EU eens over geld Balkan EU hekelt laksheid rond aanpak BSE PZC Europees Parlement komt met zwarte lijst van spilzieke landen Mexico pakt twee verdachten aanslag in Oklahoma op Gegijzelde Indiase filmster vrijgelaten Kerk negeert actie tegen stierenvechten Landen Middellandse-Zeegebied moeten inleveren Aanvaller George Harrison is ontoerekeningsvatbaar Alle doden treinramp geborgen Teruggeven dieselaccijns mag Zoon Fiat-president omgekomen Volkstelling China rammelt Doden door illegale alcohol Kenia Servië krijgt weer olie uit Kroatië Leah Rabin begraven Interne strijd christenen en moslims op Ambon Vier doden bij explosie Parijs ■m— donderdag 16 november 2000 MADRID - Het comité Anti- Stierenvechten blijft zitten met 50.000 protesthandtekeningen. De Spaanse rooms-katholieke kerk weigert ze in ontvangst te nemen. Het comité had de handtekenin gen verzameld omdat de kerk peigert op te treden tegen stie rengevechten bij fiësta's, de zo merse dorpsfeesten. ;We hebben de aartsbisschop van Madrid tweemaal vergeefs gevraagd of hij de handtekenin gen wil aannemen", aldus T. Scholten van het comité. De organisatie schakelt nu Eu ropese dierenbeschermingsor ganisaties in ANP door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - De landen van de Europese Unie trekken ruim tien miljard gulden uit voor de wederopbouw van de Balkan. Dat is bijna twee mil jard minder dan de Europese Commissie noodzakelijk acht. Het geld wordt deels wegge haald bij de subsidies voor het Middellandse-Zeegebied. Het akkoord tussen de EU-lid- staten over de Balkansteun kwam gisteren na maanden van moeizaam onderhandelen tot door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Het Euro pees parlement wil jaarlijks een zwarte lijst opstellen met lan den die het meeste Europese geld verspillen. Publicatie van deze lijst moet de regeringen aansporen het budget van de Europese Unie beter te beheren. „We willen inzicht wie het goed doet en wie er een potje van maakt", aldus D66-europarIe- mentariër Van der Laan. Het parlement uitte gisteren zijn ongenoegen over de Euro pese Rekenkamer, die in zijn jaarverslag over 1999 nauwe lijks onderscheid maakt tussen de lidstaten. De Rekenkamer weigert zelfs een totaalpercen tage 'onregelmatigheden' te noemen, hoewel alle betrokke nenweten dat jaarlijks circa vijf procent (tien miljard gulden) van het EU-budget niet correct wordt uitgegeven. De laan uit De fractie van het christen-de mocratische EVP sprak van een ontnuchterend verslag. De soci alisten menen dat in het be drijfsleven iedere directeur bij een dergelijk percentage mis standen 'allang de laan was uit gestuurd'. van onze redactie buitenland LONDEN - De man die eind vo rig jaar ex-Beatle George Harri son en diens vrouw neerstak, is door een rechtbank ontoereke ningsvatbaar verklaard. De 34-jarige Michael Abram uit Liverpool, die volgens zijn arts schizofreen en paranoïde is, stak 30 december 1999 met een mes Harrison en diens vrouw Olivia neer in hun woning in Henley-on-Thames. Harrison liep een wond in de borst op van 2,5 centimeter diep. Het mes van onze redactie buitenland MEXICO-STAD - Mexico heeft twee mogelijke verdachten van de aanslag in Oklahoma van 1995 opgepakt. Dat gebeurde in de grensplaats Mexicali met de VS, zo heeft de Mexicaanse jus titie gisteren meegedeeld. Door de aanslag op een kantoor van de federale overheid in Oklahoma-City vielen in 1995 168 doden. Het opgepakte stel is aangehou den na 'verdacht gedrag'. Het gaat om een man, Reamez Rick Lane, en een vrouw Daniel Kel ly, die beiden uit Oklahoma komen. Zij bleken naast drugs ook een handboek voor het ma ken van bommen bij zich te hebben. Mexico wil de twee na onderzoek terugsturen naar hun land. De aanslag was de zwaarste in de geschiedenis van de Verenig de Staten. Het kantoorgebouw van negen verdiepingen hoog werd grotendeels weggeslagen. Zeshonderd mensen liepen ver wondingen op. De meer dan 800 kilo explosieven zaten verbor gen in een gehuurde vrachtwa gen die voor de deur was gepar keerd. Levenslang Eerder zijn in verband met de aanslag twee mannen veroor deeld. De 45-jarige Terry Ni chols kreeg levenslang opgelegd wagens medeplichtigheid en zit nu vast in een gevangenis in de stad. De 31-jarige Timothy McVeigh, die de vrachtwagen stand. Spanje verzette zich aan vankelijk hevig tegen een kor ting op de fondsen voor landen als Algerije, Tunesië en Marok ko. Uiteindelijk gaven alle EU- landen echter hun ja-woord, waardoor het Europees parle ment er nauwelijks meer iets aan kan veranderen. De lidstaten menen dat 10,2 miljard gulden aan economi sche hulp genoeg is om de Bal kan (inclusief Servië) tot 2006 te helpen. Commissievoorzitter Prodi heeft steeds een bedrag van ruim twaalf miljard bepleit. Daarvoor zou of het totale EU- budget omhoog moeten of de subsidies voor de E U-boeren omlaag gaan. De lidstaten we zen beide mogelijkheden af. In plaats daarvan daalt nu de voorgenomen steun voor de lan den rond de Middellandse Zee. Die kunnen tot 2006 rekenen op 11,7 miljard gulden, terwijl de Commissie eerder 14,7 miljard had ingeboekt. De lidstaten achten deze aanzienlijke daling gerechtvaardigd omdat het steunprogramma voor de lan den kampt met een enorme ach terstand. Er liggen vele miljar den ongebruikt op de plank. De uitvoering van een project laat gemiddeld acht tot negen jaar op zich wachten. Geen speelruimte De GroenLinks-europarlemen- tariër Lagendijk noemt het niet onlogisch dat er op de steun voor de Middellandse-Zeelan- den wordt gekort. Hij verzet zich evenwel tegen een maxi mumbedrag voor de Balkan. „Wat Servië nodig heeft voor de wederopbouw is nog niet eens Het merendeel van de onregel matigheden vindt plaats in de EU-landen zelf en niet in Brus sel. Volgens PvdA-europarle- mentariër Van Huiten, lid van de begrotings-controlecommis- sie, tekent zich een meerderheid af in het parlement voor een zwarte lijst. „Wij hebben die cijfers nodig om een goed oordeel te kunnen geven over de betrouwbaarheid van de EU-uitgaven", aldus Van Huiten. Het verweer van de Re kenkamer dat dergelijke cijfers niet voorhanden zijn, doet de PvdA'er af als 'onzin'. „Uitla tingen van de Rekenkamerle den zelf tonen aan die informa tie voorhanden is. Volgens mij worden ze om politieke redenen niet vrijgegeven." Vooral de zui delijke lidstaten zouden zich verzetten. Europees Commissaris Schrey- er (Begroting) wil een speciale fraudejager aanstellen die zich uitsluitend met Europese finan ciële misstanden gaat bezig houden. „Het gaat er simpelweg om dat wij ons geld terug wil len", aldus Schreyer. De meeste lidstaten wijzen de komst van een dergelijke EU-aanklager evenwel af. Zij zien dit als een opstapje naar een Europese rechtsstaat en zijn daar weinig van gecharmeerd. GPD mistezijnhart op zo'n2,5 centi meter, maar prikte wel een gaatje in zijn long. De dader dacht dat alle Beatles heksen waren en dat Harrison bezit van hem had genomen. Hij wilde de ex-Beatle vermoorden om daaraan een einde te maken. Zijn psychiaters hebben ver klaard dat hij veel berouw heeft getoond voor zijn daad. Abram wordt nu gedwongen opgenomen in een psychiatri sche kliniek, waar hij mogelijk zijn leven lang zal moeten blij ven. ANP bestuurde en tot ontploffing bracht, werd drie jaar geleden ter dood veroordeeld. McVeigh verblijft in een gevan genis in de staat Indiana. Hij hoopte destijds dat zijn actie een rebellie tegen de Ameri kaanse regering zou ontkete nen. Beide veroordeelden zijn in beroep gegaan tegen hun ver oordeling en die zaken lopen nog. AFP/RTR Maar zeventien van de 640 stoelen in het Europese Parlement waren gisteren bezet tijdens de ge- dachtenwisseling over de gekke-koeienziekte. foto Christian Lutz/AP door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Maatregelen om de gekke- koeienziekte te voorkomen worden stelselma tig ontdoken in Europa. Volgens Europees Commissaris Byrne (Volksgezondheid) is dit 'onacceptabel'. Byrne zal de komende maanden inspectie teams op pad sturen om de landen van de Euro pese Unie te dwingen de regels na te leven. De gekke-koeien-ziekte (BSE) kan bij mensen de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jacob ver oorzaken. Byrne stelt de regeringen van de EU-landen verantwoordelijk voor de 'psychose' die is ont staan over rundvlees. „Gebrek aan duidelijk heid en doortastendheid bij de overheden hebben tot de paniekstemming bijgedragen", aldus de eurocommissaris. Om het vertrouwen bij de burgers te herstellen, wil de Commissie het aantal BSE-tests op run deren flink opvoeren. Byrne en zijn collega Fischler (Landbouw) zullen dat plan volgende week aan de EU-landbouwministers voorleg gen. De veterinaire deskundigen van de EU steunen het. Totaal verbod De Eurocommissaris wijst een totaalverbod op het gebruik van dierlijke resten in veevoer af. Dat geeft de consument alleen maar een vals gevoel van veiligheid, aldus Byrne. Hij wees op het bestaande verbod in de EU om bepaalde (BSE-risicovolle) delen van runderen te ge bruiken als veevoer. „Als de landen zich daar aan zouden houden, is het voedsel wel degelijk veilig", stelde Byrne, Plannen van de Commis sie kunnen op brede steun in het parlement re kenen. Hetzelfde geldt voor oprichting van een Europees voedselveiligheidsbureau dat waakt over de kwaliteit van de etenswaren. GPD doorHarald Doornbos NEW DELHI - De Indiase ac teur Rajkumar is gisteren vrij gelaten na ruim drie maanden te zijn gegijzeld door de beruchte bendeleider Veerappan. Rajku mar (72), die optrad in ruim tweehonderd films, werd op 30 juli samen met drie anderen ontvoerd uit zijn vakantiehuis in de Zuid-Indiase deelstaat Karnataka. Volgens regeringskringen is Rajkumar vrijgelaten na onder handelingen tussen Veerappan en Rajkumars familie en de filmindustrie, Anderen houden het erop dat de slechte gezond heid van de acteur de doorslag heeft gegeven. Niet bekend is of het geëiste losgeld van twaalf miljoen dollar is betaald. De door Veerappan geëiste vrijla ting van 51 vastzittende bende leden, werd verboden door het federale Opperste Gerechtshof Fans van Rajkumar juichen in Bangalore over diens vrijlating. foto AP van India. De ontvoering van zeiden onderhandelaars dat de Rajkumar hield India 108 dagen vrijlating 'op handen was', in de ban. Verscheidene malen maar elke keerginghetmis. Veel Indiërs houden de regering me de verantwoordelijk voor de ontvoering van hun held omdat de Indiase autoriteiten niet in staat bleken Veerappan te ar resteren, In Zuid-Indiase steden braken stakingen en rellen uit om de vrijlating van Rajkumar af te dwingen. Tamil Tijgers De beruchte Veerappan en zijn bende houden zich op in de jungle van Zuid-India en wor den verdacht van de moord op driehonderd mensen, de dood van tweeduizend olifanten (vanwege hun ivoor), de smok kel van illegaal gekapt sandel hout en steun aan de Tamil Tijgers, een terroristische orga nisatie op Sri Lanka. Iedereen in India weet zeker dat de ontvoering verfilmd wordt. Naar een hoofdrolspeler hoeft niet te worden gezocht. „Het script ligt al klaar", schreef een Indiase krant. GPD bekend. Hoe kun je dan nu al tot 2006 de totale hoeveelheid hulp vastleggen", aldus Lagendijk, de speciale parlementsrappor- teur voor de Balkan. De 10,2 miljard is bedoeld voor Servië, Kosovo, Montenegro, Bosnië-Herzegovina, Kroatië, Macedonië en Albanië. Over an derhalve week komen de EU-re- geringsleiders in Zagreb bijeen om hun politieke steun aan de Balkan te betuigen. Lagendijk wijst er verder op dat door het akkoord alle financiële speelruimte voor het buiten lands beleid van de EU tot 2006 is weggegeven. „Bij vrede in het Midden-Oosten hebben de Pa- lestijnen het nakijken als het om de wederopbouw van hun land gaat", concludeert de Groen- Linkser. GPD KAPRUN - Het dodental als ge volg van de treinbrand bij het Oostenrijkse Kaprun is vastge steld op 155. Dit meldt het Oos tenrijkse persbureau APA op gezag van het hoofd van het po litieteam. De laatste lichamen van de slachtoffers van de treinramp zijn gistermiddag geborgen. In de tunnel zijn 152 lijken gevon den: 150 uit de ramptrein en twee uit een trein die tegelijker tijd bergafwaarts reed en vast kwam te zitten. De stoffelijke resten zijn overgebracht naar het gerechtelijk medisch cen trum in Saltzburg. Behalve de 152 slachtoffers in de tunnel vielen bij de ingang op de berg ook drie doden door de rook die uit de tunnel kwam. Het politieteam heeft nog geen nadere informatie over de vier mensen die eerder als vermist waren opgegeven. Deskundigen vermoeden weg gelekte hydraulische vloeistof direct na het vertrek van de trein de verwoestende brand heeft veroorzaakt. DPA/ANP/AFP BRUSSEL - De Europese Commissie gaat ermee akkoord dat Nederland een deel van de dieselaccijnzen terugbetaalt aan de transportsector. De regeling mag echter niet langer duren dan twee jaar en de commissie zal nagaan in hoeverre sprake is van staatssteun. Eurocommissaris Bolkestein effende vorige maand al de weg voor de regeling door met een voorstel van deze strekking te komen. Ook Frankrijk en Italië profiteren daarvan. De regeling moet nog unaniem worden goedgekeurd door de EU-lidstaten. Als dat gebeurt, staat niets meer de uitvoering in de weg van het dieselakkoord dat het kabinet in september sloot met vervoerders en verladers. ANP TURIJN - Edoardo Agnelli, de 46-jarige zoon van Fiat-ere president Giovanni Agnelli (79), is gisteren dood gevonden in Noord-Italië. Dat deelde de politie in Turijn mee. Het stoffelijk overschot is gevonden bij de snelweg Turijn-Sa- vona. De politie sluit zelfmoord niet uit. Edoardo lag volgens de Italiaanse televisie onder een viaduct, die als 'zelfmoord- brug' bekend staat. Edoardo had een graad in moderne literatuur en filosofie en was nooit van plan in de zakelijke sporen van zij n vader te tre den, die geldt als een van de rijkste mensen van Italië. In 1997 stierf op 33-jarige leeftijd Edoardo's neef Giovanni Alberto, die was voorbestemd om het Fiat-imperium over te nemen. In 193 5 stierf de grootvader van Edoardo bij een vlieg tuigongeluk. RTR PEKING - De enquêteurs die in China de bevolking tellen, hebben meer dan twaalf miljoen mensen overgeslagen, meld de het Chinese Dagblad gisteren. In de zuidelijke provincie Hunan zouden tien miljoen mensen niet zijn meegeteld en in de provincie Shaanxi twee miljoen mensen. De onderdirecteur van de volkstelling, Liu Changsong, er kende dat veel lokale besturen zich niet aan de regels hebben gehouden. Sommige tellers lieten de bevolking betalen om geteld te worden. Arme boeren zouden zich daarom hebben verscholen. Verder vreesden plattelandsbewoners die illegaal in steden verblijven en gezinnen met te veel kinderen straf maatregelen. Zij lieten zich daarom ook niet tellen. AP NAIROBI - In Kenia zijn gisteren 34 mensen overleden, nadat ze illegaal gestookte alcohol hadden gedronken. Meer dan honderd mensen liggen nog in het ziekenhuis en gevreesd wordt dat het dodental zal oplopen. Alle slachtoffers kwamen uit twee sloppenwijken van de hoofdstad Nairobi. De politie hield een aantal mensen aan die verdacht werden van het brouwen of verspreiden van de ille gale drank, in Kenia bekend als 'changaa'. AP ZAGREB - Kroatië heeft gisteren de eerste lading ruwe olie naar Joegoslavië gestuurd. Dat verklaarde eigenaar Janaf van de Kroatische oliepijpleiding in de Adriatische Zee. Janaf sloot in 1996 een contract voor de levering van oliepro ducten aan Joegoslavië. De leveringen zijn in 1999 gestaakt wegens de internationale sancties tegen Joegoslavië na het uitbreken van de crisis in Kosovo. De gisteren verzonden olie, 10.000 ton, is afkomstig van een raffinaderij in Sisak. Het is de bedoeling dat er dit jaar nog in totaal 200.000 ton Kroatische olie aan raffinaderijen in de Servische plaatsen Pancevo en Novi Sad wordt geleverd. AP JAKARTA - De situatie in Am- bon lijkt zich te wijzigen: mos lims en christenen raken onder ling slaags. Bij botsingen tussen christelijke jongerengroepen, die tot voor kort gezamenlijk te gen de moslims streden, zijn de ze week enkele huizen in vlam men opgegaan. Ook binnen moslimgroepen doen zich ge welddadige conflicten voor. De Nederlandse pater Cees Böhm, die in het centrum van Ambon-stad woont en werkt, meldt een incident in de wijk Kudamati, in het westen van de stad. Daar raakten christelijke jongeren van de Coker-groep slaags met leden van een groep die wordt geleid door Agus Wat- timena. Ook de eenheid onder de mos lims vertoont na twee jaar bur geroorlog scheuren. De scheids lijnen zouden hier lopen tussen de autochtone Ambonese mos lims en de moslims die oor spronkelijk van elders afkom stig zijn, zoals Makassaren, Bugis en Butonezen. Verder zou de aanhang van de fanatieke Laskar Jihad, die be gin mei vanuit Java naar de Mo- lukken trok, het niet zo best meer kunnen vinden met de volgelingen die in Ambon zijn geworven. Bovendien loopt de samenwerking tussen moslim groepen van verschillende re gio's op Ambon en de naburige eilanden stroever dan voorheen. Bewoners van moslimdorpen in het noordwesten van Ambon zouden elkaar zelfs hebben aan gevallen. Een en ander doet weinig af aan het wantrouwen tussen de ver schillende religieuze kampen. Enkele christelijke meisjes in Ambon-stad raakten eerder de ze week ernstig gewond, toen ze in paniek uit een rijdend stads busje sprongen omdat de be- stuui'der een wat andere route nam dan ze verwachtten. Ze vreesden in de moslimzone van de stad terecht te komen. GPD PARIJS - Een explosie van een ondergrondse pijpleiding voor stadsverwarming heeft gisteren in Parijs zeker vier mensen het leven gekost. De ontploffing, bij Porte de Clignancourt, deed zich voor tijdens werkzaamheden. RTR/AFP JERUZALEM - Leah Rabin, weduwe van de in 1995 vermoor de Israëlische premier Yitzhak Rabin, is gisteren begraven op de nationale erebegraafplaats op de Herzl-berg in Jeruzalem. Bij de plechtigheid waren honderden genodigden aanwezig, onder wie Hillary Clinton, de vrouw van de Amerikaanse pre sident en de Duitse president Johannes Rau. Rabin overleed zondag op 72-jarige leeftijd aan longkanker. Na de moord op haar man in 1995 stapte ze uit zijn schaduw en werd een fel pleitbezorgster voor vrede. EFE/DPA/AFP (Advertentie) See Buy Drive En ook NOG I8NS een pracht van kbn aa nb ij! ding Geen wachttijden. Maar meteen compacte auto uit de nieuwe zakendoen. Het kan bij de Rover Rover familie De Ready to Drive dealer tijdens de Rover Ready to Weeks gaan door zolang de voor- Drive Weeks. Een unieke kans, raad strekt. Maar wees snel, want die geldt voor een unieke rggjni het is momenteel goed zaken- auto: de Rover 25. De meest doen bij de Rover dealer Rover 25 AUTO ACCELL Amundsenweg 33, Goes, Telefoon 0113 - 245295 GARAGE RIDA TERNEUZEN B V Mr. F.J. Haarmanweg 4, Terneuzen, Telefoon 0115 - 613690 De Rover 25 ia verknjgbaar vanaf II 28.990.- Leaseprijicn vanaf II 779,- p.mnil. excl. BTW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5