PZC Overname via veiling nog taboe Windturbines uit Schoondijke Werknemer in kleinmetaal zet in op korter werken Drentse zonnecentrale Nederlandse bedrijven houden van discreet en snel het bedrijf Werving Kauwgum marginalia Piraten Wij bieden prima perspectieven tiMB donderdag 16 november 2000 door Fred van Essen DEN HAAG - Nederlandse on dernemers blijven verknocht aan 'achterkamertjes' voor het regelen van belangrijke trans acties. Bij de verkoop van hun bedrijf kiezen ze liever voor een snelle en discrete afwikkeling, dan voor onderhandelingen met meerdere partijen die zouden kunnen uitlekken en publiciteit opleveren. Volgens Deloitte &Touche nemen de onderne mers daardoor vaak genoegen met een tien tot veertig procent lagere verkoopprijs. In Amerika en Engeland is het gewoonte om bij 'fusies' en overnames financieel het on derste uit de kan te halen. Om die reden wordt de verkoop van bedrijven of onderdelen daar van meestal afgehandeld via een veiling, waarbij geselec teerde kandidaten tegen elkaar opbieden. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft de afgelopen jaren wel de Angelsaksische hang naar 'aan deelhouderswaarde' overgeno men en om die reden is het aan tal bedrijfsverkopen sterk gestegen. Philips, KPN, TPG, Laurus en ook kleinere onder nemingen hebben bij honder den andere bedrij ven opgekocht of juist afgestoten. Maar bij de keuze van de manier waarop blijken de Nederlan ders te hechten aan de eigen cul turele traditie. De recente koop van Mogema Groep door Aal- berts Industries werd door de twee zonder inmenging van bui tenstaanders gesloten, zoals Dynabyte zich exclusief aan Dixons overleverde en Laurus de Groenwoudt-supers 'in het weekeinde' inlijfde in een snel le, onderhandse transactie. Onder ons M. Vijverberg, hoofd Corporate Finance bij Deloitte, spreekt van 'het klassieke model'. Vroe ger ging het altij d zo in onderne mersland. Maar de moderne versie is de veiling en die trend waait over via de VS en Enge land. Internationale, beursge noteerde ondernemingen omar men dat harde, commerciële model wel. Minder grote ondernemingen, en familiebedrijven al hele maal, houden het liever 'onder ons', zegt Vijverberg. ,,Je kunt zeggen dat Nederlanders tegen die verzakelijking aanhikken. Een ondernemer hier wil niet te boek staan als iemand die het laatste dubbeltje eruit haalt. Er tellen hier ook andere dingen mee, zoals continuïteit, interne rust en werkgelegenheid." Het is volgens Vijverberg de vraag hoe lang ondernemers dit volhouden, want de hapklare brokken zijn schaars, de vraag groot en de druk neemt toe. ,,In de bouw zegt iedereen: 'een vei ling is niets voor ons', maar uit de enquête blij kt dat ze allemaal hebben meegedaan. Ze moeten wel." De veiling rukt op. Etalage Volgens Vijverberg baseren de ondernemers hun weerzin deels op verkeerde gronden. ,,Ze wil len niet in de etalage staan, maar in principe gebeurt dat bij een - anonieme - besloten vei ling ook niet." Wel bij een publieke veiling, zo als de overheid met UMTS-fre- quentïes, maar dat raadt Deloitte niemand aan. „Alles verkwanselen wat je hebt en alle informatie op straat gooien, dat doe je niet." Enquête Door de besloten veiling te mij den, laten ondernemers volgens Deloitte miljoenen guldens lig gen. In de enquête geeft een der de van de ondernemers aan door de veiling tot een prijs te zijn ge dreven die tien tot veertig pro cent hoger lag dan wat ze van plan waren te betalen. De voordelen voor de verkoper - het heft in handen houden, prijs opdrijven - zijn de nadelen van de koper. Bijna niemand van de Nederlandse deelnemers aan een veiling blijkt gelukkig: 94 procent voelt zich 'gebruikt'. Maar de economische molen draait door en ze moeten wel. Deloitte zoekt in de trend een lucratieve inkomstenbron on der middelgrote bedrijven en gaat de concurrentie aan met de traditionele 'dealmakers', de banken. Een overname levert een percentage op van de be taalde prijs, bij de banken door- dat ruimschoots te compense- jard. Daar staan duizenden gaans drie tot vijf procent, ren in'zijn'marktsegment, het transacties te wachten „De bulk Deloitte zegt met 'iets minder' middenbedrijf met een omzet van de markt", aldus Vijver genoegen te nemen, maar denkt tussen 25 miljoen en een mil- berg. GPD De zonnecentrale voorziet in tien procent van de energiebehoefte van het pompstation. foto Karei Zwaneveld/ANP van onze redactie economie ANNEN - In het Drentse Annen staat de eerste grote zonnecentrale die als één vlak direct op de grond is gebouwd. De centra le heeft een oppervlakte van 1800 vier kante meter en bestaat uit 2208 panelen die zonlicht omzetten in elektriciteit. Jaarlijks wordt 150.000 kWh elektriciteit opgewekt. Dat komt overeen met het jaar lijks stroomverbruik van vijftig huishou dens. De centrale is een initiatief van twee nuts bedrijven: Essent Energie en Waterlei ding Maatschappij Drenthe (WMD). De WMD laat in Annen een duurzaam pomp station bouwen. De zonnecentrale voor ziet voor tien procent in de energiebehoef te van dit station. Volgens woordvoerder H. van der Sligte van Essent Energie wordt daarmee voldaan aan de overheids- doelstelling voor het jaar 2020. Het is de bedoeling in dat jaar tien procent duurza me energie op te wekken. De bouw van de centrale heeft een half jaar geduurd. Het complex staat boven de zogeheten reinwaterkelders van het pompstation. Volgens Van der Sligte snijdt het mes daardoor aan twee kanten: „De panelen zijn tegelijkertijd de afdek king van de kelders en voor ons is de cen trale gemakkelijk bereikbaar waardoor er minder bouw- en onderhoudskosten zijn." De zonnecentrale wordt morgen in ge- bruik gesteld door het PvdA-Tweede-Ka- merlid en oud-minister van Milieu M. de Boer. ANP door Rixt Albertsma AMSTERDAM - De werkdruk en het overwerk in de kleinme taal moeten aan banden gelegd worden. De komende twee jaar verdubbelt het aantal vacatures in deze sector tot 40.000 en FNV Bondgenoten vreest dat de werkdruk hierdoor nog meer zal toenemen. De bond eist dat 'het recht op deeltijd' ook voor klei ne bedrijven gaat gelden. Zestig procent van de werknemers in de sector wil minder werken, bleek uit een recente enquête. Op dit moment telt de branche 20.000 openstaande vacatures. Over twee jaar zullen dat er 40.000 zijn, blijkt uit berekenin gen van de opleidingsfondsen in de metaal en techniek. „Dat is één vacature op tien werkne mers", zegt onderhandelaar Anja Jongbloed van de bond. „Als we daar niets aan doen, worden de werknemers letter lijk over de kling gejaagd." Voor het eerst mochten de werk nemers in de kleinmetaal, zoals loodgieters, automonteurs en metaalbewerkers, zelf hun wen senpakket voor de komende CAO samenstellen. Uit gesprek ken met zo'n 2500 leden en niet- leden denkt de vakbond een aardig beeld te hebben. Naast vier procent loonsverhoging willen de werknemers vooral duidelijkheid over overwerk en vermindering van de werkdruk. Werknemers in de metaal- en technieksector, zoals loodgie ters en elektromonteurs, maken lange dagen. Ze staan vaak 's morgens vroeg op om in een busje naar de andere kant van het land te rijden voor een klus. Omdat ze 's avonds liever thuis willen zijn, gaan ze ook weer te rug. „Dat willen we beperken tot 10,5 uur per dag. Daar zit de reistijd bij in, dus als die langer is, werken ze korter", stelt Jong bloed, „Als de klus langer duurt, moeten die extra uren als werk tijd betaald worden. Of ze moe ten binnen een maand gecom penseerd worden." Werknemers krijgen nu vaak geen goede toeslag voor over- en avonduren. „Daar staat niets over in de CAO, dus bepalen werkgevefs zelf wat ze betalen", zegt Jongbloed. Hetzelfde geldt voor de zogenaamde 'pieper diensten' Jongbloed: „Die vergoeding voor overuren moet omhoog. Ook moeten er duidelijke gren zen komen voor overwerk. Nu moeten werknemers dat steeds weer bevechten bij hun baas. In kleine bedrijven waar de con tacten nauw zijn, kan dat heel vervelend zijn." Werkgevers vinden juist dat werknemers dat zelf moeten regelen met hun baas. Uit de enquête van FNV Bond genoten blijkt dat meer dan de helft van de werknemers in de kleine en middelgrote metaal bedrijven korter wil werken. „Dat betekent niet dat iedereen parttime wil werken", aldus Jongbloed. „Het kan ook gaan om een middag in de week min der." Het signaal is volgens Jongbloed duidelijk. „Daarom willen we dat ook werknemers van kleine bedrijven een wette lijk recht op deeltijd krijgen. Nu geldt dat alleen voor bedrijven met meer dan tien werkne mers." Congiërge Als werkgevers niet luisteren, zullen veel werknemers voor een andere sector kiezen, vreest ze, Ze kunnen zo aan de slag als elektrotechnicus in de zorgsec tor of als conciërge op een grote school, daarvan is Jongbloed overtuigd. „In de elektrotech niek vertrekt dertig procent van de werknemers tussen de 25 en 35 jaar al naar de IT-sector." Hoewel de collega's bij de Bouwbond FNV zes procent loonsverhoging willen voor vol gend jaar, gaat dat de bond in de metaalsector te ver. „We houden het voor een tweejarige CAO op vier procent per jaar, plus elk jaar een eenmalige uitkering van duizend gulden", aldus Jongbloed. „Gevoelsmatig vin den de werknemers het te wei nig, toch spreken ze liever een goede toeslag af voor de over uren." GPD door Barend Pelgrim SCHOONDIJKE - Ruim twee maanden geleden droeg de ge meente Oostburg de voormalige landbouwpraktijkschool in Schoondijke over aan een con sortium van zeven hightech be drijven. De plannen zijn ambiti eus, want als je de Oostburgse bestuurders mag geloven zijn er hier, op het Technopark Schoondijke, binnen een aantal jaren dik vierhonderd mensen aan de slag. De meeste ondernemingen zijn echter nog volop bezig met hun voorbereidingen. De primeur voor een stek op het bedrijven park viel toe aan Wind en Water Technologie (WWT), dat vorig jaar vanuit de Bressiaanse ha ven de overstap maakte. De entourage in, maar vooral Naam Wind en Water Technologie Voornaamste activiteit bouw onderdelen voor windturbines en melkrobotten. Plaats Schoondijke Opgericht 2000 Werknemers 10 Omzet 8.000.000 rond de bedrijfshal straalt van alles uit, maar de onwetende be zoeker leidt er zeker niet uit af dat het hier om een onderne ming gaat die technologische hoogstandjes aflevert. Het is dan ook behelpen op dit mo ment. De toegang via de Beatrixstraat is wegens een re constructie opgebroken, de om vorming van de voormalige landbouwpraktijkschool tot Technopark staat nog in de kin derschoenen en de provisori sche toegangsweg naar het bedrijventerrein oogt als een beslijkt boerenpad. Het is voor technisch directeur F. Rosen daal van WWT dan ook de vraag of de ingehuurde transportfir- Een boeiende baan bij Vroom Dreesmann Ver zekeringen? Jazeker. - Je zoekt: Verantwoordelijkheid, Zelf standigheid, Leuke werk sfeer, Uitdaging -Je hebt: Min. MBO-niveau, Interesse in mensen, Goede sociale vaardigheden - Je bent: Enthousiast, Spontaan, Com mercieel, Service-gericht - Wie daaraan voldoet, mag bellen. Een heel klein beetje benul van verzekeringen is blijkbaar niet van belang. (Jan Harren) Letten op je gezondheid is al een tijdje in de mode. Een groot gedeelte van de be volking probeert gezond te eten. Van het woord 'bestrij dingsmiddelen' krijgen we het benauwd en van kleurstoffen gaan we gillen. Toch bestaat er geen afkeer van het kunstmatige. De nieuwste trend zijn voedings middelen met een extraatje. Pakken melk, boter en fruit sap vliegen het schap uit zo dra er maar calcium, choleste rolverlagers of vitaminen aan zijn toegevoegd. Trendwat- chers voorspellen de komst van technofood: eten met én kalk én ijzer én tientallen vi taminen. De Amerikaanse kauwgum fabrikant Wrigley wil ook meeprofiteren en heeft een he le nieuwe divisie opgericht. Wrigley Healthcare zal ver schillende gezonde kauw gums ontwikkelen. De eerste wonder-gum helpt tegen brandend maagzuur. Hij is vooralsnog alleen in de Ver enigde Staten te koop. Europa wacht nog even tot er iets is om hoofdpijn weg te kauwen. (Janneke Willemse) Minister van Landbouw zijn in Italië valt niet mee. Enkele weken geleden kreeg minister Pecoraro Sca- nio al te maken met 'spook- boerderijen'. Oplichters die zonder ook maar één koe in de stal toch duizenden liters melk aanleverden. De schurken lengden illegaal melkpoeder aan met water en zorgden er zo voor dat Italië zijn melkquota overschreed. Pecoraro Scanio was hierover natuurlijk ziedend. Nu heeft de landbouwminis ter echter weer iets schok kends ontdekt, dat hem dit keer bijna tot ontploffing brengt. Er zijn landbouwpira- ten actief. De piraten maken illegaal typisch Italiaanse le vensmiddelen na. Zo vond Pecoraro Scanio zelf bij toeval een nep-felino-salami. De kwaliteitsworst met her- komstgarantie uit Modena was in werkelijkheid in Ma leisië gedraaid. (Janneke Willemse) (Advertentie) WWT bouwt onder meerjhet binnenwerk in het chassis van Lagerweij-windturbines. ma wel kans ziet om de gereed staande lading van het terrein af te krijgen zonder weg te zakken in de blubber. Het zijn duizen den kilo's zware onderdelen voor een windturbine, een naaf en een chassis, met bestemming Lille. De directeur zelf zegt de laatste te zijn die kon bevroeden dat zijn éénmansbedrijf je Rosen- daal Techniek VOF zou uit groeien tot een onderneming in windturbinetechnologie van deze omvang. Maakte het be drijf op zijn locatie in Breskens de afgelopen jaren al een groei stuip door, de sprong die op dit ogenblik wordt gemaakt, noemt Rosendaal zelf ook 'fors'. Investeerders „Het is booming business waar wij ons in bevinden", verklaart hij vervolgens nuchter. Sinds 1 januari draagt het bedrijf offici eel de benaming Wind en Water Technologie. Het VOF-statuut heeft plaats gemaakt voor een Besloten Vennootschap. Twee belangrijke investeerders na men een-belang in Rosendaals' bedrijf omdat de investeringen - naar eigen bewoordingen- 'fi nancieel niet meer te trekken vielen.' Rosendaal: „Er zijn nu drie aandeelhouders en daar ben ik er één van." Krap Medio 1999 verhuisde WWT (toen nog Rosendaal Techniek) naar een loods in Schoondijke. De behuizing in de haven van Breskens werd te krap en verder lonkte de mooie toekomst van het Technopark. Rosendaal: „Alles viel op zijn plaats. In Breskens kampten we met een enorm ruimtegebrek en de ge meente wilde mijn loods wel overnemen in verband met de moderniseringsplannen voor de handelshaven. En de plannen voor het Technopark waren in ontwikkeling." Was Rosendaal voorheen met name bezig met de bouw van roestvrijstalen tanks voor melkrobots en de fabricage van onderdelen voor melkinstalla- ties, tegenwoordig is het veelal windtechnologie. Cruciaal voor de toekomst en de ontwikkeling van het bedrijf bleken de con tacten met windturbineprodu cent Lagerwey uit Barneveld, die in 1997 tot stand kwamen. Lagerwey geldt als een bedrijf met wereldfaam op het gebied van windenergie en schakelde Rosendaal Techniek in als zoge naamde 'building block produ cent' (een vorm van onderaan neming: red) voor de fabricage van bepaalde gedeelten van windturbines. Nog voor Kerstmis moeten er via de haven van Antwerpen 28 molens naar Japan worden ver scheept en uiterlijk maart 2001 komen er daar nog eens 37 stuks bijTachtig procent van de WWT-productie is bestemd voor de Japanse markt. „Lager wey heeft een grote vinger in de pap in Japan", vertelt Rosen daal. Verder geldt ook Spanje als een grote afnemer. Geregeld komt in Schoondijke een vertegenwoordiger van de Japanse Idant zijn licht opste ken over de gang van zaken bij de productie. „Het is algemeen bekend dat het zeer precieze mensen zijn, maar tegelijk zijn ze ook zeer trouw. Heel typisch is dat, Bij hun bezoek komen ze met tips voor verbeteringen of eventuele aanpassingen, maar wanneer je hun vertrouwen als klant eenmaal gewonnen foto Peter Nicolai hebt kun je niet meer kapot." WWT heeft momenteel tien mensen op de loonlijst. Rosen daal: „Ik heb veel geluk met de ze mensen; ik vraag veel van mijn personeel, maar ze geloven er allemaal in. Op de momenten dat het druk is en het móet ge beuren, dan gebeurt het ook." Verder worden bij grote drukte geregeld mensen van andere be drijven ingehuurd Afhankelijk De technisch directeur ver wacht dit jaar uit te komen op een omzet van zo'n acht miljoen gulden. In 2001 zal dat vermoe delijk uitgroeien tot dertig mil joen. De winstverwachting is niet duidelijk, maar het ziet er rooskleurig uit voor WWT. „Al kan het altijd beter", relativeert Rosendaal. „Niks is mooier voor een bedrijf als in januari al be kend is hoe de planning voor de cember er uit ziet. Het probleem is dat wij voor de productie van onze windturbine-gedeelten af hankelijk zijn van de afgifte van vergunningen. Onze klanten plaatsen pas hun order wanneer ze die vergunning voor plaat sing binnen hebben." KOOPSOM U heeft nog maar een paar weken om fors fiscaal voordeel te regelen. Want op 1 januari worden de aftrekmogelijkheden flink beperkt. Bij Fortis Bank sluit u eenvoudig een koopsom af met prima perspectieven - waarbij u zelf de rendement/risicoverhouding kunt bepalen. Meer weten over onze koopsom-met perspectief? Bel ons of kijk op internet. De absolute sluitingsdatum is 31 december. De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Bel 0900 - 8176 (ca. 22 ct/min.). Of kijk op www.koopsom.fortisbank.nl ij' FORTIS BANK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9