Plan voor groot park in Sluiskil PZC PZC Souvenirs van de schoolpauze Meer zeehonden in de Westerschelde Uitblijven geld voor stedelijke vernieuwing heeft weinig gevolgen Gesprek met architect over aankleding Markt biedt geen oplossing Koggeschip Doel moet pronkjuweel worden van educatief centrum 19 Terrein met fruitbomen, jeu-de-boulesbanen en trapveldje achter 't Meulengat Sint in Graauw en Koewacht Kunst-scholing voor Sassenaren Werkstraf voor slaan zonder reden Lifter krijgt voorwaardelijke boete Overtreden sluitingstijd kost geld Boete voor doorrijden na ongeval Vogelshow Kloosterzande donderdag 16 november 2000 door Joost Bosman SLUISKIL - De plannen voor een dorpspark in Sluiskil begin nen steeds vastere vormen aan te nemen. Op het stuk grond achter gemeenschapshuis 't Meulengat moet een recrea tiepark komen van zo'n vier hectare. Vorig jaar juni richtten enkele initiatiefnemers de stichting Buitenspeelmogelij kheden Sluiskil op, die tot doel had het dorpspark van de grond te krij gen. Voorzitter K. de Brauwer: „Het plan daarvoor bestond al KOEWACHT - Sinterklaas brengt op zijn rondrit door Ne derland een bezoek aan Koe- wacht en Graauw. De kinderen in Koewacht ver welkomen de Sint zondag 19 november om 14.00 uur bij café Wilton op 't Zand. Onder bege leiding van muziekvereniging EMM wordt eerst een rondgang door het dorp gemaakt. In ge meenschapcentrum De Vla schaard volgt vanaf 15.30 uur een feestelijke middag voor de jeugd. Zondag 3 december arri veert de goedheiligman met zijn knechten om 14.00 op het Ar nold Bruggemanplein in Grauw. Ook hier volgt hier eerst een rondgang samen met fanfare Nooit Gedacht. In het gemeen schapshuis krijgen de kinderen een cadeautje. Zij verzorgen voor Sinterklaas een feestelijk programma. langer, maar nog nooit had ie mand er iets concreets mee ge daan. We willen veiligheid van de kinderen met speelplaatsen combineren en een buffer creë ren tussen het wonen en de in dustrie in Sluiskil. Ook kan de Pierssenpolderstraat met een voetpad door het het park rich tingliet centrum worden ontslo ten en daar beter bij worden be trokken." Door bovendien allerlei trap veldjes en speelplaatsen voor kinderen te clusteren, denkt de stichting elders in Sluiskil ruimte te scheppen voor nieuw bouw van woningen. Architect C. van Kempe uit Ter- neuzen ontwierp voor zijn over lijden nog concepttekeningen voor het park. Dat voorziet in onder meer fruitbomen, een doolhof, een terras, rozenper ken, een trapveldje, een jeu-de- boulesbaan, een vijver, een picknickplaats en een half-pipe voorskaters. Wellicht zal ook een muziek- kiosk deel uitmaken van de plannen, maar daar zijn de mu ziekverenigingen van Sluiskil nog niet uit. Gerust hart De Brauwer benadrukt dat het park een open structuur moet krijgen. De bomen die er nu staan, worden in de plannen op genomen, maar er komt geen dicht struikgewas. ,,Je moet er 's avonds ook met een gerust hart kunnen wandelen." Hij on derstreept echter, dat het gaat om ontwerpen die nog op aller lei wijzen aangepast kunnen worden. Volgens De Brauwer bestaat er brede steun voor het dorpspark: bij politieke partij Het dorpspark moet komen tussen Hotel Sluiskil (rechts) en de achterzijde van het Meulengat. en, raadsleden, verenigingen, de dorpsraad en kerkgenootschap pen, overal gingen de handen op elkaar. De gemeente Temeuzen heeft inmiddels het stuk grond achter 't Meulengat afgestaan aan de stichting. Rest nog de financiering van het project, dat zo'n 8,5 ton zal kos ten. Een aantal bedrijven heeft al geld gestort of toegezegd dat te zullen doen, alles bij elkaar zo'n achtduizend gulden. Hoe wel de stichting dus nog wel meer fondsen moet werven, denkt De Brauwer dat dit wel zal lukken. Het heetste hang ijzer wordt volgens hem echter wie straks het onderhoud be taalt van het dorpspark. Als alles meezit, denkt De Brau wer dat in mei of juni kan wor den begonnen met de aanleg van het dorpspark. ,,We kunnen ei- foto Peter Nicolai genlijk nu al beginnen, de plan nen zijn er en het COA (Centraal orgaan opvang asielzoekers, red.) heeft al toegezegd dat er asielzoekers mogen meewer ken." Wanneer het dorpspark klaar is, durft De Brauwer niet te zeggen. vuw* vv/ui I1V.U uuii uv. IUCCX lUiluacil UIVJCL WCIVC11, UCil UCgUXlIXCIi illCL UC rtCtiliCg Vclll Mdöi Ib, UlUil JJC DiclUWtT I programma. dorpspark: bij politieke partij- Rest nog de financiering van het denkt De Brauwer dat dit wel het dorpspark. „We kunnen ei- te zeggen. door Joost Bosman nieuwing (ISV). De gemeente Temeuzen heeft in WBVT-directeur E. van Exter was die schouder- Daarom kregen we onder meer de sociale en e haar subsidie-aanvraag voor stadsvernieuwing klop vooral te danken aan de manier waarop Ter- nomische asepecten niet meer verwerkt in o: TERNEUZEN - De gemeente Temeuzen en de Woningbouwvereniging Temeuzen (WBVT) ma ken zich geen zorgen over het feit dat er voorlopig geen geld komt van de provincie voor de stedelijke vernieuwing. De provincie oordeelde dat de ingediende plan nen van Temeuzen te weinig onderbouwd zijn om in aanmerking te komen voor ruim zes miljoen gulden uit het Investeringsbudget Stedelijke Ver nieuwing (ISV). De gemeente Temeuzen heeft in haar subsidie-aanvraag voor stadsvernieuwing verzuimd voldoende duidelijk te maken hoe ze denkt te werken aan de toekomstige samenhang tussen onder meer stedenbouwkundige, sociale, economische en milieukundige aspecten in bij voorbeeld de wijken Triniteit en Lievenspolder. Opmerkelijk is dat Temeuzen vorig jaar zomer nog een landelijke prijs won voor de plannen die het Bredase stedenbouwkundige bureau Compo sitie 5 voor Triniteit heeft gemaakt. Maar volgens WBVT-directeur E. van Exter was die schouder klop vooral te danken aan de manier waarop Ter- neuzen het probleem van de overtollige woning bouw oplost. Een puur stedenbouwkundige prijs dus. Bijlage Wethouder K. van der Hoofd (VROM) erkent dat de provincie formeel gelijk heeft om het ISV-geld nog niet uit te keren. „Het ISV is voor ons ook nieuw en we zaten met een krappe bezetting. Daarom kregen we onder meer de sociale en eco nomische asepecten niet meer verwerkt in onze aanvraag naar de provincie. We hebben die als bijlage nagestuurd, maar de provincie heeft dat niet op tijd in onze rapportage kunnen verwer ken." Volgens Van der Hoofd zal dat binnenkort wel ge beuren, en krijgt Temeuzen het geld in mei of juni 2001 alsnog. De stadsvernieuwingsprojecten lo pen geen vertraging op en het renteverlies zal mi nimaal zijn, aldus de wethouder. door Joost Bosman TERNEUZEN - Er is nog' steeds geen oplossing voor de aankle dingvan de Markt in Terneuzen. Woensdag sprak de gemeente met de Axelse architect R. Antheunis, maar die meldt dat er nog geen vooruitgang is geboekt. Inhoudelijk wil geen van beide partijen op de zaak in- De aankleding van de Mai'kt leek afgelopen zomer rond, maar de uitvoering ervan werd door de gemeente aangehouden: het bleek dat de opdracht per abuis naar zowel Antheunis als deHilversumse architect. K. van Velsen was gegaan. Van Velsen was een aantal jaren geleden de ontwerper van de Markt. Antheunis toonde zich gisteren niet erg gelukkig met de uit komst van het gesprek, dat hij 'heftig' noemt. „Ik wil er inhou delijk nog niets over vertellen, want we zijn een precaire fase ingegaan. We willen nu geen ne- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R-E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl gatieve publiciteit rond de zaak", aldus de architect. Eer der maakte hij al bekend een ad vocaat in de arm te hebben ge nomen, in eerste instantie om een gesprek af te dwingen met Temeuzen. Hoewel Antheunis aanvanke lijk gebrouilleerd leek met Van Velsen (deze had kritische kant tekeningen gemaakt over het ontwerp van zijn collega), zegt hij geen conflict te willen met de Gooise architect. „Het is nu een zaak tussen de gemeente en mij en tussen de gemeente en Van Velsen." Volgens gemeentewoordvoer der D. Timmers ging het giste ren om een oriënterend gesprek met Antheunis, waarin van bei de kanten de zienswijze over de ontstane situatie op tafel is ge- legd. „Beide partijen hebben in ieder geval de intentie uitgesproken er onderling uit te willen ko men", aldus Timmers. Met Van Velsen volgt nog een gesprek, maar wanneer dat plaats vindt, is nog niet bekend. Bij het gesprek was ook iemand van het Rotterdamse bureau Kolpron aanwezig, als adviseur van de gemeente. Deze moest volgens Timmers tegenwicht bieden aan de juridisch raads man van Antheunis. Op woens dag 6 december volgt een twee de gesprek tussen Anteunis en de gemeente. Schuur brandt uit TERNEUZEN - Een schuurtje aan de Abeelstraat in Terneuzen is dinsdagavond volledig uitge brand. Door een ongelukje tij dens het knutselen vatte iets in het schuurtje vlam. De bewoner kon zich nog net op tijd uit de voeten maken. Tussen de supermarkt en het Reynaertcollege laten scholieren blikjes, snoepwikkels en boterhamzakjes slingeren. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HULST - Bewoners van de Moerschans- buurt in Hulst klagen over de troep die scholieren van het Reynaertcollege ach terlaten na de middagpauze of wanneer de school uit is. De brandgangen, straten en plantsoentjes op de route van de Golff- supermarkt aan de Poorlerslaan naar de school liggen bezaaid met boterhamzak jes, blikjes, kartonnetjes, wikkels van snoeprepen en broodresten. De bewoners hebben bij de schoolleiding al geklaagd over de troep, maar kregen geen gehoor. De omwonenden hebben hun grieven in gebracht in de laatste vergadering van wijkraad Langs de Linie. De wijkraad heeft toegezegd de vinger aan de pols te houden. Tussen de middag trekken de scholieren naar de supermarkt om daar wat snacks en drinken in te slaan. Op weg terug naar school worden de lege verpakkingen weg gegooid, tot ergernis van de omwonenden. Ruim een maand geleden heeft de ge meente, op aandringen van de bewoners, een bankje waar de scholieren zich ophielden weggehaald. Dit heeft echter niets geholpen want de pauze wordt nu in de brandgangen doorgebracht. Ook Golff-uitbater R Mol is niet bepaald tevreden met de rotzooi die scholieren achterlaten. „Ze gooien de troep vaak al weg als ze net de winkel uit zijn en wij moeten dat dan weer opruimen. Geen dankbaar werkje." Mol wil de omwonen den echter wel tegemoetkomen. „Mis schien helpt het als ik in de winkel een briefje ophang met daarop het dringende verzoek het afval in een vuilnisbak te gooien. Ik kan het proberen, maar of het zal helpen? Ik betwijfel het." Uitzoeken Plaatsvervangend rector J. Leegstraten: „Er is mij niets bekend van de klachten van omwonenden. Meestaai komt dit soort geluiden bij mij terecht, dus ik zal gaan uitzoeken waar de klacht hier intern is blijven hangen." Volgens Leegstraten zijn de leerlingen aan het begin van het schooljaar al gewezen op hun verant woordelijkheden. „In ons intern regele- ment staat beschreven dat de leerlingen rekening moeten houden met de omwo nenden in de wijk en dat ze hun troep moe ten opx'uimen. Het is wel al van september geleden dat dit reglement de deur uit is ge gaan." door Wout Bareman TERNEUZEN - De zeehonden populatie in het Schelde- stroomgebied neemt toe. Dat blijkt uit tellingen van Natuur reservaten Antwerpen-Noord. De verbeterde waterkwaliteit heeft vooral de groei van een zeehondenkolonie bij het Ver dronken Land van Saeftinge ge stimuleerd. Natuurreservaten heeft een databank voor zee hondenwaarnemingen inge steld. Volgens de gegevens leven er tussen Vlissingen en Antwer pen 150 zeehonden. Halvewege de jaren zestig nam het aantal zeehonden in het Scheldegebied snel af. Tot een paar jaar geleden werden er nauwelijks nog aangetroffen. Natuurreservaten kreeg de laat ste tijd echter bijna dagelijks meldingen binnen, afkomstig van wandelaars, die de dieren op zandplaten hadden waarge nomen. Vooral bij Zandvliet, Lillo en Doel werden regelmatig zeehonden gezien. In de databank wil Natuurre servaten nu alle waarnemingen bundelen. Woordvoerder Stefan Versweyveld: „We mogen met die opmars zeker niet op onze lauweren gaan rusten. Het feit dat de populatie groeit, vraagt extra bescherming van de schorrengebieden, de slikken en de zandplaten." Volgens hem gebeurt het xxu re gelmatig dat watertoeristen de zeehonden afschrikken als ze hun boot laten droogvallen op zandplaten. Ook jetskiërs hin deren de zeehonden. Zonnen Tijdens een bijeenkomst van gidsen van het Land van Saef tinge, een kleine maand gele den, werd de groei van het zee hondenbestand al vastgesteld. Er werd toen melding gemaakt van de aanwezigheid van min stens 2 5 zeehonden in het gebied rond Saeftinge. Maar ook in de monding van de Westerschelde, voor Breskens, worden regelmatig zeehonden gesignaleerd op de zandplaten. Ze liggen er niet, zoals vaak wordt gesuggereei'd, te zonnen, maar ze verleren er hun voedsel. SAS VAN GENT - Wethouder E. Spuesens van cultuur wil volgend jaar meer geld uitgeven aan de vorming van de Sasse burger op het gebied van kunst. Ze denkt daax-bij aan een sa menwerkingsverband met de Stichting Toonbeeld uit Ter- neuzen of de begin dit jaar opgerichte Stichting C. Ook ziet ze mogelijkheden bij de buitenschoolse opvang. De kinderen die daar worden opgevangen, zouden bijvoorbeeld kunnen deel nemen aan excux-sies. Op de begroting voor 2001 is een bedrag van 25.000 gulden gereserveerd voor activiteiten op het ge bied van kunst. MIDDELBURG - Een 27-jaxlge Middelburger kon zich niet meer herinneren zonder enige aanleiding een man te hebben geslagen. „Toen ik wakker werd, lag ik in de politiecel", ver telde hij woensdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter. Voor straf moet hij dertig uur onbetaalde arbeid ver richten. De combinatie van alcohol en drugs had hem er 20 november vorig jaar toe aangezet om een bezoeker van een cafetaria in Bx-uinisse zomaar een vuistslag in zijn gezicht te geven. De verdachte maakte die avond deel uit van een gx*oep patiënten van afkickcentnam De Reilof, die met weekendverlof waxen gestuurd. Officier van justitie G. Rip vatte de mishandeling ernstig op. Te meer omdat de Middelburger al twee keer eer der voor een geweldsdelict is veroordeeld. Rip eiste twee weken gevangenisstraf, maar politierechter G. Nomes ging op het voorstel van raadsman E. Smit in om de straf te beperken tot dertig uur dienstverlening. MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter B. Dooi'- newaard Boekhout heeft een 23-jarige man uit Dordrecht een voorwaardelijke boete van 180 gulden opgelegd. De man wei gerde zijn identiteitsbewijs aan een politieman te laten zien toen hij op 2 december 1999 liftte langs de A58 ter hoogte van Oost-Souburg. Hij liftte daar regelmatig en was zelfs een keer door een politiewagen naar de plaats van bestemming ge bracht. Omdat de man in verslaafdenopvang De Hoop in Dor drecht hard aan zichzelf werkt en hij toch al een boete kreeg omdat hij liftte op een plaats waar dat niet is toegestaan, eiste officier van justitie C. Laukens een voorwaardelijke boete. MIDDELBURG - Twee horecaondernemers uit Westkapelle moeten een boete van 300 gulden betalen omdat zij zich op 12 december 1999 niet aan de sluitingstijd hielden. Dat was het oordeel van kantonrechter B. Doorewaard Boekhout gisteren in Middelburg. In de nacht van 12 december stelden twee po litieagenten vast dat de 33-jarige eigenaar van een shoarma zaak zijn tent om 2.16 uur nog open had. Diezelfde nacht no teerden de surveillanten dat in een café van een eveneens 33- jarige man om 2.17 nog gasten aanwezig wai-en. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 41-jarige man uit Scherpenisse veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 750 gulden boete. De verdachte had 19 juni vorig jaar in Tholen gereden terwijl hij een rijverbod had. Begin maart van dit jaar was de man in Tholen door gereden, na een botsing tegen een lan taarnpaal. De politie hield hem een dag na het ongeval aan. De schade aan de paalvan 1600 gulden is inmiddels vergoed aan Delta Nutsbedrijven. door Wout Bareman HULST - Het veertiende-eeuw- se koggeschip dat begin oktober bij graafwerkzaamheden voor het Deurganckdok, de contai nerhaven op de linker Schelde- oever bij Doel werd blootge legd, moet het pronkjuweel worden van een toeristisch- educatief centrum. Internatio nale archeologen noemen de goed geconserveerde kogge een unieke vondst voor Europa. De Archeologische Dienst Waas land vindt dat het museumschip dan ook niet uit handen mag worden gegeven. Het liberale provincieraadslid Luc Maes van Oost-Vlaanderen heeft gedeputeerde Jean-Pierre Van der Meiren van Cultuur voorgesteld er alles aan te doen om de kogge uit handen te hou den van het Scheepvaartmuse um in Antwerpen, dat al belang stelling heeft getoond. „We moeten op onze hoede zijn, want op de linkeroever hebben we geen goede ervaringen met Ant werpen", zegt Maes, verwijzend naar de oprukkende industrie die de polderdorpen tot aan de grens met Zeeuws-Vlaanderen bedreigt. Maes stelt de provincieraad voor de handen ineen te slaan om de kogge voor het Waasland te redden. Hij denkt daarbij niet alleen aan financiële steun van de Vlaamse Gemeenschap, maar ook van de provincie Oost- Vlaanderen, de Intercommuna- le van het Land van Waas, de ge meenten Beveren, Sint-Gillis- Waas en Hulst, het Havenbe drijf Antwerpen, Electrabel als KLOOSTERZANDE - Vogel vereniging Zang en Kleur houdt zaterdag 18 en zondag 19 no vember de jaarlijkse tentoostel- ling in zaal Molenhof aan de Groenendijk in Kloosterzande. Vrijdag buigen zeven keur meesters van de Nederlandse bond van Vogelliefhebbers zich over de ruim 350 deelnemende vogels. Zang en Kleur neemt met 27 leden aan de expositie deel. Het publiek kan zaterdag vanaf 13.00 tot 22.00 uur de die ren bezichtigen. Zondag loopt de expositie van 10.00 tot 17.00 uur. Dan reikt voorzitter J. Dob belaar van Zang en Kleur de prijzen uit. exploitant van het kerncentra lepark bij Doel en de Euregio Scheldemond. Wethouder Paul Weemaes (on derwijs, educatie, cultuur en toerisme) van Hulst is best be reid mee te denken over de op richting van een educatief cen trum op de linkeroever. „Door de jaren heen - zeg maar de afge lopen 35 jaar - is Antwerpen steeds dichterbij gekomen. De haven rukt steeds verder op naar onze grens. Met het kogge schip als pronkstuk zou die ont wikkeling van het gebied heel mooi kunnen worden weergege ven. En zeker als de link wordt gelegd met het Land van Saef tinge zou dat ons enorm aan spreken." Plank voor plank Archeologen zijn momenteel druk bezig het koggeschip in de bouwput van het Deurganck dok veilig te stellen. Plank voor plank halen ze de middel eeu wse kogge uit elkaar. De planken worden genummerd en voor een kleine zeven jaar opgeborgen in containers met polyethyleen- glycol, dat het water in het hout moet vervangen. Op die manier voorkomen ze dat de planken worden verpulverd. De recon structie van het schip neemt vex*volgens nog eens drie jaar in beslag. De archeologen overwe gen een replica te bouwen om de aandacht voor de vondst vast te houden. Het conserveren en restaureren kost naar schatting vijf miljoen gulden. Daar komen de kosten van een educatief centrum nog bij. De Vlaamse minister Johan Sauwens van Monumentenzorg is bereid daarvoor in de buidel te tasten. (Advertentie) Vanavond extra koopavond tot 21.00 uur Tel.: 0115-436300 Plein 9, 4543 BH Zaamslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49