog wel enkele rensters van hun sport kunnen leven. Voor beroepsrenners is er in Nederland onder meer een pensioenfonds gecreëerd. Daarbij verandert de fiscale status van iemand die in plaats van amateur be roepssporter wordt. ANP van onze sportredactie NEW YORK - Elena Dementie va zorgde in New York voor de grootste surprise tot dusverre in de Masters. De pas 19-jarige Russin sloeg de Amerikaanse Davenport, als tweede ge plaatst, in de eerste ronde uit het toernooi: 3-6 7-6 6-4. Dementieva toonde stalen ze nuwen in Madison Square Gar den. De winnares van het zilver tijdens de Spelen van Sydney overleefde in de tiebreak van de tweede set een matchpoint en stoomde daarna door naar de verrassende winst. Het was de eerste nederlaag van Davenport in zes onderlinge confrontaties. „Ze speelde erg goed", erkende Davenport. „In de tweede set sloeg ze een paar geweldige winners. Dat niveau behield ze in de derde set." Het was pas de tweede keer in de 28-jarige ge schiedenis van de Masters dat de titelverdedigster na één ron de naar huis kon. Eerder over kwam dat alleen Jana Novotna in 1998. Eerder op de avond plaatste de als derde geplaatste Monica Se les zich wel voor de kwartfina les. De Amerikaanse versloeg de Frangaise Testud in twee sets: 6- 3 6-4. Seles kampt al enige tijd met een voetblessure en zei en kel aan de Masters deel te nemen omdat het voorlopig de laatste keer is dat het toernooi in New York wordt gehouden. Volgend jaar is München de speelstad. Seles heeft sinds ze in 1993 tijdens een toernooi in Hamburg werd' neergestoken nooit meer in Duitsland ge speeld en zal dat ook volgend jaar niet doen. Seles treft in de kwartfinales de Lindsay Davenport treurt na haar uitschakeling. foto Ron Frehm/AP Zuid-Afrikaanse Coetzer. De mentieva komt uit tegen een an dere surprise: de Belgische Clijsters. Masters Cup Alex Corretja heeft zich als achtste en laatste tennisser ge plaatst voor het toernooi om de Masters Cup, dat van 28 novem ber tot en met 3 december in Lis sabon wordt gespeeld. De Span jaard dankte dat donderdag aan zijn overwinning in de derde ronde van het toernooi in Parijs. De als achtste geplaatste Corre tja won met 6-3 6-4 van de Zuid- Afrikaan Wayne Ferreira. De andere spelers die het recht hebben in de Portugese hoofd stad te spelen, zijn: de Russen Marat Safin en Jevgeni Kafelni kov, de Amerikanen Pete Samp ras en Andre Agassi, de Brazili aan Gustavo Kuerten, de Zweed Magnus Norman en de Austra liër Lleyton Hewitt. In het dubbelspel drongen Paul Haarhuis en de Canadees Da niel Nestor door tot de halve fi nale. Het duo won met 6-3 7-6 van de Australiër Arthurs en de Joegoslaaf Zimonjic. De Argen tijn Garcia en de Italiaan Nargi- so zijn de volgende tegenstan ders A NP/RTR door Ron de Waal VLISSINGEN - Voor de zaal voetballers van Matisse/Inter- sport blijft het behelpen in de hoofdklasse van het district Zuid 1In Oosterhout verloor de ploeg uit Goes met 3-0 van OZ V. In de eerste klasse stuurden koploper FM Sranang (13-3) en ZVH/Morrcs (12-3) hun Bra bantse tegenstanders met dikke nederlagen huiswaarts. OZV/ Geerts - Matisse/Inter- sport 3-0: Voor Matisse/Inter- sport is het te hopen dat er snel een overwinning geboekt wordt, wil het niet al te ver ach terop raken. In Oosterhout kwam opnieuw het gebrek aan scorend vermogen naar boven. Kansen krijgt de ploeg van Theo Hoogerland voldoende, maar het afmaken daarvan is een heel ander verhaal. Tegen OZV zette Matisse, na een 2-0-achterstand bij rust, aan voor een flink of fensief, zonder daarbij succes te hebben. Bij één van de tegensto ten kwam OZV op 3-0 FM Sranang - Emmaus/'t Plein tje 13-3: Hoewel de ploeg uit Goes zeker niet de beste wed strijd tot nu toe speelde, kostte het weinig moeite om Em maus/'t Pleintje al voor de rust op grote achterstand te zetten: 5-1. Ook na rust toen sommige spelers iets te nadrukkelijk op eigen succes uit waren, bleef Sranang simpel scoren. Het werd 13-3. Ramon Dahoe was met vijf goals zeer trefzeker. Lionel Lord scoorde viermaal, Alex van de Hoven tweemaal en Gaza Ambiti en Murat El Uari- vhi ieder eenmaal. ZVH/Morres - Verona Boys 12- 3: De ploeg uit Hulst blijft de laatste weken opvallend goed presteren. Verona Boys, dat zon der wissels aantrad, had vooral moeite met het hoge tempo dat Morres hanteerde. Het vroege storen van het Brabantse aan- valsspel door Morres, leverde al voor rust een ruime marge op: 4- 1Morres bleef de kansen uiterst koelbloedig benutten en won tenslotte afgetekend met 12-3. Didier Gillis, Larry Vink en Jur- gen Verbraeken scoorden allen driemaal. Arno Zwegers trof tweemaal doel, en Kees de Put ter scoorde eenmaal. Schouwse Boys - ZV 2000/ Mul der Shoes 5-4: Binnen een kwar tier keek de ploeg uit Zierikzee tegen een 0-3-achterstand aan, 'maar het herstel van Schouwse Boys mocht er zijn. Bij de rust was de achterstand al terugge bracht tot 2-3, en ook in het ver volg na rust zette Schouwse Boys zeer sterk door. Tien minuten voor tijd konden de bezoekers pas iets terug doen, maar sterk keeperswerk van Leander Rouw in het Schouwse doel betekende uit eindelijk toch een nipte over winning: 5-4, De treffers van Schouwse Boys kwamen van Lesley Wolters (2x), Michiel Hootsen, Serge Berrevoets en Arnold van der Have FC Dauwendaele - Tupamaros 4-3: Dauwendaele nam in de eerste helft een 2-0-voorsprong, maar zag Tupamaros, dat vrij hard speelde, weer langszij ko men. Opnieuw kwam de ploeg uit Middelburg weer op voor sprong (3-2), maar het liet zich daarna toch weer enigszins uit het spel halen door de Brabant se tegenstander. In de laatste se1 conde werd de zege door Dau wendaele alsnog veiliggesteld: 4-3. Robin van de Velde werd matchwinnaar. Ricky Snoek, Robert Griep en Raymond Ger- rits maakten de overige goals. Jongepier Sport - Van Bergen 2- 5: Jongepier Sport leed tegen de nummer twee uit de stand een zeer geflatteerde nederlaag. Tot tweemaal toe nam de ploeg uit Middelburg via Rob Hooren- man en Marco Schroevers een voorsprong, maar steeds trok ken de bezoekers de stand snel weer gelijk. Zeven minuten voor tijd stond er nog een 2-2-stand op het scorebord, maar een ver- dedigingsfout aan Middelburg se zij de luidde alsnog een onver diende nederlaag in: 2-5. NIJMEGEN - NEC heeft don derdagavond in eigen stadion als laatste club de achtste fina les van het toernooi om de Am- stel Cup bereikt. De Nijmegenaren, als enigen nog ongeslagen in de eredivisie, wonnen met 3-1 van Sparta:. Binnen acht minuten stond NEC met 2-0 voor door treffers van Zonneveld en Ax. In de 24ë minuut scoorde Langerak te gen. Hristov zorgde in de slotfa se voor 3-1. NEC speelt in de achtste finales thuis tegen Feyenoord. Ajax speelt thuis tegen Vitesse, PSV treft in Eindhoven FC Den Bosch. De duels worden in hét weekeinde van 27 en 28 januari gespeeld. ANP door Frits Bakker ZOUTELANDE - Karen van Lith gaat na vier ronden weer aan kop op het NK dammen. De Brabantse speelster, die elf nationale titels op haar naam heeft staan, greep in het eindspel van haar partij tegen Erna Wanders de volle winst. Het gevolg was dat Wanders de koppositie verspeelde en terecht kwam in een achtervolgende groep. Het toernooi, dat wordt gespeeld in het Beach Hotel in Zoutelande, heeft een grillige opening achter de rug. Karen van Lith begon maandag als enige met een winstpartijmaar liet er twee remi ses op volgen. Nina Hoekman, de ex- Sovjetspeelster en vice-wereldkampi- oene, grossiert tot nu toe in remises en heeft zich nog altijd niet laten gelden als speelster met een zekere faam. Door de ontwikkelingen in die eerste ronden ging Erna Wanders (twee keer winst en één remise) na de derde ronde verrassend aan kop. De Drentse stond gisteren in de vierde ronde voor de be langrijke krachtmeting tegen Karen van Lith en moest zich na een lange ma rathon gewonnen geven. Scherpe opening Karen van Lith: „Ik heb een heel scher pe opening gespeeld, kreeg daarna een mooie stelling in het middenspel, maar na de eerste tijdnoodfase kwam er een remise-stelling op het bord. Toch liep het voor mij nog goed af. Mijn tegen standster heeft te lang gewacht om door te breken. Ik won een paar schij ven en kwam 4 schijven tegen 2 te staan. Dat heb ik goed afgemaakt." De Brabantse, die in de afgelopen jaren weinig toernooien heeft gespeeld, voelt dat de vorm langzaam terugkomt. „Het is nog niet te zeggen wie dit gaat win nen, maar ik voel wel dat ik kansen heb Mijn voornaamste rivalen moet ik nog krijgen: de drie voormalige Sovjet speelster Hoekman, Doumesh en Chub." Twee van die concurrentes troffen el kaar in de vierde ronde. Nina Hoekman kwam ook nu weer niet tot de volle winst. Ze deelde de punten met Tanja Chub. Vitalia Doumesh kwam remise overeen met Barbara Graas. De Vos De Zeeuwse speelster Daniëlla de Vos blijft voorlaatste in de stand. Ze ver loor in de vierde ronde van Christien Fung. Iepie Poepjes (verlies tegen Jorien Alink) bleef zonder punten on deraan. van onze sportredactie DEN BOSCH - De arbitrage commissie van de KNVB heeft FC Den Bosch toestemming ge geven om acht spelers te ont slaan. De Brabantse eerste-di- visieclub, die met financiële problemen kampt, moet de voetballers twee maanden sala ris meegeven. Tegen de uit spraak is geen beroep mogelijk. Vijf spelers (Van der Laan, Her mes, Bociek, Liefden enRibeiro) moeten al op 1 december ver trekken. Voor zes van de acht zijn er, bij het ontbinden van het contract, sportieve gronden. Bij Van der Laan en Hermes geldt dat hun salaris te zwaar op de begroting drukt. Van der Laan (36), die eerder speelde bij Den Haag en Feyenoord, vreest voor het einde van zijn loopbaan. Erwin Hermes houdt een twee slachtig gevoel over aan de uit spraak: Aan de ene kant baal ik enorm, maar aan de andere kant ben ik blij dat ik nu zekerheid heb. Per 1 december is het voor mij bij FC Den Bosch afgelopen. Wat er daarna gaat gebeuren weet ik niet. Er is wat interesse voor me. Hermes mag deze maand nog meetrainen bij de door Jan Poortvliet getrainde club. GPD clus mee te gaan draaien. Eerst veldrijder Edward Koets en la ter ATB'er Jacob Cysouw hiel den telkens de lokale eer hoog. Inmiddels zijn beiden niet meer actief als coureur maar deson danks wordt er nog steeds ge streden nabij de vuurtoren van Westkapelle. - Het fraaie parkoers in de duinen is zaterdag strijdtoneel waar dus opnieuw competitiepunten kunnen worden behaald. In de mannencategorieën kunnen de winnaars al vooraf met de neus worden aangewezen. Vereecken heerst bij de senioren, Arie Jon- genelen uit het Brabantse Bos- schenhoofd is even overtuigend uit de startblokken gekomen bij de veteranen terwijl de jeugdige Dennis Martens bij de jeugd het klassement ruimschoots aan voert. De coureur uit het Zeeuws-Vlaamse Koewacht wil zich komend jaar nog verder in het mountainbiken gaan speci aliseren. doorWim de Vos WESTKAPELLE - Na een I weekje rust komen de ATB'ers I morgen (zaterdag) opnieuw in actie. In Westkapelle staat dan de volgende wedstrijd in de strijd om de Zeeuwse ATB Cup op het programma. In de ope ningsfase van deze competitie heeft vooral Eric Vereecken in druk gemaakt. De Hulstenaar won met overmacht in zowel 's- Heer Arendskerke als in Wemel- dinge en in de Strandrace van Westenschouwen bleef hij in het spoor van Patrick Tolhoek. Het is intussen traditie gewor den dat er in Westkapelle een wedstrijd in het kader van de Zeeuwse competitie wordt ge- I houden. In eerste instantie was dat voor de veldritcompetitie, later toen de nadruk werd ge legd op het mountainbiken ble ken ook de organisatoren in Westkapelle bereid om in die cy- van onze sportredactie BANGKOK - Golfer Rolf Muntz bezet na de eerste ronde van de Johnnie Wal ker Asian Classic in Bang kok de gedeelde tiende plaats. De 31-jarige Bra bander had voor de acht tien holes slechts 69 slagen nodig. Koploper is de Australiër Wayne Smith met een score van 65. Hij heeft een slag voorsprong op zijn landge noot Gow. De Schot Law- rie, winnaar in 1999 van de Brits Open, is met 67 slagen derde. Het toernooi is het eerste van het seizoen 2001 voor de Europese Tour. Muntz maakte vier birdies en één bogey. Hij heeft maar één slag achterstand op su perster Tiger Woods, die na een moeilijke start toch nog tot een score van 68 kwam en daarmee gedeeld vierde is. Maarten Lafeber staat na een rampzalig totaal van 80 op de 130e en voorlaatste I plaats. De caddie van de Eindhovenaar, zijn mana ger Michiel Floris, moest na vier holes ziek naar de eer ste hulppost. De concentra tie van Lafeber liet daarna veel te wensen over. ANP Tiger Woods kijkt de bal na op de derde hole. De Ameri kaan bezet in Bangkok na de eerste ronde de vierde plaats. fotoSukree Sukplang/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29