Telescoop kan op de arm rusten NU OVERAL TE KOOP Ingenieurs hebben beroepscode nodig PZC Hersenen van apen besturen robotarm Lichtgewichtinstrument is sterker dan flinke verrekijker 13 Fruit groeit beter onder kleilaag Chocola even verslavend als alcohol Meer rendement bekergoudsbloem Melkzuur halveert salmonella postzegels - L donderdag 16 november 2( )00 Peter Wise toont de door hem ontworpen evolutiontelescoop. foto Alan Chandler KEARNEYSVILLE - Boom- en wijngaarden zouden er in de toekomst spookachtig uit kunnen zien, met fruitbomen en wijnranken bedekt met een witte laag, een speciale kleisoort Deze coating beschermt de vruchten tegen ziekten en plagen, waardoor de boer minder moet spuiten. De nieuwe methode is ontwikkeld door medewerkers van het proefstation voor de fruitteelt in Kearneysville, West-Virginia. De bescherming door de kleilaag levert grotere appels op. Pe ren reageren anders: de bomen leveren twee maal zoveel vruchten zonder verlies in grootte. De kaoline houdt de infra rode en ultraviolette zonnestralen tegen, waardoor de boom koel blijft en het fruit geen schade oploopt bij te felle zon. In gematigder regio's zoals in Nederland beschermt de kleilaag juist tegen late nachtvorst. Het fruit, maar ook in rijen geteel de groenten, blijven langer levensvatbaar. Nadeel is dat de kleifilm afspoelt bij zware regenval en na een zware bui op nieuw moet worden aangebracht.Maar de klei is onschadelijk is voor het milieu. In Amerika is het kleiproduct al verkrijg baar. Vanaf volgend jaar in Europa. GPD MADRID - Verslaving aan chocolade berust op een bestand deel dat ook in alcohol zit. Een Spaanse onderzoeker in Ma drid vond in cacao en chocoladerepen een groep alkaloïden die bij chemici bekend staan als tetrahydro-beta-carbolines. „Deze chemische stoffen zijn in eerder onderzoek in verband gebracht met alcoholisme", zegt Tomas Herraiz. Elke gram chocola bevat tot zeven microgram van deze stof fen. Hoe meer cacao is gebruikt, hoe meer van deze stoffen worden gevonden in een reep. Overigens komen de bestand delen ook voor in niet verslavende voedingsmiddelen. „De ge vonden stoffen werken alleen verslavend voor 'chocoholici' in combinatie met andere bestanddelen in chocola, zoals cafeïne en magnesium. Ook speelt het samengaan met suiker, vetten en smaakstoffen een rol", zegt Herraiz. GPD WAGENINGEN - Door veredeling kan het oliegehalte van de bekergoudsbloem met dertig procent worden opgeschroefd. Samen met een hogere productie per hectare wordt het een aantrekkelijk gewas voor boeren. Dat blijkt uit het proef schrift van Lysbeth Hof die op dit onderwerp promoveerde aan de Wageningen Universiteit De lucratieve olie van de oranje bloeiende goudsbekerbloem is geschikt als industriële grondstof voor smeermiddelen, schuimplastics en geur- en smaakstoffen. Probleem is voor alsnog dat de plant vroegtijdig zijn zaden wegschiet. Hier door is de oogst soms maar de helft van wat eerst aanwezig was op het land. Veredeling op het langer vasthouden van het zaad is niet mogelijk. Wel heeft ze de opbrengst van de gouds bloem weten te verhogen van 250 naar 500 kilo per hectare. De teelt wordt rendabel bij minimaal 600 kilo. GPD DEN HAAG - Toevoeging van melkzuur aan het drinkwater van slachtkuikens halveert de besmetting met Salmonella van de jonge hanen. Zo blijkt uit een studie van het Ameri kaanse ministerie van landbouw in Texas. Vooral de keelkrop en de slokdarm staan bloot aan bacteriële besmetting, aldus microbioloog Allen Byrd. Acht tot tien uur voor de slacht krijgen de dieren niets meer te eten, zodat de maag tijdig leeg is. In de tussentij d gaan de kui kens wel op zoek naar iets eetbaars en pikken alles op van de grond. Op die manier krijgen ze veel bacteriën binnen. Door twee eetlepels melkzuur toe te voegen aan vijf liter drinkwa ter komt er 45 procent minder Salmonella terecht in het maagdarmstelsel als bij gewoon kraanwater. GPD Hoor Ben Apeldoorn BURBIDGE - Een lichtge wichttelescoop die op je schou der rust en waarmee je allerlei aardse objecten veel helderder, scherper en duidelijker 'dich terbij' kunt halen dan zelfs met een flinke verrekijker. Hij is ook heel goed voor objecten aan de hemel te gebruiken, maar ge zien de daarvoor meestal vereis te sterkere vergrotingen bij voorkeur niet vanaf de schouder maar vanaf een stevig statief. „Geen kleurschifting, een bij zonder vlak beeldveld, een bui tengewoon helder beeld door de grote lichtopbrengst, een laag gewicht voor zijn spiegeldiame- ter, bijzonder handzaam en ook nog een heel apart ontwerp, want het oog wil ook wat," noemt de Engelse onderzoeker Peter Wise als de meest in het oog lopende eigenschappen van de door hem ontwikkelde 'Evo- lution'-telescoop. Wise is als optisch specialist en hoofdontwerper verbonden aan de afdeling Optische Instru menten van de firma Cape In struments, gevestigd in de I plaats Burbidge, Leicestershire. Afgelopen zomer liet hij al twee prototypes van de Evolutionte lescoop testen door ter zake des kundigen die de telescoop als 'bijzonder goed bruikbaar voor tal van doeleinden' omschreven. In september ging de productie, zij het nog op bescheiden schaal, van start en nu zijn enkele tien tallen telescopen in gebruik bij vogelspotters, de Engelse kust wacht, enkele sportjournalisten en een aantal amateurastrono men. „Als verwoed vogelspotter wa ren de beperkte mogelijkheden van de voorhanden zijnde ver rekijkers en telescoopjes me al jaren een doorn in het oog," al dus Wise. „Een gewone verre kijker, een binoculair van 8x50, dus met een vergroting van achtmaal en lenzen van 5 0 milli meter in doorsnede, is wel hand zaam, maar je kunt er vogels al leen van betrekkelijk dichtbij mee identificeren. Bovendien zijn ook de wat duurdere kijker types toch nog behept met beeldfouten zoals kleurschif ting, omdat niet alle golflengten door Jan-Hendrik Bakker DEN HAAG - Lezers van Maar ten Toonder wisten het al: de wetenschap kent twee prototy pen van geleerden. Er zijn de Przlwytzkofski's, de denkers en onderzoekers, de vorsers van waarheid en wezen, en er zijn de Sickbocks. Die laatste geleer den zijn de doeners, de knutse laars, de makers. Typerend voor Toonders wereldbeeld is dat hij Sickbock afschildert als een kwaadaardig, heerszuchtig personage. Het is duidelijk dat Toonder het niet zo op techniek begrepen heeft. Techniek be dreigt ons in ons eenvoudig menselijk geluk. Maarten Toonder is niet de eni ge die zo denkt. Ondertussen profiteren wij wel allemaal van de gemakken die technologie heeft gebracht. „Techniek maakt niet gelukki ger", zegt ir. Kees de Jong, „maar het leven is er wel com fortabeler door geworden." De Jong is voorzitter van de afde ling Filosofie en Techniek, een groep ingenieurs binnen het Ko ninklijk Instituut van Ingeni eurs. Als neerslag van hun den ken over aard en wezen van hun werk is onlangs een bundel be schouwingen verschenen met de titel: 'Hebben ingenieurs nog meer te vertellen?' Sickbock of Pzlwytzkofski, geen van beide stereotyperin gen laten ingenieurs zich graag opdringen. Ir. drs. Hans Haaks- ma, ingenieur en filosoof, meent wel dat de techniek in elk geval een bron van conflict is: tech niek botst met onze traditionele waarden. Tegelijk kan zij die op den duur drastisch veranderen. Het KIvI zetelt in een statig ge bouw in Den Haag. Binnen dit instituut bestaat de afdeling Fi losofie en Techniek al een jaar of elf. Met de publicatie van 'Heb ben ingenieurs nog meer te ver tellen?' treden zij voor het eerst naar buiten. Maar de behoefte aan reflectie bestond intern al veel langer. „Binnen het KIvI leefde de wens om te praten over vragen die zich voordoen in ons vak", zegt voorzitter De Jong. „Veel inge nieurs worden dagelijks gecon fronteerd met maatschappelij ke waarden, zoals de kwestie van het milieu en de ethiek. Hoe ver mag je gaan als je weet dat je werk misbruikt kan worden. Wat moet je doen als je weet dat van het licht in hetzelfde brand- vlak terechtkomen." „Bij wat sterkere vergrotingen, pakweg twintig- of dertigmaal, en grotere lenzen, bijvoorbeeld 80 of 100 millimeter, ben je aan gewezen op zware binoculairs of telescopen met enkelvoudige lenzen waarvan je armen tijdens het observeren al na tien minu ten pijn beginnen te doen." „Om dat te voorkomen moet je ze plaatsen op een zwaar, want zoveel mogelijk trillingvrij sta tief en dat betekent dan weer dat je behalve zo'n kijker ook nog een statief van minstens een kilo of acht moet meezeulen. Voor veel vogelspotters die ik ken was de lol er dan ook gauw van af." Het optisch systeem van deze bij een technisch proces het mi lieu onaanvaarbaar vervuild wordt?" Het ontwerp van een duidelijke beroepscode voor in genieurs is een van de eerste za ken die eigenlijk geregeld zou moeten worden. Kees de Jong: „Het zou goed zijn als het KIvI daar eens over na ging denken. Door de interna tionalisering en de enorme eco nomische belangen die daarmee gemoeid zijn, komen ingenieurs bij gewetensconflicten onder steeds hogere druk te staan. Je zou kunnen afspreken dat er een meldpunt komt waar een inge nieur terecht kan als hij ge dwongen wordt mee te werken aan zaken die naar zijn mening ethisch niet door de beugel kun nen. Er zou ook wettelijke be scherming moeten komen, waardoor hij gevrijwaard is van ontslag." Communicatie „Het slechte imago van de tech niek bij cultuurpessimisten is ook een communicatiepro bleem", meent ir. De Jong. „Veel mensen die erover schrijven zouden beter op de hoogte moe 'telescoop uit het vuistje' be staat uit een a-sferische spiegel (waarvan het holle spiegelop- pervlak niet sferisch, dat wil zeggen: volgens een deel van een zuivere cirkel, geslepen is) aan de achterzijde van de telescoop buis. Voor in die buis is een als het ware naar de vorm van de a- sferische spiegel 'toegeslepen' correctieplaat geplaatst, in het midden waarvan een zogeheten dakkantprisma is bevestigd. Het licht van een object valt via de correctieplaat op de spiegel die het terugkaatst naar het prisma. Dat zorgt ervoor dat de lichtbundel onder een hoek van 90 graden naar opzij tot buiten de telescoopbuis wordt afgebo gen. Daar wordt het door een kleiner dakkantprisma nog eens ten zijn van de technische de tails. Daar ligt voor mij het be langrijkste probleem." „In plaats van er voetstoots van uit te gaan dat techniek en mi lieu a priori vijandig zijn, is het veel nuttiger om de keten van een technisch proces schakel voor schakel na te lopen. Zo kan je zien waar er ingegrepen moet worden om de milieuschade te minimaliseren." Een ander punt is de politieke beladenheid van de milieudis cussie. Bezorgdheid om de ge varen van kernenergie en het vraagstuk van het afval hebben de laatste jaren gedomineerd. Kees de Jong: „Dat is gedeelte lijk terecht. Bij Tsjernobyl is in één keer duidelijk geworden wat de risico's zijn. Ondertussen hebben maar weinig mensen oog voor de sluipende ramp die zich in Siberië aan het voltrek ken is. Een enorm natuurgebied wordt daar langzaam vergiftigd door weglekkende olie." GPD Hebben ingenieurs nog meer te vertellen? (redactie: ir. J. van Gijn en prof. Dr. J. Eekels C. Eng.) is verschenen bij Damon. Prijs: f29,50. onder dezelfde hoek afgebogen naar de plaats waar het ontwor pen 'flat-field'beeld via een oculair ('ooglens', bestaande uit enkele kleine lensjes) met één oog kan worden bekeken. Wise bouwde dit optische sys teem in een behuizing die be staat uit een mengsel van kool stof en fiberglas: vederlicht maar oersterk. „Zowel de correctieplaat als de spiegel hebben een diameter van twaalf centimeter," zegt Wise. „Dat verzamelt meer dan tweemaal zoveel licht als een zware spotscoop met lenzen van 80 millimeter middellijn. Toch is de Evolutiontelescoop maar 1,7 kilogram zwaar. Bij vergro tingen tot ongeveer 30 maal kan de telescoopbuis rusten op de België sluit 20 november het jaar 2000 af met het tweede velletje Een reis door de 20e eeuw in 80 zegels en met de traditionele zegel Kerstmis en Nieuwjaar. The ma's van de reis zijn deze keer Oorlog Vrede en Kunst. Ook nu bestaat het velletje uit twintig zegels van 17 Bef./- 0,42 euro en ook nu, net als op de zegels van het eerste velle tje, wordt bijzonder veel in beeld gebracht. De eerste tien zegels zijn gewijd aan het IJzerfront (aan de IJzer werd de Duitse opmars in WO I tot staan gebracht), de concen tratiekampen, de eerste atoombom (op Hiroshima), Yalta (met Roosevelt, Chur chill en Stalin), de VN, deko lonisatie, Vietnam, de val van de Berlijnse Muur en de vre desbewegingen. Kunstenaars Op de andere tien zegels we reldberoemde kunstenaars: de Belgische schilder René Magritte (1898-1967), de Zwitserse architect Le Corbu- sier (1887-1965), de Duitse auteur Bertolt Brecht (1898-1956), de Ierse schrij ver James Joyce (1882-1941), de Belgische choreografe An ne Teresa Keersmaeker (geb. 1960), de Hongaarse compo nist en pianist Béla Bartók (1881-1945), de Amerikaanse beeldend kunstenaar Andy Warhol (1930-1987), de Griekse operazangeres Maria Calles (1923-1977), de Britse beeldhouwer Henry Moore (1898-1986), de Belgische jazzmusicus Toots Thiele- mans(geb. 1922) en de Ameri kaanse jazzmusicus Charlie Parker (1920-1955). schouder zonder dat het beeld onderhevig is aan storende be wegingen van het menselijk li chaam." Wise beklemtoont dat zijn Evo lutiontelescoop ook uitstekend geschikt is voor astronomische waarnemingen. Bij 30-malige vergroting reeds kan men de sterrenhemel in al haar pracht en praal bekijken maar wie de tails op de maan of de planeten met de Evolutiontelescoop wil zien, is aangewezen op nog ster kere vergrotingen. „Sterkere vergrotingen van bijvoorbeeld 100 of 180 maal zijn mogelijk door oculairen te gebruiken met kortere brandpuntsafstanden," legt Wise uit. „Die zijn uit voor raad leverbaar. Maar dan moet de telescoop zonder meer op een Denemarken heeft 8 novem ber zijn uitgiftejaar al afge rond. Dat gebeurde met de vierde en laatste serie die in het teken staat van de twintig ste eeuw. Evenals bij de voor gaande drie series zijn ook nu de thema's: de voorpagina van een krant, een krantenkarika tuur, Deense film en commu nicatie. Afgebeeld worden de voorpa gina van de Berlingske Tiden- de van 3 oktober 1972 met de uitslag van het referendum over de toetreding tot de toen malige EEG (4,00 kr,), een ka- rakatuur uit 1969 over de jeugdrevolte (4,50 kr.), een poster van de film Olsen Ban den uit 1968 (5,25 kr.) en inter net, 1999 (5,50 kr.). 1968 DANMARK 5.25 stevig statief worden geplaatst. Zou je hem bij dergelijke ver grotingen vanaf de schouderge bruiken, dan zou je eigen hart slag al storend worden Daar is dan ook in voorzien: de Evolu tiontelescoop is standaard uit gerust met een universele sta tiefadapter. Wie de Evolutiontelescoop wil aanschaffen moet flink in de buidel tasten. Volgens Wise is de prijs ƒ2.900,- inclusief stan daardoculair (vergroting 30X) en beschermfoedraal. Wie méér vergrotingen wil én de bij deze telescoop behorende 'flat- field'camera, moet toch al gauw ƒ4.500,- neertellen. GPD Info: www.evolutiontelescope- .com; tel: 0044-1455.848417 Lubbers is nog niet benoemd tot hoge commissaris van de United Nations Commissio ner for Refugees (UNHCR), of de Verenigde Naties geven drie zegels en drie velletjes uit (9 november) onder de titel Respect voor vluchtelingen (grapje). Op de velletjes en de zegels die ook deel uitmaken van de velletjes groepen vluchtelingen. Waarden en oplagen van de zegels: 0,80 Zw. fr. (400.00 stuks), 33 dollarcent (540.000) en 7 Os./0,51 euro (530.000); van de velletjes: 1,80 Zw. fr. (215.000), 1 dollar (225.000) en 25,00 Os./l,82 euro (273.000). UNITED NATIONS Stempelnieuws Dit weekeinde (17 tot en met 19 november) wordt in Oslo de jaarlijkse nationale postze geltentoonstelling gehouden. Ter gelegenheid daarvan is door PTT Post een bijzonder stempel gebruikt met daarin een vissersboot, die wordt gevolgd door een vlucht meeuwen en twee vissen. Cor respondentie kan tot 31 de cember worden gestuurd naar: PTT Post Collect Club, Postbus 30051, 9700 RN Gro ningen. Op de (gefrankeerde) omslag vermelden: Exhibition Oslo 2000. Ook ter gelegenheid van de in- ternationale postzegelten toonstelling in Monaco (1 tot en met 3 december) gebruikt PTT Post een bijzonder stem pel. Daarin een speelbord met fiches en een plezierjacht. Correspondentie kan tot 31 december naar Groningen worden gestuurd. Op de omslag vermelden: Mo naco 2000. door Henk Hellema DEN HAAG - Amerikaanse on derzoekers zijn erin geslaagd om een robotarm iets te laten pakken via hersensignalen van apen. En niet alleen een robot arm in hun eigen laboratorium op de Duke Universiteit in Noord-Carolina, maar ook, via Internet, in een laboratorium bijna duizend kilometer daar vandaan. De resultaten van het onderzoek zijn verschenen in Nature. De onderzoekers plaatsten 32 tot 96 elektrodes, elk dunner dan een menselijke haar, in vijf gebieden van de hersenschors van twee Zuid-Amerikaanse nachtapen. Daarmee waren ze in staat de elektrische signalen van individuele hersencellen vast te leggen, die de apen ge bruiken om met een arm een stukje voedsel te pakken. Daar naast ontwikkelden de Ameri kanen computerprogramma's, gebaseerd op wiskundige me thoden - een zogenoemde inter face - om de hersensignalen om te zetten in signalen voor de in ductie van robotbewegingen. Interface Wanneer een aap iets pakte, bleek het mogelijk om - op basis van de hersensignalen van het d i er - via de interface tegelij ker- tijd ook een robotarm de pakbe- wegingen te laten maken. Deze arm-pak-signalen bleken ook via Internet overgebracht te kunnen worden. Volgens de on derzoekers zou een dergelijke hersen-interface in de toekomst zinvol kunnen zijn voor mensen met een prothese. Signalen in de hersenen om bewegingen in gang te zetten, zouden via de in terface omgezet kunnen worden in bewegingen van de prothese. GPD Professor Sickbock in de strip Tom Poes in het land van de blikken mannen. tekening Maarten Toonder van twintig stuks. (Advertentie) Op de kerstzegel die eveneens 20 november verschijnt staat een postbode die kerstkaarten rondbrengt, een tekening van een geestelijk gehandicapte. Voor het ontwerpen van de kerstzegel 2000 had De Post mentaal gehandicapten (die in instellingen verblijven) ge vraagd hoe ze tegen de einde jaarsdagen aankijken en om hun gevoelens aan papier toe te vertrouwen. Er kwamen 2337 inzendingen binnen. De zegel van 17 Bef./0,42 euro zit in velletjes van twintig stuks. Verder werden uitgegeven: een postkaart (CP31) met een groter deel van de voorpagina van de Berlinske Tidende (5,00 kr.), een presentatiepak (SM40, 19,25 kr.), een boekje met twee mini velletjes Deense film met de vier filmzegels uit de series (MH7, 45,50 kr.), twee boekjes met 10 x 4,00 kr.-zegels en lOx 5,25 kr.-ze- gels (SI 10/40,00 kr. en Sl 11/52,50 kr.) en een velletje met alle zestien zegels 20e eeuw (SMA1, 88,75 kr.) iiIVühc ïii>r:ii>c inarkil.l 2.045.000 1 gl.047.mw V Ëa 1028.329 !'f>' 1972 DANMARK 400 1969 DANMARK 4.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45