Crisis bonden en gemeente loopt op Kinderka Gezocht mer (3 Plan hemelhoge koeltoren verontrust Reimerswaal giro: 236700 'n beetje huur voor 'n verre buur s20 Acht gewonden bij twee ongelukken Vierenhalf jaar cel voor bemiddelaar cocaïnetransporten Drankrijder bestraft voor brokkenrit Steun voor opschorten overleg donderdag 16 november 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het conflict tus sen de ambtenarenbonden en de gemeente Schouwen-Duive- land is woensdag verder ver hard. De leden van de Abvakabo FNV/Novon en CFO hebben unaniem hun steun uitgespro ken voor het besluit van hun bondsbestuurders het overleg met de werkgever op te schor ten. Dat gebeurde tijdens een drukbezochte bijeenkomst in het gemeentehuis. De bonden zijn 'uitermate onte vreden' over de wijze waarop het dagelijks gemeentebestuur en het managementteam tot dusver zijn omgesprongen met de ambtelijke reorganisatie. Volgens regiobestuurder P. Ma- rijnissen van de Abvakabo is doelbewust voorbijgegaan aan de rechtspositieregeling, waar in staat vastgelegd hoe het func tioneren van overheidsperso neel moet worden beoordeeld. Op grond van dat systeem kan ook worden nagegaan of de be oordeling objectief is verlopen. De bonden eisen nu dat de werk gever erkent dat onzorgvuldig te werk is gegaan en dat het ver dere traj eet volgens de gangbare regels wordt uitgevoerd. Marij- nissen wijst op het schriftelijke antwoord van interim-gemeen tesecretaris G. van Hofwegen aan de ondernemingsraad (OR). In die brief stelt de crisismana ger dat de regeling op de indivi dueel gevoerde gesprekken met een tiental gepasseerde ambte naren 'niet van toepassing' is, omdat de werkgever nauwelijks meer heeft gedaan dan 'zijn ge voelens' kenbaar maken aan de betreffende medewerkers over hun functioneren. Die aanpak gaat naar mening van de bon den alle perken te buiten. ,,Er gaan vaker dingen fout bij reor ganisatieprocessen. Maar wat er hier gebeurt, heb ik nog niet eerder meegemaakt. Het is toch van de zotten dat je bij een ge meente komt en eerst moet uit leggen wat de regels zijn", aldus Marijnissen. Ook de OR heeft in een eerder stadium al laten weten de ge volgde handelwijze af te keu ren. De verwachting is dat de ondernemingsraad in haar ver gadering volgende week nega tief zal adviseren over het reorganisatieplan van burge meester en wethouders. Het col- door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Bij een on geval op de N254 (Sloeweg) ter hoogte van Heinkenszand zijn woensdag aan het begin van de avond drie mensen gewond ge raakt. Een van de slachtoffers raakte bekneld en moest door de brandweer uit de wagen worden bevrijd. Rond zeven uur kwamen twee auto's met elkaar in botsing even na het viaduct over de A58 richting 's-Heerenhoek. Twee bestuurders en één inzittende raakten hierbij gewond. Aan het eind van de middag was nauwelijks een kilometer ver derop ook een ernstig ongeval gebeurd. Op de Nieuwe Rijks weg stond rond kwart over vijf een auto te wachten om linksaf te slaan. Een achterkomende wagen had de auto te laat in de gaten en reed met forse snelheid achterop. De twee inzittenden van de voorste auto raakten be kneld, zodat ook daar de brand weer in actie moest komen om hen te bevrijden. In de andere wagen zaten drie mensen. Alle vijf betrokkenen liepen lichte verwondingen op. lege is gerechtigd dat standpunt naast zich neer te leggen en ge woon verder te gaan op de inge slagen weg. OR-voorzitter P. van Santé sluit allerminst uit dat het conflict dan wordt voor gelegd aan de Ondernemings kamer van de rechtbank in Am sterdam. De bonden zouden een dergelij ke stellingname van de OR toe juichen, zei Marijnissen giste ren. „Dat maakt het front tegen •dit soort praktijken alleen maar sterker. Wij hebben op zich geen bezwaar tegen een personeels reductie, mits er goede waar borgen aan worden verbonden voor de medewerkers die het aangaat. Ook hebben wij geen moeite met het controleren van de kwaliteit van een ambtenaar. Dat is op z'n tijd heel gezond. Maar ook in dat geval geldt dat er landelijk afspraken zijn ge maakt over hoe je daar mee om gaat. Eén ding is zeker, dat is niet de manier van de gemeente Schouwen-D uiveland. Gemeenteraad OR en de bonden hebben de in druk dat de gemeenteraad niet volledig op de hoogte is gesteld van de gang van zaken tot dus ver. Wrang is naar mening van Van Santé dat weinig fracties belang schijnen te hechten aan het definitieve standpunt van de OR en het Georganiseerd Overleg. De raad kan daarover vóór haar reguliere vergadering op 30 no vember een brief verwachten, aldus Marijnissen. „Als er dan nog niet wordt ge luisterd, zullen we ons samen met de leden beraden op wat verder te doen staat.De bonds- bestuurder denkt in dat geval in eerste instantie aan een werk onderbreking. De bijeenkomst gisterochtend in het gemeente huis werd gedaan in eigen tijd. Van Hofwegen had de perso neelsleden op het laatste mo ment verplicht tot uitklokken. Marijnissen: „Een flauw prikje, maar het zegt veel over de wijze waarop men hier momenteel met elkaar omgaat." Het Schelde-Rijnkanaal met rechts de koeltorens van het kernenergiepark Doel en links de che mische fabrieken van BASF, waarbij de reuzenkoeltoren moet komen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KRUININGEN - De plannen voor de bouw van een warm- te-krachtinstallatie op het terrein van chemieconcern BASF in Antwerpen, wekken onrust in Zeeland. De instal latie omvat een koeltoren die zo'n 150 meter hoog kan wor den. Een enorme horizonver vuiling, aldus de gemeente Reimerswaal, die momenteel bezig is de omliggende ge meenten te mobiliseren. Ook de provincie is verontrust over de plannen. De warmte-krachtinstallatie is een project van het Belgi sche energiebedrijf Electrabel en het Duitse RWE Energie AG. Het gaat om een centrale die wordt gestookt op aard gas. Daardoor wordt stoom en elektriciteit opgewekt, waar van BASF uiteraard de be langrijkste afnemer wordt. De centrale, die een investering van ongeveer 650 miljoen gul den vergt, krijgt een capaci teit van 800 megawatt. De bouw ervan duurt ongeveer twee jaar. Onderdeel van de installatie is een koeltoren. Uit de milieu effectrapportage (MER) die is opgesteld, blijkt dat de toren tussen de 110 en 151 meter hoog wordt en de breedte op de grond tussen de 80 en 100 meter. Ter vergelijking: de koeltorens bij Doel zijn onge veer honderd meter hoog, de veel smallere Sardijntoren in Vlissingen tachtig meter. De gemeente Reimerswaal heeft grote bezwaren tegen de plannen. Volgens ambtenaar D. Visser is een koeltoren van 150 meter hoog bij BASF in grote delen van Midden-Zee land zichtbaar en wordt de horizon ingrijpend (verder) aangetast. Een dezer dagen stuurt Reimerswaal een brief naar de gemeenten Goes, Ka- pelle, Borsele en Tholen, met de oproep gezamenlijk actie te ondernemen. „Als je alleen ageert, heb je weinig kans van slagen", aldus Visser. Damppluim Reimerswaal voelt zich ge steund door de MER. Daarin staat dat de koeltoren welis waar onderdeel wordt van een industriële omgeving, maar door de extreme hoogte - ver sterkt door de permanente damppluim die erboven hangt - toch een 'storend element' wordt. Bezien vanuit de rich ting Zeeland en Noord-Bra bant is die verstoring volgens de MER zelfs 'significant'. Ook de provincie is bepaald ongelukkig met een mega- koeltoren net over de grens. Zij is van mening dat er goede alternatieven voor zijn, in de vorm van zogeheten aerocon- densors. Een voorziening van enkele tientallen meters hoog zou dan volstaan. BASF voelt daar om technische redenen echter weinig voor: de damp pluim zou dan op te lage hoog te vrijkomen. „Naar ons idee valt dat wel mee", zegt L. Ver meulen van de provincie.,Wij willen daarom weten wat die technische barrières precies inhouden." Behalve de horizonvervuiling blijven de grensoverschrij dende gevolgen van de warm te-krachtinstallatie volgend de MER beperkt. Wel is het ef fect van de stikstofoxiden in de rookgassen 'niet verwaar loosbaar': de richtwaarden die in Nederland op dat ge bied gelden, worden bereikt. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Middelburg moet vierenhalf jaar de cel in, omdat hij als bemiddelaar een belang rijke rol speelde bij een fors aan tal cocaïnetransporten vanuit Suriname en Aruba naar Ne derland. De Middelburgse rechtbank achtte woensdag te vens bewezen dat de man mis bruik heeft gemaakt van men sen uit de Zeeuwse drugsscene, die als koeriers voor hem optra den door bolletjes cocaïne te slikken. De verslaafden vormden een ge makkelijke prooi, omdat ze af hankelijk zijn van de drugs en te kampen hadden met financiële problemen. Bij terugkeer in Nederland werden de bolletjes slikkers, die hun leven riskeer den, vervoerd naar een zogehe ten 'poepadres' in Rotterdam. Ze slikten ongeveer honderd bolletjes per keer. Elk bolletje bevatte vijf tot acht gram cocaï ne. De cocaïnetransporten von-i den sinds 1997 plaats. Zo'n tachtig reisjes werden door Zeeuwse koeriers gemaakt. Een aanzienlijk deel van de hard drugs is op de markt terechtge komen. De totale straatwaarde van de coke wordt geschat op zeven miljoen gulden. Bij een inval op 10 mei van dit jaar in de woning in Rotterdam werden wapens en harddrugs aangetroffen. Het spoor leidde vervolgens naar een reisbureau in Amsterdam, waar de drugs koeriers stonden geregistreerd'. In het vonnis werd erop gewezen dat de Middelburger er zelf fi nancieel beter van is geworden. Officier van justitie F. van Es eiste twee weken geleden zes jaar cel. Een van de koeriers, een 24-jari- ge vrouw uit Nieuwegein, werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte de koerier, die toen in Vlissingen verbleef, verant woordelijk voor zes cocaïne transporten. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 47-jarige man uit Goes werd woensdag door de Middelburgse politie rechter G. Nomes voor de keuze gesteld: twee weken gevange nisstraf of onbetaald werken. De Goesenaar had even bedenk tijd nodig, want dit had hij niet verwacht. „Dan neem ik wel twee weken vrij om te werken", gaf hij tenslotte te kennen. De politierechter veroordeelde gisteren de man voor dronken rijden geheel overeenkomstig de richtlijnen tot een j aar rijont zegging en veertig uur werk straf. De verdachte zat met een score van 1210 microgram, ruim vijf keer boven de limiet, in de hoogste categorie. De automo bilist was op 11 juli dit jaar in Goes tegen twee geparkeerde auto's gereden. Hij gaf toe een stevige drinker te zijn. „Het is altijd hetzelfde. Relatieproble men en dan ga je drinken, de he le nacht door. Maar ik voelde me nog goed genoeg om te rijden." Volgens de verdachte had de po litie er versteld van gestaan dat hij nog zo recht kon lopen. „Dan duidt het erop dat u alcohol ge wend bent. Dit is bijna een re cord.", reageerde officier van justitie G. Rip. Ook de politierechter maakte zich zorgen over het drankge bruik. Zelf vond de Goesenaar dat hij ondanks alles adequaat had gehandeld door briefjes tussen de ruitenwissers van de beschadigde auto's te steken. „Als dit nog een keer gebeurt, dan mogen ze me afschieten", verzekerde hij. Nomes gaf hem niettemin het advies om profes sionele hulp te zoeken voor zijn alcoholprobleem. De uitspraak was conform de eis. Dialyse, je zit er altijd aan vast. Want ook de dagen dat je niet aan het dialyseapparaat vastzit, ben je er toch mee bezig. Je leven is er volledig op ingericht, alles moet er voor wijken. De Nierstichting wil nierpatiënten zoveel mogelijk helpen en bijstaan. Dat kost geld, veel geld. Bel voor meer informatie 0800-222 40 07 of stort uw bijdrage op giro 88.000. Hartelijk dank. NIERSTICHTING r ALS HET JE OVERKOMT, ZIJN WE ER. v! 80 huizen voor alleenstaande moeders in de krottenwijken van Mexico. H O m e PI a n Meer informatie? Bel 076-573 67 36 of stuur een briefje naar HomePlan postbus 6849,4802 HV Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42