Weren intensieve veehouders lastig PZC Hulptransport Oekraïne bevat zelfs ingerichte ambulance Producten gemeente worden duurder PZC Schouwen trekt geld uit voor deelname aan jeugdmonitor 19 Provincie niet op één lijn met gemeente Bevelander is rijbewijs kwijt Boete voor doorrijden na ongeval Werkstraf voor slaan zonder reden Vlissingse betrapt bij diefstal Lifter krijgt voorwaardelijke boete Overtreden sluitingstijd beboet Auto gestolen Overlast op stranden Veere toegenomen na vroeg sluiten paviljoens Speelplaats aan Capelweg in Renesse donderdag 16 november 2000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen is te gen uitbreiding van intensieve veehouderij op het eiland, maar wil wel kleinschalige veehoude rijen ter wille zijn. Dat wil de gemeente regelen via een be stemmingsplanherziening. Struikelblok wat dat betreft is echter het feit dat de provincie een andere definitie van inten sieve veehouderij hanteert dan de gemeente. De provincie legt in haar defini tie van intensieve veehouderij een koppeling tussen het vee houderijbedrijf en de aanwen ding van de mest die het vee pro duceert. Of de dieren nu wel of niet buiten kunnen grazen is in de visie van de provincie niet es sentieel, als de veehouder in kwestie maar voldoende cul tuurgrond heeft waar hij de mest op kwijt kan. Volgens de gemeente Schouwen-Duive- land schuilt in de koppeling met de mestaanwending het gevaar dat grootschalige intensieve veehouderij als grondgebonden kan worden aangemerkt. Als de gemeente via aanscher ping van de bestemmingsplan nen buitengebied een dam opwerpt tegen intensieve veehouderij, zou ze daarmee volgens de definitie van de pro vincie ook kleinschaliger vee houderijen - die hun vee buiten laten grazen en daarmee grond gebonden zijn - dwars zitten en die kant wil Schouwen niet op. MIDDELBURG - Een dronke- mansrit van een 32-jarige inwo ner van 's-Heerenhoek is deze zomer finaal uit de hand gelo pen. Behalve het veroorzaken van een botsing in dronken toe stand, werd de verdachte woensdag door justitie in Mid delburg ook poging tot diefstal van twee auto's verweten. Het kwam hem te staan op een jaar rijontzegging en een werkstraf van veertig uur. De delicten wa ren toe te schrijven aan overma tig drankgebruik. De gemeente wil grootschalige intensieve veehouderijen we ren, maar kleinschalige veehou derijen behouden en een goed toekomstperspectief bieden. De gemeente staat een andere definitie van intensieve veehou derij voor en daarbij speelt het begrip weidegang een cruciale rol. Weidegang is in de ogen van de gemeente alleen weidegang als het vee dagelijks gedurende een groot deel van het jaar bui ten kan lopen en daar hun kostje bij elkaar kan scharrelen Dat zie je alleen bij extensieve - lees kleinschalige - veehouderijbe drijven. Kan het vee niet of nau welijks buiten grazen, dan is er in de ogen van de gemeente Schouwen-Duiveland sprake van intensieve veehouderij. De gemeente verschilt ook met de provincie van mening over de knelgevallenregeling. Daarin staat dat veehouderijbedrijven die elders in Nederland moeten wijken voor bijvoorbeeld stads uitbreiding, een nieuwe kans moeten krijgen in Zeeland. De gemeente Schouwen-Duive land ziet daar absoluut niets in. Op het eiland is daar, zeggen B en W, onvoldoende milieuruim te voor. De gemeente wil daarom zone ring als middel in de strijd werpen. In de structuurvisie Schouwen-Duiveland wordt de landbouw richtinggevend ge noemd in het midden van Schouwen en in Duiveland. Daar gelden, als het aan het col lege ligt, straks nog de meest soepele regels voor vestiging of uitbreiding van veehouderijbe drijven. In gebieden als de Schouwse Westhoek en de zuid kust van Schouwen echter ligt de nadruk op natuur en land schap en wil de gemeente veel strengere voorschriften hante ren. Bestaande intensieve vee houderijen of intensieve vee houderijen als neventak van akkerbouwbedrijven mogen blijven, maar uitbreiding is er niet bij. De kwestie komt woensdag 29 november aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Grondgebiedszaken, Ruimtelij ke Ordening en Economische Zaken. (GGZXROEZ). De ver gadering wordt gehouden in de kantine van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Horeca-exploitanten betalen volgens het gemeentebestuur nu veel te weinig voor vergunninigen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland wil een beter inzicht in de kosten van de producten die de ge meente levert, zoals vergunningen, rijbe wijzen en paspoorten. Aan die wens wordt gehoor gegeven met een andere opstelling van de gemeentebegroting, waarmee voor 2001 een begin is gemaakt. Die nieuwe kos tenberekening zal op termijn gevolgen heb ben voor de kostprijs die de klant krijgt be rekend. Een saillant voorbeeld in dit verband biedt het tai'ief voor het verkrijgen van een ver gunning in het kader van de Drank- en Ho- recawet. Daar betaalt de aanvrager nu 48 gulden voor. Dat bedrag blijkt echter maar een tiende deel van de werkelijke kosten die de gemeente moet maken om zo'n drank- en horecavergunning te produceren. Volgens wethouder G. J. van der Salm van financiën bedragen die ruim vierhonderd gulden. De nieuwe manier van toerekening van alle relevante kosten hebben uitgewezen dat er in het verleden iets danig mis is gegaan met het bepalen van het tarief voor die drank- en horecavergunning. Of een aanvrager van deze vergunning in de toekomst ook werke lijk die ruim vierhonderd gulden moet gaan betalen, is afhankelijk van wat de politiek daarover beslist. Dat geldt ook voor de gemeentelijke lege starieven. De nieuwe toeberekening wijst uit dat de totale legeskosten bij de gemeente twee ton hoger liggen, dan tot nu toe aan de klanten is doorberekend. Ten aanzien van de begrafenisrechten ligt ook een forse verhoging in het verschiet. Tot nu toe wordt slechts 3 8 procent van de totale kosten doorberekend aan de klant. Het da gelijks gemeentebestuur wil dat percentage optrekken naar 65. Bovendien is het de be doeling te bezuinigen op de kosten voor de gemeente door de onderhoudsbeurten op de begraafplaatsen in te krimpen. In het nieuwe systeem van gemeentelijke kostentoeberekening wordt rekening ge houden met zowel directe kosten als indi recte kosten, die gemaakt moeten worden om een product te kunnen leveren. Directe kosten houden zichtbaar verband met het te leveren product. Voorbeelden daarvan zijn: kosten van de brandweer, subsidie aan een sportvereniging, bijstandsuitkeringen en uitgaven in het kader van het onderwijs. Daarnaast zijn er indirecte kosten die niet aanwijsbaar verband hebben met het gele verde product. Voorbeelden daarvan zijn de huisvestingskosten en de kosten van de af deling personeelszaken van de gemeente. De gemeenteraadsfracties zijn het eens met deze nieuwe wijze van kostentoerekening, De bestuurders krijgen op deze wijze veel beter te zien hoe duur een bepaald product nu eigenlijk is. Per onderdeel zullen die bestuurders in een later stadium moeten bepalen of ze die tota le kosten doorberekenen aan de klant of dat er redenen zijn om een korting daax'op toe te passen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 41-jarige man uit Scherpenisse vex-oordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 750 gulden boete. De verdachte had 19 junx vorig jaar in Tholen gei-eden terwijl hij een rijverbod had. Begin maart van dit jaar was de man in Tholen door gereden, na een botsing tegen een lan taarnpaal. De politie hield hem een dag na het ongeval aan. De schade aan de paalvan 1600 gulden is inmiddels vei'goed aan Delta Nutsbedrijven. De officier van justitie eiste twee weken cel en 750 gulden boete. Raadsvrouw J. Jansen voerde aan dat er bij haar cliënt enige verwarring (door zijn beperkte kennis van de Nederlandse taal) was ontstaan over derij-ont- zegging die hem bij een eei'der vonnis was opgelegd. Ze pleitte voor een voorwaardelijke straf Dat wei'd door de politiei'ech- ter overgenomen. MIDDELBURG - Een 27-jarige Middelburger kon zich niet meer herinneren zonder enige aanleiding een man te hebben geslagen. „Toen ik wakker werd, lag ik in de politiecel", ver telde hij woensdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter. Voor straf moet hij dertig uur onbetaalde arbeid ver richten. De combinatie van alcohol en drugs had hem er 20 november vorig jaar toe aangezet om een bezoeker van een ca fetaria in Bruinisse zomaar een vuistslag in zijn gezicht te ge ven. De vei'dachte maakte die avond deel uit van een groep pa tiënten van afkickcentrum De Reilofdie met weekendverlof waren gestuurd. Officier van justitie G. Rip vatte de mishan deling ernstig op. Temeer omdat de Middelburger al twee keer eerder voor een geweldsdelict is veroordeeld Rip eiste twee weken gevangenisstraf, maar politierechter G. Nomes ging op het voorstel van raadsman E. Smit in om de straf te bepei'- ken tot dertig uur dienstvexienxng. VLISSINGEN - Een 17-jai'ig meisje uit Vlissingen is woens dagmiddag in een winkel in haar woonplaats aangehouden voor diefstal. Het meisje dat in de winkel werkt had glazen weggenomen. Tegen haar is procesverbaal opgemaakt. MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter B. Door- newaard Boekhout heeft een 23-jarige man uit Dordx-echt een vooxwaardelijke boete van 180 gulden opgelegd. De man wei gerde zijn identiteitsbewijs aan een politieman te laten zien toen hij op 2 december 1999 liftte langs de A58 ter hoogte van Oost-Souburg. Omdat de man in verslaafdenopvang De Hoop in Dordrecht hard aan zichzelf werkt en hij toch al een boete kreeg omdat hij liftte op een plaats waar dat niet is toege staan, eiste officier van justitie C. Laukens niet meer dan een boete van 180 gulden indien hij binnen twee jaar weer weigert zich te legitimeren. MIDDELBURG - Twee horecaondernemers uit Westkapelle moeten een boete van 300 gulden betalen omdat zij zich op 12 december 1999 niet aan de sluitingstijd hielden. Dat was het oordeel van kantonrechter B. Doorewaax'd Boekhout gisteren in Middelbxxi'g. In de nacht van 12 december stelden twee po litieagenten vast dat de 33-jarige eigenaar van een shoarma zaak zijn tent om 2.16 uur nog open had. Diezelfde nacht no teerden de surveillanten dat in een café van een eveneens 33- jarige man om 2.17 nog gasten aanwezig waren.Beide hore caondernemers werden veroordeeld conf oxm de eis van de of ficier van jusititie. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland zijn bereid dertig duizend gulden uit te trekken voor deelname aan een provin- ciebrede jeugdmonitor. Met het project worden alle mogelijke relevante gegevens verzameld, aan de hand waarvan een ge richt doelgroepenbeleid kan worden gevoerd. De jeugdmonitor is ontwikkeld door het instituut Scoop, in sa menspraak met de Zeeuwse ge meenten en instellingen als de GGD, Sportraad, Stichting Jeugdzorg en de regiopolitie. Het gaat om het inventariseren Van alle mogelijke gegevens die verband houden met de leefwe reld van jeugdigen (0 tot 23 jaar) in Zeeland. Op basis daarvan kan iixzicht worden verkx-egen iïx de wijze waarop diverse voor zieningen functioneren, welke trends er spelen, hoe de jonge REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Zeeuwen zich ontwikkelen en welke zaken in de nabije toe komst speciaal voor hen van be lang zijn. Veel van die gegevens zijn min of meer wel bekend, maar het ontbreekt tot dusver aan een duidelijke kapstok. Ook is de meeste informatie nauwe lijks toegankelijk voor anderen, zodat beleidsmakers en uitvoe rende instellingen al snel de nei ging krijgen langs elkaar heen te werken. Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland juicht het initiatief toe. Wel wordt van ambtelijke zijde een duidelijke voorwaax-de gesteld aan het draagvlak van de moni tor, zo blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad. Wanneer par ticipanten niet consequent in formatie aanleveren, mist het project z'n doel. Verwezen wordt in dat verband naar de wijfelende opstelling van de ge meenten Tholen en Borsele. Bei den hebben van meet af aan kenbaar gemaakt weinig heil te zien in het project. Ze zijn bang dat de kosten niet zullen opwe gen tegen de baten. Boi'sele heeft inmiddels definitief beslo ten niet mee te willen doen. Het Schouws college dicht de moni tor wel degelij k kansen toe wan neer tachtig procent van de Zeeuwse gemeenten zich aan sluiten. De monitoring gaat jaai'lijks 375.000 gulden kosten. De pro vincie betaalt een ton. Van de Zeeuwse gemeenten wordt ge zamenlijk een evenredige bij drage verwacht, de overige par ticipanten betalen de rest. Voor Schouwen-Duiveland komt dat neer op bijna tienduizend gul den. Afgesproken is tenminste voor drie jaar een overeenkomst op dit. vlak aan te gaan. Dat brengt het totaalbedrag voor Schouwen-Duiveland op der tigduizend gulden. Na die pe riode wordt geëvalueerd of de monitor werkt en of het zin heeft verder te gaan. In principe gaat het om een project met een totale looptijd van negen jaar. GEERSDIJK - Tussen woens dagmiddag kwart over een en twee uur is een auto gestolen die geparkeerd stond aan de Pro- vincialeweg in Geersdijk. Het betreft een blauwe BMW van het type 525 TDS met het kente ken FV-VN-69. De waarde van de auto is onbekend. In Nieuwerkerk wordt het hulptransport voor vertrek naar de Oekraïne voorbereid. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon NIEUWERKERK - De stoelen en dozen staan al hoog opge tast in de oplegger, maar de skelter staat nog te wachten op een mooi plaatsje. De vracht wagen, die in het bedrijf Wesdijk Homestyle in Nieu werkerk staat, wordt klaarge maakt voor een hulptransport naar de Oekraïne. De komst van de vrachtwagen zorgde echter voor commotie bij één van de omwonenden, die het bezoek van de truck aangreep om bewijs voor zwaar verkeer in de woonwijk te verzamelen. De Stichting Help Oekraïne treft deze dagen de laatste voorbereidingen voor het transport. Nadat de hxxlpgoe- deren uit het tweede depot van de stichting in Terneuzen zijn opgehaald, zal de vrachtwa gen vrijdag richting Oost-Eu ropa verti'ekken. De goedei'en zullen net als voorgaande ja ren naar het klinisch psychia trisch ziekenhuis 'Nr. 15in het Oekraïense plaatsje Charkov gebracht worden. „Er zitten daar ook veel weeskinderen. Het is bijna een dorp, zo groot is het", vertelt A. Wesdijk. Zijn echtgenote, Roelie Wes- dijk-Bos, zet zich al jaren in voor dit project. Het hele jaar is zij druk in de weer om spon sors te vinden, goederen te ver zamelen en om het transport te financieren collecteert zij en thousiast op braderieën en zo- mermarkten. Ook nu kan zij weer met een oplegger vol meubilair, speelgoed en voed sel naar Charkov afreizen. Dit jaar brengt zij zelfs een volle dig ingerichte ambulance, een schenking van ambulance dienst Delta Noord, naar het ziekenhuis. Overlast Het transport wordt deels ge organiseerd vanuit het bedrijf van haar man, Wesdijk Home style in Nieuwerkex-k. De eige naar ligt echter al enige tijd overhoop met de omwonen den, die het bedrijf liever van daag dan morgen zien vertrek ken uit de woonwijk. Bij verschillende gelegenheden bepleitten zij bij de gemeente de verhuizing ervan, omdat (zwaax-) verkeer van en naar het bedrijf voor overlast in de wijk zorgt. De aankomst van de vracht wagen van de stichting werd door één van de omwonenden echter aangegrepen om be- wijsmateriaal voor deze over last te verzamelen. Deze be sloot de manoeuvres van de vrachtwagen in de straat vast te leggen op de foto. ,,'Dat kunnen we dan tegen u gebrui ken', zei ze. Dat doet me echt verschrikkelijk zeer. Zulke mensen, daar heb ik geen woorden voor", stelt Wesdijk. door Miriam van den Broek DOMBURG - Het vervroegen van sluitingstijden van strand paviljoens is mogelijk de oor zaak van toenemend overlast en vandalisme op stranden in de gemeente Veere. De afgelopen jaren is het sluitingsuur terug gebracht van twee uur 's nachts naar twaalf uur. Het college van B en W wil dat de paviljoens in 2001 om elf uur dicht gaan. Dat staat in de evaluatie van de sluitingstijden van de strandpa viljoens. Vanuit de invalshoek 'rust aan de kust' is enkele jaren geleden besloten het slui tingsuur voor strandpaviljoens geleidelijk terug te brengen naar elf uur in 2001. Reden daarvoor is dat de paviljoens in de buurt van natuurgebieden staan. Ruimere openingstijden kunnen geluidsovei'last tot ge volg hebben. De paviljoens zijn vooral opgetrokken uit hout en nauwelijks uitgerust met voor zieningen om geluidsoverlast te beperken. Op grond daarvan is er voor een aangepast slui tingsuur gekozen. Tijdens de afgelopen zomer, toen de paviljoens om twaalf uur moesten sluiten, kreeg de politie veertig zogenoemde ho- reca-meldingen binnen van ver nieling, inbraak en overlast. In 1999 wax-en dat er 28. De stij ging vond vooral plaats in Dis hoek, Zoutelande en Vrouwen polder. De meeste meldingen kwamen binnen tussen twee uur 's nachts en zeven uur 's mor gens. Tijdens openingsui'en kunnen paviljoenhoudex-s de politie waarschuwen als er ontoelaat- bare dingen op het strand ge beuren. Bij tex-ugdringen van de sluitingstijden neemt dit toe zicht af, In Domburg is er duidelijk meer sprake van overlast dan op ove rige stranden. Door het Rodeo project, waax'bij jongeren 's zo mers in de nachtelijke uren toe zicht houden op de stranden van Domburg en omgeving, is de overlast in 2000 wel iets afgeno men. „Het instellen van een vroeger sluitingsuur hoeft zeker niet tot gunstige effecten te leiden op het gebied van de veiligheid", zegt de evaluatie. „Het kan zelfs zo zijn dat het vaststellen van een vroeger sluitingstijdstip een negatief effect op de openbax-e orde kan hebben." Toch heeft het college besloten dat er in het strand- en duingebied in de nachtelijke uren zoveel moge lijk rust moet zijn. Uit het oog punt van openbare orde en vei ligheid, kiest Veere ervoor ook de nachtelijke activiteiten op het strand in te pex'ken. Door de beperkte openingsuren, vrezen de strandpaviljoenho.u- ders inkomstenderving. Feesten of bruiloften kunnen er niet meer gehouden worden. Het da gelijks gemeentebestuur wil hen tegemoet komen via de mo gelijkheid acht keer per jaar ontheffing van het sluitingsuur te krijgen. RENESSE - De Capelwegin Re- nesse wordt aangekleed met een speelplaats. Burgemeester en wethouders geven met dat be sluit gehoor aan één van de om wonenden. Voor de kinderen uit de buurt zijn er momenteel geen openbare speclgelegenheden. De Capelweg wordt in toene mende mate gebruikt als sluiproute van en naar de Hoo- genboomlaan. Dat levei-t regel matig gevaaxdijke situaties op voor de jeugd. De initiatief neemster heeft een enquête in de burnt uitgevoerd. Daaruit blijkt dat de meeste buurtbewoners haar verzoek ondersteunen. Tegen het plan zijn twee bezwa ren binnengekomen bij de ge meente. In één geval gaat het om een omwonende die aangeeft al sinds 1995 bezig te zijn het be treffende veld nabij haar huis te willen kopen voor het eigen ge rief. Mocht er op die plek wor den overgegaan tot aanleg van een speelplaats, dan is het ge daan met de rust, luidt haar mo tivatie. De vrouw is bovendien van mening dat de kinderen uit de buurt genoeg speelruimte hebben in de eigen tuinen. B en W vinden de steun van het merendeel van de bewoners van de Capelweg voor het plan ech ter zwaarder wegen dan de grie ven van de twee tegenstanders, melden ze in hun voorstel aan de gemeenteraad. Met de aanleg van de speelplaats is een inves tering gemoeid van bijna der tigduizend gulden. Daarvoor kunnen dxrie speeltoestellen en twee banken wox'den gekocht. Het terrein wordt van de weg af gescheiden door middel van een hek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41